Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Saeima
Oficiālajā izdevumā publicē:
  • Saeimas pieņemtos un Valsts prezidenta izsludinātos likumus. Likumi stājas spēkā četrpadsmitajā dienā pēc izsludināšanas, ja likumā nav noteikts cits spēkā stāšanās termiņš;
  • Saeimas pieņemtos vispārējas nozīmes lēmumus. Lēmumi stājas spēkā to pieņemšanas brīdī;
  • Saeimas sēžu stenogrammas un rakstveidā sniegtās atbildes uz deputātu jautājumiem;
  • Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisiju galaziņojumus;
  • vispārējas nozīmes informāciju.
TIESĪBU AKTI, KAS PAREDZ OFICIĀLO PUBLIKĀCIJU PERSONAS DATU APSTRĀDE

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
2012. gada 13. septembra likums "Grozījumi Kooperatīvo sabiedrību likumā". Publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", 28.09.2012., Nr. 154 https://www.vestnesis.lv/op/2012/154.2

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Likums

Grozījumi Pārtikas aprites uzraudzības likumā

Vēl šajā numurā

28.09.2012., Nr. 154

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: likums

Pieņemts: 13.09.2012.

OP numurs: 2012/154.2

2012/154.2
RĪKI

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījumi Kooperatīvo sabiedrību likumā

Izdarīt Kooperatīvo sabiedrību likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 6.nr.; 2000, 10.nr.; 2002, 16., 22.nr.; 2006, 21.nr.; 2007, 23.nr.; 2009, 14.nr.) šādus grozījumus:

1. 1.pantā:

izteikt 11.punktu šādā redakcijā:

“11) peļņas (atbilstīgajā lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā un atbilstīgajā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā pārpalikuma) atmaksa — kooperatīvās sabiedrības peļņas (pārpalikuma) daļa, ko šajā likumā un sabiedrības statūtos noteiktajā kārtībā izmaksā sabiedrības biedriem atbilstoši viņu izmantoto kooperatīvās sabiedrības pakalpojumu apjomam;”;

papildināt pantu ar 12.2  un 12.3 punktu šādā redakcijā:

“122mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība — meža īpašnieku kooperatīvā sabiedrība, kura sniedz mežsaimniecības un mežsaimnieciskās produkcijas realizācijas pakalpojumus, bet nenodarbojas ar mežsaimnieciskās produkcijas ražošanu;

123) atbilstīgā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība — mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība, kas atbilst normatīvajos aktos noteiktajiem kritērijiem;”;

izteikt 13.punktu šādā redakcijā:

“13) pārpalikums atbilstīgajā lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā un atbilstīgajā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā — gada pārskatā norādītais sabiedrības ieņēmumu pārsniegums pār izmaksām attiecīgajā saimnieciskās darbības gadā.”

2. Izteikt 3.panta 4.punktu šādā redakcijā:

“4) kooperatīvās sabiedrības kapitālu veido un kontrolē, kā arī iegūto peļņu (atbilstīgajā lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā un atbilstīgajā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā — pārpalikumu) sadala tās biedri;”.

3. Izteikt 6.pantu šādā redakcijā:

6.pants. Kooperatīvās sabiedrības komersanta statuss

Kooperatīvā sabiedrība ir komersants, izņemot lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, dzīvokļu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības, automašīnu garāžu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības, laivu garāžu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības un dārzkopības kooperatīvās sabiedrības.”

4. Papildināt likumu ar 6.1 pantu šādā redakcijā:

6.1 pants. Komercnoslēpums

Kooperatīvās sabiedrības komercnoslēpums tiek noteikts un aizsargāts, ievērojot Komerclikuma noteikumus.”

5. Papildināt 7.panta pirmo daļu ar teikumu šādā redakcijā:

“Mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības nosaukumā jābūt arī vārdiem “mežsaimniecības pakalpojumu”.”

