Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Latvijas Bankas 2004. gada 9. septembra lēmums Nr. 114 "Par "Ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas noteikumu" apstiprināšanu jaunā redakcijā". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 21.09.2004., Nr. 149 https://www.vestnesis.lv/ta/id/93816-par-arvalstu-valutu-skaidras-naudas-pirksanas-un-pardosanas-noteikumu-apstiprinasanu-jauna-redakcija

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Latvijas Bankas informācija

Par licences anulēšanu

Vēl šajā numurā

21.09.2004., Nr. 149

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Latvijas Banka

Veids: lēmums

Numurs: 114

Pieņemts: 09.09.2004.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

 

Latvijas Bankas padomes lēmums Nr.114/5

Rīgā 2004.gada 9.septembrī

Par “Ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas noteikumu” apstiprināšanu jaunā redakcijā

 

Latvijas Bankas padome nolemj:

1. Apstiprināt “Ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas noteikumus” jaunā redakcijā (pielikumā).

2. Atcelt Latvijas Bankas padomes 1998.gada 15.janvāra lēmumu Nr.44/6 “Par “Ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas noteikumu” apstiprināšanu”.

3. Noteikt, ka lēmums stājas spēkā ar 2004.gada 1.oktobri.

Latvijas Bankas prezidents I. Rimšēvičs

 

Ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas noteikumi

1. VISPĀRĪGIE NOTEIKUMI

1.1. “Ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanas un pārdošanas noteikumi” (tālāk tekstā — noteikumi) izstrādāti saskaņā ar Latvijas Republikas likuma “Par Latvijas Banku”, likuma “Par uzņēmējdarbību”, “Komerclikuma” un citu Latvijas Republikas normatīvo aktu prasībām.

1.2. Noteikumi neattiecas uz bankām, kuras veic tirdzniecību ar ārvalstu valūtām bankas telpās vietā, kas norādīta licencē bankas darbībai, t.sk. banku filiālēm un norēķinu grupām, kuras veic tirdzniecību ar ārvalstu valūtām vietā, kas norādīta filiāles nolikumā vai cita veida dokumentā, kas pēc sava juridiskā spēka pielīdzināms nolikumam. Ja banka veic ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanu un pārdošanu (tālāk tekstā — valūtu pirkšana un pārdošana) ārpus bankas, t.sk. tās filiāles vai norēķinu grupas, telpām, tai jāievēro noteikumi un jāsaņem licence valūtu pirkšanai un pārdošanai noteikumos noteiktajā kārtībā. Ja Finanšu un kapitāla tirgus komisija anulē bankas licenci bankas darbībai, par anulētām jāuzskata arī visas bankai izsniegtās licences valūtu pirkšanai un pārdošanai.

1.3. Noteikumi nosaka kārtību, kādā Latvijas Banka izsniedz uzņēmējsabiedrībām (komercsabiedrībām) un komersantiem (tālāk tekstā — uzņēmumi) licenci valūtu pirkšanai un pārdošanai (tālāk tekstā — licence), un kārtību, kādā uzņēmumi veic valūtu pirkšanu un pārdošanu.

1.4. Valūtu pirkšana un pārdošana uzņēmumiem Latvijas Republikā atļauta tikai ar Latvijas Bankas izsniegtu licenci. Uzņēmumam jāsaņem licence katrai valūtu pirkšanas un pārdošanas vietai. Uzņēmumam nav tiesību pārtraukt valūtu pirkšanu un pārdošanu ilgāk par 30 dienām, par to neinformējot Latvijas Banku un Valsts ieņēmumu dienestu.

1.5. Uzņēmums patstāvīgi izvēlas, kuras ārvalstu valūtas tas pirks un pārdos, nosaka valūtu pirkšanas un pārdošanas kursu attiecībā pret latu un atbild par valūtu pirkšanas un pārdošanas vietā esošo naudas līdzekļu saglabāšanu.

1.6. Uzņēmumi drīkst pirkt un pārdot ārvalstu valūtas tikai šim nolūkam īpaši ierīkotās valūtu pirkšanas un pārdošanas vietās. Par šādu vietu uzskatāma telpa, kurā tiek nodrošināta naudas līdzekļu saglabāšana un darījumu reģistrēšana elektroniskajās ierīcēs vai sistēmās un kura norobežota no telpām, kurās tiek veikta cita veida darbība.

