Saeimas stenogrammas: Šajā laidienā 1 Pēdējās nedēļas laikā 1 Visi
Saeimas sēdes stenogramma
Latvijas Republikas 12.Saeimas pavasara sesijas devītā (ārkārtas) sēde 2015.gada 3.jūnijā
Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Sēdes vadītāja. Labrīt, godātie kolēģi! Aicinu ieņemt vietas, un sāksim Saeimas šā gada 3.jūnija ārkārtas sēdi.
Šodien mums darba kārtībā ir viens jautājums, par kuru Latvijas politikā nav svarīgāka jautājuma, – Valsts prezidenta vēlēšanas. Līdz ar to aicinu visus balsot pēc sirdsapziņas un ieklausīties sabiedrības viedoklī.
Vārds Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas pārstāvim Vitālijam Orlovam. Lūdzu!
V.Orlovs (SASKAŅA).
Cienījamais Prezidij! Godātie deputāti! Šā gada 26.maijā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija saskaņā ar Valsts prezidenta ievēlēšanas likumu saņēma izvērtēšanai Valsts prezidenta amata kandidātu Mārtiņa Bondara, Sergeja Dolgopolova, Raimonda Vējoņa un Egila Levita dokumentus.
Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija pieprasīja sniegt ziņas par kandidātu atbilstību likuma normām Satversmes aizsardzības birojam, Valsts ieņēmumu dienestam, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūrai, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei un Iekšlietu ministrijas Informācijas centram.
Komisija saņēma un šā gada 28.maija sēdē izskatīja institūciju sniegtās ziņas, kā arī pārbaudīja kandidātu dokumentus un atzina, ka Valsts prezidenta amata kandidāti Mārtiņš Bondars, Sergejs Dolgopolovs, Raimonds Vējonis un Egils Levits atbilst Valsts prezidenta ievēlēšanas likuma noteikumiem.
Sēdes vadītāja. Paldies. Uzsākam debates.
Vārds deputātei Solvitai Āboltiņai.
S.Āboltiņa (VIENOTĪBA).
Labrīt, cienījamie kolēģi! Es gribētu lūgt jūsu atļauju izmantot septiņas minūtes savai uzrunai, tātad piecas plus divas.
Sēdes vadītāja. Vai deputātiem nav iebildumu? (No zāles: "Nav! Nav!") Nav. Paldies.
S.Āboltiņa. Cienījamie kolēģi! Es vēlos jūs uzrunāt frakcijas VIENOTĪBA vārdā. Valsts prezidenta ievēlēšana ir viens no Latvijas parlamenta atbildīgākajiem uzdevumiem mūsu valsts nākotnes vārdā. Koalīcijas partijas ir izvirzījušas divus cienījamus Valsts prezidenta amata kandidātus – Raimondu Vējoni un Egilu Levitu. Un VIENOTĪBAS frakcija balsos par viņiem. Neslēpjoties un nespēlējot spēlītes, savu nostāju paužot godīgi un atklāti. Mēs esam nemainīgi iestājušies par atklātu Valsts prezidenta ievēlēšanu, tāpēc es gribu cerēt, ka aizklāto balsojumu neviens neizmantos, lai teiktu vienu, bet rīkotos citādi.
Kolēģi, es vēlos runāt par to, ko VIENOTĪBA sagaida no nākamā Valsts prezidenta. Šodien mēs ievēlam Valsts prezidentu – prezidentu, kuram nākamajā darba cēlienā mūsu valsts un tautas intereses jātur augstāk par visu – atbildīgi, pārdomāti, savu darbību balstot uz trim nozīmīgiem valsts un sabiedrības drošības pīlāriem – valsts ārējās un iekšējās drošības stiprināšanu, ekonomiskās un finanšu drošības veicināšanu un sociāli iekļaujošas politikas īstenošanu. No nākamā Valsts prezidenta mēs sagaidām ne vien skaistus vārdus, bet arī stingru nostāju un izlēmību. Šajā ģeopolitiski trauksmainajā laikā Valsts prezidentam kā Nacionālo bruņoto spēku virspavēlniekam nelokāmi un stingri jāpastāv uz Latvijas aizsardzības budžeta kāpināšanu līdz 2 procentiem no iekšzemes kopprodukta, nepieļaujot nekādas atkāpes no apņemšanās un saistībām, ko mūsu valsts uzņēmusies kā līdzvērtīga NATO dalībvalsts. Nozīmīgs uzdevums ir Latvijas armijas skaitliskā sastāva palielināšana un turpmāka valsts militārās infrastruktūras attīstīšana, neaizmirstot arī par Zemessardzes stiprināšanu, kas ir ne vien mūsu valsts brīvprātīgo aizsargu kalve, Nacionālo bruņoto spēku sastāvdaļa un regulāro spēku rezerve, bet arī nozīmīgs resurss patriotisma un valstiskās piederības sajūtas spēcināšanai.
Pēdējā gada laikā starptautiskā drošības vide Baltijas jūras reģionā ir pieredzējusi kardinālas pārmaiņas. Latvija jau ilgāku laiku dzīvo informatīvā kara apstākļos, kur notiek cīņa par Latvijas iedzīvotāju prātiem un ticību savas valsts nākotnei, tādēļ mūsu valsts ārējā drošība ir cieši saistīta ar to, cik droši un stabili mēs jūtamies iekšpolitiski. Vēl 21.gadsimta fenomena – hibrīdkara – apstākļos spējam savu sabiedrību pasargāt no tai naidīgu spēku īstenotajiem smadzeņu skalošanas mēģinājumiem. Vai spējam šai milzu mašinērijai pretī likt kvalitatīvu, objektīvu, visiem pieejamu un saprotamu informāciju? Tikai stiprinot mūsu iekšējās aizsargspējas, mūsu mediju vidi un informācijas telpu, mēs spēsim saglabāt valsts iekšējo stabilitāti un mazināt ārvalstu inspirētus provokāciju riskus.
Mēs nedrīkstam aizmirst arī par tiem dienestiem, kas ik dienas nepagurstoši gādā par mūsu drošību, – mūsu glābējiem, policistiem un robežsargiem. Šo dienestu spēju un motivācijas celšanai joprojām jābūt politiskās dienaskārtības prioritāram uzdevumam, un Valsts prezidentam jābūt Saeimas un valdības ciešam sabiedrotajam šo jautājumu risināšanā.