6. Papildināt likumu ar 7.1 pantu šādā redakcijā:

7.1 pants. Kriminālprocesa vai administratīvā pārkāpuma procesa ietvaros fiziskajai personai noteiktie ierobežojumi

(1) Ja fiziskajai personai, pamatojoties uz kriminālprocesa ietvaros pieņemtu nolēmumu, atņemtas tiesības veikt visu veidu vai noteikta veida komercdarbību, attiecīgajā nolēmumā noteiktajā aizlieguma periodā tai ir aizliegts:

1) būt par kooperatīvās sabiedrības dibinātāju;

2) kļūt par kooperatīvās sabiedrības biedru, izņemot gadījumu, kad pajas kooperatīvajā sabiedrībā tiek mantotas;

3) kļūt par pilnvaroto kooperatīvās sabiedrības pilnvaroto sapulcē;

4) būt par kooperatīvās sabiedrības valdes locekli, direktoru vai pārvaldnieku;

5) būt par kooperatīvās sabiedrības padomes locekli;

6) būt par kooperatīvās sabiedrības revīzijas komisijas locekli (revidentu);

7) būt par kooperatīvās sabiedrības likvidācijas komisijas locekli;

8) sniegt padomus, dot norādījumus šajā daļā minētajām personām vai citādi tās ietekmēt.

(2) Ja fiziskajai personai atņemtas tiesības veikt noteikta veida komercdarbību, šā panta pirmajā daļā minētie aizliegumi attiecināmi tikai uz attiecīgajā nolēmumā noteikto komercdarbības veidu. Ja šādai personai tiesiskais statuss ļauj pieņemt lēmumus kooperatīvajā sabiedrībā vai pārstāvēt kooperatīvo sabiedrību, tai nav balsstiesību un ir aizliegts pārstāvēt kooperatīvo sabiedrību jautājumos par attiecīgajā nolēmumā noteikto komercdarbības veidu.

(3) Ja fiziskajai personai, pamatojoties uz kriminālprocesa vai administratīvā pārkāpuma procesa ietvaros pieņemtu nolēmumu, atņemtas tiesības ieņemt noteiktus amatus kooperatīvajā sabiedrībā vai tās pārvaldes institūcijās, tai ir aizliegts būt par kooperatīvās sabiedrības:

1) valdes locekli, direktoru vai pārvaldnieku;

2) padomes locekli;

3) revīzijas komisijas locekli (revidentu);

4) likvidācijas komisijas locekli.

(4) Šā panta pirmajā un otrajā daļā noteiktie aizliegumi piemērojami, ja kooperatīvā sabiedrība atbilstoši šā likuma noteikumiem uzskatāma par komersantu.

(5) Ja fiziskajai personai atņemtas tiesības veikt visu veidu vai noteikta veida komercdarbību vai ieņemt noteiktus amatus kooperatīvajā sabiedrībā vai tās pārvaldes institūcijās, tās pienākums ir nekavējoties pēc attiecīgā nolēmuma spēkā stāšanās par to informēt kooperatīvo sabiedrību un tās biedrus.

(6) Šajā pantā noteiktais pārstāvības tiesību ierobežojums nav spēkā attiecībā uz trešajām personām.”

7. Izteikt 8.panta ceturtās daļas otro teikumu šādā redakcijā:

“Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības dibinātāju skaits nedrīkst būt mazāks par pieciem.”

8. Papildināt 11.pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:

“(5) Mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības dibinātāji var būt fiziskās vai juridiskās personas, kas ir meža īpašnieki, kā arī citas mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības.”

9. Izteikt 13.panta pirmās daļas 12.punktu šādā redakcijā:

“12) peļņas (atbilstīgajā lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā un atbilstīgajā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā — pārpalikuma) sadales un zaudējumu segšanas kārtība;”.

10. 18.pantā:

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

“(2) Personas rakstveida pieteikumu par iestāšanos kooperatīvajā sabiedrībā valde izskata triju mēnešu laikā no tā iesniegšanas dienas. Valdes lēmums par jauna biedra uzņemšanu apstiprināms nākamajā biedru kopsapulcē (pilnvaroto sapulcē) pēc lēmuma pieņemšanas.”;

izteikt trešās daļas pēdējo teikumu šādā redakcijā:

“Atteikties uzņemt jaunus biedrus var vienīgi tās kooperatīvās sabiedrības, kuras atbilstoši statūtiem apkalpo tikai savus biedrus un nespēj sekmīgi apkalpot lielāku biedru skaitu, kā arī tās kooperatīvās sabiedrības, kuru biedri atbilst šajā likumā un sabiedrības statūtos noteiktajiem biedra statusa kritērijiem.”;

izteikt piekto daļu šādā redakcijā:

“(5) Biedra tiesības un pienākumi ir spēkā ar brīdi, kad valde pieņēmusi lēmumu par viņa uzņemšanu kooperatīvajā sabiedrībā (ja statūtos nav paredzēts citādi). Biedra pienākums ir mēneša laikā, ja statūtos nav noteikts garāks termiņš, pilnībā nokārtot ar iestāšanos saistītos maksājumus. Ja biedrs ar iestāšanos saistītos maksājumus nav nokārtojis noteiktajā laikā vai biedru kopsapulce (pilnvaroto sapulce) nav apstiprinājusi valdes lēmumu par biedra uzņemšanu, šis lēmums atzīstams par spēkā neesošu un izdarītie maksājumi atdodami atpakaļ to maksātājam. Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības vai mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības biedrs balsstiesības iegūst pēc tam, kad biedru kopsapulce (pilnvaroto sapulce) ir apstiprinājusi valdes lēmumu par viņa uzņemšanu.”;

papildināt pantu ar devīto daļu šādā redakcijā:

“(9) Par mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības biedru var būt fiziskā vai juridiskā persona, kas ir meža īpašnieks un izmanto mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības pakalpojumus atbilstoši statūtu prasībām, kā arī cita mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība.”

11. 20.pantā:

izteikt pirmās daļas otro teikumu šādā redakcijā:

“Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības vai mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības biedrs saņem peļņas (atbilstīgajā lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā un atbilstīgajā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā — pārpalikuma) atmaksu atbilstoši izmantoto pakalpojumu apjomam, bet sabiedrības likvidācijas gadījumā — arī likvidācijas kvotu atbilstoši biedram piederošo paju skaitam.”;

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

“(2) Paju jeb biedra karti izsniedz kooperatīvās sabiedrības valde. Kooperatīvās sabiedrības biedrs to var saņemt papīra vai elektroniskā formātā, un tajā uzrādāma visa biedru reģistrā esošā informācija par attiecīgo kooperatīvās sabiedrības biedru.”

12. Papildināt 21.panta pirmās daļas 2.punktu pēc vārda “sabiedrībā” ar vārdiem “un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā”.

13. 22.panta otrajā daļā:

papildināt 5.punktu pēc vārda “sabiedrībā” ar vārdiem “un atbilstīgajā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā”;

papildināt 6.punktu ar vārdiem “izņemot tādu informāciju, kurai noteikts komercnoslēpuma statuss”.

14. 23.pantā:

papildināt ceturtās daļas otro teikumu pēc vārda “sabiedrības” ar vārdiem “vai mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības”;

papildināt sestās daļas pirmo teikumu pēc vārda “sabiedrībā” ar vārdiem “un atbilstīgajā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā”.

15. Izteikt 24.panta trešās daļas otro teikumu šādā redakcijā:

“Dzīvokļu īpašnieku kooperatīvo sabiedrību, automašīnu garāžu īpašnieku kooperatīvo sabiedrību, laivu garāžu īpašnieku kooperatīvo sabiedrību, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību, mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību, dārzkopības kooperatīvo sabiedrību un meliorācijas kooperatīvo sabiedrību pamatkapitāla minimālais lielums ir 200 latu.”

16. 26.pantā:

papildināt otrās daļas 4.punktu pēc vārda “sabiedrībā” ar vārdiem “un atbilstīgajā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā”;

papildināt ceturto daļu pēc vārda “sabiedrības” ar vārdiem “un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības”.

17. 27.pantā:

papildināt otro daļu pēc vārda “sabiedrību” ar vārdiem “un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību”;

papildināt trešo daļu pēc vārdiem “Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības” ar vārdiem “vai mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības”.

18. Izteikt 31.panta otrās daļas 5.punktu šādā redakcijā:

“5) atbilstīgajā lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā un atbilstīgajā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā — neizņemtais pārpalikums.”

19. 33.pantā:

izteikt panta nosaukumu šādā redakcijā:

33.pants. Nodokļu atvieglojumi kooperatīvajām sabiedrībām un nodokļu maksājumi atbilstīgajām lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām un atbilstīgajām mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām”;

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

“(2) Ievērojot nodokļu likumos noteikto kārtību, atbilstīgā lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība un atbilstīgā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība uzņēmumu ienākuma nodokli nemaksā patstāvīgi, bet katrs atbilstīgās lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības vai atbilstīgās mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības biedrs maksā attiecīgi iedzīvotāju ienākuma nodokli vai uzņēmumu ienākuma nodokli no pārpalikuma daļas, kas tam pienākas.”

