• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Saeima
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Saeimas pieņemtos un Valsts prezidenta izsludinātos likumus. Likumi stājas spēkā četrpadsmitajā dienā pēc izsludināšanas, ja likumā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Saeimas pieņemtos vispārējas nozīmes lēmumus. Lēmumi stājas spēkā to pieņemšanas brīdī;
  • Saeimas sēžu stenogrammas un rakstveidā sniegtās atbildes uz deputātu jautājumiem;
  • Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisiju galaziņojumus.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
2022. gada 14. jūlija likums "Grozījumi Enerģētikas likumā". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 28.07.2022., Nr. 144 https://www.vestnesis.lv/op/2022/144.5

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Likums

Grozījumi Izglītības likumā

Vēl šajā numurā

28.07.2022., Nr. 144

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: likums

Pieņemts: 14.07.2022.

OP numurs: 2022/144.5

2022/144.5
RĪKI

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījumi Enerģētikas likumā

Izdarīt Enerģētikas likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 20. nr.; 2000, 17. nr.; 2001, 12. nr.; 2005, 8., 13. nr.; 2008, 14. nr.; 2009, 2., 14. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2010, 82., 106. nr.; 2011, 36., 161. nr.; 2012, 186. nr.; 2014, 60. nr.; 2016, 37., 52. nr.; 2018, 76. nr.; 2019, 212., 214., 240. nr.; 2021, 22. nr.; 2022, 78.A nr.) šādus grozījumus:

1. 1. pantā:

papildināt pantu ar 5.1 punktu šādā redakcijā:

"51) dabasgāzes stratēģiskās rezerves — dabasgāzes rezerves, ko Latvija uztur noteiktā apjomā saskaņā ar šā likuma 64. panta pirmās daļas 3. punktā noteikto kārtību;";

izslēgt 6. punktā vārdus un skaitļus "un dabasgāzes rezerves, ko Latvija uztur noteiktā apjomā saskaņā ar šā likuma 64. panta pirmās daļas 3. punktā noteikto kārtību";

izslēgt 34. punktu;

izslēgt 36. punktu;

papildināt pantu ar 50.1 punktu šādā redakcijā:

"501) universālais pakalpojums — garantētas tiesības uz dabasgāzes piegādi noteiktā kvalitātē par viegli un skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu;".

2. Izslēgt 7. panta piektajā daļā vārdus "un publiskajam tirgotājam".

3. Papildināt 15. pantu ar devīto un desmito daļu šādā redakcijā:

"(9) Elektroenerģijas sistēmas operators nodrošina sistēmas dalībniekam nepieciešamo sistēmas pieslēgumu attiecīgajai elektrostacijai, kurā elektroenerģija tiek ražota, izmantojot atjaunojamos energoresursus, Elektroenerģijas tirgus likumā noteiktajā kārtībā, lai sekmētu no atjaunojamiem energoresursiem ražotas elektroenerģijas īpatsvara pieaugumu Latvijas energoresursu bilancē.

(10) Elektroenerģijas pārvades sistēmas operators nodrošina sistēmas dalībniekam nepieciešamo sistēmas pieslēgumu atomelektrostacijai Elektroenerģijas tirgus likumā noteiktajā kārtībā, lai veicinātu Latvijas enerģētisko neatkarību."

4. Aizstāt 64. panta pirmās daļas 3. punktā vārdus "drošības rezerves" ar vārdiem "stratēģisko rezervju".

5. Papildināt 99. pantu ar 8. punktu šādā redakcijā:

"8) nenodrošina dabasgāzes pārvades sistēmas attīstības 10 gadu plāna izstrādi atbilstoši regulatora prasībām un šajā plānā paredzēto jaunu pārvades infrastruktūras objektu plānošanu, būvniecību un nodošanu ekspluatācijā."

6. Papildināt 100. pantu ar 7. punktu šādā redakcijā:

"7) nenodrošina dabasgāzes sadales sistēmas attīstības 10 gadu plāna izstrādi atbilstoši regulatora prasībām un šajā plānā paredzēto jaunu sadales infrastruktūras objektu plānošanu, būvniecību un nodošanu ekspluatācijā."

