• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2001. gada 6. februāra noteikumi Nr. 48 "Noteikumi par lielgabarīta un smagsvara pārvadājumiem". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 9.02.2001., Nr. 23 https://www.vestnesis.lv/ta/id/3084-noteikumi-par-lielgabarita-un-smagsvara-parvadajumiem

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.49

Kārtība, kādā veicama samaksa par valsts autoceļu lietošanu, veicot lielgabarīta un smagsvara pārvadājumus

Vēl šajā numurā

09.02.2001., Nr. 23

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 48

Pieņemts: 06.02.2001.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.48

Rīgā 2001.gada 6.februārī (prot. Nr.6, 6.§)

Noteikumi par lielgabarīta un smagsvara pārvadājumiem

Izdoti saskaņā ar Ministru kabineta iekārtas likuma 14.panta pirmās daļas 3.punktu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Šie noteikumi nosaka kārtību, kādā tiek veikti lielgabarīta un smagsvara pārvadājumi, kuros ar kravu vai pasažieriem vai bez kravas vai pasažieriem pa autoceļu (ielu) braucoša mehāniskā transportlīdzekļa vai tā sastāva izmēri, faktiskā masa vai ass slodze pārsniedz Ministru kabineta 1999.gada 19.janvāra noteikumu Nr.15 "Ceļu satiksmes noteikumi" (turpmāk — Ceļu satiksmes noteikumi) 2.pielikumā noteiktos lielumus (turpmāk — pārvadājumi).

2. Šie noteikumi neattiecas uz ceļu būvmašīnām autoceļu (ielu) uzturēšanas darbu laikā.

II. Lielgabarīta un smagsvara pārvadājuma atļaujas izsniegšana un maršruta saskaņošana

3. Lielgabarīta un smagsvara pārvadājuma atļauju (1.pielikums), kas dod tiesības lielgabarīta un smagsvara transportlīdzeklim pārvietoties pa noteiktu maršrutu (turpmāk — atļauja), izsniedz Satiksmes ministrijas pārziņā esošā bezpeļņas organizācija valsts akciju sabiedrība "Latvijas Autoceļu direkcija" (turpmāk — Autoceļu direkcija). Pārvadājumiem rajona robežās atļauju izsniedz attiecīgā Autoceļu direkcijas rajona nodaļa.

4. Lielgabarīta transportlīdzeklis ir mehāniskais transportlīdzeklis vai tā sastāvs (ar kravu vai bez tās), kuram kaut viens no izmēriem pārsniedz Ceļu satiksmes noteikumu 2.pielikumā noteikto lielumu. Smagsvara transportlīdzeklis ir mehāniskais transportlīdzeklis vai tā sastāvs (ar kravu vai pasažieriem vai bez kravas vai pasažieriem), kura faktiskā masa vai ass slodze pārsniedz Ceļu satiksmes noteikumu 2.pielikumā noteikto lielumu.

5. Ja krava izvirzīta ārpus autotransporta līdzekļa gabarītiem priekšpusē tālāk par 2 m vai aizmugurē tālāk par 4 m, to pārvadāt aizliegts.

6. Atļauja nav nepieciešama:

6.1. transportlīdzeklim, kas veic starptautisko pārvadājumu un kura faktiskā masa un ass slodze nepārsniedz Ceļu satiksmes noteikumos uz valsts galvenajiem autoceļiem noteiktos lielumus, bet pārvadājumi tiek veikti arī pa pārējiem autoceļiem (ielām);

6.2. ja krava ārpus transportlīdzekļa gabarītiem priekšpusē un aizmugurē nav izvirzīta tālāk par 2 metriem.

7. Atļauju izsniedz lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzeklim vienai nedalāmas kravas pārvadāšanas reizei pa noteiktu maršrutu. Nedalāma krava ir krava, kuru nav iespējams sadalīt divās vai vairākās kravās bez neparedzētiem izdevumiem vai bojājuma draudiem un kuru tās izmēru vai masas dēļ nevar pārvadāt saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumu prasībām.

8. Lauksaimniecības tehnikai, kas veic īslaicīgus pārbraucienus, atļauju var izsniegt uz noteiktu termiņu, bet ne ilgāku par trijiem mēnešiem.

