Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Saeima
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Saeimas pieņemtos un Valsts prezidenta izsludinātos likumus. Likumi stājas spēkā četrpadsmitajā dienā pēc izsludināšanas, ja likumā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Saeimas pieņemtos vispārējas nozīmes lēmumus. Lēmumi stājas spēkā to pieņemšanas brīdī;
  • Saeimas sēžu stenogrammas un rakstveidā sniegtās atbildes uz deputātu jautājumiem;
  • Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisiju galaziņojumus;
  • vispārējas nozīmes informāciju.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Saeimas 2014. gada 4. decembra stenogramma "Atbildes uz deputātu jautājumiem 2014.gada 4.decembrī ". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 11.12.2014., Nr. 247 https://www.vestnesis.lv/op/2014/247.5

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.742

Apsardzes sertifikātu izsniegšanas noteikumi

Vēl šajā numurā

11.12.2014., Nr. 247

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: stenogramma

Pieņemts: 04.12.2014.

OP numurs: 2014/247.5

2014/247.5
RĪKI

Saeimas sēdes stenogramma

Atbildes uz deputātu jautājumiem 2014.gada 4.decembrī

Sēdi vada Latvijas Republikas 12.Saeimas priekšsēdētājas biedrs Gundars Daudze.

Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi! Sākam atbilžu sniegšanu uz deputātu jautājumiem.

Šodien darba kārtībā viens jautājums – deputātu Pimenova, Potapkina, Mirska, Artūra Rubika, Cileviča, Raimonda Rubika un Agešina jautājums aizsardzības ministram Raimondam Vējonim "Par Latvijas karavīru veselības stāvokli".

Ministrs ir izvēlējies sniegt mutvārdu, nevis rakstisku atbildi, tāpēc vārds aizsardzības ministram Raimondam Vējonim. Atbildes sniegšanai jums ir piecas minūtes.

R.Vējonis (aizsardzības ministrs).

Labi. Paldies.

Pirmām kārtām atvainojos, ka nesanāca sniegt rakstisku atbildi, jo bija komandējums un nebija aizvietotāja, kas var parakstīt vēstuli, līdz ar to diemžēl ir jāsniedz mutiski.

Tika iesniegti trīs jautājumi: par Latvijas kontingenta karavīriem, kuri piedalās Eiropas Savienības organizētajā misijā Centrālāfrikas Republikā, par viņu veselības stāvokli pēc atgriešanās un par to, vai notiek konsultācijas ar Veselības ministriju par karavīru pārbaudēm.

Īsumā varu atbildēt to, ka Centrālāfrikas Republikā Ebolas slimība nav konstatēta. Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas noteikumiem ir noteiktas konkrētas teritorijas (pārsvarā tās ir Rietumāfrikas teritorijas – tātad Sjerraleone, Libērija, Gvineja), kurās ir saslimšanas gadījumi ar Ebolas vīrusu. Centrālāfrikas Republikā Ebolas vīruss nav sastopams, un šī teritorija nav infekcijas skarta teritorija. Līdz ar to karavīru speciāla izolēšana vai karantīna nav nepieciešama. Taču pēc jebkuras karavīru atgriešanās no jebkuras misijas – neatkarīgi no tā, vai tā ir misija Centrālāfrikas Republikā vai Afganistānā, vai Somālijā, vai Mali – karavīriem tiek veikta pilna veselības pārbaude uzreiz pēc nolaišanās Rīgas lidostā. Viņi tiek vesti uz medicīnas centru, lai veiktu pilnu medicīnisko pārbaudi, noņemot analīzes, veicot analīžu izpēti attiecībā uz visām tām iespējamām infekcijas slimībām, vīrusiem, kas ir konkrētajā teritorijā iespējami.

Arī šajā gadījumā pēc atgriešanās no Centrālāfrikas Republikas 20.novembrī visi karavīri tika pakļauti šādai medicīniskai pārbaudei.

Visi karavīri jau pirms došanās šajā misijā un arī misijas laikā atkārtoti tika instruēti par higiēnu un par Ebolas vīrusa izplatības veidiem un riskiem, tādējādi nodrošinot to, ka karavīri ir informēti par slimības izplatību kā tādu. Un arī misijas laikā pastāvīgi mums tur atrodas mediķis – tāpat kā visās misijās –, kurš arī veic pastāvīgu kontroli pār karavīru veselības stāvokli.

Par konsultācijām. Neapšaubāmi, mēs veicam konsultācijas ar Veselības ministrijas pakļautībā esošajām iestādēm, pamatā tas ir ar Latvijas Infektoloģijas centru, kas valstī ir pamatatbildīgais par dažādām infekcijas slimībām un to ierobežošanu. Kopīgi ar viņiem ir arī sastādīta iekšējā dokumentācija par to, kādā veidā kādas slimības tiek kontrolētas karavīriem. Tā kā mēs atrodamies Francijas vadītajā misijā, neapšaubāmi mums notiek pastāvīgas konsultācijas ar Francijas misijas ārstiem, kas jau ilgstoši uzturas Centrālāfrikas Republikā, un tādējādi arī viņi sniedz savas zināšanas par infekcijas slimībām un tropu medicīnas jautājumiem.

