Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
1998. gada 2. aprīļa likums "Par izdienas pensijām Iekšlietu ministrijas sistēmas darbiniekiem ar speciālajām dienesta pakāpēm". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 16.04.1998., Nr. 100/101 https://www.vestnesis.lv/ta/id/47744-par-izdienas-pensijam-iekslietu-ministrijas-sistemas-darbiniekiem-ar-specialajam-dienesta-pakapem

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par Latvijas Republikas, Igaunijas Republikas un Lietuvas Republikas līgumu par ārpustarifu barjeru atcelšanu tirdzniecībā un tā saprašanās memorandu

Vēl šajā numurā

16.04.1998., Nr. 100/101

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: likums

Pieņemts: 02.04.1998.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

 

Saeima ir pieņēmusi

un Valsts prezidents izslu dina šādu likumu:

Par izdienas pensijām

Iekšlietu ministrijas sistēmas darbiniekiem

ar speciālajām dienesta pakāpēm

 

1.pants. Likuma mērķis

Šā likuma mērķis ir nodrošināt Iekšlietu ministrijas sistēmas darbinieku ar speciālajām dienesta pakāpēm (turpmāk — darbinieki) tiesības uz izdienas pensiju un noteikt tās piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksas kārtību.

 

2.pants. Tiesības uz izdienas pensiju

Tiesības uz izdienas pensiju ir darbiniekiem:

1) kuru izdienas stāžs saskaņā ar šā likuma 3.pantu ir ne mazā ks par 20 gadiem un kuri sasnieguši 50 gadu vecumu;
2) kuri neatkarīgi no vecuma ir atbrīvoti no dienesta veselības stāvokļa vai darbinieku skaita samazināšanas dēļ un kuru izdienas stāžs saskaņā ar šā likuma 3.pantu ir ne mazāks par 20 gadiem;
3) kuru kop ējais apdrošināšanas stāžs un tam pielīdzinātais stāžs ir ne mazāks par 25 gadiem, turklāt ne mazāk kā 12 gadi un seši mēneši no tiem nodienēti Iekšlietu ministrijas sistēmā, un kuri sasnieguši 50 gadu vecumu.
 

3.pants. Izdienas stāža aprēķināšana

Izdienas stāžā, kas dod tiesības uz izdienas pensiju, ieskaita:

1) izdienu — laiku, ko darbinieks nodienējis Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs;
2) obligātā aktīvā militārā dienesta (Latvijas Republikas un citu valstu bruņotajos spēkos) laiku un laiku, kas aizvadīts alternatīvajā dienestā, ar kuru aizstāts aktīvais militārais dienests;
3) ierindas dienesta laiku Zemessardzē un aktīvā militārā dienesta laiku Aizsardzības ministrijas pakļautībā un pārziņā esošajās (bijušajās) militārajās struktūrvienībās un Valsts prezidenta un Saeimas drošības dienestā (Latvijas Republikas Augstākās padomes apsardzes dienestā, Latvijas Republikas Drošības dienestā);
4) laiku, kas līdz 1997.gada 31.decembrim ieskaitīts izdienas stāžā saskaņā ar Latvijas Republikas Augstākās padomes 1991.gada 4.jūnija lēmuma "Par Latvijas Republikas likuma "Par policiju" spēkā stāšanās kārtību" 4.punktu;
5) dienesta laiku citu valstu bruņotajos spēkos, robežapsardzības karaspēkā vai iekšlietu sistēmas iestādēs līdz 1991.gada 31.decembrim, ja tajās nodienēti vismaz pieci gadi, bet darbiniekiem, kuri dienestu uzsākuši pēc šā likuma spēkā stāšanās, — ja nodienēti vismaz 20 gadi;
6) dienesta laiku Latvijas policijā un Latvijas Robežsargu brigādē no 1918.gada 18.novembra līdz 1940.gada 21.jūlijam neatkarīgi no nodienētā laika un vecuma dienesta izbeigšanas brīdī, ja dienestu policijā un Robežsargu brigādē pārtraukusi Latvijas iekļaušana PSRS sastāvā;
7) 80 procentus no citās iestādēs, uzņēmumos (uzņēmējsabiedrībās) un organizācijās nostrādātā laika šā panta 3.punktā minētajiem darbiniekiem, ja Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs nodienēti vismaz pieci gadi, bet darbiniekiem, kuri dienestu uzsākuši pēc šā likuma spēkā stāšanās, — ja nodienēti vismaz 10 gadi;
8) 80 procentus no citās iestādēs, uzņēmumos (uzņēmējsabiedrībās) un organizācijās nostrādātā laika Valsts robežsardzes darbiniekiem;
9) laiku, ko ierindas un komandējošā sastāva darbinieki pirms iestāšanās dienestā Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs nostrādājuši tiesā tiesneša amatā vai prokuratūrā (izņemot Latvijas PSR prokuratūru pēc 1990.gada 26.septembra) operatīvā darbinieka amatā, ja Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs nodienēti vismaz pieci gadi, bet darbiniekiem, kuri dienestu uzsākuši pēc šā likuma spēkā stāšanās, — ja nodi e nēti vismaz 10 gadi;
10) 80 procentus no citās iestādēs, uzņēmumos (uzņēmējsabiedrībās) un organizācijās nostrādātā laika darbiniekiem, kuri dienestu Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs uzsākuši pēc 1990.gada 4.maija, — ja Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs nodienēti vismaz 10 gadi;
11) laiku Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta profesionālā ugunsdzēsības dienesta ierindas un komandējošā sastāva amatos bez speciālajām dienesta pakāpēm, ja pēc šā dienesta struktūrvienību reorganizācijas un izveidošanas attiecīgajām personām piešķirtas speciālās dienesta pakāpes.
 

