Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2002. gada 29. oktobra noteikumi Nr. 492 "Maksātnespējas procesa administratoru apmācības un sertificēšanas kārtība". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 8.11.2002., Nr. 163 https://www.vestnesis.lv/ta/id/68163-maksatnespejas-procesa-administratoru-apmacibas-un-sertificesanas-kartiba

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.493

Maksātnespējas procesa administratoru apmācības programmas

Vēl šajā numurā

08.11.2002., Nr. 163

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 492

Pieņemts: 29.10.2002.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Ministru kabineta noteikumi Nr.492

Rīgā 2002.gada 29.oktobrī (prot. Nr.47, 43.§)

Maksātnespējas procesa administratoru apmācības un sertificēšanas kārtība

Izdoti saskaņā ar likuma “Par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju”
32.2 panta otrās daļas 1., 3. un 4.punktu

 

I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka maksātnespējas procesa administratora (turpmāk – administrators) kvalifikācijas prasības un kārtību, kādā notiek pārbaudījuma kārtošana administratora kvalifikācijas saņemšanai, kā arī administratora sertifikāta izsniegšanas, anulēšanas, tā darbības apturēšanas un pagarināšanas kārtību.

2. Valsts aģentūra “Maksātnespējas administrācija” (turpmāk – Maksātnespējas administrācija) publicē laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” un ievieto Maksātnespējas administrācijas interneta mājas lapā informāciju par administratora sertifikātu (turpmāk – sertifikāts) izsniegšanu un anulēšanu, sertifikāta darbības pagarināšanu, apturēšanu un atjaunošanu, kā arī sertifikāta atzīšanu par nederīgu. 

II. Administratora kvalifikācijas prasības

3. Fiziskā persona, kas vēlas saņemt administratora sertifikātu (turpmāk – pretendents), atbilst šādām kvalifikācijas prasībām:

3.1. tai ir augstākā juridiskā izglītība vai augstākā izglītība ekonomikas, vadības vai finansu jomā vai ne mazāk kā triju gadu praktiskā darba pieredze uzņēmumu vai uzņēmējsabiedrību pārraudzības institūcijās un izpildinstitūcijās;

3.2. tā ir nokārtojusi administratora kvalifikācijas pārbaudījumu (turpmāk – pārbaudījums), kas atbilst Ministru kabineta apstiprinātajai administratoru apmācības programmai.

4. Pretendenta atbilstību šo noteikumu 3.punktā ietvertajām prasībām vērtē Maksātnespējas administrācijas administratoru sertifikācijas komisija (turpmāk – komisija).

III. Komisija

5. Komisijas nolikumu un komisijas personālsastāvu (pēc Maksātnespējas administrācijas direktora priekšlikuma) apstiprina tieslietu ministrs.

6. Par komisijas locekļiem var būt personas, kurām ir praktiskā darba pieredze ar maksātnespējas procesiem saistītā jomā, tai skaitā normatīvo aktu izstrādē, vai arī darba pieredze pedagoga vai zinātnieka darbā, un kurām ir augstākā juridiskā vai augstākā izglītība ekonomikas, vadības vai finansu jomā.

7. Komisijas sēdes, ja nepieciešams, sasauc komisijas priekšsēdētājs, saskaņojot to ar Maksātnespējas administrācijas direktoru.

8. Komisija pieņem lēmumu balsojot — ar vienkāršu balsu vairākumu. Ja balsu skaits sadalās līdzīgi, izšķirošā ir komisijas priekšsēdētāja balss.

IV. Administratoru mācību organizācija

9. Maksātnespējas administrācija saskaņā ar Ministru kabineta apstiprinātu administratoru apmācības programmu organizē to personu mācības, kuras vēlas iegūt sertifikātu.

10. Mācības ir obligāts priekšnosacījums pārbaudījuma kārtošanai.

11. Lai pieteiktos mācībām, persona iesniedz Maksātnespējas administrācijā pieteikumu. Pieteikuma paraugu (pēc Maksātnespējas administrācijas direktora priekšlikuma) apstiprina tieslietu ministrs.

