Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ar 500 latu naudas zīmi beidzas Latvijas naudas reforma. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 21.07.1998., Nr. 214 https://www.vestnesis.lv/ta/id/32232

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Augstāks pār visu - cilvēks

Vēl šajā numurā

21.07.1998., Nr. 214

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ar 500 latu naudas zīmi beidzas Latvijas naudas reforma

Vakar apgrozībā tika laista pēdējā un vērtīgākā Latvijas naudas zīme — 500 lati

Latvijas Bankas padome 16. jūlijā pieņēma lēmumu no šī gada 20. jūlija laist apgrozībā 500 latu naudas zīmes. Ar šo lēmumu pilnīgi pabeigta Latvijas naudas reforma, kuru sekmīgi ievadīja Latvijas rubļa laišana apgrozībā 1992. gadā un pakāpeniska lata banknošu un monētu atgriešanās apritē kopš 1993. gada marta. Jāatzīmē, ka šī reforma tika veikta pārdomāti, precīzi un sekmīgi. 500 lati tiek laisti pasaulē brīdī, kad inflācija mūsu zemē ir zemākā Baltijā un viena no zemākajām Centrāleiropā, kad lata kurss bijis stabils jau vairāk nekā četrus gadus un kad Latvijas Bankas īstenotā stabilitātes politika sākusi dot reālus augļus tautsaimniecībā un iedzīvotāju ekonomiskās aktivitātes pieaugumā. Lats ir arī droša un reizē skaista nauda — "Baltijas datu nama" veiktās socioloģiskās aptaujas rāda, ka mūsu naudas izskatu par labu atzīst 95% valsts iedzīvotāju.

Latvijas lata naudas zīmes — 5, 10, 20, 50, 100 un 500 lati — tika nodrukātas 1992.gadā, bet 1993.gada 5.maijā 5 latu banknote ievadīja lata atgriešanos Latvijas Republikas naudas apritē. Pakāpeniski apgrozībā nonāca arī lielāko nominālu naudas zīmes, sākot ar 1994.gada 2.maiju — arī 50 un 100 latu banknotes. Naudas zīmju mākslinieciskajā koncepcijā noteikta vieta ir katrai lata banknotei. Uz tām simboliski atainots latviešu tautas ceļš laiku lokos, kas noslēdzas ar latviskās identitātes un valstiskās neatkarības simbolu — latvju jaunavas profilu — 500 latu naudas zīmes aversā.

Iepazīstinām ar jauno banknoti, tās pretviltošanas pazīmēm, kā arī sniedzam atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar jaunas naudas zīmes laišanu apgrozībā.

Kad naudas zīmi laidīs apgrozībā

500 latu naudas zīmes laižamas apgrozībā no šī gada 20.jūlija, tad šī naudas zīme nonāks bankās. Latvijas banka emitē naudu ar Latvijas banku starpniecību. Bankas izvēlas to nominālu naudas zīmes, kuras vēlas to klienti, — noguldītāji, firmas un valsts iestādes (algu izmaksām) u.c.

Kur drukāti piecsimtnieki

500 latu banknotes iespiestas turpat, kur pārējā Latvijas papīra nauda, — Vācijā, spiestuvē "Giesecke & Devriet". Naudas reformas laikā spiestuves izvēlē tika ieguldīts liels darbs, un mūsu kvalitātes prasības tā apmierina: mūsu nauda ir gan kvalitatīva, gan droša.

Vai 500 latu banknotei ir kāda jauna pretviltošanas pazīme

Visās līdz šim apgrozībā laistajās naudas zīmēs ir vienādas drošības pazīmes. 1996.gada laidiena piecu latu banknotē ir uzlabots svarīgākais pretviltošanas elements — caurvijošā metalizētā josla. 500 latu naudas zīmē ir viena papildu drošības pazīme — izmantota speciālā krāsa, kas atkarībā no apskates leņķa rada krāsu maiņas optisko efektu.

500 latu (saīsināti — Ls 500)

Izmēri: 130x65 mm. Krāsa: zeltaina

5001.JPG (12700 BYTES)5002.JPG (12362 BYTES) Naudas zīmes priekšpuse (averss)

Uz bronzas vainadziņa rakstu fona latviešu tautumeitas portreta cilnis profilā un stilizēta ozola lapa (caurskata zīme). Augšdaļā uzraksts LATVIJAS BANKAS NAUDAS ZĪME (divu krāsu iespiedumā), zem tā sērijas numurs (sarkanā krāsā). Lejasdaļā uzraksti: PIECSIMT LATU (krāsu maiņas optiskā efekta iespiedumā), LATVIJAS BANKA, tās prezidenta paraksta faksimils un sērijas numurs (melnā krāsā). Labajā daļā vertikāla ornamentāla josla ar Lielvārdes jostas motīvu un skaitli 500. Kreisajā daļā uz balta pamata vertikālā kārtojumā trīs punkti (zeltaini brūnā krāsā ar reljefu — zīme neredzīgajiem) un ūdenszīme. Zem tās horizontāla josla (ar tonālu pāreju) un skaitli 500.

Naudas zīmes aizmugure (reverss)

Bronzas vainadziņa rakstu salikums. Kreisajā daļā — papīrā iestrādāta vertikāla metalizēta josla, labajā — stilizēta ozola lapa. Augšdaļā uzraksts PIECSIMT LATU un skaitlis 500. Lejasdaļā skaitlis 500 un uzraksts LATVIJAS BANKAS NAUDAS ZĪME (divu krāsu iespiedumā). No rakstu salikuma pa kreisi — vertikāla josla ar diagonālām tonālām pārejām. Gar tās ārmalu uz balta pamata vertikāls uzraksts (c) LATVIJAS BANKA 1992. Naudas zīmes labajā pusē uz balta pamata Latvijas Republikas lielā ģerboņa grafisks attēls, zem tā gadskaitlis 1992. Virs ģerboņa — ūdenszīme.

