• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par ATA karnešu sistēmas ieviešanu. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 3.01.2001., Nr. 1 https://www.vestnesis.lv/ta/id/998-par-ata-karnesu-sistemas-ieviesanu

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Valsts ieņēmumu dienesta rīkojums Nr.947

Par grozījumiem 2000.gada 14.decembra VID rīkojumā Nr.910 "Par Baltijas kopēja tranzīta (TIB) procedūru"

Vēl šajā numurā

03.01.2001., Nr. 1

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Valsts ieņēmumu dienests

Veids: rīkojums

Numurs: 946

Pieņemts: 29.12.2000.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Valsts ieņēmumu dienesta rīkojums Nr.946

Rīgā 2000. gada 29. decembrī

Par ATA karnešu sistēmas ieviešanu

Lai izpildītu Latvijas Republikas likuma "Par 1990.gada 26.jūnija Stambulas konvenciju par pagaidu ievešanu" 3.pantā noteikto un saskaņā ar saņemto oficiālo informāciju par Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras apstiprināšanu par starptautiskās ATA karnešu garantiju ķēdes locekli:

1. Apstiprinu "Metodiskos norādījumus ATA karnetes noformēšanai Latvijas muitas iestādēs".

2. Nosaku, sākot ar 2001.gada 15.janvāri, Latvijas muitas iestādēm pieņemt noformēšanai ATA karnetes, kuras izdotas šādās valstīs un par kurām saistības uzņemas Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera:

Alžīrija, ASV, Andora, Austrālija, Austrija, Beļģija, Bulgārija, Čehija, Dānija, Dienvidāfrika, Francija, Gibraltāra, Grieķija, Honkonga, Horvātija, Igaunija, Islande, Indija, Īrija, Itālija, Izraēla, Japāna, Jaunzēlande, Kanāda, Kipra, Dienvidkoreja, Krievija, Ķīna, Libāna, Lielbritānija, Lietuva, Luksemburga, Maķedonija, Malaizija, Malta, Maroka, Mauritānija, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Rumānija, Senegāla, Singapūra, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Šrilanka, Šveice, Taizeme, Tunisa, Turcija, Ungārija, Vācija, Ziloņkaula Krasts, Zimbabve, Zviedrija.

3. Rīkojumu publicēt laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora v.i. A.Krastiņš

 

Metodiskie norādījumi ATA karnetes noformēšanai Latvijas muitas iestādēs

1. Vispārīgās prasības

1. Sakarā ar to, ka 1999.gada 16.oktobrī Latvijas Republikā stājusies spēkā 1990.gada 26.jūnija Stambulas konvencija par pagaidu ievešanu (turpmāk — Konvencija) un tās A, B, D, un E pielikumi (turpmāk — pielikumi), jāievēro minētajā Konvencijā un pielikumos noteiktās prasības.

2. "ATA karnete" (turpmāk — karnete) ir Konvencijā paredzēto preču pagaidu ievešanas, izvešanas un tranzīta muitas deklarācija, kura dod iespēju identificēt preces, un tajā ir iekļauts starptautiski atzīts galvojums.

3. ATA karnetes veidlapām jāatbilst paraugam, kurš pievienots Konvencijai.

4. Lietojot karneti, nav jāformē vienotais administratīvais dokuments (VAD). Muitas procedūras — ievešana un izvešana uz laiku vai tranzīts, izmantojot karneti, atļauts piemērot Konvencijas pielikumos norādītajām precēm un noteiktajiem mērķiem.

5. Visas preces, kuras tiek pārvietotas un izmantotas, lietojot karneti, paliek lietotāja valdījumā.

6. Preces ir jānosūta atpakaļ nemainītā veidā, izņemot to dabisko nolietojumu vai zudumus, kas radušies pārvadāšanas vai izmantošanas rezultātā.

7. Preces, kuras ieved muitas teritorijā (ieskaitot transportlīdzekļus), ir nosacīti atbrīvotas no muitas maksājumiem, un tām tiek piemēroti Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteiktie importa aizliegumi vai ierobežojumi (piemēram, ieročiem, medikamentiem, dzīvniekiem). Minētās preces ieved īpašam, Konvencijā paredzētam nolūkam.

8. Pielietojot karneti, termiņš, kas noteikts preču reeksportēšanai, nekādā gadījumā nedrīkst būt ilgāks par karnetes derīguma termiņu.

9. Karneti izsniedz tās valsts asociācija vai tās pilnvarotā organizācija, kura atbilstoši Stambulas vai ATA Konvencijai ir iekļauta garantējošo asociāciju (dalībvalstu) sarakstā, kas ir norādīts karnetes pirmā vāka priekšpuses vidusdaļā. Latvijā šāda garantētājorganizācija ir Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (turpmāk — LTRK). Ja nepieciešams, karnetes izdevējasociācija var izdarīt ar zīmogu apstiprinātus papildinājumus vai svītrojumus garantējošo asociāciju (dalībvalstu) sarakstā. Ja par minētajām izmaiņām uz karnetes pirmā vāka nav izdevējorganizācijas apstiprinājums (zīmogs), muitas iestādes karneti noformēšanai nepieņem.

2. ATA karnetes komplekts

10. Sastāv no vākiem un no ieliekamajām lapām, kuru skaits atkarīgs no pielietošanas mērķa. ATA karnetē vienam braucienam jābūt vismaz 2 dzeltenajām lapām (eksporta + reimporta) un 2 baltajām lapām (importa + reeksporta). Karnete kalpo arī tranzīta procedūras noformēšanai (2 zilās lapas).

11. Visas karnetes ieliekamās lapas sastāv no 2 daļām — augšējās daļas kontroles pasakņa, kas paliek komplektā un tiek atdots karnetes lietotājam, un kupona (apakšējā noplēšamā daļa), kurš paliek muitai. Komplekta visas lapas ir numurētas ar vienu karnetes numuru. Ja komplekts norādītajām muitas procedūrām tiek papildināts ar papildlapām vēlāk, tad šo lapu komplektam jābūt ar nākamo lapas pasakņa un kupona kārtas numuru.

12. Ja karnete aizpildīta citā valodā, nevis latviešu vai angļu valodā, tad Latvijas Republikas muitas amatpersonai ir tiesības pieprasīt ieraksta tulkojuma oficiālu uzrādīšanu.

13. Karnetes izdevējs un karnetes lietotājs aizpilda visu ieliekamo lapu A, B, C, G ailes un visus preču vispārējos sarakstus ieliekamo lapu otrajās pusēs. Karnetes lietotājs var aizpildīt karnetes ieliekamo lapu D un E ailes.

3.Karnetes pirmā vāka aizpildīšana

Karnetes pirmā vāka priekšpuse:

14. (a), (b), (c) aile, vāka augšējās daļas labajā pusē aizpilda karnetes izdevējorganizācija.

14.1. (a) ailē norāda karnetes numuru;

14.2. (b) ailē norāda karnetes izdevējorganizācijas nosaukumu un adresi;

14.3. (c) ailē norāda karnetes derīguma termiņu.

15. A, B, C ailes vāka augšējās daļas kreisajā pusē aizpilda karnetes lietotājs.

16. Datumu (šeit un arī turpmāk visā karnetē, kur jānorāda datums) rekomendēts uzrādīt formā: aaaa/kk/pp (aaaa — gada četrzīmju skaitlis, kk — mēneša divzīmju skaitlis, pp — dienas divzīmju skaitlis). Karnete ir arī derīga, ja minētais nosacījums nav ievērots.

17. A ailē norāda personas nosaukumu vai vārdu, uzvārdu un adresi (karnetes lietotājs var būt gan juridiska, gan fiziska persona). Latvijas Republikā reģistrētajām uzņēmējsabiedrībām jānorāda arī reģistrācijas numurs nodokļu maksātāju reģistrā.

18. B ailē norāda pārstāvi, kurš kārtos muitas formalitātes. Ja karneti lieto vairāki pārstāvji un viņu dati neietilpst šajā ailē, tad šeit ieraksta atsauci uz pilnvaru.

Pamatojoties uz pilnvarojumu, karneti muitas procedūru noformēšanai var izmantot vairākas personas (karnetes lietotāji). Personai, kura lieto karneti, jābūt pilnvarai. Pilnvarā, kuru brīvā formā izsniedz konkrētai karnetei, ir jābūt skaidri norādītam mērķim un personai (vienai vai vairākām), kam pilnvara izsniegta.

19. C ailē norāda uz mērķvalsti vedamo preču izmantošanas mērķi (piemēram, preces izstādēm, preču paraugi, konteiners, mācību materiāli, zinātniskā aparatūra utt.), kas noteikts saskaņā ar Konvenciju.

20. Karnetes vāka apakšējā labajā stūrī par karnetē izdarīto ierakstu pareizību jābūt izdevējorganizācijas (vieta, datums, paraksts un zīmogs) un karnetes lietotāja (paraksts) apstiprinājumam.

Pirmā vāka otra puse:

21. No 1. līdz 6. ailei (Vispārējais saraksts) uzrāda preču sarakstu, kuras karnetes lietotājs karnetes derīguma laikā paredzējis izvest uz kādu no karnetes pirmā vāka priekšpusē norādīto valstu teritorijām. Ja laukums, kas paredzēts Vispārējam sarakstam (turpmāk — preču saraksts) nav pietiekams, vai arī dažādu iemeslu dēļ tā izmantošana nav izdevīga, tad lieto turpinājuma lapas ar Konvencijas paraugā paredzēto informāciju.

22. Preču sarakstā labojumus var veikt tikai karnetes izdevējorganizācija. Izdarītos labojumus apstiprina karnetes izdevējorganizācija (paraksts, datums, zīmogs). Labojumiem jābūt skaidri salasāmiem.

23. 1.ailē katrai atšķirīgi identificējamai precei piešķir savu kārtas numuru, kuru vēlāk izmanto karnetes ieliekamo lapu noformēšanā preču apzīmēšanai.

24. 2.ailē jānorāda preču apraksts (preces pilns nosaukums, numurs, komplekts, var būt arī pievienotas fotogrāfijas, kuras apstiprinājis lietotājs ar savu zīmogu un parakstu, informācija par iesaiņojumu utt.). Ziņām jābūt uzrādītām tā, lai preci būtu iespējams identificēt.

25. 3.ailē uzrāda viena veida preču skaitu.