12. Personām, kuras ir noklausījušās pilnu mācību kursu, Maksātnespējas administrācija izsniedz atbilstošu apliecinājumu. Apliecinājuma paraugu (pēc Maksātnespējas administrācijas direktora priekšlikuma) apstiprina tieslietu ministrs. Apliecinājumā iekļauj vismaz šādu informāciju:

12.1. Maksātnespējas administrācijas pilns nosaukums;

12.2. personas vārds, uzvārds un personas kods;

12.3. administratoru mācību kursa norises laiks;

12.4. apliecinājuma izsniegšanas datums;

12.5. apliecinājuma reģistrācijas numurs.

V. Pārbaudījuma kārtošanai nepieciešamie dokumenti un to izvērtēšana

13. Pārbaudījuma kārtošana ir obligāts priekšnosacījums sertifikāta saņemšanai. Pārbaudījuma kārtošanu organizē Maksātnespējas administrācija.

14. Lai kārtotu pārbaudījumu, pretendents iesniedz Maksātnespējas administrācijā pieteikumu (pieteikuma paraugu apstiprina tieslietu ministrs). Pieteikumam pievieno šādus dokumentus:

14.1. dokumentu (kopiju), kas apliecina Latvijā akreditētā augstskolā iegūtu augstāko izglītību, vai dokumentu, kas apliecina triju gadu praktiskā darba pieredzi uzņēmumu vai uzņēmējsabiedrību pārraudzības institūcijās un izpildinstitūcijās;

14.2. citus kvalifikāciju vai zināšanas apliecinošus dokumentus (kopijas), ja tādi ir;

14.3. darba pieredzes aprakstu;

14.4. pretendentiem, kuri pamatizglītību ir ieguvuši citā, nevis latviešu valodā, – dokumentu (kopiju), kas apliecina valsts valodas prasmi augstākajā pakāpē atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām;

14.5. dokumentu, kas apliecina šo noteikumu 59.punktā minēto publisko pakalpojumu samaksu.

15. Šo noteikumu 14.punktā minētos dokumentus pretendenti iesniedz Maksātnespējas administrācijā personīgi. Iesniedzot pieteikumu, pretendenti uzrāda personu apliecinošu dokumentu.

16. Iesniegtos dokumentus pārbauda to pieņemšanas brīdī. Pieņemtos dokumentus pretendentam atpakaļ neizsniedz. Iesniedzot šo noteikumu 14.punktā minēto dokumentu kopijas, uzrāda dokumentu oriģinālus.

17. Pieteikumu un dokumentus izskata ne vēlāk kā mēneša laikā pēc to saņemšanas Maksātnespējas administrācijā.

18. Maksātnespējas administrācija pēc pieteikuma un dokumentu izskatīšanas piecu dienu laikā paziņo pretendentam lēmumu par atļauju vai atteikumu kārtot pārbaudījumu.

19. Komisija ir tiesīga atteikt pārbaudījuma kārtošanu, ja:

19.1. uz pretendentu attiecināmi likumā “Par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju” administratoram noteiktie ierobežojumi;

19.2. pretendents ar tiesas nolēmumu ir atzīts par rīcībnespējīgu vai maksātnespējīgu parādnieku;

19.3. pieteikuma iesniegšanas vai izskatīšanas laikā pret pretendentu ir uzsākta kriminālvajāšana;

19.4. pretendents sniedzis nepatiesas ziņas.

20. Maksātnespējas administrācija neizskata iesniegtos dokumentus, ja ir saņēmusi pretendenta iesniegumu ar lūgumu neizskatīt viņa pieteikumu un dokumentus.

21. Pretendents ir atbildīgs par Maksātnespējas administrācijā iesniegtajos dokumentos norādīto ziņu patiesumu. Par nepatiesas informācijas sniegšanu pretendents saucams pie atbildības saskaņā ar normatīvajiem aktiem.

22. Maksātnespējas administrācija ir tiesīga pieprasīt un bez maksas saņemt no citām valsts un pašvaldību institūcijām informāciju, kas nepieciešama pretendenta iesniegto dokumentu un ziņu pārbaudei.

