• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Latgales māls. Rīgā. Gaismā un mūzikā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 16.06.2000., Nr. 228/229 https://www.vestnesis.lv/ta/id/8153

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Amatu konkursi

Vēl šajā numurā

16.06.2000., Nr. 228/229

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Latgales māls. Rīgā. Gaismā un mūzikā

"Kad latgalietis stājas pie darba, tad zina, ko dara," tā vakar, 15.jūnijā, Raiņa Literatūras un mākslas vēstures muzejā, izstādes "Latgales svečturis 2000. Gaisma un mūzika" atklāšanā sacīja tās tapšanas iniciators — Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris keramiķis Pēteris Ušpelis. Arī šoreiz tā bijis. Un ir sanācis. Vienreizēji. Iespaidīgi. Jo pussimts Latgales keramiķu izstādījuši aptuveni piecus simtus svečturu. Bet varbūt arī krietni vairāk. Latgales keramikas meistari klasiķi Andrejs Paulāns, Polikarps Vilcāns, Antons Šmulāns, Polikarps Čerņavskis, Staņislavs Kaļva, Antons Ušpelis (seniors), brāļi Rivči... Vecmeistari S.Vilcāns, M.Reidzāns un J.Backāns... Vidējās un jaunākās paaudzes meistari M.Bernāne, P.Gailums, J.Gribuste, J.Krompāns, brāļi Ušpeļi, V.Voguls... Daudzi jo daudzi dažādu gadagājumu keramikas meistari, kuri izjūt mālu. Un kuri nespēj bez tā vairs dzīvot.

Latgales māla svečturi — tas ir kas īpašs. Tas ir krāsu kolorīts, un tās ir izteiksmīgas formas. Tas ir brīnums, kas nebūt nav vienīgi sadzīvisks priekšmets. Svečturis ir simbols uguns kontaktam ar izplatījumu. Un pats ir šīs uguns radīts. Gaisma un mūzika ir šīs unikālās izstādes apakštēma. Bet izstāde ir patiešām unikāla, jo Latvijas kultūras vēsturē līdz šim tik plašas svečturu izstādes nav bijis. "Šajā izstādē redzams, ko var iztaisīt no vienkāršā Latgales māla," teica ekselence, arhibīskaps, metropolīts Jānis Pujāts. "Kā garīdznieks gribu uzsvērt, ka svečturis ir arī altāra piederums. Un man gribētos, lai mūsu baznīcas rotātu ne tikai svečturi, bet arī tautiskā rakstā darinātas altāra segas. Arī daudzi liturģiski trauki varētu būt keramikas. ... Tautiski veidots baznīcas interjers, manuprāt, ir tieši tas, kas vajadzīgs Latgales baznīcām. Un es ceru, ka mūsu sadarbība ar māksliniekiem varētu īstenoties." Svečturu glazūras lāsmojumā Saeimas deputāts un gleznotājs Osvalds Zvejsalnieks saskatot lielu līdzību ar Vilhelma Purvīša pavasara bērziem. Jo gan Purvīša bērziem, gan Latgales svečturiem ir viena dzimtene.

"Latgale ir iesoļojusi Rīgā," sacīja Pēteris Ušpelis. "Tas ir maršruts Rēzekne—Daugavpils—Rīga. Simboliski šajos svečturos vajadzētu iedegt 2000 sveču, bet to izdarīsim simboliski — katrs savā sirdī... No svečturiem nāk aura, ko rada meistara domas, latgalieša domas un darba mīlestība... Te ir mani kolēģi, kas mani atbalsta. Nezinu, pēc cik gadiem varētu atkārtoties kaut kas tamlīdzīgs."

Katram no izstādē redzamajiem svečturiem ir sava krāsu spēle, sava forma un valoda. Latgales māls te atnācis visā savā daudzveidībā. Ik svečturis ir kā gaisma un mūzika. Par to iespējams pārliecināties līdz pat 15.septembrim.

Armīda Priedīte

Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

K7.JPG (29459 BYTES) K2.JPG (23410 BYTES)
Izstādes atklāšanā izstādes iniciators Pēteris Ušpelis, rakstnieks Andrejs Eglītis un Raiņa Literatūras un mākslas vēstures muzeja direktors Ivars Zululis

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!