Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Centrālā vēlēšanu komisija
Centrālā vēlēšanu komisija publicē pieņemtos lēmumus, t. sk. par instrukciju apstiprināšanu, par grozījumiem vēlēšanu iecirkņu sarakstā, par tautas nobalsošanas izsludināšanu, par vēlēšanu vai tautas nobalsošanas rezultātiem, par iniciatīvas grupas reģistrēšanu vai atteikumu reģistrēt u.c.

Pirms vēlēšanām Centrālā vēlēšanu komisija publicē priekšvēlēšanu programmas, kandidātu sarakstus, kā arī ziņas par kandidātiem:

  • ne vēlāk kā divdesmit dienas pirms Saeimas vēlēšanu dienas;
  • ne vēlāk kā deviņpadsmit dienas pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienas.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Centrālās vēlēšanu komisijas 2019. gada 24. aprīļa lēmums Nr. 42 "Par instrukcijas apstiprināšanu". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 29.04.2019., Nr. 85 https://www.vestnesis.lv/op/2019/85.2

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums Nr. 43

Par instrukcijas apstiprināšanu

Vēl šajā numurā

29.04.2019., Nr. 85

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Centrālā vēlēšanu komisija

Veids: lēmums

Numurs: 42

Pieņemts: 24.04.2019.

OP numurs: 2019/85.2

2019/85.2
RĪKI

Centrālās vēlēšanu komisijas lēmumi: Šajā laidienā 3 Pēdējās nedēļas laikā 2 Visi

Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums Nr. 42

Rīgā 2019. gada 24. aprīlī

Par instrukcijas apstiprināšanu

Centrālā vēlēšanu komisija nolemj:

apstiprināt instrukciju "Vēlēšanu iecirkņa komisijas darbība ārvalstīs Eiropas Parlamenta vēlēšanās".

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja K. Bērziņa

Centrālās vēlēšanu komisijas sekretāra p.i. V. Verners

 

APSTIPRINĀTA
ar Centrālās vēlēšanu komisijas
2019. gada 24. aprīļa lēmumu Nr. 42

INSTRUKCIJA
Vēlēšanu iecirkņa komisijas darbība ārvalstīs Eiropas Parlamenta vēlēšanās

I. Vēlēšanu sagatavošana

1. Vēlēšanu iecirkņa komisija (turpmāk – iecirkņa komisija) savu darbību organizē Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā, Republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likumā un Centrālās vēlēšanu komisijas instrukcijās noteiktajā kārtībā.

2. Iecirkņa komisijai jābūt piemērotām telpām vēlēšanu zīmju, vēlēšanu aplokšņu un citu vēlēšanu materiālu drošai uzglabāšanai. Par to atbild iecirkņa komisijas priekšsēdētājs.

3. Iecirkņa komisija nodrošina, lai vēlēšanu telpas būtu pienācīgi iekārtotas un apgādātas ar visu aizklātai balsošanai nepieciešamo aprīkojumu:

3.1. sagatavotas balsošanas kabīnes vai nodalījumi, kas tiek novietoti tā, lai vēlētājam, aizpildot vēlēšanu zīmi, pilnībā tiktu nodrošināts aizklātums;

3.2. vēlēšanu kastes, kurām jābūt cieši noslēgtām, ar spraugu virspusē un atveramu vāku.

4. Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs ir atbildīgs par iecirkņa komisijas darbu, iecirkņa komisijas locekļu apmācīšanu un instruktāžu (par darba drošību, fizisko personu datu apstrādi un drošību, ugunsdrošību), balsošanas procesa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem, pareizu balsošanas rezultātu aprēķināšanu un to materiālo vērtību saglabāšanu, kas nodotas iecirkņa komisijas rīcībā.

5. Iecirkņa komisijas sekretārs ir atbildīgs par iecirkņa komisijas dokumentāciju.

6. Iecirkņa komisijas loceklis pilda pienākumus, ko tam uzdevis iecirkņa komisijas priekšsēdētājs.

7. Ne vēlāk kā 15 dienas pirms vēlēšanu dienas iecirkņa komisija nosaka komisijas darba laiku un informāciju ar Ārlietu ministrijas starpniecību nosūta Centrālajai vēlēšanu komisijai.

