Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
2004. gada 16. decembra likums "Par koku un apaļo kokmateriālu uzskaiti darījumos". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 28.12.2004., Nr. 208 https://www.vestnesis.lv/ta/id/98597

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Zemkopības ministrijas rīkojums Nr.482

Par grozījumiem Zemkopības ministrijas 2004.gada 8.marta rīkojumā Nr.101 "Par Lauksaimniecības subsīdiju valsts programmas realizēšanu 2004.gadā"

Vēl šajā numurā

28.12.2004., Nr. 208

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: likums

Pieņemts: 16.12.2004.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.
Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Par koku un apaļo kokmateriālu uzskaiti darījumos
I nodaļa

Vispārīgie noteikumi
1.pants. Likumā ir lietoti šādi termini:

1) apaļie kokmateriāli — mizoti vai nemizoti koka stumbra nogriežņi, kuru garums pārsniedz vienu metru un
tievgaļa caurmērs — trīs centimetrus;

2) apjoms — koku vai apaļo kokmateriālu tilpums kubikmetros;

3) darījumi — darbības ar kokiem un apaļajiem kokmateriāliem, kas nodibina, groza vai izbeidz tiesiskās attiecības. Šis termins attiecināms arī uz apaļo kokmateriālu ieguvi vai izmantošanu, ja tos pēc apstrādes vai pārstrādes paredzēts izmantot darījumu veikšanai;

4) izcelsme — informācija darījumu apliecinošā dokumentā par koku ciršanas vietu un koku iepriekšējo īpašnieku vai tiesisko valdītāju vai par apaļo kokmateriālu iepriekšējo īpašnieku;

5) koki — koki, par kuriem saņemts ciršanas apliecinājums;

6) pagaidu uzglabāšanas vieta — viena vai vairākas vienā īpašumā vai tiesiskajā valdījumā esošas viena kalendārā gada cirsmas un tajās iegūto apaļo kokmateriālu nokraušanas vieta, kā arī tādu apaļo kokmateriālu nokraušanas vieta, kuru ieguvei nav nepieciešams koku ciršanas apliecinājums;

7) pastāvīgā uzglabāšanas vieta — vieta, kurā tiek uzglabāti apaļie kokmateriāli, kas paredzēti saimnieciskās darbības veikšanai, un kura nav pagaidu uzglabāšanas vieta;

8) personiskais patēriņš — apaļo kokmateriālu ieguve no īpašumā vai tiesiskajā valdījumā esošiem kokiem un to izmantošana īpašnieka vajadzībām, neveicot darījumus ar šiem kokmateriāliem vai no tiem iegūtajiem produktiem;

9) pieļaujamā novirze — maksimālais apaļo kokmateriālu apjoms, par kādu drīkst atšķirties faktiskais apjoms no uzskaitītā apjoma, ņemot vērā mērīšanas precizitāti.
2.pants. Likuma mērķis ir ieviest koku un apaļo kokmateriālu vienotu uzskaites kārtību darījumos visos koku un apaļo kokmateriālu aprites posmos, kā arī veicināt godīgu konkurenci un nodokļu iekasēšanu.
3.pants. (1) Likums attiecas uz fiziskajām un juridiskajām personām, kuras ieguvušas īpašumā vai tiesiskajā valdījumā kokus vai apaļos kokmateriālus vai kuras veic apaļo kokmateriālu uzglabāšanu, apstrādi un pārstrādi.

(2) Personas, kuras veic darījumus ar kokiem vai apaļajiem kokmateriāliem, nosaka koku un apaļo kokmateriālu apjomu un veic uzskaiti šā likuma III nodaļā noteiktajā kārtībā.

(3) Ja koki vai apaļie kokmateriāli paredzēti personiskajam patēriņam, tos uzskaita šā likuma IV nodaļā noteiktajā kārtībā.
II nodaļa

Koku un apaļo kokmateriālu apjoma noteikšana
4.pants. Koku apjomu nosaka atbilstoši Meža valsts reģistrā norādītajiem inventarizācijas datiem vai izmantojot metodes, kas nodrošina mērīšanas precizitāti ar pieļaujamo kļūdu līdz 10 procentiem.
5.pants. (1) Apaļo kokmateriālu apjomu nosaka, uzmērot tos saskaņā ar apaļo kokmateriālu uzmērīšanas Latvijas nacionālo standartu.

(2) Latvijas nacionālā standarta obligātu piemērošanu nosaka Ministru kabinets.
6.pants. (1) Ja kāda no darījumā iesaistītajām pusēm nepiekrīt koku vai apaļo kokmateriālu uzmērījuma rezultātiem, apjoma noteikšanai pieaicina koku vai apaļo kokmateriālu uzmērīšanas jomā akreditētu organizāciju (turpmāk — akreditēta organizācija).

(2) Akreditētas organizācijas slēdz profesionālās darbības riska (civiltiesiskās atbildības) apdrošināšanas līgumu (turpmāk —civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas līgums).