Ņemot vērā aizvadīto gadu rūgto krīzes pieredzi, Valsts prezidentam ir neatsverama loma arī valsts finanšu un ekonomikas stabilitātes nodrošināšanā un sabiedrības saliedētības veicināšanā. Viens no pamatelementiem, kas veicina sabiedrības kopības un saliedētības sajūtu, ir iekļaujoša sociālā politika. Tās uzdevums ir mazināt sociālo un ienākumu nevienlīdzību sabiedrībā, stiprināt sociālo drošību un stabilitāti, lai ikviens mūsu valstī justos novērtēts. Vienlaikus mums jāatceras, ka jautājumos, kas skar valsts budžetu, mums arvien jārīkojas īpaši atbildīgi un tālredzīgi. Populistiski lozungi sociālo jautājumu risināšanā nedrīkst tikt bezatbildīgi izmantoti kā aizsegs savtīgām politiskajām interesēm. Tādēļ situācijās, kad politiskā sāncensība Saeimā vai valdībā draud ar populistiskiem un valsts izaugsmei bīstamiem lēmumiem, Valsts prezidentam ir pienākums laikus šos riskus novērst, līdzsvarojot politiķu ambīcijas.
Kolēģi! Šodien mēs ievēlam Valsts prezidentu – prezidentu, kurš izprot savu atbildību un spēj uzrunāt ikvienu mūsu valsts iedzīvotāju neatkarīgi no viņa dzīvesvietas, izglītības vai ienākumu līmeņa, sarunvalodas ģimenē vai politiskās pārliecības. Mūsu valstij ir svarīgs ikviens tās iedzīvotājs, un prezidenta uzdevums ir sabiedrību vienot, nevis šķelt. Tieši tādēļ prezidentam ir jāspēj pie sava galda aicināt un vienlīdz atbildīgi uzrunāt visus Saeimā pārstāvētos politiskos spēkus, jo aiz katra no tiem stāv tā vēlētāji – mūsu valsts pilsoņi. Tikai veidojot dialogu un kopīgi strādājot katra Latvijas iedzīvotāja labklājībai, mēs varam tikt gan uzklausīti, gan uzrunāti, justies piederīgi savai valstij un vajadzīgi un kopīgi stiprināt tās vērtības, ko mūsu priekšteči ir likuši par pamatu, 1918.gadā dibinot mūsu Latvijas valsti.
Mēs vēlamies Valsts prezidenta amatā redzēt valstsvīru ne vien vārdos, bet arī darbos.
Kolēģi! Mēs visi esam devuši zvērestu strādāt Latvijas labā, tādēļ es aicinu jūs šodien, ievēlot mūsu Valsts prezidentu, pieņemt atbildīgu lēmumu, un brīdī, kad kāds no kandidātiem būs saņēmis Saeimas vairākuma atbalstu, cienīt un atbalstīt jaunievēlēto Valsts prezidentu. (Aplausi.)
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Rihardam Kolam.
R.Kols (VL–TB/LNNK).
Cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamie un godātie deputāti! Lūdzu atļaut izmantot septiņas minūtes debatēm!
Sēdes vadītāja. Vai deputātiem nav iebildumu? (No zāles: "Nav! Nav!") Paldies.
R.Kols. Šodien jūtos īpaši pagodināts par iespēju atrasties šeit, Saeimas namā. Būt to cilvēku vidū, kuriem Latvijas tauta uzticējusi nākamā Latvijas prezidenta izvēli, ir milzīga privilēģija. Katram no mums šodien ir jāpieņem viens no būtiskākajiem lēmumiem savā profesionālajā un, iespējams, arī personīgajā dzīvē. Šodien izvēlēsimies ne tikai prezidentu nākamajiem četriem gadiem, bet vienlaikus balsosim arī par vīziju, par Latvijas valsts un sabiedrības nākotni.
Mūsu uzdevums ir par nākamo Latvijas Valsts prezidentu ievēlēt to cilvēku, par kura spēju pildīt zvērestā iekļautos apsolījumus mums nav ne mazāko šaubu. Ievēlēt to, ar kuru kopā leposimies ieiet Latvijas simtgadē.
Valsts prezidenta amats Latvijā ir dziļi simbolisks; ar šo gan nedomāju jau pārāk bieži dzirdēto apgalvojumu, ka Valsts prezidenta institūcija pilda tikai reprezentatīvu funkciju. Iepriekšējo Latvijas Valsts prezidentu svarīgākie lēmumi vienmēr sevī nesuši atklātu stāstu par valsti, kurā dzīvojam. Prezidents simboliski nes sevī un pārstāv mūs visus – mūsu dažādās pārliecības un dzīves, mūsu lielākos sasniegumus, spožākās idejas un ambiciozākos mērķus, visus mūs vienojot kopumā, ko saucam par mūsu tautu.
Deputāta amatu ieņemu pirmo reizi un pirmo reizi šodien kopā ar jums lemšu par Latvijas nākotni. Apziņa par manu personīgo morālo atbildību un pienākumu pret sabiedrību savu balsi atdot tikai par vislabāko kandidātu Latvijas valstī ir spēcīga. Vienīgā izvēle, ar kuru spēšu sadzīvot, ir balsojums par labāko.
Prezidenta institūcijas latiņa ir augsta. Tās prestižu un reputāciju stingri nostiprināja pirmais neatkarīgās Latvijas Republikas prezidents Jānis Čakste, un arī turpmākie Latvijas prezidenti skaidri apzinājušies augstos kritērijus, pēc kuriem tie tiek vērtēti.
Izvēloties prezidentu, mēs neizvēlamies tās vai citas partijas nominētu kandidātu, mēs izvēlamies līderi – kādu, kuru uzlūkojam ar lepnumu un cieņu, kādu, kurš mūs padara drosmīgus un stiprus. Šodienas dramatiskajā ģeopolitiskajā situācijā spēja apvienot un iedvesmot nāciju ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. Mums ir nepieciešams valstsvīrs – pieredzējis, inteliģents un spilgts līderis, kurš vienmēr būs uzticīgs tiem, kuriem pieder Latvijas valsts, – tautai. Mums vajadzīgs pārliecinošs un erudīts prezidents, eiropeiskas Latvijas patriots, kurš apzinās un ikkatrā savā darbībā iemieso un parāda tās vērtības, kuras svarīgas mums visiem, – demokrātiju, taisnīgumu, tiesiskumu, drošību. Prezidents, kurš strādā un tiecas pēc ideāliem Latvijas valsts un pilsoņu interesēs.