8. Sākot no piektās dienas pirms vēlēšanu dienas:

8.1. iecirkņa komisija:

8.1.1. izliek redzamā vietā paziņojumu par komisijas darba laiku un nepieciešamības gadījumā izvieto norādes, kā atrodamas iecirkņa telpas, un gadījumos, kad cilvēkiem ar kustību traucējumiem ierīkota cita ieeja iecirkņa telpās, izvieto papildu norādes;

8.1.2. nodrošina, lai iecirknī vēlētājiem būtu pieejamas priekšvēlēšanu programmas, visi vēlēšanām reģistrētie kandidātu saraksti un Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā norādītās ziņas par deputātu kandidātiem.

8.2. Iecirkņa komisijas sekretārs vai – viņa prombūtnes laikā – cits iecirkņa komisijas priekšsēdētāja pilnvarots komisijas loceklis Centrālās vēlēšanu komisijas lietojumprogrammā (turpmāk – lietojumprogramma) aizpilda vēlēšanu gaitas žurnālu, norādot tajā paredzētās ziņas par vēlēšanu procesa organizēšanu pirms vēlēšanu dienas.

9. Saņēmusi vēlēšanu aploksnes, iecirkņa komisija tās apzīmogo ar iecirkņa zīmogu, pārskaita vismaz divas reizes un vēlēšanu gaitas žurnālā ieraksta apzīmogoto aplokšņu skaitu, norādot iecirkņa komisijas locekļu vārdu un uzvārdu, kuri tās skaitījuši.

10. Saņēmusi iecirkņa vēlētāju sarakstu (turpmāk – vēlētāju saraksts) un iecirkņa vēlētāju sarakstu alfabēta secībā, iecirkņa komisija tos pārbauda, pārliecinoties, ka saņemti attiecīgā iecirkņa vēlētāju saraksti, izdrukā un izdara atzīmi vēlēšanu gaitas žurnālā, kad saraksti saņemti, kurš un kad veica pārbaudi.

11. Ja iecirkņa komisija pēc tam, kad tai nodots vēlētāju saraksts, no Centrālās vēlēšanu komisijas saņem rīkojumu par kādas personas svītrošanu no vēlētāju sarakstiem, iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai sekretārs svītro vēlētāju sarakstā attiecīgo rindu ar vēlētāja vārdu, uzvārdu, personas kodu, paraksta ailē norāda svītrošanas cēloni un par to izdara atzīmi vēlēšanu gaitas žurnālā.

II. Vēlēšanu kārtība

12. Vispārīgie noteikumi.

12.1. Pirms vēlēšanu iecirkņa atvēršanas iecirkņa komisija sagatavo iecirkni darbam:

12.1.1. ierīko balsošanas kabīnes vai nodalījumus, kur vēlētājs vienatnē var izvēlēties atbalstāmo kandidātu sarakstu;

12.1.2. pārliecinās, ka vēlēšanu telpās atrodas visi nepieciešamie vēlēšanu materiāli;

12.1.3. pārbauda, vai vēlēšanu telpās nav izvietoti aģitācijas materiāli;

12.1.4. nodrošina, ka pie izejas no vēlēšanu telpām vēlētājiem ir brīvi pieejamas visu kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes;

12.1.5. pārliecinās, ka vēlēšanu kaste atbilst noteiktajām prasībām;

12.1.6. pārliecinās, ka vēlēšanu zīmju komplekti sagatavoti numerācijas secībā, virspusē liekot vēlēšanu zīmes ar pirmo numuru.

