• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Latvijas Bankas 2000. gada 13. jūlija lēmums Nr. 76/5 "Par "Latvijas Bankas organizētās vērtspapīru norēķinu sistēmas noteikumu" apstiprināšanu". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 2.08.2000., Nr. 276/277 https://www.vestnesis.lv/ta/id/9463

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta 1. augusta sēdē

Vēl šajā numurā

02.08.2000., Nr. 276/277

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Latvijas Banka

Veids: lēmums

Numurs: 76/5

Pieņemts: 13.07.2000.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Latvijas Bankas padomes lēmums Nr. 76/5

Rīgā 2000. gada 13. jūlijā

Par "Latvijas Bankas organizētās vērtspapīru norēķinu sistēmas noteikumu" apstiprināšanu

Latvijas Bankas padome n o l e m j:

1. Apstiprināt "Latvijas Bankas organizētās vērtspapīru norēķinu sistēmas noteikumus" (pielikumā).

2. Noteikt, ka lēmums stājas spēkā ar 2000. gada 8. septembri.

Latvijas Bankas prezidents E. Repše

 

Latvijas Bankas organizētās vērtspapīru norēķinu sistēmas noteikumi

"Latvijas Bankas organizētās vērtspapīru norēķinu sistēmas noteikumi" (tālāk tekstā - noteikumi) nosaka vērtspapīru uzskaites un norēķinu veikšanas kārtību Latvijas Bankas organizētajā vērtspapīru norēķinu sistēmā. Noteikumi sagatavoti saskaņā ar likumu "Par Latvijas Banku" un ievērojot Eiropas Kopienas direktīvas Nr. 98/26/EC "Par norēķinu pabeigtību maksājumu un vērtspapīru norēķinu sistēmās" prasības.

1. NOTEIKUMOS LIETOTIE TERMINI

1.1. Latvijas Bankas organizētā vērtspapīru norēķinu sistēma (tālāk tekstā - VNS) - VNS dalībnieku vienošanās veikt vērtspapīru pārvedumus savā vārdā.

1.2. VNS dalībnieks (tālāk tekstā - dalībnieks) - Latvijas Republikā reģistrēta banka vai ārvalstu bankas nodaļa (filiāle), kā arī ārvalstu banka, Latvijas Republikas Finansu ministrija, starptautiska valūtas, finanšu vai kredīta institūcija, kurai Latvijas Bankā ir naudas konts norēķiniem latos un kura piedalās VNS, un Latvijas Banka.

1.3. Vērtspapīri - valsts un privātā sektora vērtspapīri.

1.4. Valsts vērtspapīri - Latvijas valsts iekšējā aizņēmuma vērtspapīri.

1.5. Privātā sektora vērtspapīri - Latvijas Centrālajā depozitārijā (tālāk tekstā - LCD) reģistrēti privātā sektora vērtspapīri, kuru emitentiem Latvijas Bankas apstiprinātu starptautisko kredītreitingu aģentūru piešķirtais reitings nav zemāks par Latvijas valsts reitingu ilgtermiņa saistībām latos un kuri iekļauti Latvijas Bankas valdes priekšsēdētāja apstiprinātā vērtspapīru sarakstā.

1.6. Diskonta vērtspapīri - vērtspapīri, kuru dzēšanas termiņš parasti ir līdz vienam gadam ieskaitot, kuriem nav paredzētas ienākuma izmaksas, kurus pārdod sākotnējā tirgū par cenu, kas ir zemāka par nominālvērtību, un kurus dzēš par nominālvērtību.

1.7. Obligācijas - vērtspapīri, kuru dzēšanas termiņš parasti ilgāks par vienu gadu, kuriem ir paredzētas ienākuma izmaksas un kurus dzēš par nominālvērtību.

1.8. Vērtspapīru kods - LCD apstiprināts vērtspapīru identifikators.

1.9. Valsts vērtspapīru sākotnējais tirgus - valsts vērtspapīru emisija izsoles veidā.

1.10. Vērtspapīru otrreizējais tirgus - biržas un ārpusbiržas darījumi ar apgrozībā esošajiem vērtspapīriem.

1.11. Latvijas Bankas organizētais vērtspapīru otrreizējais tirgus - darījumi ar dalībnieku īpašumā esošajiem vērtspapīriem, kas uzskaitīti VNS.

1.12. Emisijas konts - konts VNS, kurā grāmato visus vienas emisijas valsts vērtspapīrus, kas emitēti valsts vērtspapīru sākotnējā izsolē.

1.13. Vērtspapīru konts - dalībnieka konts VNS, kurā grāmato visus dalībnieka īpašumā esošos vienas emisijas vērtspapīrus un kuru izmanto vērtspapīru operācijās.

1.14. Klientu vērtspapīru konts - dalībnieka konts VNS, kurā grāmato visus dalībnieka valdījumā, bet klientu īpašumā esošos vienas emisijas vērtspapīrus un kuru izmanto valsts vērtspapīru dzēšanai.

1.15. Naudas konts - dalībnieka konts Latvijas Bankā, kurā esošos naudas līdzekļus izmanto norēķiniem latos Latvijas Bankas maksājumu sistēmās, t.sk. norēķinoties par VNS veiktajām vērtspapīru operācijām.

1.16. Vērtspapīru ķīla - vērtspapīru kopums, ko izmanto kā ķīlu un kas reģistrēts ķīlu kontā vai dienas pārsnieguma limita ķīlu kontā.

1.17. Ķīlu konts - dalībnieka konts VNS, kurā grāmato ķīlas darījumos izmantotos vienas emisijas vērtspapīrus. Ķīlu kontu atver ķīlas devējam, bet vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas tiesības ir ķīlas ņēmējam.

