• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Krievija ilgi atradīsies durvju priekšā". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 14.07.2000., Nr. 259/261 https://www.vestnesis.lv/ta/id/9003

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Krievu labklājība veicina sadarbību"

Vēl šajā numurā

14.07.2000., Nr. 259/261

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"Krievija ilgi atradīsies durvju priekšā"

"Frankfurter Rundschau"

— 2000.07.04.

Uzņemšana PTO pārskatāmā nākotnē nav gaidāma.

Kamēr Ķīnas Tautas Republikas uzņemšana Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO) vairs ir tikai formalitāte, Krievijas Federācijai joprojām būs jāuzturas uzgaidāmajā telpā.

Tas ir pazemojoši pasaules lielākajai valstij un svarīgākajai Padomju savienības pēctečvalstij. Lai gan Krievija iesniegumu par uzņemšanu Pasaules tirdzniecības organizācijā uz galda uzlika jau 1993. gadā, četras citas bijušās padomju republikas ir apsteigušas kādreizējo supervaru. Nesen PTO kā 137. dalībvalsts tika uzņemta Gruzija. Pie šīs organizācijas jau kādu laiku pieder Kirgizstāna, Latvija un Igaunija. Pašreiz līdz ar Krieviju sarunas par iestāšanos turpina arī Armēnija, Azerbaidžāna, Kazahstāna, Lietuva, Moldāvija, Ukraina, Uzbekistāna un Baltkrievija.

Kādreiz Austrumu bloka valstīm Vispārējam muitas un tirdzniecības līgumam (GATT), kas bija PTO priekštecis, pievienoties traucēja komunistiskā plānveida ekonomika, jo gan GATT, gan arī PTO balstās uz brīvu konkurenci un tirdzniecības barjeru likvidēšanu.

Krievija pēc komunistiskā režīma sabrukuma gan ir veikusi radikālākas reformas nekā Ķīna, taču ekonomika sasteigtās privatizācijas rezultātā konkurētspējīgāka nekļuva. Tās ražīgums samazinājās, kamēr augstie nodokļi un patvaļīgā muita paralizēja iniciatīvu. 80% šodienas valsts eksporta ir izejvielas. Krievijas jaunais prezidents pašreiz ir gatavs sākt nodokļu reformas.

Lai apmierinātu PTO noteikumus, Maskavai ir jāmaina virkne likumu. Pie tiem pieder likums par privātīpašuma aizsardzību, par garantijām investīcijām pret atsavināšanu, par atbildību maksātnespējas gadījumā, kā arī finansu, apdrošināšanas un telekomunikāciju tirgus liberalizāciju.

Īpaši slikts ir stāvoklis ir ar tiesisko drošību. Korupcija un organizētā noziedzība ir plaši izplatītas

Te klāt nāk arī vēl kapitāla aizplūšana. "Svešie investori diez vai ieguldīs naudu Krievijā tik ilgi, kamēr to nesāks darīt krievi paši," saka ASV Nacionālās ekonomikas padomes direktors Džīns Sperlings. Taču, no otras puses, PTO dalībnieki ir uztraukušies par to, ka krievi, ja viņiem tiks piešķirts lielākās labvēlības statuss, gatavo produkciju pasaules tirgū "izsviedīs" par dempinga cenām.

Tātad šķēršļu Krievijas uzņemšanai PTO ir daudz. PTO ģenerāldirektors Maiks Mūrs bilaterālās sarunas ar Maskavu uzskata par daudz sarežģītākām nekā ar Pekinu. Krievija līdz šim vēl ne ar vienu valsti nav noslēgusi vienošanos par iestāšanos PTO. Taču šādas bilaterālās vienošanās ir priekšnoteikums globālajai interešu izlīdzināšanai.

Daudzas valstis sūdzas par Krievijas likumu necaurskatāmību. Īpaši ASV un Japāna grib gūt ieskatu likumprojektos, kas ir jāapzīmogo Valsts domei. Klintons ir apsolījis atbalstīt Krievijas iestāšanos PTO. Jaunais Krievijas prezidents Vladimirs Putins paredz, ka viņa valsts PTO iestāsies jau pirms 2002. gada. Eksperti šo termiņu gan uzskata par nereālu.

Pjērs Simonitis

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!