• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2010. gada 28. decembra noteikumi Nr. 1229 "Noteikumi par šķirnes atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes pārbaudi". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 14.01.2011., Nr. 8 https://www.vestnesis.lv/ta/id/224315-noteikumi-par-skirnes-atskiriguma-viendabiguma-un-stabilitates-parbaudi

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta rīkojums Nr.8

Par U.Rusmani

Vēl šajā numurā

14.01.2011., Nr. 8

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 1229

Pieņemts: 28.12.2010.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.1229

Rīgā 2010.gada 28.decembrī (prot. Nr.75 63.§)

Noteikumi par šķirnes atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes pārbaudi

Izdoti saskaņā ar Augu šķirņu aizsardzības likuma 18.panta piekto daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka:

1.1. Kopienas Augu šķirņu biroja (turpmāk – CPVO) šķirnes pārbaudes protokolus un Starptautiskās jaunu augu šķirņu aizsardzības savienības (turpmāk – UPOV) šķirnes pārbaudes vadlīnijas, saskaņā ar kurām veic šķirnes atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes pārbaudi (turpmāk – šķirnes pārbaude);

1.2. prasības šķirnes pārbaudes veicējiem;

1.3. kārtību, kādā izsniedz un anulē atļauju šķirnes pārbaudes veikšanai Latvijā;

1.4. prasības šķirnes pārbaudei nepieciešamajai paraugšķirņu kolekcijai un to apstiprināšanas kārtību;

1.5. šķirnes pārbaudes veicēja uzraudzības nosacījumus un kārtību;

1.6. šķirnes pārbaudes veikšanas nosacījumus un kārtību;

1.7. šķirnes pārbaudes organizēšanas kārtību;

1.8. šķirnes pārbaudes rezultātu apstiprināšanas nosacījumus un kārtību;

1.9. šķirnes pārbaudes rezultātu atzīšanas prasības.

2. Šķirnes pārbaudi Latvijā veic saskaņā ar Augu šķirņu aizsardzības likumā noteiktajiem nosacījumiem un šo noteikumu 1.pielikumā norādītajiem CPVO šķirnes pārbaudes protokoliem (elektroniskā veidā pieejami Valsts augu aizsardzības dienesta (turpmāk – dienests) tīmekļa vietnē) vai UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijām (elektroniskā veidā pieejamas dienesta tīmekļa vietnē).

3. Ģenētiski modificētas šķirnes pārbaudi veic tikai tad, ja ir ievērotas normatīvo aktu prasības par ģenētiski modificēto organismu apriti.

4. Ja šķirnes pārbaudi plānots veikt, lai šķirne iegūtu Eiropas Savienības augu šķirņu aizsardzību, iesniegumu šķirnes pārbaudei iesniedz un šķirnes pārbaudi veic saskaņā ar kārtību, kas noteikta Padomes 1994.gada 27.jūlija Regulā Nr.2100/94 par Kopienas augu šķirņu aizsardzību un Komisijas 2009.gada 17.septembra Regulā Nr.874/2009 par noteikumiem, kas jāievēro, piemērojot Padomes Regulu (EK) Nr.2100/94 attiecībā uz lietu izskatīšanas procesiem Kopienas Augu šķirņu birojā.

5. Dienests izveido šķirņu pārbaudes ekspertu komisiju (turpmāk – ekspertu komisija). Ekspertu komisija:

5.1. sniedz priekšlikumus dienestam par šo noteikumu 1.pielikumā minētajos CPVO šķirnes pārbaudes protokolos vai UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijās minēto paraugšķirņu nomaiņu, ja tās nav piemērotas šķirnes pārbaudes veikšanai Latvijas agroklimatiskajos apstākļos;

5.2. sagatavo priekšlikumus šķirņu pārbaudes procedūras pilnveidošanai;

5.3. sniedz priekšlikumus dienestam vai šķirnes pārbaudes veicējam, lai risinātu jautājumus (problēmas), kas radušies šķirnes pārbaudes procesā.

6. Ekspertu komisijā ir ne mazāk kā pieci pārstāvji – vismaz pa vienam pārstāvim no Zemkopības ministrijas, dienesta, Latvijas Valsts augļkopības institūta, Latvijas Universitātes un Nacionālā botāniskā dārza. Ekspertu komisijā var iekļaut arī pārstāvjus no citām zinātniskajām institūcijām un izglītības iestādēm, kā arī kolekcionārus, kuri kolekcionē pārbaudāmās ģints, sugas vai šķirņu grupas šķirnes.

7. Ekspertu komisijai šo noteikumu 5.punktā minēto jautājumu risināšanā ir tiesības pieaicināt zinātniekus, speciālistus vai kolekcionārus, kas nodarbojas ar pārbaudāmās ģints, sugas vai šķirņu grupas izpēti, audzēšanu vai kolekcionēšanu. Ekspertu komisija strādā saskaņā ar tās nolikumu, ko apstiprina dienests. Ekspertu komisijas sēdes protokolē un protokolus glabā ne mazāk kā piecus gadus.

8. Lai veiktu šķirnes pārbaudi kādas konkrētas ģints, sugas vai šķirņu grupas šķirnēm, institūcija dienestā iesniedz:

8.1. iesniegumu par šķirnes pārbaudi;

8.2. šo noteikumu 1.pielikumā minētajos CPVO šķirnes pārbaudes protokolos, UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijās vai Ministru kabineta izdotajā šķirnes pārbaudes metodikā (turpmāk – šķirnes pārbaudes metodika) minēto pazīmju izpausmju novērtēšanai nepieciešamo paraugšķirņu kolekcijas sarakstu;

8.3. priekšlikumus (ja tādi ir) nomainīt šo noteikumu 1.pielikumā minētajos CPVO šķirnes pārbaudes protokolos vai UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijās minētās paraugšķirnes, ja tās nav piemērotas Latvijas agroklimatiskajiem apstākļiem, pievienojot aizvietotājšķirnes aprakstu un apliecinājumu par to, ka šīs šķirnes izpausmes pazīmes ir atbilstošas šķirnes oficiālajam aprakstam un tās atbilstoši izpaužas arī Latvijas agroklimatiskajos apstākļos.

9. Piecu darbdienu laikā pēc šo noteikumu 8.punktā minēto dokumentu saņemšanas dienests iesniedz ekspertu komisijā izvērtēšanai iesniegto paraugšķirņu kolekcijas sarakstu un priekšlikumus šķirņu nomaiņai (ja tādi ir).

10. Ekspertu komisija 20 dienu laikā pēc šo noteikumu 9.punktā minēto dokumentu saņemšanas no dienesta izvērtē paraugšķirņu kolekcijas sarakstā iekļauto šķirņu piemērotību šķirņu pārbaudes veikšanai attiecīgai ģintij, sugai vai šķirņu grupai. Ja ir saņemts priekšlikums veikt paraugšķirņu nomaiņu, ekspertu komisija izvērtē, vai šķirnei, ar kuru plānots aizstāt neatbilstošo paraugšķirni, ir veikta šķirnes pārbaude un ir pieejams oficiāls šķirnes apraksts, kā arī to, vai ir pierādījumi, ka šīs šķirnes izpausmes pazīmes atbilst šķirnes oficiālajam aprakstam un tās izpaužas arī Latvijas agroklimatiskajos apstākļos.

11. Pēc šo noteikumu 9.punktā minēto dokumentu izvērtēšanas ekspertu komisija sniedz dienestam priekšlikumus par šo noteikumu 1.pielikumā minētajos CPVO šķirnes pārbaudes protokolos, UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijās vai šķirnes pārbaudes metodikā minēto pazīmju izpausmju novērtēšanai nepieciešamo paraugšķirņu kolekcijā iekļaujamajām šķirnēm.