9. Lai saņemtu atļauju, pārvadātājs ne vēlāk kā 14 dienas pirms pārvadājuma veikšanas iesniedz Autoceļu direkcijā atļaujas pieprasījumu (2.pielikums).

10. Autoceļu direkcija izskata atļaujas pieprasījumu un ne vēlāk kā piecas darbdienas no atļaujas pieprasījuma saņemšanas dienas pieņem lēmumu par atļaujas izsniegšanu vai sniedz motivētu atteikumu izsniegt atļauju.

11. Ja pieņemts lēmums izsniegt atļauju, Autoceļu direkcija saskaņo pārvadājuma maršrutu:

11.1. ar attiecīgajām pašvaldībām, kā arī ar autoceļu (ielu) un tiltu īpašniekiem vai to pilnvarotām personām;

11.2. ar attiecīgās pilsētas elektrotransporta dienestu, ja lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzekļa augstums pārsniedz 4,5 m no brauktuves virsmas;

11.3. ar attiecīgās dzelzceļa infrastruktūras īpašnieku vai tā pilnvarotu personu, ja pārvadājuma maršrutā ir dzelzceļa pārbrauktuve un lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzekļa izmēri pārsniedz kaut vienu no šādiem lielumiem:

11.3.1. augstums no brauktuves virsmas — 4,5 metrus;

11.3.2. platums — 5 metrus;

11.3.3. faktiskā masa — 52 tonnas;

11.4. ar attiecīgās dzelzceļa infrastruktūras īpašnieku vai tā pilnvarotu personu, ja pārvadājuma maršrutā ir dzelzceļa tilts vai satiksmes pārvads un lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzekļa izmēri pārsniedz kaut vienu no šādiem lielumiem:

11.4.1. augstums no brauktuves virsmas — 4,35 metrus;

11.4.2. platums — 5 metrus;

11.5. ar attiecīgo sakaru un elektroapgādes dienestu, ja lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzekļa augstums pārsniedz 5 metrus no brauktuves virsmas.

12. Samaksas apmēru par darbībām, kuras veic Autoceļu direkcija, saskaņojot pārvadājuma maršrutu un sagatavojot tehniskos nosacījumus, nosaka satiksmes ministrs, un attiecīgos līdzekļus ieskaita Valsts autoceļu fondā.

13. Izdevumus, kas saistīti ar pārvadājuma maršruta saskaņošanu, sedz pārvadātājs.

14. Pēc Autoceļu direkcijas un pārvadātāja savstarpējas vienošanās pārvadājuma maršrutu var saskaņot pārvadātājs.

15. Autoceļu direkcija ir tiesīga līdz attiecīgā autopārvadājuma uzsākšanai mainīt atļaujā norādīto pārvadājuma maršrutu, ja pēc atļaujas izsniegšanas būtiski mainījušies meteoroloģiskie vai citi apstākļi, kas varētu ietekmēt pārvadājuma sekmīgu norisi. Minētajā gadījumā Autoceļu direkcija izsniedz jaunu atļauju, kurā norādīts mainītais maršruts. Iepriekšējā atļauja tiek anulēta. Par atļaujā norādītā maršruta mainīšanu un jaunas atļaujas izsniegšanu Autoceļu direkcija nekavējoties paziņo pārvadātājam.

16. Par darbībām, kuras veic Autoceļu direkcija, atkārtoti saskaņojot pārvadājuma maršrutu un atkārtoti sagatavojot tehniskos nosacījumus, samaksu neiekasē.

17. Īpaši smagiem transportlīdzekļiem, kuru pārvietošanās nav iespējama bez maršruta papildu izpētes (piemēram, tiltu, satiksmes pārvadu, autoceļa seguma nestspējas pārbaude un citu ceļa kompleksa mākslīgo būvju pārbaude), Autoceļu direkcija veic maršruta papildu izpēti vai pasūta maršruta papildu izpēti citām juridiskām vai fiziskām personām, kurām ir licence autoceļu vai mākslīgo būvju projektēšanai.

18. Par maršruta papildu izpēti Autoceļu direkcija slēdz līgumu ar pārvadātāju. Izdevumus, kas saistīti ar maršruta papildu izpēti, kā arī izdevumus par maršruta sagatavošanas papildu darbiem, kas veikti, lai nodrošinātu pārvadājumu, sedz pārvadātājs.

