Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Saeima
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Saeimas pieņemtos un Valsts prezidenta izsludinātos likumus. Likumi stājas spēkā četrpadsmitajā dienā pēc izsludināšanas, ja likumā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Saeimas pieņemtos vispārējas nozīmes lēmumus. Lēmumi stājas spēkā to pieņemšanas brīdī;
  • Saeimas sēžu stenogrammas un rakstveidā sniegtās atbildes uz deputātu jautājumiem;
  • Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisiju galaziņojumus;
  • vispārējas nozīmes informāciju.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Saeimas 2016. gada 31. marta stenogramma "Latvijas Republikas 12.Saeimas pavasara sesijas otrā sēde 2016.gada 31.martā". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 7.04.2016., Nr. 67 https://www.vestnesis.lv/op/2016/67.2

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Valsts prezidenta rīkojums Nr. 2

Par Latvijas Bankas tiesībām lietot Latvijas kultūrvēsturisko apgabalu Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales ģerboņus

Vēl šajā numurā

07.04.2016., Nr. 67

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: stenogramma

Pieņemts: 31.03.2016.

OP numurs: 2016/67.2

2016/67.2
RĪKI

Saeimas sēdes stenogramma

Latvijas Republikas 12.Saeimas pavasara sesijas otrā sēde 2016.gada 31.martā

Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Sēdes vadītāja. Godātie deputāti! Aicinu ieņemt vietas Saeimas Sēžu zālē! Sāksim Saeimas 31.marta sēdi.

Vispirms par iesniegtajām izmaiņām.

Deputāti Ojārs Ēriks Kalniņš, Rihards Kols, Artis Rasmanis, Jānis Dombrava, Atis Lejiņš, Edvards Smiltēns, Gaidis Bērziņš, Augusts Brigmanis un Aleksejs Loskutovs lūdz grozīt sēdes darba kārtību un Saeimas lēmuma projektu "Par Ukrainas parlamenta deputāti un Gaisa spēku piloti Nadiju Savčenko" izskatīt pirms darba kārtības 1.punkta.

Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība ir grozīta.

Līdz ar to darba kārtībā – Saeimas lēmuma projekts "Par Ukrainas parlamenta deputāti un Gaisa spēku piloti Nadiju Savčenko".

Ārlietu komisijas vārdā – deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš.

O.Ē.Kalniņš (VIENOTĪBA).

Cienījamā priekšsēdētāja! Godātie deputāti! Šajā paziņojumā par Ukrainas parlamenta deputāti un Gaisa spēku piloti Nadiju Savčenko Saeima nosoda Nadijas Savčenko notiesāšanu, kas balstīta uz safabricētām un politiski motivētām apsūdzībām, uzsverot, ka Krievijas Federācija, veicot Savčenko nolaupīšanu un nelikumīgu pārvietošanu pāri starptautiski atzītām Ukrainas robežām, kā arī īstenojot ilgstošu prettiesisku aizturēšanu, ir pārkāpusi starptautiskās saistības.

Mēs paužam bažas par Nadijas Savčenko kritisko veselības stāvokli un aicinām Krieviju saskaņā ar tās starptautiskajām saistībām un Minskas vienošanos, kas paredz visu politisko ķīlnieku un nelegāli apcietināto personu atbrīvošanu, kā arī balstoties uz humāniem apsvērumiem, nekavējoties atbrīvot Nadiju Savčenko.

Mēs aicinām atbrīvot arī citus Krievijas Federācijā prettiesiski aizturētos Ukrainas pilsoņus. Mēs rosinām Krievijas Federāciju kā ANO Drošības padomes pastāvīgo locekli rūpēties par ANO Statūtos nostiprināto principu un cilvēktiesību ievērošanu savā valstī.

Un beidzot. Mēs mudinām starptautisko sabiedrību nosodīt Nadijas Savčenko notiesāšanu un aicināt Krievijas Federāciju ievērot tās starptautiskās saistības, nekavējoties atbrīvot Nadiju Savčenko un citus prettiesiski aizturētos Ukrainas pilsoņus.

Komisijas diskusijā par šo paziņojumu tika atzīmēts, ka Lietuvas, Igaunijas un Polijas parlamenti jau ir pieņēmuši līdzīgas rezolūcijas un ka Eiropas Parlaments arī gatavo savu paziņojumu, kurā tiek apspriestas sankcijas pret tām Krievijas Federācijas amatpersonām, kuras ir atbildīgas par Savčenko nolaupīšanu un pārvietošanu.

Ārlietu komisijas vārdā es aicinu atbalstīt šo paziņojumu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Uzsākam debates.

Frakcijas SASKAŅA vārdā – deputāts Sergejs Potapkins.

S.Potapkins (SASKAŅA).

Godātie deputāti! Saeimas priekšsēdētāja! Frakcija SASKAŅA uzskata, ka Latvijas likumdevējvarai nevajadzētu kļūt par citu valstu tiesu aizvietotāju un iejaukties tiesu varā, piemēram, paužot vērtējumu par lietas materiāliem un citiem faktoriem.

Mēs, visi Saeimas deputāti, esam ieinteresēti ātrākā Ukrainas konflikta atrisināšanā, un vienīgais ceļš, kā to panākt, ir visām pusēm, to skaitā Vācijai, Francijai un Krievijai, panākt stingru Minskas vienošanās īstenošanu. Tāpēc SASKAŅA piedāvā atteikties no esošās paziņojuma redakcijas un kopīgi izstrādāt tādu Latvijas Saeimas paziņojuma tekstu, kuru atbalstītu visi Saeimas deputāti.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Turpinām debates.

Vārds deputātam Rihardam Kolam.

R.Kols (VL–TB/LNNK).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Godātie deputāti! Krievijas tiesa 22.martā atzina Ukrainas parlamenta deputāti, Gaisa spēku piloti un Eiropas Padomes Parlamentārās Asamblejas locekli Nadiju Savčenko par vainīgu divu Krievijas žurnālistu nāvē apšaudē Ukrainas austrumos, kas notika 2014.gadā.

Krievijas apbruņotie promaskaviskie kaujinieki sagūstīja piloti Savčenko 2014.gada vasarā, no Ukrainas pretlikumīgi viņu pārvietoja uz Krieviju un nodeva varas iestādēm. Krievijas tiesas spriedums – brīvības atņemšana uz 22 gadiem vispārējā režīma kolonijā. Šī ir kārtējā Krievijas īstenotā politparaugprāva, kurā tiesas verdikts ir rakstīts ar Maskavas roku.

Ar baltiem diegiem šūtā apsūdzība, Kremļa propagandas mašīnas neatlaidīgie mēģinājumi Savčenko padarīt par sabiedrības ienaidnieku numur viens, jau iepriekš nolemtais bargais tiesas spriedums – tas viss tādēļ, lai demonstrētu savu spēku, lai iebiedētu, lai pierādītu savas propagandas loģiskumu. Īsi sakot, lai kalpotu nedemokrātiskajai sistēmai un tajā valdošajai varai.

Krievijā, līdzīgi kā Ziemeļkorejā, nav retums šāda veida tiesas prāvas bez tiesiskuma. Un Nadijas Savčenko prettiesiskā aizturēšana, izvešana un notiesāšana diemžēl nav izņēmums.

Savčenko lieta – viņas nolaupīšana un izvešana no suverēnas valsts un tam sekojusī politiskā tiesa – ir tiešs starptautisko likumu, cilvēktiesību un indivīda pamatbrīvību pārkāpums, kas izgaismo Krievijas tiesu sistēmas cinisko un prettiesisko dabu. Sistēma, kurā politisku mērķu dēļ var ignorēt likumus, taisnīgas tiesas principus un cilvēktiesības, ir bīstama gan tās iedzīvotājiem, gan starptautiskajai sabiedrībai.

Latvijai kā demokrātiskai un tiesiskai valstij ir skaidri jāpaziņo – šāds tiesiskuma farss nav un netiks pieņemts starptautiskajā sabiedrībā.