12. Mēneša laikā pēc priekšlikuma saņemšanas no ekspertu komisijas dienests pieņem lēmumu par paraugšķirņu kolekcijā iekļaujamām šķirnēm un publicē to laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

II. Atļaujas izsniegšanas kārtība šķirnes pārbaudei Latvijā

13. Atļauju veikt šķirnes pārbaudi saņem institūcija, kas atbilst šādiem kritērijiem:

13.1. nodrošina šķirnes pārbaužu konfidencialitāti, neatkarību un objektivitāti saskaņā ar šādiem nosacījumiem:

13.1.1. konfidencialitāti – ja šķirnes pārbaudes veicējs ar selekcionāru, selekcionāra vai selekcionāra tiesību īpašnieka pilnvaroto pārstāvi (turpmāk – iesniedzējs) noslēgtajā līgumā uzņēmies saistību neizpaust trešajām personām ziņas par noslēgtā līguma nosacījumiem un nodrošina ierobežotu pieejamību šķirnes pārbaudes procesam;

13.1.2. neatkarību – ja saskaņā ar šo noteikumu 16.2.apakšpunktā minēto šķirnes pārbaudes procedūras aprakstu iesniedzējs vai trešā persona nevar ietekmēt pārbaudē iesaistīto personālu;

13.1.3. objektivitāti – ja šķirnes pārbaudes organizēšanas procedūrā iesaistītās personas nav ieinteresētas pozitīvā vai negatīvā šķirņu pārbaudes rezultātā;

13.2. šķirnes pārbaude notiek atbilstoši šo noteikumu 1.pielikumā minētajiem CPVO šķirnes pārbaudes protokoliem, UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijām vai saskaņā ar šķirnes pārbaudes metodiku;

13.3. strādājošais personāls ir kompetents veikt šķirņu pārbaudi. Par šķirņu pārbaudi atbildīgās personas atbilst šādām prasībām:

13.3.1. augstākajai izglītībai lauksaimniecībā vai bioloģijā;

13.3.2. vismaz triju gadu zinātniskā darba pieredzei ar attiecīgo kultūraugu grupu;

13.3.3. angļu valodas zināšanām;

13.4. katrai ģintij, sugai vai šķirņu grupai, kurai plānots veikt šķirnes pārbaudi, saskaņā ar CPVO prasībām un UPOV tehniskajām vadlīnijām ir izstrādāta šķirnes pārbaudes procedūra, kas ietver izmēģinājumu ierīkošanu, šķirņu pārbaudei veicamās darbības, lai nodrošinātu pārbaudāmās šķirnes izsekojamību, un rezultātu paziņošanu;

13.5. tiek uzturēta pārbaudāmās sugas šķirņu kolekcija, lai noteiktu pārbaudāmo šķirņu atšķirīgumu un sagatavotu šķirnes aprakstu. Šo noteikumu 1.pielikumā minētajos CPVO šķirnes pārbaudes protokolos, UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijās vai šķirnes pārbaudes metodikā minēto pazīmju izpausmju novērtēšanai un šķirnes apraksta sagatavošanai nepieciešamajām paraugšķirnēm (saskaņā ar šo noteikumu 12.punktu tās publicētas laikrakstā "Latvijas Vēstnesis") jābūt dzīvu augu veidā.

14. Ja institūcija veic tās sugas selekciju, kurai tā plānojusi arī šķirņu pārbaudi, papildus šo noteikumu 13.punktā minētajiem kritērijiem ievēro šādus nosacījumus:

14.1. šķirnes pārbaudes izmēģinājumus iekārto atsevišķi no jebkuriem citiem izmēģinājumiem;

14.2. izveido atsevišķu struktūrvienību šķirnes pārbaudei, nodrošinot to, ka personāls nav iesaistīts pārbaudāmās sugas selekcijā, pirms tam nav piedalījies pārbaudāmās šķirnes selekcijā un nav ieinteresēts šķirņu pārbaudes rezultātā;

14.3. nodrošina ierobežotu pieejamību šķirnes pārbaudes lauka izmēģinājumiem;

14.4. nodrošina ierobežotu pieejamību šķirnes pārbaudes procesam un tā rezultātiem;

14.5. nodrošina šķirņu pārbaudes konfidencialitāti, ietverot šķirnes pārbaudes struktūrvienības personāla darba līgumos nosacījumus par saistībām neizpaust trešajām personām (arī institūcijas citu struktūrvienību personālam) ziņas par šķirņu pārbaudē iekļautajām šķirnēm, šķirnes pārbaudes procesu un tā rezultātiem.

15. Lai saņemtu šķirnes pārbaudes veikšanas atļauju, institūcija iesniedz dienestā iesniegumu. Iesniegumā norāda šādu informāciju:

15.1. nosaukumu un reģistrācijas numuru Uzņēmumu reģistrā;

15.2. juridisko adresi;

15.3. šķirnes pārbaudes vietu faktiskās adreses;

15.4. to ģinšu, sugu vai šķirņu grupu sarakstu, kurām plānota šķirnes pārbaude;

15.5. datumu, kad samaksāta valsts nodeva par atļaujas saņemšanu.

16. Šo noteikumu 15.punktā minētajam iesniegumam pievieno:

16.1. dokumentus, kas apliecina, ka šķirnes pārbaudē iesaistīto personu darba samaksa nav atkarīga no sniegto atzinumu rezultātiem;

16.2. tās ģints, sugas vai šķirņu grupas šķirnes pārbaudes procedūras aprakstu, ietverot izmēģinājumu ierīkošanu, darbības, kā tiek veikta šķirņu pārbaude, lai nodrošinātu pārbaudāmās šķirnes izsekojamību, un rezultātu paziņošanu;

16.3. šķirnes pārbaudes veicēja struktūrvienību aprakstu un pakļautību;

16.4. informāciju par pārbaudāmās sugas šķirņu kolekcijā iekļautajām šķirnēm. Šķirņu kolekcija var būt gan dzīvu augu, gan datubāzes (attēlu un aprakstu) veidā. Šķirņu kolekcijā iekļauj vismaz Latvijas augu šķirņu katalogā esošās šķirnes, Latvijā aizsargātās šķirnes, Latvijā audzētās vispārzināmās šķirnes un šķirnes no katalogiem un šķirņu sarakstiem, kas publicēti citās valstīs ar līdzīgiem agroklimatiskajiem apstākļiem;

16.5. informāciju par šķirnes pārbaudē iesaistīto personu izglītību, svešvalodu prasmi, tehniskajām zināšanām šķirnes pārbaudes veikšanā;

16.6. informāciju par:

16.6.1. šķirnes pārbaudē iesaistīto personu iepriekšējo pieredzi šķirnes pārbaudes veikšanā;

16.6.2. sadarbību ar citu valstu šķirnes pārbaudes veicējiem, ja tāda ir.

17. Dienests pārbauda institūcijas atbilstību šo noteikumu 13.punktā (ja nepieciešams, arī šo noteikumu 14.punktā) minētajiem kritērijiem un veic pārbaudi uz vietas. Ja institūcija atbilst šiem kritērijiem, dienests divu mēnešu laikā pēc šo noteikumu 15.punktā minētā iesnieguma un 16.punktā minētās informācijas saņemšanas pieņem lēmumu par šķirnes atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes pārbaudes atļaujas izsniegšanu. Atļaujā ietveramā informācija norādīta šo noteikumu 2.pielikumā.

III. Šķirnes pārbaudes veicēja uzraudzība

18. Dienests vismaz vienu reizi katras šķirnes pārbaudes laikā kontrolē šķirnes pārbaudes norisi pie šķirnes pārbaudes veicēja, kam ir izsniegta šo noteikumu 17.punktā minētā atļauja. Pārbaudi iepriekš saskaņo ar šķirnes pārbaudes veicēju.

19. Ja dienests šo noteikumu 18.punktā minētajā kontrolē konstatē, ka šķirnes pārbaudes norise nenotiek saskaņā ar šo noteikumu 1.pielikumā norādītajām vadlīnijām vai šķirnes pārbaudes veicēja sagatavoto šo noteikumu 13.4.apakšpunktā minēto šķirnes pārbaudes procedūru, tas:

19.1. nosaka termiņu trūkumu novēršanai (ne mazāk kā piecas dienas);

19.2. anulē šo noteikumu 17.punktā minēto atļauju, ja dienesta noteiktajā termiņā trūkumi nav novērsti.

20. Ja dienests pieņēmis lēmumu par šo noteikumu 17.punktā minētās atļaujas anulēšanu, zaudējumus, kas rodas iesniedzējam nepabeigtas šķirnes pārbaudes dēļ, sedz šķirnes pārbaudes veicējs.

IV. Šķirnes pārbaudes veikšanas nosacījumi

21. Šķirnes pārbaudes periods:

21.1. dekoratīvajiem augiem – viens gads vai periods, kura laikā pārbaudāmās šķirnes augi vismaz vienu reizi uzzied vai izpauž citas dekoratīvās pazīmes;

21.2. laukaugiem (labībai, lopbarības augiem, bietēm, kartupeļiem, eļļas augiem un šķiedraugiem), dārzeņiem, augļu kokiem un ogulājiem – divi ražas gadi.