19. Atļauju izsniedz pēc tam, kad samaksāta maksa par autoceļu lietošanu, veicot smagsvara vai lielgabarīta pārvadājumu, kā arī par maršruta saskaņošanu un tehnisko nosacījumu sagatavošanu.

20. Citu valstu pārvadātāji var izmantot atļaujas faksimilkopiju. Pēc pārvadātāja pieprasījuma Autoceļu direkcija atļaujas oriģinālu nosūta pa pastu ierakstītā vēstulē.

21. Veicot pārvadājumu, atļauja atrodas attiecīgajā lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzeklī.

22. Atļauju uzskaiti veic Autoceļu direkcija.

23. Ja pārvadājums notiek bez noteiktā kārtībā izsniegtas atļaujas vai netiek ievēroti atļaujā noteiktie nosacījumi, Ministru kabineta 1996.gada 20.jūnija noteikumos Nr.222 "Noteikumi par kontroles kārtību autopārvadājumu jomā" noteiktās kontrolējošās institūcijas sastāda aktu (3.pielikums) un līdz atļaujas saņemšanai lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzeklis tiek aizturēts un novietots ārpus autoceļa braucamās daļas vai speciālā maksas stāvvietā. Kontrolējošās institūcijas nav atbildīgas par materiālajiem zaudējumiem, kas radušies sakarā ar pārvadājuma pārtraukšanu.

III. Pārvadājumu veikšanas pamatprincipi

24. Pārvadājumus var veikt tikai ar kravas specifikai atbilstošiem transportlīdzekļiem.

25. Veicot pārvadājumu, nedrīkst:

25.1. vilkt citus transportlīdzekļus;

25.2. pārvietoties atkalas laikā;

25.3. pārvietoties nepietiekamas redzamības apstākļos;

25.4. pārvietoties pa ceļa nomali.

IV. Lielgabarīta transportlīdzekļu pavadīšana

26. Ja lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzekļa platums ir 3,5–4,0 m vai garums ir 24,0–30,0 m, izmanto pavadošo automobili — M1 kategorijas mehānisko transportlīdzekli, kas aprīkots ar oranžām (dzeltenām) bākugunīm, vai Valsts policijas Ceļu policijas transportlīdzekli. Ja lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzekļa platums pārsniedz 4,0 m vai garums — 30,0 m, kā arī ja pārvietošanās laikā ir daļēji aizņemta pretējā kustības josla vai jāveic papildu pasākumi satiksmes regulēšanai, par pavadošo automobili izmanto Valsts policijas Ceļu policijas transportlīdzekli.

27. Pavadot vairākus lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzekļus, izmanto vismaz divus pavadošos automobiļus.

28. Pavadošā automobiļa līdzdalību nodrošina pārvadātājs.

29. Atkarībā no pavadāmā transportlīdzekļa maršruta lēmumu par Valsts policijas Ceļu policijas līdzdalību pieņem Valsts policijas priekšnieks (Valsts policijas Ceļu policijas pārvaldes priekšnieks) vai teritoriālās policijas pārvaldes priekšnieks.

30. Samaksas apmērs par Valsts policijas Ceļu policijas transportlīdzekļu izmantošanu tiek noteikts saskaņā ar iekšlietu ministra apstiprinātu cenrādi, un attiecīgos līdzekļus ieskaita Valsts policijas kontā. Izdevumus, kas saistīti ar lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzekļa pavadīšanu, sedz pārvadātājs.

31. Pavadošajam automobilim jābrauc pavadāmā lielgabarīta transportlīdzekļa priekšpusē tā, lai nosegtu pavadāmā lielgabarīta transportlīdzekļa kreiso pusi, atsevišķos manevros nodrošinot kustības drošību arī lielgabarīta transportlīdzekļa aizmugurē.

V. Transportlīdzekļu apzīmēšana

32. Lielgabarīta un smagsvara transportlīdzekli atļauts apzīmēt ar mirgojošu oranžu vai dzeltenu bākuguni (A) (4.pielikuma 1. un 2.zīmējums).

