Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par Latvijas fizikas institūtu kā Eiropas Ekselences centru. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 12.01.2001., Nr. 7 https://www.vestnesis.lv/ta/id/1590

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Amatu konkursi

Vēl šajā numurā

12.01.2001., Nr. 7

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par Latvijas fizikas institūtu kā Eiropas Ekselences centru

Prof.Andris Krūmiņš, LU Cietvielu fizikas institūta direktora vietas izpildītājs, — "Latvijas Vēstnesim"

Šodien, 12.janvārī, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā ir pacilājoša diena — tas ieguvis Eiropas Komisijas Ekselences centra statusu ar atbilstošu finansējumu.

1999.gada nogalē Eiropas Komisijas (EK) piektajā ietvaru programmā tika izsludināts konkurss par kopskaitā 34 Ekselences centru (EC) izveidošanu Austrumeiropas un Viduseiropas valstīs. To izveidošanai EK izdalīja 30 milj. EUR finansējumu trim gadiem.

Ekselences centra galvenie uzdevumi:

— sekmēt zinātnes un tehnoloģijas sektoru restrukturēšanu;

— atbalstīt reģionu ekonomiskās un sociālās vajadzības;

— piesaistīt jaunos zinātniekus;

— pārņemt labāko pieredzi, sadarbojoties ar kolēģiem no Eiropas;

— nodrošināt mūsdienīgus zinātniskā darba apstākļus.

Konkursā varēja piedalīties zinātniskās iestādes ar izteiktām organizatoriskām un administratīvām robežām, kurās līdztekus fundamentāliem pētījumiem notiek arī lietišķie pētījumi un kurās lieto daudzdisciplināru pieeju.

LU Cietvielu fizikas institūts savu projektu nosauca par Ekselences centru perspektīvo materiālu pētniecībai un tehnoloģijām. Projekta ietvaros paredzēts padziļināt un attīstīt tālāk tās tēmas, pie kurām institūts jau strādāja, akcentējot lietišķos aspektus un sadarbību. Pie projekta sastādīšanas (apm. 500 lpp. angļu valodā) divus mēnešus aktīvi strādāja institūta vadošie zinātnieki.

185 projektu konkursā (no 12 valstīm) LU Cietvielu fizikas institūta sagatavotais projekts ieguva augstu novērtējumu: 48 punktus no iespējamiem 50 un ierindojās 5.—8.vietā. Pārliecinošu pirmo vietu konkursā ieguvām starp materiālzinātnei veltītiem projektiem.

Konkursā no Latvijas piedalījās seši institūti. Labu novērtējumu ieguva LU Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (40 punkti no 50 iespējamiem), LU Atomfizikas un spektroskopijas institūts (37.p.) un Koksnes ķīmijas institūts (37.p.). Diemžēl finansējumu no Latvijas ieguva vienīgi LU CFI projekts. Igaunijā, kur zinātne nacionālā līmenī tiek vairāk atbalstīta, Ekselences centra finansējumu ieguva divi institūti, bet Lietuvā — arī tikai viens.

Pēc atbilstošām kontrakta sagatavošanas sarunām Briselē pērnā gada vidū kontrakts ar EK par 703 000 EUR jeb 400 000 Ls uz trim gadiem (2001.—2003.g.) tika parakstīts decembrī. Šo EK piešķirto naudu var lietot šādiem mērķiem:

— ilglaicīgām (ilgāk par vienu mēnesi) ārzemju kolēģu vizītēm CFI: 31%;

— CFI darbinieku vizītēm ārzemēs, t.sk. konferenču apmeklēšanai: 35%;

— aparatūras un materiālu iegādei, ja tā nepieciešama ārzemju speciālistiem to vizītes laikā: 9%;

— pieskaitāmiem izdevumiem: 25%.

Jau janvārī institūtā ieradīsies pirmie viesszinātnieki no Eiropas valstīm Ekselences centra projekta ietvaros. Viens no sarežģītākajiem uzdevumiem būs nodrošināt viņiem mūsdienīgus zinātniskā darba apstākļus. Tā kā zinātne visus neatkarības gadus Latvijā ir turēta stingras diētas apstākļos (būtībā nav bijis valsts finansējuma pieauguma kopš 1993.gada), tad zinātniskā aparatūra (izņemot datortehniku) nav atjaunota. Labi, ka 2001.gada Latvijas budžetā beidzot ir paredzēti līdzekļi infrastruktūras atjaunošanai.

Mēs ceram, ka ar valdības atbalstu LU Cietvielu fizikas institūts varēs godam pārstāvēt Latviju Eiropas Ekselences centru tīklā.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!