• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija publicē:
  • lēmumus par tarifu aprēķināšanas metodiku un lēmumus, ar kuriem noteikts tarifs;
  • noteikumus par Regulatoram regulāri iesniedzamās informācijas veidiem, apjomu un iesniegšanas termiņiem;
  • vispārējās atļaujas noteikumus;
  • ziņojumus par izmaksu aprēķināšanas un attiecināšanas metodikas ievērošanu un ziņojumus, kuros informē par universālā pakalpojuma saistību tīrajām izmaksām.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2023. gada 26. oktobra lēmums Nr. 118 "Par akciju sabiedrības "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem Olaines pilsētā un Pārolaines ciemā, Olaines pagastā, Olaines novadā". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 30.10.2023., Nr. 210 https://www.vestnesis.lv/op/2023/210.10

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta lēmums Nr. DA-23-27904-nd

Par zemes vienību un ēku adrešu maiņu Itas Kozakevičas, Ineses Jaunzemes, Plūdu, Palu un Ūdensrožu ielās, Rīgā

Vēl šajā numurā

30.10.2023., Nr. 210

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija

Veids: lēmums

Numurs: 118

Pieņemts: 26.10.2023.

OP numurs: 2023/210.10

2023/210.10
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmumi: Šajā laidienā 2 Pēdējās nedēļas laikā 0 Visi

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmums Nr. 118

Rīgā 2023. gada 26. oktobrī (prot. Nr. 42, 3. p.)

Par akciju sabiedrības "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem Olaines pilsētā un Pārolaines ciemā, Olaines pagastā, Olaines novadā

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (turpmāk – Regulators) 2022.gada 31.oktobrī saņēma akciju sabiedrības "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS", reģistrācijas numurs: 50003182001, juridiskā adrese: Kūdras iela 27, Olaine, Olaines novads, LV-2114 (turpmāk – AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS"), 2022.gada 31.oktobra iesniegumu Nr.1-3/756) ar tam pievienoto siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu projektu Olaines pilsētā un Pārolaines ciemā, Olaines pagastā, Olaines novadā, un 2023.gada 9.janvārī, 20.martā, 7.jūnijā, 23.augustā, 22.septembrī un 13.oktobrī – papildu informāciju un precizētu tarifu projektu (2023.gada 9.janvāris Nr.1-3/34, 2023.gada 20.marts Nr.1-3/366, 2023.gada 7.jūnijs Nr.1-3/598, 2023.gada 23.augusts Nr.1-3/853, 2023.gada 22.septembris Nr.1-3/924 un 2023.gada 13.oktobrī Nr.1-3/974 ) (turpmāk – tarifu projekts).

Regulators konstatē

1. Tarifu projekts ir aprēķināts saskaņā ar Regulatora 2010.gada 14.aprīļa lēmumu Nr.1/7 "Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika" (turpmāk – Metodika) un atbilst likuma "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" (turpmāk – Likums) 19.panta pirmajai daļai un 20.panta pirmajai daļai.

2. AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" paziņojumu par tarifu projekta iesniegšanu Regulatoram publicēja 2022.gada 2.novembrī (Latvijas Vēstnesis, 2022, 213.nr.) un nosūtīja Olaines novada pašvaldībai publicēšanai tīmekļvietnē. Priekšlikumi un ieteikumi par tarifu projektu Regulatorā un AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" nav saņemti.

3. AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" saskaņā ar Metodikas 43.14punktu ir iesniegusi tarifu projektu, kurā tarifu veidojošajās izmaksās iekļautas iepriekšējā perioda neparedzētās izmaksas, vienlaicīgi aprēķinot tarifu projektu bez neparedzētajām izmaksām pēc viena gada perioda beigām.

4. AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" saskaņā ar Metodikas 43.2punktu ir aprēķinājusi dabasgāzes akcīzes nodokļa komponenti – 2,09 EUR/MWh.

