Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par noteiktā soda atbilstību nodarījumam. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 4.07.1997., Nr. 171/174 https://www.vestnesis.lv/ta/id/210701

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Senāta lēmums Lietā Nr.SKK–165

Spriedums — bez grozījuma, kasācija — bez apmierinājuma

Vēl šajā numurā

04.07.1997., Nr. 171/174

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Augstākā tiesa

Veids: lēmums

Pieņemts: 18.03.1997.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Lieta Nr. SKK–43

Rīgā 1997.gada 18.martā

Senāta lēmums

Par noteiktā soda atbilstību nodarījumam

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departaments šādā sastāvā: tiesas sēdes priekšsēdētājs senators F.Jaunbelzējs, senatori V.Vietnieks, G.Kuzņecovs, piedaloties prokuroram I.Ceram, aizstāvim G.Hlevickim, izskatīja atklātā tiesas sēdē krimināllietu, kurā apsūdzēts Raimonds Jura d. Slāvietis, dzim. 1970.gadā, strādājis, nesodīts, un

konstatēja:

R.Slāvietim celta apsūdzība par šādiem nodarījumiem.

1995.gada 30.augustā viņš Dobeles rajona teritorijā uz šosejas Dobele–Tērvete, lai grozītu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Dobeles rajona nodaļas darbinieku rīcību, apturējis automašīnu, kurā braukuši VID Dobeles rajona nodaļas darbinieki — Pakers, Sproģe, Krama un policijas darbinieks Jurgenovskis, kuri braukuši pēc naudas izņemšanas no firmas SIA “Aksioma” kases (kur tiesājamais bijis šīs firmas direktors). Nenoskaidrojot lietas faktiskos apstākļus, pieprasījis automašīnā sēdošajiem atdot no kases izņemto naudu, vērsis pret viņiem pielādēto pistoli, licis šīs automašīnas braucējiem izkāpt no automašīnas. Šajā situācijā arī policijas darbinieks Jurgenovskis savu dienesta pistoli vērsis pret Slāvieti. Slāvietis pārtraucis savas darbības un izlādējis savu pistoli.

Šāds R.Slāvieša nodarījums bija kvalificēts pēc KK 186.panta 1.daļas.

Par to, ka R.Slāvietis neatļautā veidā nēsājis pistoli un munīciju, viņam celta apsūdzība pēc KK 218.panta 1.daļas.

Ar Dobeles rajona tiesas 1996.gada 14.maija spriedumu R.Slāvietis pēc abiem KK pantiem attaisnots, norādot, ka Dobeles rajona VID darbiniekiem neesot bijis tiesību izņemt no SIA “Aksioma” naudu — 244 latus un ka R.Slāvietim bijušas likumīgas tiesības uz šaujamieroča–pistoles nēsāšanu.

Sakarā ar prokurora protestu lieta izskatīta apelācijas kārtībā un ar Zemgales apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas 1997.gada 7.janvāra spriedumu pirmās instances tiesas spriedums par R.Slāvieša attaisnošanu atcelts, taisīts jauns spriedums un apelācijas instances tiesa R.Slāvieti notiesājusi — pēc KK 186.panta 1.daļas ar naudas sodu 280 latu apmērā (10 minimālās algas) un pēc KK 218.panta 1.daļas, piemērojot KK 42.pantu, ar brīvības atņemšanu uz 1 gadu nosacīti ar pārbaudes laiku uz 2 gadiem, atņemot tiesības uz 3 gadiem iegādāties, glabāt un nēsāt šaujamieročus. Saskaņā ar KK 40.pantu noteikts, ka minētie sodi izpildāmi patstāvīgi.

Par šo apelācijas instances tiesas spriedumu tiesājamais R.Slāvietis iesniedzis kasācijas sūdzību, uzskatot, ka viņš notiesāts nepamatoti, lūdz apelācijas instances tiesas spriedumu atcelt.

Izskatījis lietas materiālus, apsvēris kasācijas sūdzības motīvus, prokurora I.Cera viedokli, ka apelācijas tiesas spriedums ir pareizs un pamatots un tiesājamā un viņa aizstāvja viedokli, kuri uzturēja kasācijas sūdzību, Augstākās tiesas Krimināllietu departaments uzskata, ka iesniegtā kasācijas sūdzība atstājama bez apmierinājuma šādu apsvērumu dēļ.

Kā tas izriet no lietas materiāliem, apelācijas instances tiesa savāktos pierādījumus diezgan sīki un vispusīgi pārbaudīja gan par lietas faktiskiem apstākļiem, gan par nodarījumu juridisko kvalifikāciju. Vispusīgi ir pārbaudījusi, analizējusi un vērtējusi tiesājamā izvirzītās versijas un taisījusi pamatotu secinājumu par tiesājamā R.Slāvieša vainu minēto noziegumu izdarīšanā.

Nav apstrīdēts fakts, ka SIA “Aksioma” bija nodokļu parāds valstij par 11 706,46 latiem un līdz ar to uz likuma pamata Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem bija tiesības izņemt no šīs organizācijas kases skaidru naudu, kura atradās kasē pārbaudes laikā. No lietas materiāliem arī redzams, ka R.Slāvietim bija zināms, kādi darbinieki izņēmuši naudu no kases un kādi brauc automašīnā, taču šo automašīnu apturēja, pieprasīja atdot no kases izņemto naudu, izkāpt no automašīnas un vērsa pret viņiem pielādēto pistoli. Visi šie pierādījumi apelācijas tiesas spriedumā sīki izklāstīti un analizēti. Nav nekāda pamata apšaubīt tiesas secinājumus.

Apelācijas instances tiesa pamatoti atzinusi, ka R.Slāvietis, pielietodams minētā veidā ieroci pret valsts dienesta darbiniekiem, ir pārkāpis likumu “Par šaujamieročiem un speciālajiem līdzekļiem pašaizsardzībai”.

Tādēļ jāatzīst, ka R.Slāvieša nodarījums pamatoti kvalificēts pēc KK 186.panta 1.daļas un 218.panta 1.daļas.

Viņam noteiktais sods atbilst KK 35.panta prasībām.

Tātad lietā nav iemesli, kas saskaņā ar KPK 450. un 451.pantu dotu pamatu sprieduma atcelšanai.

Teikto ņemot vērā, vadoties no KPK 461.panta, Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departaments

nolēma:

tiesājamā Raimonda Jura d. Slāvieša kasācijas sūdzību atstāt bez apmierinājuma.

Lēmums nav pārsūdzams.

Priekšsēdētājs senators F.Jaunbelzējs

Senatori: V.Vietnieks, G.Kuzņecovs

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!