Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Latvijas Banka
Latvijas Banka publicē noteikumus un normatīvos norādījumus par kredītiestāžu darbību regulējošajām prasībām, kredītiestāžu darbību raksturojošo rādītāju aprēķināšanas un komercsabiedrību pārskatu sagatavošanas un iesniegšanas kārtību.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Latvijas Bankas 2014. gada 16. maija noteikumi Nr. 134 ""Kredītu norakstīšanas un vērtspapīru pārvērtēšanas korekciju pārskata" sagatavošanas noteikumi". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 28.05.2014., Nr. 102 https://www.vestnesis.lv/op/2014/102.21

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Latvijas Bankas noteikumi Nr.136

Vērtspapīru pārskatu sagatavošanas noteikumi

Vēl šajā numurā

28.05.2014., Nr. 102

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Latvijas Banka

Veids: noteikumi

Numurs: 134

Pieņemts: 16.05.2014.

OP numurs: 2014/102.21

2014/102.21
RĪKI

Latvijas Bankas noteikumi: Šajā laidienā 4 Pēdējās nedēļas laikā 0 Visi

Latvijas Bankas noteikumi Nr.134

Rīgā 2014.gada 16.maijā

"Kredītu norakstīšanas un vērtspapīru pārvērtēšanas korekciju pārskata" sagatavošanas noteikumi

Izdoti saskaņā ar likuma "Par Latvijas Banku"
39. panta otro daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā Latvijas Republikā reģistrēta kredītiestāde un citā valstī reģistrētas kredītiestādes filiāle, kura reģistrēta Latvijas Republikā (tālāk tekstā – kredītiestāde), sagatavo un iesniedz Latvijas Bankai "Kredītu norakstīšanas un vērtspapīru pārvērtēšanas korekciju pārskatu" (pielikums; tālāk tekstā – pārskats), kā arī pārskata iesniegšanas termiņu.

2. Noteikumos lietoti šādi termini:

2.1. koriģējamā pozīcija – monetāro finanšu iestāžu mēneša bilances pārskata pozīcija, uz kuru attiecas kredītu norakstīšanas vai vērtspapīru pārvērtēšanas korekcija;

2.2. kredītu norakstīšanas korekcija – koriģējamās pozīcijas pārmaiņas, kas radušās, kredītu pilnīgi vai daļēji norakstot no bilances;

2.3. pretvērtība – korekcijai atbilstošais ieraksts saskaņā ar divkāršā ieraksta principu;

2.4. vērtspapīru pārvērtēšanas korekcija – koriģējamās pozīcijas pārmaiņas, kas radušās vērtspapīru tirgus cenas pārmaiņu vai prēmijas vai diskonta amortizēšanas rezultātā.

3. Citu terminu lietojums atbilst Latvijas Bankas noteikumos, kas nosaka monetāro finanšu iestāžu mēneša bilances pārskata sagatavošanas un iesniegšanas kārtību, sniegtajam šo terminu skaidrojumam.

4. Pārskatā sniegtā informācija nepieciešama monetārās un finanšu statistikas sagatavošanai un analīzei, kā arī lai iegūtu maksājumu bilances un finanšu kontu sagatavošanai nepieciešamo informāciju par monetāro finanšu iestāžu, izņemot Latvijas Banku (tālāk tekstā – MFI), mēneša bilances pārskata atsevišķu pozīciju pārmaiņām, kas nav radušās finanšu darījumu rezultātā, atbilstoši Eiropas Savienības, t.sk. Eiropas Centrālās bankas, tiesību aktu prasībām.

5. Pārskatā sniegto informāciju Latvijas Banka var nodot likuma "Par Latvijas Banku" 40. panta otrajā daļā minētajām iestādēm, ievērojot minētajā likumā noteiktās prasības.