Ja būtu nepieciešams sniegt medicīnisko palīdzību, tad... Protams, ir noteikta kārtība, kas ir aprakstīta NATO standartizācijas vienošanās... Ir NATO apvienoto operāciju medicīniskā atbalsta plānošanas doktrīna, kas nosaka, kādā veidā notiek ārstēšana, kā notiek evakuācija no starptautisko operāciju rajoniem... atbilstoši arī tai kārtībai, kāda Eiropas Savienības dalībvalstu starpā ir noteikta. Ja tiek konstatēts Ebolas vīruss, tad cilvēka evakuāciju veic vai nu tā dalībvalsts, kurai ir šādas iespējas veikt attiecīgo evakuāciju, vai arī Eiropas Savienības ietvaros tiek organizēta speciāla medicīniskā evakuācija. Tātad ir noteikta kārtība, kādā tas notiek. Un tad, par to paziņojot Pasaules Veselības organizācijai, notiek arī evakuācijas, ja tādas ir nepieciešamas.

Bet vēlos vēlreiz atgādināt, ka Centrālāfrikas Republikā un arī kaimiņvalstīs līdz šim nav konstatēti saslimšanas gadījumi ar Ebolas vīrusu.

Tās principā būtu īsumā atbildes uz visiem jautājumiem.

Sēdes vadītājs. Jā. Paldies aizsardzības ministram.

Jautājumu iesniedzējus pārstāv deputāts Pimenovs. Vai jūs vēlaties uzdot papildjautājumus?

Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu deputātam Pimenovam!

I.Pimenovs (SASKAŅA).

Paldies.

Sēdes vadītājs. Jums ir tiesības uz diviem papildjautājumiem, kā jūs zināt.

I.Pimenovs. Jā, uz vienu minūti ilgiem.

Sēdes vadītājs. Jā.

I.Pimenovs. Es atceros, paldies.

Pateicos, ka jūs atnācāt, lai atbildētu uz mūsu jautājumiem. Paldies par izsmeļošo, manuprāt, atbildi!

Es esmu pārliecināts, ka mūsu Aizsardzības ministrija katrā ziņā dara visu, lai neinficētu nevienu Latvijā un nevienu karavīru, kas dien ārpus Latvijas. Tomēr bija bažas starp mūsu vēlētājiem, tāpēc es arī biju tik uzstājīgs, lai uzdotu jautājumus jums tagad, šodien.

Precizējoši jautājumi.

Viens. Vai pareizi saprotu, ka pret Ebolas vīrusu pasākumi jau notiek tajās teritorijās, kur dien mūsu karavīri?

Sēdes vadītājs. Paldies par jautājumu.

Ministra kungs, jums divas minūtes atbildei.

R.Vējonis. Centrālāfrikas Republikā – pašā kā tādā – jau ir noteiktas pārbaudes pie iebraukšanas un izbraukšanas, tātad pati Centrālāfrikas Republika kontrolē jebkuru plūsmu, kas ienāk vai aiziet no valsts. Un, kā jau es teicu, tātad... (Kāds kaut ko bilst.) Jā, tieši pret Ebolu... tieši pret Ebolas vīrusu. Un, kā jau es teicu, arī attiecīgajā bāzē, kur ir izvietoti Latvijas karavīri un pārējo Eiropas Savienības misijas dalībvalstu karavīri, tātad ir medicīniskais dienests, kas pastāvīgi veic kontroli, lai bāzes teritorijā nebūtu saslimstības.

Sēdes vadītājs. Paldies, ministra kungs.

Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu deputātam Pimenovam – otram papildjautājumam.

Nav ieslēgts mikrofons!...

I.Pimenovs. Paldies. Tagad ir ieslēgts.

Otrs papildjautājums. Kā jūs saprotat no komunikācijas ar Veselības ministriju, – vai tieši Latvijā ir sagatavoti līdzekļi un ir izstrādāti pasākumi, lai aizsargātu mūsu karavīrus, kuri ir iebraukuši Latvijā pēc sava dienesta ārpus Latvijas, lai pārbaudītu viņu iespējamo inficēšanos ar Ebolas vīrusu? Vai prot mūsu ārsti vismaz sekot līdzi un pārbaudīt šo konkrēto vīrusu – Ebolas vīrusu?

R.Vējonis. Attiecībā...

Sēdes vadītājs. Paldies par jautājumu.

Ministra kungam vārds.

R.Vējonis. Attiecībā uz ārstu piespējām pārbaudīt... Kā jau es teicu, karavīriem, ierodoties no misijām – no jebkuras misijas! –, tiek veikta pilna medicīniskā pārbaude, tātad tiek ņemtas analīzes, kā arī tiek vērtēta iespējamība saslimstībai ar Ebolu, bet tas... (Kāds kaut ko bilst.) Ar Ebolas vīrusu, jā. Bet tas tiek veikts tikai tajā brīdī, ja cilvēks – karavīrs vai jebkura cita persona – ierodas no tām teritorijām, kuras Pasaules Veselības organizācija noteikusi par šīs infekcijas skartām teritorijām. Ja konkrētā teritorija nav noteikta par šādu teritoriju, tad, protams, speciāli attiecībā uz Ebolas vīrusu analīzes netiek veiktas.

Notiek kontrole. Karavīriem ir pastāvīga kontrole! Ja parādās saslimstība jeb ja parādās pazīmes, kas varētu par to liecināt, tad, protams, tiek veiktas visas tās procedūras, lai varētu reaģēt.

Sēdes vadītājs. Es atvainojos! Jūs vairs... Trešo papildjautājumu Kārtības rullis neļauj uzdot.

Paldies jums par jautājumiem. Paldies ministram par atbildēm.

Jautājumu un atbilžu sēdi pasludinu par slēgtu. Paldies.

R.Vējonis. Paldies.

 


 

Rakstveidā sniegtās atbildes uz deputātu jautājumiem

 


 


 

 

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!