• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Par pretraķešu aizsardzību". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 4.07.2000., Nr. 247/249 https://www.vestnesis.lv/ta/id/8649

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Rietumi glābs Krieviju, ja tā glābs Rietumus"

Vēl šajā numurā

04.07.2000., Nr. 247/249

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"Par pretraķešu aizsardzību"

"The Washington Times"

— 2000.05.25.

Nedēļas sākumā Vašingtonā man bija tikšanās ar dažiem mūsu valstsvīriem un aizsardzības ekspertiem.

Un es guvu plašu piekrišanu, ka mūsu nācijai ir nepieciešama jauna pieeja kodolaizsardzībai, ko prasa jaunais laikmets. Runājot par kodolieročiem, jāatzīst, ka pasaule ir mainījusies ātrāk nekā ASV politika. Augošie draudi ASV drošībai, tās draugiem, pat Krievijai, tagad nāk no teroristiskiem grupējumiem un citiem nelabvēļiem, kas izmanto masu iznīcināšanas līdzekļus. Draudus rada arī nedrošie radioaktīvo izejvielu krājumi un bīstamo tehnoloģiju izplatība. Krievija vairs nav mūsu ienaidnieks. Aukstā kara domāšanu, kas arī radīja milzīgos radioaktīvo vielu uzkrājumus, tagad jau ir atstājušas pagātnē abas kādreiz naidīgās nometnes. Mūsu drošība vairs nav atkarīga no kodolieroču līdzsvara mūsu valstīs.

Lai arī moderns bruņojums ir galvenais līdzeklis aizsardzībā pret kodoluzbrukumu, aukstā kara saspīlējums ir dzimis citā laikā, kad mūsu ieroču arsenāls kalpoja tālab, lai iegrožotu Varšavas līguma konvenciālo pārākumu. Tolaik Padomju savienības vara iesniedzās dziļi Eiropas sirdī — Berlīnē, Varšavā, Budapeštā un Prāgā, kas šodien ir NATO valstu galvaspilsētas. Tagad, desmit gadu pēc aukstā kara beigām, mūsu kodolpolitika vēl joprojām diemžēl ir piederīga pagājušajiem laikiem. Klintona un Gora administrācijai bija nepieciešami vairāk nekā septiņi gadi, lai Amerikas aizsardzības sistēmu piemērotu pēcaukstā kara pasaulei, taču tā nemainīgi pieder aukstā kara domāšanai. Ir pienācis laiks auksto karu atstāt aiz muguras un aizsargāties pret jaunajiem 21. gadsimta draudiem.

Pirmkārt, Amerikai iespējami īsākā laika sprīdī ir jāizveido efektīva pretraķešu aizsardzība, kas aizsargātu visus 50 mūsu štatus, kā arī mūsu sabiedrotos no neuzticamu valstu raķešu uzbrukumiem, kā arī no nejaušiem to palaišanas gadījumiem.

Klintona administrācija sākotnēji noliedza, ka ir nepieciešams izveidot nacionālu pretraķešu aizsardzības sistēmu, tad to novilcināja. Tagad tās piedāvātā pieeja ir kļūdaina, jo sistēma tiek bāzēta tikai vienā atrašanās vietā, bet eksperti uzskata, ka tādām ir jābūt vairākām. Es vēlreiz gribu uzsvērt, ka tai ir jāaizsargā ne tikai mūsu valsts, bet arī mūsu sabiedrotie. Tagad Klintona administrācija grasās pieņemt pārsteidzīgus lēmumus. Šobrīd lēmumu nepieņemšana būtu labāka par kļūdainu līgumu, kas sasietu rokas nākamajam prezidentam un neļautu Amerikai sevi aizstāvēt.

Mans nākamais princips ir šāds: Amerikai ir jāpārdomā kodolbruņojumam izvirzāmās prasības jaunā drošības vidē. Aukstā kara laika apsvērumi vairs nedrīkst diktēt mūsu ieroču arsenāla apmērus. Kā prezidents es lūgšu mūsu aizsardzības sekretariātu novērtēt mūsu kodolieroču arsenālu. Būtu iespējams ievērojami samazināt Amerikas kodolieročus, nenodarot ļaunumu mūsu drošībai. Mums nav jāsaglabā tie ieroči, kas mūsu militāristiem vairs nav vajadzīgi, šie nederīgie ieroči ir mirušu konfliktu dārgas relikvijas.

ASV būtu jāsamazina iespējami vairāk paaugstinātas kaujas gatavības ieroču, kā arī sprāgstvielu, kas ir nevajadzīgi aukstā kara konfrontācijas pierādījumi. Šodien mūsu nācijas, saglabājot tik daudz paaugstinātas kaujas gatavības ieroču, var radīt nejaušu un neautorizētu raķešu palaišanas risku. Kā prezidents es lūgšu vērtējumu, ko varam darīt, lai samazinātu mūsu bruņoto spēku paaugstināto kaujas gatavību.

Šīm pārmaiņām nav vajadzīgas detalizētas sarunas par ieroču kontroli vairāku gadu garumā, jau ir bijis precedents, kas pierāda partnerattiecību lielo ietekmi. 1991. gadā ASV aicināja Padomju savienību pievienoties taktisko kodolieroču izņemšanai no bruņojuma arsenāla, un tikai dažos mēneos tika panākts milzīgs to samazinājums, darot pasauli daudz drošāku.

Tāds pats līgums ar Krieviju mums nepieciešams par stratēģiskajiem kodolieročiem. Bet ASV ir jābūt gatavai rādīt paraugu, jo tas ir gan mūsu, gan visas pasaules interesēs.

Aukstā kara ēra nu jau ir vēsture. Mūsu valstij ir jāatzīst jaunie draudi drošībai. ASV ir izdevība sākt ceļu uz drošāku pasauli, aizsargājoties pret kodolieroču draudiem, vienlaikus tos samazinot. Amerikai ir gan jārada pretraķešu aizsardzība, gan jāsamazina konfrontācija ar Krieviju.

Džordžs V. Bušs

Teksasas gubernators

un ASV prezidenta kandidāts

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!