1.18. Dienas pārsnieguma limita ķīlu konts - dalībnieka konts VNS, kurā grāmato naudas konta dienas pārsnieguma limita nodrošināšanai izmantoto vērtspapīru ķīlu. Dienas pārsnieguma limita ķīlu kontu atver ķīlas devējam, bet vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas tiesības un tiesības izmantot šajā kontā esošos vērtspapīrus lombarda operācijās ir Latvijas Bankai.

1.19. Vērtspapīru pārdošana ar atpirkšanu (repo) - darījums, kurā dalībnieks pārdod vērtspapīrus Latvijas Bankai un, termiņam beidzoties, atpērk tos no Latvijas Bankas par fiksētu cenu.

1.20. Vērtspapīru pirkšana ar atpārdošanu (reverse repo) - darījums, kurā dalībnieks pērk vērtspapīrus no Latvijas Bankas un, termiņam beidzoties, atpārdod tos Latvijas Bankai par fiksētu cenu.

1.21. Repo konts - Latvijas Bankas vērtspapīru pārdošanas ar atpirkšanu (repo) darījumu konts VNS, kurā uz attiecīgā darījuma termiņu grāmato Latvijas Bankai pārdotos vērtspapīrus. Repo kontā esošos vērtspapīrus Latvijas Banka nevar izmantot citos darījumos.

1.22. Vērtspapīru pārveduma rīkojums - Latvijas Bankai elektroniskā veidā iesniegts dalībnieka uzdevums veikt vērtspapīru pārvedumu dematerializētā veidā uz noteiktu kontu VNS vai LCD vērtspapīru uzskaites sistēmā.

1.23. Vērtspapīru pārveduma rīkojumu pieņemšanas laiks - laiks, kuru nosaka pēc S.W.I.F.T. elektroniskā ziņojuma lauka Output Date/Time vērtības.

2. vispārīgie noteikumi

2.1. Latvijas Banka saskaņā ar šiem noteikumiem nodrošina vērtspapīru uzskaiti un pārvedumus dalībniekiem, kuri ar Latvijas Banku noslēguši līgumu "Par dalību Latvijas Bankas organizētajā vērtspapīru norēķinu sistēmā" (1. pielikums).

2.2. Latvijas Banka ir VNS norēķinu aģents, kas nodrošina dalībnieku vērtspapīru uzskaiti, izpilda vērtspapīru pārveduma rīkojumus un nodrošina naudas norēķinus par VNS veiktajām vērtspapīru operācijām.

2.3. Latvijas Banka dalībnieku vērtspapīru kontos grāmato valsts vērtspapīru sākotnējā tirgū iegādātos valsts vērtspapīrus vai no LCD pārvestos privātā sektora vērtspapīrus, veic Latvijas Bankas organizētā vērtspapīru otrreizējā tirgus darījumu uzskaiti, vērtspapīru glabāšanu dematerializētā veidā un apkalpo citas darbības ar vērtspapīriem (vērtspapīru fiksētā ienākuma samaksu, vērtspapīru dzēšanu, vērtspapīru parametru maiņu u.tml.).

2.4. Dalībnieku klientu īpašumā esošo vērtspapīru uzskaiti nodrošina LCD.

2.5. Lai nodrošinātu vērtspapīru pārveduma operācijas starp Latvijas Banku un LCD, Latvijas Bankai saskaņā ar savstarpējo vienošanos noteikts LCD dalībnieka speciāls statuss.

2.6. Valsts vērtspapīru sākotnējā tirgū Latvijas Banka veic vērtspapīru pārvedumus no emisijas konta uz dalībnieku vērtspapīru kontiem.

2.7. Vērtspapīru otrreizējā tirgū Latvijas Banka veic šādas vērtspapīru norēķinu operācijas:

2.7.1. vērtspapīru pārvedumus starp VNS un LCD;

2.7.2. vērtspapīru pārvedumus starp Latvijas Bankas un citu dalībnieku kontiem VNS šādu darījumu ietvaros:

2.7.2.1. vērtspapīru pirkšana un pārdošana,

2.7.2.2. vērtspapīru pārdošana ar atpirkšanu (repo),

2.7.2.3. vērtspapīru pirkšana ar atpārdošanu (reverse repo),

2.7.2.4. operācijas ar vērtspapīru ķīlu:

2.7.2.4.1. dienas pārsnieguma limita ķīlas operācijas,

2.7.2.4.2. lombarda operācijas,

2.7.2.4.3. valūtas operācijas, izmantojot vērtspapīru ķīlu;

2.7.3. vērtspapīru pārvedumus starp dalībnieku (izņemot Latvijas Banku) kontiem VNS;

2.7.4. valsts vērtspapīru dzēšanu.

2.8. Valsts vērtspapīru sākotnējā tirgū un Latvijas Bankas darījumos vērtspapīru otrreizējā tirgū vērtspapīru cenas nosaka, izmantojot 2. pielikumā sniegto vērtspapīru cenu aprēķināšanas metodiku.

2.9. Latvijas Bankas norēķinu diena ir katra darbadiena no plkst. 8.30 līdz plkst. 16.00.

2.10. Vērtspapīru pārveduma rīkojumi iesniedzami līdz plkst. 15.30. Pēc plkst. 15.30 saņemtos vērtspapīru pārveduma rīkojumus izpilda nākamajā norēķinu dienā.

