• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Saeima
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Saeimas pieņemtos un Valsts prezidenta izsludinātos likumus. Likumi stājas spēkā četrpadsmitajā dienā pēc izsludināšanas, ja likumā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Saeimas pieņemtos vispārējas nozīmes lēmumus. Lēmumi stājas spēkā to pieņemšanas brīdī;
  • Saeimas sēžu stenogrammas un rakstveidā sniegtās atbildes uz deputātu jautājumiem;
  • Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisiju galaziņojumus.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
2018. gada 18. janvāra likums "Grozījumi likumā "Par tiesu varu"". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 29.01.2018., Nr. 20 https://www.vestnesis.lv/op/2018/20.2

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Likums

Grozījumi Saeimas vēlēšanu likumā

Vēl šajā numurā

29.01.2018., Nr. 20

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: likums

Pieņemts: 18.01.2018.

OP numurs: 2018/20.2

2018/20.2
RĪKI

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījumi likumā "Par tiesu varu"

Izdarīt likumā "Par tiesu varu" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1993, 1. nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 1., 13. nr.; 1995, 10., 22. nr.; 1996, 3., 13. nr.; 1997, 5., 21. nr.; 1998, 22., 23. nr.; 1999, 23. nr.; 2001, 24. nr.; 2002, 23. nr.; 2003, 14. nr.; 2004, 2. nr.; 2005, 8., 20. nr.; 2006, 7., 24. nr.; 2007, 24. nr.; 2008, 10., 24. nr.; 2009, 2., 12., 14. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 199. nr.; 2010, 99., 206. nr.; 2011, 99., 120. nr.; 2013, 128., 201. nr.; 2014, 228. nr.; 2015, 97., 122. nr.) šādus grozījumus:

1. 29. pantā:

izteikt trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Rajona (pilsētas) tiesas, to tiesu namus un zemesgrāmatu nodaļas, kā arī rajona (pilsētas) tiesu, to tiesu namu un zemesgrāmatu nodaļu darbības teritorijas un atrašanās vietas nosaka Tieslietu padome un publicē oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".";

papildināt pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:

"(4) Lai nodrošinātu tiesas pieejamību, rajona (pilsētas) tiesas darbs var tikt organizēts dažādās atrašanās vietās rajona (pilsētas) tiesas darbības teritorijas ietvaros."

2. Izteikt 33. panta otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Rajona (pilsētas) tiesas priekšsēdētāju uz pieciem gadiem ieceļ amatā Tieslietu padome pēc tieslietu ministra priekšlikuma. Tieslietu padome var atbrīvot tiesas priekšsēdētāju no amata pirms termiņa pēc viņa paša vēlēšanās vai pēc tieslietu ministra priekšlikuma, ja tiesas priekšsēdētājs amata pienākumu izpildē pieļāvis rupjus pārkāpumus vai nespēj kvalitatīvi nodrošināt tiesas administratīvā darba vadību."

3. Izteikt 33.panta 1.daļu šādā redakcijā:

"(11) Rajona (pilsētas) tiesā, kurā ir vairāk nekā desmit tiesnešu, tiesas priekšsēdētājam var būt viens vai vairāki vietnieki."

4. 35. pantā:

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Apgabaltiesu darbības teritorijas nosaka Tieslietu padome un publicē oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".";

izteikt trešās daļas otro teikumu šādā redakcijā:

"Apgabaltiesu tiesu namus un to darbības teritorijas nosaka Tieslietu padome un publicē oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis"."

5. Izteikt 40. panta otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Apgabaltiesas priekšsēdētāju uz pieciem gadiem ieceļ amatā Tieslietu padome pēc tieslietu ministra priekšlikuma. Tieslietu padome var atbrīvot apgabaltiesas priekšsēdētāju no amata pirms termiņa pēc viņa paša vēlēšanās vai pēc tieslietu ministra priekšlikuma, ja apgabaltiesas priekšsēdētājs amata pienākumu izpildē pieļāvis rupjus pārkāpumus vai nespēj kvalitatīvi nodrošināt tiesas administratīvā darba vadību."

6. Izteikt 42. panta trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Apgabaltiesas tiesu kolēģijas apstiprina apgabaltiesas priekšsēdētājs."