VI. Pārbaudījuma kārtošana un sertifikāta izsniegšana

23. Pārbaudījums noris rakstiski, un to vērtē komisija.

24. Pārbaudījuma norisi organizē Maksātnespējas administrācijas direktors.

25. Lēmumu par pārbaudes rezultātiem komisija pieņem ne vēlāk kā mēneša laikā pēc attiecīgā pārbaudījuma kārtošanas dienas.

26. Maksātnespējas administrācija, pamatojoties uz komisijas pieņemto lēmumu par pārbaudes rezultātiem, pieņem lēmumu par sertifikāta izsniegšanu vai atteikumu izsniegt sertifikātu.

27. Ja pretendents nav nokārtojis pārbaudījumu, viņš to var kārtot atkārtoti ne agrāk kā pēc diviem mēnešiem no lēmuma pieņemšanas dienas, ievērojot šo noteikumu 14.punktā noteiktās prasības.

28. Par šo noteikumu 26.punktā pieņemto lēmumu Maksātnespējas administrācija paziņo pretendentam piecu dienu laikā no lēmuma pieņemšanas dienas. Ja ir pieņemts lēmums par sertifikāta izsniegšanu, paziņojumā norāda sertifikāta saņemšanas laiku un vietu.

29. Maksātnespējas administrācija izsniedz sertifikātu uz diviem gadiem.

30. Sertifikāta paraugu (pēc Maksātnespējas administrācijas direktora priekšlikuma) apstiprina tieslietu ministrs. Sertifikātā iekļauj vismaz šādu informāciju:

30.1. Maksātnespējas administrācijas pilns nosaukums;

30.2. sertificētās personas vārds, uzvārds un personas kods;

30.3. apstiprinājums, ka sertificētajai personai ir tiesības veikt administratora pienākumus;

30.4. sertifikāta piešķiršanas datums;

30.5. sertifikāta derīguma termiņš;

30.6. sertifikāta reģistrācijas numurs.

31. Sertifikātu paraksta Maksātnespējas administrācijas direktors un komisijas priekšsēdētājs.

VII. Sertifikāta derīguma termiņa pagarināšana

32. Sertifikāta derīguma termiņu pagarina tikai tad, ja administratoram ir nepieciešams pabeigt maksātnespējas procesu konkrētā lietā. Maksātnespējas administrācija ir tiesīga pagarināt sertifikāta derīguma termiņu ne ilgāk kā par sešiem mēnešiem.

33. Lēmumu par sertifikāta derīguma termiņa pagarināšanu Maksātnespējas administrācija pieņem, pamatojoties uz motivētu administratora iesniegumu. Minēto iesniegumu administrators iesniedz mēnesi pirms sertifikāta derīguma termiņa beigām.

34. Ja administratora pienākumu veikšanai maksātnespējīgā uzņēmumā (uzņēmējsabiedrībā) nepieciešams ilgāks laiks par sešiem mēnešiem, administrators iesniedz pieteikumu atkārtotai sertifikācijai saskaņā ar šo noteikumu VIII nodaļu.

35. Par sertifikāta derīguma termiņa pagarināšanu Maksātnespējas administrācija informē tiesu.

VIII. Atkārtota sertificēšana

36. Ja beidzies sertifikāta derīguma termiņš, administratoru var sertificēt atkārtoti. Pēc atkārtotas sertificēšanas sertifikātu izsniedz uz pieciem gadiem.

37. Atkārtotai sertificēšanai nepieciešams attiecīgs pieteikums (pieteikuma paraugu apstiprina tieslietu ministrs) un dokuments, kas apliecina šo noteikumu 59.punktā minēto publisko pakalpojumu samaksu.

38. Lai sertifikātu saņemtu atkārtoti, administrators kārto pārbaudījumu šo noteikumu V un VI nodaļā noteiktajā kārtībā.

39. Maksātnespējas administrācija ir tiesīga atteikt atkārtoti sertificēt pretendentu, ja pretendents nav pildījis likumā noteiktos administratora pienākumus, kā arī tad, ja ir iestājies kāds no šo noteikumu 19.punktā minētajiem apstākļiem.