2.11. Latvijas Banka vērtspapīru pārvedumus veic, pamatojoties uz šādiem vērtspapīru pārveduma rīkojumiem:

2.11.1. vērtspapīru pārveduma uz LCD rīkojums (3.1. pielikums);

2.11.2. dalībnieka vērtspapīru pārveduma rīkojums (4.1. pielikums);

2.11.3. vērtspapīru ieķīlāšanas rīkojums (5.1. pielikums);

2.11.4. vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas rīkojums (6.1. pielikums).

2.12. Latvijas Banka veic norēķinus vērtspapīru pārveduma rīkojumu pieņemšanas secībā. Vērtspapīru pārveduma rīkojums ir pieņemts VNS ar brīdi, kad tas ir saņemts Latvijas Bankā. Pēc katra vērtspapīru pārveduma rīkojuma pieņemšanas un pārbaudes Latvijas Banka to akceptē, veicot attiecīgo vērtspapīru norēķinu operāciju.

2.13. Ja vērtspapīru pārvedums nav sagatavots saskaņā ar noteikumiem vai arī attiecīgajā VNS kontā nav nepieciešamā vērtspapīru apjoma, Latvijas Banka vērtspapīru pārveduma rīkojumu noraida un nosūta paziņojumu par vērtspapīru pārveduma rīkojuma noraidīšanu (7. pielikums).

2.14. Vērtspapīru norēķini, kurus Latvijas Banka veikusi, pamatojoties uz dalībnieku iesniegtajiem vērtspapīru pārveduma rīkojumiem, ir galīgi un neatsaucami.

2.15. Vērtspapīru pārveduma rīkojumus pieņem un norēķinus veic Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes Tirgus operāciju daļa.

2.16. Latvijas Banka ņem maksu par vērtspapīru pārveduma rīkojumu apstrādi saskaņā ar Latvijas Bankas valdes apstiprinātajiem naudas un vērtspapīru norēķinu tarifiem.

2.17. Divas darbadienas pirms vērtspapīru dzēšanas datuma Latvijas Banka pārtrauc dalībnieku vērtspapīru norēķinu operācijas ar šiem vērtspapīriem.

2.18. Latvijas Banka pēc dalībnieka pieprasījuma nosūta attiecīgā dalībnieka VNS kontu izrakstus (8. pielikums) un/vai darījumu sarakstu (9. pielikums).

3. VĒRTSPAPĪRU PĀRVEDUMI STARP VNS UN LCD

3.1. Vērtspapīru pārvedumu no VNS uz LCD veic tikai uz tāda dalībnieka vērtspapīru kontu, kas ir LCD dalībnieks. Vērtspapīrus no VNS var pārvest arī uz cita dalībnieka kontu LCD.

3.2. Lai veiktu vērtspapīru pārvedumu no VNS uz LCD vērtspapīru uzskaites sistēmu:

3.2.1. dalībnieks iesniedz Latvijas Bankai vērtspapīru pārveduma uz LCD rīkojumu;

3.2.2. Latvijas Banka, pamatojoties uz šo vērtspapīru pārveduma rīkojumu, noraksta vērtspapīrus no dalībnieka vērtspapīru konta VNS un dod rīkojumu LCD ieskaitīt tos dalībnieka vērtspapīru kontā LCD, kā arī nosūta vērtspapīru pārvedējam vērtspapīru pārveduma uz LCD rīkojuma izpildes apstiprinājumu (3.2. pielikums).

3.3. Lai veiktu vērtspapīru pārvedumu no LCD vērtspapīru uzskaites sistēmas uz VNS, LCD noraksta vērtspapīrus no dalībnieka vērtspapīru konta un dod rīkojumu Latvijas Bankai tos ieskaitīt dalībnieka vērtspapīru kontā vai klientu vērtspapīru kontā.

4. DALĪBNIEKU DARĪJUMI VĒRTSPAPĪRU SĀKOTNĒJĀ UN OTRREIZĒJĀ TIRGŪ

4.1. Valsts vērtspapīru emisijas VNS reģistrē vērtspapīru sākotnējās izsoles darījumu norēķinu brīdī saskaņā ar "Latvijas valsts iekšējā aizņēmuma vērtspapīru sākotnējās izvietošanas noteikumiem". Dalībniekam, kas veicis naudas pārvedumu uz Valsts kases naudas kontu Latvijas Bankā saskaņā ar vērtspapīru sākotnējās izsoles rezultātiem, Latvijas Banka VNS atver vērtspapīru kontu un tajā ieskaita vērtspapīru sākotnējā tirgū iegādātos valsts vērtspapīrus.

4.2. Ja dalībnieks veic vērtspapīru pārvedumu no LCD vērtspapīru uzskaites sistēmas uz VNS un viņam nav atvērts attiecīgās emisijas vērtspapīru konts VNS, Latvijas Banka VNS atver vērtspapīru kontu un tajā ieskaita pārvestos vērtspapīrus.

4.3. Ja kāds cits dalībnieks veic vērtspapīru pārvedumu dalībniekam, kuram nav atvērts attiecīgās emisijas vērtspapīru konts VNS, vērtspapīru saņēmējam Latvijas Banka VNS atver vērtspapīru kontu un tajā ieskaita pārvestos vērtspapīrus.

4.4. Vērtspapīru pārdevējs vai vērtspapīru ķīlas devējs par katru VNS ietvaros noslēgto darījumu Latvijas Bankai iesniedz:

4.4.1. dalībnieka vērtspapīru pārveduma rīkojumu vai

4.4.2. vērtspapīru ieķīlāšanas rīkojumu.