7. Izteikt 48.panta pirmās daļas pirmo teikumu šādā redakcijā:

"Šajā un citos likumos noteiktajos gadījumos lēmumu tiesiskumu izvērtē Disciplinārtiesa."

8. 49.pantā:

izslēgt ceturtajā daļā vārdus "kurš saņēmis Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas pozitīvu atzinumu";

papildināt pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:

"(5) Augstākās tiesas departamenta tiesnešu kopsapulce sniedz atzinumu par Augstākās tiesas tiesneša amata kandidātu vai tiesnesi, kurš pretendē aizstāt Augstākās tiesas tiesnesi. Tieslietu padome pēc Augstākās tiesas priekšsēdētāja ierosinājuma apstiprina atzinuma sagatavošanā izmantojamos kritērijus."

9. Izteikt 51. panta pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Par tiesnesi var būt persona, kura atbilst šādām obligātajām prasībām:

1) tā ir Latvijas pilsonis;

2) tā prot valsts valodu augstākajā līmenī;

3) tā ir ieguvusi augstāko profesionālo vai akadēmisko izglītību (izņemot pirmā līmeņa profesionālo izglītību) un jurista kvalifikāciju, kā arī maģistra vai doktora grādu;

4) tai ir nevainojama reputācija;

5) tā ir sasniegusi 30 gadu vecumu."

10. Izteikt 52. pantu šādā redakcijā:

"52. pants. Rajona (pilsētas) tiesas tiesneša amata kandidāts

Par rajona (pilsētas) tiesas tiesnesi var iecelt personu, kura:

1) vismaz piecus gadus darbojusies juridiskajā specialitātē pēc jurista kvalifikācijas iegūšanas vai vismaz piecus gadus strādājusi tiesas priekšsēdētāja palīga vai tiesneša palīga amatā;

2) ir nokārtojusi kvalifikācijas eksāmenu;

3) atbilst šā likuma 51. panta pirmās daļas prasībām."

11. Aizstāt 53. panta 1.1 daļā vārdu "Uz" ar vārdiem "Izņēmuma gadījumā uz".

12. 54. pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Uz Augstākās tiesas tiesneša amatu var pretendēt rajona (pilsētas) tiesas tiesnesis vai apgabaltiesas tiesnesis, kuram ir vismaz 10 gadu kopējais darba stāžs tiesneša amatā un kurš saņēmis pozitīvu Augstākās tiesas departamenta tiesnešu kopsapulces atzinumu.";

izteikt 1.1 daļu šādā redakcijā:

"(11) Izņēmuma gadījumā uz Augstākās tiesas tiesneša amatu var pretendēt amatā bez pilnvaru termiņa ierobežojuma apstiprināts rajona (pilsētas) tiesas tiesnesis vai apgabaltiesas tiesnesis, kuram ir maģistra vai doktora grāds un kurš saņēmis pozitīvu Augstākās tiesas departamenta tiesnešu kopsapulces atzinumu.";

papildināt otro daļu ar vārdiem "kā arī saņēmusi pozitīvu Augstākās tiesas departamenta tiesnešu kopsapulces atzinumu";

papildināt trešo daļu ar vārdiem "un kura saņēmusi pozitīvu Augstākās tiesas departamenta tiesnešu kopsapulces atzinumu".

13. Izteikt 54.pantu šādā redakcijā:

"54.pants. Rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas tiesneša amata kandidāta atlases, stažēšanās un kvalifikācijas eksāmena kārtošanas kārtība

(1) Rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas tiesneša amata kandidātu atlases, stažēšanās un kvalifikācijas eksāmena kārtošanas kārtību nosaka Tieslietu padome un publicē oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

(2) Kandidāts, kas nav nokārtojis kvalifikācijas eksāmenu, atkārtoti pretendēt uz tiesneša amatu var ne agrāk kā pēc gada. Gada termiņu sāk skaitīt ar dienu, kad tiesneša amata kandidāts saņēmis atteikumu attiecībā uz viņa kandidatūras virzīšanu tiesneša amatam."