II. Pārskata sagatavošanas un iesniegšanas kārtība un iesniegšanas termiņš

6. Kredītiestāde pārskatu sagatavo par kalendāro mēnesi un iesniedz Latvijas Bankai sešu darbadienu laikā pēc pārskata mēneša beigām elektroniskā veidā saskaņā ar Latvijas Bankas noteikumiem, kas regulē elektronisko informācijas apmaiņu ar Latvijas Banku.

III. Pārskata aizpildīšanas kārtība

7. Pārskatā uzrāda korekciju, kas attiecas uz pārskata mēnesī veikto kredītu norakstīšanu un vērtspapīru pārvērtēšanu.

8. Pārskatā ievēro rādītāju dalījumu attiecībā uz rezidentiem, pārējo euro zonas valstu rezidentiem un pārējo ārvalstu rezidentiem.

9. Pārskatā atsevišķi uzrāda korekciju euro, ASV dolāros un pārējās ārvalstu valūtās.

10. Korekciju pārskatā uzrāda veselos euro.

11. Ārvalstu valūtā izsniegto kredītu un iegādāto vērtspapīru pozīciju korekciju, kas saistīta ar ārvalstu valūtas kursa pārmaiņām, pārskatā neuzrāda.

12. Kredītu norakstīšanas korekcija attiecas uz MFI mēneša bilances pārskata pozīcijām "Kredīti" un "Prasības pret MFI, izņemot Latvijas Banku" (tālāk tekstā – kredītu pozīcijas). Atsevišķi uzrāda kredītu norakstīšanas korekciju sindicētajiem kredītiem.

13. Vērtspapīru pārvērtēšanas korekcija attiecas uz MFI mēneša bilances pārskata pozīcijām "Parāda vērtspapīri un citi vērtspapīri ar fiksētu ienākumu", "Akcijas, ieguldījumu apliecības un citi vērtspapīri ar nefiksētu ienākumu" un "Līdzdalība saistīto un radniecīgo sabiedrību pamatkapitālā" (tālāk tekstā – vērtspapīru pozīcijas).

14. Kredītu norakstīšanas un vērtspapīru pārvērtēšanas korekcijas pretvērtību uzrāda pārskata atbilstošajā pozīcijā "Kapitāls un rezerves" vai "Uzkrājumi parādiem un saistībām".

15. Kredītiestāde kredītu norakstīšanas korekciju pārskatā uzrāda tad, kad kredīts (vai tā daļa) tiek norakstīts no bilances.

16. Kredītu pozīcijās kredītu norakstīšanas korekciju uzrāda ar mīnusa zīmi un tādu vērtību, ar kādu kredīts tiek norakstīts no bilances. Ja kredītam izveidoti uzkrājumi 100% apmērā, atbilstošu korekcijas pretvērtību ar mīnusa zīmi uzrāda pozīcijā "Uzkrājumi parādiem un saistībām". Ja kredītam nav izveidoti uzkrājumi 100% apmērā, pozīcijā "Uzkrājumi parādiem un saistībām" ar mīnusa zīmi uzrāda korekcijas pretvērtību, kas atbilst šim kredītam izveidotajai uzkrājumu daļai, un pozīcijā "Kapitāls un rezerves" – korekcijas pretvērtību, kas atbilst kredītam neizveidotajai uzkrājumu daļai.

17. Vērtspapīru pārvērtēšanas korekciju aprēķina kā starpību starp vērtspapīru atlikumu pārskata mēneša un iepriekšējā mēneša beigās, no kuras atņemta pārskata mēnesī iegādāto vērtspapīru vērtības un atsavināto vērtspapīru vērtības starpība. Kredītiestāde aprēķina korekciju tiem vērtspapīriem, kuri:

17.1. tās īpašumā bija gan iepriekšējā mēneša beigās, gan pārskata mēneša beigās;

17.2. tās īpašumā bija iepriekšējā mēneša beigās un kurus atsavina pārskata mēnesī;

17.3. iegādāti pārskata mēnesī;

17.4. iegādāti un atsavināti pārskata mēnesī.

