Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija publicē:
  • lēmumus par tarifu aprēķināšanas metodiku un lēmumus, ar kuriem noteikts tarifs;
  • noteikumus par Regulatoram regulāri iesniedzamās informācijas veidiem, apjomu un iesniegšanas termiņiem;
  • vispārējās atļaujas noteikumus;
  • ziņojumus par izmaksu aprēķināšanas un attiecināšanas metodikas ievērošanu un ziņojumus, kuros informē par universālā pakalpojuma saistību tīrajām izmaksām.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2022. gada 24. novembra lēmums Nr. 263 "Par elektroenerģijas obligātā iepirkuma un jaudas komponentēm no 2023. gada 1. janvāra". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 28.11.2022., Nr. 230 https://www.vestnesis.lv/op/2022/230.20

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Siguldas novada domes saistošie noteikumi Nr. 53

Lokālplānojuma teritorijas plānojuma grozījumu veikšanai zemes vienību Kalna ielā 1A, Kaķīškalna ielā 3 un Kaķīškalna ielā 5, Siguldā, Siguldas nov., teritorijā Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi un Grafiskā daļa

Vēl šajā numurā

28.11.2022., Nr. 230

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija

Veids: lēmums

Numurs: 263

Pieņemts: 24.11.2022.

OP numurs: 2022/230.20

2022/230.20
RĪKI

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmumi: Šajā laidienā 7 Pēdējās nedēļas laikā 26 Visi

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmums Nr. 263

Rīgā 2022. gada 24. novembrī (prot. Nr. 51, 9. p.)

Par elektroenerģijas obligātā iepirkuma un jaudas komponentēm no 2023. gada 1. janvāra

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (turpmāk – Regulators) 2022.gada 20.oktobrī saņēma sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Enerģijas publiskais tirgotājs", vienotais reģistrācijas numurs: 40103762700, juridiskā adrese: Pulkveža Brieža iela 12, Rīga, LV-1010 (turpmāk – SIA "Enerģijas publiskais tirgotājs"), 2022.gada 20.oktobra iesniegumu Nr.40VL00-12/199 ar lūgumu apstiprināt elektroenerģijas obligātā iepirkuma un jaudas komponentes no 2023.gada 1.janvāra un tam pievienotu obligātā iepirkuma un jaudas komponenšu aprēķinu. Regulators 2022.gada 14.novembrī saņēma no SIA "Enerģijas publiskais tirgotājs" papildu informāciju un precizētu obligātā iepirkuma un jaudas komponenšu aprēķinu (2022.gada 14.novembra iesniegums Nr.40VL00-12/207) (turpmāk – Aprēķins).

Regulators konstatē un secina

1. Atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likuma 1.panta otrās daļas 25.punktam publiskais tirgotājs ir elektroenerģijas tirgotājs, kuram šajā likumā un citos normatīvajos aktos ir noteikti īpaši pienākumi un prasības publiskā tirgotāja pienākumu izpildes nodrošināšanai.

2. Saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likuma pārejas noteikumu 36.punktu no 2014.gada 1.aprīļa publiskā tirgotāja pienākumus pilda komersanta, kuram 2014.gada 31.martā bija spēkā esoša elektroenerģijas tirdzniecības licence, meitassabiedrība, kas reģistrēta elektroenerģijas tirgotāju reģistrā.

3. Ministru kabinets ar 2014.gada 12.februāra rīkojumu Nr.68 "Par akciju sabiedrības "Latvenergo" izšķirošo ietekmi jaundibināmā akciju sabiedrībā "Enerģijas publiskais tirgotājs"" piekrita akciju sabiedrības "Latvenergo" līdzdalībai un izšķirošās ietekmes iegūšanai akciju sabiedrībā "Enerģijas publiskais tirgotājs", kas tika dibināta, lai pildītu elektroapgādes nozares regulējošos tiesību aktos noteiktos publiskā tirgotāja pienākumus.

4. Saskaņā ar Uzņēmumu reģistra informāciju 2021.gada 31.martā reģistrēta reorganizācija – pārveidošana, pārveidojot komercsabiedrību akciju sabiedrība "Enerģijas publiskais tirgotājs", vienotais reģistrācijas numurs: 40103762700, par SIA "Enerģijas publiskais tirgotājs".

5. Saskaņā ar Komerclikuma 337.panta otro daļu SIA "Enerģijas publiskais tirgotājs" ar 2021.gada 31.martu pārņēma visas akciju sabiedrības "Enerģijas publiskais tirgotājs" tiesības un saistības.

