Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par Kanādas atbalstu mūsu ceļā uz NATO. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 23.03.2001., Nr. 48 https://www.vestnesis.lv/ta/id/5800

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Augstākās tiesas priekšsēdētājs - intervijā Latvijas Televīzijā vakar, 22. martā

Vēl šajā numurā

23.03.2001., Nr. 48

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par Kanādas atbalstu mūsu ceļā uz NATO

Latvijas attiecības ar Kanādu attīstās jaunā kvalitātē, atzina Latvijas aizsardzības ministrs Ģirts Valdis Kristovskis vakar, 22. martā, preses konferencē pēc atgriešanās no trīs dienu vizītes Kanādā.

No 19. līdz 21. martam aizsardzības ministrs uzturējās darba vizītē Kanādā. Šī bija ministra atbildes vizīte Kanādas aizsardzības ministra vizītei Latvijā pagājušā gada septembrī. Vizītes laikā ministrs ticies ar Kanādas aizsardzības ministru Artu Egltonu un piedalījies apaļā galda diskusijā Kanādas Aizsardzības ministrijā. Vēl ministram bijusi iespēja tikties ar Kanādas parlamenta Aizsardzības komisijas priekšsēdētāju Deividu Preitu un apmeklēt Kampbordenas mācību centru, kur viņš ticies ar bāzes vadību, valodu mācību centra pārstāvjiem un vairākiem latviešu virsniekiem, kuri pašlaik tur mācās.

Ģ.V. Kristovskis uzsvēra šīs vizītes lielo nozīmību, norādot, ka šī bija jau otrā Latvijas un Kanādas aizsardzības ministru tikšanās pēdējā pusgada laikā. Ministrs atzina, ka līdz šim galvenā sadarbība militārajā jomā noritējusi galvenokārt ar Amerikas Savienotajām Valstīm, bet attiecības ar Kanādu tikušas atstātas novārtā. Ģ.V. Kristovskis pauda cerību, ka arī turpmāk Latvijas un Kanādas sadarbība aizsardzības jautājumos attīstīsies arvien straujāk, jo, neraugoties uz ASV dominanci, arī Kanāda ieņem ļoti nozīmīgu vietu eiroatlantiskās drošības telpas stiprināšanā.

Tiekoties ar A. Egltonu, pārrunāta Latvijas virzība uz NATO, mūsu valsts militāro spēju attīstība un Latvijas un Kanādas sadarbība militārajā jomā. Kā norādīja Ģ. V. Kristovskis, ir ļoti svarīgi tieši šobrīd padziļināti izrunāt visus šos jautājumus. Pirmkārt, pašlaik arvien intensīvāka kļūst visu NATO kandidātvalstu izvērtēšana, tādēļ ir svarīgi, lai Kanāda, kas ir viena no lielākajām NATO dalībvalstīm, zinātu reālo situāciju Latvijā un tādējādi spētu objektīvi izvērtēt mūsu valsts gatavību dalībai NATO. Svarīgi arī, lai Kanādas aizsardzības ministram būtu precīza informācija par Latvijas progresu ceļā uz NATO un par Latvijas pašreizējām attiecībām ar aliansi.

Otrkārt, tikšanās ar A. Egltonu bija nozīmīga tādēļ, ka viņš tuvākajā laikā dosies vizītē uz Krieviju, kur neapšaubāmi arī tiks runāts par NATO paplašināšanos, informēja Ģ.V. Kristovskis. Tādēļ, pirms uzklausīt Krievijas amatpersonu nostāju šajā jautājumā, Latvijas militārās situācijas un mērķu pārzināšana ļaus Kanādas amatpersonai izdarīt daudz objektīvākus secinājumus.

Kā atzina Ģ. V. Kristovskis, Kanādas aizsardzības ministrs ļoti pozitīvi vērtē NATO paplašināšanos un pauž lielu atbalstu Latvijas un pārējo Baltijas valstu uzņemšanai aliansē. Kanāda demonstrējusi lielu atvērtību attiecībās ar Latviju un paudusi apņemšanos turpmāk šīs attiecības arvien plašāk attīstīt. Ģ.V. Kristovskis norādīja, ka vairāku apstākļu dēļ (daudzi sadarbības partneri, koncentrēšanās uz galvenajām prioritātēm u.c.) Latvijas attiecības ar Kanādu bijušas vājākas, nekā tās varētu būt. Tomēr pozitīvi ir tas, ka pārrunātas arī turpmākās sadarbības paplašināšanas iespējas.

Kā tuvākais notikums abu valstu attiecībās minama padomnieka no Kanādas, kurš strādās ar masu medijiem, ierašanās Latvijā. Proti, Kanādas valdība nosūtīs uz Latviju speciālistu, kura uzdevums būs intensificēt Aizsardzības ministrijas darbu ar ārvalstu masu saziņas līdzekļiem. Kā atzina Ģ. V. Kristovskis, attīstīto valstu pārstāvji paši nenāks uz Latviju un nejautās, ko mums vajag palīdzēt, tādēļ ir aktīvi jāstrādā, lai tiem pastāstītu par Latviju, tās paveikto un plānoto. Aizsardzības ministrs paskaidroja, ka Kanādas valdība izsludinājusi konkursu, kurā uzvarējis latviešu izcelsmes atvaļinātais pulkvedis Sigurds Andersons. Šis speciālists jau aprīlī ieradīsies iepazīšanās vizītē Latvijā, bet pēc tam atgriezīsies jau uz ilgāku laiku. Paredzēts, ka visus izdevumus, kas saistīti ar šo projektu, finansēs Kanādas valdība. Kā paskaidroja Ģ.V.Kristovskis, šāda speciālista nosūtīšana uz Latviju bija viņa ideja, kura ierosināta pirms aptuveni pusgada. Cik zināms, šis ir unikāls projekts tieši Latvijai.

Vēl ar Kanādas aizsardzības ministru runāts par franču valodas apguves programmu paplašināšanu Latvijas militārpersonām Kanādā un par Otavas konvencijas par kājnieku mīnām iespējamo ratifikāciju Latvijā.

Ģ.V. Kristovskis vizītes laikā apmeklējis arī Kanādas parlamentu, ticies ar aizsardzības komisijas pārstāvjiem un komisijas priekšsēdētāju Deividu Preitu un diskutējis par Latvijas virzību uz NATO.

Bet vizītes noslēgumā ministrs Kempbordenā ticies ar astoņiem Latvijas speciālistiem, kuri tur apgūst angļu valodu. Līdz šim jau vairākus gadus ik gadu Kanādā ar mērķi apgūt angļu valodu ieradušies ap 16 Latvijas militāro speciālistu. Kopā šīs programmas ietvaros Kanādā pabijuši jau aptuveni 50 Latvijas speciālistu, un tuvākajā laikā iecerēts šāda veida sadarbību ievērojami paplašināt.

Artis Nīgals, "LV" nozares redaktors

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!