Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par rīcību ar pašvaldības mantu un naudas līdzekļiem Valkas rajona Strenču pilsētas domē. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 6.10.1998., Nr. 286 https://www.vestnesis.lv/ta/id/213928

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Valsts budžeta revīzijas departamenta kolēģijas lēmums

Par rīcību ar valsts naudas līdzekļiem valsts budžeta institūcijās sakarā ar investīciju programmas izpildi 1997. gadā

Vēl šajā numurā

06.10.1998., Nr. 286

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Valsts kontrole

Veids: lēmums

Numurs: 5.1-2-16

Pieņemts: 09.07.1998.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Pašvaldību revīzijas departaments

Kolēģijas lēmums Nr.5.1–2–16

Rīgā 1998.gada 9.jūlijā

Par rīcību ar pašvaldības mantu un naudas līdzekļiem Valkas rajona Strenču pilsētas domē

Lavijas Republikas Valsts kontroles Pašvaldību revīzijas departamenta kolēģija šādā sastāvā: kolēģijas priekšsēdētājs departamenta direktora pienākumu izpildītājs K.Beljānis un kolēģijas locekļi G.Ķepule, A.Svirido, izskatīja revīzijas rezutlātus par rīcību ar pašvaldības mantu un naudas līdzekļiem 1996. un 1997.gadā Valkas rajona Strenču pilsētas domē un

konstatēja:

1. Strenču pilsētas domē ievēlēti 7 deputāti. Par domes priekšsēdētāju no 1995.gada 9.jūnija strādā V.Graumane. Pilsētas domes deputāti ievēlēti 3 pastāvīgās komitejās. Pilsētas pašvaldības finansiālās un saimnieciskās darbības revīzija 1996. un 1997.gadā nav veikta. Revīzijas komisija veikusi 1996.gadā divas pārbaudes pilsētas bērnudārzā. Pašvaldībā izveidotas 7 budžeta iestādes, pašvaldības uzņēmumi Strenču pilsētā nav izveidoti.

2. 1995.gada 11.decembrī Strenču pilsētas dome noslēgusi ar Latvijas Republikas Finansu ministriju divus aizdevuma līgumus par Dānijas Unibankas a/s piešķirtā bezprocentu aizdevuma 16 712 851,77 Dānijas kronu apmērā izmantošanu un atmaksāšanu, tai skaitā par aizdevumu 14 241 705,80 Dānijas kronu apmērā, kas paredzēts Strenču pilsētas centrālās apkures sistēmas rekonstrukcijai, ko veiks Dānijas LR Energi a/s un par aizdevumu 2 471 145,97 Dānijas kronu apmērā — notekūdeņu attīrīšanas projekta realizācijai, ko veiks Dānijas Expo—Net a/s.

Strenču pilsētas domes grāmatvedībā nav veikta saņemto kredīta līdzekļu uzskaite un kontrole, nav pildīts līgumu 3.punkts, kurš paredz veikt kredītlīdzekļu uzskaiti, saņemto līdzekļu savstarpēju salīdzināšanu par katru ceturksni un gadu kopumā, kā arī pašvaldība nav iesniegusi Finansu ministrijai auditorfirmas slēdzienu par saņemto līdzekļu izmantošanas atbilstību aizdevuma līguma noteikumiem.

Saņemtais aizdevums un tā izlietojums nav uzrādīts pašvaldības budžetā. Līdz ar to pārkāpti likuma "Par budžeta un finansu vadību" 6.panta 1.daļas noteikumi, kur noteikts, ka pašvaldību budžeti katram saimnieciskam gadam ietver visus pašvaldības savāktos vai saņemtos ieņēmumus, kurus pašvaldības apropriē pašvaldību mērķiem.

Pēc minēto projektu pabeigšanas saskaņā ar 1995.gada 11.decembrī noslēgto līgumu nosacījumiem ir precizēta izlietoto kredīta līdzekļu summa ASV dolāros un atmaksas grafiki, par ko valsts kase ir sastādījusi un 1998.gada 10.martā nosūtījusi Strenču pilsētas domei divus vienošanās protokolus. Pēc minētajiem protokoliem Strenču pilsētai izsniegtā aizdevuma precizētā summa ir 16 725 185,29 Dānijas kronas jeb 2 869 067,40 ASV dolāri. Pārrēķinot latos pēc Latvijas Bankas kursa, izsniegtais aizdevums Strenču pilsētas domei ir Ls 1 491 830,68.

Kredīta atmaksa jāuzsāk 1999.gadā, atmaksājot Ls 1 149 53,97 pirmajā gadā un no 2000.gada līdz 2006.gadam — Ls 229 907,98 gadā.