5. Enerģētikas likuma 6.panta 3.1daļa noteic, ka energoapgādes komersants, kas piegādā siltumenerģiju enerģijas lietotājiem, pārdod siltumenerģiju tiem nepieciešamajā vai noteiktajā kvalitātē un pieprasītajā daudzumā par Regulatora noteiktajiem tarifiem vai par tarifiem, ko noteicis attiecīgais pakalpojumu sniedzējs saskaņā ar Regulatora noteikto tarifu aprēķināšanas metodiku, ja ir saņemta Regulatora atļauja, izņemot Enerģētikas likuma 49.panta pirmajā daļā un 1.1daļā minētos gadījumus.

6. No Metodikas 43.8punkta izriet, ka Regulators pēc savas iniciatīvas vai komersanta pieprasījuma atbilstoši Enerģētikas likuma 6.panta 3.1daļai var dot uz noteiktu termiņu atļauju komersantam pašam noteikt tarifus saskaņā ar Metodiku, ja ir mainījusies iepirktā kurināmā cena (turpmāk – kurināmā cena) vai komersantam ir izveidojušies neparedzētie ieņēmumi vai izmaksas. Atļaujā Regulators nosaka atskaites periodu komersanta iesniedzamajai informācijai par izmaksu un ieņēmumu izmaiņām.

7. Metodikas 43.9punkts noteic, ja komersants ir saņēmis 43.8punktā minēto atļauju un komersants pieņem lēmumu par jauniem tarifiem, tad ne vēlāk kā 30 dienas pirms jauno tarifu spēkā stāšanās brīža komersants publicē tarifus oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", nosūta attiecīgajai pašvaldībai iedzīvotāju informēšanai un ievietošanai tās tīmekļvietnē un publicē savā tīmekļvietnē, ja tāda ir, un vienlaikus iesniedz Regulatoram pamatojumu jaunajiem tarifiem, iesniedzot Metodikas 43.91. līdz 43.94.apakšpunktā noteikto informāciju.

8. Metodikas 43.151. līdz 43.154.apakšpunkts noteic kārtību, kā komersantam, kas ir saņēmis Metodikas 43.8punktā minēto atļauju pašam noteikt tarifus saskaņā ar Metodiku, gadījumā, ja komersantam ir izveidojušās neparedzētās izmaksas vai ieņēmumi, jārīkojas, lai realizētu tiesības iesniegt Regulatoram siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķinu, kas ietver neparedzēto izmaksu komponenti.

9. AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu veidojošajās izmaksās ir iekļautas dabasgāzes kā kurināmā izmaksas.

10. AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" pilnvarotais pārstāvis piedalījās Regulatora padomes sēdē attālināti un uzturēja lūgumu apstiprināt SIA "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus.

Regulators secina

1. Regulators ir izvērtējis tarifu projektu un tarifu veidojošo izmaksu pamatojumu un secina, ka tarifu projekts ir pamatots un aprēķināts tādā apmērā, lai segtu AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksas.

2. Regulators secina, ka AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS", sniedzot siltumenerģijas apgādes pakalpojumus, ir iespējamas kurināmā cenas izmaiņas. Tādējādi, lai AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" būtu tiesiska iespēja savlaicīgāk reaģēt uz kurināmā cenas izmaiņām un noteikt tarifus, kas atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām, ir pamatoti izdot Regulatora atļauju AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā cenas izmaiņu gadījumā un gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā komersantam ir izveidojušās neparedzētās izmaksas vai ieņēmumi saskaņā ar Metodikas 43.14punktā minētajām izmaksu pozīcijām.

3. Regulators secina, ka būtisks nosacījums atļaujas izdošanai ir šis lēmums par AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu apstiprināšanu, kuru pieņemot Regulators izvērtēja visas AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksas. Ņemot vērā minēto, atļaujas termiņš nosakāms, līdz stājas spēkā citi saskaņā ar Likuma 19.pantā noteikto kārtību Regulatora apstiprināti siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifi AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS".

4. Pēc atļaujas piešķiršanas AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus Likuma un enerģētikas nozares speciālo normatīvo aktu tiesību normas nodrošina Regulatora tiesības uzraudzīt AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" darbību un aizstāvēt lietotāju tiesības saņemt siltumenerģijas apgādes pakalpojumus par tarifiem, kas atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām.