IX. Sertifikāta darbības apturēšana un atjaunošana

40. Maksātnespējas administrācija ir tiesīga pieņemt lēmumu par sertifikāta darbības apturēšanu līdz sešiem mēnešiem šādos gadījumos:

40.1. administrators nav pildījis savus pienākumus;

40.2. pārejošas darbanespējas dēļ administrators nevar pildīt savus pienākumus;

40.3. ir saņemts administratora iesniegums ar lūgumu apturēt sertifikāta darbību.

41. Ja izskatāms jautājums par sertifikāta darbības apturēšanu, Maksātnespējas administrācija ne vēlāk kā piecas dienas pirms paredzētās sēdes nosūta paziņojumu administratoram, par kura sertifikātu tiks lemts. Administratora neierašanās nav pamats jautājuma neizskatīšanai. Maksātnespējas administrācijai ir tiesības pieprasīt no administratora nepieciešamo informāciju par izskatāmo jautājumu.

42. Maksātnespējas administrācija ir tiesīga pieņemt lēmumu par sertifikāta darbības atjaunošanu, ja ir pagājis termiņš, uz kuru tika apturēta sertifikāta darbība, un ja administrators ir iesniedzis motivētu iesniegumu par sertifikāta darbības atjaunošanu.

43. Jautājumu par sertifikāta darbības atjaunošanu izskata atbilstoši šo noteikumu 41.punktā noteiktajai kārtībai.

44. Lēmumu par sertifikāta darbības apturēšanu un sertifikāta darbības atjaunošanu Maksātnespējas administrācija paziņo administratoram piecu dienu laikā pēc attiecīgā lēmuma pieņemšanas.

45. Ja sertifikāta darbība ir apturēta, Maksātnespējas administrācija iesniedz tiesā pieteikumu par administratora atcelšanu no dalības konkrētā maksātnespējas procesā, kā arī iesaka tiesai citu administratora kandidatūru.

X. Sertifikāta anulēšana

46. Maksātnespējas administrācija pieņem lēmumu par sertifikāta anulēšanu šādos gadījumos:

46.1. ir konstatēti likumā administratoram noteiktie ierobežojumi;

46.2. ir saņemts administratora iesniegums ar lūgumu anulēt viņa sertifikātu;

46.3. administrators ar tiesas nolēmumu ir atzīts par rīcībnespējīgu vai maksātnespējīgu parādnieku;

46.4. administratora nāves gadījumā.

47. Maksātnespējas administrācija ir tiesīga pieņemt lēmumu par sertifikāta anulēšanu šādos gadījumos:

47.1. ir iesniegta sūdzība par administratora darbību, un šo sūdzību Maksātnespējas administrācija ir izskatījusi un atzinusi par pamatotu;

47.2. administrators vairāk nekā divas reizes ir atteicies uzņemties administratora pienākumus Maksātnespējas administrācijas ieteiktajā maksātnespējas procesā;

47.3. administrators nepilda likumā noteiktos administratora pienākumus;

47.4. administratora pienākumu veikšanas laikā pret administratoru ir uzsākta kriminālvajāšana;

47.5. administrators nav iesniedzis šo noteikumu 42.punktā minēto iesniegumu par sertifikāta darbības atjaunošanu;

47.6. nav novērsti lēmumā par sertifikāta darbības apturēšanu minētie sertifikāta darbības apturēšanas iemesli.

48. Ja izskatāms jautājums par sertifikāta anulēšanu, Maksātnespējas administrācija ne vēlāk kā piecas dienas pirms paredzētās sēdes rakstiski informē administratoru, par kura sertifikātu tiks lemts (izņemot šo noteikumu 46.punktā minētos gadījumus). Administratora neierašanās nav pamats jautājuma neizskatīšanai. Maksātnespējas administrācijai ir tiesības pieprasīt administratoram nepieciešamo informāciju par izskatāmo jautājumu.

49. Lēmumu par sertifikāta anulēšanu Maksātnespējas administrācija paziņo administratoram piecu dienu laikā pēc attiecīgā lēmuma pieņemšanas (izņemot šo noteikumu 46.4.apakšpunktā minēto gadījumu).

50. Ja sertifikāts tiek anulēts, Maksātnespējas administrācija iesniedz tiesā pieteikumu par administratora atcelšanu no dalības konkrētā maksātnespējas procesā, kā arī iesaka tiesai citu administratora kandidatūru.