18. Ja vērtspapīra uzskaites vērtība palielinājusies, vērtspapīru pozīcijās vērtspapīru pārvērtēšanas korekcija ir pozitīvs skaitlis, bet, ja vērtspapīra uzskaites vērtība samazinājusies, – negatīvs skaitlis, ko pārskatā uzrāda ar mīnusa zīmi. Atbilstošu korekcijas pretvērtību, ko iegūst, saskaitot visas pārskatā iekļautās vērtspapīru pārvērtēšanas korekcijas, uzrāda pozīcijā "Kapitāls un rezerves".

19. Korekciju vērtspapīriem ārvalstu valūtā vispirms aprēķina attiecīgajā ārvalstu valūtā saskaņā ar šo noteikumu 17. punkta prasībām un tad pārrēķina euro pēc attiecīgās ārvalstu valūtas pārskata mēneša vidējā kursa, ko aprēķina, izmantojot grāmatvedībā izmantojamo attiecīgās ārvalstu valūtas kursu katrā pārskata mēneša dienā.

20. Pārskatā kredītu norakstīšanas un vērtspapīru pārvērtēšanas korekciju uzrāda termiņu dalījumā: kredītu pozīcijām – pēc attiecīgajam finanšu instrumentam darījuma sākumā nolīgtā darījuma beigu vai brīdinājuma termiņa, bet pozīcijai "Parāda vērtspapīri un citi vērtspapīri ar fiksētu ienākumu" – pēc emisijas brīdī noteiktā dzēšanas termiņa. Katrā termiņu grupā ietilpst tās ilgākais termiņš, piemēram, termiņu grupā "līdz 1 gadam" – termiņš 1 gads, bet termiņu grupā "1–2 gadi" – termiņš 2 gadi.

IV. Noslēguma jautājumi

21. Atzīt par spēku zaudējušiem Latvijas Bankas 2013. gada 16. maija noteikumus Nr. 103 ""Kredītu norakstīšanas un vērtspapīru pārvērtēšanas korekciju pārskata" sagatavošanas noteikumi" (Latvijas Vēstnesis, 2013, Nr. 103).

22. Pārskatu par 2014. gada novembri iesniedz Latvijas Bankai līdz 2014. gada 8. decembrim, un tam piemēro Latvijas Bankas 2013. gada 16. maija noteikumus Nr. 103 ""Kredītu norakstīšanas un vērtspapīru pārvērtēšanas korekciju pārskata" sagatavošanas noteikumi".

23. Noteikumi stājas spēkā 2014. gada 1. decembrī.

Latvijas Bankas prezidents I.Rimšēvičs 

Pielikums
Latvijas Bankas 2014. gada 16. maija
noteikumiem Nr. 134

Kredītu norakstīšanas un vērtspapīru pārvērtēšanas korekciju pārskats

VSPARK 27002079
20____. gada       Iesniedz Latvijas Bankai
  (mēnesis)      

Kredītiestādes nosaukums _____________________________________

   
Kredītiestādes kods |_|_|_|      
Kredītu norakstīšanas korekcija     (veselos euro) KNK
Pozīcijas nosaukums Pozīcijas
kods
Euro ASV dolāros Pārējās ārvalstu valūtās
Ar termiņu Ar termiņu Ar termiņu
līdz
1 gadam
1–5 gadi ilgāku par
5 gadiem
līdz
1 gadam
1–5 gadi ilgāku par
5 gadiem
līdz
1 gadam
1–5 gadi ilgāku par
5 gadiem

A

B

01

02

03

04

05

06

07

08

09

Rezidenti                    
Prasības pret MFI, izņemot Latvijas Banku

63100

                 
  t.sk. sindicētais kredīts

63101

                 
Kredīti                    
  Valdībai

64120

                 
  Ieguldījumu fondiem, izņemot naudas tirgus fondus, un alternatīvo ieguldījumu fondiem