No četriem Valsts prezidenta amatam izvirzītajiem kandidātiem Egils Levits ir pierādījis savu atbilstību. Egils Levits ar savu plašo pieredzi gan valsts pārvaldē, gan starptautiskajās institūcijās, diplomātijā un zinātnēs ir augstu vērtēts kā Latvijā, tā arī starptautiski.
Balstoties pat tikai uz kvalifikācijām un pieredzi vien, Egils Levits būs visloģiskākā un atbilstošākā izvēle šim augstajam amatam, bet tieši viņa darbi Latvijas labā apliecina Egila Levita absolūto un nesatricināmo uzticību Latvijas valstij. Neatkarīgs, ar stingru pārliecību par valsts augstāko likumu godāšanu un Valsts prezidenta amatam uzliktajiem pienākumiem tos sargāt, ar skaidru apziņu par tām problēmām, ar kurām saskaras Latvija un tās iedzīvotāji. Egils Levits būtu tas prezidents, kurš palīdzētu veidot labāku, drošāku un saliedētāku Latvijas sabiedrību un tās nākotni.
Šodien mums ir jāizdara nopietna izvēle un skaidri pašiem sev, kā arī sabiedrībai jāapliecina, kāda veida politiku mēs veidosim un turpināsim veidot – cinisku, uz sarunāšanām un pa kaktiem sačukstētiem lēmumiem balstītu, vai arī politiku, kas pamatota vīzijā par plaukstošu un ilgtspējīgu Latvijas nākotni.
Katra šodien nodotā balss ir konkrēta deputāta portrets. Slēgtais balsojums no šiem portretiem izveidos vienu attēlu – Saeimas balsojuma rezultātu, tāpēc katra šodien nodotā balss būs vienlaikus tās īpašnieka un visas Saeimas seja. Mans balsojums – un ceru, ka arī jūsu – šodien būs sirdsapziņas un godaprāta balsojums. Pirmām kārtām ar domu par savu tautu un arī par sevi es savu balsi atdošu par vienīgo un labāko kandidātu Valsts prezidenta amatam – Egilu Levitu.
Šajās, cerams, pēdējās aizklātā balsojuma aizplīvurotajās vēlēšanās aicinu arī jūs balsot par Egila Levita kandidatūru Valsts prezidenta amatam, kurš ar savu inteliģenci, pieredzi un izteikto nacionālo stāju kā prezidents mūs darīs lepnus.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Raivim Dzintaram.
R.Dzintars (VL–TB/LNNK).
Cienījamā Saeimas priekšsēdētāja, godātie kolēģi! Valsts prezidents nav viens no daudziem amatiem.
Tas ir valsts simbols – līdzīgi kā karogs, kā ģerbonis, kā mūsu himna. Tas ir cilvēks, kuram ienākot mēs pieceļamies un kura portrets skolēniem stāsta par mūsu izvēli. Tā ir mūsu valsts galvenā persona. Cilvēks, kurš iemiesos vēstījumu – kas, mūsu izpratnē, šodien ir Latvija.
Godātais deputāt! Mēs tradīcijas un pieklājības pēc viens otru godājam – vismaz vārdos godājam Saeimas debatēs –, lai gan reālā politika bieži vien mūsu starpā iesēj neuzticību, aizvainojumu, aizkaitinājumu vai dusmas. Mēs esam dažādi un dažādi izprotam savu pienākumu kalpot Latvijas valstij. Nebeidzamās interešu sadursmes un visu cīņa pret visiem liek mums meklēt domubiedru, patvēruma sajūtu savās frakcijās un partijās. Tomēr esmu pārliecināts, ka ir reizes, kad mēs esam katrs par sevi, kad jēdzieni "frakcijas disciplīna", "pragmatiskas politiskās vienošanās un aprēķins" kļūst otršķirīgi un sīki lielā uzdevuma priekšā.
Latvijas valsts mums katram ir uzticējusi izvēli un iespēju lemt, ar kādu prezidentu mēs sagaidīsim Latvijas simtgadi. Mēs piedalāmies vēsturiskā izvēlē, un es ticu tam, ka mēs katrs esam gatavi šajā izvēlē nostāties stiprākā un spējīgākā kandidāta pusē. Balsot pret visiem kandidātiem, cerot uz nākamajām kārtām, šoreiz nozīmētu spēlēt "krievu ruleti". Tā būtu paļaušanās uz nejaušību. Katrs šodienas balsojums ir jāuztver ar maksimālu atbildību.
Kolēģi! Lūdzu, atbildēsim katrs sev godīgi: kurš kandidāts būs spējīgākais mērķtiecīgi aizstāvēt savus ideālus kā Latvijā, tā starptautiski? Kurš savu mūžu ir veltījis Latvijas valstiskuma stiprināšanai? Kura valodu prasmes, harizma un stāja liks mums just lepnumu jaunās paaudzes un pasaules priekšā? Kuram ir noticējuši Latvijas pilsoņi? Kuru kandidātu vēl nesen cilvēki nezināja, bet tagad dažādās auditorijās sveic viņa vārdu ar aplausiem? Atšķirīgos medijos atšķirīgas aptaujas 90 procentos gadījumu atklāj vienu un to pašu. Vai tiešām kādam ir šaubas, ko sagaida aktīvā sabiedrības daļa?
Pieredzējuši skeptiķi un politikas vērotāji jau smīn par šodienas balsojumu, sakot: "Štrunts par sabiedrības vēlmēm! Viņi tāpat vēlēs, kā sarunāts, – pat prezidentu!" Uzticēšanās Saeimai ir katastrofāli zema. To, ka mēs varētu saņemties vismaz šādā jautājumā un ieklausīties cilvēkos, aizkulisēs dēvē par brīnumu. Gluži vienkārši – mums netic! Cilvēki jau tagad ir gatavi atkal vilties – vilties visā Saeimā, jo balsojums ir aizklāts un rezultāts būs mūsu visu kopdarbs.
Godātais deputāt! Tev šodien ir iespēja radīt brīnumu un sagraut ciniķu pārliecību, ka Saeima ir paredzama kā pulksteņa zobrats. Tev šodien ir iespēja būt deputātam bez ironiskas izloksnes šajā vārdā – Latvijas Valstsvīram ar lielo burtu.
Es aicinu atbalstīt Egilu Levitu. (VL–TB/LNNK frakcijas aplausi.)
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Ingmāram Līdakam.
I.Līdaka (ZZS).
Labdien, cienījamie klātesošie! Vispirms jau paldies visiem četriem kandidātiem par uzdrīkstēšanos, par pilnvērtīgām debatēm, bez kurām nav iespējama komunikācija ar sabiedrību. Paldies par cieņpilnu attieksmi vienam pret otru! Patiess paldies arī par pacietību.