1.7. Licence nedod tiesības sniegt citus finanšu pakalpojumus. Uzņēmumam nav tiesību valūtu pirkšanas un pārdošanas vietā veikt arī cita veida uzņēmējdarbību.

2. LICENCES SAŅEMŠANA, PĀRREĢISTRĀCIJA UN ANULĒŠANA

2.1. Latvijas Banka izsniedz licenci uz pieciem gadiem, izņemot gadījumus, kad telpu nomas līgums noslēgts uz īsāku laiku. Uzņēmuma dalībniekiem un izpildinstitūcijas pārstāvjiem jābūt ar nevainojamu reputāciju. Uzņēmumam ir pienākums pirms tā dalībnieku un izpildinstitūcijas pārstāvju maiņas reģistrācijas Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā (Komercreģistrā) saskaņot attiecīgo personu maiņu ar Latvijas Banku. Latvijas Banka 30 dienu laikā saskaņo vai noraida uzņēmuma dalībnieku un izpildinstitūcijas pārstāvju maiņu.

2.2. Lai saņemtu licenci, uzņēmumam Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldē jāiesniedz:

2.2.1. noteikta veida pieteikums (1.pielikums);

2.2.2. uzņēmuma reģistrācijas apliecības kopija;

2.2.3. uzņēmuma statūtu (līgumsabiedrībām — līguma) kopija;

2.2.4. nomas līguma par telpu nomu valūtu pirkšanai un pārdošanai kopija;

2.2.5. līguma par elektroniskā kases aparāta apkalpošanu, kurā uzrādīts apkalpojamā elektroniskā kases aparāta numurs un uzstādīšanas vieta, kopija;

2.2.6. ne ilgāk kā trīs mēnešus pirms pieteikuma iesniegšanas brīža Valsts ieņēmumu dienesta izsniegta izziņa par to, ka uzņēmumam nav nodokļu un citu valsts noteikto obligāto maksājumu parāda;

2.2.7. dokumenta, kas apstiprina valsts nodevas samaksu, kopija;

2.2.8. ziņas par uzņēmuma dalībniekiem, līdz iegūta informācija par dalībniekiem — fiziskajām personām —, un izpildinstitūcijas pārstāvjiem un visus uzņēmuma dalībniekus (fiziskās un juridiskās personas) un izpildinstitūcijas pārstāvjus identificējošo dokumentu kopijas.

2.3. Iesniedzot dokumentus licences saņemšanai vai pārreģistrēšanai, uzņēmumam jāuzrāda elektroniskā kases aparāta tehniskās pases oriģināls, kas reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā.

2.4. 2.2.2. un 2.2.3.punktā minēto dokumentu kopijām jābūt notariāli apliecinātām. Citu noteikumos minēto dokumentu kopiju pareizība jāapliecina ar uzņēmuma vadītāja vai attiecīgi pilnvarotas amatpersonas parakstu un uzņēmuma zīmogu. Kopijā jānorāda tās izdošanas datums un jāizdara atzīme par dokumenta oriģināla atrašanās vietu. Uz vairākām lapām rakstītu dokumentu kopiju lapām jābūt numurētām un caurauklotām. Dokumentu kopijās nedrīkst būt dzēsumi, pierakstījumi, svītrojumi un citi labojumi.

2.5. Darbības turpināšanai uzņēmumam ir tiesības pārreģistrēt licenci uz laiku līdz pieciem gadiem, iesniedzot 2.2.1., 2.2.6., 2.2.7. un 2.2.8.punktā minētos dokumentus, kā arī 2.2.4. un 2.2.5.punktā minētos līgumus, izņemot gadījumus, ja agrāk iesniegtie līgumi ir spēkā arī laikā, uz kuru licenci pārreģistrē. 2.2.2. un 2.2.3.punktā minētie dokumenti jāiesniedz, ja tajos veikti grozījumi.

2.6. Uzņēmumam Latvijas Republikas Ministru kabineta noteiktajā apmērā jāmaksā valsts nodeva par katras licences saņemšanu un par katras licences pārreģistrēšanu. Par valsts nodevas samaksu Latvijas Banka izdara atzīmi uz licences.

2.7. Ja licences darbības laiks ir beidzies un uzņēmums 10 dienu laikā nav iesniedzis Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldei dokumentus licences pārreģistrēšanai, darbības turpināšanai jāsaņem jauna licence.

