• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Centrālā vēlēšanu komisija
Centrālā vēlēšanu komisija publicē pieņemtos lēmumus, t. sk. par instrukciju apstiprināšanu, par grozījumiem vēlēšanu iecirkņu sarakstā, par tautas nobalsošanas izsludināšanu, par vēlēšanu vai tautas nobalsošanas rezultātiem, par iniciatīvas grupas reģistrēšanu vai atteikumu reģistrēt u.c.

Pirms vēlēšanām Centrālā vēlēšanu komisija publicē priekšvēlēšanu programmas, kandidātu sarakstus, kā arī ziņas par kandidātiem:

  • ne vēlāk kā divdesmit dienas pirms Saeimas vēlēšanu dienas;
  • ne vēlāk kā deviņpadsmit dienas pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienas.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Centrālās vēlēšanu komisijas 2024. gada 12. februāra lēmums Nr. 21 "Par instrukcijas apstiprināšanu". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 15.02.2024., Nr. 33 https://www.vestnesis.lv/op/2024/33.8

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums Nr. 22

Par deputātu kandidātu sarakstu numuriem 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās

Vēl šajā numurā

15.02.2024., Nr. 33

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Centrālā vēlēšanu komisija

Veids: lēmums

Numurs: 21

Pieņemts: 12.02.2024.

OP numurs: 2024/33.8

2024/33.8
RĪKI

Centrālās vēlēšanu komisijas lēmumi: Šajā laidienā 2 Pēdējās nedēļas laikā 1 Visi

Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums Nr. 21

Rīgā 2024. gada 12. februārī

Par instrukcijas apstiprināšanu

Centrālā vēlēšanu komisija nolemj:

apstiprināt Instrukciju balsošanai pa pastu Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja K. Saulīte

Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs R. Eglājs

 

Apstiprināta
ar Centrālās vēlēšanu komisijas
12.02.2024. lēmumu Nr. 21

Instrukcija balsošanai pa pastu Eiropas Parlamenta vēlēšanās

Izdota saskaņā ar
Eiropas Parlamenta vēlēšanu likuma
19. pantu, 33. panta trešo daļu,
36. panta astoto daļu un 42. pantu

I. Pieteikšanās balsošanai

1. Pasta balsošana tiek organizēta vēlētājiem, kas uzturas ārvalstīs.

2. Vēlētājs pieteikties balsošanai pa pastu var, izmantojot Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā un PMLP oficiālajā tīmekļvietnē pieejamu bezmaksas elektronisko pakalpojumu "Vēlētāja datu pārvaldība" (turpmāk – e-pakalpojums).

3. Balsošanai pa pastu var pieteikties ne agrāk kā 35 dienas pirms vēlēšanu dienas un ne vēlāk kā 8 dienas pirms vēlēšanu dienas.

4. Vēlētājiem, kuri sekmīgi reģistrējušies balsošanai pa pastu, e-pakalpojumā pieejami balsošanas materiāli:

4.1. visu kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes;

4.2. apliecinājuma veidlapa, ka vēlētājs balso personiski;

4.3. informācija par ziņām, kas obligāti norādāmas uz pasta aploksnes (aploksne, kurā vēlētājs ievieto vēlēšanu aploksni un pilnībā aizpildītu un parakstītu apliecinājumu) – vēlētāja vārds, uzvārds, adrese un kārtas numurs pasta balsotāju sarakstā, pasta balsojuma iesūtīšanas adrese;

4.4. informācija par kārtību, kādā izdarāma balsošana.

II. Balsošana

5. Vēlētājs pieslēdzas e-pakalpojumam, lejuplādē balsošanas materiālus un izvēlas vēlēšanu zīmi, kas atbilst tam kandidātu sarakstam, par kuru viņš vēlas balsot.

6. Pēc izvēles izdarīšanas vēlētājs izdrukā šo vēlēšanu zīmi.

7. Vēlēšanu zīmē vēlētājs pēc savas izvēles pretī kandidātu uzvārdiem atzīmei paredzētā vietā var izdarīt sekojošas izvēles:

7.1. atstāt negrozītu un neizdarīt atzīmi;

7.2. izdarīt atzīmi "+";

7.3. svītrot kandidāta vārdu un uzvārdu.