Zaļo un Zemnieku savienība ar daļas partijas VIENOTĪBA frakcijas atbalstu Latvijas Valsts prezidenta amatam izvirzīja Raimondu Vējoni. Ilggadējais sekmīgais un sabiedrībā atzītais darbs vides ministra, vides un reģionālās attīstības ministra, aizsardzības ministra, kā arī Saeimas deputāta un Baltijas Asamblejas vadītāja amatos vieš drošu pārliecību, ka Raimonda Vējoņa spēkos ir kļūt par sabiedrībā atzītu un ārvalstīs respektētu Latvijas Valsts prezidentu.
Šim kandidātam nav sveša skarbā valsts pārvaldes ikdiena arī ekonomiskās un sabiedrības uzticības krīzes gados, kad ministram kā ārstam bija jāpieņem sāpīgi, bet valstij ļoti, ļoti vajadzīgi lēmumi. Un tad nevarēja iztikt ar daiļām frāzēm, filozofēšanu par valsts jēgu un sūtību un nevarēja iztikt arī ar līdzjūtības izteikšanu un solījumiem. Tā ir atbildība par nākotni bez cerībām uz pateicību! Tā rodas valstsvīri – soli pa solim, gadu pēc gada.
Tā jau saka, ka viens pērtais ir desmit nepērto vērts, jo ir baudījis pazemojuma rūgtumu. Atklāti sakot, savulaik arī man bija zināmas šaubas par jauno vides ministru Raimondu Vējoni, bet Latviju pēc gadiem mēs saucām par otro zaļāko valsti pasaulē. Daudzi mazās, bet draudzīgās Zaļās partijas biedri arī šaubījās, vai Raimonds Vējonis spēs vadīt partiju. Šobrīd Latvijas Zaļajā partijā ir vairāk nekā 700 biedru, no tiem septiņi – Saeimas deputāti un divi ministri. Raimonda Vējoņa iecelšanu aizsardzības ministra amatā daži dēvēja par diversiju un Nacionālo bruņoto spēku beigu sākumu, bet jau drīz socioloģiskās aptaujas vēstīja, ka aizsardzības ministrs ir sabiedrībā atzītākais Ministru kabineta loceklis.
Nu pie Saeimas nama pulcējas ļaudis, lai aicinātu deputātus ieklausīties savā sirdsapziņā. Es jau klausos, un mana sirdsapziņa teic, ka Raimondam Vējonim ir tik daudz latviskas spīts un pašcieņas, lai viņš kļūtu par lielisku Latvijas Valsts prezidentu un visiem pierādītu: velti šaubījāties!
Lai vadītu valsti, tā ir jāpazīst. Valsts ir jāpazīst līdz pat mielēm – sākot ar lauku māmuļas sastrādātās rokas spiedienu un nātrēs ieaugušas pamestas mājas logu tukšumu līdz pat kanālmalas bomzīša neko neizsakošam acu skatienam. Arī tā ir mūsu Latvija – likumos un paragrāfos neierakstīta un neaprakstāma, sapratni un izmaiņas gaidoša! Un šī sapratne un izmaiņas nav meklējamas Briseles vai Berlīnes augstajos varas gaiteņos. Viss, kas mums vajadzīgs, jau tagad ir mūsu prātos un sirdīs, tāpēc jaunajam Valsts prezidentam, lai kurš tas arī būtu, es novēlu ar savu stāju, vārdiem un rīcību nogurušajiem dot ticību saviem spēkiem, kašķīgajiem – saticību, nepacietīgajiem – pacietību, mūžīgajiem visa noliedzējiem – ticību sev un savai valstij. Un visbeidzot jaunajam prezidentam es novēlu žogus nevis būvēt, bet nojaukt un saglabāt pašu, pašu galveno – vienkāršu, visiem saprotamu cilvēcību. Lai jums veicas! It sevišķi tev, Raimond Vējoni!
Paldies. (ZZS frakcijas un frakcijas VIENOTĪBA deputātu aplausi.)
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātei Nellijai Kleinbergai.
N.Kleinberga (LRA).
Cienījamie kolēģi Saeimas deputāti! Šodien mums visiem ir īpaša diena, īpaša darba diena. Mēs gatavojamies pieņemt svarīgu un vēsturisku lēmumu, kas ietekmēs mūsu valsti un tautu vismaz nākamos četrus gadus. Šodienas lēmumu vērtēs mūsu vēlētāji gan Latvijā, gan ārzemēs, un šodienas lēmums būs ļoti svarīgs mūsu valsts vēsturē.
Latvijas Reģionu apvienība ir lauzusi vecās aizkulišu tradīcijas un jau savlaicīgi – janvārī – prezidenta amatam izvirzījusi Mārtiņu Bondaru – Latvijas patriotu, cilvēku ar atbilstošu stāju, zināšanām un pieredzi. Šī soļa mērķis bija laicīgi rosināt sabiedrībā diskusiju par to, kādam ir jābūt nākamajam Latvijas Valsts prezidentam. Mēs panācām, ka arī pārējiem prezidenta amata kandidātiem tika uzstādīta ļoti augsta kvalitātes latiņa.
Šodien mēs redzam, ka mums ir izdevies sasniegt vienu no saviem mērķiem un mainīt politisko vidi Latvijā. Tik aktīva diskusija par to, kādam un kam ir jābūt Valsts prezidentam, atjaunotās Latvijas vēsturē nav bijusi vēl nekad. Šobrīd mēs vēlamies sasniegt arī mūsu nākamo mērķi un panākt deputātu ieklausīšanos savos vēlētājos. Kā liecina sabiedriskā doma, Valsts prezidenta amata kandidāts Mārtiņš Bondars bauda vislielāko tautas atbalstu un ir cienīgs ieņemt šo amatu.
Kolēģi! Es jūs aicinu ieklausīties sabiedrības viedoklī, savā sirdsapziņā un atbalstīt Mārtiņa Bondara kandidatūru Valsts prezidenta amatam, lai mēs atkal varam būt lepni par savu prezidentu, lepni par savu valsti, par savu zemi.
Es aicinu balsot par Mārtiņu Bondaru! (LRA frakcijas aplausi.)
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Augustam Brigmanim.
A.Brigmanis (ZZS). (No zāles dep. J.Urbanovičs: "A tu par ko?" Zālē smiekli.)
Labrīt, cienījamie klātesošie! Kolēģi!