4.pants. Darba samaksa, no kuras aprēķina izdienas pensiju

(1) Izdienas pensiju aprēķina no darbinieka vidējās mēneša darba samaksas (turpmāk — darba samaksa) par pēdējiem pieciem gadiem pirms atbrīvošanas no dienesta.

(2) Darba samaksā ietilpst amatalga, prēmija, piemaksa par speciālo dienesta pakāpi, piemaksa par izdienu un citas piemaksas, kuru veidus nosaka Ministru kabinets.

 

5.pants. Izdienas pensijas lieluma aprēķināšana un līdzekļi

izdienas pensiju izmaksai

(1) Darbiniekiem, kuri sasnieguši 50 gadu vecumu, izdienas pensiju piešķir 55 procentu apmērā no darba samaksas un par katru izdienas stāža gadu virs 20 gadiem to palielina par diviem procentiem no šā likuma 4.pantā minētās darba samaksas.

(2) Darbiniekiem, kuri atbrīvoti no dienesta veselības stāvokļa vai darbinieku skaita samazināšanas dēļ, izdienas pensiju piešķir 40 procentu apmērā no darba samaksas un par katru izdienas stāža gadu virs 20 gadiem to palielina par diviem procentiem no šā likuma 4.pantā minētās darba samaksas.

(3) Darbiniekiem, kuru dienesta laiks Iekšlietu ministrijas sistēmā pārsniedz 12 gadus un sešus mēnešus, izdienas pensiju piešķir 40 procentu apmērā no darba samaksas un par katru izdienas stāža gadu virs 12 gadiem un sešiem mēnešiem to palielina par 1,5 procentiem no šā likuma 4.pantā minētās darba samaksas.

(4) Maksimālais izdienas pensijas lielums nedrīkst pārsniegt 80 procentus no darba samaksas.

(5) Minimālais izdienas pensijas lielums nedrīkst būt mazāks par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru.

(6) Izdienas pensijas izmaksā no valsts pamatbudžeta līdzekļiem, kuri piešķirti saskaņā ar ikgadējā valsts budžeta likuma apropriāciju.

(7) Darbiniekiem, kuriem piešķirta izdienas pensija, pēc likumā "Par valsts pensijām" vecuma pensijas piešķiršanai noteiktā vecuma sasniegšanas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras izveidota institūcija pēc pensijas pieprasītāja dzīvesvietas piešķir valsts sociālās apdrošināšanas vecuma pensiju. No likumā "Par valsts pensijām" vecuma pensijas piešķiršanai noteiktā vecuma sasniegšanas dienas līdz vecuma pensijas piešķiršanai tiek pārtraukta izdienas pensijas izmaksa. Piešķirto vecuma pensiju izmaksā no valsts pensiju speciālā budžeta līdzekļiem.

(8) Pēc valsts sociālās apdrošināšanas vecuma pensijas piešķiršanas darbinieka izdienas pensijas apmēru samazina par piešķirtās vecuma pensijas apmēru.

 

6.pants. Izdienas pensijas apmēra palielināšana

(1) Izdienas pensijas apmērs pārskatāms katru gadu, ņemot vērā valstī noteiktā patēriņa cenu un apdrošināšanas iemaksu algas indeksa izmaiņas.