4.5. Pamatojoties uz dalībnieka vērtspapīru pārveduma rīkojumu, Latvijas Banka noraksta vērtspapīrus no vērtspapīru pārdevēja vērtspapīru konta, ieskaita tos vērtspapīru pircēja vērtspapīru kontā un nosūta vērtspapīru pārdevējam dalībnieka vērtspapīru pārveduma rīkojuma izpildes apstiprinājumu (4.2. pielikums) un vērtspapīru pircējam - vērtspapīru ieskaitīšanas apstiprinājumu (4.3. pielikums).

4.6. Vērtspapīru ieķīlāšana un atbrīvošana notiek šādi:

4.6.1. pamatojoties uz vērtspapīru ieķīlāšanas rīkojumu, Latvijas Banka noraksta vērtspapīrus no ķīlas devēja vērtspapīru konta, ieskaita tos ķīlas devēja ķīlu kontā un nosūta ķīlas devējam vērtspapīru ieķīlāšanas apstiprinājumu (5.3. pielikums) un ķīlas ņēmējam - vērtspapīru ķīlas apstiprinājumu (5.2. pielikums);

4.6.2. ja ķīlas ņēmējs vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas datumā vai pirms tā Latvijas Bankai nosūta vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas rīkojumu, Latvijas Banka noraksta vērtspapīrus no ķīlas devēja ķīlu konta, ieskaita tos ķīlas devēja vērtspapīru kontā un nosūta ķīlas devējam vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas apstiprinājumu (6.2. pielikums) un ķīlas ņēmējam - vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas rīkojuma izpildes apstiprinājumu (6.3. pielikums).

4.7. Ja Latvijas Banka līdz vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas vai pārņemšanas datuma norēķinu dienas beigām no ķīlas ņēmēja nesaņem vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas rīkojumu, Latvijas Banka norēķinu dienas beigās noraksta vērtspapīrus no ķīlas devēja ķīlu konta un ieskaita tos ķīlas ņēmēja vērtspapīru kontā.

5. VĒRTSPAPĪRU FIKSĒTĀ IENĀKUMA SAMAKSA, VĒRTSPAPĪRU DZĒŠANA UN CITAS DARBĪBAS AR VĒRTSPAPĪRIEM

5.1. Fiksētā ienākuma samaksu un vērtspapīru dzēšanu Latvijas Banka veic atbilstoši vērtspapīru kontu atlikumam VNS fiksētā ienākuma samaksas vai vērtspapīru dzēšanas dienas sākumā.

5.2. Latvijas Banka dzēš attiecīgās emisijas vērtspapīrus, veic fiksētā ienākuma samaksu vai arī apkalpo citas darbības ar vērtspapīriem saskaņā ar LCD vai Finansu ministrijas rīkojumu.

5.3. Vienu dienu pirms valsts vērtspapīru dzēšanas datuma Latvijas Banka, pamatojoties uz LCD rīkojumu, ieskaita tos valsts vērtspapīrus, kuri reģistrēti LCD vērtspapīru uzskaites sistēmā, dalībnieka vai dalībnieka klientu vērtspapīru kontos VNS. Latvijas Banka, pamatojoties uz Valsts kases rīkojumu, valsts vērtspapīrus dzēš, attiecīgos vērtspapīrus norakstot no dalībnieka vai dalībnieka klientu vērtspapīru konta, bet atbilstošo naudas summu norakstot no Valsts kases naudas konta un ieskaitot dalībnieka naudas kontā.

5.4. Ja jāveic privātā sektora vērtspapīru fiksētā ienākuma samaksa un vērtspapīru dzēšana, Latvijas Banka pēc naudas līdzekļu saņemšanas no LCD izpilda LCD rīkojumu, attiecīgos naudas līdzekļus ieskaitot dalībnieka naudas kontā un vērtspapīrus norakstot no dalībnieka vērtspapīru konta.

6. VĒRTSPAPĪRU NORĒĶINI AR DALĪBNIEKIEM, KURIEM APTURĒTAS TIESĪBAS VEIKT VĒRTSPAPĪRU NORĒĶINU OPERĀCIJAS

6.1. Ja dalībniekam apturētas tiesības veikt vērtspapīru norēķinu operācijas, pēc šādas informācijas saņemšanas Latvijas Banka:

6.1.1. informē par to pārējos dalībniekus;

6.1.2. pārtrauc dalībnieka vērtspapīru norēķinu operāciju veikšanu VNS un noraida visus dalībnieka iesniegtos un viņam adresētos vērtspapīru pārveduma rīkojumus, izņemot vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas rīkojumu.

6.2. No dalībnieka, kuram apturētas tiesības veikt vērtspapīru norēķinu operācijas, pieņem tikai tādus vērtspapīru pārveduma rīkojumus, kurus parakstījis likumdošanas aktos noteiktā kārtībā iecelts pilnvarnieks vai tiesas iecelts likvidators vai administrators.

6.3. Ja dalībniekam apturētas tiesības veikt vērtspapīru norēķinu operācijas, tā norēķini ķīlu kontos un dienas pārsnieguma limita ķīlu kontos netiek apturēti. Tiesības rīkoties ar šādām vērtspapīru ķīlām ir ķīlas ņēmējam vai Latvijas Bankai saskaņā ar noteikumos paredzēto kārtību.

6.4. Ja dalībniekam vērtspapīru dzēšanas vai fiksētā ienākuma samaksas termiņā apturētas tiesības veikt vērtspapīru norēķinu operācijas, šim dalībniekam vērtspapīru dzēšanai vai fiksētā ienākuma samaksai paredzēto naudas summu ieskaita atsevišķā naudas kontā Latvijas Bankā.