26. 4.ailē preces svaru var uzrādīt gadījumā, ja tas nepieciešams preces identificēšanai. Preces svaru uzrāda starptautiskās mērvienību sistēmas vienībās, parasti — kilogramos.

27. 5.ailē uzrāda preces vērtību eksportētājvalsts valūtā. Ja preces darījumu vērtība eksportētājvalstī ir uzrādīta kādas citas valsts valūtā, tad tajā pašā ailē virs attiecīgās preces vērtības parāda valūtas apzīmējumu.

28. 6.ailē var uzrādīt preces izcelsmes valsti, izmantojot attiecīgās valsts apzīmējuma ISO kodu). Preces izcelsmes valsti var neuzrādīt, ja tā ir karnetes izdevējvalsts.

29. Preču saraksts ir jānoslēdz. Zem preču saraksta neizmantoto vietu pieņemts aizzīmēt ar "Z".

30. Noslēdzot preču vispārējo sarakstu, 3. un 5. ailes summu uzrāda saraksta beigās skaitļos un vārdos.

31. Ja preču vispārējais saraksts sastāv no vairākām lapām, saraksta beigās skaitļos un vārdos uzrāda lietoto turpinājumu lapu skaitu. Papildu lapām jābūt piestiprinātām pie katras ieliekamās lapas karnetē.

32. Ja preču uzskaitījums tiek turpināts uz vairākām papildlapām ar Konvencijas paraugā paredzēto informāciju, tas jānoslēdz saraksta pēdējā rindā (papildlapā). Papildlapām var tikt izmantots A4 formāta rakstāmpapīrs.

33. Ja preču identitātes apliecināšanai tiek izmantotas fotogrāfijas, tās piestiprina pie visām karnetes ieliekamajām lapām.

4. Karnetes pirmā vāka noformēšanas kārtība muitas iestādēs

34. Karnetes lietotājs karneti visu preču sarakstā norādīto preču identificēšanai iesniedz tajā Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes muitā, kuras teritoriālajā uzraudzībā atrodas preču izvedējs.

35. Karnetes ailes, kuras jāaizpilda Muitas iestādēm, visā karnetes apjomā ir ietonētas tumšākā krāsā. Muitas amatpersona nav tiesīga izdarīt ierakstus citās preču saraksta ailēs.

36. Ja muitas amatpersona uzskata, ka preču sarakstā norādītās ziņas nav pietiekamas preces identificēšanai, tā uzliek precēm papildu muitas nodrošinājumu, par ko izdara attiecīgu ierakstu karnetes vāka otrās puses 7. ailē.

37. Muitas iestādes, kurā karnete iesniegta, lai to atvērtu un apstiprinātu preču identifikāciju, muitas amatpersona karnetes vāka pirmās puses apakšējā (ietonētajā) daļā ieraksta:

37.1. a) ailē — ziņas par precēm, kurām nodrošina preču identifikāciju, izmantojot vāka otrās puses 7.aili un preču saraksta kārtas numurus (piemēram, ja preču sarakstā pēdējā ierakstītā prece ir ar kārtas numuru 16. un visām sarakstā minētajām precēm muita nodrošina identifikāciju, tad šajā ailē raksta "Preces no 1. līdz 16."). Šajā ailē ieraksta ziņas tikai par tām preču sarakstā iekļautajām precēm, kurām tiek nodrošināta identifikācija (piemēram, netiek nodrošināta identifikācija precēm, kuru kārtas numurs preču sarakstā ir no 6. līdz 8., tad šajā ailē raksta "Preces no 1. līdz 5. un no 9. līdz 16.");

37.2. b) ailē — attiecīgajā kvadrātiņā ar krustiņu atzīmē, vai precēm ir vai nav veikta pārbaude. Latvijā pārbaude jāveic visām precēm;

37.3. c) ailē — "ATA karnetes reģistrācijas žurnālā" kalendārajā gadā iereģistrēto kārtas numuru;

37.4. "ATA karnetes reģistrācijas žurnālā" ieraksta:

— kārtas numuru reģistrācijas žurnālā,

— karnetes noformēšanas (muitas iestādē) datumu,

— muitas procedūras saīsinātu apzīmējumu PI — preču identifikācija,

— karnetes numuru (norādīts priekšējā vāka (a) — ailē),

— karnetes derīguma termiņu,

— muitas amatpersonas, kura noformē karneti, uzvārdu;

37.5. d) ailē — muitas iestādes, kura apstiprina preču identifikāciju, adresi, nosaukumu (kodu), datumu. Muitas amatpersona, kura veic karnetes noformēšanu, apstiprina to ar parakstu un muitas zīmoga nospiedumu. Pēc šo darbību veikšanas karnete ir derīga turpmākai izmantošanai.

38. Ja preču saraksta preču identifikācijā notikušas izmaiņas (piemēram, mainīts muitas nodrošinājums), vāka otrās puses augšējā daļā ieraksta:

38.1. ziņas preču identifikācijai no preču saraksta 7.ailes;

38.2. muitas iestādes, kura apstiprina preču identifikāciju — nosaukumu, kodu, adresi, procedūras noformēšanas datumu, muitas amatpersonas parakstu un muitas zīmoga nospiedumu.

38.3. 3.ailē — izmaiņas preču identifikācijā.

5. Karnetes otrais vāks

39. Vāka 3. lappusē sniegti norādījumi ATA karnetes lietotājiem.

6. Karnetes ieliekamo lapu noformēšana

40. Muitas amatpersonai jāpārliecinās, vai karnetes izdevējs, saliekot karnetes komplektu, visas ieliekamās lapas karnetē numurējis ar vienu karnetes numuru (arī papildlapas). Numurs norādīts katras ieliekamās lapas pasakņa augšējā labajā pusē un katra kupona Ga) ailē.

41. Karnetes visu lapu otrajās pusēs norādītais preču saraksts ir vienāds ar preču sarakstu, kas norādīts karnetes pirmā vāka otrajā pusē.

42. Neatkarīgi no muitas procedūras, visās karnetes ieliekamajās lapās esošu attiecīgo aiļu — A, B, C, D, E un G, Ga), Gb), Gc) — aizpildīšanas prasības ir vienādas. Minētās ailes tiek aizpildītas pirms karnetes iesniegšanas muitas iestādē muitas procedūras noformēšanai.

43. Ailes A, B, C aizpilda karnetes īpašnieks, tāpat kā ailes A, B, C uz karnetes pirmā vāka.

44. Karneti muitas noformēšanai iesniedz karnetes lietotājs, kura vārds ir norādīts karnetes vāka B ailē, vai šajā ailē attiecīga pilnvarojuma gadījumā pilnvarotā persona.

45. D ailē var norādīt ziņas par transportlīdzekli (piemēram, automašīnas valsts reģistrācijas numuru, avioreisa numuru un datumu utt.).

46. E ailē var norādīt iepakojumu raksturojošas ziņas: skaitu, veidu, apzīmējumu (piemēram, konteinera Nr.) utt.

47. Ailēs Ga), Gb), Gc) atkārto karnetes vāka (a), (b), (c) ailēs sniegtās ziņas.

48. Attiecīgās lapas otrajā pusē esošā preču saraksta 7.ailē ieraksta atzīmes tikai par tām precēm, kuras tiek iesniegtas attiecīgās muitas procedūras noformēšanai.

49. Preces aprakstam ieliekamo lapu preču sarakstā ir precīzi jāatbilst vāka iekšpusē norādītajam (arī kārtas numuram).

7. Eksporta lapas noformēšana

50. Lai noformētu preču izvešanu uz laiku, karnetes komplekts jāiesniedz 34.punktā norādītajā muitas iestādē, kurā noformē karnetes dzelteno eksporta lapu.

51. G.aili aizpildījusi karnetes izdevējorganizācija 14.punktā noteiktajā kārtībā. Muitas amatpersona, kura noformē karnetes eksporta lapu, kontrolē minētās ailes aizpildīšanu.

52. F.aili aizpilda karnetes lietotājs. Muitas amatpersona, kura noformē karnetes eksporta lapu, kontrolē minētās ailes aizpildīšanu.

52.1. F a) ailē ieraksta uz laiku izvedamo preču kārtas numurus, kas ir norādīti preču sarakstā eksporta lapas otrajā pusē. Ja visas sarakstā minētās preces netiek izvestas, tad šajā ailē ieraksta, piemēram, "Tiek izvestas preces no 8. līdz 10.", ja izved visas sarakstā norādītās preces, tad ieraksta, piemēram, "Tiek izvestas preces no 1. līdz 16.". Muitas amatpersona, kura noformē karneti, kontrolē minētās ailes aizpildīšanu eksporta lapā, salīdzinot ar 7.aili lapas otrajā pusē;

52.2. Izdarīto ierakstu pareizību apstiprina karnetes lietotājs (vieta, datums, uzvārds un paraksts) eksporta lapas kupona apakšējās daļas labajā stūrī pretī F c) ailei.

53. Karnetes lietotājs eksporta lapas kupona apakšējās daļas labajā stūrī parakstās muitas amatpersonas klātbūtnē, uzrādot personu apliecinošus dokumentus. Gadījumā, ja karnetes lietotājs ir parakstījies pirms karnetes iesniegšanas muitas iestādē, tas nedrīkst būt iemesls, lai atteiktu karnetes noformēšanu, bet muitas amatpersonai jāpārliecinās par paraksta atbilstību.

8. Eksporta lapas noformēšanas kārtība muitas iestādē

54. Noformējot preču izvešanu uz laiku, izmantojot ATA karneti, iekšzemes muitas iestādes amatpersona aizpilda eksporta lapas pasakni un kupona H aili (ietonēts tumšākā krāsā) un dzeltenās reimporta lapas H b) aili.

55. Pirms eksporta lapas noformēšanas muitas amatpersona pārbauda:

— eksporta lapas otrajā pusē aiļu A, B, C, G, G a), G b), G c) un preču saraksta atbilstību,

— transporta līdzekļa atbilstību ierakstam (ja tāds ir) D ailē,

— iepakojuma datu atbilstību ierakstam (ja tāds ir) E ailē,

— uzrādīto preču atbilstību ierakstiem preču sarakstā un F a) ailē.

