• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Mazie eiropieši". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 25.05.2000., Nr. 187/188 https://www.vestnesis.lv/ta/id/7000

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Notiek asas diskusijas"

Vēl šajā numurā

25.05.2000., Nr. 187/188

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"Mazie eiropieši"

Luksemburgas ministru prezidentam Žanam Klodam Žonkēram ir iemīļots izteiciens: "Blusa var lauvu novest līdz trakumam. Taču ir jānotiek kaut kam īpašam, lai lauva varētu līdz trakumam novest blusu." Valdības vadītājs ar šo teikumu vēlas demonstrēt mazo dalībvalstu pašapziņu. ES pundurītim Luksemburgai ir savs iemesls: kā viena no sešām ES dibinātājvalstīm lielhercogiste negrib pieļaut, ka kāds to pārspēj, kad runa ir par uzticību Eiropai. Luksemburgā Vācijas ārlietu ministru Jošku Fišeru ar viņa Eiropas vīziju saņēma ar atplestām rokām. Šeit jau sen saka: "Mums ir vajadzīga Eiropa". Ministru prezidents Žans Klods Žonkērs uzskata, ka to valstu sadarbība, kuras vēlas ciešāk integrēties, ir "svarīgākā atbilde uz paplašināšanu".

Turklāt Luksemburga runā arī Beļģijas un Nīderlandes vārdā. Šīs trīs kaimiņvalstis Eiropā kopīgus soļus spēra jau tad, kad Savienība pat vēl nebija piedzimusi. Jau no 1944. līdz 1945 gadam, Otrā pasaules kara laikā, tās noslēdza vienošanos par kopēju ārējo muitu un iekšējās muitas atcelšanu, līdz 1960. gadā tika izveidota īsta Ekonomiskā kopiena. Tajā laikā starp trim valstīm jau notika brīva personu, preču, pakalpojumu un kapitāla pārvietošanās. Bija izveidojies jauns politiskais faktors: Beniluksa valstis.

Taču Eiropas Savienība tagad ir panākusi Beniluksa valstis. Tagad, kā šķiet, ir pienācis laiks jaunai "priekšgalā izvirzījušos ES dalībvalstu klauzulai", kas sevi uzskata par "pionieriem" un kas vēlas intensīvāk sadarboties. Taču līdz šim katra dalībvalsts, kura šādas vēlēšanās dēļ izjuta nedrošību, varēja izmantot savas veto tiesības. Beniluksa valstu kopīgais mērķis ir atcelt šo veto. Tās arī Starpvaldību konferencē izteiks vienotu viedokli. 1999. gada oktobrī Beļģija, Nīderlande un Luksemburga kopējā memorandā iestājās par ciešāku sadarbību un lielāku "dinamiku" Eiropā — gluži Fišera "gravitācijas centra" nozīmē.

Un ko tagad Žans Klods Žonkērs saka par mērķi izveidot Eiropas federāciju? "Katras federālās sistēmas centrālais elements ir neproporcionāla mazāko valstu pārstāvniecība." Nav nekādu šaubu, ka Luksemburga Fišera Eiropas federācijā jutīsies kā mājās."

"Sūddeutsche Zeitung"

Kornēlija Boleša

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!