• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2000. gada 18. jūlija noteikumi Nr. 238 "Noteikumi par atsevišķu likuma "Par akcīzes nodokli" normu piemērošanu". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 21.07.2000., Nr. 266/268 https://www.vestnesis.lv/ta/id/9134

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.239

Gaujas nacionālā parka konsultatīvās padomes nolikums

Vēl šajā numurā

21.07.2000., Nr. 266/268

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 238

Pieņemts: 18.07.2000.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 238

Rīgā 2000.gada 18.jūlijā (prot. Nr. 32, 6.§)

Noteikumi par atsevišķu likuma "Par akcīzes nodokli" normu piemērošanu

Izdoti saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" 15.pantu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Šie noteikumi reglamentē atsevišķu likuma "Par akcīzes nodokli" (turpmāk — likums) normu piemērošanas kārtību ar akcīzes nodokli (turpmāk — nodoklis) apliekamajām precēm (turpmāk — akcīzes preces) un sniedz likuma normu interpretāciju un skaidrojošus piemērus.

2. Terminu "akcīzes preču ražotne" attiecina uz:

2.1. akcīzes preču ražotnēm, kuras saskaņā ar šo noteikumu III nodaļu ir reģistrētas Valsts ieņēmumu dienestā;

2.2. attiecīgās akcīzes preču ražotnes konkrēto teritoriju (ēkas, būves, noliktavas), kur ražo akcīzes preces. To neattiecina uz tām noliktavām un citām uzņēmuma teritorijām, kas atrodas ārpus akcīzes preču ražotnes teritorijas;

2.3. teritorijām, kuras saskaņā ar likumu "Par akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem" vai likumu "Par akcīzes nodokli alum" izveidotas kā akcīzes preču noliktavas un kurās ražo kafiju vai bezalkoholiskos dzērienus.

II. Ar nodokli apliekamais objekts

3. Likuma 3.panta 1.punktu piemēro tikai tiem dārgmetāliem un to izstrādājumiem, kā arī dārgakmeņiem un to izstrādājumiem, kuri atbilst Latvijas kombinētās nomenklatūras 71.grupā minētajām precēm.

4. Likuma 3.panta 2.punktu piemēro vieglajiem automobiļiem un motocikliem (turpmāk — transportlīdzeklis) saskaņā ar Latvijas standarta LVS 87:1997 (turpmāk — standarts) nosacījumiem, ja šie transportlīdzekļi:

4.1. atbilst transportlīdzekļu tipam "vieglais automobilis" vai "motocikls";

4.2. ir pārbūvēti no citiem transportlīdzekļu tipiem atbilstošiem transportlīdzekļiem par tādiem, kuri atbilst transportlīdzekļu tipam "vieglais automobilis" vai "motocikls", un ja minētais transportlīdzeklis pirms tam ir bijis atbrīvots no nodokļa saskaņā ar likumu, bet pārbūvētais transportlīdzeklis ir apliekams ar nodokli (piemēram, ja kravas furgonu pārbūvē par vieglo automobili). Šajā gadījumā transportlīdzekļa ražotājs samaksā nodokli saskaņā ar likumu. Nodokli nemaksā, ja, izgatavojot, pārbūvējot vai aprīkojot transportlīdzekli, tā tips standartā nemainās.

5. Likuma 3.panta 2.punktu nepiemēro transportlīdzekļiem, kuri saskaņā ar standartu atbilst transportlīdzekļu tipam "mopēds", "tricikls" vai "kvadricikls".

6. Likuma 3.panta 3.punktu nepiemēro pienam vai piena dzērieniem, kuru pamatsastāvā ir vismaz 90 % piena.

7. Likuma 3.panta 3. un 4.punktu piemēro arī prezentācijām, dāvanām vai izstādēm paredzētajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem un kafijai, par ko maksā nodokli saskaņā ar likumu.

8. Likuma 3.panta 4.punktu nepiemēro kafijas dzērieniem (kafijas aizvietotājiem), kuru sastāvā kafijas nav.

III. Akcīzes preču ražotnes reģistrācija

9. Likuma 5.panta pirmajā daļā noteikto akcīzes preču ražotnes reģistrāciju veic Valsts ieņēmumu dienests, izsniedzot akcīzes preču ražotnes reģistrācijas apliecību (turpmāk — reģistrācijas apliecība). Atsevišķa akcīzes preču ražotne nav jāreģistrē šo noteikumu 2.3.apakšpunktā minētajā gadījumā.