14. Papildināt likumu ar 54.2 pantu šādā redakcijā:

"54.pants. Augstākās tiesas tiesneša amata kandidāta atlases, stažēšanās un kvalifikācijas eksāmena kārtošanas kārtība

(1) Augstākās tiesas tiesneša amata kandidātu atlases, stažēšanās un kvalifikācijas eksāmena kārtošanas kārtību nosaka Tieslietu padome un publicē oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

(2) Kandidāts, kas nav nokārtojis kvalifikācijas eksāmenu, atkārtoti pretendēt uz tiesneša amatu var ne agrāk kā pēc gada. Gada termiņu sāk skaitīt ar dienu, kad tiesneša amata kandidāts saņēmis atteikumu attiecībā uz viņa kandidatūras virzīšanu tiesneša amatam."

15. 55. pantā:

izteikt 3. punktu šādā redakcijā:

"3) pret kurām kriminālprocess izbeigts uz nereabilitējoša pamata;";

papildināt pantu ar jaunu 5. un 6. punktu šādā redakcijā:

"5) kurām pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process un no tā izbeigšanas dienas nav pagājuši pieci gadi;

6) kuras ieguvušas parādnieka statusu saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumu;";

uzskatīt līdzšinējo 5., 6. un 7. punktu attiecīgi par 7., 8. un 9. punktu.

16. Izteikt 59. pantu šādā redakcijā:

"59. pants. Kandidāta izvirzīšana Augstākās tiesas tiesneša amatam

Augstākās tiesas tiesneša amata kandidātu apstiprināšanai amatā izvirza Augstākās tiesas priekšsēdētājs, pamatojoties uz pozitīvu attiecīgā departamenta atzinumu."

17. Aizstāt 60. panta pirmajā daļā vārdus "kurā pildāmi tiesneša pienākumi" ar vārdiem "ar attiecīgu tiesneša amata pienākumu izpildes vietu tiesas darbības teritorijas ietvaros".

18. Aizstāt 66. pantā vārdus "Saeima pēc Tieslietu padomes priekšlikuma" ar vārdiem "Tieslietu padome".

19. 73.pantā:

aizstāt otrajā un 2.1 daļā vārdus "Saeima pēc Tieslietu padomes priekšlikuma" ar vārdiem "Tieslietu padome";

izteikt trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) Ja tiesnesis saņēmis pozitīvu atzinumu, Tiesnešu kvalifikācijas kolēģija virza viņa kandidatūru pārcelšanai amatā. Ja uz vienu amata vakanci pretendē vairāki kandidāti, kas saņēmuši pozitīvu atzinumu, Tiesnešu kvalifikācijas kolēģija pieņem motivētu lēmumu un pārcelšanai amatā virza piemērotāko kandidātu."

20. Papildināt 73.panta pirmo teikumu pēc vārda "teritorijā" ar vārdiem "vai citā apgabaltiesas darbības teritorijā, ja reorganizētā rajona (pilsētas) tiesa tiek pievienota rajona (pilsētas) tiesai, kas atrodas citas apgabaltiesas darbības teritorijā".

21. Papildināt likumu ar 73.pantu šādā redakcijā:

"73.pants. Tiesneša pārcelšana tiesas darbības teritorijas ietvaros

Tieslietu padome pēc tieslietu ministra priekšlikuma lemj par tiesneša pārcelšanu uz citu tiesneša amata pienākumu izpildes vietu tiesas darbības teritorijas ietvaros, ja tiesnesis devis savu piekrišanu."

22. Izslēgt 75. panta pirmajā daļā vārdus "Goda tiesnesim".

23. 77. pantā:

izslēgt pirmajā daļā vārdus "vai Goda tiesnesim";

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Apgabaltiesas tiesnesi vakances vai pagaidu prombūtnes laikā Tieslietu padome pēc tieslietu ministra priekšlikuma, pamatojoties uz pozitīvu Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas atzinumu, var uz laiku — ne ilgāku par diviem gadiem — uzdot aizstāt rajona (pilsētas) tiesas tiesnesim. Piemērotākā kandidāta atlase notiek šā likuma 51. panta trešajā daļā noteiktajā kārtībā."