64104

                 
  Citiem finanšu starpniekiem

64105

                 
  Finanšu palīgsabiedrībām

64106

                 
  Piesaistošajām finanšu iestādēm un naudas aizdevējiem

64107

                 
  Apdrošināšanas sabiedrībām

64108

                 
  Pensiju fondiem

64109

                 
  Nefinanšu sabiedrībām

64140

                 
  Mājsaimniecībām un mājsaimniecības apkalpojošām bezpeļņas organizācijām                    
    Kredīts mājokļa iegādei

64152

                 
    Patēriņa kredīts

64153

                 
    Pārējie kredīti

64154

                 
      t.sk. kredīti pašnodarbinātām personām

64164

                 

VSPARK 27002079 (turpinājums)
KNK

A

B

01

02

03

04

05

06

07

08

09

Pārējo euro zonas valstu rezidenti                    
Prasības pret MFI

63200

                 
  t.sk. sindicētais kredīts

63201

                 
Kredīti                    
  Valdībai

64220

                 
  Ieguldījumu fondiem, izņemot naudas tirgus fondus, un alternatīvo ieguldījumu fondiem

64204

                 
  Citiem finanšu starpniekiem

64205

                 
  Finanšu palīgsabiedrībām

64206

                 
  Piesaistošajām finanšu iestādēm un naudas aizdevējiem

64207

                 
  Apdrošināšanas sabiedrībām

64208

                 
  Pensiju fondiem

64209

                 
  Nefinanšu sabiedrībām

64240

                 
  Mājsaimniecībām un mājsaimniecības apkalpojošām bezpeļņas organizācijām                    
    Kredīts mājokļa iegādei

64252

                 
    Patēriņa kredīts

64253

                 
    Pārējie kredīti

64254

                 
      t.sk. kredīti pašnodarbinātām personām

64264

                 
Pārējo ārvalstu rezidenti                    
Prasības pret MFI

63300

                 
Kredīti

64300

                 
Kontrolsumma*

61999

                 

* Aritmētiska ailes rādītāju summa.

Vērtspapīru pārvērtēšanas korekcija VSPARK 27002079 (turpinājums)
VPK
Pozīcijas nosaukums Pozīcijas
kods
Euro ASV dolāros Pārējās ārvalstu valūtās

Ar termiņu

Ar termiņu

Ar termiņu

līdz
1 gadam

1–2 gadi

ilgāku par
2 gadiem

līdz
1 gadam

1–2 gadi

ilgāku par
2 gadiem

līdz
1 gadam

1–2 gadi

ilgāku par
2 gadiem

A

B

01

02

03

04

05

06

07

08

09

Rezidenti                    
Parāda vērtspapīri un citi vērtspapīri ar fiksētu ienākumu                    
  MFI

75110

                 
  Centrālo valdību

75121

                 
  Vietējo valdību

75122

                 
  Citu finanšu starpnieku

75105

                 
  Finanšu palīgsabiedrību

75106

                 
  Piesaistošo finanšu iestāžu un naudas aizdevēju

75107

                 
  Apdrošināšanas sabiedrību

75108

                 
  Pensiju fondu

75109

                 
  Nefinanšu sabiedrību

75140

                 
  Mājsaimniecības apkalpojošo bezpeļņas organizāciju

75190

                 
Pārējo euro zonas valstu rezidenti                    
Parāda vērtspapīri un citi vērtspapīri ar fiksētu ienākumu                    
  MFI

75210

                 
  Centrālo valdību

75221

                 
  Vietējo valdību

75222

                 
  Citu finanšu starpnieku

75205

                 
  Finanšu palīgsabiedrību

75206

                 
  Piesaistošo finanšu iestāžu un naudas aizdevēju

75207

                 
  Apdrošināšanas sabiedrību

75208

                 
  Pensiju fondu

75209

                 
  Nefinanšu sabiedrību

75240

                 
  Mājsaimniecības apkalpojošo bezpeļņas organizāciju

75290

                 
Pārējo ārvalstu rezidenti                    
Parāda vērtspapīri un citi vērtspapīri ar fiksētu ienākumu                    
  MFI

75310

                 
  Valdību

75320

                 
  Ne-MFI, izņemot valdību

75375

                 
Kontrolsumma*

75999

                 

* Aritmētiska ailes rādītāju summa.