Šodien tiešām ir vēsturisks brīdis četru gadu ciklā – tiek vēlēts Valsts prezidents. Un, manuprāt, šis ir brīdis, kad katram deputātam jāapzinās sava sūtība: viņš ir deleģēts no tautas; tautas elektorāts par viņu ir balsojis, un šobrīd nav svarīgāka viņam uzdevuma kā iet un nobalsot par kādu kandidatūru.
Man absolūti nav pieņemams fakts, ka šajā brīdī vispār kāds varētu norobežoties un neiet balsot. Tas ir deputāta pienākums, tas ir uzdevums, ko vēlētāji viņam ir devuši, un tādas tiesības īstenot un tādu pienākumu pildīt deputātam ir dota iespēja reizi četros gados. Un tā ir ārkārtīgi svarīga atbildība, un tas ir ārkārtīgi svarīgs vēlētāju uzticības attaisnojums! Droši vien katrs no mums savu iekšējo izvēli ir izdarījis – par ko balsot, par ko vēlēt un kura kandidatūra viņam ir tīkamāka.
Mani priecē tas, ka visas šīs četras kandidatūras, kas ir, – gan Raimonds Vējonis, gan Egils Levits, gan Sergejs Dolgopolovs, gan Mārtiņš Bondars – manā uztverē, ir cienījamas, godājamas kandidatūras, un es viņiem pasaku tiešām paldies par šo uzdrīkstēšanos nākt, jo, ilgstoši esot politikā, es bieži esmu saskāries ar to, ka cienījami cilvēki vienkārši atsakās nākt un piekrist, tā teikt, piedalīties šajā vēlēšanu maratonā, jo viņi saprot šo lielo atbildību, saprot šīs grūtības, kas stāv priekšā, – ka nāksies rēķināties ar sabiedrības uzmanību, varbūt bieži vien risināt nepatīkamus jautājumus. Manuprāt, šie visi četri cilvēki ir godājami, cienījami, un lai viņiem veicas! Un Zaļo un Zemnieku savienība jebkurā gadījumā respektēs un atbalstīs arī turpmākajā savā darbā jebkuru no šiem kandidātiem, ja viņš tiks ievēlēts par Valsts prezidentu.
Taču, protams, katrai partijai ir savi favorīti, savi cilvēki, un Zaļo un Zemnieku savienība ir izvirzījusi uz šo amatu tātad Raimondu Vējoni. Un kāpēc Raimondu Vējoni? Es domāju, ka Raimonds Vējonis savā dzīvesgājumā ir izgājis vairākus posmus. Viņš ir izgājis cauri gan varbūt kādiem zaudējumiem, gan slavas brīžiem, guvis labus rezultātus; varbūt kādreiz viņam arī kādā vietā nav paveicies, bet viņš vienmēr ir gājis savu ceļu apzinīgi un palicis tāds, kāds viņš ir. Un, manuprāt, tas, kuros amatos viņš ir bijis... Tiešām gribu piebilst, ka zināmā mērā bija bažas: "Nu, kā būs Raimondam, nokļūstot aizsardzības ministra amatā?" Jo sākumā, atcerieties, bija visas šīs sabiedrības šaubas un bažas... Un rezultāts: šobrīd Raimonds ir populārākais valdības ministrs! Es domāju, ka viņam viss ceļš vēl stāv priekšā. Ja ir tādas lietas, kas šobrīd, šķiet, viņam varbūt vēl nepiemīt, to viņš vēl varētu apgūt. Es domāju, ka viņš kā cilvēks ir mērķtiecīgs, dzīvē iet savu ceļu, un es domāju, ka viņam ir ļoti daudz arī savu domu, savu centienu, ko valstij labu varētu darīt. Tā ka man viņš kā personība, kā cilvēks ļoti simpatizē.
Daudz runā par to, vai šajā balsojumā, kas ir aizklāts, Zaļo un Zemnieku savienība, kas sastāv no dažādiem politiskajiem spēkiem – no Latvijas Zemnieku savienības, no Latvijas Zaļās partijas, no liepājniekiem, ventspilniekiem, no Līvānu politiskās organizācijas –, būs vienota. Es jums visiem gribu apliecināt: mums šī saruna šodien no rīta bija ļoti nopietna, un visi šie politiskie spēki viennozīmīgi izteica atbalstu Raimondam Vējonim, un mēs vēlam viņam labu, mēs vēlam viņam uzvaru.
Par Raimondu Vējoni! (ZZS frakcijas aplausi. No zāles starpsauciens: "Paldies, nomierināji!")
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Ilmāram Latkovskim.
I.Latkovskis (VL–TB/LNNK).
Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Kolēģi deputāti! Šī Latvijai patiešām ir liela iespēja – lielās iespējas brīdis atdzimt un atjaunoties, un tauta no mums patiešām sagaida tālredzīgu un godīgu balsojumu. Mēs mazliet esam sākuši pārmest cits citam ar vienlīdz lieliem panākumiem politiskās spēles.
Kas tad ir spēle? Kad mēs ielaižamies spēlē? Varbūt vienīgi tad, kad izvēli par labāko, ko mēs redzam kā labāko kandidātu būt par Latvijas prezidentu... kad mēs šo izvēli nomainām ar kaut kādos spēļu aprēķinos balstītu izvēli – tad tā ir ielaišanās spēlē. Tad tā ir padošanās spēlmaņiem, kuri izmanto mūsu šaubas, kuri izmanto mūsu padošanos intrigām un varbūt šantāžām ar amatiem, ar valdības gāšanām. Tik un tā spēlmaņi godīgos kaut kad jau apspēlēs, ja godīgie ielaidīsies šajā spēlē. Mēs varbūt aizrunājamies tik tālu, ka labākais nemaz nav labākais kandidāts. Un mēs taču negribam aizrunāties tik tālu, ka Latvija nav pelnījusi cienījamu prezidentu, ka viņš ir pārāk labs un godīgs, un gudrs, lai būtu prezidents, lai ielaistos mūsu politikā. Mēs taču nenolaidīsimies savā izvēlē tik zemu... mēs taču nebaidāmies no personības, uz kuras fona varētu sajusties pārāk sekli visi pārējie politiķi. Partijas taču nebaidās no prezidenta, kurš tām varētu neizdabāt. Un mēs nebaidāmies no personības, kura mūsu politikai varētu likt pacelties pāri intrigām, ko mums bieži vien pārmet un bieži vien ne bez pamata, jo kādu prezidentu izvēlamies, tāds tiešām ir arī mūsu pašu politiskais portrets, kas rāda mūsu politisko domāšanu, mūsu politisko kultūru.