22. Augļu kokiem un ogulājiem par ražas gadu uzskata gadu, kurā tiek iegūts šo noteikumu 1.pielikumā minētajos CPVO šķirnes pārbaudes protokolos, UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijās vai šķirnes pārbaudes metodikā minētais augļu skaits, lai varētu novērtēt šo noteikumu 1.pielikumā minētajos CPVO šķirnes pārbaudes protokolos, UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijās vai šķirnes pārbaudes metodikā norādītās šķirnes pazīmes.

23. Ja šķirnes pārbaudes periodā saskaņā ar šo noteikumu 1.pielikumā minētajiem CPVO šķirnes pārbaudes protokoliem, UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijām vai šķirnes pārbaudes metodiku nav iegūti pārliecinoši dati, kas apliecina šķirnes atšķirīgumu, viendabīgumu un stabilitāti (piemēram, dati atšķiras katrā šķirnes pārbaudes gadā), šķirnes pārbaudi turpina vēl vienu gadu, to saskaņojot ar iesniedzēju.

24. Šķirni pārbauda vienādos apstākļos vienā audzēšanas vietā, nodrošinot augiem piemērotus audzēšanas apstākļus.

25. Šķirni pārbauda, nodrošinot tādus augu augšanas apstākļus, lai varētu novērtēt:

25.1. visas šo noteikumu 1.pielikumā minētajos CPVO šķirnes pārbaudes protokolos vai šķirnes pārbaudes metodikā minētās šķirnes pārbaudes pazīmes;

25.2. vismaz šo noteikumu 1.pielikumā minētajās UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijās norādītās šķirnes pārbaudes pazīmes, kas atzīmētas ar zvaigznīti.

26. Šo noteikumu 25.punktā minēto prasību nepiemēro, ja kādas šķirnes pazīmes novērošana nav iespējama jebkuras citas pazīmes izpausmes dēļ, kā arī ja pazīmes izpausme nav iespējama tajos agroklimatiskajos apstākļos, kuros tiek veikta šķirnes pārbaude.

27. Šķirnes pārbaudes veicējs saskaņā ar UPOV tehniskajām vadlīnijām (TGP/4) par šķirņu kolekcijas veidošanu (elektroniskā veidā pieejamas dienesta tīmekļa vietnē) veido, uztur un aktualizē šo noteikumu 13.5. un 16.4.apakšpunktā minēto kolekciju, kas nepieciešama šķirnes pārbaudes veikšanai.

V. Šķirnes pārbaudes organizēšanas kārtība

28. Tām sugām, kurām tiek veikta selekcija Latvijā, dienests tīmekļa vietnē ievieto informāciju par šķirnes pārbaudes veikšanas iespējām Augu šķirņu aizsardzības likumā minētajās pārbaudes institūcijās, kas atrodas valstīs ar līdzīgiem agroklimatiskajiem apstākļiem. Tīmekļa vietnē norāda šādu informāciju:

28.1. pārbaudāmo augu ģinti, sugu vai šķirņu grupu;

28.2. valsti, kurā iespējams veikt šķirnes pārbaudi;

28.3. citu informāciju (piemēram, tīmekļa vietnes adresi, kontakttālruņus), ja tāda ir.

29. Iesniedzējs, kas vēlas veikt šķirnes pārbaudi:

29.1. izvēlas šķirnes pārbaudes veicēju no dienesta tīmekļa vietnē publicētā saraksta;

29.2. līdz šķirnes pārbaudes veicēja noteiktajam termiņam iesniedz tam iesniegumu šķirnes atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes pārbaudei saskaņā ar šo noteikumu 3.pielikumu;

29.3. slēdz ar šķirnes pārbaudes veicēju līgumu par šķirnes pārbaudes veikšanu un par to informē dienestu.

30. Iesniedzējs nosūta veģetatīvi pavairojamo materiālu vai sēklu paraugu (turpmāk – pārbaudāmais materiāls) šķirnes pārbaudes veicējam, kā arī identisku sēklu paraugu dienestam šķirnes pēcpārbaudes nodrošināšanai, ja tiek sūtīts sēklu paraugs. Dienestam nosūtāmā sēklu parauga masa norādīta šo noteikumu 4.pielikumā.

VI. Šķirnes pārbaude Latvijā

31. Iesniedzējs nosūtāmā pārbaudāmā materiāla kvalitāti apliecinošajos dokumentos (augu pasē, veģetatīvi pavairojamā materiāla etiķetē vai sēklu paraugu etiķetē) norāda šādu informāciju:

31.1. šķirnes nosaukumu vai pagaidu apzīmējumu;

31.2. iesniedzēja vārdu un uzvārdu vai nosaukumu;

31.3. ražas gadu (norāda tikai sēklu paraugam).

32. Iesniedzējs kopā ar pārbaudāmo materiālu šķirnes pārbaudes veicējam nosūta:

32.1. šķirnes pārbaudes tehnisko anketu (5.pielikums);

32.2. pavaddokumentu, kurā norāda:

32.2.1. auga sugas un šķirnes nosaukumu vai pagaidu apzīmējumu;

32.2.2. sēklu daudzumu (kilogramos), veģetatīvi pavairojamam materiālam – veidu (piemēram, stāds, potzars) un skaitu;

32.2.3. pārbaudāmā materiāla izcelsmes valsti;

32.2.4. informāciju par pārbaudāmā materiāla piegādes mērķi un šķirnes pārbaudes nosacījumiem;

32.3. sēklu kvalitātes dokumentu, kas apliecina faktiskos sēklu kvalitātes rādītājus, augu pasi vai fitosanitāro sertifikātu atbilstoši normatīvajiem aktiem par sēklaudzēšanu un sēklu tirdzniecību, augu karantīnu un izmēģinājumiem vai zinātniskiem mērķiem un šķirņu selekcijai paredzēto kaitīgo organismu, augu, augu produktu un ar tiem saskarē nonākušo priekšmetu ievešanas un pārvietošanas kārtību.

33. Šķirnes pārbaudei nosūtāmā sēklu parauga minimālā dīgtspēja, analītiskā tīrība un mitrums atbilst sertificētu sēklu kategorijas kvalitātes prasībām saskaņā ar attiecīgas sugas sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumiem.

34. Pārbaudāmais materiāls nedrīkst būt inficēts ar karantīnas organismiem, kas minēti normatīvajos aktos par augu karantīnu.

35. Pārbaudāmo materiālu aizliegts ķīmiski apstrādāt, ja vien šādu apstrādi nepieļauj vai nepieprasa šķirnes pārbaudes veicējs. Ja pārbaudāmais materiāls ir ķīmiski apstrādāts, iesniedzējs iesniedz detalizētu apstrādes aprakstu šķirnes pārbaudes veicējam.

36. Ar šķirnes pārbaudi saistītās izmaksas šo noteikumu 29.3.apakšpunktā minētajā līgumā noteiktajā kārtībā sedz iesniedzējs.

37. Lauka izmēģinājumus, kas nepieciešami šķirnes pārbaudei, šķirnes pārbaudes veicējs iekārto, ievērojot UPOV tehniskās vadlīnijas par izmēģinājumu ierīkošanu (plānošanu) un tehnoloģijām, ko lieto atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes novērtēšanā (elektroniskā veidā pieejamas dienesta tīmekļa vietnē).

38. Šķirnes atšķirīgumu, viendabīgumu un stabilitāti šķirnes pārbaudes veicējs novērtē pēc šādām UPOV tehniskajām vadlīnijām (elektroniskā veidā pieejamas dienesta tīmekļa vietnē):

38.1. Vispārējais ievads atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes novērtēšanā un saskaņotu jaunu augu šķirņu aprakstu izstrādāšanā (TG/1/3);

38.2. Atšķirīguma pārbaude (TGP/9);

38.3. Viendabīguma pārbaude (TGP/10);

38.4. Stabilitātes pārbaude (TGP/11).

39. Šķirnes pārbaudes laikā iegūtos novērojumus šķirnes pārbaudes veicējs:

39.1. atzīmē un uzskaita atbilstoši UPOV tehniskajām vadlīnijām par šķirņu atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes noteikšanu;

39.2. apstrādā atbilstoši UPOV tehniskajām vadlīnijām par izmēģinājumu ierīkošanu (plānošanu) un tehnoloģijām, ko lieto atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes novērtēšanā.