6.5. Ja dalībniekam atjauno tiesības veikt vērtspapīru norēķinu operācijas, pēc šādas informācijas saņemšanas Latvijas Banka atjauno dalībnieka darbību VNS un informē par to pārējos dalībniekus.

 

1. pielikums

Rīgā._________  gada ______________           

LĪGUMS _______________

Nr. __________________

 

PAR DALĪBU LATVIJAS BANKAS ORGANIZĒTAJĀ VĒRTSPAPĪRU NORĒĶINU SISTĒMĀ

 

Latvijas Banka, kas darbojas saskaņā ar likumu "Par Latvijas Banku", ___________________________________________________________
(amats, vārds, uzvārds)

personā, no vienas puses, un ______________________________________
(dalībnieka nosaukums)

_________________________________ (tālāk tekstā - dalībnieks), kas darbojas saskaņā ar Statūtiem, ________________________________________________________________

_______________________________ personā, no otras puses (tālāk tekstā - puses), noslēdz šādu līgumu.

1. Šis līgums sniedz iespēju dalībniekam piedalīties Latvijas Bankas vērtspapīru norēķinu sistēmā (tālāk tekstā - VNS) saskaņā ar "Latvijas Bankas organizētās vērtspapīru norēķinu sistēmas noteikumiem" (tālāk tekstā - noteikumi).

2. Šā līguma ietvaros puses darbojas saskaņā ar noteikumiem.

3. Puses apņemas veikt vērtspapīru pārvedumus noteikumos noteiktajā kārtībā un maksājumus par vērtspapīru pārveduma rīkojumu apstrādi saskaņā ar Latvijas Bankas apstiprinātajiem naudas un vērtspapīru norēķinu tarifiem.

4. Visu ziņojumu apmaiņu puses veic elektroniskā veidā, izmantojot S.W.I.F.T. datu pārraides tīklu.

5. Puses apņemas ne komerciālos, ne jebkādos citos nolūkos neizpaust trešajām personām informāciju, kas tām kļuvusi zināma saistībā ar šo līgumu, izņemot Latvijas Republikas likumdošanas aktos paredzētos gadījumus vai gadījumus, kad puses rakstiski vienojušās par informācijas izpaušanu. Informācija tiek atklāta tikai tiem pušu darbiniekiem, kuri ir atbildīgi par šā līguma saistību izpildi.

6. Jebkuri līguma grozījumi iegūst juridisku spēku tikai tad, ja tie veikti rakstiski un tos ar parakstu apstiprinājušas abas puses.

7. Visus strīdus puses centīsies atrisināt saskaņā ar 8. un 9. punktā noteikto kārtību, ņemot vērā noteikumus, S.W.I.F.T. darbības kārtību un Latvijas Republikas likumdošanas aktus.

8. Vienas puses pretenzijas otrai pusei iesniedzamas rakstiski piecu darbadienu laikā pēc attiecīgā ziņojuma apstrādes VNS. Otra puse pretenziju izskata ne vēlāk kā desmit darbadienu laikā pēc tās saņemšanas un sniedz rakstisku atbildi.

9. Ja vienošanās netiek panākta, strīdu izskata Latvijas Republikas likumdošanas aktos noteiktajā kārtībā Latvijas Republikas tiesās.

10. Puses nav atbildīgas par jebkādu kavēšanos vai neizpildītām saistībām, ja cēlonis bijusi nepārvarama vara.

11. Līgums stājas spēkā ar _____________ Līgums ir noslēgts uz nenoteiktu laiku un var tikt izbeigts, pusēm par to rakstiski vienojoties vai arī:

11.1. septiņas dienas pēc Latvijas Bankas rakstiska paziņojuma saņemšanas;

11.2. pēc dalībnieka rakstiska paziņojuma saņemšanas, ja dalībnieks nokārtojis visas saistības, kas radušās pret Latvijas Banku šā līguma darbības rezultātā.

12. Līgums sagatavots uz 2 (divām) lapām divos eksemplāros, pa vienam katrai pusei.

13. Pušu juridiskās adreses

13.1. Latvijas Banka: K. Valdemāra ielā 2a, Rīgā, LV-1050

Tālr. 702 2300, fakss 702 2420

13.2. Dalībnieks:___________________________

________________________________________

Pušu paraksti:

Latvijas Banka Dalībnieks

________________________________________

(paraksts) (paraksts)

_________________________________________

(vārds, uzvārds) (vārds, uzvārds)

-__________________________________________

(amats) (amats)

Z.v. Z.v.

__________________________________________

(datums) (datums)

 

 

2. pielikums

Vērtspapīru cenu aprēķināšanas metodika

1. Diskonta vērtspapīra cenas aprēķins

C = Nv  (1 - (t  r) : d),

kur

C - vērtspapīra cena (latos),

Nv - vērtspapīra nominālvērtība (latos),

t - dienu skaits līdz vērtspapīru dzēšanai (dienas),

r - vērtspapīru diskonta likme (decimāldaļās),

d - pieņemtais dienu skaits gadā (pēc Starptautiskās Vērtspapīru tirgus asociācijas ( International Securities Market Association ; ISMA) standarta).