12.2. Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs:

12.2.1. sadala komisijas locekļu pienākumus – norīko vienu vai vairākus komisijas locekļus vēlētāju reģistrēšanai (turpmāk – reģistrētāji), darbam pie ieejas iecirknī, pie balsošanas kastes;

12.2.2. pārbauda vēlētāju sarakstus, sadala tos starp reģistrētājiem (ja tie ir vairāki);

12.2.3. reģistrētājiem izsniedz noteiktu skaitu ar iecirkņa komisijas zīmogu apzīmogoto vēlēšanu aplokšņu, pārskaita tās vismaz divas reizes un to skaitu ieraksta vēlēšanu gaitas žurnālā;

12.2.4. kad nepieciešams, sniedz klātesošajiem informāciju par balsošanas procedūru iecirknī.

12.3. Pēc vēlēšanu iecirkņa atvēršanas komisijas sekretārs vai – viņa prombūtnes laikā – cits iecirkņa komisijas priekšsēdētāja pilnvarots komisijas loceklis turpina aizpildīt vēlēšanu gaitas žurnālu, izdarot tajā šādas atzīmes:

12.3.1. par vēlēšanu kastes aizzīmogošanu, norādot drošības plombu numurus;

12.3.2. par vēlēšanu aplokšņu skaitu, kuras izsniegtas reģistrētājiem un nodotas atpakaļ;

12.3.3. par sabojātām un atkārtoti izsniegtām vēlēšanu aploksnēm;

12.3.4. par sūdzībām attiecībā uz balsošanas norisi un sniegtajām atbildēm;

12.3.5. par saņemtajiem norādījumiem no Centrālās vēlēšanu komisijas;

12.3.6. par visiem starpgadījumiem, traucējumiem un to novēršanu;

12.3.7. par pilnvarotajiem novērotājiem, norādot pilnvarotāja nosaukumu, novērotāja vārdu un uzvārdu, ierašanās un aiziešanas laiku;

12.3.8. par citām darbībām, kas saistītas ar vēlēšanu gaitu.

12.4. Netraucējot iecirkņa komisijas darbu, vēlēšanu norisi iecirknī vienlaikus var novērot ne vairāk kā divi pilnvaroti novērotāji no katras politiskās partijas vai politisko partiju apvienības (turpmāk – pilnvarotais novērotājs), kuras iesniegušas kandidātu sarakstu Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kā arī Centrālās vēlēšanu komisijas locekļi un tās pilnvarotas personas, plašsaziņas līdzekļu pārstāvji. Par pilnvaroto novērotāju nevar būt deputāta kandidāts.

12.5. Vēlēšanu novērotājus, kuri ieradušies iecirknī, reģistrē vēlēšanu gaitas žurnālā. Ierodoties tiem jāuzrāda iecirkņa komisijas priekšsēdētājam personu apliecinošs dokuments, kā arī:

12.5.1. pilnvarotais novērotājs iesniedz politiskās partijas vai to apvienības valdes ar pilnvaras devēja parakstu apliecinātu pilnvarojumu (turpmāk – pilnvarojums), kurā norādīts politiskās partijas vai to apvienības nosaukums, dokumenta sagatavošanas vieta, datums, pilnvarotās personas vārds, uzvārds, personas kods vai – ja valde devusi tiesības kandidātu saraksta iesniedzējam pilnvarot novērotājus – kandidātu saraksta iesniedzēja parakstītu pilnvarojumu;

12.5.2. Centrālās vēlēšanu komisijas pilnvarotā persona uzrāda Centrālās vēlēšanu komisijas pilnvarojumu;

12.5.3. plašsaziņas līdzekļu pārstāvji uzrāda attiecīgu pārstāvniecību apliecinošu dokumentu.

12.6. Novērotājs, ierodoties vēlēšanu iecirknī, pilnvarojumu nodod iecirkņa komisijai un tā vietā saņem novērotāja apliecību. Atstājot vēlēšanu iecirkni, novērotāja apliecība jānodod iecirkņa komisijai, pretī saņemot pilnvarojumu.

12.7. Vēlēšanu laikā kārtību vēlēšanu telpās uzrauga iecirkņa komisijas priekšsēdētājs. Viņš uzrauga, lai vēlēšanu telpās nenotiktu vēlēšanu brīvības ierobežošana, tai skaitā kavēšana realizēt vēlēšanu tiesības, kārtības traucēšana un aģitācija.