Latvijai ir jāpauž stingrs un ass nosodījums par Savčenko pretlikumīgo arestu un notiesāšanu. Ja klusi noraudzīsimies un nepaudīsim savu viedokli, mēs paudīsim atbalstu autoritāra režīma visatļautībai. Ja klusēsim, mēs piekritīsim Kremlim, ka cilvēktiesību un starptautisko likumu pārkāpšana ir norma. Mūsu valstij ne vien kā ANO Cilvēktiesību padomes dalībvalstij, bet arī kā demokrātiskai valstij un starptautiskās sabiedrības daļai ir jāpievienojas tām valstīm un organizācijām, kuras aicina Krieviju nekavējoties atbrīvot Savčenko un atgriezties pie sistēmas, kurā tiek aizsargātas cilvēktiesības, nevis režīma intereses.

Vienīgais veids, kā nodrošināt taisnīgumu gan upuriem, gan apsūdzētajiem, ir pilnīga un objektīva izmeklēšana un no politiskās iejaukšanās brīva lietas izskatīšana, ievērojot starptautiskos taisnīgas tiesas standartus. Krievija šos priekšnoteikumus nav izpildījusi.

Aicinu jūs, kolēģi, atcerēties, uz kādiem principiem ir būvēta Latvijas valsts un kāda ir mūsu loma un atbildība starptautiskajā sabiedrībā, un atbalstīt iniciatīvu par nosodījuma izteikšanu Krievijai, aicinot nekavējoties atbrīvot Savčenko – Ukrainas likumīgi ievēlētu amatpersonu un Krievijas politieslodzīto.

Pieļaujot tiesiskuma degradāciju pasaulē, mēs pieļaujam tiesiskuma degradāciju arī tepat Latvijā.

Aicinu atbalstīt lēmuma projektu.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātei Lolitai Čigānei.

L.Čigāne (VIENOTĪBA).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Cienījamie kolēģi!

Patiesi Ukrainas pilotes un parlamenta deputātes Nadijas Savčenko liktenis pēdējos gados ir simbols tai drāmai, kas ir risinājusies starp Krievijas Federāciju un Ukrainu. Kā mēs zinām, Krievijas Federācija agresīvi un ar militārām metodēm ir apšaubījusi Ukrainas tautas tiesības izvēlēties savu nākotni, izvēlēties veidu, kā Ukrainas valsts attīstīsies.

Latvijas parlaments gan sēdes līmenī, gan arī komisiju līmenī atkal un atkal ir nosodījis Krievijas agresiju, atkal un atkal ir apstiprinājis, ka mēs esam Ukrainas tautas pusē, ka mēs uzskatām, ka Ukrainas tautai ir jābūt tiesībām pašai brīvi un neatkarīgi lemt par savu likteni – vai saistīt to ar Eiropas Savienību, vai izdarīt citu izvēli. Un Ukrainas tauta acīmredzot savu izvēli ir izdarījusi.

Cienījamie kolēģi, veids, kā Krievijā ir tiesāta un apcietinājumā turēta Nadija Savčenko, pierāda, ka Krievijas ārpolitika ir agresīvi juceklīga un ka ļoti bieži tā jauc metodes, kas ir paredzētas savu kaimiņu iebiedēšanai, ar metodēm, kas ir nepieciešamas iekšējās propagandas vajadzībām. Krievijas oficiālajos medijos Nadija Savčenko ir padarīta par tādu kā Ukrainas nepakļāvības un nepareizības simbolu, inkriminējot viņai divu žurnālistu nogalināšanu.

Cienījamie kolēģi! Mūsu kolēģi no SASKAŅAS pauda uzskatu, ka šis paziņojums ir iejaukšanās tiesu varā un ka Saeimai to nevajadzētu darīt, – mums vajadzētu strādāt pie pavisam citāda paziņojuma. Bet pavērojot, pasekojot līdzi un paanalizējot Nadijas Savčenko tiesas procesu, ir pilnīgi skaidrs, ka tā ir vēl viena paraugprāva sliktākajās Krievijas totalitārisma tradīcijās.

Mēs ļoti labi zinām, ka Staļina laikā Padomju Krievijā cietuma vārti atvērās un aizvērās pēc viena cilvēka rokas mājiena. Līdzīgā veidā kā paraugprāva ir vadīts arī šis tiesas process. Nadijas Savčenko aizstāvji ir savākuši pierādījumus, kas apliecina to, ka Nadija Savčenko nevarēja būt iesaistīta apšaudē, kuras rezultātā tika nogalināti divi Krievijas žurnālisti. Viņa faktiski jau vairākas stundas atradās Krievijas teritorijā, pirms šie cilvēki gāja bojā. Tiesa neļāva Nadijai Savčenko teikt pēdējo vārdu, uzskatot, ka jebkādi pierādījumi no Ukrainas nav ņemami vērā. Pētot gan laiku, gan attālumu konkrētā nodarījuma gadījumā, kas tiek inkriminēts Nadijai Savčenko, viņas aizstāvji ir secinājuši, ka faktiski šādas darbības nav bijis iespējams veikt. Tomēr neviens no izmeklētājiem nav devies uz Ukrainu, lai šo lietu izpētītu. Tā ka tā ir paraugprāva tās "labākajās" tradīcijās.

Mēs ļoti labi zinām, ka 2014.gada sākumā, kad Krievija gatavojās Soču olimpiskajām spēlēm, no cietuma tika izlaists gan Hodorkovskis, gan arī jaunās sievietes, kas bija apvienojušās rokgrupā "Pussy Riot". Tad bez problēmām šie cilvēki tika izlaisti no cietuma, apliecinot, ka tās bija politiskas prāvas. Tā ka šī ir vēl viena prāva, kas spilgti apliecina tradīciju.

Cienījamie SASKAŅAS deputāti! Daži no jums jau ilgi strādā ar cilvēktiesību jautājumiem. Jūs taču saprotat, ko nozīmē tiesības uz godīgu tiesu. Un šinī gadījumā tās, protams, nav ievērotas.

Un visbeidzot. Kas tad tiek inkriminēts Nadijai Savčenko? Viņa ir Ukrainas armijas pilote, kas ir arī piedalījusies Ukrainas armijas misijā Irākā. Tad, kad Krievijas Federācija realizēja agresīvu politiku pret savu kaimiņvalsti Ukrainu (Krievijas oficiālie pārstāvji, to skaitā prezidents, ir vairākkārt atzinuši, ka Ukrainas austrumos ir bijusi Krievijas regulārās armijas klātbūtne!), Nadija Savčenko pildīja savu pilsoņa un karavīra pienākumu un iesaistījās savas valsts aizsardzībā. Tas viņai tiek šobrīd inkriminēts. Tā ir paraugprāva. Un šodien Latvijas parlaments atkal un atkal nostājas Ukrainas tautas brīvās izvēles pusē – Nadija Savčenko ir jāatbrīvo.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies. (Aplausi.)

Vārds deputātam Kārlim Seržantam.

K.Seržants (ZZS).

Labrīt, kolēģi! Tā kā iepriekšējie divi runātāji jau sīki un smalki izanalizēja notikumu, es nerunāšu gari un pateikšu, ka, pieņemot šo lēmumu, mēs palīdzam īstenībā arī Krievijai.

Kādā ziņā? Nu, ņemot vērā to, kāds šobrīd ir Nadijas veselības stāvoklis, nav izslēgts, ka viņa cietumā var arī nomirt. Un, ja tas tiešām tā notiks, tad... es varu gandrīz vai saderēt, ka tad būs arī starptautiskais "Nadijas Savčenko saraksts", kurš salīdzinājumā ar "Magņitska sarakstu" būs, es domāju, vēl daudz plašāks un spēcīgāks, un Krievijai tas nozīmēs jaunu soli starptautiskās izolācijas virzienā.

