• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ar mācību atslēgu uz pasaules zināšanām. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 22.08.2000., Nr. 296/297 https://www.vestnesis.lv/ta/id/9922

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ekonomikas mugurkauls - mazais un vidējais uzņēmums

Vēl šajā numurā

22.08.2000., Nr. 296/297

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ar mācību atslēgu uz pasaules zināšanām

Latviešu jaunieši pirms studijām prestižākajās Lielbritānijas augstskolās
S10.JPG (25415 BYTES) S11.JPG (34027 BYTES)

Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Stīvens Nešs; Latvijas Universitātes rektors Ivars Lācis un "Sorosa fonda – Latvija" vadītāja Vita Tērauda

Ceturtdien, 17.augustā, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Stīvens Nešs bija aicinājis uz pieņemšanu savā rezidencē divpadsmit Latvijas jauniešus, kuri šogad ieguvuši Ārlietu ministrijas Čīvninga stipendiju gada studijām Lielbritānijas prestižākajās augstskolās.

Stipendijas nosaukums aizgūts no Čīvninga nama Kentas grāfistē, kas ir Apvienotās Karalistes ārlietu ministra Robina Kuka oficiālā rezidence. Čīvninga stipendijas tiek piešķirtas vairāk nekā pusotra simta valstu jauniešiem — talantīgākajiem augstskolu beidzējiem un profesionāļiem. Studiju laikā viņiem ir iespēja padziļināt zināšanas izvēlētajā specialitātē, kā arī iepazīties ar Lielbritāniju un angļu kolēģu pieredzi, kas vēlāk lieti noderēs profesionālajā darbībā dzimtenē.

Stipendija ir 18–20 tūkstoši sterliņu mārciņu. Stipendiātiem studiju laikā Lielbritānijā atļauts arī strādāt, taču darbs nedrīkst traucēt mācības. Pēc studiju beigām stipendiātiem jāatgriežas savā valstī.

Čīvninga stipendijām līdzekļus dod dažādi uzņēmumi, universitātes, fondi un citas organizācijas. Latvijā šāda kopēja stipendija izveidota ar Sorosa institūtu "Par atklātu sabiedrību".

Čīvninga stipendiju kandidātus attiecīgajā valstī izvēlas Apvienotās Karalistes vēstniecība, un šo stipendiju Lielbritānijā un ārzemēs administrē Britu padome.

Šogad Čīvninga stipendiju Latvijā ieguvuši Ilze Rasa, Laura Liede, Laila Jansone, Laura Spanovska, Mārtiņš Kazāks, Māra Dāme, Ilze Ganģe, Andra Indriksone, Jūlija Bulatova, Timurs Mihailovs, Jūlija Sumrova un Lolita Čigāne. Viņi vienu gadu Oksfordas, Kembridžas, Birmingemas, Bredfordas, Redingas un Varvikas universitātē, Londonas Ekonomikas augstskolā, Viduseiropas un Austrumeiropas studiju institūtā Londonā un citās prestižās Lielbritānijas augstākajās mācību iestādēs studēs finanses, sabiedriskās zinātnes, it īpaši starptautiskās attiecības, jurisprudenci, vadības mākslu un citas zinātnes.

Uzrunājot Latvijas jauniešus, Lielbritānijas vēstnieks Stīvens Nešs teica:

— Man ir liels prieks sveikt šeit, Apvienotās Karalistes vēstniecībā, jauniešus, kuri šogad mācīsies Lielbritānijā ar Čīvninga stipendijām. Man ir prieks, ka šeit piedalās arī Latvijas Universitātes rektors Ivars Lācis un "Sorosa fonda–Latvija" vadītāja Vita Tērauda. Ir patīkami un lietderīgi tikties ar jaunajiem stipendiātiem un apsvērt viņu turpmāko mācību iespējas Lielbritānijā. Pērn, uzsākot līdzīgu stipendiju programmu, es jau stāstīju par premjerministra Tonija Blēra jauno stratēģiju, kas veltīta ārzemju studentu iedrošināšanai mācībām Lielbritānijas universitātēs. Pavēstot par šo jauno stratēģiju, premjerministrs minēja arī finansiālo pasākumu kompleksu šo mācību iespēju nodrošināšanai. Čīvninga stipendiju mūsu premjerministrs nosauca par šīs programmas stūrakmeni un paziņoja, ka šis projekts tiek paplašināts vēl ar tūkstoš jaunām stipendijām. Šī projekta mērķis ir līdz 2005. gadam divkāršot ārvalstu studentu skaitu Lielbritānijā. Visā pasaulē Čīvninga programmā ik gadu tiek piešķirtas aptuveni 2200 stipendijas, kuru kopējā vērtība ir 53 miljoni sterliņu mārciņas. Ar šo naudu tiek finansētas pēcdiploma studijas vai pētniecības darbs Lielbritānijas augstskolās. Vairākums stipendiju piešķir maģistra vai tam ekvivalentām viena gada studijām, taču tiek praktizēts arī īsāks studiju laiks. Un šodien es gribu pavēstīt: mēs vēlamies pārliecināt un iedrošināt arī Latvijas jauniešus, lai būtu aizvien vairāk tādu studentu kā šie divpadsmit Latvijas jaunieši, kas ieguvuši tiesības studēt Lielbritānijā.

Jaunos Čīvninga stipendiātus uzrunāja arī Latvijas Universitātes rektors Ivars Lācis:

— Dāmas un kungi! Man ir liels prieks būt šeit kopā ar tik daudziem Čīvninga stipendijas ieguvējiem un arī ar šīs stipendijas ziedotājiem.

Latvijas Universitātei šis ir savdabīgs laiks, kad arī mēs cenšamies ieņemt savu vietu dažādo stipendiju kontekstā pasaulē. Man ir prieks stipendiātu vidū redzēt arī savus bijušos audzēkņus. Es jums vēlu veiksmīgas studijas Lielbritānijā, skaistu atgriešanos Latvijā un veiksmi jūsu turpmākajā darbā mūsu zemē, kur jūs varēsit likt lietā savas iegūtās zināšanas.

"Sorosa fonda–Latvija" vadītāja Vita Tērauda teica:

— Man ir liels prieks jums novēlēt veiksmi un apsveikt jūs. Taču vienlaikus gribu izteikt arī nožēlu, ka šādas iespējas Latvijai kļūst aizvien retākas. Tāpēc es esmu pat divkārt priecīga par šo lielisko iespēju, kas jums ir sniegta. Taču vēl priecīgāka es būšu brīdī, kad atgriezīsities mājās. Es ceru, ka tikpat lielu enerģiju, kā jūs veltījāt šīs stipendijas iegūšanai, jūs veltīsit, lai iegūtu darbu katrs savā vērtīgā nozarē Latvijā. Mēs ticam un esam pārliecināti, ka mūsu ieguldījums jūsu studijās ir ieguldījums arī šīs valsts nākotnē.

Jānis Ūdris, "LV" ārpolitikas redaktors

S1.JPG (22293 BYTES) S3.JPG (19483 BYTES) S4.JPG (22836 BYTES) S5.JPG (25153 BYTES) S2.JPG (20775 BYTES)
S6.JPG (21313 BYTES) S7.JPG (27517 BYTES) S8.JPG (21783 BYTES) S12.JPG (21136 BYTES) S9.JPG (19872 BYTES)

Čīvninga stipendijas ieguvēji: Māra Dāme (Birmingemas universitāte), Jūlija Sumrova (Kembridžas universitāte), Lolita Čigāne (Londonas Ekonomikas augstskola), Ilze Gaņģe (Oksfordas universitāte), Timurs Mihailovs (Kembridžas universitāte)

(augšējā attēlu rindā) ; Andra Indriksone (Jorkas universitāte), Laila Jansone (Redingas universitāte), Ilze Rasa (Bredfordas universitāte), Laura Liede, Mārtiņš Kazāks (Viduseiropas un Austrumeiropas studiju institūts) (apakšējā attēlu rindā)
S13.JPG (23931 BYTES) S14.JPG (23931 BYTES) S15.JPG (23030 BYTES) S16.JPG (23333 BYTES)

Latvijas Universitātes rektors Ivars Lācis sarunā ar nu jau Redingas universitātes studenti Lailu Jansoni; "Sorosa fonda – Latvija" vadītāja Vita Tērauda ar jauniešiem

Lielbritānijas vēstnieks Stīvens Nešs un Čīvninga stipendiātes

Ivars Lācis un Vita Tērauda      Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!