40. Visus šķirņu pārbaudē veiktos darbus, novērojumus un uzskaiti šķirnes pārbaudes veicējs pieraksta un pierakstus glabā vismaz piecus gadus pēc šķirnes pārbaudes pabeigšanas.

41. Šķirnes pārbaudes veicējs mēneša laikā pēc katra šķirnes pārbaudes gada nosūta dienestam un iesniedzējam šķirnes pārbaudes pārskata starprezultātu ziņojumu saskaņā ar šo noteikumu 6.pielikumu.

42. Ja šķirnes pārbaudes starprezultāti ir negatīvi (šķirnes pārbaudes pārskata starprezultātu ziņojumā ir norādīts, ka pārbaudāmā šķirne pēc pirmā pārbaudes gada rezultātiem nav atšķirīga vai viendabīga), iesniedzējs var pieņemt lēmumu šķirnes pārbaudi neturpināt, pārtraucot šo noteikumu 29.3.apakšpunktā minēto līgumu.

43. Dienests apstiprina šķirnes pārbaudes gala rezultāta ziņojuma veidlapu un šķirnes apraksta veidlapu, kurās ietver šo noteikumu 7. un 8.pielikumā minēto informāciju.

44. Pēc šķirnes pārbaudes pabeigšanas šķirnes pārbaudes veicējs atbilstoši šo noteikumu 43.punktā minētajām veidlapām un UPOV tehniskajām vadlīnijām par pieredzi un sadarbību šķirnes atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes (AVS) jautājumos (TGP/5) (elektroniskā veidā pieejamas dienesta tīmekļa vietnē) 15 darbdienu laikā sagatavo šķirnes pārbaudes gala rezultāta ziņojumu un šķirnes aprakstu divos eksemplāros un iesniedz tos dienestā.

45. Šķirnes pārbaudes veicējs detalizētu informāciju par šķirnes pārbaudei iesniegto šķirni un šķirnes pārbaudes rezultātus dara zināmus interesentiem tikai ar iesniedzēja piekrišanu.

46. Šķirnes pārbaudes veicējs 10 darbdienu laikā pēc šo noteikumu 29.2.apakšpunktā minētā iesnieguma iesniegšanas termiņa beigām nosūta dienestam informāciju par:

46.1. visiem iesniegtajiem iesniegumiem šķirnes pārbaudei;

46.2. visiem šķirnes pārbaudes iesniegumu atsaukumiem.

VII. Šķirnes pārbaudes rezultātu apstiprināšana

47. Ja šo noteikumu 44.punktā minētajā šķirnes pārbaudes gala rezultāta ziņojumā šķirnes pārbaudes gala rezultāts ir pozitīvs un šo noteikumu 18.punktā minētās pārbaudes laikā nav konstatēti pārkāpumi vai arī tie ir novērsti dienesta norādītajā termiņā, dienests 10 darbdienu laikā pēc šķirnes pārbaudes gala rezultāta ziņojuma saņemšanas apstiprina šķirnes pārbaudes gala rezultāta ziņojumu un šķirnes aprakstu un nosūta tos iesniedzējam.

48. Ja šo noteikumu 44.punktā minētajā šķirnes pārbaudes gala rezultāta ziņojumā šķirnes pārbaudes gala rezultāts ir negatīvs un šo noteikumu 18.punktā minētās pārbaudes laikā nav konstatēti pārkāpumi vai arī tie ir novērsti dienesta norādītajā termiņā, dienests 10 darbdienu laikā pēc tā saņemšanas apstiprina šķirnes pārbaudes gala rezultāta ziņojumu un nosūta to iesniedzējam (arī šķirnes aprakstu, ja to pieprasa iesniedzējs).

49. Ja šķirnes pārbaude ir veikta hibrīda vai sintētiskajai šķirnei, informāciju par hibrīdu šķirņu vai sintētisko šķirņu ģenealoģiskajiem komponentiem šķirnes pārbaudes veicējs vai dienests izplata rakstiski vai mutiski tikai ar iesniedzēja rakstisku atļauju.

50. Šo noteikumu 49.punkta izpratnē sintētiska šķirne ir daudzkomponentu šķirne, kas izveidota:

50.1. svešapputes augiem – ļaujot brīvi apputeksnēties vairākām speciāli atlasītām vecākaugu līnijām (šķirnēm);

50.2. pašapputes augiem – savstarpēji krustojot vairākas īpaši atlasītas vecākaugu līnijas vai šķirnes.

51. Ja šķirnes pārbaudes rezultāti ir negatīvi (šķirne nav atšķirīga, viendabīga vai stabila) un ir pieņemts lēmums neapstiprināt šķirnes pārbaudes rezultātus, iesniedzējs, sedzot ar atkārtotu šķirnes pārbaudi saistītās izmaksas, var veikt atkārtotu šķirnes pārbaudi pie tā paša vai cita šķirnes pārbaudes veicēja.

52. Ja pēc laukaugu (labības, lopbarības augi, bietes, kartupeļi, eļļas augi un šķiedraugi) un dārzeņu šķirnes pārbaudes gala rezultātu apstiprināšanas konstatē, ka šķirne nav atšķirīga, saskaņā ar Augu šķirņu aizsardzības likumā minētajiem nosacījumiem dienests atceļ šo noteikumu 47.punktā minēto šķirnes pārbaudes gala rezultātu.

53. Ja dienests saskaņā ar šo noteikumu 52.punktu atceļ šķirnes pārbaudes gala rezultātu, tas par šķirnes pārbaudes gala rezultāta atcelšanu divu nedēļu laikā informē Eiropas Komisiju un citu Eiropas Savienības dalībvalstu oficiālās institūcijas. Šķirni, kurai atcelts šķirnes pārbaudes gala rezultāts, no šo noteikumu 47.punktā minētās šķirnes pārbaudes gala rezultāta ziņojuma apstiprināšanas dienas vairs neuzskata par vispārzināmu Augu šķirņu aizsardzības likuma izpratnē.

VIII. Šķirnes pārbaudes rezultātu atzīšana

54. Ja ģintij, sugai vai šķirņu grupai, kurai ir veikta šķirnes pārbaude, nav ne CPVO šķirnes pārbaudes protokola, ne UPOV šķirnes pārbaudes vadlīniju un šķirnes pārbaude veikta citā valstī pēc attiecīgās valsts nacionālajiem normatīvajiem aktiem, tad dienests atzīst šķirnes pārbaudes rezultātus, izvērtējot, vai:

54.1. pārbaude veikta Augu šķirņu aizsardzības likumā minētajās pārbaudes institūcijās;

54.2. UPOV tīmekļa vietnē ievietotajā GENIE datubāzē vai CPVO īpašajā S2 izdevumā ir norādīts, ka minētajai valstij, kurā ir veikta šķirnes pārbaude, ir pieredze attiecīgās augu ģints, sugas vai šķirņu grupas šķirņu pārbaudē.

55. Sugām, kas minētas normatīvajos aktos par labības un lopbarības augu sēklaudzēšanu un sēklu tirdzniecību, papildus saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) labības un lopbarības augu shēmu prasībām pārbauda, vai šķirnes aprakstā ir iekļautas pazīmes, kuras izmanto šķirnes tīrības noteikšanā, veicot lauka apskati.

56. Ja šķirne tiek pavairota ar sēklām un šķirnes pārbaude veikta citā valstī, dienests šķirnes pārbaudes veicējam pieprasa oriģinālo sēklu paraugu. Oriģinālo sēklu paraugu masa norādīta šo noteikumu 4.pielikumā.

IX. Noslēguma jautājumi

57. Šķirņu pārbaude, kas uzsākta pirms šo noteikumu spēkā stāšanās dienas, pabeidzama Ministru kabineta 2006.gada 28.marta noteikumos Nr.243 "Kārtība, kādā organizē vai veic šķirnes pārbaudi un pieņem lēmumu par šķirnes pārbaudes rezultātu atzīšanu" noteiktajā kārtībā, ja tā nav pretrunā ar šo noteikumu 1.pielikumā minētajiem CPVO šķirnes pārbaudes protokoliem vai UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijām.

58. Šo noteikumu 15., 16. un 17.punkts, kā arī III nodaļa stājas spēkā 2012.gada 1.janvārī.

59. Šķirņu pārbaude, kas uzsākta pirms šo noteikumu 15., 16. un 17.punkta, kā arī III nodaļas spēkā stāšanās dienas, pabeidzama kārtībā, kādā tā tika uzsākta.

