Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2004. gada 9. novembra noteikumi Nr. 923 "Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu apsaimniekošanas noteikumi". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 13.11.2004., Nr. 181 https://www.vestnesis.lv/ta/id/96434

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.924

Par Saprašanās memorandu par Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ieviešanu 2004.-2009.gadā, kurš izveidots saskaņā ar 2003.gada 14.oktobra līgumu starp Norvēģijas Karalisti un Eiropas Kopienu par Norvēģijas valdības divpusējo finanšu instrumentu 2004.-2009.gadā, starp...VAIRĀK

Vēl šajā numurā

13.11.2004., Nr. 181

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 923

Pieņemts: 09.11.2004.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

 

Ministru kabineta noteikumi Nr.923

Rīgā 2004.gada 9.novembrī (prot. Nr.64 42.§)

Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu apsaimniekošanas noteikumi

Izdoti saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likuma 20.7 panta otrās daļas 2. un 3.punktu

 

I. Vispārīgais jautājums

1. Noteikumi nosaka:

1.1. elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu savākšanas un apstrādes prasības;

1.2. elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu savākšanas, atkārtotas izmantošanas, pārstrādes un reģenerācijas apjomus un termiņus, kā arī kārtību, kādā sniedzams ziņojums par šo darbu izpildi.

II. Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu savākšanas un apstrādes prasības

2. Komersanti elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumus savāc atsevišķi no citiem sadzīves un bīstamajiem atkritumiem.

3. Pirms jebkuras darbības, kas tiek veikta elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu uzglabāšanas (arī īslaicīgas uzglabāšanas) vietās, lai šo atkritumu ķīmiskās vielas un sastāvdaļas atdalītu, izjauktu, sasmalcinātu, kā arī sagatavotu pārstrādei vai apglabāšanai (turpmāk — apstrāde), operators ierīko:

3.1. ūdeni un piesārņojošas vielas necaurlaidīgu pretinfiltrācijas segumu;

3.2. pret nokrišņiem izturīgu pārsegumu;

3.3. virszemes noteces savākšanas iekārtas un eļļas uztvērējus, ja attiecīgajā uzglabāšanas vietā ir paredzēts uzglabāt elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumus, no kuriem ir iespējama eļļu izdalīšanās.

4. Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu apstrādes iekārtās (turpmāk — apstrādes iekārtas) operators ierīko:

4.1. svarus elektrisko un elektronisko atkritumu masas noteikšanai;

4.2. ūdeni un piesārņojošās vielas necaurlaidīgu pretinfiltrācijas segumu ar virszemes noteces savākšanas iekārtām un, ja nepieciešams, ar eļļu uztvērējiem, kā arī pret nokrišņiem izturīgu pārsegumu vietās, kurās tiek uzglabāti un apstrādāti elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumi;

4.3. piemērotas vietas atdalīto sastāvdaļu uzglabāšanai;

4.4. piemērotas tvertnes bateriju un akumulatoru, polihlorētos bifenilus un polihlorētos terfenilus saturošu kondensatoru un citu bīstamo atkritumu, kā arī radioaktīvo atkritumu uzglabāšanai;

4.5. notekūdeņu novadīšanas un attīrīšanas sistēmas.

5. Apstrādes iekārtu operators nodrošina šādu apstrādes iekārtās nogādāto atsevišķi savākto elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu sastāvā esošo vielu un sastāvdaļu atdalīšanu:

5.1. polihlorētos bifenilus (PHB) saturoši kondensatori;

5.2. detaļas, kurās ir dzīvsudrabs (arī dzīvsudrabu saturoši releji, slēdži vai izgaismošanas spuldzes);

5.3. baterijas un akumulatori;

5.4. mobilo telefonu un citu iekārtu iespiesto shēmu plates, ja iespiestās shēmas plates virsma ir lielāka par 10 cm2;

5.5. šķidrā un pastveida tonera, kā arī krāsu tonera kasetnes;

5.6. plastmasa, kura satur bromētas, liesmu slāpējošas ķīmiskas vielas vai ķīmiskus produktus;

5.7. azbesta atkritumi un azbestu saturošas sastāvdaļas;

5.8. katodstaru lampas;

5.9. hlorfluorogļūdeņraži (freoni, CFC), daļēji halogenēti hlorfluorogļūdeņraži (HCFC) vai fluorogļūdeņraži (HFC), ogļūdeņraži (HC);

5.10. gāzizlādes lampas;

5.11. šķidro kristālu displeji (arī kopā ar apvalku), ja to virsma pārsniedz 100 cm2, un displeji, ko izgaismo ar gāzizlādes lampām;

5.12. ārējie elektriskie kabeļi;

5.13. detaļas, kurās ir ugunsizturīgas keramikas šķiedras;

5.14. detaļas, kuras satur radioaktīvas vielas (izņemot detaļas, ar kurām drīkst veikt darbības bez speciālās atļaujas (licences) vai atļaujas darbībām ar jonizējošā starojuma avotiem);

5.15. elektrolītus saturoši kondensatori (augstums > 25 mm, diametrs > 25 mm vai proporcionāli līdzīgs tilpums).