Un otra lieta. Aicinot Krieviju tomēr atdot Ukrainai Nadiju Savčenko, kā arī citus sagūstītos karavīrus, mēs apriori paredzam, ka tādā pašā procedūrā arī Ukraina, visticamāk, atdotu sagūstītos Krievijas karavīrus, kas joprojām ir Ukrainā. Tā ka tas ir arī Krievijas interesēs. Tāpēc lūdzu atbalstīt šo lēmumu. Un varbūt arī SASKAŅA varētu padomāt par to, ka arī Krievijai būs kas labs no tā.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Jurim Viļumam.

J.Viļums (LRA).

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Dāmas un kungi! Protams, varam teikt, ka šis paziņojums neko daudz nenozīmēs un varbūt pats par sevi nenodrošinās to, ka Nadiju Savčenko atbrīvos. Tomēr es domāju, ka mums patiešām ir jāpauž mūsu kopējā nostāja. Argumenti, ko teica frakcijas SASKAŅA pārstāvji, bija ļoti īsi. Tas pierāda to, ka īstenībā šie argumenti... šo argumentu īsti nav.

Un jāņem vērā tas, ka arī vairāki mūsu parlamenta deputāti ir iestājušies Latvijas Republikas Zemessardzē. Varbūt tās mācības būs pierobežā (piemēram, man dzimtas mājas ir tikai 23 kilometru attālumā no Krievijas robežas). Un, ja, nedod Dievs, kāds no mūsu parlamenta deputātiem, no mūsu kolēģiem, tiks sagūstīts un aizvests pāri robežai, vai tiešām arī tad mēs meklēsim tādu redakciju, lai visas frakcijas tai piekristu? Domāju, ka tas nebūtu prātīgi, jo tad gan mums būtu jārīkojas ātri un atbildīgi.

Es aicinu balsot "par" šo kaut vai simbolisko paziņojumu, tādējādi paužot mūsu nostāju.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Debates slēdzu.

Vai ziņotājs komisijas vārdā ko piebildīs?

O.Ē.Kalniņš. Komisijas vārdā aicinu atbalstīt šo paziņojumu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu "Par Ukrainas parlamenta deputāti un Gaisa spēku piloti Nadiju Savčenko"! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 65, pret – nav, atturas – 21. Lēmums ir pieņemts. Paldies.

O.Ē.Kalniņš. Paldies.

Sēdes vadītāja. Turpinām ar iesniegtajām izmaiņām Saeimas Prezidija apstiprinātajā sēdes darba kārtībā.

Deputāti Valainis, Krauze, Kols, Ainars Latkovskis un Āboltiņa lūdz grozīt sēdes darba kārtību un tajā iekļaut likumprojektu "Grozījumi Repatriācijas likumā". Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība ir grozīta.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz grozīt sēdes darba kārtību un tajā iekļaut likumprojektu "Grozījumi Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likumā". Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība ir grozīta.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz grozīt sēdes darba kārtību un tajā iekļaut likumprojektu "Grozījumi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likumā". Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība ir grozīta.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz grozīt sēdes darba kārtību un tajā iekļaut likumprojektu "Grozījumi Kredītiestāžu likumā". Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība ir grozīta.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija lūdz grozīt sēdes darba kārtību un tajā iekļaut likumprojektu "Grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā". Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība ir grozīta.

Darba kārtībā – "Prezidija ziņojumi par iesniegtajiem likumprojektiem".

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Grozījumi Darba likumā" nodot Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Grozījums Likumā par budžetu un finanšu vadību" nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas iesniegto likumprojektu "Grozījums Augstskolu likumā" nodot Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina deputātu Mārtiņa Bondara, Daiņa Liepiņa, Nellijas Kleinbergas, Ingas Bites un Jura Viļuma iesniegto likumprojektu "Grozījums Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā" nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

"Par" pieteicies runāt deputāts Mārtiņš Bondars.

M.Bondars (LRA).

Cienītās kolēģes! Godātie kolēģi!

Finanšu ministre ir nākusi klajā ar paziņojumu, ka viņa vēlētos būtiski pārskatīt Latvijas nodokļu sistēmu, lai tā būtu taisnīgāka, godīgāka un vienlīdzīgāka. Tajā pašā laikā finanšu ministre pilnīgi putrojas jau esošajā nodokļu sistēmā. Esot pie mums frakcijā, finanšu ministre transportlīdzekļa nodevu nodēvēja par patēriņa nodokli. Ziniet, patēriņa nodoklis ir tad, kad tu vairāk lieto, un tāpēc vairāk maksā nodokli. Savukārt transportlīdzekļa nodeva ir īpašuma nodoklis jeb nodeva, kuru tu maksā par to, ka tev ir īpašumā, piemēram, automašīna, un par to tev ir jāmaksā.

Ņemot vērā vēl dažādas neprecizitātes, kuras ministre ir pieļāvusi savā skaidrojumā sabiedrībai par nodokļiem un nodevām, Latvijas Reģionu apvienība ar nākusi klajā ar ierosinājumu tomēr definēt minētā likuma mērķi, kuru iepriekšējās Saeimas un Finanšu ministrija nav iekļāvusi likumā.

Tas ir brāķis darbā. Tas ir brāķis Saeimas darbā. Un mums to jāvar atzīt. Tādēļ es jūs, kolēģi, aicinu labot šo brāķi, palīdzēt viest ministrei skaidrību un nemaldināt vēlētājus, stāstot, par ko katrs nodoklis un nodeva ir.

Paldies jums.

Sēdes vadītāja. "Pret" pieteicies runāt deputāts Edgars Putra.

E.Putra (ZZS).

Labrīt, cienījamie kolēģi! Aicinu tomēr Latvijas Reģionu apvienību neputroties šajā jautājumā, jo... (Zālē smiekli.) Tas vārds nav saistīts ar mani... Nodokļu jēdziena definīcija jau šobrīd... Tas, ko jūs gribat precizēt, ir definēts likumā "Par nodokļiem un nodevām". Tādējādi mēs dublētu šo definīciju. (Dep. A.Bērziņš: "Tā ir taisnība! Pareizi!")

Otrām kārtām. Visu nodokļu mērķis, Bondara kungs, ir nodrošināt valsts pamatbudžeta ieņēmumus, attiecīgi nodrošinot valstij nepieciešamo funkciju un vajadzību realizāciju atbilstoši prioritātēm. (Dep. M.Bondars: "Jūs esat nekompetents! Nekompetents!") Likumi nereglamentē, kā tiek sadalīti nodokļu ieņēmumi. To nosaka gadskārtējais valsts budžeta likums. To jums vajadzētu zināt.

Kontekstam: šī valsts nodeva par transportlīdzekli 2016.gadā ir plānota 85 miljonu eiro apmērā, tomēr valsts ceļu uzturēšanai un atjaunošanai mēs tērējam gandrīz trīs reizes lielāku summu – 194,4 miljonus eiro.

Aicinu neatbalstīt šo likumprojektu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Viens deputāts runājis "par", viens – "pret". Un mums ir jābalso.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījums Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā" nodošanu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 30, pret – 60, atturas – 1. Likumprojekts komisijai nav nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas iesniegto likumprojektu "Grozījumi Augstskolu likumā" nodot Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas iesniegto likumprojektu "Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā" nodot Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Grozījums Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā" nodot Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Muitas likums" nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Grozījumi likumā "Par Valsts ieņēmumu dienestu"" nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina deputātu Viktora Valaiņa, Armanda Krauzes, Riharda Kola, Ainara Latkovska un Solvitas Āboltiņas iesniegto likumprojektu "Grozījumi Repatriācijas likumā" nodot Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Nākamā darba kārtības sadaļa – "Par atvaļinājuma piešķiršanu".

Par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātam Anrijam Matīsam šā gada 16. un 17.martā. Saeimas Prezidijs informē, ka ir saņemts deputāta Anrija Matīsa iesniegums ar lūgumu piešķirt viņam neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 16. un 17.martā. Saeimas Prezidijs šo atvaļinājumu ir piešķīris un par to informē Saeimu.