60. Līdz 2011.gada 31.decembrim šķirņu pārbaudes veicēji Latvijā, kuriem saskaņā ar Ministru kabineta 2006.gada 28.marta noteikumiem Nr.243 "Kārtība, kādā organizē vai veic šķirnes pārbaudi un pieņem lēmumu par šķirnes pārbaudes rezultātu atzīšanu" bija noslēgts līgums ar dienestu par šķirnes pārbaudes veikšanu, turpina veikt šķirņu pārbaudi atbilstoši līguma nosacījumiem, ievērojot Augu šķirņu aizsardzības likumā noteiktās prasības.

Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām

Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no:

1) Padomes 2002.gada 13.jūnija Direktīvas 2002/53/EK par lauksaimniecības augu sugu šķirņu kopējo katalogu;

2) Padomes 2002.gada 13.jūnija Direktīvas 2002/55/EK par dārzeņu sēklu tirdzniecību;

3) Komisijas 2003.gada 6.oktobra Direktīvas 2003/90/EK, ar ko nosaka īstenošanas pasākumus Padomes Direktīvas 2002/53/EK 7.pantā attiecībā uz obligāti pārbaudāmajām pazīmēm un obligātajiem konkrētu lauksaimniecības augu sugu pārbaudes nosacījumiem;

4) Komisijas 2003.gada 6.oktobra Direktīvas 2003/91/EK, kurā izklāstīti īstenošanas noteikumi, ar ko piemēro 7.pantu Padomes Direktīvā 2002/55/EK attiecībā uz raksturīgajām pazīmēm, kas obligāti jāaptver pārbaudē, un obligātajiem nosacījumiem dažādu dārzeņu sugu šķirņu pārbaudei;

5) Komisijas 2010.gada 2.jūlija Direktīvas 2010/46/ES, ar ko groza Direktīvu 2003/90/EK un Direktīvu 2003/91/EK, ar ko noteikti Padomes Direktīvu 2002/53/EK un 2002/55/EK 7.panta īstenošanas pasākumi attiecībā uz pārbaudāmo pazīmju minimumu un konkrētu lauksaimniecības augu sugu šķirņu un dārzeņu sugu šķirņu pārbaudes nosacījumu minimumu.

Ministru prezidents,
reģionālās attīstības un
pašvaldību lietu ministrs V.Dombrovskis

Zemkopības ministrs J.Dūklavs 

1.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra
noteikumiem Nr.1229

Šķirnes pārbaudes CPVO protokoli un UPOV vadlīnijas

I. Laukaugu sugas

Nr.p.k.

Laukaugu sugas nosaukums

CPVO protokola vai UPOV vadlīniju numurs

CPVO protokola vai UPOV vadlīniju pieņemšanas datums

latīniski

latviski

1.1. CPVO protokoli
1.1.1. Avena sativa L. (arī Avena byzantina K.Koch) Auzas, arī Bizantijas auzas

TP 20/1

06.11.2003.

1.1.2. Avena nuda L. Kailgraudu auzas

TP 20/1

06.11.2003.

1.1.3. Brassica napus L. Rapsis

TP 36/1

25.03.2004.

1.1.4. Helianthus annuus L. Saulespuķes

TP 81/1

31.10.2002.

1.1.5. Hordeum vulgare L. Mieži

TP 19/2 rev.

11.03.2010.

1.1.6. Linum usitatissimum L. Šķiedras lini, eļļas lini

TP 57/1

21.03.2007.

1.1.7. Pisum sativum L. Sējas zirņi

TP 7/2

11.03.2010.

1.1.8. Secale cereale L. Rudzi

TP 58/1

31.10.2002.

1.1.9. Solanum tuberosum L. Kartupeļi

TP 23/2

01.12.2005.

1.1.10. Triticum aestivum L. Kvieši

TP 3/4 rev.

28.10.2009.

1.1.11. Triticum durum Desf. Cietie kvieši

TP 120/2

06.11.2003.

1.1.12. x Triticosecale Wittm. ex A.Camus Hibrīdi, kas radīti, krustojot Triticum ģints sugu ar Secale ģints sugu

TP 121/2

22.01.2007.

1.1.13. Zea mays L. Kukurūza

TP 2/3

11.03.2010.

1.2. UPOV vadlīnijas
1.2.1. Agrostis gigantea Roth. Baltā smilga

TG/30/6

12.10.1990.

1.2.2. Agrostis stolonifera L. Ložņu smilga

TG/30/6

12.10.1990.

1.2.3. Agrostis capillaris L. Parastā smilga

TG/30/6

12.10.1990.

1.2.4. Beta vulgaris L. Lopbarības bietes

TG/150/3

04.11.1994.

1.2.5. Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb. Lopbarības kāļi

TG/89/6 rev.

04.04.2001. + 01.04.2009.

1.2.6. Brassica rapa L. var. silvestris (Lam.) Briggs Ripsis

TG/185/3

17.04.2002.

1.2.7. Dactylis glomerata L. Kamolzāle

TG/31/8

17.04.2002.

1.2.8. Festuca arundinacea Schreber Niedru auzene

TG/39/8

17.04.2002.

1.2.9. Festuca filiformis Pourr. Smalklapu aitu auzene

TG/67/5

05.04.2006.

1.2.10. Festuca ovina L. Aitu auzene

TG/67/5

05.04.2006.

1.2.11. Festuca pratensis Huds. Pļavas auzene

TG/39/8

17.04.2002.

1.2.12. Festuca rubra L. Sarkanā auzene

TG/67/5

05.04.2006.

1.2.13. Festuca trachyphylla (Hack.) Krajina Raupjā auzene

TG/67/5

05.04.2006.

1.2.14. Lolium multiflorum Lam. Daudzziedu airene

TG/4/8

05.04.2006.

1.2.15. Lolium perenne L. Ganību airene

TG/4/8

05.04.2006.

1.2.16. Lolium x boucheanum Kunth Hibrīdā airene

TG/4/8

05.04.2006.

1.2.17. Lupinus albus L. Baltā lupīna

TG/66/4

31.03.2004.

1.2.18. Lupinus angustifolius L. Šaurlapu lupīna

TG/66/4

31.03.2004.

1.2.19. Lupinus luteus L. Dzeltenā lupīna

TG/66/4

31.03.2004.

1.2.20. Medicago sativa L. Sējas lucerna

TG/6/5

06.04.2005.

1.2.21. Medicago x varia T.Martyn Hibrīdā lucerna

TG/6/5

06.04.2005.

1.2.22. Papaver somniferum L. Miega magones

TG/166/3

24.03.1999.

1.2.23. Phleum nodosum L. Gumainais timotiņš

TG/34/6

07.11.1984.

1.2.24. Phleum pratense L. Pļavas timotiņš

TG/34/6

07.11.1984.

1.2.25. Poa pratensis L. Pļavas skarene

TG/33/6

12.10.1990.

1.2.26. Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers. Eļļas rutki

TG/178/3

04.04.2001.

1.2.27. Sinapis alba L. Baltās sinepes

TG/179/3

04.04.2001.

1.2.28. Trifolium pratense L. Sarkanais āboliņš

TG/5/7

04.04.2001.

1.2.29. Trifolium repens L. Baltais āboliņš

TG/38/7

09.04.2003.

1.2.30. Vicia faba L. Lauka pupas

TG/8/6

17.04.2002.

1.2.31. Vicia sativa L. Vasaras vīķi

TG/32/6

21.10.1988.

II. Dārzeņu sugas

Nr.p.k.

Dārzeņu sugas nosaukums

CPVO protokola vai UPOV vadlīniju numurs

CPVO protokola vai UPOV vadlīniju pieņemšanas datums

latīniski

latviski

2.1. CPVO protokoli
2.1.1. Allium cepa L. (Cepa grupa) Sīpoli un dārza sīpoli

TP 46/2

01.04.2009.

2.1.2. Allium cepa L. (Aggregatum grupa) Šalotes

TP 46/2

01.04.2009.

2.1.3. Allium fistulosum L. Lielloku sīpoli

TP/161/1

11.03.2010.

2.1.4. Allium porrum L. Puravi

TP 85/2

01.04.2009.

2.1.5. Allium sativum L. Ķiploki

TP 162/1

25.03.2004.

2.1.6. Allium schoenoprasum L. Maurloki

TP 198/1

01.04.2009.

2.1.7. Apium graveolens L. Selerijas

TP 82/1

13.03.2008.

2.1.8. Apium graveolens L. Sakņu selerijas

TP 74/1

13.03.2008.