6. Apstrādes iekārtu operators nodrošina šādu atsevišķi savākto elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu apstrādi:

6.1. fluorescējošā slāņa atdalīšanu no katodstaru lampām;

6.2. ozona slāni noārdošo ķīmisko vielu un siltumnīcas efekta gāzu izvadīšanu no iekārtu putām un kontūriem;

6.3. dzīvsudraba atdalīšanu no gāzizlādes lampām.

7. Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu sastāvā esošos materiālus un sastāvdaļas, pēc kuru sasmalcināšanas var rasties bīstamie atkritumi, atdala un uzglabā atsevišķi.

8. Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumus, kas ir bīstami vai radioaktīvi, nodod operatoriem, kuri ir saņēmuši atļauju bīstamo vai radioaktīvo atkritumu pārstrādei vai apglabāšanai.

9. Lai uzskaitītu bīstamos atkritumus, kuri radušies elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu apstrādē, iekārto atsevišķu žurnālu atbilstoši bīstamo atkritumu uzskaiti regulējošiem normatīvajiem aktiem.

10. Ja apstrādes iekārtas operators neapsaimnieko no elektriskām un elektroniskām iekārtām atdalītos atkritumus, kā arī atkritumus, kas radušies pēc citu apstrādes iekārtu darbības, un neveic notekūdeņu attīrīšanu, tas pēc vides valsts inspektora pieprasījuma uzrāda līgumus:

10.1. par atkritumu nodošanu apsaimniekošanai;

10.2. par notekūdeņu attīrīšanu;

10.3. par eļļainu notekūdeņu attīrīšanu.

11. Reģionālā vides pārvalde vismaz reizi gadā pārbauda apstrādes iekārtu darbības atbilstību vides aizsardzību regulējošo normatīvo aktu prasībām un atļaujas nosacījumiem.

III. Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu savākšanas, atkārtotas izmantošanas, pārstrādes un reģenerācijas apjomi un termiņi

12. Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu savākšanas, atkārtotas izmantošanas (izmantošanas to sākotnējam mērķim), pārstrādes un reģenerācijas apjomu izpildi šajos noteikumos noteiktajos termiņos nodrošina:

12.1. elektrisko un elektronisko iekārtu ražotāji;

12.2. saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likuma 20.4 panta otro daļu izveidotas elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu apsaimniekošanas organizācijas.

13. Ar 2009.gada 1.janvāri mājsaimniecības elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu savākšanas apjomam gadā jābūt vismaz četriem kilogramiem mājsaimniecības elektrisko un elektronisko iekārtu uz iedzīvotāju.

14. Ar 2009.gada 1.janvāri šo noteikumu 12.punktā minētās personas katru gadu nodrošina apstrādes iekārtās nogādāto elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu atkārtotu izmantošanu, pārstrādi un reģenerāciju šādos apjomos:

14.1. pārstrādā vismaz 80 % no Ministru kabineta 2004.gada 27.jūlija noteikumos Nr.624 “Noteikumi par elektrisko un elektronisko iekārtu kategorijām” (turpmāk — noteikumi Nr.624) minēto 1.kategorijas (lielās mājsaimniecības iekārtas) un 10.kategorijas (tirdzniecības automāti) elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu vidējās masas, atkārtoti izmantojot un reģenerējot vismaz 75 % no šo atkritumu sastāvdaļām, materiāliem un vielām;

14.2. pārstrādā vismaz 75 % no noteikumos Nr.624 minēto 3.kategorijas (informācijas tehnoloģijas un elektrosakaru iekārtas) un 4.kategorijas (patērētāju iekārtas) elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu vidējās masas, atkārtoti izmantojot un reģenerējot vismaz 65 % no šo atkritumu sastāvdaļām, materiāliem un vielām;