Par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātei Jūlijai Stepaņenko šā gada 16. un 17.martā. Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputātes Jūlijas Stepaņenko iesniegumu ar lūgumu piešķirt neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 16. un 17.martā. Saeimas Prezidijs atvaļinājumu ir piešķīris un par to informē Saeimu.

Par piešķirto neapmaksāto atvaļinājumu deputātam Vladimiram Nikonovam šā gada 31.martā. Saeimas Prezidijs ir saņēmis deputāta Vladimira Nikonova iesniegumu ar lūgumu piešķirt neapmaksātu atvaļinājumu šā gada 31.martā. Saeimas Prezidijs atvaļinājumu ir piešķīris un par to informē Saeimu.

Nākamā darba kārtības sadaļa – "Likumprojektu izskatīšana".

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Liepājas speciālās ekonomiskās zonas likumā", otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā – deputāts Edvards Smiltēns.

E.Smiltēns (VIENOTĪBA).

Jā, kolēģi. Strādājam ar grozījumiem Liepājas speciālās ekonomiskās zonas likumā. Komisijā mēs saņēmām trīs priekšlikumus.

1. ir Juridiskā biroja priekšlikums, kurš komisijā ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. 2. arī ir Juridiskā biroja priekšlikums, kurš komisijā ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. 3. arī ir Juridiskā biroja priekšlikums, kurš precizē spēkā stāšanās termiņu un komisijā ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

E.Smiltēns. Līdz ar to, kolēģi, esam izskatījuši visus trīs priekšlikumus. Komisijas vārdā aicinu atbalstīt likumprojektu otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Liepājas speciālās ekonomiskās zonas likumā" atbalstīšanu otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 79, pret – 6, atturas – nav. Likums ir pieņemts.

Darba kārtībā – likumprojekts "Par nekustamā īpašuma Ieriķu ielā 10A, Rīgā, daļas atsavināšanu sabiedrības vajadzībām Austrumu maģistrāles posma no Ieriķu ielas līdz Vietalvas ielai izbūves nodrošināšanai", trešais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā – deputāts Gaidis Bērziņš.

G.Bērziņš (VL–TB/LNNK).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Godātie kolēģi! Vēlos informēt, ka gan šajā likumprojektā, gan nākamajos divos likumprojektos paredzētā nekustamā īpašuma... atsavināmā nekustamā īpašuma īpašnieks ir viena un tā pati persona, un, skatot šos likumprojektus trešajam lasījumam, gluži kā iepriekšējās reizēs, komisija uz savu sēdi laikus uzaicināja nekustamā īpašuma īpašnieku. Tas notika šā gada 3.martā, informējot par to, ka Saeima attiecīgos likumprojektus ir atbalstījusi otrajā lasījumā un aicina zemes īpašnieku šā gada 15.martā piedalīties Juridiskās komisijas sēdē.

Īpašnieks nav izrādījis interesi, nav arī pilnvarojis kādu personu piedalīties Juridiskās komisijas sēdē, tāpat arī nav sniedzis nekādus rakstiskus apsvērumus. Līdz ar to komisija nolēma skatīt gan šo, gan arī nākamos divus likumprojektus.

Šim konkrētajam likumprojektam komisija priekšlikumus nav saņēmusi. Komisija atbalstīja minēto likumprojektu pirms trešā lasījuma.

Līdz ar to komisijas vārdā lūdzu atbalstīt likumprojektu trešajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Par nekustamā īpašuma Ieriķu ielā 10A, Rīgā, daļas atsavināšanu sabiedrības vajadzībām – Austrumu maģistrāles posma no Ieriķu ielas līdz Vietalvas ielai izbūves nodrošināšanai" atbalstīšanu trešajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 86, pret un atturas – nav. Likums ir pieņemts.

Godātie kolēģi! Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz grozīt sēdes darba kārtību un likumprojektu "Grozījums Augstskolu likumā" izskatīt pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība ir grozīta.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz grozīt sēdes darba kārtību un likumprojektu "Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā" izskatīt pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība ir grozīta. Paldies.

Darba kārtībā – likumprojekts "Par nekustamā īpašuma Gustava Zemgala gatvē 14, Rīgā, daļas atsavināšanu sabiedrības vajadzībām – Austrumu maģistrāles posma no Ieriķu ielas līdz Vietalvas ielai izbūves nodrošināšanai", trešais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā – deputāts Gaidis Bērziņš.

G.Bērziņš (VL–TB/LNNK).

Kolēģi! Arī šim likumprojektam komisija nesaņēma nevienu priekšlikumu. Komisija atbalstīja minēto likumprojektu izskatīšanai trešajā lasījumā. Komisijas vārdā lūdzu atbalstīt likumprojektu trešajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Par nekustamā īpašuma Gustava Zemgala gatvē 14, Rīgā, daļas atsavināšanu sabiedrības vajadzībām – Austrumu maģistrāles posma no Ieriķu ielas līdz Vietalvas ielai izbūves nodrošināšanai" atbalstīšanu trešajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 89, pret un atturas – nav. Likums ir pieņemts.

Darba kārtībā – likumprojekts "Par nekustamā īpašuma Gustava Zemgala gatvē 13, Rīgā, daļas atsavināšanu sabiedrības vajadzībām – Austrumu maģistrāles posma no Ieriķu ielas līdz Vietalvas ielai izbūves nodrošināšanai", trešais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā – deputāts Gaidis Bērziņš.

G.Bērziņš (VL–TB/LNNK).

Kolēģi! Arī šim likumprojektam komisija nav saņēmusi priekšlikumus. Komisija atbalstīja minēto likumprojektu, un es arī komisijas vārdā lūdzu atbalstīt šo likumprojektu trešajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Par nekustamā īpašuma Gustava Zemgala gatvē 13, Rīgā, daļas atsavināšanu sabiedrības vajadzībām – Austrumu maģistrāles posma no Ieriķu ielas līdz Vietalvas ielai izbūves nodrošināšanai" atbalstīšanu trešajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 87, pret un atturas – nav. Likums ir pieņemts.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Stratēģiskas nozīmes preču aprites likumā", trešais lasījums.

Ārlietu komisijas vārdā – deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš.

O.Ē.Kalniņš (VIENOTĪBA).

Labdien vēlreiz! Strādājam ar likumprojektu "Grozījumi Stratēģiskas nozīmes preču aprites likumā" (dokuments Nr.1959). Ārlietu komisija izskatīja šo likumprojektu. Saņēmām četrus priekšlikumus.

1.priekšlikums ir no Ārlietu komisijas. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. Paldies.

2.priekšlikums – no deputāta Aleksandra Kiršteina. Netika atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Uzsākam debates.

Vārds deputātam Aleksandram Kiršteinam.

A.Kiršteins (VL–TB/LNNK).

Cienījamā priekšsēdētāja! Godājamie deputāti! Es vienkārši nevaru balsot par šo anahronisko normu viena iemesla dēļ.

Es jums nolasīšu to: ir aizliegts pielietot Nacionālajā stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstā minētos priekšmetus operatīvai izmeklēšanai. Un kas tad šajā sarakstā ir? Tur ir iekārtas audioinformācijas ieguvei slēptā veidā, tātad speciāli mikrofoni, specializēti uztvērēji un – paklausieties! – iekārtas slēptai videonovērošanai, tas ir, videokameras, kas ir mazākas par 40 reiz 40 milimetriem. Tātad, ja jums ir privāts īpašums, piemēram, mežs, un jūs noliksiet aļņa maketu un viņa acī iebūvēsiet videokameru, lai skatītos, kas tur notiek, tad jūs var tiesāt un ielikt cietumā kā policejiskā valstī. Turklāt kuriozs ir tāds: ja jums būs kamera... teiksim, jūs ieejat Frankfurtes lidostā, godājamie kolēģi, un tur ir stends, kur jūs varat nopirkt šīs kameras – pildspalvu veidā, brillēs iemontētas, un tā tālāk. Tātad, ja jūs iegādāsieties šādu pildspalvu un tajā būs 41 milimetru liela ierīce, jūs nesodīs. Bet, ja tajā būs 39 milimetrus liela ierīce, jūs nonāksiet cietumā. Turklāt šīs ierīces darbojas ar programmatūru.