2. Obligācijas cenas aprēķins

2.1. Obligācijas kopējā cena

C = Pt + Ac,

kur

C - obligācijas kopējā cena (latos),

Pt - obligācijas tīrā cena (latos),

Ac - uzkrātais ienākums (latos).

k

C = Pt + Ac = S (Cfi : (1 + Y : Fq)Li),

i=1

kur

k - fiksētā ienākuma maksājumu skaits līdz obligācijas dzēšanai,

Cfi - summa latos, kuru emitents maksā katra i-tā perioda beigās,

Y - obligācijas peļņas līdz dzēšanai likme (decimāldaļās),

Fq - fiksētā ienākuma maksājumu skaits (biežums) gadā,

Li - dienu skaits līdz obligācijas dzēšanai, kura aprēķina formula ir:

Li = Fq  ti : d,

kur

d - pieņemtais dienu skaits gadā (pēc ISMA standarta),

t - dienu skaits no obligācijas cenas aprēķina datuma līdz fiksētā ienākuma samaksas datumam i-tā perioda beigās (pēc ISMA standarta).

2.2. Obligācijas uzkrātā ienākuma aprēķins

Ac = Nv  Kup  t : d,

kur

Nv - obligācijas nominālvērtība,

Kup - obligācijas fiksētā ienākuma likme (decimāldaļās),

t - dienu skaits no obligācijas iepriekšējā fiksētā ienākuma samaksas datuma līdz obligācijas uzkrātā ienākuma aprēķina datumam,

d - pieņemtais dienu skaits gadā (pēc ISMA standarta).

3. Noapaļošana

Valsts vērtspapīru sākotnējā tirgū vērtspapīru cenu rēķina uz 100 latiem, noapaļo līdz divām zīmēm aiz komata un reizina ar attiecīgo vērtspapīru skaitu.

Ja notiek atkārtots sākotnējais piedāvājums, kā arī Latvijas Bankas organizētā vērtspapīru otrreizējā tirgus darījumos vērtspapīru cenu rēķina uz 100 latiem un noapaļo līdz sešām zīmēm aiz komata. Kopējo vērtspapīru cenu noapaļo līdz divām zīmēm aiz komata.

Uzkrāto ienākumu rēķina visam attiecīgo vērtspapīru apjomam, noapaļojot līdz divām zīmēm aiz komata.

 

3. pielikums

VĒRTSPAPĪRU PĀRVEDUMA UZ LCD RĪKOJUMS UN TĀ IZPILDES APSTIPRINĀJUMS

3.1. VĒRTSPAPĪRU PĀRVEDUMA UZ LCD RĪKOJUMS

MT522 Delivery Free ziņojumu dalībnieks nosūta Latvijas Bankai.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Dalībnieka BIC
Message Type 522
Receiver Latvijas Bankas BIC
Message Text
Delivery Date :30: Kārtējās norēķinu dienas datums
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Quantity of Securities :35A: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms
(latos)
Receiver of Securities :87A: Dalībnieka BIC
Beneficiary of Securities :88C: Dalībnieka konta numurs LCD,
kurā ieskaita vērtspapīrus
Sender to Receiver Information :72: Pēc vēlēšanās - informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

 

3.2. VĒRTSPAPĪRU PĀRVEDUMA UZ LCD RĪKOJUMA IZPILDES APSTIPRINĀJUMS

Pēc vērtspapīru norakstīšanas no dalībnieka vērtspapīru konta un LCD informēšanas Latvijas Banka sagatavo MT532 Confirmation of Delivery Free ziņojumu un nosūta to dalībniekam.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Latvijas Bankas BIC
Message Type 532
Receiver Dalībnieka BIC
Message Text
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Related Reference :21: Vērtspapīru pārveduma rīkojuma
transakcijas references numurs
Delivery Date :30: Vērtspapīru pārveduma datums - vienāds
ar kārtējās norēķinu dienas datumu
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Quantity of Securities :35A: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms
(latos)
Receiver of Securities :87A: Dalībnieka BIC
Beneficiary of Securities :88C: Dalībnieka konta numurs LCD
Sender to Receiver Information :72: /COMPLETE/ un pēc vēlēšanās -
informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

 

4. pielikums

DALĪBNIEKA VĒRTSPAPĪRU PĀRVEDUMA RĪKOJUMS, TĀ IZPILDES UN VĒRTSPAPĪRU IESKAITĪŠANAS APSTIPRINĀJUMS

4.1. DALĪBNIEKA VĒRTSPAPĪRU PĀRVEDUMA RĪKOJUMS

MT522 Delivery Free ziņojumu dalībnieks nosūta Latvijas Bankai.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Dalībnieka BIC
Message Type 522
Receiver Latvijas Bankas BIC
Message Text
Delivery Date :30: Kārtējās norēķinu dienas datums
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Quantity of Securities :35A: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms (latos)
Receiver of Securities :87A: Tā dalībnieka BIC, kura vērtspapīru kontā
Latvijas Banka ieskaita vērtspapīrus
Sender to Receiver Information :72: Pēc vēlēšanās - informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

 

4.2. DALĪBNIEKA VĒRTSPAPĪRU PĀRVEDUMA RĪKOJUMA IZPILDES APSTIPRINĀJUMS

Pēc vērtspapīru norakstīšanas no dalībnieka vērtspapīru konta Latvijas Banka sagatavo MT532 Confirmation of Delivery Free ziņojumu un nosūta to dalībniekam.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Latvijas Bankas BIC
Message Type 532
Receiver Dalībnieka BIC
Message Text
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Related Reference :21: Pārveduma rīkojuma transakcijas
references numurs
Delivery Date :30: Vērtspapīru pārveduma datums - vienāds
ar kārtējās norēķinu dienas datumu
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Quantity of Securities :35A: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms (latos)
Receiver of Securities :87A: Tā dalībnieka BIC, kura vērtspapīru kontā
ieskaitīti vērtspapīri
Sender to Receiver Information :72: /COMPLETE/ un pēc vēlēšanās -
informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