14.3. pārstrādā vismaz 70 % no noteikumos Nr.624 minēto 2.kategorijas (mazās mājsaimniecības iekārtas), 5.kategorijas (apgaismošanas iekārtas), 6.kategorijas (elektriskie un elektroniskie instrumenti, izņemot liela izmēra stacionāras iekārtas), 7.kategorijas (rotaļlietas, atpūtas un sporta iekārtas) un 9.kategorijas (monitoringa un kontroles instrumenti) elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu vidējās masas, atkārtoti izmantojot un reģenerējot vismaz 50 % no šo atkritumu sastāvdaļām, materiāliem un vielām;

14.4. atkārtoti izmanto un reģenerē vismaz 80 % no gāzizlādes lampās esošajām sastāvdaļām, materiāliem un vielām.

15. Pārstrādes, atkārtotas izmantošanas un reģenerācijas apjomu nosaka procentos no to elektrisko un elektronisko iekārtu vidējā svara, kuras nogādātas atkritumu apstrādes iekārtās iepriekšējā gada laikā.

16. Lai varētu pierādīt savākšanas, pārstrādes, atkārtotas izmantošanas un reģenerācijas apjomu, šo noteikumu 12.punktā minētās personas nosaka un reģistrē elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu, to sastāvdaļu, materiālu un vielu masu, kad šie atkritumi tiek nogādāti apstrādes iekārtās un tiek izvesti no apstrādes iekārtām vai arī tad, kad šie atkritumi tiek nogādāti pārstrādes vai reģenerācijas iekārtās.

17. Ārpus Eiropas Kopienas eksportēto elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu masu ieskaita savākšanas, atkārtotas izmantošanas, reģenerācijas un pārstrādes apjomā, ja eksportētājs var pierādīt, ka šo atkritumu pārstrāde, atkārtota izmantošana vai reģenerācija importētājā valstī ir notikusi atbilstoši prasībām, kas ir līdzvērtīgas šo noteikumu un citu elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu apsaimniekošanu regulējošo normatīvo aktu prasībām.

IV. Ziņojums par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu savākšanas, atkārtotas izmantošanas, pārstrādes un reģenerācijas apjomiem

18. Elektrisko un elektronisko iekārtu ražotāji un izplatītāji katru gadu līdz 1.martam iesniedz ziņojumu Vides ministrijā vai tās pilnvarotajā institūcijā par iepriekšējā gadā tirgū piedāvāto elektrisko un elektronisko iekārtu skaitu un svaru (par katru noteikumos Nr.624 minēto elektrisko un elektronisko iekārtu kategoriju).

19. Šo noteikumu 12.punktā minētās personas un apstrādes iekārtu operatori katru gadu līdz 1.martam iesniedz Vides ministrijā vai tās pilnvarotajā institūcijā:

19.1. ziņojumu par iepriekšējā gadā dalīti savākto elektrisko un elektronisko iekārtu svaru un skaitu (par katru noteikumos Nr.624 minēto elektrisko un elektronisko iekārtu kategoriju);

19.2. ziņojumu par iepriekšējā gadā Latvijā atkārtoti izmantoto, pārstrādāto un reģenerēto elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu svaru un skaitu (par katru noteikumos Nr.624 minēto elektrisko un elektronisko iekārtu kategoriju);

19.3. ziņojumu par iepriekšējā gadā savākto elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu svaru un skaitu, kas izvesti apstrādei ārpus Latvijas (par katru noteikumos Nr.624 minēto elektrisko un elektronisko iekārtu kategoriju);

19.4. ziņojumu par iepriekšējā gadā Latvijā apstrādei ievesto elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu daudzumu (par katru noteikumos Nr.624 minēto elektrisko un elektronisko iekārtu kategoriju).

20. Elektrisko un elektronisko iekārtu ražotāji, kas piegādā elektriskās un elektroniskās iekārtas, izmantojot distances līgumu, katru gadu līdz 1.martam iesniedz ziņojumu Vides ministrijā vai tās pilnvarotajā institūcijā par citu valstu tirgos izplatīto elektrisko un elektronisko iekārtu skaitu un svaru (par katru noteikumos Nr.624 minēto elektrisko un elektronisko iekārtu kategoriju).

V. Noslēguma jautājums

21. Noteikumu IV nodaļa stājas spēkā ar 2006.gada 1.janvāri.

Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvu

Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2003.gada 27.janvāra Direktīvas 2002/96/EK par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem (EEIA).

Ministru prezidents I.Emsis

Vides ministrs R.Vējonis

Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2004.gada 14.novembri.

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!