Nu, saprotiet, – kāpēc privātajā, personīgajā telpā jūs nevarat lietot šādas ierīces? Uz ko mēs ejam?!

Tātad šim punktam būtu jābūt tādam, ka šīs ierīces nedrīkst lietot sabiedriskajā telpā. Bet, ja es tās lietoju savā istabā vai savā dzīvoklī un esmu ielicis, piemēram, otrā istabā šādu kameru bērna gultiņā, – arī tad mani var tiesāt? Te tas nav norādīts.

Tagad nākamais priekšlikums – par programmatūru. Tas nav mans priekšlikums. Ja jūs izlasītu tos ironiskos komentārus no informācijas tehnoloģiju firmām, jūs saprastu, cik šis priekšlikums ir bezjēdzīgs.

Tikko bija prāva... faktiski ne prāva... Amerikas Savienotajās Valstīs prokuratūra pieprasīja Apple kompānijai atklāt šifru, lai varētu uzlauzt viena terorista mobilo telefonu. Un šo telefonu nevarēja uzlauzt. Un, ja jūs vakar skatījāties... bija ārkārtīgi interesants raidījums par šo tēmu (vai nu BBC, vai Euronews)... ka šo programmu uzlauza viena hakeru komanda no Izraēlas. Strādājot kādu nedēļu, viņiem izdevās šo programmu uzlauzt. Uz ko Apple pārstāvji paziņoja, ka viņi izstrādā daudz labāku jaunu šifra programmu. Tātad, ja jums ir kaut kas telefonā un jums tas ir ar paroli nošifrēts, neviens jums šo telefonu neuzlauzīs. Jūs pasakiet, ka jūs esat aizmirsis šo kodu. Nu vai tad jūs spīdzinās kaut kādā veidā, lai šo programmatūru atvērtu?

Jūs, protams, varat balsot, kā vēlaties, bet rakstīt iekšā likumos šādas novecojušas normas, kuras bija aktuālas pirms 10 gadiem, vienkārši ir komiski.

Tāpēc es aicinu nebalsot un svītrot programmatūru kā tādu. Ne to kāds var pārbaudīt, ne to ir aizliegts pirkt.

Protams, ir jāmaina šāds muļķīgs priekšlikums, jo nekur pasaulē nav aizliegts iegādāties personīgām vajadzībām videokameras, kas diametrā ir mazākas par 25 milimetriem vai 40 reiz 40 milimetru videokameras, ja tās ir kvadrātiskas. Nu tas taču ir pilnīgs – piedodiet! – marasms!

Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.

Vai ziņotājs komisijas vārdā ko piebildīs?

O.Ē.Kalniņš. Jā.

Ārlietu komisijā bija diezgan plaša diskusija par šo jautājumu, uzklausījām arī Kiršteina kungu un vairākus drošības ekspertus. Un tomēr komisija neatbalstīja šo priekšlikumu.

Aicinu neatbalstīt.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par 2. – deputāta Kiršteina iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 9, pret – 59, atturas – 11. Priekšlikums nav atbalstīts. (Starpsauciens: "Deviņiem ir kameras!")

O.Ē.Kalniņš. 3. ir Ārlietu komisijas priekšlikums. Tika atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. Un 4. arī ir Ārlietu komisijas priekšlikums. Tika atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Ē.Kalniņš. Līdz ar to visi priekšlikumi ir izskatīti.

Ārlietu komisijas vārdā aicinu atbalstīt šo likumprojektu trešajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Stratēģiskas nozīmes preču aprites likumā" atbalstīšanu trešajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 85, pret un atturas – nav. Likums ir pieņemts.

O.Ē.Kalniņš. Paldies.

Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi! Izglītības, kultūras un zinātnes komisija lūdz grozīt sēdes darba kārtību un likumprojektu "Grozījumi Augstskolu likumā" (Nr.531/Lp12) izskatīt pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Darba kārtība ir grozīta.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījums likumā "Par nodokļiem un nodevām"", otrais lasījums.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā – Imants Parādnieks.

I.Parādnieks (VL–TB/LNNK).

Labrīt, godātie kolēģi! Strādājam ar likumprojektu Nr.447/Lp12.

Uz otro lasījumu sadarbībā ar Kultūras ministriju un Juridisko biroju atbildīgā komisija izstrādāja vienu redakcionāla rakstura priekšlikumu. Un tas komisijā ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Parādnieks. Komisijas vārdā aicinu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījums likumā "Par nodokļiem un nodevām"" atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 85, pret un atturas – nav. Likumprojekts otrajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai trešajam lasījumam.

I.Parādnieks. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš – šā gada 5.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 5.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Aizturēto personu turēšanas kārtības likumā", otrais lasījums.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā – deputāte Zenta Tretjaka.

Z.Tretjaka (SASKAŅA).

Augsti godājamais Saeimas Prezidij! Cienījamie kolēģi! Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija savā sēdē apsprieda likumprojektu "Grozījumi Aizturēto personu turēšanas kārtības likumā" un to sagatavoja otrajam lasījumam.

Komisija saņēma sešus priekšlikumus.

1. – Latvijas Republikas tiesībsarga Jansona kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti lūdz balsojumu.

Lūdzu zvanu! Balsosim par 1. – Latvijas Republikas tiesībsarga Jansona iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 25, pret – 57, atturas – 5. Priekšlikums nav atbalstīts.

Z.Tretjaka. 2. – Latvijas Republikas tiesībsarga Jansona kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti lūdz balsojumu.

Lūdzu zvanu! Balsosim par 2. – Latvijas Republikas tiesībsarga Jansona iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 23, pret – 60, atturas – 4. Priekšlikums nav atbalstīts.

Z.Tretjaka. 3. – Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Z.Tretjaka. 4. – Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Z.Tretjaka. 5. – Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Z.Tretjaka. 6. – Latvijas Republikas tiesībsarga Jansona kunga priekšlikums. Nav atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti lūdz balsojumu.

Lūdzu zvanu! Balsosim par 6. – Latvijas Republikas tiesībsarga Jansona iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 21, pret – 58, atturas – 5. Priekšlikums nav atbalstīts.

Z.Tretjaka. Visi priekšlikumi ir izskatīti. Komisijas vārdā lūdzu atbalstīt likumprojektu "Grozījumi Aizturēto personu turēšanas kārtības likumā"...

Sēdes vadītāja. ...otrajā lasījumā.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Aizturēto personu turēšanas kārtības likumā" atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 89, pret un atturas – nav. Likumprojekts otrajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai trešajam lasījumam.

Z.Tretjaka. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam – 5.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 5.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījums Apcietinājumā turēšanas kārtības likumā", otrais lasījums.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā – deputāte Zenta Tretjaka.

Z.Tretjaka (SASKAŅA).

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija izskatīja likumprojektu "Grozījums Apcietinājumā turēšanas kārtības likumā" un to sagatavoja izskatīšanai otrajā lasījumā.

Komisija nav saņēmusi priekšlikumus. Sakarā ar to komisijas vārdā lūdzu atbalstīt minēto likumprojektu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījums Apcietinājumā turēšanas kārtības likumā" atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 90, pret un atturas – nav. Likumprojekts otrajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai trešajam lasījumam.

Z.Tretjaka. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam – 5.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 5.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā", otrais lasījums.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā – deputāte Zenta Tretjaka.

Z.Tretjaka (SASKAŅA).

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija šā gada 15.marta sēdē izskatīja likumprojektu "Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā" otrajam lasījumam. Komisija nav saņēmusi priekšlikumus. Sakarā ar to komisijas vārdā lūdzu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā" atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 88, pret un atturas – nav. Likumprojekts otrajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai trešajam lasījumam.