56. Muitas amatpersona eksporta lapas kuponā ieraksta:

56.1. H a) ailē — uz laiku izvedamo preču kārtas numurus no F a) ailes atbilstoši preču sarakstam;

56.2. H b) ailē — preču atpakaļievešanas termiņu (ieraksts nedrīkst pārsniegt G c) ailē ierakstīto, un muitas iestāde kontrolē šī termiņa ievērošanu);

56.3. H c) ailē — muitas iestādes, kura noformē eksportu, adresi un kodu. Šīs ailes ieraksts jāieraksta arī reimporta lapas H b) ailē;

56.4. H d) ailē — citas atzīmes, to skaitā reģistrācijas numuru ATA karnešu reģistrācijas žurnālā;

56.5. zem H d) ailes — muitas iestādes nosaukumu un kodu, izdara atzīmes par eksporta lapas noformēšanu (datums, paraksts, muitas zīmogs);

56.6. pēc eksporta lapas noformēšanas muitas amatpersona noplēš kuponu. Noplēsto kuponu saglabā iekšzemes muitas iestāde, kurā tika noformēta izvešana uz laiku. Kontroles pasaknis paliek karnetes grāmatiņā.

57. Muitas amatpersona eksporta lapas kontroles pasaknī ieraksta:

57.1. 1.ailē — uz laiku izvedamo preču kārtas numurus, kas atbilst preču sarakstam lapas otrajā pusē. Ieraksts F a) ailē nedrīkst atšķirties no ieraksta 1. ailē. Nepieciešamo precizējumu F a) ailē izdara karnetes lietotājs un apstiprina to ar savu parakstu;

57.2. 2.ailē — preču atpakaļievešanas termiņu, kurš nedrīkst būt garāks par karnetes derīguma termiņu (skatīties H b) ailē norādīto). Ja prece tiek ievesta atpakaļ termiņā, kas pārsniedz karnetē norādīto, bet nepārsniedz divus gadus, prece tiek uzskatīta par atpakaļievestu, ja atpakaļievešanas procedūru noformē ar VAD vispārējā kārtībā;

57.3. 3.ailē — papildu atzīmes. Ja preču eksportam ir nepieciešamas speciālas atļaujas, tad šajā ailē ir jāieraksta speciālo atļauju numuri, izdošanas datumi un atļauju izdevēju saīsināti nosaukumi, kā arī cita nepieciešamā informācija;

57.4. 4.ailē — muitas iestādes, kura noformē izvešanu uz laiku, nosaukumu un kodu;

57.5. 5.ailē — muitas iestādes, kura noformē izvešanu uz laiku, adresi;

57.6. 7.ailē — muitas amatpersonas, kura noformē izvešanu uz laiku, parakstu un muitas zīmoga nospiedumu;

57.7. "ATA karnetes reģistrācijas žurnālā" ieraksta:

— kārtas numuru reģistrācijas žurnālā,

— karnetes noformēšanas (muitas iestādē) datumu,

— muitas procedūras saīsinātu apzīmējumu EK — izvešana uz laiku,

— karnetes numuru (norādīts priekšējā vāka (a) ailē),

— procedūras beigu termiņu,

— muitas amatpersonas, kura noformē karneti, uzvārdu.

58. Muitas iestādē uz robežas, caur kuru preces tiek izvestas no Latvijas Republikas, muitas amatpersona eksporta lapas kontroles pasakņa 6.ailē ieraksta preču izvešanas datumu, liek muitas zīmoga nospiedumu.

59. Iekšzemes muitas iestāde, kura noformē preču izvešanu uz laiku, kontrolē karnetē norādīto preču atpakaļievešanu. Kontrole tiek veikta, izmantojot karnetes eksporta un reimporta lapu kuponus un tiem pievienotos dokumentus (ja tādi ir).

60. Muitas procedūra — izvešana uz laiku, pielietojot karneti, tiek pabeigta līdz ar karnetes reimporta lapas kupona saņemšanu iekšzemes muitas iestādē, kurā tika noformēta karnetes eksporta lapa un kura veic preču uzraudzību. Eksporta lapas kuponu un reimporta lapas kuponu uzglabā uzraudzības muitas iestāde.

9. Tranzīta lapu noformēšana

61. Latvijas Republikā karneti izmanto, noformējot tranzīta pārvadājumus starp divām muitas iestādēm uz Latvijas Republikas robežas. Pēc karnetes lietotāja vēlēšanās karnete var tikt izmantota arī tranzīta pārvadājumiem starp muitas iestādi uz robežas un iekšzemes muitas iestādi vai iekšzemes muitas iestādi un muitas iestādi uz robežas. Karnetes komplekts tranzīta procedūrai sastāv no divām lapām, kuras ir zilā krāsā. Pirmo zilo lapu noformē muitas iestādē uz robežas (uzraudzības muitas iestāde) iebraucot, otro zilo lapu noformē muitas iestādē uz robežas izbraucot. Pēc karnetes lietotāja vēlēšanās karnetes tranzīta lapas var tikt izmantotas arī pārvadājumos starp muitas iestādēm uz robežas un iekšzemes muitas iestādēm. Ja attiecīgo preču tranzītam Latvijas Republikā ir paredzēti tirdzniecības politikas pasākumi (licences, sanitārie ierobežojumi u.c.), muitas procedūra jāpiemēro atbilstoši šo noteikumu prasībām.

62. Tranzīta lapu ailēs, kuras aizpilda karnetes izdevējorganizācija un lietotājs, jāuzrāda informācija, kas noteikta šo Metodisko norādījumu 14. un no 17. līdz 19.punktam.

63. Tranzīta lapas kupona apakšējās daļas labajā stūrī par izdarīto ierakstu pareizību jābūt karnetes lietotāja (vieta, datums, uzvārds un paraksts) apstiprinājumam.

64. Karnetes lietotājs tranzīta lapas kupona apakšējās daļas labajā stūrī parakstās attiecīgās muitas iestādes amatpersonas klātbūtnē, uzrādot personu apliecinošus dokumentus. Gadījumā, ja karnetes lietotājs ir parakstījies pirms karnetes iesniegšanas muitas iestādē, tas nedrīkst būt iemesls, lai atteiktu karnetes noformēšanu, bet muitas amatpersonai jāpārliecinās par paraksta atbilstību.

65. Pirms tranzīta lapas noformēšanas muitas amatpersona pārbauda:

— ailēs A, B, C, G, G a), G b), G c) norādītās informācijas atbilstību,

— iepakojuma atbilstību ierakstam (ja tāds ir) E ailē,

— vai karneti ir apstiprinājusi izdevējorganizācija un izdevējvalsts muitas iestādes,

— uzrādīto preču atbilstību ierakstiem preču sarakstā un F a) ailē.

10. Pirmās tranzīta lapas noformēšanas kārtība muitas iestādei

66. Amatpersona iebraukšanas muitas iestādē uz robežas vai arī nosūtītājā iekšzemes muitas iestādē — 61.punktā minētajos gadījumos —, uzsākot tranzīta muitas procedūru, aizpilda tranzīta lapas kontroles pasakņa augšējās septiņas ailes, kupona H aili, 7.aili (preču identifikācija) lapas otrajā pusē un otrās tranzīta lapas H d) un H b) aili.

67. Tranzīta lapas kuponā ieraksta (aizpilda ar koppapīru):

67.1. H a) ailē — saņēmēju muitas iestādi (nosaukums, kods), uz kuru nosūta tranzīta kravu;

67.2. H b) ailē — procedūras pabeigšanas termiņu. Termiņu preču nogādāšanai saņēmējā muitas iestādē nosaka, ņemot vērā transportlīdzekļu iespējas, maršrutu un tranzītā pārvadājamo preču veidus. Preču autopārvadājumos nosūtītāja muitas iestāde termiņu preču nogādāšanai saņēmējā muitas iestādē nosaka pēc pārvadātāja ierosinājuma, taču ņemot vērā, ka minētais termiņš nedrīkst pārsniegt 08.09.1998 Ministru kabineta noteikumos Nr.339 "Kārtība, kādā izpildāma muitas procedūra — tranzīts" noteikto termiņu. Šai muitas iestādei tranzīta procedūras pabeigšanas termiņš jānorāda arī otrās tranzīta lapas Hb) ailē;

67.3. H c) ailē — karnetes reģistrācijas žurnālā reģistrēto numuru;

67.4. H d) ailē — tranzīta kravai preču identitātes nodrošinājumu. Ja papildu nodrošinājums netiek likts, tad ieraksta "Skatīties pirmās tranzīta lapas preču saraksta 7.ailes preču identifikāciju";

67.5. H e) ailē — kontrolējošās muitas iestādes adresi. Tranzīta muitas procedūras gadījumā — VID Galvenās muitas pārvaldes Tranzīta kontroles daļa (K.Valdemāra ielā 1a, Rīgā, LV–1841);

67.6. zem H e) ailes muitas amatpersona — atzīmes par tranzīta lapas noformēšanu (datums, paraksts, muitas zīmogs).

68. Muitas amatpersona pirmās tranzīta lapas kontroles pasaknī ieraksta (ar koppapīru aizpilda arī otrās tranzīta lapas kontroles pasakņa attiecīgās ailes):

68.1. 1.ailē — tranzīta muitas procedūrai pieteikto preču kārtas numurus saskaņā ar preču sarakstu lapas otrajā pusē. Ieraksts F a) ailē nedrīkst atšķirties no ieraksta 1. ailē. Nepieciešamos labojumus F a) ailē izdara karnetes lietotājs un apstiprina tos ar savu parakstu.;

68.2. 2.ailē — tranzīta muitas procedūras pabeigšanas termiņu, kas noteikts šīs lapas kupona H b)ailē;

68.3. 3.ailē — karnetes reģistrācijas žurnālā reģistrēto numuru;

68.4. 4.ailē — muitas iestādes, kura noformē tranzītu, nosaukumu un kodu;

68.5. 5.ailē — muitas iestādes, kura noformē tranzītu, adresi;

68.6. 6.ailē — procedūras noformēšanas datumu;

68.7. 7.ailē — muitas amatpersonas, kura noformē tranzītu, parakstu un muitas zīmoga nospiedumu.

69. Pirms tranzīta kontroles pasakņa 7.ailes aizpildīšanas, precēm, ja nepieciešams, uzliek preču identifikācijas papildu nodrošinājumu.