5. Atļauja AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā cenas izmaiņu gadījumā vai, ja ir izveidojušies neparedzētie ieņēmumi vai izmaksas, nozīmē AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" tiesības izvēlēties, vai un kad atļauju izmantot.

Vienlaicīgi, lai nodrošinātu lietotāju interešu aizstāvību, nosakāmi atļaujas nosacījumi:

- AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" pienākums pašai saskaņā ar Metodiku savlaicīgi noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja kurināmā cena būs zemāka nekā atbilstošās cena piemērotajā siltumenerģijas gala tarifā un ja kurināmā cenas izmaiņas ietekmē siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksu samazinājumu, kas rada vismaz 0,50 EUR ietekmi uz gala tarifu;

- AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" pienākums pašai saskaņā ar Metodiku (Metodikas 43.153.apakšpunktā noteiktajā termiņā) noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā radušies neparedzētie ieņēmumi, pieskaitot siltumenerģijas apgādes pakalpojumu gala tarifam neparedzēto ieņēmumu komponenti (EUR/MWh).

Šādi nosacījumi nodrošinās šā lēmuma atbilstību Likuma 1., 5.pantam un 20.panta pirmajai daļai, nosacījumi ir samērīgi ar AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" noteiktajām tiesībām līdz ar atļaujas piešķiršanu un atbilst šā lēmuma mērķim – piešķirt tiesības AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" saskaņā ar Metodiku savlaicīgi noteikt tarifus, kas atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām.

6. Saņemot no AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" Metodikas 43.91. līdz 43.94.apakšpunktā noteikto informāciju saistībā ar aprēķinātajiem tarifiem, Regulators 21 dienas laikā pēc jauno tarifu un pamatojuma saņemšanas izvērtēs iesniegto tarifu atbilstību Metodikai un iesniegto tarifu pamatojumu, kas nodrošinās Regulatora uzraudzību pār AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" aprēķinātajiem tarifiem. Ja Regulators 21 dienas laikā pēc jauno tarifu un pamatojuma saņemšanas pieņems lēmumu par AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" iesniegto tarifu neatbilstību Metodikai vai noraidīs iesniegto tarifu pamatojumu vai tarifus, ja AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" nebūs ievērojusi Metodikā noteikto procedūru vai termiņus, tarifi nestāsies spēkā AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" noteiktajā termiņā un Regulators rīkosies atbilstoši Metodikas 43.12punktā noteiktajam.

Saskaņā ar Metodikas 5., 7., 11., 14.punktu, 31.22., 33.17., 34.14. un 41.2.apakšpunktu, 43.2, 43.8, 43.16punktu, likuma "Par akcīzes nodokli" 6.1panta pirmo daļu, 15.1panta pirmās daļas 1.punktu, pamatojoties uz likuma "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" 1.pantu, 5.pantu, 7.panta pirmo daļu, 9.panta pirmās daļas 1., 3. un 9.punktu un otro daļu, 10.panta pirmo daļu, 19.panta pirmo, septīto un trīspadsmito daļu, 20.panta pirmo daļu, 21.panta piekto daļu un 25.panta pirmo daļu, Enerģētikas likuma 6.panta 3.1daļu, Administratīvā procesa likuma 13.pantu, 55.panta 1.punktu, 56.panta pirmo daļu, 63.panta pirmās daļas 1.punktu, 65.panta pirmo un trešo daļu, 66.panta pirmo daļu un 68.panta pirmo, otro un trešo daļu,

padome nolemj:

1. apstiprināt AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus Olaines pilsētā un Pārolaines ciemā, Olaines pagastā, Olaines novadā (bez pievienotās vērtības nodokļa):

1.1. siltumenerģijas ražošanas tarifu 74,37 EUR/MWh;

1.2. siltumenerģijas pārvades un sadales tarifu 13,00 EUR/MWh;