Ūdenszīme — latviešu tautumeitas profils.

 

 

Vai lata naudas zīmju viltošana

ir problēma

Nē, līdz šim ir konstatēts pavisam nedaudz lata banknošu viltojumu, turklāt tie ir zemas kvalitātes un viegli atšķirami no īstas naudas. Šī gada martā apritēja pieci gadi, kopš apgrozībā ir lati. No šajā laikā atklātajiem viltojumiem tikai 1% ir papīra naudas zīmes. Pagājušajā gadā no apgrozības izņemta viltota nauda aptuveni Ls 860 apjomā, kas ir tikai 0.0002% no kopējā likumīgās naudas daudzuma apgrozībā. Latvijas nauda tiešām ir labi aizsargāta, un to ir grūti viltot.

Vai naudas viltošana ir smags noziegums, un kāds sods par to gaida

Naudas viltošana un viltotas naudas izplatīšana pasaulē tiek uzskatīta par ļoti nopietnu noziegumu. Latvijas Kriminālkodeksā par naudas viltošanu ir paredzēts smags sods. Par viltotu valsts kases zīmju, Valsts bankas zīmju, metāla naudas, valsts vērtspapīru vai ārzemju valūtas izgatavošanu nolūkā to izplatīt, kā arī šo viltojumu izplatīšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz piecpadsmit gadiem. Par tām pašām darbībām, ja tām ir nodarbošanās raksturs, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no desmit līdz divdesmit gadiem, konfiscējot mantu, vai arī ar mūža ieslodzījumu, konfiscējot mantu.

Kā var iepazīties

ar lata drošības pazīmēm

Latvijas Banka pēc dažāda nomināla naudas zīmju laišanas apgrozībā informē sabiedrību par naudas zīmju drošību ar televīzijas, radio, preses, Internet tīkla starpniecību. Savulaik visās Latvijas pasta nodaļās tika nogādāti bukleti ar Latvijas naudas un tās drošības pazīmju attēliem. Turklāt gadījumos, kad ticis atklāts kāds jauns viltotāju paņēmiens, esam aicinājuši cilvēkus pārbaudīt savu naudu, vēršot uzmanību uz konkrētajām viltojumu pazīmēm. Galvenais, ko vēlamies panākt, ir tas, lai cilvēki būtu uzmanīgi un sevis pašu labā labi pazītu savas valsts naudu.

Ko darīt, ja saņemat viltotu

naudas zīmi vai monētu

Lai cik labi aizsargāta un droša ir kādas valsts nauda, noziedznieki to mēģina viltot, un viltojumi var nonākt iedzīvotāju rokās. Ja cilvēks atklājis savā makā nokļuvušu viltotu naudas zīmi, tā līdz ar informāciju par viltojuma iegūšanas apstākļiem (ja tie ir konstatējami) nododama policijai. Jāuzsver, ka Latvijas Banka tāpat kā centrālās bankas citās valstīs viltotu naudu pret īstu nemaina — citādi tā atbalstītu viltotājus.

Vai viltotas naudas nodošana

tiek materiāli kompensēta

Vienīgi tad, ja, tiesājot konkrētā viltojuma autorus, ražotājus un izplatītājus, tiem tiek konfiscēta manta un no tās iespējams atlīdzināt piekrāpto cilvēku zaudējumus. Taču, nododot viltojumu varasiestādēm, cilvēks izdara pakalpojumu pārējiem likumīgajiem naudas lietotājiem, neslēpjot un neveicinot noziegumu un palīdzot to atklāt. Vēlreiz uzsveram, ka viltojumu skaits pret naudas daudzumu apgrozībā ir ārkārtīgi neliels, turklāt viltojumi parasti ir viegli atklājami. Tādēļ, naudu pārbaudot, cilvēki paši sevi var pasargāt no nepatīkamiem pārsteigumiem.

Ko darīt veikalniekiem, kasieriem u.c., ja tiem mēģina "iesmērēt" viltotu naudu — īpaši tad, ja lielāku apjomu

Ja uzskatāt, ka jums iedots viltojums, neatdodiet to personai, no kuras to saņēmāt. Ja iespējams, neapdraudot sevi, aizturiet viltojuma devēju. Ziņojiet policijai. Iegaumējiet naudas devēja izskatu, pierakstiet naudas zīmju numurus un, ja iespējams, arī viltojuma devēja transportlīdzekļa pazīmes. Viltotās naudas zīmes nododamas tikai policijai.

Ko darīt, ja, veicot maksājumu,

latu naudas zīmi atsakās pieņemt

500 latu naudas zīme ir oficiāls maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Protams, ar šāda nomināla banknoti cilvēki nepirks piepilsētas vilciena biļeti vai laikrakstu, un arī lielākos norēķinos ieteicamāki ir bezskaidras naudas norēķini. Taču, ja cilvēks kārto maksājumu veikalā, iestādē vai ar kādu citu juridisku personu un tā atsakās pieņemt lata naudas zīmes, tad par šo faktu būtu jāinformē Valsts ieņēmumu dienests. Administratīvo pārkāpumu kodeksā vainīgajām personām par šādu pārkāpumu paredzēts naudas sods līdz 50 latiem. Sods pieaug, ja šāda darbība konstatēta vairākkārt.

Edžus Vējiņš,

Latvijas Bankas preses sekretārs

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!