Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par pensiju kapitāla vidējo ienesīgumu. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 7.05.2003., Nr. 67 https://www.vestnesis.lv/ta/id/74563

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par sociālā budžeta izpildi aprīlī

Vēl šajā numurā

07.05.2003., Nr. 67

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par pensiju kapitāla vidējo ienesīgumu

Valsts kases pārvaldījumā esošo valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļu kopējā vērtība 2003. gada 30. aprīlī bija 11 777 656 lati.

Valsts kase šo naudu ir ieguldījusi valsts parādzīmēs un banku termiņnoguldījumos ar vidējo ienesīguma likmi 4,91% gadā.

Kopumā otrajā pensiju līmenī kopš tā darbības sākuma ir ieskaitīti 14 996 217 lati. Kopējie šo līdzekļu Valsts kasē nopelnītie procenti – 706 286 lati.

Līdz 2002. gada 31. decembrim otrā līmeņa pensiju līdzekļus saskaņā ar likumu pārvaldīja tikai Valsts kase (drīkst līdzekļus ieguldīt tikai Latvijas valsts parādzīmēs un Latvijas lielāko banku depozītos), bet tagad pensiju sistēmas otrā līmeņa līdzekļu pārvaldīšanā ir iesaistījušies privātie pārvaldītāji, un shēmas dalībnieki paši var izvēlēties līdzekļu pārvaldītāju.

No Valsts kases – valstiskā līdzekļu pārvaldītāja – līdz marta beigām privātajiem pārvaldītājiem, ko bija izvēlējušies pensiju shēmas dalībnieki, bija pārskaitīti 3 277 017 lati.

Otrā pensiju līmeņa shēmas dalībnieki arī turpmāk var uzticēt savus fondēto pensiju līdzekļus pārvaldīšanai Valsts kasē. Izvēloties Valsts kases ieguldījumu plānu, pensiju shēmas dalībniekam nav jāveic nekādas papildu darbības, jo tiek saglabāta to pašreizējā situācija. Turklāt Valsts kase jau ir stabili apliecinājusi savu veiksmīgo darbību pensiju līdzekļu pārvaldīšanā. Valsts kase, pārvaldot pensiju līdzekļus, nodrošina stabilitāti un ilgtermiņa drošību.

Salīdzinājumā ar privātajiem pārvaldītājiem Valsts kases piedāvātais ieguldījumu plāns paredz viszemākās izmaksas fondēto pensiju shēmas dalībniekiem – maksimālais atlīdzības apjoms par Valsts kases ieguldījumu plāna pārvaldīšanu nepārsniedz 0,85% no aktīvu vidējās vērtības gadā.

Valsts fondēto pensiju likumā noteiktie finanšu instrumenti, kuros Valsts kase var ieguldīt fondēto pensiju shēmas dalībnieku līdzekļus, potenciāli spēj nodrošināt līdzīgu ienesīgumu kā privāto pārvaldītāju konservatīvie ieguldījumu plāni, turklāt saglabājot maksimāli iespējamu fondēto pensiju shēmas dalībnieku līdzekļu drošību, kas ir Valsts kases kā valsts pārvaldītāja galvenais mērķis.

Likums par valsts fondētajām pensijām stājās spēkā 2001. gada 1. jūlijā, līdz ar to Latvijā darbojas trīs līmeņu pensiju sistēma. Otrais pensiju līmenis paredz, ka daļa no katras personas sociālajām iemaksām vecuma pensijai ar līdzekļu pārvaldītāju starpniecību tiek ieguldīta finanšu un kapitāla tirgū, lai nodrošinātu šā uzkrājuma ieguldījumu peļņu un vērtības pieaugumu.

Personām līdz 30 gadiem piedalīšanās otrajā pensiju līmenī ir obligāta, savukārt 31 — 49 gadus vecie cilvēki to var izvēlēties brīvprātīgi. Pieteikumu par pievienošanos otrajam pensiju līmenim var iesniegt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!