Z.Tretjaka. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam – 5.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 5.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi likumā "Par policiju"", otrais lasījums.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā – deputāte Zenta Tretjaka.

Z.Tretjaka (SASKAŅA).

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija savā sēdē apsprieda likumprojektu "Grozījumi likumā "Par policiju"" otrajam lasījumam. Komisija saņēma trīs priekšlikumus.

1. ir Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Z.Tretjaka. 2. – iekšlietu ministra Kozlovska kunga priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Uzsākam debates.

Vārds deputātam Jānim Ādamsonam.

J.Ādamsons (SASKAŅA).

Godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi! Mēs runājam par grozījumiem likumā "Par policiju", par 12.pantu "Policijas darbinieka vispārējās tiesības". Šobrīd spēkā esošā redakcija nosaka, ka savas kompetences ietvaros policijas darbiniekam ir tiesības bez maksas saņemt no valsts un pašvaldību institūcijām un amatpersonām nepieciešamo informāciju un dokumentus. It kā īsi, skaidri un kodolīgi, viss ir saprotams. Turpretim piedāvātā redakcija... Es esmu pārliecināts, ka iekšlietu ministrs acīmredzot nav iedziļinājies šajos grozījumos, citādi, visticamāk, viņš nebūtu tos parakstījis. Kāda ir tagad piedāvātā redakcija? Spēkā esošajā redakcijā ir runa par kompetenci un tiem, no kuriem var pieprasīt informāciju un dokumentus, turpretim piedāvātajā redakcijā kompetence pazūd un šobrīd piedāvātā redakcija skan šādi: "[..] pieprasīt un saņemt bez maksas no publiskām personām un privātpersonām informāciju, dokumentus un citus materiālus."

Cienījamie kolēģi, par kādu policejisku valsti mēs runājam? Es gribētu atgādināt visiem deputātiem, ka likums "Par policiju" ir attiecināms ne tikai uz Valsts policiju. Tāpat tas skar finanšu policiju, muitas policiju un pašvaldības policiju. Tagad jebkurš kārtībnieks, patruļdienesta policists būs tiesīgs pieprasīt no jebkuras publiskas, fiziskas personas, privātpersonas absolūti jebkādu, pat pašu absurdāko informāciju. Priekš kā? Uz kurieni mēs ejam? Priekš kā ir vajadzīgi šie grozījumi?

Diemžēl šajā komisijas sēdē nepiedalījās virkne deputātu, arī es tajā skaitā. Es domāju, ka šis priekšlikums komisijā nebūtu guvis atbalstu.

Es aicinu neatbalstīt šo priekšlikumu un atgriezties pie iepriekšējās redakcijas.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.

Vai komisijas vārdā ir kas piebilstams?

Z.Tretjaka. Nav.

Sēdes vadītāja. Komisijas vārdā nekas piebilstams nav.

Lūdzu zvanu! Balsosim par 2. – iekšlietu ministra Kozlovska iesniegto priekšlikumu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 52, pret – 26, atturas – nav. Priekšlikums ir atbalstīts.

Z.Tretjaka. 3. – Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

Z.Tretjaka. Komisijas vārdā lūdzu atbalstīt likumprojektu "Grozījumi likumā "Par policiju"" otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi likumā "Par policiju"" atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 63, pret – 21, atturas – 4. Likumprojekts otrajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai trešajam lasījumam.

Z.Tretjaka. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam – 5.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Līdz ar to priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 5.aprīlim. Paldies.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Dzīvesvietas deklarēšanas likumā", pirmais lasījums.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vārdā – deputāts Ainārs Mežulis.

A.Mežulis (ZZS).

Labdien, cienījamie kolēģi! Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija ir izskatījusi Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Grozījumi Dzīvesvietas deklarēšanas likumā" un lūdz Saeimu atbalstīt to pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Dzīvesvietas deklarēšanas likumā" atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 89, pret un atturas – nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam.

A.Mežulis. Otrajam lasījumam priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 6.maijam.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Līdz ar to priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 6.maijam.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījums Reģionālās attīstības likumā", pirmais lasījums.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vārdā – deputāte Nellija Kleinberga.

N.Kleinberga (LRA).

Godātie kolēģi! Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija ir izskatījusi Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Grozījums Reģionālās attīstības likumā" un konceptuāli atbalstījusi to.

Likumprojekta mērķis ir paaugstināt plānošanas reģionu un pašvaldību lomu uzņēmējdarbības veicināšanā un uzņēmējdarbības vides uzlabošanā.

Komisijas vārdā lūdzu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījums Reģionālās attīstības likumā" atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 89, pret un atturas – nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam.

N.Kleinberga. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš likumprojekta otrajam lasījumam – šā gada 7.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 7.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Aizsargjoslu likumā", pirmais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā – deputāts Ingmārs Līdaka.

I.Līdaka (ZZS).

Labdien, cienījamie kolēģi! Tātad jūsu uzmanībai likumprojekts "Grozījumi Aizsargjoslu likumā", pirmais lasījums.

Atbildīgā komisija, izskatījusi šos grozījumus, nolēma neatbalstīt šo likumprojektu. Domas dalījās par to, kāda aizsargjoslu sistēma, teiksim tā, būtu efektīvāka.

Aizsargjoslu likuma līdzšinējā redakcija paredz gar ūdenstecēm aizsargjoslu 10 metru platībā, kur nedrīkst lietot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus un minerālmēslus.

Jaunajā redakcijā paredzēts šo aizsargjoslu sašaurināt līdz diviem metriem un noteikt metru platu joslu gar vietējās nozīmes grāvjiem, bet ar nosacījumu, ka šajā šaurākajā aizsargjoslā netiek veikta nekāda darbība, tātad netiek veikta arī zemes apstrāde.

Domas dalījās par to, kurš būtu efektīvākais ūdensteces aizsardzības veids. Un vairākums komisijas locekļu nosliecās uz to, ka šis jaunais grozījums nav atbalstāms.

Tātad komisijas vārdā lūdzu neatbalstīt.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Aizsargjoslu likumā" atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 2, pret – 77, atturas – 6. Likumprojekts nav atbalstīts.

Darba kārtībā – likumprojekts "Par Latvijas Republikas valdības un Turkmenistānas valdības nolīgumu par starptautisko automobiļu satiksmi", pirmais lasījums.

Ārlietu komisijas vārdā – deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš.

O.Ē.Kalniņš (VIENOTĪBA).

Labdien vēlreiz! Strādājam ar dokumentu Nr.1748. Šis likumprojekts ir izstrādāts, lai izveidotu līgumtiesisko bāzi starptautisko kravu un pasažieru pārvadājumu veikšanai starp Latviju un Turkmenistānu. Latvijas starptautiskie autopārvadātāji ir veiksmīgi integrējušies starptautiskajā autopārvadājumu tirgū un turpina meklēt iespējas sadarbībai jaunos tirgos Āzijas un Centrālāzijas reģiona valstīs.

Ārlietu komisija izskatīja šo likumprojektu un atbalstīja pirmajā lasījumā. Aicinu arī Saeimu to darīt.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Par Latvijas Republikas valdības un Turkmenistānas valdības nolīgumu par starptautisko automobiļu satiksmi" atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 88, pret un atturas – nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam.

O.Ē.Kalniņš. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš – 15.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 15.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā", otrais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā – deputāts Guntis Kalniņš.

G.Kalniņš (ZZS).

Godātā Saeimas priekšsēdētāja! Deputāti! Juridiskā komisija saņēmusi likumprojektam "Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā" (Nr.341/Lp12) piecus priekšlikumus.