(2) Izdienas pensijas apmēru pārskata pēc iekšlietu ministra pavēles izdienas pensiju izmaksai paredzēto līdzekļu ietvaros kārtībā, kāda noteikta valsts pensiju indeksācijai.

 

7. pants. Izdienas pensijas pieprasīšana un izmaksa

(1) Izdienas pensijas pieprasījumu un tās piešķiršanai nepieciešamos dokumentus darbinieks iesniedz Iekšlietu ministrijai.

(2) Iekšlietu ministrija izdienas pensijas pieprasījumu un tās piešķiršanai nepieciešamos dokumentus izskata 10 dienu laikā pēc to saņemšanas un par pieņemto lēmumu paziņo izdienas pensijas pieprasītājam.

(3) Darbiniekiem izdienas pensijas piešķir Iekšlietu ministrija.

(4) Darbinieku izdienas pensiju izmaksas kārtību nosaka Ministru kabin ets.

(5) Izdienas pensijas saņēmējs var pilnvarot citu personu saņemt viņa pensiju. Pēc vienas pilnvaras izdienas pensija pilnvarniekam izmaksājama ne ilgāk par sešiem mēnešiem pēc kārtas.

(6) Sūdzības izdienas pensijas piešķiršanas jautājumos darbinieki v ar iesniegt Iekšlietu ministrijai.

(7) Strīdus par šajā likumā paredzēto tiesību nodrošināšanu izskata tiesa.

 

8.pants. Izdienas pensijas piešķiršanas termiņi

Izdienas pensiju piešķir bez termiņa ierobežojuma pēc darbinieka atbrīvošanas no dienesta.

 

9.p ants. Izdienas pensijas izmaksas pārtraukšana

vai tās apmēra grozīšana

(1) Izdienas pensijas izmaksu pārtrauc vai tās apmēru groza, ja:

1) izdienas pensijas saņēmējam tiek piešķirta vecuma pensija saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām";
2) izdienas pensi jas saņēmējs no jauna iestājas dienestā, kas dod tiesības uz izdienas pensiju.

(2) Izdienas pensijas saņēmēja pienākums ir paziņot Iekšlietu ministrijai par šā panta pirmajā daļā minēto apstākļu iestāšanos.

 

10.pants. Izdienas pensijas izmaksa, tās saņēmē jam no jauna

iestājoties dienestā, kas dod tiesības uz izdienas pensiju

(1) Izdienas pensijas saņēmējam, ja tas no jauna iestājas Iekšlietu ministrijas vai Aizsardzības ministrijas un to iestāžu dienestā, kas dod tiesības uz izdienas pensiju, uz dienesta laiku izdienas pensijas izmaksa tiek pārtraukta.

(2) Pēc atbrīvošanas no dienesta darbiniekam tiek atjaunota piešķirtās izdienas pensijas izmaksa, par katru izdienas stāža gadu pēc atjaunošanās dienestā palielinot tās apmēru par diviem procentiem no šā likuma 4.pantā noteiktās darba samaksas.

 

11.pants. Izdienas pensijas izmaksa par pagājušo laiku

(1) Aprēķinātās izdienas pensijas summas, ko pensijas saņēmējs nav laikā saņēmis, izmaksā par pagājušo laiku, bet ne ilgāku par trim gadiem.

(2) Ja aprēķinātās izdienas pensijas summas nav laikā saņemtas tās iestādes vainas dēļ, kura piešķir vai izmaksā izdienas pensiju, šīs summas izmaksā par pagājušo laiku bez jebkāda termiņa ierobežojuma.

 

12.pants. Ieturējumi no izdienas p ensijas

(1) Ieturējumus no izdienas pensijas var izdarīt:

1) pamatojoties uz tiesas nolēmumiem;
2) iekšlietu ministra noteiktajā kārtībā, lai piedzītu tās pensijas summas, kas izdienas pensijas saņēmējam pārmaksātas tādēļ, ka viņš nav ievērojis šā likuma 9.panta nosacījumus. Šajā gadījumā ik mēnesi ieturami ne vairāk kā 10 procenti no izmaksājamās izdienas pensijas līdz brīdim, kad pārmaksas summa ir dzēsta.

(2) Uzturlīdzekļi nepilngadīgo bērnu uzturēšanai piedzenami pirmām kārtām.

