• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"NATO baltiešiem nosauc savus noteikumus". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 18.01.2000., Nr. 13 https://www.vestnesis.lv/ta/id/335

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Operācija "Laimīgu jauno gadu""

Vēl šajā numurā

18.01.2000., Nr. 13

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"NATO baltiešiem nosauc savus noteikumus"

"Frankfurter Allgemeine Zeitung"

— 2000.01.13.

NATO Igaunijai iesniegusi prasību sarakstu, kuras Baltijas republikām jāizpilda pirms to uzņemšanas Atlantiskajā savienībā.

Trīs Baltijas valstis Igaunija, Latvija un Lietuva pieder pie kandidātiem par vietu NATO, tomēr līdz šim, respektējot Krievijas intereses, domājot par Savienības papaplašināšanu austrumu virzienā, netika ņemtas vērā. Maskava atkārtoti draudēja, ka gadījumā, ja Nato tiks uzņemtas trīs Baltijas valstis, tā pārtraukšot attiecības ar Rietumiem. Igaunijas ārlietu ministrs Luiks teica, ka Nato Padome ar savu sarakstu attiecībā uz Igaunijas uzņemšanu ir atbilde "Rīcības plānam" dalībai Atlantiskajā savienībā. "Šajā dokumentā pirmo reizi tiek pateikts, ka konkrētu pienākumu izpilde ir obligāta, lai kļūtu par NATO dalībnieku", sacīja Luiks. NATO saraksts uzliek par pienākumu jaunas komandstruktūras izveidei, apskatot dalības juridiskos nosacījumus, kā arī konkrētu vienību izveidi.

Nato šajā dokumentā no Igaunijas pieprasa, lai tā šos nosacījumus izpilda līdz 2006.gadam. Luiks teica, ka ar šo datumu NATO norādot, ka Igaunija varētu kļūt par alianses dalībnieci. Pirms tam Igaunija, tāpat kā Latvija un Lietuva, par iestāšanās termiņu NATO uzskatīja 2002.gadu. Galvenokārt Lietuva cer, ka tās vēlmes tiks ievērotas nākamajā paplašināšanās kārtā. Igaunija acīmredzot tagad orientējas uz vēlāku termiņu. Igaunijas "Rīcības plāns" paredz arī to, ka izdevumi par aizsardzību līdz 2002.gadam tiks paaugstināti līdz NATO pieprasītajam apmēram, tas ir, 2% no nacionālā iekšzemes kopprodukta. Karaspēka pielāgošanu NATO prasībām plānā paredzēts veikt līdz 2005.gadam. Līdz tam laikam Igaunija vēlas izveidot ātrās reaģēšanas vienību, attīstīt gaisa telpas kontroles sistēmu, ieroču iegādi paredzot pretgaisa un prettanku aizsardzībai. Igaunija ar gandrīz 1,5 miljoniem iedzīvotāju ir mazākā Baltijas republika. Armijā pašreiz dien 5500 vīru, kara laikā tās apjomam jāsasniedz 30 000 vīru. Igaunija, tāpat kā Latvija un Lietuva, "Partnerības mieram" ietvaros ietilpst baltiešu ātrās reaģēšanas vienībā "Baltbat" sastāvā.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!