1. – zemkopības ministra Jāņa Dūklava priekšlikums, kas ir daļēji atbalstīts un iekļauts 3.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

G.Kalniņš. 2. – deputāta Edgara Putras priekšlikums, kas ir daļēji atbalstīts un iekļauts 3.priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

G.Kalniņš. 3. – Juridiskās komisijas priekšlikums, kas paredz par lauksaimniecības zemes neizmantošanu lauksaimnieciskajā darbībā brīdinājumu vai naudas sodu gan fiziskajām, gan juridiskām personām no 60 līdz 5000 eiro apmērā. Juridiskajā komisijā priekšlikums ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

G.Kalniņš. 4. – Juridiskās komisijas priekšlikums, kas precīzi nosaka, ka šis likums attiecas uz zemes īpašumu, kurš ir iegādāts pēc 2014.gada 1.novembra. Juridiskajā komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

G.Kalniņš. 5. – Juridiskā biroja priekšlikums, kas izslēdz likuma spēkā stāšanās noteikumu. Komisijā ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

G.Kalniņš. Komisijas vārdā lūdzu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā" atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 83, pret – 4, atturas – nav. Likumprojekts otrajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai trešajam lasījumam.

G.Kalniņš. Priekšlikumus trešajam lasījumam iesniegt līdz 5.aprīlim.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 5.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā", otrais lasījums.

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vārdā – deputāts Valters Dambe.

V.Dambe (ZZS).

Cienījamais Prezidij! Kolēģi! Skatām likumprojektu "Grozījumi Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā".

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā ir saņemti pieci priekšlikumi.

1.priekšlikums ir no deputāta Jāņa Upenieka. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

V.Dambe. 2.priekšlikums – no deputāta Upenieka. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

V.Dambe. 3.priekšlikums – no deputāta Upenieka. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

V.Dambe. 4.priekšlikums – no deputāta Upenieka. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

V.Dambe. 5.priekšlikums – no deputāta Upenieka. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

V.Dambe. Lūdzu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā" atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 88, pret un atturas – nav. Likumprojekts otrajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai trešajam lasījumam.

V.Dambe. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš – 5.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 5.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Aizsargjoslu likumā", otrais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā – deputāts Ingmārs Līdaka.

I.Līdaka (ZZS).

Cienījamie kolēģi! Tātad jūsu uzmanībai likumprojekts "Grozījumi Aizsargjoslu likumā", otrais lasījums.

Atbildīgā komisija ir saņēmusi 17 priekšlikumus.

1. – Juridiskā biroja priekšlikums, kas ir redakcionāls. Komisijā guva atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. 2. – deputāta Līdakas priekšlikums. Ir daļēji atbalstīts, iekļauts 3. – komisijas izstrādātajā priekšlikumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. Tātad lūdzu atbalstīt 3. – atbildīgās komisijas priekšlikumu, kurā precizēts sarkano līniju formulējums.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. 4. – deputāta Līdakas priekšlikums. Par aizsargjoslām gar ielām un ceļiem. Komisijā guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. 5. – Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. 6. – Juridiskā biroja priekšlikums par aizsargjoslām ap naftas ieguves vietām jūrā. Ir komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. 7. – Juridiskā biroja priekšlikums. Komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. 8. – Juridiskā biroja priekšlikums. Ir komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. 9. – Juridiskā biroja priekšlikums. Arī tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. Tad seko virkne Juridiskā biroja priekšlikumu par nosacījumiem aizsargjoslās jūrā ap naftas ieguves vietām.

10. – Juridiskā biroja priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. 11. – Juridiskā biroja priekšlikums. Lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. 12. – Juridiskā biroja priekšlikums. Lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. 13. – Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija atbalstījusi.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. 14. – Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija atbalstījusi.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. Komisijas atbalstu ir guvis arī 15. – atbildīgās komisijas priekšlikums.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. Atbildīgā komisija izstrādājusi arī 16.priekšlikumu, kuru lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. Un arī 17. – atbildīgās komisijas priekšlikumu – lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Līdaka. Visi priekšlikumi izskatīti. Lūdzu apstiprināt šo likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Aizsargjoslu likumā" atbalstīšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 89, pret un atturas – nav. Likumprojekts otrajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai trešajam lasījumam.

I.Līdaka. Komisija priekšlikumus gaidīs līdz 15.aprīlim.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 15.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likumā", pirmais lasījums.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā – deputāts Edgars Putra.

E.Putra (ZZS).

Kolēģi! Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā esam izskatījuši trīs likumprojektus – šo un nākamos divus. Faktiski tie ir jāskata kopā, jo tiem visiem ir viens mērķis. Likumprojekti ir izstrādāti, lai stiprinātu un pilnveidotu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku pārvaldīšanas sistēmu Latvijas Republikā, pilnveidotu normatīvo regulējumu attiecībā uz atbildīgajām personām, kuras bankās ir atbildīgas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu un terorisma finansēšanas novēršanas jomu, precizējot šīm personām izvirzītās kvalifikācijas prasības. Šī likumprojektu pakete nodrošina savlaicīgu Eiropas Parlamenta un Padomes 2015.gada 20.maija direktīvas ieviešanu un starptautisko standartu pilnīgu ieviešanu. Tāpat kliedēsim OECD bažas par to, vai pilnīgi novēršam risku pārvaldes sistēmā līdz šim pieļautās kļūdas. Esam arī saskārušies ar vairākiem gadījumiem par to, ka uz mūsu bankām krīt aizdomu ēna.

Aicinu atbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likumā" atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 87, pret un atturas – nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam.

E.Putra. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam – šā gada 6.aprīlis. Izskatīšana Saeimas sēdē – 14.aprīlī.

Sēdes vadītāja. Komisija nav lūgusi šo likumprojektu atzīt par steidzamu. Līdz ar to priekšlikumus var iesniegt līdz šā gada 6.aprīlim. Paldies.

Darba kārtībā — likumprojekts "Grozījumi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likumā", pirmais lasījums.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā – deputāts Edgars Putra.

E.Putra (ZZS).

Jā, kolēģi! Līdzīgi kā iepriekšējais, arī šis likumprojekts ir saistīts ar noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu. Komisija to ir izskatījusi un atbalstījusi pirmajā lasījumā. Aicinu arī Saeimu to atbalstīt pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likumā" atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 87, pret un atturas – nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam!

E.Putra. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš – 2016.gada 6.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Līdz ar to priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 6.aprīlim.

Darba kārtībā — likumprojekts "Grozījumi Kredītiestāžu likumā", pirmais lasījums.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vārdā – deputāts Edgars Putra.

E.Putra (ZZS).

Jā, kolēģi. Izskatījām komisijā arī šo likumprojektu "Grozījumi Kredītiestāžu likumā" un atbalstījām pirmajā lasījumā. Aicinu atbalstīt arī Saeimas sēdē.

Sēdes vadītāja. Uzsākam debates.

Vārds deputātam Mārtiņam Bondaram.

M.Bondars (LRA).

Kam ir lielāka atbildība – amatpersonām vai ierindas iedzīvotājiem? Finanšu ministrijas iesniegtais likumprojekts "Grozījumi Kredītiestāžu likumā" skaidri raksturo situāciju valstī. Grozījumi paredz bankas ierindas darbiniekam sodu līdz 5 miljoniem eiro par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu vai piedalīšanos terorisma finansēšanas operāciju veikšanā. Grozījumi neparedz amatpersonu atbildību par piedalīšanos šāda veida pasākumos. Grozījumi neparedz to valstī, kur Eiropas Parlaments tikko ir atzinis, ka ik gadu valsts ekonomika zaudē līdz 5 miljardiem eiro korupcijas dēļ. (Starpsauciens: "Šausmas!")

Kolēģi! Katrā likumā, kurš paredz atbildību privātpersonām un privātiem uzņēmumiem, ir jānosaka skaidra atbildība arī amatpersonām, kuras uzrauga, regulē un izmeklē. Sāksim jau šodien! Paldies.

Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.

Vai komisijas vārdā ziņotājs ko piebildīs?