1.3. siltumenerģijas tirdzniecības tarifu 0,24 EUR/MWh;

1.4. siltumenerģijas gala tarifu 89,70 EUR/MWh (ar dabasgāzes akcīzes nodokļa komponenti 2,09 EUR/MWh);

2. noteikt, ka šā lēmuma lemjošās daļas 1.punktā apstiprinātie tarifi ir spēkā no 2023.gada 1.decembra līdz 2024.gada 30.novembrim;

3. apstiprināt AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus Olaines pilsētā un Pārolaines ciemā, Olaines pagastā, Olaines novadā (bez pievienotās vērtības nodokļa):

3.1. siltumenerģijas ražošanas tarifu 72,45 EUR/MWh;

3.2. siltumenerģijas pārvades un sadales tarifu 12,96 EUR/MWh;

3.3. siltumenerģijas tirdzniecības tarifu 0,25 EUR/MWh;

3.4. siltumenerģijas gala tarifu 87,75 EUR/MWh (ar dabasgāzes akcīzes nodokļa komponenti 2,09 EUR/MWh);

4. noteikt, ka šā lēmuma lemjošās daļas 3.punktā apstiprinātie tarifi ir spēkā no 2024.gada 1.decembra;

5. piešķirt AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" atļauju pašai saskaņā ar Metodiku noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā cenu izmaiņu gadījumā un gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā komersantam ir izveidojušās neparedzētās izmaksas vai ieņēmumi saskaņā ar Metodikas 43.14punktā minētajām izmaksu pozīcijām;

6. noteikt atļaujas termiņu – līdz stāsies spēkā citi saskaņā ar Likuma 19.pantā noteikto kārtību Regulatora apstiprināti siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifi AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS";

7. noteikt atļaujas nosacījumus:

7.1. AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" pienākumu turpmāk pašai saskaņā ar Metodiku savlaicīgi noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja kurināmā cena būs zemāka nekā atbilstošā cena piemērotajā siltumenerģijas gala tarifā un ja kurināmā cenas izmaiņas ietekmē siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksu samazinājumu, kas rada vismaz 0,50 EUR ietekmi uz gala tarifu;

7.2. AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" pienākumu pašai saskaņā ar Metodiku (Metodikas 43.153.apakšpunktā noteiktajā termiņā) noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus gadījumā, ja iepriekšējā finanšu gadā radušies neparedzētie ieņēmumi, pieskaitot siltumenerģijas apgādes pakalpojumu gala tarifam neparedzēto ieņēmumu komponenti (EUR/MWh);

8. uzdot AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" iesniegt Regulatoram neparedzēto izmaksu vai ieņēmumu aprēķinus atbilstoši Metodikas 43.151.apakšpunktam;

9. uzdot AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" iesniegt Regulatoram informāciju par kurināmā cenas izmaiņām trīs darbdienu laikā;

10. uzdot AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" vienlaicīgi ar šā lēmuma lemjošās daļas 9.punktā noteiktās informācijas iesniegšanu informēt Regulatoru par jauniem noslēgtajiem kurināmā piegādes līgumiem vai grozījumiem līgumos, iesniedzot kopijas, kā arī sniegt informāciju, kas pamato saimnieciski izdevīgākā kurināmā cenas piedāvājuma izvēli;

11. atcelt no 2023.gada 1.decembra Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2020.gada 9.aprīļa lēmumu Nr.33 "Par akciju sabiedrības "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem" (Latvijas Vēstnesis, 2020, 72.nr.).

Ja mainās tarifus ietekmējošie faktori vai AS "OLAINES ŪDENS UN SILTUMS" neievēro normatīvos aktus vai Regulatora lēmumus, Regulators var ierosināt tarifu pārskatīšanu vai atcelt šo lēmumu.

Lēmums stājas spēkā ar tā parakstīšanas dienu.

Šo administratīvo aktu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā no dienas, kad ieinteresētā persona uzzina vai tai vajadzēja uzzināt par pieņemto administratīvo aktu.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas
padomes priekšsēdētāja A. Ozola

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!