• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2000. gada 6. jūnija noteikumi Nr. 192 "Noteikumi par brīvprātīgu pievienošanos valsts pensiju apdrošināšanai". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 8.06.2000., Nr. 213/218 https://www.vestnesis.lv/ta/id/7818-noteikumi-par-brivpratigu-pievienosanos-valsts-socialajai-apdrosinasanai

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabinets noteikumi Nr.193

Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta minimālo un maksimālo apmēru

Vēl šajā numurā

08.06.2000., Nr. 213/218

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 192

Pieņemts: 06.06.2000.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabinets noteikumi Nr.192

Rīgā 2000.gada 6.jūnijā (prot. Nr.26 16.§)

Noteikumi par brīvprātīgu pievienošanos valsts pensiju apdrošināšanai

Izdoti saskaņā ar likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu"

5.panta trešo daļu, 13.panta trešo daļu un 14.panta sesto daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Šie noteikumi nosaka:

1.1. kārtību, kādā persona, kura sasniegusi 15 gadu vecumu, kuras pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijā, kura nav pakļauta obligātajai sociālajai apdrošināšanai Latvijā un kurai saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām" nav piešķirta valsts vecuma pensija (turpmāk — brīvprātīgi apdrošinātā persona), tiek reģistrēta bezpeļņas organizācijā valsts akciju sabiedrībā "Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra" (turpmāk — aģentūra);

1.2. valsts sociālās apdrošināšanas brīvprātīgo iemaksu (turpmāk — brīvprātīgās iemaksas) objektu, tā minimālo un maksimālo apmēru un tā noteikšanas kārtību;

1.3. kārtību, kādā brīvprātīgi apdrošinātā persona, veicot brīvprātīgās iemaksas, brīvprātīgi pievienojas valsts pensiju apdrošināšanai.

II. Reģistrācija

2. Personu kā brīvprātīgi apdrošināto personu reģistrē aģentūras filiālē pēc dzīvesvietas adreses ar dienu, kad persona iesniedz reģistrācijas lapu (1.pielikums).

3. Aģentūras filiāle brīvprātīgi apdrošinātajai personai 10 darbdienu laikā pēc reģistrācijas:

3.1. izsniedz paziņojumu (2.pielikums), kura otrs eksemplārs glabājams attiecīgajā aģentūras filiālē;

3.2. atver sociāli apdrošinātās personas kontu, ja personai tas nav bijis atvērts kā obligāti sociāli apdrošinātajai personai.

III. Brīvprātīgo iemaksu objekts, tā minimālais un maksimālais apmērs un tā noteikšana

4. Brīvprātīgo iemaksu objekts ir brīvprātīgi apdrošinātās personas izvēlēti līdzekļi (piemēram, laulātā ienākumi, mantojumā gūtais ienākums), no kuriem aprēķina brīvprātīgās iemaksas (turpmāk — ienākumi).

5. Brīvprātīgo iemaksu objekta minimālais apmērs ir 1080 latu gadā, brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālais apmērs — 15000 latu gadā.

6. Brīvprātīgo iemaksu objekta minimālais apmērs katram nākamajam kalendāra gadam tiek noteikts:

6.1. tādā apmērā, lai, veicot brīvprātīgās iemaksas ekonomiski aktīvajā mūža posmā (ņemot vērā aģentūras informāciju par vidējo apdrošināšanas stāžu iepriekšējā kalendāra gadā), piešķirtās valsts vecuma pensijas apmērs, sasniedzot pensijas vecumu, nebūtu mazāks kā likumā "Par valsts pensijām" noteiktais valsts vecuma pensijas minimālais apmērs;

6.2. proporcionāli to mēnešu skaitam, kuros personai kalendāra gadā bijis brīvprātīgi apdrošinātās personas statuss;

6.3. latos, noapaļojot līdz veseliem desmitiem latu.

7. Brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālais apmērs katram nākamajam kalendāra gadam:

7.1. tiek noteikts, piemērojot kalendāra gada brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālajam apmēram tautsaimniecībā nodarbināto darba samaksas (faktiskajās cenās) (turpmāk — darba samaksa) indeksu, kas aprēķināts, pamatojoties uz nākamajam kalendāra gadam Finansu ministrijas prognozēto darba samaksas pieauguma tempu. Ja iepriekšējā kalendāra gada faktiskais darba samaksas pieauguma temps ir lielāks vai mazāks, nekā prognozēts, tiek ņemta vērā darba samaksas pieauguma vai samazinājuma starpība, izmantojot šādu formulu:

D(t+1)progn = (tm(t+1)progn + (tm(t-1)fakt – tm(t-1)progn)) +1, kur

D(t+1)progn — aprēķinātais darba samaksas indekss;

tm(t+1)progn — nākamajam kalendāra gadam Finansu ministrijas prognozētais darba samaksas pieauguma temps;

tm(t-1)fakt — iepriekšējā kalendāra gada faktiskais darba samaksas pieauguma temps;

tm(t-1)progn — iepriekšējam kalendāra gadam Finansu ministrijas prognozētais darba samaksas pieauguma temps;

7.2. tiek pārskatīts (indeksēts), ja saskaņā ar šo noteikumu 7.1.apakšpunktu aprēķinātais darba samaksas indekss ir lielāks par 1, izmantojot šādu formulu:

Imax(t+1) = Imax(t) x D(t+1)progn , kur

Imax(t+1) — nākamā kalendāra gada brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālais apmērs;

Imax(t) — kalendāra gada brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālais apmērs;

D(t+1)progn — aprēķinātais darba samaksas indekss;

7.3. tiek noteikts latos, noapaļojot līdz veseliem simtiem latu.