2.8. Ja licencē norādītajā vietā uzņēmumam jāpārtrauc valūtu pirkšana un pārdošana pirms licencē norādītā termiņa (telpu nomas līguma pirmstermiņa laušanas gadījumā vai cita objektīva iemesla dēļ), Latvijas Banka lemj par licences pārrakstīšanu, norādot jauno adresi. Licenci pārraksta uz laiku, kas atlicis līdz licences derīguma termiņa beigām.

2.9. Latvijas Banka var uz noteiktu laiku aizliegt uzņēmumam veikt valūtu pirkšanu un pārdošanu vai anulēt licenci, ja uzņēmums:

2.9.1. neievēro normatīvo aktu prasības;

2.9.2. Latvijas Bankai un Valsts ieņēmumu dienestam sniedzis nepatiesas ziņas;

2.9.3. pārtraucis darbību ilgāk par 30 dienām un par to nav informējis Latvijas Banku un Valsts ieņēmumu dienestu;

2.9.4. valūtu pirkšanas un pārdošanas vietā veicis arī cita veida uzņēmējdarbību;

2.9.5. izsniedzis klientam viltotas naudas zīmes;

2.9.6. nav sniedzis ziņas par nopirkto un pārdoto ārvalstu valūtu Latvijas Bankai tās noteiktajos termiņos;

2.9.7. neveic normatīvajos aktos paredzētos nodokļu, valsts sociālās apdrošināšanas obligāto maksājumu un nodevu maksājumus, kā arī nesniedz pārskatus Valsts ieņēmumu dienestam;

2.9.8. atzīts par maksātnespējīgu vai likvidējamu vai likumā noteiktā kārtībā pieņemts lēmums par uzņēmuma likvidāciju;

2.9.9. normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā nav veicis klienta identifikāciju vai nav ziņojis Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam par neparastu vai aizdomīgu darījumu;

2.9.10. atzīstams par tādu uzņēmumu, kura dalībnieks vai izpildinstitūcijas pārstāvis zaudējis nevainojamu reputāciju.

2.10. Par aizliegumu uz laiku veikt valūtu pirkšanu un pārdošanu vai par licences anulēšanu saskaņā ar 2.9.punktu Latvijas Banka rakstiski paziņo uzņēmumam un Valsts ieņēmumu dienestam.

2.11. Licence, kuras termiņš beidzies vai kura anulēta, septiņu dienu laikā jānodod Latvijas Bankai. Uzņēmums, kuram licence anulēta saskaņā ar 2.9.punktu, jaunu pieteikumu licences saņemšanai var iesniegt ne ātrāk kā pēc 90 dienām no licences anulēšanas dienas. Ja uzņēmumam izsniegtas vairākas licences, tad, anulējot licenci darbībai vienā valūtu pirkšanas un pārdošanas vietā, citas izsniegtās licences nezaudē spēku.

2.12. Ja uzņēmums atkārtoti pieļauj normatīvo aktu prasību pārkāpumus un tam jau ir bijusi atsaukta licence saskaņā ar 2.9.punktu vai ja 2.9.punktā minētos pārkāpumus konstatē vairākās viena uzņēmuma valūtu pirkšanas un pārdošanas vietās, Latvijas Banka var anulēt visas uzņēmumam izsniegtās licences bez tiesībām iesniegt pieteikumu jaunas licences saņemšanai.

2.13. Ja licence zaudēta ugunsgrēka, plūdu u.c. stihisku nelaimju rezultātā, kā arī ja licence prettiesiski izgājusi no uzņēmuma valdījuma un par šo faktu ierosināta krimināllieta, uzņēmums var saņemt licences dublikātu, iesniedzot Latvijas Bankai pieteikumu un dokumentus, kas apliecina minētos faktus, un samaksājot valsts nodevu Latvijas Republikas Ministru kabineta noteiktajā apmērā. Licences nozaudēšanas gadījumā jāsaņem jauna licence, samaksājot valsts nodevu kā par licences pārreģistrēšanu. Šajā punktā minētajos gadījumos uzņēmumam laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” jāpublicē paziņojums, ka licence atzīstama par nederīgu.

3. PIETEIKUMU IZSKATĪŠANAS KĀRTĪBA

3.1. Latvijas Banka uzņēmuma pieteikumu izskata 30 dienu laikā no dienas, kad iesniegti visi 2.2.punktā minētie dokumenti.