VSPARK 27002079 (turpinājums)
VPK

Pozīcijas nosaukums Pozīcijas kods Euro ASV dolāros Pārējās ārvalstu valūtās

A

B

01

02

03

Rezidenti        
Akcijas, ieguldījumu apliecības un citi vērtspapīri ar nefiksētu ienākumu        
  MFI, izņemot naudas tirgus fondus

76110

     
  Citu finanšu starpnieku

76105

     
  Finanšu palīgsabiedrību

76106

     
  Piesaistošo finanšu iestāžu un naudas aizdevēju

76107

     
  Apdrošināšanas sabiedrību

76108

     
  Pensiju fondu

76109

     
  Nefinanšu sabiedrību

76140

     
  Ieguldījumu fondu, izņemot naudas tirgus fondus, un alternatīvo ieguldījumu fondu ieguldījumu apliecības

76104

     
  Naudas tirgus fondu ieguldījumu apliecības

76134

     
Līdzdalība saistīto un radniecīgo sabiedrību pamatkapitālā        
  MFI

77110

     
  Citu finanšu starpnieku

77105

     
  Finanšu palīgsabiedrību

77106

     
  Piesaistošo finanšu iestāžu un naudas aizdevēju

77107

     
  Apdrošināšanas sabiedrību

77108

     
  Pensiju fondu

77109

     
  Nefinanšu sabiedrību

77140

     
Pārējo euro zonas valstu rezidenti        
Akcijas, ieguldījumu apliecības un citi vērtspapīri ar nefiksētu ienākumu        
  MFI, izņemot naudas tirgus fondus

76210

     
  Citu finanšu starpnieku, finanšu palīgsabiedrību, piesaistošo finanšu iestāžu un naudas aizdevēju, apdrošināšanas sabiedrību, pensiju fondu un nefinanšu sabiedrību

76270

     
  Ieguldījumu fondu, izņemot naudas tirgus fondus, un alternatīvo ieguldījumu fondu ieguldījumu apliecības

76233

     
  Naudas tirgus fondu ieguldījumu apliecības

76234

     

VSPARK 27002079 (turpinājums)
VPK

A

B

01

02

03

Līdzdalība saistīto un radniecīgo sabiedrību pamatkapitālā        
  MFI

77210

     
  Citu finanšu starpnieku, finanšu palīgsabiedrību, piesaistošo finanšu iestāžu un naudas aizdevēju, apdrošināšanas sabiedrību, pensiju fondu un nefinanšu sabiedrību

77270

     
Pārējo ārvalstu rezidenti        
Akcijas, ieguldījumu apliecības un citi vērtspapīri ar nefiksētu ienākumu

76300

     
Līdzdalība saistīto un radniecīgo sabiedrību pamatkapitālā

77300

     
Kontrolsumma*

70999

     

* Aritmētiska ailes rādītāju summa.

Korekcijas pretvērtība

VSPARK 27002079 (turpinājums)
KPV

Pozīcijas nosaukums Pozīcijas kods Summa

A

B

01

Uzkrājumi parādiem un saistībām

88400

 
Kapitāls un rezerves

89400

 

Kredītiestādes vadītājs    /   /    
  (paraksts)   (vārds, uzvārds)      
             
Izpildītājs       Iesniegšanas datums  
  (vārds, uzvārds; tālruņa numurs)      

Latvijas Bankas prezidents I.Rimšēvičs

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!