6. SIA "Enerģijas publiskais tirgotājs" ir reģistrēta Regulatora elektroenerģijas tirgotāju reģistrā ar reģistrācijas numuru ET0069.

7. Elektroenerģijas tirgus likuma 33.panta otrā daļa noteic publiskajam tirgotājam pienākumu obligātā iepirkuma ietvaros iepirkt koģenerācijas stacijās saražoto elektroenerģiju (1.punkts) un elektroenerģiju, kas saražota, izmantojot atjaunojamos energoresursus (2.punkts), maksāt garantēto maksu par uzstādīto elektrisko jaudu (3.punkts), veikt atbalsta maksājumus energoietilpīgiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem (4.punkts), kā arī saņemt izcelsmes apliecinājumu par tā elektroenerģijas ražotāja saražoto elektroenerģiju, kurš izmanto obligātā iepirkuma tiesības vai tiesības saņemt garantētu maksu par elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu (5.punkts).

8. Elektroenerģijas tirgus likuma 28.panta piektajā daļā, 30.panta trešajā daļā, 30.2panta trešajā daļā un pārejas noteikumu 53.punktā noteiktās publiskā tirgotāja izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam.

9. Elektroenerģijas tirgus likuma 28.1panta ceturtajā daļā noteiktās publiskā tirgotāja izmaksas, ko veido maksājumi par uzstādīto elektrisko jaudu, sedz visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji, un tās tiek sadalītas pa sprieguma un patēriņa līmeņa grupām proporcionāli ieņēmumu fiksētajai daļai no sistēmas pakalpojumiem.

10. SIA "Enerģijas publiskais tirgotājs" elektroenerģijas obligātā iepirkuma un jaudas komponentes aprēķināja un iesniedza saskaņā ar Regulatora 2017.gada 14.septembra lēmumu Nr.1/24 "Obligātā iepirkuma un jaudas komponenšu aprēķināšanas metodika" (turpmāk – Metodika).

11. Saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likuma 28.panta piektajā daļā, 30.panta trešajā daļā un pārejas noteikumu 53.punktā noteikto SIA "Enerģijas publiskais tirgotājs" Aprēķinā ir jāņem vērā likumā par vidēja termiņa budžeta ietvaru noteiktā valsts budžeta dotācija obligātā iepirkuma komponenšu apmēra samazināšanai.

12. Ar Ministru kabineta 2022.gada 6.septembra rīkojuma Nr.584 "Par kompleksiem pasākumiem obligātā iepirkuma komponentes problemātikas risināšanai un elektroenerģijas tirgus attīstībai" (turpmāk – Rīkojums Nr.584) 1.punktu ir atbalstīts konceptuālajā ziņojumā "Kompleksi pasākumi obligātā iepirkuma komponentes problemātikas risināšanai un elektroenerģijas tirgus attīstībai" iekļautais risinājums, kas paredz noteikt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes vidējo likmi no 2022.gada 1.septembra līdz 2025.gada 31.decembrim 0 EUR/MWh.

13. SIA "Enerģijas publiskais tirgotājs" ir ņēmusi vērā Rīkojumā Nr.584 noteikto un atbilstoši Metodikas 10.1punktam noteikusi elektroenerģijas obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vērtības, kas nodrošina kopējo elektroenerģijas obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vidējo vērtību 2023.gadā 0 EUR/MWh. Valsts budžeta dotācija obligātā iepirkuma komponenšu samazināšanai Aprēķinā nav iekļauta.

14. Vienotajā tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portālā 2022.gada 8.oktobrī saskaņošanai ir nodots likumprojekts "Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā" (turpmāk – Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā), kas svītro likuma normas par elektroenerģijas galalietotāju pienākumu segt Elektroenerģijas tirgus likuma 28.panta piektajā daļā, 28.1panta ceturtajā daļā, 30.panta trešajā daļā, 30.2panta trešajā daļā un pārejas noteikumu 53.punktā noteiktās publiskā tirgotāja izmaksas.

15. Ievērojot šā lēmuma 14.punktā minēto, šis lēmums ir spēkā līdz brīdim, kad stājas spēkā Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā vai Regulators šo lēmumu atceļ.

16. SIA "Enerģijas publiskais tirgotājs" iesniedza Regulatoram visu nepieciešamo informāciju atbilstoši Metodikas 11.punktam.

