Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par īrnieka parāda saistībām, mainoties izīrēto telpu īpašniekam. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 27.02.1998., Nr. 53/54 https://www.vestnesis.lv/ta/id/215039

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Augstākās tiesas Senāta spriedums

Par nomas maksas apmēru noteikšanu tiesas kārtībā

Vēl šajā numurā

27.02.1998., Nr. 53/54

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Augstākā tiesa

Veids: spriedums

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Lieta Nr. SKC-262

1997.gads

Augstākās tiesas Senāta spriedums

Par īrnieka parāda saistībām, mainoties izīrēto telpu īpašniekam

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departaments šādā sastāvā: priekšsēdētājs senators R.Krauze, senatori R.Saulīte un R.Zaķe izskatīja atklātā tiesas sēdē Rīgā 1997.gada 13.augustā civillietu sakarā ar prasītājas Gintas Skrebeles kasācijas sūdzību par Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 1997.gada 6.maija spriedumu Gintas Skrebeles prasības lietā pret Gaļinu Gubinu par īres līguma izbeigšanu un izlikšanu no dzīvokļa.

Noklausījies senatora R.Krauze ziņojumu, Senāts

konstatēja:

Saskaņā ar Rīgas pilsētas zemes komisijas 1995.gada 9.novembra lēmumu un 1995.gada 25.septembrī izsniegto denacionalizācijas apliecību namīpašums Rīgā, Lāčplēša 27, nodots bijušā īpašnieka mantiniekam Moisejam (Moši) Šteinam.

Prasītāja Ginta Skrebele īpašumtiesības uz namu Rīgā, Lāčplēša ielā 27, ieguvusi, pamatojoties uz 1996.gada 9.aprīļa un 1996.gada 16.jūlija pirkuma līgumiem. Īpašuma tiesības Skrebelei nostiprinātas Rīgas pilsētas zemesgrāmatā ar 1996.gada 4.jūlija un 19.jūlija nostiprinājuma uzrakstiem.

Minētā nama dzīvokli Nr.11 no 1977.gada īrē Gaļina Gubina.

1996.gada 2.oktobrī Ginta Skrebele cēlusi prasību pret Gaļinu Gubinu par īres līguma izbeigšanu un izlikšanu sakarā ar īres un komunālo maksājumu parādu.

Ar Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas 1996.gada 15.oktobra spriedumu ar Gaļinu Gubinu izbeigts īres līgums un viņa izlikta no dzīvokļa bez citas dzīvojamās telpas ierādīšanas.

Par minēto spriedumu Gaļina Gubina iesniegusi apelācijas sūdzību, norādot, ka arī izīrētājs nav pildījis savas saistības un atteicies pieņemt īres maksu par pēdējo gadu.

Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģija atzina, ka pirmās instances tiesas spriedums nav pamatots un prasība ir noraidāma. Spriedumā norādīts, ka īres maksa no atbildētājas nav pieņemta un netiek risināts jautājums par dzīvokļa remonta izmaksām.

Dzīvokļa griesti esot nopludināti izīrētāja vainas dēļ, taču jautājums par remonta izmaksām nav risināts.

Ņemot vērā to, ka arī prasītāja nav pildījusi savus pienākumus dzīvokļa uzturēšanā, prasība par īres līguma izbeigšanu noraidīta. Norādīts arī, ka prasītāja izteikusi rakstveida brīdinājumu atbildētājai nākošajā mēnesī pēc pirkuma līguma korroborēšanas zemesgrāmatā.

Kasācijas sūdzību iesniegusi prasītāja Ginta Skrebele, norādot, ka apgabaltiesa nepareizi tulkojusi un nepareizi piemērojusi likuma "Par dzīvojamo telpu īri" 29.panta 2.punktu. Neesot spriedumā norādīts neviens no šajā likumā norādītiem trim pamatiem prasības noraidīšanai. Nav pārbaudīti apgalvojumi par remonta izdevumiem.

Senāts atrod, ka Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas spriedums atstājams negrozīts.

Apgabaltiesa konstatējusi, ka rakstveida brīdinājums atbildētājai Gaļinai Gubinai izteikts mēnesi pēc pirkuma līguma korroborēšanas zemesgrāmatā. Saskaņā ar Civillikuma 994.pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās. Līdz ierakstīšanai zemesgrāmatā nekustamā īpašuma ieguvējam pret trešām personām nav nekādu tiesību. No tā secināms, ka īpašumtiesības pilnā apjomā uz nekustamo īpašumu Rīgā, Lāčplēša ielā 27, prasītājai Gintai Skrebelei radās 1996.gada 19.jūlijā. Saskaņā ar likuma "Par dzīvojamo telpu īri" 8.pantu jaunajam īpašniekam ir saistoši iepriekšējā īpašnieka noslēgtie īres līgumi, bet tas nav tulkojams tādējādi, ka uz jauno īpašnieku pāriet arī īrnieka parāda saistības, kādas īrniekam palikušas pret bijušo īpašnieku. Jaunajam īpašniekam, kuram prasījuma tiesības pret īrnieku saskaņā ar Civillikuma 994.pantu rodas no brīža, kad īpašumtiesības nostiprinātas zemesgrāmatā, arī likuma "Par dzīvojamo telpu īri" 29.panta 2.punktā norādītie nosacījumi un termiņi skaitāmi no šī brīža.

Bez tam konstatēts, ka spēkā vēl arvien ir 1992.gada 31.martā noslēgtais īres līgums starp māju pārvaldi un īrnieci pirms mājas denacionalizācijas, ka jaunu īres līgumu nav noslēdzis nedz mājas atsavinātājs — pārdevējs Moisejs Šteins, nedz arī pircēja Ginta Skrebele, kādeļ īres maksas apmērs līgumā vispār nav noteikts.

Kasācijas sūdzība pie šādiem apstākļiem noraidāma.

Pamatojoties uz Latvijas CPK 342 . 3 pantu, Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departaments

n o s p r i e d a:

Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 1997.gada 6.maija spriedumu atstāt negrozītu un prasītājas Gintas Skrebeles kasācijas sūdzību noraidīt.

Priekšsēdētajs senators R.Krauze

Senatori: R.Saulīte, R.Zaķe

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!