8. Atzīmi "+" pretī kāda kandidāta uzvārdam vēlētājs izdara, ja viņš īpaši atbalsta šā kandidāta ievēlēšanu.

9. Ja vēlētājs neatbalsta kādu no izvēlētajā vēlēšanu zīmē iekļautiem kandidātiem, viņš svītro šā kandidāta vārdu un uzvārdu.

10. Vēlētājs vēlēšanu zīmi var atstāt arī negrozītu (bez atzīmēm).

11. Izvēlēto vēlēšanu zīmi vēlētājs ieliek paša izraudzītā vēlēšanu aploksnē (aploksne, kurā vēlētājs ievieto vēlēšanu zīmi) un šo aploksni aizlīmē. Aizlīmēto vēlēšanu aploksni vēlētājs ievieto paša izraudzītā pasta aploksnē kopā ar pašrocīgi parakstītu apliecinājuma veidlapu (kas pieejama sistēmā, izmantojot e-pakalpojumu) vai paša sagatavotu apliecinājumu, kurā apliecina, ka balso personiski, un norāda savu vārdu, uzvārdu, personas kodu un paraksta.

12. Uz pasta aploksnes vēlētājs norāda:

12.1. savu vārdu un uzvārdu;

12.2. savu adresi;

12.3. savu kārtas numuru pasta balsotāju sarakstā, ko piešķir sistēma, veicot sekmīgu reģistrāciju balsošanai pa pastu;

12.4. pasta balsojuma iesūtīšanas adresi: Smilšu iela 4, Rīga, Latvija, LV-1050.

13. Sagatavoto pasta aploksni pēc iespējas drīzāk nosūta uz adresi: Smilšu iela 4, Rīga, Latvija, LV-1050.

14. Vienā pasta aploksnē drīkst ievietot tikai vienu vēlēšanu aploksni kopā ar attiecīgā vēlētāja parakstītu apliecinājuma veidlapu.

15. Vairāki vēlētāji drīkst sūtīt savas pasta aploksnes vienā sūtījumā. Šo vēlētāju atsevišķās pasta aploksnes jāievieto kopīgā sūtījuma aploksnē, uz kuras jānorāda, ka tajā ir vairākas vēlēšanu aploksnes.

16. Pa pastu balsot pieteicies vēlētājs var balsot, ierodoties vēlēšanu iecirknī. Ja vēlētājs balsojis iecirknī, viņa pasta balsojums tiek uzskatīts par nederīgu.

III. Balsu skaitīšana

17. Iecirkņa komisija balsošanai pa pastu (turpmāk – iecirkņa komisija) savu darbību sāk 35 dienas pirms vēlēšanām. Uzsākot darbu, tās sekretārs vai komisijas priekšsēdētāja pilnvarots komisijas loceklis raksta vēlēšanu gaitas žurnālu, izdarot tajā atzīmes par iecirkņa komisijas darbību.

18. Kad saņemta pirmā pasta aploksne, iecirkņa komisija sagatavo balsošanas kasti, pārliecinās, vai tā ir tukša, un tās atveramo daļu nostiprina ar numurētām drošības plombām, kuru numurus ieraksta vēlēšanu gaitas žurnālā. Iecirkņa komisija saņemtās pasta aploksnes reģistrē savā sarakstā balsošanai pa pastu un uzglabā aizzīmogotajā balsošanas kastē neatvērtas līdz balsu skaitīšanas sākšanai. Ja tiek saņemta kopīga sūtījuma aploksne, to atver, un balsošanas kastē uzglabā no sūtījuma aploksnes izņemtās atsevišķās pasta aploksnes.