17. SIA "Enerģijas publiskais tirgotājs" pilnvarotais pārstāvis piedalījās Regulatora padomes sēdē attālināti un uzturēja lūgumu apstiprināt elektroenerģijas obligātā iepirkuma un jaudas komponentes no 2023.gada 1.janvāra.

Saskaņā ar Metodikas 16.punktu, pamatojoties uz Elektroenerģijas tirgus likuma 28.panta piekto daļu, 28.1panta ceturto daļu, 30.panta trešo daļu, 30.2panta trešo daļu un pārejas noteikumu 53.punktu, likuma "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" 9.panta otro daļu un Administratīvā procesa likuma 55.panta 1.punktu un 63.panta pirmās daļas 1.punktu,

padome nolemj:

1. apstiprināt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti, kas kompensē publiskajam tirgotājam radītās papildu izmaksas, iepērkot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no ražotājiem, kuri elektroenerģiju ražo koģenerācijas stacijās, kā kurināmo izmantojot dabasgāzi, – 0,00000 EUR/kWh;

2. apstiprināt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti, kas kompensē publiskajam tirgotājam radītās papildu izmaksas, iepērkot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no ražotājiem, kuri elektroenerģiju ražo elektrostacijās, izmantojot atjaunojamos energoresursus, – 0,00000 EUR/kWh;

3. apstiprināt elektroenerģijas jaudas komponentes, kas kompensē publiskajam tirgotājam radītās izmaksas, ko veido maksājumi par koģenerācijas stacijā uzstādīto elektrisko jaudu:

Sprieguma pakāpe Lietotāju patēriņa grupa Mērvienība Jaudas komponente
0,4 kV līnijas Mājsaimniecību vienfāzes pieslēgums ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu līdz 40A EUR/gadā* 0,00
0,4 kV līnijas Mājsaimniecību trīsfāžu pieslēgums ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu līdz 16A ieskaitot EUR/gadā 0,00
0,4 kV līnijas Mājsaimniecību trīsfāžu pieslēgums ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu no 17A līdz 63A ieskaitot EUR/A/gadā** 0,00
0,4 kV līnijas Mājsaimniecību trīsfāžu pieslēgums ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu no 64A un lielāku EUR/A/gadā 0,00
0,4 kV līnijas Vienfāzes pieslēgums ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu līdz 40A EUR/gadā 0,00
0,4 kV līnijas Trīsfāžu pieslēgums visas atļautās slodzes EUR/A/gadā 0,00
0,4 kV kopnes Trīsfāžu pieslēgums ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu līdz 200 A ieskaitot EUR/A/gadā 0,00
0,4 kV kopnes Trīsfāžu pieslēgums ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu no 201 A līdz 800 A ieskaitot EUR/A/gadā 0,00
0,4 kV kopnes Trīsfāžu pieslēgums ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu no 801 A un lielāku EUR/A/gadā 0,00
6-20 kV līnijas Visas atļautās slodzes EUR/kW/gadā*** 0,00
6-20 kV kopnes Visas atļautās slodzes EUR/kW/gadā 0,00
110 kV līnijas Lietotāji, kuru elektroietaišu piederības robeža ir 110 kV līnijās EUR/kW/gadā 0,00
110 kV kopnes Lietotāji, kuru elektroietaišu piederības robeža ir 110 kV kopnēs EUR/kW/gadā 0,00

* EUR/gadā – euro par pieslēgumu gadā

** EUR/A/gadā – euro par vienu ampēru gadā

*** EUR/kW/gadā – euro par vienu kilovatu gadā;

4. noteikt, ka šā lēmuma lemjošās daļas 1. un 2.punktā apstiprinātās elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes un 3.punktā apstiprinātās elektroenerģijas jaudas komponentes stājas spēkā 2023.gada 1.janvārī;

5. atcelt no 2023.gada 1.janvāra Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2021.gada 29.novembra lēmumu Nr.137 "Par obligātā iepirkuma un jaudas komponentēm no 2022.gada 1.janvāra" (Latvijas Vēstnesis, 2021, 231.nr.).

Lēmums stājas spēkā ar tā parakstīšanas dienu.

Šo administratīvo aktu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā no dienas, kad ieinteresētā persona uzzina vai tai vajadzēja uzzināt par pieņemto administratīvo aktu.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes
priekšsēdētājas p.i. padomes loceklis I. Mantiņš

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!