XI. Sertifikāta izsniegšana, uzskaite un atzīšana par nederīgu

51. Par sertifikāta izsniegšanu, anulēšanu, darbības pagarināšanu, apturēšanu un atjaunošanu, kā arī atzīšanu par nederīgu Maksātnespējas administrācijas direktors izdod attiecīgu rīkojumu.

52. Izsniegtos sertifikātus Maksātnespējas administrācija reģistrē sertifikātu reģistrācijas žurnālā.

53. Maksātnespējas administrācija ir tiesīga atzīt sertifikātu par nederīgu šādos gadījumos:

53.1. sertifikāts tiek nozagts vai nozaudēts;

53.2. sertifikāts kļuvis lietošanai nederīgs.

54. Maksātnespējas administrācija atzīst sertifikātu par nederīgu, pamatojoties uz administratora iesniegumu. Ja sertifikāts kļuvis lietošanai nederīgs, administrators šo sertifikātu nodod Maksātnespējas administrācijā.

55. Ja Maksātnespējas administrācija atzīst sertifikātu par nederīgu, administratoram tiek izsniegts sertifikāta dublikāts. Dublikāta derīguma termiņš ir tāds pats kā par nederīgu atzītajam sertifikātam.

XII. Lēmumu apstrīdēšana

56. Komisijas lēmumu var apstrīdēt Maksātnespējas administrācijas direktoram.

57. Maksātnespējas administrācijas direktora rīkojumu var apstrīdēt tieslietu ministram normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

58. Tieslietu ministra rīkojumu var pārsūdzēt tiesā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā septiņu dienu laikā no lēmuma pieņemšanas dienas.

XIII. Maksas pakalpojumi

59. Maksu par administratoru mācībām, pirmreizēju un atkārtotu sertificēšanu, sertifikāta darbības pagarināšanu, sertifikāta darbības atjaunošanu un sertifikāta dublikāta izsniegšanu nosaka atbilstoši tieslietu ministra apstiprinātiem publisko pakalpojumu izcenojumiem.

60. Maksātnespējas administrācija šo noteikumu 59.punktā minētos izcenojumus publicē laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” un ievieto Maksātnespējas administrācijas interneta mājas lapā.

XIV. Noslēguma jautājumi

61. Noteikumu 10.punkts stājas spēkā ar 2003.gada 1.jūliju.

62. Noteikumu 50.punkts stājas spēkā ar 2003.gada 1.janvāri.

63. Persona, kas iecelta par maksātnespējas procesa administratoru pirms 2003.gada 1.janvāra, saglabā savu statusu līdz attiecīgā maksātnespējas procesa izbeigšanai vai tās atcelšanai likumā noteiktajā kārtībā.

64. Zvērināti advokāti un zvērināti revidenti, kuri līdz 2002.gada 1.jūlijam veikuši administratora pienākumus, līdz 2003.gada 1.jūlijam ir tiesīgi saņemt sertifikātu šajos noteikumos noteiktajā kārtībā uz trim gadiem bez kvalifikācijas pārbaudījuma kārtošanas.

65. Šo noteikumu 64.punktā minētie zvērinātie advokāti un zvērinātie revidenti līdz 2003.gada 1.jūnijam iesniedz Maksātnespējas administrācijā šo noteikumu 14.punktā noteikto pieteikumu, dokumentu, kas apliecina šo noteikumu 59.punktā minēto publisko pakalpojumu samaksu, un dokumentu, kas apliecina administratora pienākumu veicēja paraksta reģistrēšanu uzņēmumu reģistrā.

66. Ja zvērināti advokāti un zvērināti revidenti, kuri līdz 2002.gada 1.jūlijam veikuši administratora pienākumus, neizmanto likumā paredzētās tiesības saņemt administratora sertifikātu uz trim gadiem bez kvalifikācijas pārbaudījuma kārtošanas, viņus sertificē saskaņā ar šiem noteikumiem.

Ministru prezidents A.Bērziņš

Tieslietu ministre I.Labucka

Redakcijas piebilde: noteikumi stājas spēkā ar 2002.gada 9.novembri.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!