Tālab es novēlētu pārvarēt šajā gadījumā arī aizvainojumus, personiskos aizvainojumus, kas mums ir bijuši šajā politiskajā cīņā, partiju aizvainojumus, un pacelties tiem pāri. Es atvainojos, ja, balstot savu kandidātu, esmu aizvainojis vai kādā veidā pazeminājis citus kandidātus. Atvainojos Vējoņa kungam, Dolgopolova kungam, Bondara kungam, jo mana izvēle ir bijusi un būs Egils Levits, bet jūs es aicinu visus balsot, protams, par to, kuru jūs uzskatāt par visatbilstošāko un vislabāko prezidentu Latvijai. Mana izvēle ir Egils Levits, jo es redzu, ka tā ir iespēja mūsu politisko domāšanu, mūsu politisko kultūru pacelt kādā jaunā līmenī. Tā ir izrāviena iespēja Latvijai!
Paldies. (VL–TB/LNNK frakcijas un dažu frakcijas VIENOTĪBA deputātu aplausi.)
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Valērijam Agešinam.
V.Agešins (SASKAŅA).
Labdien, cienījamie klātesošie! Frakcijas SASKAŅA vārdā es aicinu balsot, mūsuprāt, par viscienījamāko un visnosvērtāko kandidātu ar vislielāko dzīves pieredzi – par Sergeju Dolgopolovu. Mēs uzskatām, ka tieši saskaņa ir tas, kas visvairāk ir nepieciešams mūsu sabiedrībai tagad.
Paldies par uzmanību! (Frakcijas SASKAŅA deputātu aplausi.)
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Atim Lejiņam.
A.Lejiņš (VIENOTĪBA).
Godātais Prezidij! Cienījamās deputātes, godājamie deputāti! Viss jau ir pateikts, bet mani uztrauc viena lieta šinīs vēlēšanās, proti, ka pēc pirmās kārtas būs frakcijas, kas neies vēlēt. Tas ir signāls mūsu sabiedrībai, ka arī tai nav jāiet uz nākamajām Saeimas vēlēšanām, jo tai kaut kas nepatīk. Protams, arī sabiedrībai vienmēr kaut kas nepatiks. Ja to cilvēku skaits, kuri piedalās Saeimas vēlēšanās, nokrīt zem 50 procentiem, tas ir vistiešākais drauds demokrātijai un līdz ar to mūsu valstij.
Aicinu deputātus iet vēlēt par savu Valsts prezidentu! (Aplausi.)
Sēdes vadītāja. Paldies.
Vārds deputātam Mārtiņam Bondaram.
M.Bondars (LRA).
Cienītās deputātes! Godātie deputāti! Esmu patiesi gandarīts, ka atjaunotās Latvijas vēsturē pirmo reizi notiek atklāta debate (Starpsaucieni: "Debates! Debates!") ar sabiedrību par Valsts prezidenta lomu, prezidentam nepieciešamajām kvalifikācijām un viņa iespējām ietekmēt mūsu valsts likteni.
Šobrīd diemžēl sabiedrības uzticēšanās Saeimai ir zema. Viesojoties dažādos Latvijas novados, es skaidri dzirdēju, ka cilvēkus interesē Valsts prezidenta amata kandidāti – gan viņi kā personības, gan arī idejas, kuras viņi pauž. Sabiedrības uzticību nevar iegūt pēdējā naktī pirms vēlēšanām, bet gan savlaicīgi piedaloties debatēs, tiekoties ar cilvēkiem un Saeimai ieklausoties sabiedrības viedoklī.
Es nebaidos runāt ar cilvēkiem, aizstāvēt savu viedokli un Latvijas intereses. Tieši tādēļ, lai lauztu iesīkstējušās tradīcijas, es piekritu kandidēt uz Valsts prezidenta amatu, ikvienam sniedzot iespēju vērtēt mani, manas spējas un manu redzējumu par Latvijas nākotni.
Šodien vēlos no sirds pateikties ikvienam, kurš mani atbalstījis, gan tiekoties klātienē, gan izsakot viedokli par manu kandidatūru dažādos balsojumos. Līdzdalības platforma mansprezidents.lv skaidri pierādīja, ka Latvijas iedzīvotāji vēlas pārmaiņas, vēlas vienotas valsts attīstību un prezidentu, ar ko lepoties. Vēlos teikt paldies arī pārējiem prezidenta amata kandidātiem par uzdrīkstēšanos un partijām par atbalstu.
Par labāko Valsts prezidenta amata kandidātu, par mums, par Latviju! (LRA frakcijas aplausi.)
Sēdes vadītāja. Paldies.
Debates slēdzu.
Kolēģi! Ir pienācis laiks uzsākt balsošanu ar vēlēšanu zīmēm.
Balsu skaitītāju vārdā – deputāts Ingmārs Līdaka.
I.Līdaka (ZZS).
Cienījamie kolēģi! Es domāju, ka jūs visi zināt, kas jums tagad jādara: pretī katra Valsts prezidenta amata kandidāta vārdam un uzvārdam ir jāievelk tomēr krustiņš – attiecīgajā ailītē! –, lai visi biļeteni būtu derīgi.
Es varu jums solīt, ka balsu skaitītāji strādās maksimāli ātri, cik nu tas būs iespējams, bet tomēr mana prognoze ir apmēram tāda, ka... balsu skaitītāju pieredze liecina, ka apmēram pusotru stundu ilgst viens process.
Šobrīd es aicinu ierasties pie zāles durvīm pēc apmēram 20 minūtēm, kad būs sagatavoti biļeteni un zāle būs sagatavota balsošanas procedūras sākšanai.
Lūdzu balsu skaitītājus ieņemt savas darba vietas.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
(Pārtraukums.)
Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Sēdes vadītāja. Kolēģi, aicinu ieņemt vietas Sēžu zālē!
Balsu skaitītāju vārdā – deputāts Ingmārs Līdaka.
I.Līdaka (ZZS).
Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr.8 – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Latvijas Valsts prezidentu. 2015.gada 3.jūnijā, Rīgā, Saeimas namā, vēlēšanu zīme Nr.6.
Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.
Deputātiem izsniegtas 99 vēlēšanu zīmes.
Sabojātu un nomainītu nav.
Dzēstas atlikušās 11 vēlēšanu zīmes.
No vēlēšanu kastes izņemtas 99 vēlēšanu zīmes.
Par derīgām atzītas 93 vēlēšanu zīmes.