3.2. Pieteikumu nepieņem, ja tam nav pievienoti visi 2.2.punktā minētie dokumenti vai ja pieteikumam pievienotie dokumenti sagatavoti nekvalitatīvi (nepareizi noformēti, neprecīzi formulēti, kļūdaini u.tml.). Ja trūkumus konstatē pēc dokumentu pieņemšanas, Latvijas Banka par to rakstiski paziņo dokumentu iesniedzējam ne vēlāk kā 10 dienu laikā pēc dokumentu iesniegšanas dienas. Šajā gadījumā pieteikuma izskatīšanas termiņa tecējumu pārtrauc.

3.3. Pieteikumu licences saņemšanai vai pārreģistrēšanai izskata un lēmumu par licences izsniegšanu (pārreģistrēšanu) vai par motivētu atteikumu, kā arī lēmumu par aizliegumu uz laiku veikt valūtu pirkšanu un pārdošanu vai par licences anulēšanu pieņem licencēšanas komisija, kuras sastāvu un nolikumu apstiprina Latvijas Bankas valde. Licenci paraksta Latvijas Bankas valdes priekšsēdētājs un licencēšanas komisijas priekšsēdētājs.

3.4. Ja licences izsniegšana atteikta, jaunu pieteikumu licences saņemšanai var iesniegt ne ātrāk kā pēc 90 dienām no atteikuma dienas.

4. VALŪTU PIRKŠANAS UN PĀRDOŠANAS DARĪJUMI

4.1. Uzņēmums pērk un pārdod ārvalstu valūtas par latiem. Par valūtas pirkšanu un pārdošanu uzskatāma arī ārvalstu valūtas maiņa pret citu ārvalstu valūtu. Veicot valūtu pirkšanu un pārdošanu, uzņēmumam jānodrošina darījuma tūlītēja izpilde. Pirms valūtas pirkšanas vai pārdošanas darījuma uzņēmuma darbiniekam, kurš pērk vai pārdod ārvalstu valūtu, jāpārliecinās, vai klients informēts par visiem uzņēmuma piedāvātajiem darījuma nosacījumiem. Klientam ir tiesības atteikties no valūtas pirkšanas vai pārdošanas darījuma jebkurā brīdī līdz tā izpildīšanai vai ja klients, neizejot no darījuma veikšanas vietas, konstatējis, ka darījums neatbilst 4.9.4.punktā minētajiem savstarpējās vienošanās noteikumiem vai darījuma rezultātā saņemto naudas zīmju nominālvērtība vai kvalitāte neatbilst klienta prasībām.

4.2. Uzņēmums kārto grāmatvedību saskaņā ar Latvijas Republikas likumu “Par grāmatvedību”, likumu “Par uzņēmumu gada pārskatiem” un Latvijas Republikas Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumiem Nr.585 “Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” un ir atbildīgs par nodokļu un citu valsts noteikto obligāto maksājumu pareizu aprēķināšanu, uzskaiti un samaksāšanu, kā arī par normatīvajos aktos noteikto pārskatu sniegšanu.

4.3. Valūtu pirkšanas un pārdošanas darījumi jāuzskaita atsevišķi no citiem darbības veidiem, un to uzskaite veicama, izmantojot maksājumu reģistrēšanas elektroniskās ierīces un iekārtas, saskaņā ar Latvijas Republikas Ministru kabineta 2003.gada 1.jūlija noteikumiem Nr.361 “Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskajām ierīcēm un iekārtām” un 2003. gada 21.oktobra noteikumiem Nr.584 “Kases operāciju uzskaites noteikumi”.

4.4. Uzņēmums veic ārvalstu valūtu pirkšanas un pārdošanas darījumus, ievērojot Latvijas Republikas likuma “Par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu”, Latvijas Republikas Ministru kabineta 2001.gada 20.marta noteikumu Nr.127 “Noteikumi par neparasta darījuma pazīmju sarakstu un ziņošanas kārtību” un Latvijas Bankas normatīvo aktu prasības, un nodrošina iekšējās kontroles sistēmu uzņēmumā, lai novērstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

4.5. Veicot valūtu pirkšanas un pārdošanas darījumu, kasierim jāizsniedz klientam darījumu apliecinošs dokuments — čeks. Pērkot vai pārdodot ārvalstu valūtu, klientam nav jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, izņemot normatīvajos aktos paredzētus gadījumus. Pēc klienta lūguma uzņēmuma kasierim čekā jāieraksta klienta uzvārds, pamatojoties uz uzrādīto personas dokumentu, kā arī klientam pārdotās valūtas banknošu numuri.