19. Iecirkņa komisija vēlētāju reģistrā reģistrē saņemtās pasta aploksnes un norāda to saņemšanas datumu. Piekļuve reģistram tiek piešķirta šādā kārtībā:

19.1. Centrālā vēlēšanu komisija ne vēlāk kā 42 dienas pirms vēlēšanu dienas iesniedz PMLP oficiālajā elektroniskajā adresē vēlētāju reģistra lietotāja tiesību pieprasījumu iecirkņa komisijas darbiniekiem;

19.2. vēlētāju reģistra lietotāja rekvizītus PMLP izsniedz elektroniski, ne vēlāk kā 35 dienas pirms vēlēšanu dienas nosūtot uz darbinieka oficiālo elektronisko adresi.

20. Iecirkņa komisija saņemtās balsis sāk skaitīt, kad beigusies balsošana visos ārvalstīs izveidotajos vēlēšanu iecirkņos. Pa pastu balsot pieteikušos vēlētāju galīgā dalība vēlēšanās elektroniskajā tiešsaistes vēlētāju reģistrā (turpmāk – ETVR) tiek atzīmēta automatizēti, bez iecirkņa komisijas rīcības, kad beigusies balsošana visos ārvalstīs izveidotajos vēlēšanu iecirkņos.

21. Skaitīšana notiek atklātā iecirkņa komisijas sēdē. Netraucējot balsu skaitīšanu, sēdē vienlaikus drīkst būt klāt ne vairāk kā divi pilnvaroti novērotāji no katra kandidātu saraksta, kā arī Centrālās vēlēšanu komisijas pilnvaroti pārstāvji un plašsaziņas līdzekļu pārstāvji. Pēc balsu skaitīšanas pabeigšanas minētajām personām ir tiesības iepazīties ar balsu skaitīšanas protokolu.

22. Sākot pasta aplokšņu skaitīšanu, tās neatverot sašķiro derīgās un nederīgās pasta aploksnēs.

23. Par nederīgām uzskatāmas pasta aploksnes:

23.1. ko atsūtījuši vēlētāji, kas nav e-pakalpojumā pieteikušies balsošanai pa pastu;

23.2. ko atsūtījuši vēlētāji, kas atbilstoši ETVR esošajiem ierakstiem nobalsojuši vēlēšanu iecirknī;

23.3. pēc kurām nav iespējams noteikt, kurš vēlētājs balsojis (nav norādīts vēlētāja vārds, uzvārds, kārtas numurs pasta balsotāju sarakstā);

23.4. kas saņemtas pēc balsu skaitīšanas sākšanas;

23.5. kas atsūtītas no Latvijas Republikas (pasta zīmogs);

23.6. kas saņemtas no vēlētājiem, kuri atsūtījuši vairākas pasta aploksnes.

24. Nederīgās pasta aploksnes neatver, izdara uz tām atzīmi "Nederīga" un novieto atsevišķi no pārējām pasta aploksnēm. Nederīgās pasta aploksnes pārskaita vismaz divreiz un to kopskaitu ieraksta vēlēšanu gaitas žurnālā. Iecirkņa komisija savā sarakstā balsošanai pa pastu atzīmē, ka saņemta nederīga pasta aploksne, un norāda nederīguma pamatu.

25. Derīgās pasta aploksnes iecirkņa komisija novieto vienkopus un savā sarakstā balsošanai pa pastu atzīmē, ka saņemta derīga pasta aploksne. Derīgās pasta aploksnes pārskaita vismaz divreiz un to kopskaitu ieraksta vēlēšanu gaitas žurnālā.

26. Nederīgās pasta aploksnes iesaiņo, saini nostiprina ar uzlīmi, ko apzīmogo ar iecirkņa komisijas zīmogu un paraksta komisijas priekšsēdētājs vai sekretārs. Uz iesaiņojuma norādāms tā saturs (piemēram, nederīgas pasta aploksnes) un to skaits.

27. Pirms pasta aplokšņu atvēršanas iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai sekretārs komisijas un novērotāju klātbūtnē, ja tādi ir ieradušies, pārliecinās, vai vēlēšanu kaste, kurā paredzēts iemest vēlēšanu aploksnes, ir tukša. Pēc tam vēlēšanu kasti aizzīmogo, un to atzīmē vēlēšanu gaitas žurnālā.