(3) Kopējā ieturējumu summa mēnesī nedrīkst pārsniegt 50 procentus no izdienas pensijas apmēra.

(4) Ja izdienas pensijas izmaksa tiek pārtraukta pirms parāda dzēšanas, atlikušo parāda daļu piedzen likumos noteiktajā kārtībā.

 

13.pants. Sakarā ar personas nāvi nesaņemtās izdienas pensijas

un apbedīšanas pabalsta izmaksa

(1) Izmaksai aprēķinātās izdienas pensijas summas, kas nav izmaksātas līdz izdienas pensijas saņēmēja nāvei, ir tiesības saņemt pensijas saņēmēja laulātajam vai arī pirmās vai otrās pakāpes radiniekam.

(2) Izdiena s pensijas saņēmēja nāves gadījumā viņa ģimenei vai personai, kas uzņēmusies apbedīšanu, izmaksā apbedīšanas pabalstu divu mēnešu izdienas pensijas apmērā.

 

14.pants. Izdienas pensijas izmaksa personām,

kuras izbrauc uz ārvalstīm

(1) Tiesības uz izdienas pensiju, kas iegūtas saskaņā ar šo likumu, Latvijas pilsoņiem normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā saglabājas arī pēc viņu izbraukšanas uz ārvalstīm.

(2) Nepilsoņiem izdienas pensiju, kas viņiem piešķirta pirms izbraukšanas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstīs, izmaksā sešus mēnešus uz priekšu, skaitot ar nākamo mēnesi pēc izrakstīšanās no dzīvesvietas, bet turpmāko pensijas izmaksu pārtrauc, ja Saeimas apstiprinātajos starptautiskajos līgumos nav noteikta cita kārtība.

Pārejas noteikumi

 

1. Bijušajiem iekšlietu sistēmas iestāžu darbiniekiem ar speciālajām dienesta pakāpēm, kuri pēc Iekšlietu ministrijas Izmeklēšanas departamenta reorganizācijas tika pārcelti darbā uz prokuratūru un kuriem līdz Iekšlietu ministrijas darbinieka izdienas pensijas saņemšanai bija p a likuši ne vairāk kā pieci gadi, pēc izdienas stāža — 20 gadu — sasniegšanas tiek piešķirta izdienas pensija. Iekšlietu ministrija no izdienas pensiju izmaksai piešķirtajiem līdzekļiem izmaksā izdienas pensiju 40 procentu apmērā no šā likuma 4.pantā minētā s darba samaksas vidējās summas par pēdējo gadu pirms pārcelšanas darbā uz prokuratūru.

 

2. Bijušajiem iekšlietu sistēmas iestāžu darbiniekiem ar speciālajām dienesta pakāpēm, kuri pēc Iekšlietu ministrijas Valsts autoinspekcijas nodaļu reorganizācijas tika pārcelti darbā uz Ceļu satiksmes drošības departamentu un kuru dienesta laiks Iekšlietu ministrijas sistēmā ir ne mazāks par 12 gadiem un sešiem mēnešiem, tiek piešķirta izdienas pensija. Iekšlietu ministrija no izdienas pensiju izmaksai piešķi r tajiem līdzekļiem izmaksā izdienas pensiju 40 procentu apmērā no šā likuma 4.pantā minētās darba samaksas vidējās summas par pēdējo gadu pirms pārcelšanas darbā uz Ceļu satiksmes drošības departamentu. Par katru izdienas stāža gadu virs 12 gadiem un sešie m mēnešiem izdienas pensiju palielina par 1,5 procentiem no minētās summas.

 

3. Darbiniekiem, kuriem līdz 1997.gada 31.decembrim izdienas stāžs ir ne mazāks par 20 gadiem, ir tiesības neatkarīgi no vecuma saņemt izdienas pensiju 40 procentu apmērā no šā likuma 4.pantā minētās darba samaksas. Par katru izdienas stāža gadu virs 20 gadiem izdienas pensiju palielina par diviem procentiem.

 

4. Darbiniekiem, kuriem līdz 1997.gada 31.decembrim izdienas stāžs ir ne mazāks par 19 gadiem, ir tiesības neatkarīgi no vecuma pēc 21 gada izdienas stāža sasniegšanas saņemt izdienas pensiju 40 procentu apmērā no šā likuma 4.pantā minētās darba samaksas. Par katru izdienas stāža gadu virs 20 gadiem izdienas pensiju palielina par diviem procentiem.