70. Muitas amatpersona "ATA karnetes reģistrācijas žurnālā" ieraksta:

— kārtas numuru reģistrācijas žurnālā,

— karnetes noformēšanas (muitas iestādē) datumu,

— muitas procedūras saīsinātu apzīmējumu TR — tranzīts,

— karnetes numuru (norādīts priekšējā vāka (a) — ailē),

— procedūras izpildes termiņu,

— muitas amatpersonas, kura noformē karneti, uzvārdu.

71. Uzsākot tranzīta procedūru, kontroles pasakņa apakšējās daļas ailes no 1. līdz 6. neaizpilda.

72. Pēc tranzīta lapas noformēšanas muitas amatpersona noplēš pirmās tranzīta lapas kuponu. Katrā muitas iestādē noformēto karnešu tranzīta lapu kuponus kopā ar pavadvēstuli nosūta VID Galvenās muitas pārvaldes Tranzīta kontroles daļai reizi nedēļā, bet ne vēlāk kā septiņas dienas pēc karnetes noformēšanas.

11. Otrās tranzīta lapas aizpildīšanas kārtība saņēmējā muitas iestādē

73. Tranzīta otra zilā lapa paredzēta tranzīta procedūras pabeigšanas noformēšanai.

74. Tranzīta otru zilo lapu aizpilda muitas iestādē uz robežas, preces izvedot, vai arī saņēmējā iekšzemes muitas iestādē — 61.punktā minētajos gadījumos.

75. Ja tranzīta pārvadājuma laikā notikusi avārija vai nepārvaramas varas iedarbība, vai nozaudēti muitas nodrošinājumi, karnetes lietotājs izdara atbilstošu atzīmi tranzīta lapā un informē muitas iestādes.

76. Pirms tranzīta otrās lapas noformēšanas muitas amatpersonai ir jāpārbauda:

— tranzīta procedūras pabeigšanas termiņš, kas norādīts tranzīta lapas kupona H b) ailē,

— preču identitātes nodrošinājums, kas norādīts tranzīta lapas H d) ailē.

77. Ja pārbaudes rezultātā izmaiņas nav konstatētas, tad tranzīta kontroles pasakņa 2. ailē ieraksta "Kā norādīts preču saraksta 7. ailē (identifikācija)" vai "Confirm". Ja notikuši kādi starpgadījumi, šajā ailē uzrāda muitas apskates akta numuru vai citas institūcijas izsniegtā akta numuru.

78. Muitas iestādē izbraucot jāaizpilda otrās tranzīta lapas kontroles pasakņa apakšējās sešas ailes un kupona H f) un H g) ailes.

79. Otrās tranzīta lapas kuponā ieraksta:

79.1. H f) ailē — tranzīta lapas kontroles pasakņa augšējās daļas 2.ailē uzrādītos preču numurus;

79.2. H g) ailē — piezīmes par izmaiņām tranzīta procedūrā (atbilstoši tranzīta lapas kontroles pasakņa apakšējās daļas 2. ailē ierakstītajam);

79.3. zem H g) ailes muitas amatpersona izdara atzīmes par tranzīta lapas noformēšanu, norādot muitas iestādes nosaukumu, kodu, datumu, parakstu un muitas zīmoga nospiedumu.

80. Muitas amatpersona "ATA karnetes reģistrācijas žurnālā" ieraksta:

— kārtas numuru reģistrācijas žurnālā,

— karnetes noformēšanas (muitas iestādē) datumu,

— muitas procedūras saīsinātu apzīmējumu TI — pabeigtais tranzīts,

— karnetes numuru (norādīts priekšējā vāka (a) — ailē),

— procedūras izpildes termiņu,

— muitas amatpersonas, kura noformē karneti, uzvārdu.

81. Tranzīta lapas kontroles pasakņa apakšējā daļā ieraksta:

81.1. 2.ailē — izmaiņas tranzīta procedūrā. Ja šādas darbības nav veiktas, aile paliek neaizpildīta;

81.2. 3.ailē — muitas iestādes, kura veic noformēšanu, nosaukumu un kodu;

81.3. 4.ailē — muitas iestādes, kura veic noformēšanu, adresi;

81.4. 5.ailē — tranzīta lapas noformēšanas datumu;

81.5. 6.ailē — muitas amatpersonas, kura noformē tranzītu, parakstu un zīmoga nospiedumu.

82. Pēc tranzīta lapas noformēšanas muitas amatpersona izplēš otrās tranzīta lapas kuponu no karnetes grāmatiņas. Tranzīta lapas kupons kopā ar pavadvēstuli jānosūta VID Galvenās muitas pārvaldes Tranzīta kontroles daļai reizi nedēļā, bet ne vēlāk kā septiņas dienas pēc noformēšanas. Ja karnetes otrās tranzīta lapas kupons nav saņemts laikā pēc paredzētā muitas procedūras pabeigšanas brīža vai ir konstatēta izvesto preču neatbilstība tranzītā pārvietotajām precēm, tad Tranzīta kontroles daļa par muitas parāda rašanos nosūta paziņojumu (skat. Pielikumu Nr.2) un, ja trīs mēnešu laikā nesaņem pierādījumus par procedūras pabeigšanu, nosūta maksājumu aprēķinu (skat. Pielikumu Nr.3) LTRK.

12. Importa lapas izmantošana

83. Muitas procedūras — ievešana uz laiku piemērošanai tiek izmantota karnetes baltā importa lapa.

84. Karnetes importa lapu noformē muitas iestāde uz robežas vai arī iekšzemes muitas iestādē, ja preces līdz tai nogādātas saskaņā ar tranzīta muitas procedūru. Dzelzceļa pārvadājumos, ja preces pārvietotas kā pasažieru rokas bagāža un muitas kontroles iespējas uz robežas ir ierobežotas, kādēļ ievešana uz laiku nav noformēta robežstacijā, muitas iestādes nedrīkst atteikt noformēt karnetes importa lapu arī iekšzemes galastacijā.

85. Karnetes grāmatiņa, kas iesniegta muitas iestādē, un muitas iestādes apstiprinātā karnetes importa lapa uzskatāma kā atļauja muitas procedūras — ievešana uz laiku piemērošanai. Ja attiecīgo preču ievešanai Latvijas Republikā ir paredzēti tirdzniecības politikas pasākumi (licences, sanitārie ierobežojumi u.c.), muitas procedūra jāpiemēro atbilstoši šo noteikumu prasībām.

86. Muitas procedūras — ievešana uz laiku pabeigšanu kontrolē VID teritoriālās iestādes muita, kuras pakļautībā esošā muitas iestāde noformējusi Karnetes importa lapu.

87. Ziņas, kuras karnetes importa lapas ailēs uzrāda izdevējorganizācija, noteiktas šo Metodisko norādījumu 14.punktā, un karnetes īpašnieks — no 17. līdz 19.punktam.

88. Importa lapas F b) ailē norāda uz laiku ievedamo preču izmantošanas vietu (piemēram, Rīga).

89. Importa lapas kupona apakšējās daļas labajā stūrī par izdarīto ierakstu pareizību jābūt karnetes lietotāja (vieta, datums, vārds, paraksts) apstiprinājumam. Karnetes lietotājs drīkst parakstīties tikai attiecīgās muitas iestādes amatpersonas klātbūtnē, uzrādot personu apliecinošus dokumentus. Gadījumā, ja karnetes lietotājs ir parakstījies pirms karnetes iesniegšanas muitas iestādē, tas nedrīkst būt iemesls, lai atteiktu karnetes noformēšanu, bet muitas amatpersonai jāpārliecinās par paraksta atbilstību.

90. Pirms importa lapas noformēšanas muitas amatpersonai jāpārbauda:

— vai procedūra pieļaujama paredzētajam mērķim (mērķis norādīts lapas kreisajā pusē C ailē);

— vai precēm, kuras ieved, lietojot karneti, atļauts piemērot karnetē norādīto mērķi;

— vai asociācija (valsts), kura ir izdevusi karneti, ir iekļauta sarakstā (skat.karnetes vāka apakšējās daļas labajā stūrī norādīto sarakstu). Jāatceras, ka minētā asociācija var pilnvarot izdevējorganizāciju izsniegt karnetes;

— vai karneti ir apstiprinājusi izdevējorganizācija un izdevējvalsts muitas iestādes;

— karnetes derīguma termiņš (norādīts G c) ailē);

— uzrādīto preču atbilstība ierakstiem preču sarakstā un Fa) ailē;

— ailēs A, B, D, E, G, Ga), G b), G c) norādītās informācijas atbilstība.

91. Muitas amatpersonai jāpārbauda un karneti nav atļauts pieņemt, ja Latvija nav iekļauta vai ir izsvītrota no karnetes pirmā vāka garantējošo asociāciju un valstu saraksta.

13. Importa lapas aizpildīšanas kārtība muitas iestādei

92. Muitas amatpersona karnetes importa lapā aizpilda kontroles pasakni, kupona H ailes un reeksporta lapas kupona H e) aili.

93. Importa lapas identiski aizpildāmās ailes:

Kontroles pasakņa 2; 3; 4

Kupona H b; H c; H d

94. Ja muitas amatpersona konstatē, ka preču identifikācijai ir nepieciešams papildu nodrošinājums, tad par papildus uzlikto muitas nodrošinājumu jāizdara atzīme importa un reeksporta lapas otrās puses preču saraksta 7.ailē.

95. Importa lapas kupona aizpildīšanas kārtība muitas iestādei.

95.1. H b) ailē — ieraksta preču izvešanai paredzēto termiņu, kas nedrīkst pārsniegt G c) ailē norādīto karnetes derīguma termiņu. Preču izvešanai paredzētajai pēdējai dienai jāsakrīt ar karnetes derīguma termiņa pēdējo dienu. Ja Konvencijas pielikumos un Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteikts citādi, muitas amatpersonai ir tiesības noteikt īsāku atpakaļizvešanas termiņu;

95.2. H c) ailē — ieraksta ATA karnešu reģistrācijas žurnālā reģistrēto numuru;

95.3. H d) ailē — ja preču ievešanai uz laiku ir nepieciešamas speciālas atļaujas (licences), tad šeit ieraksta speciālo atļauju (licenču) numurus, izdošanas datumus un atļauju izdevējorganizāciju saīsinātus nosaukumus. Šajā ailē var ierakstīt arī citu nepieciešamo informāciju;

95.4. Zem H d) ailes muitas amatpersona izdara atzīmes par importa lapas noformēšanu, norādot muitas iestādes adresi, kodu, datumu, parakstu un muitas zīmoga nospiedumu. Šī muitas iestāde uzrāda 87.punktā noteiktās uzraudzības muitas iestādes adresi un nosaukumu arī reeksporta lapas kupona H e) ailē.