 

4.3. VĒRTSPAPĪRU IESKAITĪŠANAS APSTIPRINĀJUMS

Pēc vērtspapīru ieskaitīšanas dalībnieka vērtspapīru kontā Latvijas Banka sagatavo MT530 Confirmation of Receipt Free ziņojumu un nosūta to dalībniekam.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Latvijas Bankas BIC
Message Type 530
Receiver Dalībnieka BIC
Message Text
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Related Reference :21: Vērtspapīru pārveduma rīkojuma
transakcijas references numurs
Delivery Date :30: Vērtspapīru pārveduma datums - vienāds
ar kārtējās norēķinu dienas datumu
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Instructing Party :82A: Vērtspapīru pārveduma rīkojuma devēja BIC
Quantity of Securities :35A: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms (latos)
Deliverer of Securities :87A: Tā dalībnieka BIC, no kura vērtspapīru
konta pārskaitīti vērtspapīri
Sender to Receiver Information :72: /COMPLETE/ un pēc vēlēšanās -
informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

 

 

5. pielikums

VĒRTSPAPĪRU IEĶĪLĀŠANAS RĪKOJUMS, ĶĪLAS UN IEĶĪLĀŠANAS APSTIPRINĀJUMS

5.1. VĒRTSPAPĪRU IEĶĪLĀŠANAS RĪKOJUMS

MT526 General Securities Lending Message ziņojumu ķīlas devējs nosūta Latvijas Bankai.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Dalībnieka BIC
Message Type 526
Receiver Latvijas Bankas BIC
Message Text
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Further Identifications :23: TOLEND/HOLD - ieķīlāšanas rīkojums
Safekeeping Account :83C: Vērtspapīru ķīlas ņēmēja BIC
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Quantity of Securities :35A: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms (latos)
Effective Date :30: Vērtspapīru ieķīlāšanas datums - vienāds
ar kārtējās norēķinu dienas datumu
Expiry/Option Date :31F: Vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas vai
pārņemšanas datums
Sender to Receiver Information :72: Pēc vēlēšanās - informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

 

5.2. VĒRTSPAPĪRU ĶĪLAS APSTIPRINĀJUMS

MT526 General Securities Lending Message ziņojumu Latvijas Banka nosūta ķīlas ņēmējam.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Latvijas Bankas BIC
Message Type 526
Receiver Dalībnieka BIC
Message Text
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Related Reference :21: Vērtspapīru ieķīlāšanas uzdevuma
references numurs
Further Identifications :23: TOLEND/HOLD - vērtspapīru ķīlas
apstiprinājums
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Quantity of Securities :35A: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms (latos)
Effective Date :30: Vērtspapīru pārveduma datums - vienāds
ar kārtējās norēķinu dienas datumu
Expiry/Option Date :31F: Vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas vai
pārņemšanas datums
Receiver/Deliverer of Securities :87A: Vērtspapīru ķīlas devēja BIC
Sender to Receiver Information :72: Pēc vēlēšanās - informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

 

5.3. VĒRTSPAPĪRU IEĶĪLĀŠANAS APSTIPRINĀJUMS

MT526 General Securities Lending Message ziņojumu Latvijas Banka nosūta ķīlas devējam.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Latvijas Bankas BIC
Message Type 526
Receiver Dalībnieka BIC
Message Text
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Related Reference :21: Vērtspapīru ieķīlāšanas rīkojuma
references numurs
Further Identifications :23: TOLEND - vērtspapīru ieķīlāšanas
apstiprinājums
Safekeeping Account :83C: Vērtspapīru ķīlas ņēmēja BIC
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Quantity of Securities :35A: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms (latos)
Effective Date :30: Vērtspapīru ieķīlāšanas datums - vienāds
ar kārtējās norēķinu dienas datumu
Expiry/Option Date :31F: Vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas vai
pārņemšanas datums
Sender to Receiver Information :72: Pēc vēlēšanās - informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

 

6. pielikums

VĒRTSPAPĪRU ĶĪLAS ATBRĪVOŠANAS RĪKOJUMS, ĶĪLAS ATBRĪVOŠANAS UN ĶĪLAS ATBRĪVOŠANAS RĪKOJUMA IZPILDES APSTIPRINĀJUMS

 

6.1. VĒRTSPAPĪRU ĶĪLAS ATBRĪVOŠANAS RĪKOJUMS

MT526 General Securities Lending Message ziņojumu ķīlas ņēmējs nosūta Latvijas Bankai.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Dalībnieka BIC
Message Type 526
Receiver Latvijas Bankas BIC
Message Text
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Related Reference :21: Vērtspapīru ieķīlāšanas rīkojuma
references numurs
Further Identifications :23: RECALL/COMP - vērtspapīru ķīlas
atbrīvošanas rīkojums
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Quantity of Securities :35A: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms
(latos)
Effective Date :30: Vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas datums -
vienāds ar kārtējās norēķinu dienas datumu
Receiver/Deliverer of Securities :87A: Vērtspapīru ķīlas devēja BIC
Sender to Receiver Information :72: Pēc vēlēšanās - informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

 

6.2. VĒRTSPAPĪRU ĶĪLAS ATBRĪVOŠANAS APSTIPRINĀJUMS

MT526 General Securities Lending Message ziņojumu Latvijas Banka nosūta ķīlas devējam.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Latvijas Bankas BIC
Message Type 526
Receiver Dalībnieka BIC
Message Text
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Related Reference :21: Vērtspapīru ieķīlāšanas rīkojuma
references numurs
Further Identifications :23: RETURN/COMP - vērtspapīru ķīlas
atbrīvošanas apstiprinājums
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Quantity of Securities :35A: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms
(latos)
Effective Date :30: Kārtējās norēķinu dienas datums -
vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas datums
Receiver/Deliverer of Securities :87A: Vērtspapīru ķīlas atbrīvotāja BIC
Sender to Receiver Information :72: Pēc vēlēšanās - informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