24. Izteikt 79. panta tekstu šādā redakcijā:

"Augstākās tiesas tiesnesi vakances vai pagaidu prombūtnes laikā Tieslietu padome pēc Augstākās tiesas priekšsēdētāja priekšlikuma un pozitīva attiecīgā departamenta atzinuma saņemšanas var uz laiku — ne ilgāku par diviem gadiem — uzdot aizstāt apgabaltiesas tiesnesim. Piemērotākā kandidāta atlase notiek šā likuma 51. panta trešajā daļā noteiktajā kārtībā."

25. 86.1 pantā:

izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:

"(1) Tiesnesi ar viņa piekrišanu un tiesas priekšsēdētāja atļauju uz noteiktu laiku var norīkot darbā tiesā (arī augstāka līmeņa tiesā) amatā, kas nav tiesneša amats, Tieslietu ministrijā, Tiesu administrācijā, starptautiskā tiesā, starptautiskā organizācijā vai citā institūcijā starptautiska projekta ietvaros (turpmāk — cita institūcija).";

izteikt trešās daļas pirmo teikumu šādā redakcijā:

"Tiesnesi var norīkot darbā citā institūcijā uz laiku, kas nepārsniedz divus gadus."

26. Izteikt 89.10 panta tekstu šādā redakcijā:

"Tieslietu padomes darbu nodrošina Tieslietu padomes sekretariāts, kas ir Augstākās tiesas struktūrvienība."

27. 89.11 pantā:

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Pēc tiesneša iecelšanas vai apstiprināšanas amatā Tieslietu padome nosaka konkrētu tiesu, tiesu namu vai zemesgrāmatu nodaļu ar attiecīgu tiesneša amata pienākumu izpildes vietu tiesas darbības teritorijas ietvaros, kā arī lemj par tiesneša pārcelšanu šajā likumā noteiktajos gadījumos.";

papildināt pantu ar 9.daļu šādā redakcijā:

"(92) Tieslietu padome apstiprina tiesnešu, tiesas un zemesgrāmatu nodaļas darbinieku mācību programmu saturu pēc Augstākās tiesas priekšsēdētāja vai tieslietu ministra priekšlikuma.";

papildināt pantu ar vienpadsmito daļu šādā redakcijā:

"(11) Tieslietu padome pēc tieslietu ministra priekšlikuma lemj par vakantas tiesneša amata vietas pārcelšanu tiesas darbības teritorijas ietvaros."

28. Papildināt 13.1 nodaļu ar 89.12 pantu šādā redakcijā:

"89.12 pants. Tieslietu padomes lēmuma pārsūdzēšana

(1) Tiesnesis, uz kuru attiecas Tieslietu padomes lēmums par tiesisko attiecību nodibināšanu, grozīšanu vai izbeigšanu, var to pārsūdzēt Disciplinārtiesā.

(2) Tiesnešu disciplinārās atbildības likuma noteikumi, kas attiecas uz sūdzību par Tiesnešu disciplinārkolēģijas lēmumu sagatavošanu un izskatīšanu, ir attiecināmi arī uz sūdzību par Tieslietu padomes lēmumu sagatavošanu un izskatīšanu, ciktāl šis likums nenosaka citādi.

(3) Izskatot sūdzību par Tieslietu padomes lēmumu, Disciplinārtiesa var:

1) atstāt Tieslietu padomes lēmumu negrozītu un sūdzību noraidīt;

2) atcelt Tieslietu padomes lēmumu un nosūtīt materiālus atkārtotai izskatīšanai Tieslietu padomē;

3) izbeigt lietu, ja nokavēts sūdzības iesniegšanas termiņš vai sūdzība atsaukta.

(4) Disciplinārtiesas lēmums stājas spēkā tā paziņošanas brīdī un nav pārsūdzams."

29. 94. pantā:

papildināt pirmo daļu pēc vārdiem "pirmo reizi izvirzītā" ar vārdiem "rajona (pilsētas) tiesas, apgabaltiesas vai zemesgrāmatu nodaļas";

papildināt pantu ar 1.daļu šādā redakcijā:

"(11) Tiesnešu kvalifikācijas kolēģija novērtē Augstākās tiesas tiesneša amata kandidāta profesionālo sagatavotību, pieņemot kvalifikācijas eksāmenu.";

izslēgt otrajā daļā vārdus "vai Augstākās tiesas".