10. Lai saņemtu reģistrācijas apliecību, juridiskā persona (turpmāk — iesniedzējs) iesniedz pieteikumu Valsts ieņēmumu dienestā. Pieteikumā iesniedzējs norāda:

10.1. nosaukumu, juridisko adresi un pasta indeksu;

10.2. nodokļu maksātāja reģistrācijas numuru;

10.3. akcīzes preču ražotnes adresi;

10.4. akcīzes preču veidu;

10.5. Valsts ieņēmumu dienesta iestādi, kurā iesniedzējs reģistrējies kā nodokļu maksātājs;

10.6. pievienoto dokumentu sarakstu saskaņā ar šo noteikumu 11.punktu;

10.7. pieteikuma aizpildīšanas datumu;

10.8. iesniedzēja atbildīgās personas parakstu un tā atšifrējumu.

11. Pieteikumam pievieno šādus dokumentus vai to kopijas (uzrādot oriģinālu):

11.1. dokumentus, kas apliecina iesniedzēja īpašuma, valdījuma vai nomas tiesības uz akcīzes preču ražotni;

11.2. akcīzes preču ražotnes telpu un teritorijas plānu;

11.3. atbilstošu licenci uzņēmējdarbībai ar akcīzes precēm, ja tāda noteikta normatīvajos aktos;

11.4. Iekšlietu ministrijas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta izsniegtu izziņu par akcīzes preču ražotnes atbilstību ugunsdrošības prasībām;

11.5. reģionālās vides pārvaldes izsniegtu izziņu par akcīzes preču ražotnes atbilstību vides aizsardzības prasībām.

12. Katram akcīzes preču ražotnes veidam iesniedz atsevišķu pieteikumu, kā arī izsniedz atsevišķu reģistrācijas apliecību.

13. Valsts ieņēmumu dienests izskata pieteikumu, kā arī, ja nepieciešams, veic akcīzes preču ražotnes faktisko apskati vai pārbaudi un divu nedēļu laikā no dienas, kad ir iesniegti visi šo noteikumu 10. un 11.punktā minētie dokumenti, pieņem lēmumu par reģistrācijas apliecības izsniegšanu vai par atteikumu izsniegt reģistrācijas apliecību.

14. Reģistrācijas apliecībā norāda šādu informāciju:

14.1. akcīzes preču ražotnes veids (piemēram, akcīzes preču ražotne kafijai);

14.2. ziņas par akcīzes preču ražotnes turētāju (nosaukums, juridiskā adrese un nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs);

14.3. akcīzes preču ražotnes adrese;

14.4. Valsts ieņēmumu dienesta piešķirtais akcīzes preču ražotnes identifikācijas numurs;

14.5. reģistrācijas apliecības spēkā stāšanās datums;

14.6. ziņas par reģistrācijas apliecības izsniedzēju (izsniegšanas vieta un iestāde).

15. Reģistrācijas apliecība stājas spēkā tās piešķiršanas dienā. Reģistrācijas apliecību izsniedz bez maksas, un tai nav termiņa ierobežojuma.

16. Ja mainās pieteikumā vai pieteikumam pievienotajos dokumentos minētā informācija, akcīzes preču ražotnes turētājs nedēļas laikā par to rakstiski paziņo Valsts ieņēmumu dienestam. Valsts ieņēmumu dienests attiecīgi precizē reģistrācijas apliecību.

17. Valsts ieņēmumu dienests neizsniedz reģistrācijas apliecību (vai anulē reģistrācijas apliecību), ja tiek konstatēta kāda no šādām darbībām:

17.1. iesniedzējs ir sniedzis nepilnīgas vai nepatiesas ziņas;

17.2. nav izpildītas likumā "Par akcīzes nodokli" un šajos noteikumos minētās prasības;

17.3. nodokļu maksājumi netiek veikti likumos paredzētajā kārtībā;

17.4. akcīzes preču ražotnes turētājs neievēro noteikto akcīzes preču aprites kārtību;

17.5. akcīzes preču ražotnes turētājs ir iesniedzis pieteikumu par akcīzes preču ražotnes slēgšanu;

17.6. netiek ievērotas sanitārās, ugunsdrošības un vides aizsardzības prasības.

18. Valsts ieņēmumu dienests lēmumā par atteikumu izsniegt reģistrācijas apliecību (vai lēmumā par reģistrācijas apliecības anulēšanu) norāda tā pieņemšanas iemeslus un triju darbdienu laikā pēc pieņemšanas nosūta iesniedzējam.

