• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par Latvijas darba tirgu Rumānijas un Bulgārijas pilsoņiem. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 21.12.2006., Nr. 203 https://www.vestnesis.lv/ta/id/150321

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Amatu konkursi

Vēl šajā numurā

21.12.2006., Nr. 203

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par Latvijas darba tirgu Rumānijas un Bulgārijas pilsoņiem

 

Pēc jaunā gada Latvijas darba tirgus būs atvērts arī Rumānijas un Bulgārijas pilsoņiem, kuras ar 1.janvāri pievienosies Eiropas Savienībai (ES).

Izskatot Labklājības ministrijas (LM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par nepieciešamajām izmaiņām nacionālajos tiesību aktos saistībā ar jaunu dalībvalstu pievienošanos ES, valdība lēmusi neierobežot šo valstu pilsoņiem piekļuvi mūs darba tirgum.

“Rumāņiem un bulgāriem mūsu zeme nav pārāk interesanta gan salīdzinoši zemā atalgojuma, gan valodas un kultūras atšķirību dēļ, tādēļ liels darbaspēka pieplūdums no šīm valstīm nav gaidāms. Taču es zinu, ka Bulgārijā ir labi sava aroda pratēji, piemēram, kuģu būvē un metālapstrādē. Ja Latvijas uzņēmējiem izdotos piesaistīt šos speciālistus, mūsu ekonomika no tā tikai iegūtu. Mums nevis jābaidās, bet jāprot izmanot iespējas, ko sniedz Eiropas robežu paplašināšana,” uzsvēra labklājības ministre Dagnija Staķe.

LM speciālisti uzsver, ka brīva personu kustība ir viena no ES pamatbrīvībām, tāpēc, nepiemērojot pārejas periodus brīvai darbaspēka kustībai, tiek nodrošinātas vienādas iespējas gan līdzšinējo, gan arī jauno ES dalībvalstu iedzīvotājiem Eiropas darba tirgū, kā arī veicināta visas Eiropas labklājība un Lisabonas mērķu sasniegšana.

Bulgārijā un Rumānijā dzīvo apmēram 30 miljoni iedzīvotāju, no tiem darbspējīgā vecumā ir apmēram 20 miljoni. Analizējot līdzšinējās šo valstu iedzīvotāju migrācijas tendences, speciālisti secina, ka šo valstu pilsoņi biežāk dodas strādāt uz Centrāl-eiropu, tādējādi tuvākajā laikā nav sagaidāms augsts darbaspēka mobilitātes līmenis no iepriekšminētajām valstīm.

Bulgārijā veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultāti liecina, ka strādāt kādā no ES dalībvalstīm vēlas aptuveni 34 tūkstoši iedzīvotāju. Lielākoties tie ir jaunieši vecumā līdz 30 gadu vecumam. Valstis, uz kurām vēlas doties Bulgārijas iedzīvotāji, ir Spānija, Vācija, Itālija, Lielbritānija, ASV, Grieķija un Kanāda.

Pēc statistikas datiem, Latvijā laikposmā no 2004.gada 1.maija līdz 2006.gada 1.maijam Rumānijas pilsoņiem ir izsniegtas 19, bet Bulgārijas pilsoņiem – 8 darba atļaujas.

Atgādinām, ka šī gada janvārī Saeima ratificēja 2005.gadā parakstīto līgumu par Bulgārijas un Rumānijas pievienošanos ES. Tajā ietverti pārejas perioda noteikumi brīvai darbaspēka kustībai, kas paredz pārejas laika ierobežojumus attiecībā uz Bulgārijas un Rumānijas pilsoņu pieeju pašreizējo ES dalībvalstu, t.sk. Latvijas, darba tirgiem.

Darbaspēka kustības brīvība garantē ES dalībvalstu pilsoņiem tiesības ierasties kādā citā no ES dalībvalstīm, apmesties tur uz dzīvi, pieteikties darbā un strādāt saskaņā ar tādiem pašiem noteikumiem, kādi tiek piemēroti attiecīgās valsts iedzīvotājiem.

Labklājības ministrijas Komunikācijas departaments

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!