2.1.9. Asparagus officinalis L. Sparģeļi

TP 130/1

27.03.2002.

2.1.10. Beta vulgaris L. Bietes, arī Cheltenham bietes

TP 60/1

01.04.2009.

2.1.11. Brassica oleracea L. Ziedkāposti

TP 45/2

11.03.2010.

2.1.12. Brassica oleracea L. Sparģeļkāposti jeb brokoļi

TP 151/2

21.03.2007.

2.1.13. Brassica oleracea L. Briseles kāposti

TP 54/2

01.12.2005.

2.1.14. Brassica oleracea L. Kolrābji

TP 65/1

25.03.2004.

2.1.15. Brassica oleracea L. Savojas kāposti, baltie un sarkanie galviņkāposti

TP 48/2

01.12.2005.

2.1.16. Brassica rapa L. Ķīnas kāposti

TP 105/1

13.03.2008.

2.1.17. Capsicum annuum L. Sīvie dārzeņpipari vai dārzeņpipari

TP 76/2

21.03.2007.

2.1.18. Cichorium endivia L. Krokaino un platlapu endīvijas

TP 118/2

01.12.2005.

2.1.19. Cichorium intybus L. Sakņu cigoriņi

TP 172/2

01.12.2005.

2.1.20. Cichorium intybus L. Vitlufa cigoriņi

TP 173/1

25.03.2004.

2.1.21. Citrullus lanatus (Thumb.) Matsum. et Nakai Arbūzi

TP 142/1

21.03.2007.

2.1.22. Cucumis melo L. Melones

TP 104/2

21.03.2007.

2.1.23. Cucumis sativus L. Gurķi un īsaugļu gurķi

TP 61/2

13.03.2008.

2.1.24. Cucurbita pepo L. Kabači vai tumšzaļie kabači

TP 119/1

25.03.2004.

2.1.25. Cynara cardunculus L. Artišoki un lapu artišoki

TP 184/1

25.03.2004.

2.1.26. Daucus carota L. Galda burkāni un lopbarības burkāni

TP 49/3

13.03.2008.

2.1.27. Foeniculum vulgare Mill. Fenheļi

TP 183/1

25.03.2004.

2.1.28. Lactuca sativa L. Dārza salāti

TP 13/4

01.04.2009.

2.1.29. Lycopersicon esculentum Mill. Tomāti

TP 44/3

21.03.2007.

2.1.30. Petroselinum crispum (Mill.) Nyman ex A.W.Hill Pētersīļi

TP 136/1

21.03.2007.

2.1.31. Phaseolus coccineus L. Daudzziedu pupiņas

TP 9/1

21.03.2007.

2.1.32. Phaseolus vulgaris L. Krūmu pupiņas un kāršu pupiņas

TP 12/3

01.04.2009.

2.1.33. Pisum sativum L. (partim) Šķautņainie zirņi, lobāmie zirņi un cukurzirņi

TP 7/2

11.03.2010.

2.1.34. Raphanus sativus L. Redīsi

TP 64/1

27.03.2002.

2.1.35. Solanum melongena L. Baklažāni

TP 117/1

13.03.2008.

2.1.36. Spinacia oleracea L. Spināti

TP 55/3

11.03.2010.

2.1.37. Valerianella locusta (L.) Laterr. Lauka salāti

TP 75/2

21.03.2007.

2.1.38. Vicia faba L. (partim) Dārza pupas

TP Broadbean/1

25.03.2004.

2.1.39. Zea mays L. (partim) Cukurkukurūza un uzplīstošā kukurūza

TP 2/3

11.03.2010.

2.2. UPOV vadlīnijas
2.2.1. Anethum graveolens L. Dilles

TG/165/3

24.03.1999.

2.2.2. Beta vulgaris L. Mangoldi vai lapu bietes

TG/106/4

31.03.2004.

2.2.3. Brassica oleracea L. Virziņkāposti

TG/90/6

31.03.2004.

2.2.4. Brassica rapa L. Rāceņi

TG/37/10

04.04.2001.

2.2.5. Cichorium intybus L. Liellapu cigoriņi vai itāļu cigoriņi

TG/154/3

18.10.1996.

2.2.6. Cucurbita maxima Duchesne Lielaugļu ķirbji

TG/155/4 rev.

28.03.2007. + 01.04.2009.

2.2.7. Raphanus sativus L. Rutki

TG/63/6

24.03.1999.

2.2.8. Rheum rhabarbarum L. Rabarberi

TG/62/6

24.03.1999.

2.2.9. Scorzonera hispanica L. Melnsakne

TG/116/4

24.03.2010.

III. Augļu koku un ogulāju sugas

Nr.p.k.

Augļu koku un ogulāju sugas nosaukums

CPVO protokola vai UPOV vadlīniju numurs

CPVO protokola vai UPOV vadlīniju pieņemšanas datums

latīniski

latviski

3.1. CPVO protokoli
3.1.1. Fragaria x ananassa Duch. Zemenes

TP 22/2

01.04.2009.

3.1.2. Hippophae rhamnoides L. Smiltsērkšķi

TP 240/1

01.04.2009.

3.1.3. Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast. Lonicera caerulea var. edulis Turcz.ex. Freyn Sausserži

TP LONICERA/1

13.03.2008.

3.1.4. Malus domestica Borkh. Ābeles

TP 14/2

14.03.2006.

3.1.5. Malus Mill. Ābeļu potcelmi

TP 163/1

11.03.2010.

3.1.6. Prunus armeniaca L. Armeniaca vulgaris Lam. Aprikozes

TP 70/2

13.03.2008.

3.1.7. Prunus avium (L.) L. Saldie ķirši

TP 35/2

15.11.2006.

3.1.8. Prunus domestica L. Mājas plūmes

TP 41/1

06.11.2003.

3.1.9. Prunus x gondouiniii (Poit. & Turpin) Rehder, Prunus cerasus L. Skābie ķirši

TP 230/1

15.11.2006.

3.1.10. Prunus persica (L.) Batsch Persiki, nektarīni

TP 53/1

27.03.2003.

3.1.11. Prunus salicina Lindl. & other diploid plums Japānas un citas diploīdās plūmes

TP 84/1

06.11.2003.

3.1.12. Prunus L. Plūmju potcelmi

TP 187/1

13.03.2008.

3.1.13. Pyrus communis L. Bumbieres

TP 15/1

27.03.2003.

3.1.14. Ribes nigrum L. Upenes

TP 40/1

01.04.2009.

3.1.15. Ribes sylvestre (Lam.) Mert.& W.Koch Ribes niveum Lindl. Sarkanās un baltās jāņogas

TP 52/1

18.11.2004.

3.1.16. Ribes uva-crispa L. Ērkšķogas

TP 51/1

18.11.2004.

3.1.17. Rubus idaeus L. Avenes

TP 43/1

06.11.2003.

3.1.18. Rubus subgenus Eubatus Sect. Moriferi&Ursini and hybrids Kazenes un to hibrīdi

TP 73/1

15.11.2006.

3.1.19. Vaccinium corymbosum L., Vaccinium virgatum Aiton, Vaccinium simulatum Small, Vaccinium angustifolium Aiton, Vaccinium formosum Andrews, Vaccinium myrtilloides Michx., Vaccinium myrtillus L. Zilenes, mellenes

TP 137/1

13.03.2008.

3.1.20. Vitis L. Vīnogas

TP 50/1

01.04.2009.

3.2. UPOV vadlīnijas
3.2.1. Malus Mill. Dekoratīvās ābeles

TG/192/1

09.04.2003.

3.2.2. Pyrus L. Bumbieru potcelmi

TG/169/3 + Corr.

29.03.2000. + 16.08.2000.

3.2.3. Ribes x nidigrolaria R. & A. Bauer Upeņu ērkšķogu hibrīds

TG/138/3

18.10.1991.

3.2.4. Vaccinium vitis-idaea L. Brūklenes

TG/139/3

18.10.1991.

IV. Dekoratīvie augi

Nr.p.k.

Dekoratīvo augu sugas nosaukums

CPVO protokola vai UPOV vadlīniju numurs

CPVO protokola vai UPOV vadlīniju pieņemšanas datums

latīniski

latviski

4.1. CPVO protokoli
4.1.1. Aster L. Asteres

TP 141/1

01.12.2005.

4.1.2. Clematis L. Mežvīteņi

TP 215/1

14.11.2007.