7. Papildināt 101.1 pantu ar 7. punktu šādā redakcijā:

"7) nenodrošina dabasgāzes pārvades sistēmas attīstības 10 gadu plāna izstrādi atbilstoši regulatora prasībām un šajā plānā paredzēto jaunu pārvades infrastruktūras objektu plānošanu, būvniecību un nodošanu ekspluatācijā."

8. Papildināt 106. pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:

"(4) Dabasgāzes piegāde no Krievijas Federācijas ir aizliegta. Ja saskaņā ar šā likuma 117. panta pirmo daļu dabasgāzes pārvades sistēmas operatori ir vienojušies par vienotās dabasgāzes pārvades ieejas-izejas sistēmas izveidi, vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators vai dabasgāzes pārvades sistēmas operators sadarbībā ar vienotajā dabasgāzes pārvades ieejas-izejas sistēmā iesaistītajiem dabasgāzes pārvades sistēmas operatoriem izstrādā un iesniedz regulatoram un regulators, vienojoties ar attiecīgo Eiropas Savienības dalībvalstu regulatīvajām iestādēm, saskaņo kārtību, kādā nodrošina aizliegumu piegādāt dabasgāzi no Krievijas Federācijas."

9. 107. pantā:

papildināt ceturto daļu ar 3. punktu šādā redakcijā:

"3) nodrošināt, lai ne vēlāk kā līdz katra gada 31. augustam saistīto lietotāju patēriņam nepieciešamais dabasgāzes apjoms laikposmam no attiecīgā gada 1. oktobra līdz nākamā gada 30. aprīlim tiek uzglabāts Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.";

papildināt pantu ar 4.1 daļu šādā redakcijā:

"(41) Ja saskaņā ar šā panta piektajā daļā noteikto kārtību izvēlētais publiskais tirgotājs nepilda šā panta ceturtās daļas 3. punktā minēto pienākumu, šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteiktos publiskā tirgotāja pienākumus pilda akciju sabiedrība "Latvenergo"."

10. Papildināt likumu ar 107.1 pantu šādā redakcijā:

"107.1 pants

(1) Ar dabasgāzes tirdzniecību var nodarboties dabasgāzes tirgotājs, kas šajā likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts dabasgāzes tirgotāju reģistrā.

(2) Visiem dabasgāzes lietotājiem ir tiesības brīvi izvēlēties dabasgāzes tirgotāju.

(3) Dabasgāzes tirgotāji savos mājsaimniecību lietotājiem izteiktajos tirdzniecības pakalpojuma piedāvājumos iekļauj universālā pakalpojuma piedāvājumu. Universālā pakalpojuma nosacījumus un tā piedāvājuma izteikšanas veidu nosaka Ministru kabinets.

(4) Regulators nosaka, kādu informāciju un kādā apjomā dabasgāzes tirgotājs ietver galalietotājam izsniedzamajos rēķinos un informatīvajos materiālos.

(5) Kārtību, kādā lietotājiem piegādā dabasgāzi un pārtrauc tās piegādi, dabasgāzes sistēmas drošas lietošanas prasības, tirgotāja, sistēmas operatora, lietotāja un gazificētā objekta īpašnieka tiesības un pienākumus dabasgāzes piegādē un lietošanā, kārtību, kādā veicami norēķini par saņemtajiem pakalpojumiem, nokavējuma procentu apmēru, tirgotāju maiņas kārtību un lietotāju apgādi dabasgāzes piegādes traucējumu gadījumā, kā arī sašķidrinātās dabasgāzes pakalpojuma sniegšanas kārtību nosaka Ministru kabinets."

11. Papildināt likumu ar 108.1 pantu šādā redakcijā:

"108.1 pants

(1) Regulators reizi divos gados apstiprina dabasgāzes pārvades sistēmas attīstības 10 gadu plānu, kuru izstrādā dabasgāzes pārvades sistēmas operators, un dabasgāzes sadales sistēmas attīstības 10 gadu plānu, kuru izstrādā sadales sistēmas operators. Regulators uzrauga šo plānu izpildi.