6.3. VĒRTSPAPĪRU ĶĪLAS ATBRĪVOŠANAS RĪKOJUMA IZPILDES APSTIPRINĀJUMS

MT526 General Securities Lending Message ziņojumu Latvijas Banka nosūta ķīlas ņēmējam.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Latvijas Bankas BIC
Message Type 526
Receiver Dalībnieka BIC
Message Text
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Related Reference :21: Vērtspapīru ieķīlāšanas rīkojuma
references numurs
Further Identifications :23: RECALL - vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas
rīkojuma izpildes apstiprinājums
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Quantity of Securities :35A: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms
(latos)
Effective Date :30: Vērtspapīru ķīlas atbrīvošanas datums -
vienāds ar kārtējās norēķinu dienas datumu
Receiver/Deliverer of Securities :87A: Vērtspapīru ķīlas devēja BIC
Sender to Receiver Information :72: Pēc vēlēšanās - informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

 

7. pielikums

Paziņojums par vērtspapīru pārveduma rīkojuma noraidīšanu

MT599 Free Format Message Latvijas Banka nosūta dalībniekam, ja vērtspapīru pārvedums nav sagatavots saskaņā ar noteikumiem vai arī attiecīgajā vērtspapīru kontā nav nepieciešamā vērtspapīru apjoma.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Latvijas Bankas BIC
Message Type 599
Receiver Dalībnieka BIC
Message Text
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Related Reference :21: Noraidītā vērtspapīru pārveduma ziņojuma
transakcijas references numurs
Narrative :79: Atteikuma iemesls
End of Message/Trailer

 

 

8. pielikums

DALĪBNIEKA VNS KONTU IZRAKSTS

MT571 Statement of Holdings ziņojumu Latvijas Banka pēc pieprasījuma nosūta dalībniekiem.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Latvijas Bankas BIC
Message Type 571
Receiver Dalībnieka BIC
Message Text
Page Number/Continuation Id :28: MT571 ziņojuma kārtējās lapas numurs
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Safekeeping Account :83A: ALL - par visiem attiecīgā dalībnieka
vērtspapīru kontiem
Statement Period :67A: Datums, par kuru norāda kontu atlikumus
Par katru VNS kontu norāda
Quantity of Securities :35H: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms
dienas beigās (latos)
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Sender to Receiver Information :72: Konta numurs un informācija par konta
raksturu1
Ziņojuma beigās
Number of Repetitive Parts :18A: Norādīto kontu skaits
End of Message/Trailer

 

1 Konta numurs ietver 16 simbolu: pirmie 12 ir vērtspapīra kods, nākamie trīs - Latvijas Bankas piešķirtais dalībnieka kods, bet pēdējais - konta tips, kur:

0 - vērtspapīru konts;

1 - ķīlu konts;

6 - klientu vērtspapīru konts;

7 - dienas pārsnieguma limita ķīlu konts;

8-9 - citi konti.

 

 

9. pielikums

DALĪBNIEKA DARĪJUMU SARAKSTS

MT572 Statement of Transactions ziņojumā Latvijas Banka secīgi norāda visas attiecīgajā periodā VNS kontā veiktās vērtspapīru norēķinu operācijas. Parasti laika periods ir viena diena, ja dienas laikā veiktas vērtspapīru norēķinu operācijas šajā kontā.

Nosaukums Lauks Paskaidrojums
Sender Latvijas Bankas BIC
Message Type 572
Receiver Dalībnieka BIC
Message Text
Page Number/Continuation Id :28: MT572 ziņojuma kārtējās lapas numurs
Transaction Reference Number :20: Transakcijas references numurs
Safekeeping Account :83A: Konta numurs, uz kuru attiecas šis izraksts
Statement Period :67A: Izraksta periods
Identification of Securities :35B: Vērtspapīru kods
Par katru VNS kontu norāda
Quantity of Securities :35H: FMT nominālvērtība - vērtspapīru apjoms
(latos)
Transaction Details :66A: Dati par transakciju1
Counterparty :87A: Dalībnieka konta numurs, kurā ieskaitīti
vai no kura norakstīti attiecīgie vērtspapīri2
Ziņojuma beigās
Number of Repetitive Parts :18A: 1 - vienas vērtspapīru emisijas saraksts
Sender to Reciever Information :72: Pēc vēlēšanās - informācija saņēmējam
End of Message/Trailer

 

1 Vērtspapīru darījuma veidu norādei izmanto divus ciparus (XY), kur:

X: 0 - pārveduma operācijas,
1 - ķīlas operācijas,
2 - fiksētā ienākuma samaksa,
3-9 - citas operācijas;
Y: 0 - bez samaksas,
1 - par samaksu.

2 Konta numurs ietver 16 simbolu: pirmie 12 ir vērtspapīra kods, nākamie trīs - Latvijas Bankas piešķirtais dalībnieka kods, bet pēdējais - konta tips, kur:

0 - vērtspapīru konts;

1 - ķīlu konts;

2 - emisijas konts;

3 - LCD konts;

4 - repo konts;

6 - klientu vērtspapīru konts;

7 - dienas pārsnieguma limita ķīlu konts;

8-9 - citi konti.

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!