Aizdevumu atmaksu saskaņā ar biznesa plānu paredzēts segt no pašvaldības budžetā saņemtajiem ieņēmumiem par attīrīšanas iekārtu un pilsētas siltumtīklu sniegtajiem maksas pakalpojumiem. Izstrādātajā biznesa plānā ieņēmumi pēc objektu nodošanas ekspluatācijā paredzēti 183,3 tūkstoš latu gadā un uzturēšanas izdevumi — 60,7 tūkstoš latu gadā. Faktiski, pēc Strenču pilsētas domes sniegtās izziņas, 1997.gadā par šāda veida pakalpojumiem saņemti 54,3 tūkstoši latu 1998.gadā plānoti 51,7 tūkstoši latu, bet attīrīšanas iekārtu un pilsētas siltumtīklu uzturēšanas izdevumi 1997.gadā bija 53,6 tūkstoši latu, un 1998.gadā plānoti 52,4 tūkstoši latu. 1997.gadā Strenču pilsētas pašvaldības ieņēmumi pamatbudžetā bija 490 272 latu, no tiem 287 106 latu saņemti no valsts budžeta mērķdotācijas veidā. Pie šādiem apstākļiem siltumtīklu un attīrīšanas iekārtu celtniecībai izlietoto aizdevuma līdzekļu atmaksa no pašvaldības budžeta, vienlaikus nodrošinot likumā noteikto pašvaldības pastāvīgo funkciju izpildi, līdz 2006.gadam nav iespējama. Sakarā ar minēto kolēģija uzskata, ka, pamatojoties uz likuma "Par pašvaldību finansu stabilizēšanu un pašvaldību finansiālās darbības uzraudzību" 2.panta 2.punktu, nepieciešams uzsākt Strenču pilsētas pašvaldības finansu stabilizāciju.

3. Būvdarbi Strenču pilsētas centrālās apkures sistēmas un notekūdeņu attīrīšanas iekārtu izbūvē, kas finansēti no Dānijas Unibankas a/s aizdevuma līdzekļiem Ls 1 491 830 apmērā, pabeigti 1996.gadā un ar 1996.gadu uzsākta šo būvju izmantošana bez to pieņemšanas ekspluatācijā. Līdz ar to pārkāpti Būvniecības likuma 17.panta 1.daļas noteikumi, par ko nepieciešams paziņot Valsts būvinspekcijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Būvniecības departamentam.

4. Strenču pilsētas domes grāmatvedības kārtošanā nav ievērotas likuma "Par grāmatvedību" prasības:

— nav savlaicīgi ņemti grāmatvedības uzskaitē domei piederošie pamatlīdzekļi — to iegādes vai īpašumā pārņemšanas brīdī;

— gada pārskatā uz 1998.gada 1.janvāri nav uzrādīts no Finansu ministrijas saņemtais Dānijas Unibankas a/s piešķirtais bezprocentu aizdevums, kā arī kredīta saistības pret Latvijas Republikas Finansu ministriju par saņemto aizdevumu;

— nav salīdzināti debitoru un kreditoru parādi;

— grāmatvedībā veikti norēķini bez attaisnojuma dokumentiem;

— nav nodrošināta naudas līdzekļu saglabāšana, nav iekārtota kases telpa.

Attaisnojuma dokumenti nebija pievienoti 1997.gada 19.novembra avansa norēķiniem Nr.6 un Nr.7 par Ls 128,50 un Ls 130, 1997.gada 26.novembra avansa norēķinam Nr.1 par Ls 142 un 1997.gada 24.decembra avansa norēķinam par Ls 30. Attaisnojuma dokumenti iesniegti pēc revīzijas pabeigšanas.

Pārējie pārkāpumi, kādi pieļauti rīcībā ar pašvaldības mantu un finansu līdzekļiem un minēti revīzijas atzinumā, novēršami, sakārtojot grāmatvedības uzskaiti un veicot citus pasākumus.

Kolēģijas sēdē piedalījās un paskaidrojumus sniedza Strenču pilsētas domes priekšsēdētāja V.Graumane un galvenā grāmatvede S.Greka.

Pamatojoties uz Valsts kontroles revīzijas reglamenta 9. un 59.pantu, departamenta kolēģija

nolēma:

1. Ieteikt valsts kontrolierim saskaņā ar likumu "Par pašvaldību finansu stabilizēšanu un pašvaldību finansiālās darbības uzraudzību" 6.panta II nodaļu uzsākt Strenču pilsētas domes finansu stabilizācijas pieteikšanas procedūru.

2. Paziņot Valsts būvinspekcijai un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Būvniecības departamentam par to, ka kopš 1996.gada Strenču pilsētas dome izmanto Strenčos izbūvētās pilsētas centrālās apkures sistēmas un notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būves bez to pieņemšanas ekspluatācijā.

3. Revīziju slēgt. Pieprasīt no Valkas rajona Strenču pilsētas domes novērst revīzijā konstatētos pārkāpumus un par veiktajiem pasākumiem paziņot Valsts kontrolei līdz 1998.gada 31.augustam.

Lēmumu var pārsūdzēt Latvijas Republikas Valsts kontroles padomē mēneša laikā no lēmuma paziņošanas dienas, iesniedzot sūdzību Pašvaldību revīzijas departamentā.

Kolēģijas priekšsēdētājs K.Beljānis

Kolēģijas locekļi: G.Ķepule, A.Svirido

 

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!