96. Importa lapas kontroles pasaknī muitas amatpersona ieraksta:

96.1. 1.ailē — to preču kārtas numurus no importa lapas otrās puses preču saraksta, kas iesniegtas un uzrādītas muitas procedūras — ievešana uz laiku piemērošanai;

96.2. Importa lapas F a) ailē ierakstītais nedrīkst atšķirties no importa lapas kontroles pasakņa 1. ailē ierakstītā. Nepieciešamos precizējumus F a) ailē izdara karnetes lietotājs un apstiprina ar savu parakstu. Labojums var būt tikai par tām precēm, kuras nav ievestas, bet ir norādītas importa lapas preču sarakstā;

96.3. 2.ailē — preču izvešanai paredzēto termiņu, kas nedrīkst pārsniegt G c) ailē norādīto karnetes derīguma termiņu. Preču izvešanai paredzētajai pēdējai dienai jāsakrīt ar karnetes derīguma termiņa pēdējo dienu. Nepieciešamības gadījumā muitas amatpersonai ir tiesības noteikt īsāku atpakaļizvešanas termiņu (ņemot vērā Konvencijas pielikumos un Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteiktos termiņus);

96.4. 3.ailē — karnetes reģistrācijas žurnālā reģistrēto numuru;

96.5. 4.ailē — papildu atzīmes, ja preču ievešanai uz laiku ir nepieciešamas speciālas atļaujas (licences), tad šeit jāieraksta speciālo atļauju (licenču) numuri, izdošanas datumi un atļauju izdevējorganizācijas nosaukums). Šajā ailē var ierakstīt arī citu nepieciešamo informāciju;

96.6. 5.ailē — muitas iestādes, kura noformē importa lapu, nosaukumu un kodu;

96.7. 6.ailē — uzraudzības muitas iestādes, kura pakļautībā esošā muitas iestāde noformē importa lapu, adresi;

96.8. 7.ailē — procedūras noformēšanas datumu;

96.9. 8.ailē — muitas amatpersonas, kura noformē muitas procedūru ievešanu uz laiku, paraksts un zīmoga nospiedums.

96.10. Muitas amatpersona, kura noformē karneti "ATA karnetes reģistrācijas žurnālā" ieraksta:

— kārtas numuru reģistrācijas žurnālā;

— karnetes noformēšanas (muitas iestādē) datumu;

— muitas procedūras saīsinātu apzīmējumu IM — ievešana uz laiku;

— karnetes numuru (norādīts priekšējā vāka (a) — ailē);

— ievešanai uz laiku noteikto termiņu;

— muitas amatpersonas, kura noformē karneti, uzvārdu.

97. Pēc importa lapas noformēšanas muitas amatpersona noplēš kuponu.

98. Pēc ieraksta izdarīšanas karnetes reģistrācijas žurnālā, importa lapas kuponi jānodod VID teritoriālās vai reģionālās iestādes muitai, vai VID Rīgas muitai, ja to pakļautībā esošie muitas punkti ir muitas procedūras — ievešana uz laiku noformētāji, t.i., 87.punktā minētajai uzraudzības muitas iestādei.

99. Importa lapas kuponi 98.punktā norādītajām muitas iestādēm glabāšanā jānodod nekavējoši, bet ne vēlāk kā 3 darba dienu laikā. Importa lapas kuponu un reeksporta lapas kuponu uzglabā 98.punktā norādītās muitas iestādes.

14. Reklāmas materiāla izlaišana brīvam apgrozījumam, neapliekot to ar muitas maksājumiem

100. Konvencijas B.1. pielikuma 5.pantā norādītajām precēm, kuras izlietotas kā reklāmas materiāls un kuras ievestas uz laiku, izmantojot karneti, ja tās ievestas saprātīgā daudzumā un tiek ievērotas Konvencijas prasības, ievešana uz laiku uzskatāma par pabeigtu, ja šīs preces ir patērētas, iznīcinātas vai bez maksas izdalītas attiecīgā pasākuma dalībniekiem, t.i., 10.10.2000 Ministru kabineta noteikumu Nr.349 "Muitas procedūras — ievešana uz laiku — izpildes kārtība" 121.punktā minētajām precēm muitas deklarācija izlaišanai brīvam apgrozījumam nav jāformē, bet karnetes lietotājs par šādu preču izmantošanu mutiski informē muitas iestādes. Šajā punktā norādītais neattiecas uz alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem un naftas produktiem.

100.1. Izbraucot no Latvijas Republikas, ja rodas šaubas par Konvencijas nosacījumu ievērošanu, muitas amatpersona karnetes reeksporta lapā kupona H f) ailē un pasakņa 3.ailē ieraksta "Uzsākta patērēto preču daudzuma kontrole". Šajā gadījumā uzraudzības muitas iestāde pēc preču izlaišanas veic nepieciešamo kontroli.

100.2. Izlaišana brīvam apgrozījumam, 100.punktā aprakstītajā kārtībā nepiemērojot muitas maksājumus, atļauta:

100.2.1. Maziem paraugiem, kas reprezentē ārvalstu preces, ieskaitot tādu ēdienu un dzērienu paraugus, kas ir importēti šādu paraugu veidā vai ražoti no importētas izejvielas šim pasākumam, ar noteikumu, ka:

— tie ir piegādāti no ārvalstīm bez maksas un tiek izmantoti vienīgi bezmaksas izplatīšanai pasākuma apmeklētājiem individuālai izmantošanai vai to personu patēriņam, kurām tie tiek izdalīti,

— tie ir identificējami kā reklāmas paraugi un tiem katram atsevišķi ir maza vērtība,

— tie nav piemēroti komerciāliem nolūkiem un ir atbilstoši iesaiņoti ievērojami mazākos daudzumos nekā vismazākie mazumtirdzniecības iesaiņojumi,

— pārtikas preču un dzērienu paraugi tiek patērēti pasākumā un izdalot tie nedrīkst būt vairumtirdzniecībai un mazumtirdzniecībai paredzētos iesaiņojumos;

100.2.2. Kopējā paraugu vērtība un daudzums pēc muitas iestādes, kura uzrauga pasākumu, ieskatiem ir saprātīgs attiecībā uz pasākuma raksturu, tā apmeklētāju skaitu un apjomu, kādā eksponētājs tur piedalās:

— preces, kas importētas vienīgi demonstrēšanai vai nolūkam demonstrēt ārzemju mašīnas vai aparātu darbību, kas izstādītas pasākumā un izlietotas vai iznīcinātas šādas demonstrēšanas laikā ar noteikumu, ka šādu preču kopējā summa un vērtība pēc muitas iestādes, kura uzrauga pasākumu ieskatiem ir saprātīga, ņemot vērā pasākuma raksturu, tā apmeklētāju skaitu un apjomu, kādā eksponētājs tur piedalās,

— nelielas vērtības preces, kas tiek izmantotas ārzemju eksponētāju pagaidu stendu izgatavošanai, iekārtošanai vai dekorēšanai pasākumā, piemēram, krāsas, lakas un tapetes,

— iespieddarbi, katalogi, tirdzniecības paziņojumi, cenu saraksti, reklāmas plakāti, kalendāri, kas var būt ilustrēti vai neilustrēti, kā arī neierāmētas fotogrāfijas, kas ir demonstrējamais reklāmas materiāls ārvalstu precēm, kuras tiek izstādītas pasākumā, bet ar noteikumu, ka tie tiek piegādāti par brīvu no ārzemēm un tiek izlietoti vienīgi bezmaksas izplatīšanai pasākuma apmeklētājiem un šo preču kopējā vērtība un daudzums pēc muitas iestādes, kura uzrauga pasākumu ieskatiem ir saprātīgs attiecībā uz pasākuma raksturu, tā apmeklētāju skaitu un apjomu, kādā eksponētājs tur piedalīsies,

— kartotēkas, ieraksti, formas un citi dokumenti, kas tiek ievesti izmantošanai starptautiskās sanāksmēs, konferencēs vai kongresos vai saistībā ar tiem.

101. Ja preču paraugi nav ietverti karnetes preču sarakstā, tiem jāpiemēro muitas procedūra — ievešana uz laiku, izmantojot vienkāršoto kārtību atļaujas saņemšanai. Minētajā gadījumā preču paraugu izlaišana brīvam apgrozījumam notiek vispārējā kārtībā saskaņā ar 10.10.2000. Ministru kabineta noteikumu Nr.349 "Muitas procedūras — ievešana uz laiku — izpildes kārtība" 122.punktu.

15. Reeksporta lapas aizpildīšana

102. Muitas procedūras — atpakaļizvešana piemērošanai tiek izmantota karnetes baltā reeksporta lapa. Reeksporta lapu aizpilda muitas iestāde uz robežas, caur kuru preces tiek atpakaļizvestas no Latvijas Republikas.

103. Attiecīgi noformēta karnetes baltā reeksporta lapa tiek uzskatīta kā pierādījums muitas procedūras — ievešana uz laiku pabeigšanai.

104. Ja muitas procedūras — ievešana uz laiku piemērošanas laikā ievestajām precēm saskaņā ar Konvenciju un Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem piemēro citu muitas procedūru (piemēram: izlaišana brīvam apgrozījumam, ievešana muitas noliktavā utt.), tad informācija par citas muitas procedūras piemērošanu jāuzrāda arī reeksporta lapā.

105. Uz laiku ievestās preces atļauts izvest pa daļām.

106. Preču izvešana pa daļām var notikt:

106.1. izmantojot vienu un to pašu, karnetes komplektā iekļauto reeksporta lapu visām preču izvešanas reizēm, ja preču izvešana notiek caur vienu un to pašu muitas punktu;

106.2. ja atpakaļizvešana pa daļām iepriekš paredzēta un karnetes lapu komplektā iekļauts nepieciešamais reeksporta lapu daudzums. Atsevišķos gadījumos, ja karnetes lietotājs sadarbībā ar izdevējorganizāciju griezies LTRK kā starptautiskās garantētāju ķēdes dalībnieces, karneti ar nepieciešamajām importa un reeksporta lapām var papildināt LTRK.