4.1.3. Chrysanthemum L., Chrysanthemum x Ajania pacifica, Chrysanthemum pacificum Nakai and hybrids between them Krizantēmas un to hibrīdi

TP 26/2

13.03.2008.

4.1.4. Dahlia Cav. Dālijas

TP 226/1

15.11.2006.

4.1.5. Freesia Eckl. ex Klatt Frēzijas

TP 27/1

21.03.2007.

4.1.6. Gerbera L. Gerberas

TP 77/1

31.10.2002.

4.1.7. Gladiolus L. Gladiolas

TP 108/2

21.03.2007.

4.1.8. Lilium L. Lilijas

TP 59/2

21.03.2007.

4.1.9. Rhododendron L. Rododendri

TP 42/1

01.12.2005.

4.1.10. Rhododendron simsii Planch. Simsa rododendri jeb siltumnīcu acālijas

TP 140/1

14.11.2007.

4.1.11. Rosa L. Rozes

TP 11/2

01.04.2009.

4.1.12. Tulipa L. Tulpes

TP 115/3

15.11.2006.

4.2. UPOV vadlīnijas
4.2.1. Iris L. Īrisi

TG/174/3

05.04.2000.

4.2.2. Narcissus L. Narcises

TG/87/2

04.10.1983.

Zemkopības ministrs J.Dūklavs 

2.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra
noteikumiem Nr.1229

Šķirnes atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes pārbaudes atļaujā ietveramā informācija

1. Institūcija, kas izsniegusi atļauju šķirnes pārbaudei.

2. Atļaujas numurs.

3. Informācija par atļaujas saņēmēju:

3.1. personas nosaukums;

3.2. juridiskā adrese;

3.3. reģistrācijas numurs Uzņēmumu reģistrā vai komercreģistrā.

4. Ģints, suga vai šķirņu grupa, kurai atļauts veikt šķirnes pārbaudi.

5. Atļaujas izsniegšanas datums*, izsniedzēja paraksts* un zīmogs*.

Piezīme. * Dokumenta rekvizītus "datums", "paraksts" un "zīmogs" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs J.Dūklavs 

3.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra
noteikumiem Nr.1229

Šķirnes atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes pārbaudes iesniegumā ietveramā informācija

1. Pieprasītājinstitūcija (nosaukums).

2. Pieprasītājinstitūcijas nosūtītā iesnieguma reģistrācijas numurs.

3. Šķirnes pagaidu nosaukums.

4. Datums, kad aizpildīts iesniegums par šķirnes pārbaudes veikšanu.

5. Iesniedzējs (nosaukums un adrese).

6. Sugas:

6.1. botāniskais nosaukums latīniski;

6.2. UPOV kods.

7. Sugas vispārzināmais nosaukums.

8. Šķirnes:

8.1. nosaukums;

8.2. nosaukuma statuss:

[ ] – ierosināts [ ] – apstiprināts.

9. Selekcionārs (nosaukums vai vārds, uzvārds un adrese).

10. Datums*, iesniedzēja paraksts* un zīmogs*.

Piezīme. * Dokumenta rekvizītus "datums", "paraksts" un "zīmogs" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs J.Dūklavs

 4.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra
noteikumiem Nr.1229

Sēklu parauga masa šķirnes pēcpārbaudes nodrošināšanai un oriģinālajām sēklām

Nr.p.k.

Sugu grupa, suga

Minimālā sēklu parauga masa (g) šķirnes pēcpārbaudes nodrošināšanai

Oriģinālo sēklu parauga masa (g)

1. Labība (visas sugas)

3000

1000

2. Lopbarības augi
2.1. lupīnas (Lupinus spp.), sējas zirņi (Pisum sativum L.), lauka pupas (Vicia faba L.), vīķi (Vicia spp.)

9000

3000

2.2. lopbarības kāļi (Brassica napus var. napobrassica (L.)Rchb.), lopbarības kāposti (Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.)), eļļas rutki (Raphanus sativus L. var. oleoformis Pers.)

1350

450

2.3. augstā dižauza (Arrhenatherum elatius L.), kamolzāle (Dactylis glomerata L.), niedru auzene (Festuca arundinacea Schreber), pļavas auzene (Festuca pratensis Huds.), airenes (Lolium spp.), auzeņairene (x Festulolium Asch&Graebn.), ragainie vanagnadziņi (Lotus corniculatus L.), lucernas (Medicago spp.), sarkanais āboliņš (Trifolium pratense L.)

900

300

2.4. aitu auzene (Festuca ovina L.), sarkanā auzene (Festuca rubra L.), skarenes (Poa spp.), bastarda āboliņš (Trifolium hybridum L.), baltais āboliņš (Trifolium repens L.), facēlija (Phacelia tanacetifolia Benth.)

450

150

2.5. citas lopbarības augu sugas

300

100

3. Eļļas augi un šķiedraugi
3.1. rapsis (Brassica napus L.), ripsis (Brassica rapa L.),
ķimenes (Carum carvi L.)

600

200

3.2. lini (Linum usitatissimum L.)

900

300

3.3. melnās sinepes (Brassica nigra L.)

300

100

3.4. baltās sinepes (Sinapis alba L.)

1200

400

3.5. kaņepes (Cannabis sativa L.)

1800

600

3.6. magones (Papaver somniferum L.)

150

50

3.7. saulespuķes (Helianthus annuus L.)

3000

1000

4. Dārzeņi
4.1. tomāti (Lycopersicon lycopersicum L.)

60

20

4.2. dilles (Anethus graveolens L.), spināti (Spinacia oleracija L.)

90

30

4.3. gurķi (Cucumis sativus L.)

210

70

4.4. kabači, cukini, patisoni (Cucurbita pepo L.)

450

150

4.5. lielaugļu ķirbji (Cucurbita maxima Duchesne)

900

300

4.6. rutki, redīsi (Raphanus sativus L.)

150

50

4.7. galda kāļi (Brassica napus L. var. rapifera Metzg.), galda bietes (Betta vulgaris L.), melones (Cucumis melo L.)

600

200

4.8. pupiņas (Phaseolus vulgaris L.), daudzziedu pupiņas (Phaseolus coccineus L.)

3000

1000

4.9. citas dārzeņu sugas

60

20

Zemkopības ministrs J.Dūklavs

 5.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra
noteikumiem Nr.1229

Šķirnes pārbaudes tehniskā anketa

Zemkopības ministrs J.Dūklavs 

6.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra
noteikumiem Nr.1229

Šķirnes pārbaudes pārskata starprezultātu ziņojumā ietveramā informācija

1. Starprezultātu ziņojuma izdevējinstitūcijas reģistrācijas numurs, ar kuru reģistrēts iesniegums šķirnes pārbaudei.

2. Pieprasītājinstitūcija (nosaukums).

3. Pieprasītājinstitūcijas nosūtītā iesnieguma reģistrācijas numurs.

4. Šķirnes pagaidu nosaukums.

5. Datums, kad iesniegts iesniegums par šķirnes pārbaudes veikšanu.

6. Iesniedzējs (nosaukums un adrese).

7. Šķirnes pārstāvis (nosaukums un adrese) (norāda, ja nepieciešams).

8. Sugas:

8.1. botāniskais nosaukums (latīniski);

8.2. UPOV kods.

9. Sugas vispārzināmais nosaukums.

10. Šķirnes nosaukums.

11. Selekcionārs (nosaukums vai vārds, uzvārds un adrese).

12. Šķirnes starprezultātu ziņojuma izdevējinstitūcijas nosaukums.

13. Institūcija(-as), kura(-as) veic (veikušas) šķirnes pārbaudi, un pārbaudes vieta(-as).

14. Šķirnes pārbaudes periods.

15. Šķirnes pārbaudes starprezultātu ziņojuma izdošanas datums un vieta.

16. Pamatinformācija1.

17. Šķirnes pārbaudes rezultāti:

17.1. nav piezīmju [     ];
17.2. ir piezīmes2 [     ].

18. Plānotais šķirnes pārbaudes pārskata iesniegšanas datums.

19. Norāde "Pēc šķirnes pārbaudes pārskata starprezultātu ziņojuma netiek pieņemts lēmums par šķirnes pārbaudes gala rezultātu ziņojumu".

20. Paraksts*.

21. Zīmogs*.

Piezīmes.

1. 1 Šajā punktā norāda informāciju par saņemto veģetatīvi pavairojamo materiālu vai sēklām, to atbilstību kvalitātes prasībām, par veiktajiem novērojumiem, kā arī citu informāciju saistībā ar šķirnes pārbaudi. Ja nepieciešams, starprezultātu ziņojumam pievieno pielikumu ar detalizētu izklāstu.