4.6. Pērkot vai pārdodot ārvalstu valūtu, uzņēmumam ir pienākums identificēt klientu Latvijas Republikas likumā “Par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu” noteiktajos gadījumos un gadījumos, kad darījuma pazīmes atbilst Latvijas Republikas Ministru kabineta 2001.gada 20.marta noteikumos Nr.127 “Noteikumi par neparasta darījuma pazīmju sarakstu un ziņošanas kārtību” minētajām pazīmēm vai arī citu apstākļu dēļ rodas aizdomas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju vai legalizācijas mēģinājumu.

4.7. Uzņēmumam aizliegts izsniegt klientam viltotas vai bojātas naudas zīmes.

4.8. Uzņēmums valūtu pirkšanas un pārdošanas kursus drīkst mainīt darbadienas laikā, par to laikus informējot klientus. Noteiktie valūtu pirkšanas un pārdošanas kursi nekavējoties jāfiksē uzņēmuma grāmatvedības uzskaitē.

4.9. Valūtu pirkšanas un pārdošanas vietā klientam redzamā vietā un skaidri salasāmā veidā jābūt novietotai norādei:

4.9.1. par piederību konkrētam uzņēmumam, t.sk. tā adresei un tālruņa numuram;

4.9.2. ar skaidri salasāmiem valūtu kodiem un nosaukumiem par tobrīd noteiktajiem valūtu pirkšanas un pārdošanas kursiem, kuros iekļautas visas tās papildu izmaksas (piemēram, komisijas maksa), kuras sedz klients;

4.9.3. ka klientam par veikto darījumu jāsaņem čeks;

4.9.4. ka klientam, neizejot no darījuma veikšanas vietas, jāpārliecinās par čekā atspoguļotā darījuma atbilstību savstarpējās vienošanās noteikumiem (ārvalstu valūtas nosaukums vai kods, summa, kurss), kā arī jāpārbauda darījuma rezultātā saņemto naudas zīmju nominālvērtība un to kvalitāte.

4.10. Uzņēmums sagatavo informāciju par nopirkto un pārdoto ārvalstu valūtu apjomu un valūtu mēneša vidējiem svērtajiem kursiem saskaņā ar veidlapu “Ārvalstu valūtu skaidrās naudas pārskats” (UPDK 0620552; 2.pielikums) un pārskatu papīra dokumenta veidā iesniedz Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldei (K.Valdemāra ielā 2a, Rīgā, LV-1050) vai elektroniskā veidā Latvijas Bankai saskaņā ar Latvijas Bankas “Elektroniskā veidā iesniedzamo nebanku statistisko dokumentu sagatavošanas un iesniegšanas noteikumu” prasībām reizi mēnesī triju darbadienu laikā pēc pārskata mēneša beigām. Uzņēmuma vadītājs atbild par datu pareizību un pārskata savlaicīgu iesniegšanu Latvijas Bankā. Nopirkto un pārdoto ārvalstu valūtu apjoms “Ārvalstu valūtu skaidrās naudas pārskatā” jāuzrāda veselos skaitļos, bet valūtu mēneša vidējais svērtais kurss jāuzrāda kā decimāldaļskaitlis ar četriem cipariem aiz komata.

4.11. Latvijas Bankas pilnvarotai personai ir tiesības veikt pārbaudes valūtu pirkšanas un pārdošanas vietās. Pārbaudes veicamas bez iepriekšēja brīdinājuma un saskaņošanas. Par gadījumiem, kad valūtu pirkšana un pārdošana notiek bez licences vai tiek pārkāptas normatīvo aktu prasības, Latvijas Banka ziņo attiecīgajai valsts institūcijai (Valsts ieņēmumu dienestam, policijai vai citai institūcijai, kuras pienākumos ietilpst vainīgo personu saukšana pie likumos paredzētās atbildības par atklātajiem pārkāpumiem).

 

1. pielikums

114-5-001.PNG (127999 bytes)

 

2. pielikums

114-5-002.PNG (121464 bytes)

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!