Par nederīgām atzītas 6 vēlēšanu zīmes.
Pret visiem kandidātiem balsots 5 vēlēšanu zīmēs.
Par kandidātiem nodotās balsis sadalās šādi:
Mārtiņš Bondars – par – 7, pret – 86;
Sergejs Dolgopolovs – par – 23, pret – 70;
Raimonds Vējonis – par – 34, pret – 59;
Egils Levits – par – 24, pret – 69.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 26.pantu Latvijas Valsts prezidents nav ievēlēts.
Aicinu uz nākošo balsošanas kārtu pēc 20 minūtēm.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
I.Līdaka. Balsošana sāksies, kad skanēs zvans.
(Pārtraukums.)
Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Sēdes vadītāja. Balsu skaitītāju vārdā – deputāts Ingmārs Līdaka.
I.Līdaka (ZZS).
Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr.9 – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Latvijas Valsts prezidentu. 2015.gada 3.jūnijā, Rīgā, Saeimas namā, vēlēšanu zīme Nr.7.
Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.
Deputātiem izsniegtas 99 vēlēšanu zīmes.
Sabojātu un nomainītu nav.
Dzēstas atlikušās 11 vēlēšanu zīmes.
No vēlēšanu kastes izņemtas 99 vēlēšanu zīmes.
Par derīgām atzītas 96 vēlēšanu zīmes.
Par nederīgām atzītas 3 vēlēšanu zīmes.
Pret visiem kandidātiem balsots 6 vēlēšanu zīmēs.
Par kandidātiem nodotās balsis sadalījās šādi:
Mārtiņš Bondars – par – 7, pret – 89;
Sergejs Dolgopolovs – par – 24, pret – 72;
Raimonds Vējonis – par – 34, pret – 62;
Egils Levits – par – 25, pret – 71.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 26.pantu Latvijas Valsts prezidents nav ievēlēts.
Vēlēšanu zīmē Nr.8 iekļaujami Sergejs Dolgopolovs, Raimonds Vējonis un Egils Levits.
Vēlēšanu zīmes būs gatavas pēc apmēram 15 minūtēm.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Līdz ar to uzsāksim vēlēšanu trešo kārtu.
(Pārtraukums.)
Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Sēdes vadītāja. Aicinu deputātus ieņemt vietas Sēžu zālē.
Balsu skaitītāju vārdā – deputāts Ingmārs Līdaka.
I.Līdaka (ZZS).
Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr.10 – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Latvijas Valsts prezidentu. 2015.gada 3.jūnijā, Rīgā, Saeimas namā, vēlēšanu zīme Nr.8.
Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.
Deputātiem izsniegtas 99 vēlēšanu zīmes.
Sabojātu un nomainītu nav.
Dzēstas atlikušās 11 vēlēšanu zīmes.
No vēlēšanu kastes izņemtas 98 vēlēšanu zīmes.
Par derīgām atzītas 96 vēlēšanu zīmes.
Par nederīgām atzītas 2 vēlēšanu zīmes.
Pret visiem kandidātiem balsots 12 vēlēšanu zīmēs.
Par kandidātiem nodotās balsis sadalījās šādi:
Sergejs Dolgopolovs – par – 23, pret – 73;
Raimonds Vējonis – par – 35, pret – 61;
Egils Levits – par – 26, pret – 70.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 26.pantu Latvijas Valsts prezidents nav ievēlēts.
Vēlēšanu zīmē Nr.9 iekļaujami Raimonds Vējonis un Egils Levits.
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Ir saņemts deputātu Jāņa Ruka, Ineses Laizānes, Sergeja Potapkina, Aivara Meijas un Jāņa Upenieka iesniegums ar lūgumu izsludināt pārtraukumu Saeimas šā gada 3.jūnija sēdē līdz pulksten 15.00. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav. Līdz ar to pārtraukums tiek izsludināts.
Tātad pirms pārtraukuma mums ir jāreģistrējas. Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu reģistrācijas režīmu! Lūdzu rezultātu!
Pēc neilga laika vārds Saeimas sekretāra biedram Gunāram Kūtrim reģistrācijas rezultātu nolasīšanai.
G.Kūtris (12.Saeimas sekretāra biedrs.)
Cienījamie kolēģi! Nav reģistrējušies: Ivars Brīvers... (No zāles: "Ir! Ir! Ir!") Kur? (No zāles: "Nav!") Nav. Andris Buiķis... ir. Ojārs Ēriks Kalniņš... ir. Janīna Kursīte... ir. Janīna Kursīte-Pakule... (No zāles: "Ir!") ir. Imants Parādnieks... nav. Arvīds Platpers... nav. Inguna Rībena... ir. Andris Siliņš... ir. Inguna Sudraba... ir. Viktors Valainis... ir. Dzintars Zaķis... nav.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Pārtraukums līdz pulksten 15.00.
(Pārtraukums.)
Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Sēdes vadītāja. Kolēģi, aicinu ieņemt vietas Sēžu zālē! Turpinām Saeimas sēdi.
Balsu skaitītāju vārdā – deputāts Ingmārs Līdaka.
I.Līdaka (ZZS).
Cienījamie kolēģi! Gandrīz vai esam sasnieguši pašu pilnību... Bet es vēl gribu atgādināt, ka atzīme vēlēšanu biļetenā ir atzīme tikai tad, ja tas ir krustiņš, nevis mīnusiņš. Un aicinu pēc minūtēm 15 turpināt Valsts prezidenta ievēlēšanas procesu.
Paldies.
(Pārtraukums.)
Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Sēdes vadītāja. Kolēģi! Aicinu ieņemt vietas Sēžu zālē! Balsu skaitītāju vārdā – deputāts Ingmārs Līdaka.
I.Līdaka (ZZS).
Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr.11 – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Latvijas Valsts prezidentu. 2015.gada 3.jūnijā, Rīgā, Saeimas namā, vēlēšanu zīme Nr.9.
Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.
Deputātiem izsniegtas 99 vēlēšanu zīmes.
Sabojātu un nomainītu nav.
Dzēstas atlikušās 11 vēlēšanu zīmes.
No vēlēšanu kastes izņemtas 99 vēlēšanu zīmes.
Par derīgām atzītas 98 vēlēšanu zīmes.
Par nederīgu atzīta 1 vēlēšanu zīme.
Pret visiem kandidātiem balsots 26 vēlēšanu zīmēs.
Par kandidātiem nodotās balsis sadalījušās šādi:
Raimonds Vējonis – par – 46, pret – 52;
Egils Levits – par – 26, pret – 72.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 26.pantu Latvijas Valsts prezidents nav ievēlēts.
