Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Finanšu un kapitāla tirgus komisija
Finanšu un kapitāla tirgus komisija publicē normatīvos noteikumus, ieteikumus un lēmumus, kā arī informāciju par kredītiestādes noguldītājiem garantētās atlīdzības izmaksas veidu un kārtību, laiku un vietu.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas 2020. gada 31. marta noteikumi Nr. 33 "Privāto pensiju fondu maksātspējas normas un pašu kapitāla aprēķināšanas normatīvie noteikumi". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 7.04.2020., Nr. 69 https://www.vestnesis.lv/op/2020/69.6

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas normatīvie noteikumi Nr. 34

Normatīvie noteikumi par privātajā pensiju fondā uzkrātā papildpensijas kapitāla aprēķināšanas kārtību

Vēl šajā numurā

07.04.2020., Nr. 69

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Finanšu un kapitāla tirgus komisija

Veids: noteikumi

Numurs: 33

Pieņemts: 31.03.2020.

OP numurs: 2020/69.6

2020/69.6
RĪKI

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas noteikumi: Šajā laidienā 12 Pēdējās nedēļas laikā 0 Visi

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas normatīvie noteikumi Nr. 33

Rīgā 2020. gada 31. martā

(Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes
sēdes protokols Nr. 14 7. p.)

Privāto pensiju fondu maksātspējas normas un pašu kapitāla aprēķināšanas normatīvie noteikumi

Izdoti saskaņā ar Privāto pensiju fondu likuma
25. panta sesto daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. "Privāto pensiju fondu maksātspējas normas un pašu kapitāla aprēķināšanas normatīvie noteikumi" (tālāk tekstā – noteikumi) ir saistoši privātajiem pensiju fondiem, kuri piedāvā noteikto iemaksu pensiju plānus ar garantētu ienesīgumu vai noteikto izmaksu pensiju plānus vai pensiju plānos paredz biometrisko risku segumu, (tālāk tekstā – pensiju fondi). Noteikumi nav saistoši slēgtajiem pensiju fondiem, ja darba devējs ir uzņēmies atbildību par slēgtā pensiju fonda pensiju plānos noteikto saistību izpildi.

2. Noteikumos lietotie termini:

2.1. riskam pakļautais bruto kapitāls – lielums, kas veidojas, atņemot no bruto summas, kas izmaksājama nāves gadījumā saskaņā ar pensiju plāna dalībniekam garantēto nāves riska segumu, bruto pensiju tehniskās rezerves;

2.2. riskam pakļautais neto kapitāls – lielums, kas veidojas, atņemot no neto summas, kas izmaksājama nāves gadījumā saskaņā ar pensiju plāna dalībniekam garantēto nāves riska segumu, neto pensiju tehniskās rezerves;

2.3. finanšu iestāde – finanšu iestāde Kredītiestāžu likuma izpratnē;

2.4. pārējo terminu lietojums atbilst Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (tālāk tekstā – Komisija) normatīvajos noteikumos par privāto pensiju fondu gada pārskata sagatavošanu, privāto pensiju fondu pārskatu sagatavošanu un privāto pensiju fondu tehnisko rezervju izveidošanu un to aprēķināšanas metodēm lietotajiem terminiem.

II. Maksātspējas normas aprēķins

3. Pensiju fonda maksātspējas norma ir šādu lielumu summa:

3.1. ja pensiju fonds piedāvā noteikto iemaksu pensiju plānus ar garantētu ienesīgumu vai noteikto izmaksu pensiju plānus, tad aprēķina 4 procentus no bruto pensiju tehniskajām rezervēm, kas attiecas uz šiem pensiju plānu dalības līgumiem. Iegūtais lielums tiek reizināts ar koeficientu (R1), kas iegūts kā attiecība starp šo dalības līgumu neto pensiju tehniskajām rezervēm un šo dalības līgumu bruto pensiju tehniskajām rezervēm pārskata perioda beigās. Šis koeficients nedrīkst būt mazāks par 0.85;

3.2. ja pensiju fonds piedāvā noteikto iemaksu pensiju plānus bez garantēta ienesīguma, kuros paredzēts biometrisko risku segums, tad aprēķina 1 procentu no bruto pensiju tehniskajām rezervēm, kas attiecas uz šiem dalības līgumiem. Iegūtais lielums tiek reizināts ar koeficientu (R2), kas iegūts kā attiecība starp šo dalības līgumu neto pensiju tehniskajām rezervēm un šo dalības līgumu bruto pensiju tehniskajām rezervēm pārskata perioda beigās. Šis koeficients nedrīkst būt mazāks par 0.85;

3.3. ja šo noteikumu 3.1. un 3.2. punktā minētajos pensiju plānos paredzēts nāves riska segums, tad pensiju plāna dalības līgumiem, kuriem riskam pakļautais bruto kapitāls nav negatīvs lielums, aprēķina 0.3 procentus no riskam pakļautā bruto kapitāla un iegūto lielumu kopsummu reizina ar koeficientu (K1), kas aprēķināts kā attiecība starp riskam pakļauto neto kapitālu un riskam pakļauto bruto kapitālu. Šis koeficients nedrīkst būt mazāks par 0.5.