2. 2 Ja ir piezīmes par pārbaudāmās šķirnes atšķirīguma, viendabīguma vai stabilitātes rezultātiem, to detalizēti apraksta starprezultātu ziņojuma pielikumā.

3. * Dokumenta rekvizītus "paraksts" un "zīmogs" neaizpilda, ja elektroniskais dokuments ir sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.

Zemkopības ministrs J.Dūklavs 

7.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra
noteikumiem Nr.1229

Šķirnes pārbaudes gala rezultāta ziņojumā ietveramā informācija

1. Pārskata izdevējinstitūcijas reģistrācijas numurs.

2. Pieprasītājinstitūcija (nosaukums).

3. Pieprasītājinstitūcijas nosūtītā iesnieguma reģistrācijas numurs.

4. Šķirnes pagaidu nosaukums.

5. Datums, kad iesniegts iesniegums par šķirnes pārbaudes veikšanu.

6. Iesniedzējs (nosaukums un adrese).

7. Šķirnes pārstāvis (nosaukums un adrese) (norāda, ja nepieciešams).

8. Sugas:

8.1. botāniskais nosaukums (latīniski);

8.2. UPOV kods.

9. Sugas vispārzināmais nosaukums.

10. Šķirnes nosaukums.

11. Selekcionārs (nosaukums vai vārds, uzvārds un adrese).

12. Uzraudzības institūcija.

13. Institūcija(-as), kura(-as) veikusi (veikušas) šķirnes pārbaudi, un pārbaudes vieta(-as).

14. Šķirnes pārbaudes periods.

15. Šķirnes pārbaudes pārskata izdošanas datums un vieta.

16. Šķirnes pārbaudes rezultāti:

16.1. atzinums par atšķirīgumu.

Šķirne:

1) ir skaidri atšķirama no citām šķirnēm [     ];
2) nav skaidri atšķirama no visām zināmajām šķirnēm1 [     ];

16.2. atzinums par viendabīgumu.

Šķirne, ņemot vērā specifiskās pazīmes tās ģeneratīvajā vai veģetatīvajā pavairošanā:

1) ir viendabīga [     ];
2) nav viendabīga2 [     ];

16.3. atzinums par stabilitāti.

Šķirne tās galvenajās pazīmēs:

1) ir stabila [     ];
2) nav stabila3 [     ].

17. Piezīmes.

18. Norāde "Valsts augu aizsardzības dienests ir šķirnes pārbaudes veicēja uzraudzības iestāde, kas atbild par šķirnes pārbaudes veicēja atbilstību normatīvajiem aktiem".

19. Šķirnes pārbaudes institūcijas pārstāvja paraksts, vārds, uzvārds, zīmogs.

20. Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāvja paraksts, vārds, uzvārds, zīmogs.

Piezīmes.

1. 1 Ja šķirne nav atšķirīga, pārskatā norāda līdzīgās šķirnes, no kurām šķirne nav skaidri atšķirama (norāda, ja nepieciešams).

2. 2 Pazīmi(-es), pēc kurām šķirne nav viendabīga, un paskaidrojumus par šķirnes neviendabīgumu pievieno pielikumā.

3. 3 Pazīmi(-es), pēc kurām šķirne nav stabila, un paskaidrojumus par to, ka šķirne nav stabila, pievieno pielikumā.

Zemkopības ministrs J.Dūklavs 

8.pielikums
Ministru kabineta
2010.gada 28.decembra
noteikumiem Nr.1229

Šķirnes aprakstā ietveramā informācija

1. Šķirnes apraksta izdevējinstitūcijas reģistrācijas numurs, ar kuru reģistrēts iesniegums šķirnes pārbaudei1.

2. Pieprasītājinstitūcijas nosūtītā iesnieguma reģistrācijas numurs.

3. Šķirnes pagaidu nosaukums.

4. Iesniedzējs (nosaukums un adrese).

5. Sugas:

5.1. nosaukums latīniski;

5.2. UPOV kods.

6. Vispārzināmais sugas nosaukums.

7. Šķirnes nosaukums.

8. CPVO protokola vai UPOV vadlīniju, vai Ministru kabineta izdotās šķirnes pārbaudes metodikas numurs un datums.

9. Nacionālās šķirnes pārbaudes metodikas datums un (vai) numurs.

10. Šķirnes apraksta izdevējinstitūcijas nosaukums.

11. Šķirnes pārbaudes institūcija(-as) un vieta(-as).

12. Šķirnes pārbaudes periods.

13. Šķirnes apraksta izdošanas datums un vieta.

14. Grupa (ja pazīmes no šā pielikuma 15.punkta ir izmantotas grupēšanā, to atzīmē ar burtu "G" pie attiecīgā numura)2

CPVO protokola vai UPOV vadlīniju numurs

Nacionālās metodikas numurs

Pazīmes

Izpausmes pakāpe

Balles

Piezīmes


 
         

15. Pazīmes, kas iekļautas CPVO protokolā vai UPOV vadlīnijās, vai Ministru kabineta izdotajā šķirnes pārbaudes metodikā3

CPVO protokola vai UPOV vadlīniju numurs

Nacionālās metodikas numurs

Pazīmes

Izpausmes pakāpe

Balles

Piezīmes


 
         

16. Līdzīgās šķirnes un to atšķirības no kandidātšķirnes4

Līdzīgās šķirnes nosaukums

Pazīmes, pēc kurām līdzīgā šķirne atšķiras5

Līdzīgās šķirnes izpausmes pakāpe

Kandidātšķirnes izpausmes pakāpe


 
     

17. Papildinformācija:

17.1. papildu dati;

17.2. fotogrāfijas (ja tādas ir);

17.3. lietotā RHS krāsu karte (ja tāda ir);

17.4. piezīmes.

18. Norāde "Valsts augu aizsardzības dienests ir šķirnes pārbaudes veicēja uzraudzības iestāde, kas atbild par šķirnes pārbaudes veicēja atbilstību normatīvajiem aktiem".

19. Šķirnes pārbaudes institūcijas pārstāvja paraksts, vārds, uzvārds, zīmogs.

20. Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāvja paraksts, vārds, uzvārds, zīmogs.

Paskaidrojumi par šķirnes apraksta sagatavošanu.

1. 1 Šķirnes apraksta izdevējinstitūcijas iesnieguma reģistrācijas numuru norāda uz katras šķirnes apraksta lappuses.

2. 2 Informācija tikai par grupu, pie kuras šķirne pieder, vai par grupām, kas ir veidotas pēc citām raksturīgām pazīmēm, izņemot tās, kas ir norādītas šā pielikuma 15.punktā. Grupa, kas izveidota pēc šā pielikuma 15.punktā minētajām raksturīgajām pazīmēm, jānorāda, atzīmējot atbilstošo raksturīgo pazīmi 15.punktā ar burtu "G" pirms īpašības numura.

3. a) Jānorāda visas CPVO šķirnes pārbaudes protokolos vai UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijās minētās pazīmes, arī tās, kas nav novērotas un nav uzskaitītas (izmanto norādes "nav novērota" un "nav uzskaitīta").

b) Pazīmes, kas UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijās atzīmētas ar zvaigznīti, atzīmē ar zvaigznīti arī šķirnes aprakstā.

c) Papildu raksturīgās pazīmes no nacionālajām pārbaudes vadlīnijām nav jāievieto pēc CPVO šķirnes pārbaudes protokolos vai UPOV šķirnes pārbaudes vadlīnijās sniegtajām raksturīgajām pazīmēm, bet to secībā atbilstoši UPOV principiem. Šīs pazīmes nav īpaši atzīmējamas.

d) Ja piezīmes ir garas un tās nevar atzīmēt tabulā norādītajā ailē, tās atzīmē šķirnes apraksta zemsvītras piezīmēs.

4. 4 Norāda tikai tās pazīmes, kas ir būtiskas, lai pamatotu šķirnes atšķirīgumu. Informācijā par šķirnes atšķirīgumu (divu šķirņu atšķirīgumu) vienmēr norāda pazīmes izpausmes pakāpes abām šķirnēm. Ja iespējams, norāda vairākas šķirnes.

5. 5 Ja ir vienādas pazīmes izpausmes abām šķirnēm, norāda atšķirības lielumu.

Zemkopības ministrs J.Dūklavs

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!