30. Izteikt 101. pantu šādā redakcijā:

"101. pants. Kancelejas vadītājs

(1) Kancelejas vadītājs vada un organizē tiesas kancelejas darbu.

(2) Kancelejas vadītāja vadībā strādā tiesas sēžu sekretāri un citi kancelejas darbinieki."

31. Izslēgt 107. panta otrās daļas 5. punktā vārdus "un auditu".

32. Papildināt 107.1 panta otro daļu ar 24. punktu šādā redakcijā:

"24) gādā par drošību rajona (pilsētas) tiesās un apgabaltiesās. Drošības pamatprasības nosaka Ministru kabinets."

33. Izslēgt 115. panta ceturto daļu.

34. Pārejas noteikumos:

aizstāt 43. punktā skaitļus un vārdus "52. panta pirmās daļas 4. punkta" ar skaitļiem un vārdiem "51. panta pirmās daļas 3. punkta";

aizstāt 74.1 punkta pirmajā teikumā vārdus "Tieslietu padome" ar vārdiem "Līdz Augstākās tiesas palātu darbības termiņa beigām Tieslietu padome";

izteikt 74.3 punkta pēdējo teikumu šādā redakcijā:

"Minētais tiesnesis ir tiesīgs piedalīties konkursā, kas izsludināts uz vakanto amatu.";

izteikt 74.4 punktu šādā redakcijā:

"74.4 Ja uz vakanto Augstākās tiesas tiesneša amatu izsludinātajā konkursā Augstākās tiesas tiesnesis, kuram saskaņā ar šo pārejas noteikumu 74.2 punktu uzdots pildīt tiesneša amata pienākumus apelācijas instances tiesā, un cits tiesneša amata kandidāts ir saņēmuši vienādu novērtējumu, priekšroka tikt ieceltam vakantajā amatā ir Augstākās tiesas tiesnesim. Minēto tiesnesi ieceļ amatā Tieslietu padome pēc Augstākās tiesas priekšsēdētāja priekšlikuma.";

papildināt pārejas noteikumus ar 89., 90., 91., 92. un 93. punktu šādā redakcijā:

"89. Līdz šā likuma 54.panta pirmajā daļā un 54.panta pirmajā daļā minētās kārtības spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2018. gada 1. jūlijam ir spēkā Ministru kabineta 2009. gada 3. marta noteikumi Nr. 204 "Tiesneša amata kandidāta atlases, stažēšanās un kvalifikācijas eksāmena kārtošanas kārtība".

90. Ministru kabinets līdz 2018. gada 1. jūlijam izdod šā likuma 107.panta otrās daļas 24. punktā minētos noteikumus.

91. Tiesnesis, kurš šā likuma 86.1 pantā noteiktajā kārtībā norīkots darbā citā tiesā tiesneša amatā vai citā institūcijā līdz brīdim, kad stājas spēkā grozījumi minētajā pantā, kas saīsina laiku, uz kuru tiesnesi var norīkot darbā citā tiesā vai citā institūcijā, un izslēdz iespēju norīkot tiesnesi darbā citā tiesā tiesneša amatā, turpina pildīt pienākumus līdz rīkojumā noteiktā termiņa beigām.

92. Līdz tiesu, to tiesu namu un zemesgrāmatu nodaļu, kā arī to darbības teritoriju un atrašanās vietu noteikšanai atbilstoši grozījumiem šā likuma 29. panta trešajā daļā, 35. panta otrajā daļā un 35. panta trešās daļas otrajā teikumā, bet ne ilgāk kā līdz 2018. gada 1. aprīlim ir spēkā Ministru kabineta 2015. gada 28. jūlija noteikumi Nr. 412 "Noteikumi par rajona (pilsētas) tiesām, apgabaltiesām un šo tiesu darbības teritoriju".

93. Tieslietu padome līdz 2018. gada 1. aprīlim nosaka tiesneša amata pienākumu izpildes vietu tiesas darbības teritorijas ietvaros."

Likums Saeimā pieņemts 2018. gada 18. janvārī.

Valsts prezidents R. Vējonis

Rīgā 2018. gada 29. janvārī

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!