107. Reeksporta lapu aizpilda tajā muitas iestādē uz robežas, caur kuru preces tiek izvestas atpakaļ.

108. Reeksporta lapas aiļu aizpildīšanas vispārējā kārtība karnetes izdevējorganizācijai noteikta 14. punktā un karnetes īpašniekam no 17. līdz 19.punktam.

109. F a) pirmajā ailē karnetes lietotājs ieraksta to preču kārtas numurus no reeksporta lapas otrās puses preču saraksta, kurām bija piemērota muitas procedūra — ievešana uz laiku — un kuras iesniegtas un uzrādītas muitas procedūras — atpakaļizvešana — piemērošanai (norādītas importa lapas kontroles pasakņa 1.ailē).

110. F a) otrajā ailē ieraksta karnetes importa lapas kontroles pasakņa kārtas numuru.

111. Ja visa uz laiku ievestā prece tiek izvesta atpakaļ, F b) aile nav jāaizpilda.

111.1. Par F b) ailē norādītajām precēm karnetes lietotājam, noformējot reeksporta lapu, jāiesniedz dokumenti, kas apliecina, ka precēm Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā piemērota attiecīgā muitas procedūra.

111.2 F b) ailē ieraksta to preču kārtas numurus no preču saraksta reeksporta lapas otrās puses, kurām muitas procedūras — ievešana uz laiku — derīguma termiņā tika piemērota cita muitas procedūra (piemēram, izlaišana brīvam apgrozījumam, ievešana muitas noliktavā utt.), kā arī ja netiek izvestas atpakaļ visas preces vienlaicīgi.

112. F c) ailē karnetes lietotājs ieraksta to preču kārtas numurus no reeksporta lapas otrās puses preču saraksta, kas muitas procedūras — ievešana uz laiku — derīguma termiņā ir:

— nozagtas vai piesavinātas,

— nelaimes gadījumā iznīcinātas vai bojātas līdz tādai pakāpei, ka to atpakaļizvešana neatmaksājas,

— pēc valsts iniciatīvas konfiscētas,

— no kurām karnetes lietotājs atteicies par labu valstij.

112.1. 112. punktā minētajos gadījumos karnetes lietotājam saskaņā ar Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteiktajām prasībām muitas iestādē, kurā tiek formēta reeksporta lapa, jāiesniedz deklarācijas kopija vai attiecīgās institūcijas izsniegta izziņa radušās situācijas pierādīšanai.

112.2. Ja 112.1.punktā norādītie dokumenti netiek iesniegti, F c) aili neaizpilda.

113. F d) ailē ieraksta papilddokumentus par F b) un F c) ailēs norādītajām darbībām.

114. Reeksporta lapas kupona labajā stūrī par izdarīto ierakstu pareizību jābūt karnetes lietotāja (vieta, datums, vārds, paraksts) apstiprinājumam. Karnetes lietotājs drīkst parakstīties tikai attiecīgās muitas iestādes muitas amatpersonas klātbūtnē, uzrādot personu apliecinošus dokumentus. Gadījumā, ja karnetes lietotājs ir parakstījies pirms karnetes iesniegšanas muitas iestādē, tas nedrīkst būt iemesls, lai atteiktu karnetes noformēšanu, bet muitas amatpersonai jāpārliecinās par paraksta atbilstību.

16. Reeksporta lapas aizpildīšanas kārtība muitas iestādē

115. Muitas amatpersona karnetes reeksporta lapā aizpilda kontroles pasakni un kupona H ailes.

116. Pirms reeksporta lapas noformēšanas muitas amatpersona pārbauda:

— ierakstu atbilstību ailēs A, B, C, G a), G b), G c),

— iepakojuma atbilstību ierakstam E ailē,

— reeksportam paredzēto termiņu, kas norādīts importa lapas kontroles pasakņa 2. ailē,

— uzrādīto preču atbilstību ierakstiem preču sarakstā,

— iesniegto preču atbilstību F a) ailē un preču sarakstā norādītajam,

— F b) un F c) ailēs norādīto deklarāciju un izziņu atbilstību uz laiku ievestajām precēm.

117. Reeksporta lapas kupona aizpildīšanas kārtība muitas iestādei.

117.1. H b) ailē ieraksta to VAD numurus, ar kurām — uz laiku ievestajām precēm — tika noformēta cita muitas procedūra;

117.2. H c) ailē ieraksta ziņas par muitas iestādē iesniegtajiem papilddokumentiem par F c) ailē norādītajām precēm, kuras nav iespējams atpakaļizvest, jo tās ir, piemēram, nozagtas, neatgriezeniski zudušas utt. Ja F c) aile nav aizpildīta, arī H c) aile nav jāaizpilda;

117.3. H d) ailē ieraksta reģistrācijas numuru no "ATA karnetes reģistrācijas žurnāla";

118. Ja reeksporta lapas H e) ailē ierakstu muitas amatpersona, kura noformēja importa lapu, nav izdarījusi, tad muitas amatpersona, kura noformē reeksporta lapu, H e) ailē ieraksta datus no importa lapas kontroles pasakņa 5. ailes;

119. H f) ailē ieraksta papildu atzīmes (piemēram, ja nav ievērots atpakaļizvešanas termiņš, kas norādīts importa lapas kontroles pasakņa 2. ailē).

120. Zem H f) ailes muitas amatpersona izdara atzīmes par reeksporta lapas noformēšanu, norādot muitas iestādes nosaukumu (5.aile), kodu, datumu, parakstu, zīmoga nospiedumu.

121. Muitas amatpersona "ATA karnetes reģistrācijas žurnālā" ieraksta:

— kārtas numuru reģistrācijas žurnālā,

— karnetes noformēšanas (muitas iestādē) datumu,

— muitas procedūras saīsinātu apzīmējumu RE — reeksports,

— karnetes numuru (norādīts priekšējā vāka (a) — ailē),

— karnetes derīguma termiņu,

— muitas amatpersonas, kura noformē karneti, uzvārdu.

122. Zem H f) ailes izdarītajām atzīmēm jābūt identiskām ar reeksporta lapas kontroles pasakņa ailēm — 5., 7. un 8.

123. Reeksporta lapas kontroles pasaknī ieraksta:

123.1. 1.ailē — atpakaļizvešanai paredzēto preču kārtas numurus, kas norādīti preču sarakstā lapas otrajā pusē un importa kontroles pasakņa numuru. Ja visas uz laiku ievestās preces tiek atpakaļizvestas vienlaicīgi, tad reeksporta lapas kupona F a) ailē ierakstītajam jāsakrīt ar importa lapas un reeksporta lapas kontroles pasakņu 1. ailē ierakstīto.

123.2. 2.ailē ieraksta to VAD numurus, ar kurām — uz laiku ievestajām precēm — tika noformēta cita muitas procedūra (ierakstam jāsakrīt ar F b) ailē norādīto). Muitas amatpersonai jāpārliecinās, ka iesniegtajos VAD uzrādītās preces tika ievestas, izmantojot karneti. Ja karnetes lietotājs nevar iesniegt VAD par attiecīgās muitas procedūras piemērošanu vai pierādīt preces identitāti, muita iesniedz pretenziju LTRK, izmantojot x.pielikumā pievienoto veidlapu. Aili aizpilda tikai tad, ja kādām precēm tikusi piemērota cita muitas procedūra.

123.3. 3.ailē ieraksta muitas iestādē iesniegtos papilddokumentus par F c) ailē norādītajām precēm, kuras nav iespējams atpakaļizvest, jo tās ir, piemēram, nozagtas, neatgriezeniski zudušas utt. T.i., šajā ailē ieraksta to pašu informāciju, kas ierakstīta reeksporta lapas kupona H c) ailē. Ja F c) aili karnetes lietotājs nav aizpildījis, tad arī 3.aile muitas amatpersonai nav jāaizpilda. Ja karnetes lietotājs nevar iesniegt atbilstošus dokumentus, muitas amatpersona reeksporta kontroles pasakņa 3.ailē ieraksta "Iesniegt oficiālu pierādījumu". Pierādījumu neiesniegšanas gadījumā muita nosūta pieprasījumu LTRK.

123.4. 4.ailē — reģistrācijas žurnālā iereģistrēto kārtas numuru;

123.5. 5.ailē — muitas iestādes, kura veic noformēšanu, nosaukumu un kodu;

123.6. 6.ailē — muitas iestādes, kura veic noformēšanu, adresi;

123.7. 7.ailē — reeksporta lapas noformēšanas datumu;

123.8. 8.ailē — muitas amatpersonas, kura noformē atpakaļizvešanu, paraksts un muitas zīmoga nospiedums. Pirms 8. ailes aizpildīšanas muitas amatpersonai, kura noformē atpakaļizvešanu, jāpārliecinās, vai visas uz laiku ievestās preces tiek izvestas.

124. Ja reeksporta lapas kontroles pasakņa 8. aile ir aizpildīta un kontroles pasakņa 2. un 3. ailē muitas amatpersona ierakstus nav izdarījusi, muitas procedūra ievešana uz laiku ir pabeigta un iesniegt maksājumu prasību LTRK nav nepieciešams, t.i., procedūra tiek pabeigta līdz ar preču atpakaļizvešanas brīdi.

125. Pēc reeksporta lapas noformēšanas izplēš reeksporta lapas kuponu no karnetes grāmatiņas un izplēsto kuponu un 2. un 3.ailē norādītos papilddokumentus (ja tā nav tā pati muitas iestāde, kura noformēja importa lapu) nosūta muitas iestādei, kura norādīta reeksporta lapas kupona H e) ailē.

126. Ja preču atpakaļizvešana notiek pa daļām, tad to var noformēt vienā no šādiem veidiem:

126.1. ja karnetes komplektā ir tikai viena reeksporta lapa un preces tiks izvestas caur vienu un to pašu muitas iestādi, izvedot atsevišķu preču daļu, reeksporta lapas kuponā un kontroles pasaknī ieraksta ziņas par izvedamo preču daļu. Par izvesto preču daļu muitas amatpersona liek savu apstiprinājumu — datumu, parakstu, muitas zīmogu. Reeksporta lapas kupons netiek izplēsts, kamēr nav atpakaļizvestas visas paredzētās preču daļas. Pēc pēdējās preču daļas izvešanas muitas amatpersona noplēš reeksporta lapas kuponu un nosūta muitas iestādei, kura norādīta reeksporta lapas kupona H e) ailē;

126.2. ja, veidojot Karnetes komplektu, jau iepriekš ir paredzēta preču atpakaļizvešana pa daļām un karnetes komplektā ir ietvertas vairākas reeksporta lapas, katrai preču atpakaļizvedamajai preču daļai noformē savu karnetes reeksporta lapu vispārējā kārtībā. Muitas amatpersonām jānodrošina, lai visu reeksporta lapu H e) ailēs būtu uzrādīta muitas iestāde, kurai jānosūta reeksporta lapas kupons.