 

5. Darbiniekiem, kuriem l īdz 1997.gada 31.decembrim izdienas stāžs ir ne mazāks par 18 gadiem, ir tiesības neatkarīgi no vecuma pēc 22 gadu izdienas stāža sasniegšanas saņemt izdienas pensiju 40 procentu apmērā no šā likuma 4.pantā minētās darba samaksas. Par katru izdienas stāža gadu virs 20 gadiem izdienas pensiju palielina par diviem procentiem.

 

6. Darbiniekiem, kuriem līdz 1997.gada 31.decembrim izdienas stāžs ir ne mazāks par 17 gadiem, ir tiesības neatkarīgi no vecuma pēc 23 gadu izdienas stāža sasniegšanas saņemt izdienas pensiju 40 procentu apmērā no šā likuma 4.pantā minētās darba samaksas. Par katru izdienas stāža gadu virs 20 gadiem izdienas pensiju palielina par diviem procentiem.

 

7. Darbiniekiem, kuriem līdz 1997.gada 31.decembrim izdienas stāžs ir ne mazāks par 16 gadiem, ir tiesības neatkarīgi no vecuma pēc 24 gadu izdienas stāža sasniegšanas saņemt izdienas pensiju 40 procentu apmērā no šā likuma 4.pantā minētās darba samaksas. Par katru izdienas stāža gadu virs 20 gadiem izdienas pensiju palielina par diviem pro centiem.

 

8. Darbiniekiem, kuriem līdz 1997.gada 31.decembrim izdienas stāžs ir ne mazāks par 15 gadiem, ir tiesības neatkarīgi no vecuma pēc 25 gadu izdienas stāža sasniegšanas saņemt izdienas pensiju 40 procentu apmērā no šā likuma 4.pantā minētās darba samaksas. Par katru izdienas stāža gadu virs 20 gadiem izdienas pensiju palielina par diviem procentiem.

 

9. Šā likuma 6.panta pirmā daļa stājas spēkā 2000.gada 1.janvārī. Līdz 1999.gada 31.decembrim izdienas pensijas pārskatāmas katru pusgadu, ņemot vērā tikai patēriņa cenu indeksu.

 

10. Šā likuma 4.panta pirmā daļa stājas spēkā 2004.gada 1.janvārī. Līdz 2003.gada 31.decembrim:

1) darbiniekiem, kuri atbrīvoti no dienesta laikā no 1998.gada 1.janvāra līdz 2000.gada 31.decembrim, izdienas pensiju aprēķina no darbinieka darba samaksas par vienu gadu no pēdējiem pieciem gadiem pirms atbrīvošanas no dienesta;
2) darbiniekiem, kuri atbrīvoti no dienesta laikā no 2001.gada 1.janvāra līdz 31.decembrim, izdienas pensiju aprēķina no darbinieka darba samaksas par diviem gadiem no pēdējiem pieciem gadiem pirms atbrīvošanas no dienesta;
3) darbiniekiem, kuri atbrīvoti no dienesta laikā no 2002.gada 1.janvāra līdz 31.decembrim, izdienas pensiju aprēķina no darbinieka darba samaksas par trim gadiem no pēdējiem pieciem gadiem pirms atbrīvošanas no dienesta;
4) darbiniekiem, kuri atbrīvoti no dienesta laikā no 2003.gada 1.janvāra līdz 31.decembrim, izdienas pensiju aprēķina no darbinieka darba samaksas par četriem gadiem no pēdējiem pieciem gadiem pirms atbrīvošanas no dien esta;
5) darbiniekiem, kuri atbrīvoti no dienesta laikā no 2004.gada 1.janvāra līdz 31.decembrim, izdienas pensiju aprēķina no darbinieka darba samaksas par pēdējiem pieciem gadiem pirms atbrīvošanas no dienesta.
 

11. Šā likuma nosacījumi attiecas uz Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbiniekiem ar speciālajām dienesta pakāpēm arī pēc Ieslodzījumu vietu pārvaldes pāriešanas Tieslietu ministrijas pārraudzībā.

 

12. Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Satversmes 81.panta kārtībā izdotie Ministru kabineta "Noteikumi par Iekšlietu ministrijas sistēmas darbinieku ar speciālajām dienesta pakāpēm izdienas pensijām" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 4.nr.).

 

Likums Saeimā pieņemts 1998.gada 2.aprīlī.

 

Valsts prezidents G.Ulmanis

Rīgā 1998.gada 16.aprīlī

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!