19. Ja reģistrācijas apliecību anulē, akcīzes preču ražotnes turētājs veic inventarizāciju un 10 darbdienu laikā no reģistrācijas apliecības anulēšanas dienas deklarē Valsts ieņēmumu dienestā akcīzes preču atlikumu, kā arī samaksā aprēķināto akcīzes nodokli atbilstoši likumam "Par akcīzes nodokli".

IV. Atbrīvojumi un atvieglojumi

20. Piemērojot likuma 7.panta pirmās daļas 1.punktu, nodokļa maksātājs, kas piegādā dārgmetālus uzņēmumam (uzņēmējsabiedrībai), kurš izgatavo zobu protēzes, rakstiski iesniedz informāciju par preču saņēmēju (nosaukums, nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs, adrese) un uzrāda atbilstošu Labklājības ministrijas izsniegtu dokumentu, kas apliecina, ka dārgmetālu saņēmējs ir uzņēmums (uzņēmējsabiedrība), kurš izgatavo zobu protēzes, šādās Valsts ieņēmumu dienesta iestādēs:

20.1. attiecīgajā Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes muitā — importētājs, kas dārgmetālus ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā;

20.2. Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē (kopā ar akcīzes nodokļa deklarāciju par iepriekšējo taksācijas periodu) — akcīzes preču ražotnes turētājs, kas uzņēmumam (uzņēmējsabiedrībai) piegādā dārgmetālus.

21. Piemērojot likuma 7.panta pirmās daļas 2.punktu, nodokļa maksātājs, kas piegādā dārgmetālus un to izstrādājumus, kā arī dārgakmeņus un to izstrādājumus uzņēmumam (uzņēmējsabiedrībai), kurš tos izmanto rūpniecības produkcijas ražošanai, rakstiski iesniedz informāciju par preču saņēmēju (nosaukums, nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs, adrese) un uzrāda atbilstošu Valsts ieņēmumu dienesta izsniegtu licenci uzņēmējdarbībai ar dārgmetāliem un to izstrādājumiem, kā arī ar dārgakmeņiem un to izstrādājumiem šādās Valsts ieņēmumu dienesta iestādēs:

21.1. attiecīgajā Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes muitā — importētājs, kas dārgmetālus un to izstrādājumus, kā arī dārgakmeņus un to izstrādājumus ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā;

21.2. Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē (kopā ar akcīzes nodokļa deklarāciju par iepriekšējo taksācijas periodu) — akcīzes preču ražotnes turētājs, kas attiecīgajam uzņēmumam (uzņēmējsabiedrībai) piegādā dārgmetālus un to izstrādājumus, kā arī dārgakmeņus un to izstrādājumus.

22. Likuma 7.panta otrās daļas 1.punktu piemēro arī transportlīdzekļiem, kurus Latvijas Republikas muitas teritorijā ieved kā ārvalstu neatmaksājamās tehniskās palīdzības sūtījumu, kā arī invalīdiem paredzētajiem automobiļiem.

23. Likuma 7.panta otrās daļas 1.punktu piemēro vieglajiem automobiļiem, kuri ir atbrīvoti gan no muitas nodokļa saskaņā ar likuma "Par muitas nodokli (tarifiem)" 22.pantu, gan no pievienotās vērtības nodokļa saskaņā ar likumu "Par pievienotās vērtības nodokli". No akcīzes nodokļa neatbrīvo tos vieglos automobiļus, kurus Latvijas Republikas muitas teritorijā ieved kā pamatlīdzekļus ražošanas tehnoloģiskā procesa nodrošināšanai, jo tie ir atbrīvoti tikai no pievienotās vērtības nodokļa, bet nav atbrīvoti no muitas nodokļa saskaņā ar likuma "Par muitas nodokli (tarifiem)" 22.pantu.

24. Likuma 7.panta otrās daļas 4.punktu piemēro transportlīdzekļiem, kuri saskaņā ar standartu atbilst transportlīdzekļu tipam "kravas automobilis".

25. Likuma 7.panta otrās daļas 5.punktu piemēro vieglajiem automobiļiem, kuri saskaņā ar standartu atbilst transportlīdzekļu tipam "dzīvojamais vieglais automobilis".

26. Likuma 7.panta otrās daļas 6.punktu piemēro vieglajiem automobiļiem, kuri saskaņā ar standartu atbilst transportlīdzekļu tipam "vieglais katafalkautomobilis".