E.Putra. Komisijas vārdā vēlos piebilst, ka šis ir likumprojekta pirmais lasījums. Uz otro un trešo lasījumu Bondara kungs varēs iesniegt priekšlikumus. Tomēr es vēlos precizēt, ka šīs prasības tiks izvirzītas departamenta vadītājam. Noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizācijas un terorisma apkarošanas departamenta vadītājs (Sēdes vadītāja noklaudzina ar āmuru.) – tas nav parasts ierindas pilsonis, viņam ir lielāka atbildība. (Dep. M.Bondars: "Kārtējo reizi tu neko nesaproti!") Bet... nu, iesniegsiet uz otro un trešo lasījumu priekšlikumus.

Aicinu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Kredītiestāžu likumā" atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 83, pret un atturas – nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam.

E.Putra. 2016.gada 6.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 6.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā", pirmais lasījums... (Sēdes vadītāja noklaudzina ar āmuru.) pirmais lasījums.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā – deputāts Edvīns Šnore.

E.Šnore (VL–TB/LNNK).

Godātie kolēģi! Likumprojekts paredz noteikt kredītiestādēm, maksājumu iestādēm un elektroniskās naudas iestādēm pienākumu izstrādāt un ieviest kārtību, kādā tiek novērtētas un uzraudzītas personas un valdes locekļi, kas atbildīgi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu. Likumprojekts izstrādāts, lai iedzīvinātu Eiropas Parlamenta un Padomes 2015.gada 20.maija Direktīvu 2015/849 par to, lai nepieļautu finanšu sistēmas izmantošanu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanai vai teroristu finansēšanai.

Komisijas vārdā aicinu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā" atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 86, pret un atturas – nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam.

E.Šnore. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam – šā gada 6.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 6.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījums Augstskolu likumā", pirmais lasījums.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā – deputāts Arvīds Platpers.

A.Platpers (NSL).

Ļoti cienījamā priekšsēdētājas kundze! Godājamie deputāti!

Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā izskatīja likumprojektu "Grozījums Augstskolu likumā". Likumprojekts paredz izdarīt Augstskolu likumā šādu grozījumu – papildināt 7.pantu ar 2.2 daļu: "Ministru kabinets nosaka Iekšlietu ministrijas sistēmā esošo koledžu un studējošo pašpārvaldes finansēšanas un akadēmiskā personāla (izņemot amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm) atlīdzības noteikšanas kārtību." Izņēmums attiecībā uz personām ar speciālajām dienesta pakāpēm paredzēts, ņemot vērā Iekšlietu ministrijas un koledžas specifisko statusu.

Lūdzu pirmajā lasījumā atbalstīt šo likumprojektu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījums Augstskolu likumā" atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 83, pret un atturas – nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam.

A.Platpers. Komisija lūdz noteikt 11.aprīli par priekšlikumu iesniegšanas termiņu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 11.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā", pirmais lasījums.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā – deputāte Ilze Viņķele.

I.Viņķele (VIENOTĪBA).

Labdien, kolēģi! Šeit gan jāteic, ka loģiskāk būtu bijis, ja mēs vispirms skatītu grozījumus Augstskolu likumā, kuri sekos pēc šī likumprojekta. Tie ir divi saistīti likumprojekti.

Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā ir nepieciešami tādēļ, ka tūlīt – es ceru! – mēs atbalstīsim arī grozījumus Augstskolu likumā, kas atļaus valsts augstskolām atsavināt tām bez atlīdzības nodotos valsts īpašumus, kuri augstskolu pašu vajadzībām ir kļuvuši nepiemēroti. Un, lai neradītu korupcijas un aizdomu riskus un noteiktu tiesisku pamatu šādam atsavināšanas procesam, grozījumi likuma 4.panta 1.2 daļā nosaka šīs tiesības – ierosināt valsts augstskolai bez atlīdzības nodotā valsts īpašuma atsavināšanu. Bet šajā gadījumā augstskolai ir jābūt Ministru kabineta apstiprinātam nekustamā īpašuma attīstības plānam, un arī atsavināšanas aktu apstiprina Ministru kabinets.

Tāpat šinī likumprojektā tiek noteikts, ka atsavināšanas procesā iegūtos naudas līdzekļus pēc atsavināšanas ieskaita valsts budžetā un ar Ministru kabineta rīkojumu nosaka, kādā apmērā, kādam konkrētam mērķim un kur valsts augstskola pēc tam nākamā gada budžetā saņem atsavināšanas rezultātā iegūtos līdzekļus, vai deleģē tiesības finanšu ministram palielināt par šo naudas summas tiesu gadskārtējā budžetā paredzēto apropriāciju augstskolai.

Lūdzu atbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā" atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 88, pret un atturas – nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam.

I.Viņķele. Šā gada 14.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 14.aprīlim.

Darba kārtībā – likumprojekts "Grozījumi Augstskolu likumā", pirmais lasījums.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā – deputāte Ilze Viņķele.

I.Viņķele (VIENOTĪBA).

Likumprojekts paredz, kā jau minēju, tiesības valsts augstskolām ierosināt atsavināt to rīcībā bez atlīdzības nodotus, to funkcijām nepieciešamus valsts īpašumus, kas tagad kļuvuši nepiemēroti to vajadzībām, bet šīs funkcijas tomēr augstskolām ir saglabājušās. Šādā veidā mēs palīdzam augstskolām risināt finanšu līdzekļu nepietiekamības jautājumu, piemēram, jaunu kampusu būvniecībai un mūsdienīgas infrastruktūras izveidei.

Likumprojektā tiek noteikts: lai augstskolas varētu izmantot šādu īpašumu atsavināšanas iespēju, ir jābūt izstrādātam un augstskolas satversmē noteiktas lēmējinstitūcijas pieņemtam augstskolas nekustamā īpašuma attīstības plānam.

Turpmākajos lasījumos komisija vienosies par to, kādam periodam šis attīstības plāns ir jāizstrādā (šobrīd ierosinājums ir – vidējs termiņš). Tiks arī noteikts, ka šos nekustamā īpašuma attīstības plānus valsts augstskolām apstiprinās Ministru kabinets. Turklāt Ministru kabineta pienākums būs noskaidrot, vai šie atsavināmie nekustamie īpašumi nav nepieciešami citām publiskajām personām.

Un pārejas noteikumi tiek papildināti arī ar normu, kas uzdod Ministru kabinetam līdz šī gada 1.novembrim izstrādāt Ministru kabineta noteikumus, kuri regulētu un noteiktu nekustamā īpašuma attīstības plāna izstrādi un grozīšanas un pieņemšanas kārtību. Pārejas noteikumos tiek arī paredzēts, ka valsts augstskolām nekustamā īpašuma attīstības plāns jāizstrādā līdz 2017.gada 1.aprīlim.

Lūdzu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta "Grozījumi Augstskolu likumā" atbalstīšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 89, pret un atturas – nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam.

I.Viņķele. Šī gada 14.aprīlis.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Priekšlikumi iesniedzami līdz šā gada 14.aprīlim.

Sēdes darba kārtības jautājumi ir izskatīti.

Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu klātbūtnes reģistrācijas režīmu! Kamēr tiek gatavoti reģistrācijas rezultāti, vārds paziņojumiem.

Kolēģi! 26.martā sešdesmit gadu jubileju svinēja deputāts Boriss Cilevičs, un mēs viņu sveicam apaļajā jubilejā. (Aplausi.)

Vārds paziņojumam deputātei Silvijai Šimfai.

S.Šimfa (NSL).

Kolēģi! Paziņojums Sociālo un darba lietu komisijas dalībniekiem. Sēde notiks pulksten 10.30. Laipni aicinu visus uz komisijas sēžu telpu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Reģistrācijas rezultātu nolasīšanai vārds Saeimas sekretāram Andrejam Klementjevam.

A.Klementjevs (12.Saeimas sekretārs).

Augsti godātie deputāti! Nav reģistrējušies: Ints Dālderis, Raivis Dzintars, Gunārs Kūtris, Romāns Mežeckis, Vladimirs Nikonovs, Jūlija Stepaņenko un Mārtiņš Šics.

Paldies par uzmanību.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Sēdi slēdzu.

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!