12.8. Iecirkņa komisijas locekļiem aizliegts aģitēt par vai pret kādu deputāta kandidātu vai kandidātu sarakstu.

12.9. Sūdzības par vēlēšanu norisi vēlētāji un novērotāji var iesniegt iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, un tās tiek reģistrētas vēlēšanu gaitas žurnālā. Jebkura sūdzība par vēlēšanu gaitas norisi nekavējoties jāizskata, un jādod atbilde sūdzības iesniedzējam, bet sūdzības un sniegtās atbildes saturs jāieraksta vēlēšanu gaitas žurnālā.

12.10. Ja sūdzības iesniedzēju atbilde neapmierina, iecirkņa komisijas priekšsēdētājs viņu informē par tiesībām apstrīdēt iecirkņa komisijas rīcību Centrālajā vēlēšanu komisijā.

13. Vēlēšanu norise.

13.1. Vēlēšanu dienā iecirkņa komisija atver vēlēšanu telpas un ielaiž tajās vēlētājus no pulksten 7.00 līdz 20.00 pēc vietējā laika.

13.2. Pēc vēlēšanu iecirkņa atvēršanas pulksten 7.00 pēc vietējā laika iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai sekretārs komisijas klātbūtnē pārliecinās, vai vēlēšanu kastes, kurās paredzēts iemest vēlēšanu zīmes, ir tukšas. Pēc tam atveramo vēlēšanu kastes daļu nostiprina ar numurētām drošības plombām. Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs dod iespēju klātesošajiem pilnvarotajiem novērotājiem pārbaudīt attiecīgās vēlēšanu kastes plombu numurus.

13.3. Pēc vēlēšanu kastes aizzīmogošanas iecirkņa komisija nekavējoties lietojumprogrammā ziņo par iecirkņa darba sākšanu.

13.4. Vēlētājs, kurš ir Latvijas pilsonis, uzrāda personu apliecinošu dokumentu – Latvijas pilsoņa pasi vai Latvijas pilsoņa personas apliecību.

13.5. Vēlētājs, kurš ir citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis, uzrāda savas pilsonības valsts izsniegtu pasi vai identifikācijas karti un Latvijas izsniegtu Savienības pilsoņa reģistrācijas apliecību vai Savienības pilsoņa pastāvīgās uzturēšanās apliecību.

13.6. Kopā ar vēlētāju, kurš fizisku trūkumu dēļ pats nevar izdarīt atzīmes vēlēšanu zīmē vai parakstīties vēlētāju sarakstā, tiek ielaists viņa ģimenes loceklis vai kāda cita persona, kurai vēlētājs uzticas (turpmāk – uzticības persona). Pēc vēlētāja norādījumiem uzticības persona parakstās vēlētāju sarakstā, kā arī izdara atzīmes vēlēšanu zīmē. Attiecīgās iecirkņa komisijas loceklis nedrīkst būt uzticības persona. Iecirkņa komisija vēlēšanu gaitas žurnālā ieraksta uzticības personas vārdu, uzvārdu un personas kodu vai (ja attiecīgā persona nav reģistrēta Iedzīvotāju reģistrā) personu apliecinoša dokumenta nosaukumu, numuru un izdevējiestādi, kā arī attiecīgā vēlētāja kārtas numuru vēlētāju sarakstā.

13.7. Vēlētājs var balsot tikai personiski, izņemot 13.6. punktā paredzēto.

13.8. Pie ieejas balsošanas telpā iecirkņa komisijas loceklis:

13.8.1. pārliecinās, vai atnākusī persona ir vēlētājs un iekļauts attiecīgā vēlēšanu iecirkņa vēlētāju sarakstā;

13.8.2. pārbauda, vai vēlētāja personu apliecinošam dokumentam nav beidzies derīguma termiņš;

13.8.3. ja nepieciešams, palīdz vēlētājam noskaidrot savu kārtas numuru iecirkņa vēlētāju sarakstā un norāda, kur vēlētājs var saņemt vēlēšanu aploksni un zīmes.