27. Likuma 7.panta trešo daļu piemēro bezalkoholiskajiem dzērieniem vai kafijai, ko izmanto citu akcīzes preču ražošanai konkrētā akcīzes preču ražotnē (piemēram, no nodokļa atbrīvo kafiju, ko izmanto bezalkoholisko dzērienu ražošanai, un nodokli par saražotajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem maksā saskaņā ar likumā noteikto kārtību).

28. Likuma 7.panta trešo daļu piemēro bezalkoholiskajiem dzērieniem vai kafijai, ko saskaņā ar likumu "Par akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem" izmanto alkoholisko dzērienu ražošanā akcīzes preču noliktavā alkoholiskajiem dzērieniem. Akcīzes nodokli par alkoholiskajiem dzērieniem maksā saskaņā ar likumu "Par akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem".

29. Piemērojot likuma 7.panta ceturtās daļas 1.punktu un piektās daļas 1.punktu, akcīzes preču ražotnes turētājs par kvalitātes noteikšanai paņemtajiem bezalkoholisko dzērienu vai kafijas paraugiem sastāda aktu, kurā norāda paraugiem paņemto bezalkoholisko dzērienu vai kafijas veidu un daudzumu.

30. Likuma 7.panta ceturtās daļas 1.punktu un piektās daļas 1.punktu nepiemēro, ja kvalitātes noteikšanai bezalkoholisko dzērienu vai kafijas paraugus paņem ārpus akcīzes preču ražotnes (piemēram, tirdzniecības vietā), kad nodoklis par minētajām precēm jau ir samaksāts. Nodokli šajā gadījumā neatmaksā.

V. Nodokļa maksāšana

31. Likuma 11.panta pirmo daļu attiecībā uz vieglo automobiļu vai motociklu nodokļa deklarācijām piemēro tiem nodokļa maksātājiem — importētājiem —, kas minētos transportlīdzekļus ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā to tirdzniecībai.

32. Akcīzes preču ražotnes turētājam, kurš saskaņā ar šo noteikumu 2.3.apakšpunktu ir akcīzes preču noliktavas alkoholiskajiem dzērieniem vai alum turētājs, ir tiesības piemērot likuma 12.pantu, pamatojoties uz akcīzes preču noliktavas alkoholiskajiem dzērieniem vai alum turēšanas atļauju.

33. Likuma 12.pantu nepiemēro fiziskajai vai juridiskajai personai (arī importētājam), kuras īpašumā, valdījumā vai nomā nav akcīzes preču ražotnes.

34. Likuma 12.panta pirmās daļas 2.punktu piemēro tikai akcīzes preču ražotnes turētājs ar nosacījumu, ka tas pārvieto akcīzes preces uz akcīzes preču ražotni, kura ir tā īpašumā, valdījumā vai nomā.

35. Likuma 12.panta pirmās daļas 3.punktu piemēro, ja akcīzes preces pārvieto uz citu tā paša akcīzes preču ražotnes turētāja īpašumā, valdījumā vai nomā esošu akcīzes preču ražotni vai uz cita akcīzes preču ražotnes turētāja īpašumā, valdījumā vai nomā esošu akcīzes preču ražotni.

36. Likuma 12.pantā minētā atliktā nodokļa maksāšanas piemērošana neietekmē citu nodokļu maksāšanas kārtību.

37. Likuma 12.panta otrajā daļā minētos apliecinājuma dokumentus akcīzes preču ražotnes turētājs kopā ar akcīzes nodokļa deklarāciju par attiecīgo taksācijas periodu iesniedz attiecīgajā Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē.

VI. Noslēguma jautājumi

38. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 1995.gada 11.aprīļa noteikumus Nr.97 "Noteikumi par vieglajiem automobiļiem ar kravas kasti vai ar furgonu, kuri netiek aplikti ar akcīzes nodokli" (Latvijas Vēstnesis, 1995, 61.nr.).

39. Akcīzes preču ražotnes reģistrējamas divu mēnešu laikā pēc šo noteikumu spēkā stāšanās dienas. Līdz reģistrācijas brīdim šo noteikumu 2.punktā minēto terminu "akcīzes preču ražotne" attiecina arī uz akcīzes preču ražotnēm, kuras nav reģistrētas Valsts ieņēmumu dienestā, bet kurās ražo akcīzes preces.

Ministru prezidents A.BĒRZIŅŠ

Finansu ministrs G.BĒRZIŅŠ

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!