8. Par brīvprātīgo iemaksu objekta minimālā apmēra un brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālā apmēra aprēķināšanu un priekšlikumu iesniegšanu Ministru kabinetā ir atbildīga Labklājības ministrija.

9. Brīvprātīgo iemaksu objekta minimālo apmēru un brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālo apmēru nākamajam kalendāra gadam nosaka ne vēlāk kā līdz kārtējā kalendāra gada 1.septembrim.

10. Ja persona kalendāra gadā bijusi gan brīvprātīgi apdrošinātās personas statusā, gan obligāti apdrošinātās personas statusā, piemēro tikai viena iemaksu objekta maksimālo apmēru — brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālo apmēru vai obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru.

IV. Brīvprātīgo iemaksu aprēķināšana un veikšana

11.  Brīvprātīgi apdrošinātā persona brīvprātīgās iemaksas aprēķina, reizinot brīvprātīgo iemaksu objekta apmēru ar brīvprātīgo iemaksu likmi, kas atbilst Ministru kabineta noteiktajai obligāto iemaksu likmei valsts pensiju apdrošināšanai attiecīgajā gadā (neatkarīgi no brīvprātīgo iemaksu veikšanas laika).

12.  Aprēķinātās brīvprātīgās iemaksas noapaļo līdz latiem un santīmiem, atmetot 0,49 santīmus un mazāk un noapaļojot līdz santīmam 0,50 santīmu un vairāk.

13. Brīvprātīgās iemaksas veic latos un santīmos ar bezpeļņas organizācijas valsts akciju sabiedrības "Latvijas pasts" vai jebkuras kredītiestādes starpniecību par pārskata mēnesi (mēnesi, par kuru pienācis laiks veikt brīvprātīgās iemaksas) vai arī par iepriekšējiem mēnešiem no brīvprātīgi apdrošinātās personas statusa iegūšanas brīža. Maksājuma dokumentā (maksājuma uzdevumā vai pasta pārvedumā) norāda:

13.1. personas kodu;

13.2. laikposmu (gadu un mēnesi);

13.3. laikposmus (gadus un mēnešus) un attiecīgās summas, ja brīvprātīgās iemaksas veic par vairākiem mēnešiem reizē;

13.4. atzīmi "brīvprātīgā iemaksa".

14.  Aģentūra brīvprātīgo iemaksu sociāli apdrošinātās personas kontā reģistrē par to mēnesi, kāds norādīts maksājuma dokumentā (neatkarīgi no brīvprātīgo iemaksu veikšanas laika).

15.  Par laikus neveiktām brīvprātīgajām iemaksām netiek aprēķināts parāda palielinājums un nokavējuma nauda.

16. Brīvprātīgi apdrošinātajai personai ir pienākums triju dienu laikā paziņot par obligāti sociāli apdrošinātās personas statusa iegūšanu, kā arī ir tiesības jebkurā laikā atteikties no brīvprātīgās pievienošanās valsts pensiju apdrošināšanai, par to rakstiski paziņojot aģentūras filiālei.

17. Brīvprātīgi apdrošinātajai personai ir tiesības atteikties no brīvprātīgās pievienošanās valsts pensiju apdrošināšanai un saņemt atpakaļ brīvprātīgās iemaksas par iepriekšējo laikposmu, ja:

17.1.  tās veiktas pēc valsts vecuma pensijas piešķiršanas saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām";

17.2. persona neiegūst tiesības uz valsts vecuma pensiju saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām".

18. Pensijas kapitālā neieskaita brīvprātīgās iemaksas, kas veiktas:

18.1.  ja brīvprātīgi apdrošinātā persona vienlaikus bijusi arī obligāti sociāli apdrošinātās personas statusā, izņemot gadījumu, ja persona veikusi brīvprātīgās iemaksas un pēc tam šajā pašā mēnesī ieguvusi obligāti sociāli apdrošinātās personas statusu;

18.2. no ienākumiem, kuri nesasniedz šajos noteikumos noteikto brīvprātīgo iemaksu objekta minimālo apmēru;

18.3. no ienākumiem, kuri pārsniedz šajos noteikumos noteikto brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālo apmēru.

19. Ja brīvprātīgās iemaksas veiktas no ienākumiem, kas nesasniedz šajos noteikumos noteikto brīvprātīgo iemaksu objekta minimālo apmēru, brīvprātīgi apdrošinātajai personai ir tiesības veikt papildu brīvprātīgās iemaksas līdz kalendāra gadam sekojošā gada 1.martam (2000.gadā — līdz 1.jūlijam).

V. Noslēguma jautājumi

20. Brīvprātīgo iemaksu objekta apmērs 2000.gadam ir noteikts šādi:

20.1. minimālais apmērs — saskaņā ar šo noteikumu 6.punktu;

20.2. maksimālais apmērs —, ņemot vērā 2000.gadam Finansu ministrijas prognozēto darba samaksas pieauguma tempu, un noapaļots līdz veseliem tūkstošiem latu.

21. Lai nodrošinātu šo noteikumu 7.punkta izpildi, Finansu ministrija katru gadu līdz 1.jūnijam (2000.gadā — līdz 1.jūlijam) iesniedz Labklājības ministrijā informāciju par nākamajam kalendāra gadam prognozēto darba samaksas pieauguma tempu.

22. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 1998.gada 3.februāra noteikumus Nr.36 "Noteikumi par brīvprātīgu pievienošanos valsts pensiju apdrošināšanai" (Latvijas Vēstnesis, 1998, 31.nr.).

 

Ministru prezidents A.Bērziņš

Labklājības ministrs A.Požarnovs

1192.JPG (54957 BYTES)

2192.JPG (115020 BYTES)

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!