• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Viss, lai mudinātu uz kultūru un lasīšanu. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 10.04.2001., Nr. 57 https://www.vestnesis.lv/ta/id/6812

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Latvijas Vēstnesis. Dokumenti" - pie Jums dodas 8. burtnīca

Vēl šajā numurā

10.04.2001., Nr. 57

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Viss, lai mudinātu uz kultūru un lasīšanu

Par ceturtajiem Rīgas Grāmatu svētkiem, kas no 6. līdz 8.aprīlim notika Kongresu namā

GR2.JPG (29911 BYTES) GR3.JPG (44606 BYTES) Ceļojumu grāmatas autors Egons Zablovskis . . .

Un viņa ceļabiedri — kalnoskāpēji un kājāmgājēji, fiziķi un liriķi

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas un Latvijas Grāmattirgotāju asociācijas rīkotie Grāmatu svētki kļūst ar katru gadu bagātāki un labāk apmeklēti. Šogad tajos piedalījās 49 apgādi, pārstāvot ne tikai Latvijas, bet arī Krievijas un Vācijas grāmatizdevējus. Lasītāji varēja tikties arī ar grāmatu autoriem, māksliniekiem un tulkotājiem, piedalīties konkursos un literārās spēlēs.

Kas tas ir — kaula deguns, gaļas bārda, vācu svārki mugurā? Nu protams — gailis! To nu zināja visi bērni, kas gāza vai apkārt apgāda “Pētergailis” stendu, gribēdami piedalīties mīklu minēšanā un tikt pie kādas balvas. Vecāki pa to laiku iegādājās kaut ko sev. (Īpaša piekrišana bija Gundegas Repšes romānam “Īkstīte” un ārstes Regīnas Rožkalnes “Veselības rokasgrāmatai”.) Sestdien un it sevišķi svētdien Kongresu namā izskatījās kā īstos ģimeņu svētkos. Skolēni bija čakli piedalījušies arī lasītāju vēstuļu konkursā “Es izvēlos grāmatu”.

Visvairāk apmeklētāju pulcināja jauno grāmatu atvēršanas svētki. Līdz pagurumam autogrāfus nācās rakstīt gan Zigmundam Skujiņam, kura savulaik tik populāro grāmatu “Jauna cilvēka memuāri” atkārtoti izdevis Anitas Mellupes apgāds “Likteņstāsti”, gan Regīnai Ezerai, kas kopā ar lasītājiem šķīra vaļā apgāda “Nordik” tautās laisto viņas Rakstu otro sējumu. Tajā ir “Nakts bez mēnesnīcas”, ko autore nosaukusi par mozaīku, “Saules atspulgs”, kura žanra apzīmējums ir — stāsts ar laimīgām beigām, un divas daļas no nepabeigtās tetraloģijas “Pati ar savu vēju” — “Varmācība” un “Nodevība”. Teātra cienītāji steidza savā īpašumā iegūt akadēmiķa Viktora Hausmaņa grāmatu “Manas aktrises” un Gunāra Treimaņa grāmatu “Tur prieks ar bēdām kopā savērpts”. Apgāds “Elpa” lasītājus iepriecināja ar Kārļa Skalbes Mūža rakstu pirmo sējumu. Rakstu sastādītājs Ilgonis Bērsons ievadā raksta, ka tie iznāks divpadsmit sējumos un apkopos visu Kārļa Skalbes atstāto mantojumu. Turklāt darbi tiek ievietoti pirmrakstā vai pirmiespiedumā un pa gadiem hronoloģiskā secībā, jo tie saausti kopā ar rakstnieka dzīves gaitām. Izdevums apkopo arī bagātu ilustratīvo materiālu. Tādējādi lasītājs var izdzīvot līdzi Kārļa Skalbes likteni laikā un telpā, kā arī vēstures attīstībā.

Trešā stāva zālē, kur apgāds “Valters un Rapa” laida tautās Egona Zablovska grāmatu par Zviedriju, Norvēģiju un Somiju, lasītprieks likās cieši kopā savīts ar ceļotprieku: autoru bija nākuši sveikt alpīnisti, kalnu tūristi un kājāmgājēji, kam dažādos gados bijusi tā laime ceļot kopā ar Egonu. Viņam aiz muguras ražens pedagoga mūžs Latvijas Universitātē, kur viņš ilgus gadus studentus izglītoja ne vien fizikas gudrībās, bet arī Dzimtenes mācībā un pasaules saprašanā. Savulaik Egons vadīja tūristu grupas uz Pamira ledājiem, Kamčatkas vulkāniem un Vidusāzijas tuksnešiem, tagad, kad pasaule vaļā (un nosvinēta 75.dzimšanas diena), viņš vairāk orientējas uz ceļošanu ar autobusu un ir paspējis kopā ar draugiem un domubiedriem apceļot krustu šķērsu Eiropu un mazliet ieskatīties arī Āfrikā. Visvairāk aizraujošu maršrutu viņš tomēr zina tepat pašu mājās, un bilžu skatīšanos pēc visiem ceļojumiem Egons allaž nobeidz ar dažiem Latvijas skatiem. Grāmatu “Ar auto un kājām. Zviedrija, Norvēģija, Somija”, ko papildina ap simt shēmu trijās valodās un vēl vairāk fotoattēlu, autors iecerējis kā palīgu tūristiem praktiskai lietošanai. Tā rakstīta ar lielu cieņu un mīlestību gan pret šīm trim ziemeļu zemēm, gan pret cilvēkiem, kas tur dzīvo.

“LV” informācija

Foto: Andris Kļaviņš

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!