(2) Regulators nosaka dabasgāzes pārvades sistēmas attīstības 10 gadu plānā un dabasgāzes sadales sistēmas attīstības 10 gadu plānā iekļaujamo informāciju un plāna iesniegšanas kārtību.

(3) Dabasgāzes pārvades un sadales sistēmas operatoram ir tiesības pieprasīt un saņemt attiecīgās sistēmas attīstības 10 gadu plāna sagatavošanai nepieciešamo informāciju no dabasgāzes tirgus dalībniekiem."

12. 109. pantā:

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Galalietotājs, kura gazificētais objekts ir pieslēgts dabasgāzes sadales sistēmai, ir tiesīgs saņemt dabasgāzi pēdējās garantētās piegādes ietvaros ne ilgāk kā sešus kalendāra mēnešus, ja dabasgāzes tirgotājs, ar kuru galalietotājam ir spēkā esošs dabasgāzes tirdzniecības līgums, izbeidz dabasgāzes tirdzniecību vai dabasgāze gazificētajā objektā tiek lietota bez spēkā esoša dabasgāzes tirdzniecības līguma un galalietotājs vai gazificētā objekta īpašnieks nav nodrošinājis sadales sistēmas operatoram iespēju pārtraukt dabasgāzes padevi gazificētajā objektā. Pēdējo garantēto piegādi galalietotājam nodrošina dabasgāzes sadales sistēmas operators vai šā panta trešajā daļā noteiktajā kārtībā izraudzīts dabasgāzes tirgotājs.";

papildināt pantu ar 2.1 daļu šādā redakcijā:

"(21) Galalietotājs, kura gazificētais objekts ir pieslēgts dabasgāzes pārvades sistēmai, ir tiesīgs saņemt dabasgāzi pēdējās garantētās piegādes ietvaros ne ilgāk kā sešus kalendāra mēnešus, ja dabasgāzes tirgotājs, ar kuru galalietotājam ir spēkā esošs dabasgāzes tirdzniecības līgums, izbeidz dabasgāzes tirdzniecību. Pēdējo garantēto piegādi galalietotājam nodrošina dabasgāzes pārvades sistēmas operators vai šā panta trešajā daļā noteiktajā kārtībā izraudzīts dabasgāzes tirgotājs.";

papildināt trešo daļu pēc vārda "sadales" ar vārdiem "un pārvades";

papildināt ceturto daļu pēc vārda "otrajā" ar vārdu un skaitli "un 2.1";

izslēgt piekto un sesto daļu.

13. Papildināt 112. pantu ar 20. punktu šādā redakcijā:

"20) nodrošināt dabasgāzes piegādes ceļu dažādošanas infrastruktūru Latvijas teritorijā un dabasgāzes krājumu pieejamību, lai ierobežotu riskus saistībā ar jaudu nepieejamību vienotās dabasgāzes pārvades ieejas-izejas sistēmas savienojumos ar trešajām valstīm."

14. Papildināt pārejas noteikumus ar 66., 67., 68., 69., 70., 71. un 72. punktu šādā redakcijā:

"66. Akciju sabiedrība "Latvenergo" nodrošina šā likuma 107. panta ceturtās daļas 3. punktā noteiktā dabasgāzes apjoma noglabāšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē divu mēnešu laikā no brīža, kad tā saskaņā ar šā likuma 107. panta 4.1 daļu sāk pildīt publiskā tirgotāja pienākumus. Līdz šā likuma 107. panta ceturtās daļas 3. punktā noteiktā dabasgāzes apjoma noglabāšanai Inčukalna pazemes gāzes krātuvē akciju sabiedrība "Latvenergo" saskaņā ar Ministru kabineta noteikto kārtību var izmantot šā likuma 64. panta pirmās daļas 3. punktā noteiktās rezerves.