20. 36.1 pantā:

papildināt panta nosaukumu pēc vārda “sabiedrības” ar vārdiem “un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības”;

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

“(2) Ministru kabinets nosaka lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību atbilstības kritērijus un šo sabiedrību izvērtēšanas kārtību. Zemkopības ministrija lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību atbilstības izvērtēšanu var Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteiktajā kārtībā deleģēt privāto tiesību subjektam vai atvasinātai publiskai personai. Ja atbilstības izvērtēšana deleģēta privāto tiesību subjektam, tam ir tiesības izdot administratīvos aktus.”

21. Papildināt 39.panta otrās daļas 10.punktu pēc vārda “sabiedrībā” ar vārdiem “un atbilstīgajā mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā”.

22. Izteikt 40.panta trešo daļu šādā redakcijā:

“(3) Biedram, kurš ne vēlāk kā divas dienas pirms biedru kopsapulces (pilnvaroto sapulces) nav nokārtojis kooperatīvās sabiedrības statūtos un kopsapulces (pilnvaroto sapulces) lēmumos noteiktās saistības vai kuram, pamatojoties uz kriminālprocesa ietvaros pieņemtu nolēmumu, atņemtas tiesības veikt visu veidu komercdarbību, kopsapulcē (pilnvaroto sapulcē) nav balsstiesību, un viņu nevar ievēlēt kooperatīvās sabiedrības pārvaldes un revīzijas institūcijās. Ja biedram, pamatojoties uz kriminālprocesa ietvaros pieņemtu nolēmumu, atņemtas tiesības veikt noteikta veida komercdarbību, viņam nav balsstiesību jautājumos par attiecīgajā nolēmumā noteikto komercdarbības veidu.”

23. Izteikt 45.panta ceturtās daļas pirmo teikumu šādā redakcijā:

“Padome lēmumus pieņem ar klātesošo balsstiesīgo padomes locekļu vienkāršu balsu vairākumu.”

24. Izteikt 46.panta sestās daļas pirmo teikumu šādā redakcijā:

“Valde pieņem lēmumu ar klātesošo balsstiesīgo valdes locekļu vienkāršu balsu vairākumu.”

25. 53.pantā:

aizstāt 6.punktā vārdus “likumā “Par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju”” ar vārdiem “Maksātnespējas likumā”;

izteikt 10.punktu šādā redakcijā:

“10) likvidācijas komisija kooperatīvās sabiedrības arhīviski vērtīgos dokumentus, ievērojot Arhīvu likuma noteikumus, nodod glabāšanai Latvijas Nacionālajam arhīvam, bet pārējos dokumentus — vienam no kooperatīvās sabiedrības biedriem Latvijā un paziņo Latvijas Nacionālajam arhīvam par to glabāšanas vietu.”

26. Papildināt pārejas noteikumus ar 13., 14., 15. un 16.punktu šādā redakcijā:

“13. Grozījumi šā likuma 33.panta otrajā daļā (par atbilstīgās mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības uzņēmumu ienākuma nodokļa un atbilstīgās mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības biedra iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksāšanas kārtību) stājas spēkā vienlaikus ar attiecīgiem grozījumiem nodokļu likumos un citos normatīvajos aktos.

14. Ministru kabinets līdz 2013.gada 1.martam sagatavo un iesniedz Saeimai nepieciešamos grozījumus nodokļu likumos, lai nodrošinātu šā likuma 33.panta otrajā daļā paredzēto atbilstīgo mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību un to biedru nodokļu maksāšanas kārtības noteikumu izpildi.

15. Ministru kabinets izvērtē šā likuma 33.panta otrajā daļā paredzēto atbilstīgo mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību izveidi un to biedru nodokļu maksāšanas kārtības praktiskās īstenošanas gaitu un rezultātus un katru gadu līdz 1.oktobrim laikposmā no 2013.gada līdz 2016.gadam iesniedz Saeimai attiecīgu ziņojumu.

16. Šā likuma 7.1 pants, kā arī 40.panta trešās daļas, 45.panta ceturtās daļas pirmā teikuma un 46.panta sestās daļas pirmā teikuma jaunā redakcija (par balsstiesību ierobežojumiem, ja kriminālprocesa ietvaros personai atņemtas tiesības veikt visu veidu vai noteikta veida komercdarbību) stājas spēkā 2013.gada 1.janvārī.”

Likums Saeimā pieņemts 2012.gada 13.septembrī.

Valsts prezidenta vietā
Saeimas priekšsēdētāja S.Āboltiņa

Rīgā 2012.gada 28.septembrī

Izdruka no oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv)

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!