• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ar Maijgrāfa svētkiem nāk pavasaris. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 27.04.2001., Nr. 66 https://www.vestnesis.lv/ta/id/7795

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ar pētnieka atvērto dvēseli

Vēl šajā numurā

27.04.2001., Nr. 66

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ar Maijgrāfa svētkiem nāk pavasaris

Vecrīgai soli pa solim atjaunojot vēsturisko apbūvi un ielu tīklu, tiek domāts arī par seno tradīciju atdzīvināšanu. Sestdien, 5.maijā, te atkal gluži kā pirms piecsimt gadiem notiks Maijgrāfa svētki. Par ieceri stāsta Melngalvju nama izpilddirektors Ojārs Spārītis:

— Ir prieks, ka Otrajā pasaules karā nopostītajā Vecrīgas daļā mājas un ielas atgūst savas dimensijas un šī vieta pamazām strukturējas tā, kāda tā izskatījās pirms kara un kāda tā izskatīsies 21.gadsimtā. Bet šajās mājās un laukumos jāienāk cilvēkiem, jāienāk arī svētkiem. Jāatjaunojas pilnskanīgai dzīvei. Mums no Melngalvju nama vislabāk pārredzams, kas notiek Rātslaukumā, un mēs zināmā mērā jūtamies kā tā saimnieki. Esam pētījuši rīdzinieku tradīcijas pagājušajos gadsimtos un domājuši par to, ko derīgu varētu pārņemt. Un mēs piedāvājam rīdziniekiem atjaunot Maijgrāfa svētkus kā vienu no pavasara izpriecu tradīcijām. Viduslaikos tie saistījās ar pilsētas aizsardzību, ar rīdzinieku prieku par to, ka viņi ir stipri, ka pilsētu droši sargā tās mūri un aizstāvji ir veikli, bruņoti, spēcīgi. Šajos svētkos notika bruņinieku atrakcijas, dažādi uzvedumi. Lai iegūtu Maijagrāfa titulu, viņiem, pilnās bruņās auļojot, vajadzēja uzdurt uz šķēpa un notraukt no augstās kārts trīs vainagus. Šie svētki ievadīja pavasari, un dažādas aktivitātes turpinājās līdz pat Vasarsvētkiem. Mēs Rātslaukumā esam paredzējuši uzstādīt tā saukto Maija kārti, kādas joprojām var redzēt Vācijas un Skandināvijas valstu pilsētās. Līdzīga kārts vēl 19.gadsimtā bijusi arī Rīgā, bet 20.gadsimta sākumā svētki pārcēlās uz parkiem un ārpilsētas atpūtas vietām. Nu pienācis laiks tradīciju atjaunot.

Tātad 5.maijā Vecpilsētas centrā parādīsies Maija kārts, un tieši divpadsmitos svētki sāksies. Spēlēs muzikanti, notiks dažādas atrakcijas bērniem, varēs mieloties ar desiņām un kāpostiem. Visapkārt laukumam būs amatnieku teltis, kur varēs gan iepirkties, gan amatu mācīties. Notiks arī sacensība par Maijgrāfa titulu. Šoreiz bez zirgiem un bruņām. Uz cīniņu tiks aicināti sabiedrībā pazīstami vīri, un viņiem savu pārākumu nāksies pierādīt galvenokārt ar atjautību un humoru. Maijgrāfam būs jāizvēlas sava grāfiene un abiem kopā jāuzņemas dažādi sabiedriski pienākumi vakara ballē Melngalvju namā. Tajā paredzēta gan tējas dzeršana uz zīda spilveniem, gan smalku smaržu degustācija un populāru mūzikas grupu priekšnesumi.

Kā atzīmē Ojārs Spārītis, Tallina jau daudzus gadus svin savus pilsētas svētkus, Rostokā ir Hanzas burinieku svētki, tradicionāli svētki ir Lībekā, Visbijā un daudzās citās Eiropas pilsētās. Jācer, ka Rīgas svētki izdosies un kļūs par tradīciju.

"LV" informācija

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!