Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par atlīdzības procentiem un procentiem, ja pieļauts saistības izpildes kavējums. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 27.02.1998., Nr. 53/54 https://www.vestnesis.lv/ta/id/215041

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Augstākās tiesas Senāta spriedums

Par īpašumtiesību atzīšanu sabiedriskām organizācijām uz namīpašumu, kas uzbūvēts laikā no 1940. - 1991.gadam

Vēl šajā numurā

27.02.1998., Nr. 53/54

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Augstākā tiesa

Veids: spriedums

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Lieta Nr.SPC-190

1997.gads

Augstākās tiesas Senāta spriedums

Par atlīdzības procentiem un procentiem, ja pieļauts saistības izpildes kavējums

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departaments šādā sastāvā: sēdes priekšsēdētājs senators R.Krauze, senatori R.Saulīte un M.Zāģere, piedaloties Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūras prokurorei G.Kaparšmitei un zvērinātai advokātei Dz.Zālītei, 1997.gada 26.novembrī atklātā tiesas sēdē Rīgā izskatīja civillietu sakarā ar Latvijas Ģenerālprokuratūras protestu par Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 1997.gada 19.jūnija spriedumu a/s "Rīgas komercbanka" prasības lietā pret Jāni Brēmeru par aizdevuma parāda un nokavējuma procentu piedziņu.

Noklausījies senatora R.Krauzes ziņojumu, atbildētāja pilnvarnieka M.Pietkēviča paskaidrojumu, ka protests apmierināms, zvērinātas advokātes Dz.Zālītes paskaidrojumu, ka protests noraidāms, un prokurores G.Kaparšmites atzinumu, ka tiesas spriedums atceļams, Senāts

konstatēja:

1994.gada 8.novembrī starp a/s "Rīgas komercbanka" un Jāni Brēmeru noslēgts individuālā aizņēmēja aizdevuma līgums, saskaņā ar kuru Jānim Brēmeram izsniegts kredīts — 258614,17 ASV dolāru apmērā, uz divpadsmit mēnešiem ar 60% likmi gadā par kredīta izmantošanu.

Aizdevuma līguma 2.3.punktā puses vienojušās par to, ka katra mēneša 30 datumā Jānis Brēmers maksās bankai procentus par kredīta izmantošanu 12 931 ASV dolāra apmērā un no aizdevuma summas 21 551 ASV dolāru.

Pēc līguma 1.5.punkta par katru nokavēto maksājumu dienu Jānim Brēmeram jāmaksā līgumsods 0,2% apmērā.

A/s "Rīgas komercbanka" griezusies tiesā ar prasības pieteikumu par aizdevuma parāda piedziņu, norādot, ka uz prasības iesniegšanas dienu 1996.gada 26.martā prasītājam nav atmaksāts kredīts 211765,60 ASV dolāri, procenti par kredīta izmantošanu (atlīdzības procenti) 156587,02 ASV dolāri, līgumsods (nokavējuma procenti) par nesavlaicīgu kredīta atmaksu 128479,41 ASV dolāri un līgumsods (nokavējuma procenti) par kredīta izmantošanas maksājumu nokavēšanu 9400,10 ASV dolāri, kopsummā 506232,13 ASV dolāri jeb 276908, 98 lati.

Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģija atzina, ka prasība ir pamatota un apmierināma. Spriedumā norādīts, ka prasītājs savas saistības nav izpildījis, bet prasības apmērs pierādīts ar lietas materiāliem.

Ģenerālprokurora protestā lūgts Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas spriedumu atcelt, jo nav ievēroti Civillikuma 1753.panta, 1759. panta 1.punkta un 1763.panta 1.punkta noteikumi. Nesamaksāto procentu daudzums pārsniedzot pamatparādu lielumu, bet nav ņemts vērā, ka nesamaksāto procentu daudzums apstājas, ja tas sasniedz kapitāla lielumu.

Senāts atrod, ka protests noraidāms. Protestā norādīts, ka pirmās instances tiesa nav ņēmusi vērā Civillikuma 1763.panta prasības, jo protesta motīvs attiecas uz procentu pieaugumu, kas apstājas, ja sasniegts pamatkapitāla lielums. Tai pašā laikā protestā nav motivācijas, kas attiecas uz piedzenamo procentu raksturu. Saskaņā ar līguma nosacījumiem aizņēmējs, atmaksājot pašu aizdevuma summu, atmaksā arī procentus kā atlīdzību par aizdevuma lietojumu. Atlīdzības procents par aizdevuma lietojumu ir 60%, un tas nepieaug. Prasības pieteikumā norādīts un to arī atzinusi tiesa, ka paša kapitāla lielums ir aizdevuma summa Ls 115835,78 un atlīdzība par aizdevuma lietošanu Ls 85653,09 (atlīdzības procents 60% — vienreizējs, kas nepieaug). Nesamaksātais kavējuma procents (0,2% par katru kavējuma dienu, kas pieaug atkarībā no nokavēto dienu daudzuma — līgumsods) par aizdevuma neatdošanu termiņā ir pieaudzis līdz Ls 70278,23 un par atlīdzības procenta nesamaksāto summu termiņā — Ls 5141,85. Tātad nesamaksāto procentu pieaugums par abām pamatkapitāla summām nepārsniedz pašus pamatkapitālus. Procentu pieaugums izpaužas nokavējumu procentu aprēķinā, kad ar katru nokavēto dienu palielinās soda sankcijas apmērs, kuru likums ierobežo. Šāda pieauguma nav atlīdzības procentu aprēķinā, kas nosaka vienu noteiktu summu kā atlīdzību par kredīta lietošanu un kuru likums neierobežo. Tātad Civillikuma 1763.panta pārkāpums nav konstatēts, jo nokavējuma procentu summa nepārsniedz pamatkapitāla summas nedz katru atsevišķi, nedz arī tās kopā skaitot.

Pamatojoties uz Latvijas CPK 342.3 pantu, Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāts

nosprieda:

Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 1997.gada 19.jūnija spriedumu atstāt negrozītu un Latvijas Republikas ģenerālprokurora protestu noraidīt.

Priekšsēdētājs senators R.Krauze

Senatori R.Saulīte, M.Zāģere

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!