127. Visa produkcija vai daļa no produkcijas, kura iegūta, izmantojot preces, kas iegūta, izmantojot saskaņā ar Konvencijas B.4. pielikumu — uz laiku ievestās preces —, ir jāizved, piemērojot muitas procedūru — atpakaļizvešana (reeksports), normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

128. Reeksporta lapas kupons un tajā norādītie pavaddokumenti uzraudzības muitas iestādei, kurā tika formēta ievešana uz laiku, jānosūta trīs darba dienu laikā.

129. Pēc reeksporta lapas kupona saņemšanas un pārbaudes veikšanas uzraudzības muitas iestādē, kuras pakļautībā esošajā muitas iestādē tika formēta preču ievešana uz laiku, pārbauda noformēto reeksporta lapas kuponu un nodrošina, lai tiktu veikts ieraksts reģistrācijas žurnāla ailē — atzīmes par procedūras pabeigšanu (pretī attiecīgās importa lapas iereģistrētajam).

17. Muitas procedūras — ievešana uz laiku pabeigšanas nosacījumi

130. Pēc karnetes importa lapas un reeksporta lapas kuponu saņemšanas 98.punktā norādītās muitas iestādes salīdzina dokumentu atbilstību muitas procedūras — ievešana uz laiku — noformēšanas kārtībai.

131. Pierādījums par preču atpakaļizvešanu ir karnetes reeksporta lapas kupons, kā arī jebkuri citi dokumentāri pierādījumi (piemēram, citā valstī muitas iestādes noformētais reimporta kupons vai muitas deklarācija, vai citu valstu muitas iestāžu izziņa, kas apliecina, ka preces atrodas ārpus Latvijas Republikas teritorijas).

132. Ja reeksporta lapas noplēšamais kupons nav saņemts 10 dienu laikā pēc paredzētā muitas procedūras pabeigšanas brīža (importa lapas H b) ailē norādītā karnetes derīguma termiņa vai ir konstatēta reeksportam paredzēto preču neatbilstība uz laiku ievestajām precēm, tad VID teritoriālās iestādes muita, ja tās vai to struktūrā esošie muitas punkti ir izsnieguši atļauju (noformējuši karnetes importa lapu) muitas procedūrai — ievešana uz laiku — par muitas parāda rašanos nosūta paziņojumu LTRK(skat. Pielikumu Nr.1, aizpilda uz muitas iestādes veidlapas) un, ja trīs mēnešu laikā nesaņem pierādījumus par procedūras pabeigšanu, nosūta maksājumu aprēķinu (skat. Pielikumu Nr.2, aizpilda uz muitas iestādes veidlapas) LTRK.

133. Iesniedzamā maksājumu prasība LTRK atbilst muitas parāda lielumam. Ja normatīvajos aktos noteikts citādi, prasība nedrīkst pārsniegt muitas parādu vairāk nekā par 10%. Muitas parāda aprēķins tiek veikts atbilstoši valūtas kursam un muitas maksājumu likmēm, kuras ir spēkā muitas procedūras — ievešana uz laiku — uzsākšanas dienā.

134. Muitas parādu no galvojošās organizācijas LTRK var pieprasīt tikai viena gada laikā pēc karnetes derīguma termiņa beigām.

18. Muitas maksājumu piedziņas kārtība

135. LTRK 6 mēnešu laikā no maksājumu prasības iesniegšanas dienas ir tiesīga muitas iestādei, kura iesniedza maksājumu prasību, iesniegt pierādījumus par preču savlaicīgu atpakaļizvešanu, kā arī citus dokumentārus pierādījumus muitas procedūras — ievešana uz laiku — pabeigšanai. Pierādījumu saņemšanu muitas iestāde apstiprina rakstiski (skat. Pielikumu Nr.3, aizpilda uz muitas iestādes veidlapas).

136. Pierādījumu trūkuma gadījumā LTRK aprēķināto summu iemaksā tūlīt pēc minētā termiņa beigām.

137. Ja LTRK neiesniedz pierādījumus par preču atpakaļizvešanu arī nākamo 3 mēnešu laikā no maksājuma datuma, maksājums kļūst galīgs un iemaksātā summa netiek atmaksāta.

138. Dokumentāru pierādījumu gadījumā, ja muitas procedūra notikusi atbilstoši paredzētajai kārtībai, samaksātā nodokļu summa tiek atmaksāta.

139. Karnetes noslēgšanu vai nenoslēgšanu LTRK apstiprina rakstiski viena mēneša laikā pēc dokumentu saņemšanas. Izņēmuma gadījumā rakstiski pamatotu termiņa pagarinājumu LTRK var lūgt Valsts ieņēmumu dienesta Galvenajai muitas pārvaldei. Šāds termiņa pagarinājums nedrīkst pārsniegt vienu mēnesi.

19. Reimporta lapas noformēšana

140. Muitas procedūras — atpakaļievešana — piemērošanai tiek izmantota karnetes dzeltenā reimporta lapa. Reimporta lapu noformē tā muitas iestāde uz robežas, caur kuru uz laiku izvestā prece tiek atpakaļievesta neizmainītā veidā.

141. Reimporta lapas aiļu aizpildīšanas kārtība karnetes izdevējam aprakstīta 14.punktā un karnetes lietotājam 17.līdz 19.punktā.

142. Reimporta lapas F a) ailē karnetes lietotājs ieraksta to preču kārtas numurus no reimporta lapas otrajā pusē norādītā preču saraksta, kas tiek uzrādītas muitas iestādē uz robežas muitas procedūras — atpakaļievešana — piemērošanai. F a) ailes beigās ieraksta eksporta lapas kontroles pasakņa kārtas numuru, saskaņā ar kuru šīs preces tika izvestas uz laiku.

143. Reimporta lapas Fa) ailē var būt ierakstītas tikai tās preces no reimporta lapas otrajā pusē norādītā preču saraksta, kurām tika piemērota muitas procedūra — izvešana uz laiku — (noformēta karnetes importa lapa) un kuras ir ierakstītas karnetes eksporta lapas kontroles pasakņa 1. ailē.

144. F b) ailē karnetes lietotājs ieraksta to preču kārtas numurus no reimporta lapas otrajā pusē esošā preču saraksta, kas ārvalstīs tika izmantotas saistībā ar ražošanu, bet pēc būtības nav mainījušas savu izskatu un ir identificējamas. Šī aile var būt aizpildīta tikai tajā gadījumā, ja karnete tika izsniegta Konvencijas B. 4. pielikumā paredzētajam mērķim, pretējā gadījumā šī aile paliek neaizpildīta.

145. F c) ailē karnetes lietotājs ierakstījis to preču kārtas numurus no reimporta lapas preču saraksta, kurām preču izvešanas uz laiku termiņa laikā piemērota cita muitas procedūra un tās nav ievestas atpakaļ. Šajā gadījumā muitas iestādē, kurā tiek noformēta reimporta lapa, jāiesniedz attiecīgi dokumenti, Latvijas Republikas likumdošanas noteiktajā kārtībā. Aile paliek neaizpildīta, ja visas preces, kas norādītas karnetes reeksporta lapas preču sarakstā, tiek ievestas atpakaļ.

146. Reimporta lapas kupona apakšējās daļas labajā stūrī par izdarīto ierakstu pareizību jābūt karnetes lietotāja (vieta, datums, vārds, paraksts) apstiprinājumam.

20. Reimporta lapas noformēšanas kārtība muitas iestādē

147. Muitas amatpersona aizpilda reimporta lapas kontroles pasakni un kupona H aili.

148. Pirms reimporta lapas noformēšanas muitas amatpersona pārbauda:

— ailēs A, B, C, G a), G b), G c) atbilstību,

— iepakojuma atbilstību ierakstam E ailē,

— reimporta lapas derīguma termiņa atbilstību eksporta lapas kontroles pasakņa 2.ailē norādītajam,

— iesniegto preču atbilstību F a) ailē un preču sarakstā norādītajam,

— F b) un F c) ailēs norādīto deklarāciju un izziņu atbilstību uz laiku izvestajām precēm.

149. Reimporta lapas kupona aizpildīšanas kārtība muitas iestādei.

149.1. H b) ailē muitas amatpersona, kura noformēja karnetes eksporta lapu, ir ierakstījusi savu adresi un kodu.

149.2. Ja reimporta lapas kupona H b) aile ir palikusi neaizpildīta, tad H b) ailē ir jāieraksta eksporta lapas kontroles pasakņa 4.ailē norādītās muitas iestādes, kurā tika noformēta preču izvešana uz laiku, nosaukums un kods.

149.3. H c) ailē ieraksta informāciju par uz laiku izvestajām precēm, kurām tikusi piemērota kāda cita muitas procedūra vai kuras netiek uzrādītas, lai pieteiktu to atpakaļievešanu.

149.4. H ailes apakšējā daļā ieraksta muitas iestādes, kura noformē reimporta lapu adresi un kodu, izdara atzīmes par reimporta lapas noformēšanu (datums, paraksts, muitas zīmogs). Izdarītajām atzīmēm jābūt identiskām ar reimporta lapas kontroles pasakņa 5. un 6. ailē norādīto.

150. Reimporta lapas kontroles pasaknī ieraksta:

150.1. 1.ailē — atpakaļievesto preču kārtas numurus, kas norādīti preču sarakstā lapas otrajā pusē un karnetes eksporta lapas pasakņa numuru. Ja atpakaļ tiek ievestas visas preces, tad reimporta lapas kupona F a) ailē ierakstītajam jāsakrīt ar eksporta lapas kontroles pasakņa 1. ailē ierakstīto.

150.2. 2.ailē uzrāda informāciju par uz laiku izvestajām precēm, kuras netiek uzrādītas muitas iestādei, lai noformētu to atpakaļievešanu, piemēram, "Nav deklarētas preces ar kārtas Nr.3. un 8." u.c. piezīmes;

150.3. 3.ailē — muitas iestādes, kura noformē reimportu, nosaukumu un kodu;

150.4. 4.ailē — muitas iestādes, kura noformē reimportu, adresi;

150.5. 5.ailē — atpakaļievešanas noformēšanas datumu;

150.6. 6.ailē — muitas amatpersonas, kura noformē reimportu, paraksts un muitas zīmoga nospiedums.