III. Pašu kapitāla aprēķins

4. Pensiju fonda pašu kapitāla aprēķinā iekļauj:

4.1. pensiju fonda apmaksāto pamatkapitālu, kas samazināts par priekšrocību akcijām ar dividenžu uzkrāšanu;

4.2. akciju emisijas uzcenojumu;

4.3. rezerves kapitālu un pārējās rezerves, izņemot pensiju tehniskās rezerves un pārvērtēšanas rezerves;

4.4. iepriekšējo gadu revidēto nesadalīto peļņu vai zaudējumus;

4.5. samazinājumu par:

4.5.1. pensiju fonda īpašumā esošajām pašu akcijām, nemateriālajiem aktīviem un pārskata perioda zaudējumiem;

4.5.2. ieguldījumiem tādu kredītiestāžu, finanšu iestāžu, apdrošināšanas sabiedrību un pārapdrošinātāju kapitālā un rezervēs un subordinētajā kapitālā, kuros pensiju fondam tieši vai netieši pieder 20 procenti vai vairāk no pamatkapitāla vai kopējā balsstiesīgo akciju, paju vai daļu skaita.

5. Pensiju fonda pašu kapitāla aprēķinā papildus iekļauj:

5.1. subordinēto kapitālu – pensiju fonda aizņēmumus, kuru rakstveida darījumu aktos nepārprotami noteikts, ka aizdevējs ir tiesīgs prasīt aizdevuma atmaksu pirms termiņa vienīgi pensiju fonda likvidācijas gadījumā un aizdevēja prasījums tiek apmierināts tikai pēc visu citu kreditoru prasībām, bet pirms akcionāru prasībām un aizņēmuma līgums atbilst šādiem nosacījumiem:

5.1.1. noteiktā termiņā atmaksājamā subordinētā kapitāla aizņēmuma sākotnējais termiņš nav mazāks par pieciem gadiem vai beztermiņa subordinētā kapitāla aizņēmuma līgumā ir paredzēts, ka to atmaksā ne ātrāk kā piecus gadus pēc paziņojuma par aizņēmuma uzteikumu saņemšanas;

5.1.2. aizņēmuma līgumā nav noteikti citi nosacījumi aizņēmuma pirmstermiņa atmaksai, izņemot pensiju fonda likvidāciju vai ja saņemta Komisijas atļauja;

5.1.3. aizņēmuma līguma noteikumus var grozīt tikai ar Komisijas iepriekšēju rakstveida atļauju;

5.2. priekšrocību akcijas ar dividenžu uzkrāšanu ar noteikumu, ka pensiju fonda likvidācijas gadījumā šīs akcijas tiek atmaksātas pēc visu citu kreditoru prasībām, bet pirms pārējo akcionāru prasībām, t.sk.:

5.2.1. noteiktā termiņā dzēšamās priekšrocību akcijas ar dividenžu uzkrāšanu;

5.2.2. beztermiņa priekšrocību akcijas ar dividenžu uzkrāšanu, kas atbilst šādiem nosacījumiem:

5.2.2.1. tās nevar atmaksāt pēc turētāja iniciatīvas vai bez Komisijas iepriekšējas rakstveida atļaujas,

5.2.2.2. emisijas prospektā ir paredzēts, ka pensiju fondam ir tiesības atlikt dividenžu izmaksu un parāda saistību samaksu, ja pensiju fondam pēc šādu maksājumu veikšanas veidojas nepietiekams pašu kapitāla apmērs;

5.3. pilnībā saņemto noteiktā termiņā atmaksājamo un beztermiņa subordinēto kapitālu un noteiktā termiņā dzēšamās un beztermiņa priekšrocību akcijas ar dividenžu uzkrāšanu tādā apmērā, kas kopsummā nepārsniedz 50 procentus no mazākā no šādiem lielumiem:

5.3.1. pašu kapitāla, kas aprēķināts saskaņā ar šo noteikumu 4. punkta prasībām;

5.3.2. saskaņā ar šo noteikumu 3. punkta prasībām aprēķinātās maksātspējas normas;

5.4. subordinētā kapitāla daļu, kas tiek iekļauta pašu kapitāla aprēķinā, pēdējos piecus gadus pirms aizņēmuma termiņa beigām katru gadu samazina par 20 procentiem.

6. Šo noteikumu 5.3. punktā minēto noteiktā termiņā atmaksājamā subordinētā kapitāla vai noteiktā termiņā dzēšamo priekšrocību akciju ar dividenžu uzkrāšanu apmērs nedrīkst pārsniegt 25 procentus no mazākā no šādiem lielumiem:

6.1. pašu kapitāla, kas aprēķināts saskaņā ar šo noteikumu 4. punkta prasībām;

6.2. saskaņā ar šo noteikumu 3. punkta prasībām aprēķinātās maksātspējas normas.

7. Komisija atļauj pensiju fondam atmaksāt šo noteikumu 5.1.2. punktā minēto aizņēmumu pirms termiņa pēc pensiju fonda ierosinājuma, ja pēc aizņēmuma atmaksāšanas tiks izpildīta Privāto pensiju fondu likuma 25. panta ceturtajā un piektajā daļā noteiktā maksātspējas prasība.

Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvu

Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 14. decembra Direktīvas 2016/2341 par arodpensijas kapitāla uzkrāšanas institūciju (AKUI) darbību un uzraudzību (pārstrādāta redakcija).

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāja S. Purgaile

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!