67. Ja iestājas šā likuma 107. panta 4.1 daļā minētie tiesiskie apstākļi un akciju sabiedrība "Latvenergo" pilda publiskā tirgotāja pienākumus:

1) dabasgāzes tirgotājs, kurš līdz šā likuma 107. panta 4.1 daļā minēto tiesisko apstākļu iestāšanās dienai pildīja publiskā tirgotāja pienākumus, vienas dienas laikā sniedz akciju sabiedrībai "Latvenergo" informāciju par saistītajiem lietotājiem, kuriem jānodrošina dabasgāzes tirdzniecība;

2) no dienas, kad uzsākta pienākuma izpilde, līdz 2022. gada 31. decembrim saistītajiem lietotājiem piemēro dabasgāzes diferencētos tirdzniecības galatarifus, kas noteikti piemērošanai 2022. gada otrajam pusgadam. Līdz 2022. gada 31. decembrim Ministru kabinets lemj par publiskā tirgotāja 2022. gada pirmajam pusgadam noteiktās korekcijas par negūtajiem ieņēmumiem dabasgāzes tirdzniecības cenas atšķirības dēļ izveidojušos uzkrājumu izmantošanu;

3) no 2023. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 30. aprīlim saistītajiem lietotājiem piemēro dabasgāzes diferencētos tirdzniecības galatarifus, kurus nosaka un publicē, ņemot vērā regulatora 2008. gada 24. jūlija lēmumā Nr. 247 "Par akciju sabiedrības "Latvijas Gāze" dabasgāzes apgādes tarifiem", 2020. gada 28. maija lēmumā Nr. 60 "Par 2008. gada 24. jūlija lēmuma Nr. 247 "Par akciju sabiedrības "Latvijas Gāze" dabasgāzes apgādes tarifiem" piemērošanas kārtību" un 2022. gada 2. maija lēmumā Nr. 66 "Par 2008. gada 24. jūlija lēmuma Nr. 247 "Par akciju sabiedrības "Latvijas Gāze" dabasgāzes apgādes tarifiem" piemērošanas kārtību" noteiktos dabasgāzes diferencēto tirdzniecības galatarifu aprēķināšanas principus un saskaņošanas un publicēšanas kārtību, piemērojot Latvijas latu konvertācijas koeficientu, kas noteikts Padomes 2013. gada 9. jūlija regulā (ES) Nr. 870/2013, ar ko groza regulu (EK) Nr. 2866/98 attiecībā uz euro maiņas kursu Latvijai, un regulatora 2017. gada 16. marta lēmuma Nr. 26 "Par 2008. gada 24. jūlija lēmuma Nr. 247 "Par akciju sabiedrības "Latvijas Gāze" dabasgāzes apgādes tarifiem" piemērošanu" lemjošās daļas 2. punktā noteikto koeficientu normālkubikmetru pārrēķināšanai uz enerģijas vienībām.

68. Šā likuma 106. panta ceturtā daļa stājas spēkā 2023. gada 1. janvārī.

69. Šā likuma 107. pants zaudē spēku 2023. gada 1. maijā.

70. Grozījumi šā likuma 1. pantā par 34. un 36. punkta izslēgšanu un panta papildināšanu ar 50.1 punktu, grozījums 7. panta piektajā daļā, 107.1 pants un grozījums 109. pantā par piektās un sestās daļas izslēgšanu stājas spēkā 2023. gada 1. maijā. Līdz 2023. gada 30. aprīlim šā likuma 109. panta otrajā daļā noteikto pienākumu nodrošināt pēdējo garantēto piegādi saistītajiem lietotājiem pilda publiskais tirgotājs.

71. Ja mājsaimniecības lietotājam nav spēkā esoša tirdzniecības līguma ar dabasgāzes tirgotāju par galalietotāja apgādi ar dabasgāzi no 2023. gada 1. maija, dabasgāzes piegādi šim galalietotājam nodrošina pašreizējais tirgotājs saskaņā ar universālā pakalpojuma nosacījumiem. Galalietotājam ir pienākums atbilstoši norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem.

72. Lai veicinātu Latvijas enerģētisko neatkarību, Ministru kabinets izvērtē un līdz 2023. gada 31. decembrim iesniedz Saeimai ziņojumu par nacionālo kodolenerģijas programmu. Izstrādājot nacionālo kodolenerģijas programmu, ņem vērā ģeopolitisko situāciju, energoresursu izmaksas un pieejamību."

Likums Saeimā pieņemts 2022. gada 14. jūlijā.

Valsts prezidents E. Levits

Rīgā 2022. gada 28. jūlijā

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!