33. Lielgabarīta transportlīdzekli apzīmē:

33.1. priekšpusē (4.pielikuma 1.zīmējums):

33.1.1. ar transportlīdzekļa pazīšanas zīmēm saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumiem (B);

33.1.2. ar iedegtu baltu malējo lukturi vai piestiprinātu baltu atstarotāju. Ja lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzekļa platums pārsniedz 3 m, katrā pusē vienu virs otra iededz divus lukturus vai piestiprina divus baltus atstarotājus (C);

33.1.3. ar iedegtu baltu papildlukturi vai piestiprinātu baltu atstarotāju, ja attālums starp malējo lukturu vai atstarotāju un transportlīdzekļa gabarītu uguņu ārējām malām ir lielāks par 1 m (D);

33.2. aizmugurē (4.pielikuma 2.zīmējums):

33.2.1. ar transportlīdzekļa pazīšanas zīmēm saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumiem (B, E);

33.2.2. ar iedegtu sarkanu malējo lukturi vai piestiprinātu sarkanu vai oranžu atstarotāju. Ja lielgabarīta vai smagsvara transportlīdzekļa platums pārsniedz 3 m, katrā pusē vienu virs otra iededz divus lukturus vai piestiprina divus sarkanus vai oranžus atstarotājus (C);

33.2.3. ar iedegtu sarkanu papildlukturi vai piestiprinātu sarkanu vai oranžu atstarotāju, ja attālums starp malējo lukturu vai atstarotāju un transportlīdzekļa gabarītlukturu ārējām malām ir lielāks par 1 m (D).

34. Priekšējos un aizmugurējos malējos lukturus vai atstarotājus novieto 0,25–0,9 m augstumā no brauktuves virsmas pēc iespējas tuvāk transportlīdzekļa vai kravas ārējai malai. Attālums starp lukturi un kravas ārējo malu nedrīkst pārsniegt 0,4 metrus.

35. Bākugunis, papildlukturus un priekšējos un aizmugurējos malējos lukturus iededz transportlīdzekļa braukšanas laikā, kā arī apstājoties vai stāvot tumšajā diennakts laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos. Priekšējo un aizmugurējo malējo lukturu un papildlukturu spuldžu jaudai jābūt 15–21 W.

36. Transportlīdzekli, kura kopējais garums ir lielāks par 6 m, apzīmē uz sānu malas ik pa 3 m (ja virsbūves vai kravas konstrukcija to neļauj, — ik pa 4 m) ar oranžiem (dzelteniem) atstarotājiem (A) un oranžas (dzeltenas) gaismas gabarītlukturiem (B), ko iededz vienlaikus ar priekšējiem un aizmugurējiem gabarītlukturiem vai tuvās un tālās gaismas lukturiem (4.pielikuma 3.zīmējums). Vismaz vienu atstarotāju un gabarītlukturi novieto uz transportlīdzekļa sānu malas vidējās trešdaļas.

37. Atstarotājus un gabarītlukturus novieto 0,25–1,5 m (ja virsbūves vai kravas konstrukcija to neļauj, — līdz 2,1 m) augstumā no brauktuves virsmas. Gabarītlukturu spuldžu jaudai jābūt 4–10 W.

VI. Noslēguma jautājumi

38. Noteikumi stājas spēkā ar 2001.gada 1.martu.

39. Specializētajiem lielgabarīta un smagsvara transportlīdzekļiem kokmateriālu vešanai, kuru faktiskā masa nepārsniedz 52 tonnas un faktiskā ass slodze nepārsniedz Ceļu satiksmes noteikumos uz valsts galvenajiem autoceļiem noteiktos lielumus, līdz 2001.gada 31.decembrim atļaujas izsniedz dalāmu kokmateriālu kravu pārvadāšanai pa konkrētiem maršrutiem.

Ministru prezidents A.BĒRZIŅŠ

Satiksmes ministrs A.Gorbunovs

1148.GIF (86616 BYTES)

1248.GIF (45835 BYTES)

248.GIF (78474 BYTES)

3148.GIF (68509 BYTES)

3248.GIF (17278 BYTES)

448.GIF (51586 BYTES)

Noteikumi stājas spēkā ar 2001.gada 1.martu

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!