(3) Akreditācijas prasības organizācijām, kuras darbojas apaļo kokmateriālu uzmērīšanas jomā, kā arī minimālo summu, par kādu šīs organizācijas var slēgt civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas līgumu, nosaka Ministru kabinets.
III nodaļa

Koku un apaļo kokmateriālu uzskaites kārtība darījumos
7.pants. Atbilstoši šā likuma 4. un 5.panta prasībām noteiktais koku un apaļo kokmateriālu apjoms atspoguļojams darījumu dokumentos.
8.pants. (1) Koku vai apaļo kokmateriālu uzskaiti darījumos pagaidu vai pastāvīgajās uzglabāšanas vietās veic tādā veidā, lai varētu noteikt koku un apaļo kokmateriālu izcelsmi un apjomu, kā arī izsekot darījumu norisei.

(2) Ja koku ciršanas apliecinājumā norādītais koku un pēc šo koku ciršanas iegūto (neveicot darījumu) apaļo kokmateriālu apjoms atšķiras vairāk par pieļaujamo novirzi, tad faktiskais apjoms ir cirsmā iegūtais apaļo kokmateriālu apjoms.

(3) Pieļaujamā novirze ir 10 procenti no apaļo kokmateriālu uzskaitītā apjoma.
9.pants. (1) Ja persona, kas nav meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs, iegūst īpašumā kokus, tā ir atbildīga par attiecīgajā cirsmā faktiski iegūto apaļo kokmateriālu apjomu.

(2) Informāciju par pārdoto koku un apaļo kokmateriālu apjomu meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs pievieno saimnieciskās darbības pārskatam. Pārskatu iesniedz Valsts meža dienestam Meža likumā noteiktajā kārtībā.
10.pants. Koku un apaļo kokmateriālu uzskaites kārtību, uzskaiti un darījumus apliecinošos dokumentus, kā arī personisko patēriņu apliecinošos dokumentus, to reģistrācijas kārtību un glabāšanas noteikumus reglamentē Ministru kabinets.
IV nodaļa

Personiskajam patēriņam izmantojamo apaļo kokmateriālu uzskaites kārtība
11.pants. (1) Ja apaļos kokmateriālus izmanto personiskajam patēriņam, to apjomu nosaka, izmantojot metodes, kas nodrošina mērīšanas precizitāti ar pieļaujamo kļūdu līdz 10 procentiem.

(2) Meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs veic personiskajam patēriņam iegūto apaļo kokmateriālu uzskaiti, norādot faktiski iegūto apaļo kokmateriālu apjomu, koku sugu, to ieguves vietu un izmantošanas mērķi.

(3) Datus par personiskajam patēriņam izmantoto apaļo kokmateriālu apjomu meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs pievieno saimnieciskās darbības pārskatam. Pārskatu iesniedz Valsts meža dienestam Meža likumā noteiktajā kārtībā.
V nodaļa

Atbildība par likuma pārkāpumiem, zaudējumu atlīdzināšana, uzraudzība un kontrole
12.pants. (1) Par šā likuma pārkāpumiem vainīgās personas saucamas pie normatīvajos aktos noteiktās atbildības.

(2) Ja pagaidu vai pastāvīgajā uzglabāšanas vietā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā konstatēts, ka koku vai apaļo kokmateriālu faktiskais apjoms ir mazāks par uzskaitīto apjomu un starpība pārsniedz pieļaujamo novirzi, maksājama soda nauda. Starpību, par kuru jāmaksā soda nauda, aprēķina, no uzskaitītā apjoma atņemot faktiskā apjoma un pieļaujamās novirzes summu. Soda naudas likme ir 0,1 minimālā mēnešalga par katru aprēķinātās starpības kubikmetru. Soda nauda ieskaitāma valsts budžetā.

(3) Ja pagaidu vai pastāvīgajā uzglabāšanas vietā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā konstatēts, ka apaļo kokmateriālu faktiskais apjoms ir lielāks par uzskaitīto apjomu un starpība pārsniedz pieļaujamo novirzi, šai starpībai atbilstošie kokmateriāli tiek izņemti. Starpību aprēķina, no faktiskā apjoma atņemot uzskaitītā apjoma un pieļaujamās novirzes summu. Apaļie kokmateriāli atzīstami par ātri bojājošos mantu.
13.pants. Likumā noteiktās kārtības ievērošanas uzraudzību un kontroli atbilstoši savai kompetencei nodrošina Valsts ieņēmumu dienests sadarbībā ar Valsts meža dienestu un citām valsts institūcijām.
Pārejas noteikums
Ministru kabinets līdz 2005.gada 1.jūlijam izdod šā likuma 5., 6. un 10.pantā minētos noteikumus.
Likums stājas spēkā 2005.gada 1.jūlijā.

Likums Saeimā pieņemts 2004.gada 16.decembrī.
Valsts prezidente V.Vīķe-Freiberga
Rīgā 2004.gada 28.decembrī

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!