13.9. Iecirkņa komisijas loceklis pirms vēlēšanu materiālu izsniegšanas pārliecinās, ka ziņas par personu iekļautas vēlētāju sarakstā un paraksta ailē nav:

13.9.1. atzīmes par šīs personas piedalīšanos attiecīgajās vēlēšanās – attiecīgā vēlētāja paraksts vai viņa uzticības personas paraksts;

13.9.2. atzīmes "izslēgts";

13.9.3. atzīmes "mainīts iecirknis";

13.9.4. atzīmes "pa pastu".

13.10. Ja minēto atzīmju vēlētāju sarakstā nav, iecirkņa komisijas loceklis ailē, kas paredzēta atzīmei par balsošanu vēlēšanu dienā, izdara atzīmi par vēlētāja piedalīšanos vēlēšanās. Vēlētājs parakstās vēlētāju sarakstā par vēlēšanu aploksnes un vēlēšanu zīmju komplekta saņemšanu. Iecirkņa komisija katram vēlētājam pēc parakstīšanās vēlētāju sarakstā izsniedz vēlēšanu zīmju komplektu un ar iecirkņa komisijas zīmogu apzīmogotu vēlēšanu aploksni. Vēlēšanu zīmju komplektiem jābūt sakārtotiem kandidātu sarakstu numerācijas secībā, virspusē vēlēšanu zīme ar pirmo numuru.

13.11. Ja vēlētāju sarakstā ir 13.9.1., 13.9.2., 13.9.3. punktā minētās atzīmes (atzīme par šīs personas piedalīšanos attiecīgajās vēlēšanās, atzīme "izslēgts" vai "mainīts iecirknis"), attiecīgā persona balsot nevar.

13.12. Ja vēlētāju sarakstā ir 13.9.4. punktā minētā atzīme "pa pastu", bet vēlētājs noliedz, ka ir balsojis pa pastu, viņš var balsot. Šā vēlētāja vārds, uzvārds, personas kods un kārtas numurs vēlētāju sarakstā ierakstāms vēlēšanu gaitas žurnālā.

13.13. Ja vēlētājs pirms vēlēšanu zīmes ielikšanas aploksnē un aploksnes aizlīmēšanas sabojājis vēlēšanu aploksni, iecirkņa komisija atsevišķā sarakstā par atkārtotu vēlēšanu aplokšņu izsniegšanu ieraksta vēlētāja kārtas numuru vēlētāju sarakstā, vārdu un uzvārdu. Turpat vēlētājs parakstās par jaunas aploksnes saņemšanu. Pēc tam vēlētājam izsniedz jaunu vēlēšanu aploksni, pretī saņemot sabojāto.

13.14. Kad vēlētājs izdarījis savu izvēli un vienu vēlēšanu zīmi ielicis aploksnē un aploksni aizlīmējis, viņš iecirkņa komisijas locekļa klātbūtnē iemet vēlēšanu aploksni vēlēšanu kastē.

13.15. Izejot no vēlēšanu iecirkņa, vēlētājs pāri palikušās vēlēšanu zīmes var pēc savas izvēles ņemt līdzi vai atstāt tam paredzētajās vietās, vai pie izejas paņemt papildus jebkuras vēlēšanu zīmes. Pulksten 8.00, 12.00 un 16.00 iecirkņa komisija ieraksta vēlēšanu gaitas žurnālā vēlētāju aktivitāti, kuri nobalsojuši iecirknī kopš tā atvēršanas līdz attiecīgam laikam.

13.16. Vēlēšanu dienā pēc pulksten 20.00 pēc vietējā laika var nobalsot tikai tie vēlētāji, kuri ieradušies vēlēšanu telpās līdz pulksten 20.00. Pēc tam iecirkņa komisija slēdz vēlēšanu telpas un sāk balsu skaitīšanu Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā un Centrālās vēlēšanu komisijas noteiktā kārtībā.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja K. Bērziņa

Centrālās vēlēšanu komisijas sekretāra p. i. V. Verners

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!