28. Atverot derīgu pasta aploksni, pārbauda, vai tajā ir derīga vēlēšanu aploksne:

28.1. ja pasta aploksnē ir vairākas vēlēšanu aploksnes, tās ievieto atpakaļ pasta aploksnē un nodod iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, kurš uz pasta aploksnes un vēlēšanu aploksnēm izdara atzīmi par šo aplokšņu nederīgumu un ieraksta vēlēšanu gaitas žurnālā, ka pasta aploksnē bijušas vairākas vēlēšanu aploksnes;

28.2. ja pasta aploksnē nav vēlēšanu aploksnes, to nodod iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, kurš izdara uz tās atzīmi par aploksnes saturu un ieraksta vēlēšanu gaitas žurnālā, ka nav bijis vēlēšanu aploksnes;

28.3. ja pasta aploksnē ir vēlēšanu zīmes, kas neatrodas vēlēšanu aploksnē, tās nekavējoties dzēš (iezīmē un padara turpmāk neizmantojamas), nogriežot augšējo labo stūri. Tad tās ievieto atpakaļ pasta aploksnē un nodod iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, kurš izdara atzīmi par šīs pasta aploksnes saturu un ieraksta vēlēšanu gaitas žurnālā, ka pasta aploksnē bijušas vēlēšanu zīmes, kas neatrodas vēlēšanu aploksnē;

28.4. vēlēšanu aploksne uzskatāma par nederīgu, ja pasta aploksnē nav attiecīgā vēlētāja parakstītas apliecinājuma veidlapas par to, ka vēlētājs balsojis personiski.

29. Atvērtās pasta aploksnes, kurās nebija derīgas vēlēšanu aploksnes, novieto atsevišķi un iesaiņo, saini nostiprina ar uzlīmi, ko apzīmogo ar iecirkņa komisijas zīmogu un paraksta komisijas priekšsēdētājs vai sekretārs. Uz iesaiņojuma norādāms tā saturs (piemēram, pasta aploksnes bez derīgas vēlēšanu aploksnes) un to skaits. Derīgās vēlēšanu aploksnes iemet aizzīmogotajā vēlēšanu kastē.

30. Iecirkņa komisija atver vēlēšanu aploksnes un turpina balsu skaitīšanu pēc tam, kad visas derīgās pasta aploksnes atvērtas un tajās esošās derīgās vēlēšanu aploksnes iemestas vēlēšanu kastē. Skaitīšana notiek Eiropas Parlamenta vēlēšanu likuma V nodaļā un Eiropas Parlamenta vēlēšanu ārvalstu balsu skaitīšanas instrukcijas noteiktā kārtībā.

31. Skaitot pa pastu saņemtās balsis, klātesošo pienākums ir sargāt vēlēšanu aizklātumu un nekādos apstākļos neizpaust vēlētāja izvēli, pat ja tā nejauši tapusi zināma.

32. Pēc balsu saskaitīšanas un balsu skaitīšanas protokola pabeigšanas iecirkņa komisija 26. punktā minētā kārtībā iesaiņo:

32.1. sarakstu balsošanai pa pastu;

32.2. visas derīgās vēlēšanu zīmes;

32.3. nederīgās vēlēšanu zīmes kopā ar vēlēšanu aploksnēm;

32.4. nederīgās vēlēšanu aploksnes;

32.5. vēlēšanu gaitas žurnālu;

32.6. balsu skaitīšanas protokolu;

32.7. no atvērtajām pasta aploksnēm izņemtās apliecinājuma veidlapas, ka vēlētājs balso personiski.

33. Rīcība ar vēlēšanu materiāliem pēc balsu skaitīšanas pabeigšanas notiek Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja noteiktā kārtībā.

34. Ar šīs instrukcijas spēkā stāšanos spēku zaudē visas iepriekšējās instrukcijas, kas noteica kārtību, kādā organizējama balsošana pa pastu Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

35. Instrukcija stājas spēkā dienā, kad tā publicēta oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja K. Saulīte

Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs R. Eglājs

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!