Vēlēšanu zīmē Nr.10 iekļaujams Raimonds Vējonis.
Paldies par uzmanību!
Sēdes vadītāja. Kolēģi! Vēlos jūs informēt, ka ir saņemts piecu deputātu iesniegums, ko parakstījuši Raivis Dzintars, Gaidis Bērziņš, Einārs Cilinskis, Rihards Kols un Edvīns Šnore, kuri lūdz, pamatojoties uz Saeimas kārtības ruļļa 49.pantu, Saeimas sēdes pārtraukumu uz 90 minūtēm. Vai deputātiem nav iebildumu? (No zāles: "Balsojumu!") Deputāti lūdz balsojumu.
Lūdzu zvanu! Balsosim par to, lai tiktu izsludināts Saeimas sēdē pārtraukums uz 90 minūtēm! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 52, pret – 39, atturas – 1. Līdz ar to pārtraukums uz 90 minūtēm tiek izsludināts.
Pirms mēs dodamies pārtraukumā, mums ir jāreģistrējas. Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu reģistrācijas režīmu! Lūdzu rezultātu!
Vārds Saeimas sekretāra biedram Gunāram Kūtrim reģistrācijas rezultātu nolasīšanai.
G.Kūtris (12.Saeimas sekretāra biedrs).
Cienījamie kolēģi! Šobrīd nav reģistrējušies: Andris Buiķis, Kārlis Krēsliņš... ir, Inese Laizāne... ir, Ingmārs Līdaka... ir, Juris Vectirāns... Vectirāna kungs... (No zāles: "Ir.")
Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Pārtraukums līdz pulksten 17.30.
(Pārtraukums.)
Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi! Aicinu ieņemt vietas Sēžu zālē! Balsu skaitītāju vārdā – deputāts Ingmārs Līdaka.
I.Līdaka (ZZS).
Cienījamie kolēģi! Gandrīz jau bija... gandrīz bija... Lūdzu mazliet vēl pacensties! Pēc 10 minūtēm aicināšu jūs uz šīsdienas pēdējo balsojumu.
Paldies.
(Pārtraukums.)
Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Sēdes vadītāja. Balsu skaitītāju vārdā – deputāts Ingmārs Līdaka.
I.Līdaka (ZZS).
Cienījamie klātesošie! Saeimas balsu skaitītāju sēdes protokols Nr.12 – par balsošanas rezultātiem, ievēlot Latvijas Valsts prezidentu. 2015.gada 3.jūnijā, Rīgā, Saeimas namā, vēlēšanu zīme Nr.10.
Kopumā izgatavotas 110 vēlēšanu zīmes.
Deputātiem izsniegtas 99 vēlēšanu zīmes.
Sabojāta un nomainīta 1vēlēšanu zīme.
Dzēstas atlikušās 11 vēlēšanu zīmes.
No vēlēšanu kastes izņemtas 98 vēlēšanu zīmes.
Par derīgām atzītas 97 vēlēšanu zīmes.
Par nederīgu atzīta 1 vēlēšanu zīme.
Pret visiem kandidātiem balsots 42 vēlēšanu zīmēs.
Par vienīgo kandidātu Raimondu Vējoni nodotās balsis:
par – 55, pret – 42.
Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 26.pantu par Latvijas Valsts prezidentu ievēlēts Raimonds Vējonis. (Aplausi.)
Sēdes vadītāja. Kolēģi, Saeimas vārdā es apsveicu jaunievēlēto Valsts prezidentu Raimondu Vējoni! (Aplausi.)
Vārds jaunievēlētajam Valsts prezidentam Raimondam Vējonim.
R.Vējonis (Jaunievēlētais Valsts prezidents).
Laikam no sākuma jāierauj... (Dzer minerālūdeni.)
Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Cienījamais Prezidij! Cienījamie kolēģi Saeimā! Jā, tāds ļoti saviļņojošs brīdis.
Tiešām liels paldies par doto uzticību man, un es vēlreiz varu apliecināt to, ka es pēc vis... sirdsapziņas turpināšu to darbu, ko esmu sācis, un turpināšu šo darbu arī Valsts prezidenta amatā, stiprinot Latvijas drošību, veicinot reģionu un visas valsts attīstību un, protams, ceļot mūsu tautas labklājību.
Gribu teikt lielu paldies saviem partneriem, jāsaka tā, šajā prezidenta kandidēšanas tūrē, jo šī, manuprāt, bija pirmā šāda prakse Latvijas vēsturē, kad mēs ļoti saturīgās debatēs un diskusijās tikāmies dažādos formātos, lai sniegtu savu redzējumu par valsts attīstību, par to, ko mēs darīsim, nokļūstot Valsts prezidenta amatā. Tiešām paldies par šo saturīgo sacensību.
Gribas pateikt paldies arī savai ģimenei, jo bez tās atbalsta tas, protams, būtu grūti.
Man šajā brīdī nāk prātā patiesībā tas, ko 1919.gadā Jānis Čakste teica, kad bija Latvija tikko nosvinējusi viena gada jubileju. Viņš teica, ka mēs varam lepoties ar to, ko esam padarījuši. Un viņš redzēja un secināja to, ka ir pamats ar gandarījumu skatīties Latvijas valsts nākotnē. Es domāju, ka arī mums ir šis pamats – skatīties ar gandarījumu Latvijas valsts nākotnē. Mēs varam lepoties un būt lepni par to, ko esam sasnieguši. Tāpēc es vēlreiz apliecinu, ka es strādāšu tā, lai mēs visi kopā – Latvijas tauta, politiskās partijas, valdība, Saeima – tiešām būtu kā komanda, lai tie lēmumi, ko mēs kopīgi pieņemsim, būtu vērsti uz mūsu valsts attīstību.
Gods kalpot Latvijai! (Aplausi.)
Sēdes vadītāja. Paldies Vējoņa kungam!
Kolēģi, pirms slēdzam Saeimas sēdi, jāveic deputātu klātbūtnes reģistrācija.
Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu klātbūtnes reģistrācijas režīmu! Lūdzu rezultātu!
Vārds Saeimas sekretāra biedram reģistrācijas rezultātu nolasīšanai.
G.Kūtris (12.Saeimas sekretāra biedrs.)
Paldies, cienījamie kolēģi! Šodien jūs visi esat reģistrējušies! Paldies.
Sēdes vadītāja. Paldies.
Līdz ar to Saeimas 2015.gada 3.jūnija ārkārtas sēdi pasludinu par slēgtu.