151. Muitas amatpersona "ATA karnetes reģistrācijas žurnālā" ieraksta:

— kārtas numuru reģistrācijas žurnālā,

— karnetes noformēšanas (muitas iestādē) datumu,

— muitas procedūras saīsinātu apzīmējumu RI — preču atpakaļievešana,

— karnetes numuru (norādīts priekšējā vāka (a) — ailē),

— karnetes derīguma termiņu,

— atzīmi par procedūras pabeigšanu,

— muitas amatpersonas, kura noformē karneti uzvārdu.

152. Ja, noformējot reimporta lapu, ir konstatēts, ka nav ievēroti šīs procedūras visi nosacījumi, tad konstatētais jāieraksta "ATA karnetes reģistrācijas žurnāla" ailē — "piezīmes".

153. Pēc reimporta lapas noformēšanas izplēš reimporta lapas kuponu no karnetes grāmatiņas un nosūta kuponu H b) ailē norādītajai muitas iestādei, kura kontrolē muitas procedūras — izvešana uz laiku — piemērošanu.

154. Preču atpakaļievešana pa daļām.

Ja atpakaļ tiek ievesta daļa no eksporta lapas kontroles pasakņa 1.ailē ierakstītajām precēm un karnetes lietotājs informē muitas amatpersonu, ka pārējās uz laiku izvestās preces tiks ievestas atpakaļ citā datumā, muitas amatpersona, vienojoties ar karnetes lietotāju, muitas noformēšanu veic vienā no šādiem veidiem:

154.1. ja karnetes komplektā iekļauta tikai viena reimporta lapa un preces tiks ievestas caur vienu un to pašu muitas iestādi, reimporta lapas kuponā un pasaknī ieraksta ziņas par atpakaļievedamo preču daļu. Par šo preču daļu muitas amatpersona liek savu apstiprinājumu — datumu, parakstu, muitas zīmogu. Reimporta lapas kupons netiek izplēsts, kamēr nav atpakaļievestas visas paredzētās preču daļas. Pēc pēdējās preču daļas atpakaļievešanas muitas amatpersona noplēš reimporta lapas kuponu un nosūta muitas iestādei, kura norādīta reimporta lapas kupona H b) ailē.;

154.2. ja veidojot karnetes komplektu jau iepriekš ir paredzēta preču atpakaļievešana pa daļām un karnetes komplektā ietvertas vairākas reimporta lapas, katrai atpakaļievedamajai preču daļai noformē savu karnetes reimporta lapu vispārējā kārtībā, un reimporta lapas kupons tiek izplēsts no karnetes grāmatiņas. Muitas amatpersonām jānodrošina, lai visu reimporta lapu H b) ailēs būtu uzrādīta muitas iestāde, kurai jānosūta reimporta lapas kupons.

155. Reimporta lapas kupons H b) ailē norādītajai muitas iestādei jānosūta nekavējoši, bet ne vēlāk kā 3 darba dienu laikā.

156. Ja preces paliek ārvalstīs un tām piemērota muitas procedūra — izlaišana brīvam apgrozījumam, reimporta lapa netiek noformēta. Šajā gadījumā karnetes lietotājam muitas iestādē, kurā tika uzsākta izvešanas uz laiku procedūra, jāiesniedz procedūras pabeigšanu apliecinoši dokumenti. Par ārvalstīs palikušajām precēm saskaņā ar deklarētāja rakstiski pamatotu iesniegumu atļauts noformēt VAD muitas procedūrai — izvešana (eksports)

157. Ja preces reimportējot, muitai roda šaubas par preces identitāti, preces īpašniekam ir jāiesniedz viennozīmīgi atzīstams preču apliecinājums.

20. ATA karnetes grāmatiņas dublikāts

158. Karnetes grāmatiņas nozaudēšanas gadījumā izdevējorganizācija izsniedz karnetes grāmatiņas dublikātu. Karnetes grāmatiņas dublikāts no oriģināla atšķiras tikai ar ierakstu "DUBLIKĀTS " karnetes vāka priekšējās puses (c) ailē.

159. Karnetes grāmatiņas dublikātam jābūt ar to pašu numuru un to pašu termiņu, kas bija iepriekšējai karnetes grāmatiņai.

160. Izdevējorganizācija karnetes grāmatiņas dublikātu kopā ar pavadvēstuli nosūta tai muitas iestādei, kuras teritorijā atrodas preces, kas ievestas, izmantojot karnetes grāmatiņu. Pavadvēstules neuzrādīšana nav pietiekams iemesls, lai nepieņemtu karnetes dublikātu.

161. Karnetes dublikātu noformē tajā muitas iestādē, kurā tiek uzrādīta prece.

162. Ieraksti izdarāmi saskaņā ar 4.nodaļā "Karnetes pirmā vāka aizpildīšanas kārtība muitas iestādei" noteikto kārtību.

163. Uz laiku ievesto preču uzskaitījumu pārbauda, salīdzinot ar attiecīgajā muitas iestādē saglabājamo importa lapas kuponu.

164. Karnetes dublikāta ieliekamo lapu muitas noformējumu izdara saskaņā ar rīkojumā noteikto lapu aizpildīšanas kārtību (piemēram, ja karnetes dublikāts tiek iesniegts laikā, kad precēm piemērota muitas procedūra — ievešana uz laiku — karnetes dublikātā tiek noformēta karnetes importa lapa, bet par iepriekš piemērotajām muitas procedūrām karnetes lapas netiek aizpildītas).

21. ATA karnetes grāmatiņas papildināšana ar citu ATA karneti

165. Lietojot karneti piemērojot muitas procedūru — ievešana uz laiku, termiņu atļauts pagarināt, iesniedzot jaunu karnetes grāmatiņu ar jaunu numuru (karnetes vāka priekšējās puses (a) aile) un jaunu karnetes derīguma termiņu (karnetes vāka priekšējās puses (c) aile).

166. Jaunajā karnetes grāmatiņā jābūt vismaz karnetes priekšējam un aizmugurējam vākam, importa, reeksporta un reimporta lapām.

167. Ja jaunā karnetes grāmatiņa kopā ar iepriekšējo karnetes grāmatiņu tiek iesniegta muitas iestādē pirms iepriekšējās karnetes grāmatiņas derīguma termiņa beigām, muitas procedūru atļauts turpināt saskaņā ar jauno karnetes grāmatiņu.

168. Ja karnetes derīguma termiņš beidzas, bet papildu karnetes grāmatiņa muitas iestādē, kurā tika noformēta muitas procedūra — ievešana uz laiku — netiek iesniegta savlaicīgi, līdz jaunās karnetes grāmatiņas iesniegšanai precēm jāpiemēro muitas procedūra — ievešana muitas noliktavā.

169. Piemērojot 168.punktā noteikto kārtību, karnetes reeksporta lapas pasakņa 2.ailē ieraksta "Novietotas muitas noliktavā preces … (piemēram, no 1. līdz 16.)" un to VAD numurus, ar kurām — uz laiku ievestajām precēm, tika noformēta muitas procedūra — ievešana muitas noliktavā (ierakstam jāsakrīt ar Fb) ailē norādīto).

170. Jauno karnetes grāmatiņu noformēšanai iesniedz muitas iestādē, kurā tika formēta iepriekšējās karnetes eksporta lapa. Noformēšanu veic saskaņā ar karnetes pirmā vāka aizpildīšanas kārtību muitas iestādei.

171. Muitas iestādē, kuras kontrolē atrodas uz laiku izvestās preces, noformējot jauno karneti, importa lapā jāizdara identiskus ierakstus kā reeksporta lapā (izņemot karnetes numuru un karnetes derīguma termiņu).

171.1. Vienlaicīgi iepriekšējās karnetes reeksporta lapas kontroles pasakņa 2. ailē un reeksporta lapas kupona H b) ailē ieraksta "Jaunās karnetes Nr. ….., …………. (izdošanas datums)", un jaunās karnetes importa lapas kontroles pasakņa 4. ailē un importa lapas kupona H d) ailē — "Iepriekšējās karnetes Nr.….., ………… (izdošanas datums)". Ierakstiem minētajās ailēs jābūt vienādiem ar attiecīgo lapu F.a) aili.

171.2. Iepriekšējās karnetes reeksporta lapas pārējās ailes jāaizpilda nodaļā "Reeksporta lapas noformēšanas kārtība muitas iestādē" noteiktajā kārtībā.

22. Administratīvā noregulēšana

172. Kā pierādījums tam, ka preces ir izvestas no Latvijas Republikas muitas teritorijas, var būt:

172.1. citas valsts muitas iestāžu izsniegta izziņa, ka preces atrodas šīs valsts muitas teritorijā;

172.2. citas valsts muitas iestādes apstiprināta karnetes kupona kopija;

172.3. citas valsts oficiālu iestāžu apstiprināti dokumenti, kas nepārprotami pierāda, ka prece atrodas šīs valsts teritorijā;

172.4. dokumenti, kas apliecina jebkura citas muitas procedūras piemērošanu, kas pierāda, ka prece izvesta no Latvijas Republikas.

173. Pēc LTRK vai karnetes lietotāja pieprasījuma 98.punktā norādītajām muitas iestādēm, kā arī VID Galvenajai muitas pārvaldei (tranzīta muitas procedūras gadījumā) jāiesniedz apstiprinājums par uz laiku izvesto preču atpakaļievešanu.

174. Gadījumā, ja ir nokavēts atpakaļievešanas termiņš, karnetes reeksporta lapa ir jāaizpilda. Par preču atpakaļievešanas termiņa neievērošanu iestājas normatīvajos aktos noteiktā atbildība.

175. Muitas parāda rašanās gadījumā piemērojama refinansēšanas likme saskaņā ar Ministru kabineta 10.10.2000. noteikumu Nr.349 "Muitas procedūras — ievešana uz laiku — izpildes kārtība" 128. un 129.punktu.

1946.GIF (58007 BYTES)

2946.GIF (81637 BYTES)

3946.GIF (56241 BYTES)

4946.GIF (39185 BYTES)

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!