• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Krievijas pēdējais cars". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 19.05.2000., Nr. 180/181 https://www.vestnesis.lv/ta/id/6647

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Latvijas jaunā vecā valdība"

Vēl šajā numurā

19.05.2000., Nr. 180/181

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"Krievijas pēdējais cars"

"The Washington Times"

— 2000.05.15.

Vladimirs Putins ir inaugurēts Krievijas prezidents, kura inaugurācija notika ar tādu pompozitāti un tādos apstākļos kā savulaik cara kronēšana.

Kopš tā laika viņš ir uzticīgs cara tēlam. Daudziem Krievijā ir bažas, ka Putina inaugurācija pareģo autokrātisku valdības darba stilu, kam dažbrīd Putins jau ir apliecinājis savas simpātijas. Inaugurācijā bija jūtama Putina padomju ēras VDK klātbūtne, ko apliecināja arī Vladimira Krjučkova, Gorbačova laika VDK priekšnieka piedalīšanās. Jāatgādina, ka Krjučkovs bija viens no 1991. gada puča organizētājiem, cerot atjaunot stingru komunistu pārvaldi valstī.

Daudzi Krievijas iedzīvotāji ir uzsvēruši, ka vēlas, lai valsti pārvaldītu "stingra roka". Putins ir pierādījis, ka labprāt izmanto savu varu, lai apspiestu preses brīvību, nevis lai iznīcinātu "kleptokrātiju", kas kavē Krievijas attīstību. Pagājušā mēnesī preses ministrs Mihails Lesins sacīja, ka Krievijas likums par terorismu " aizliedz masu medijiem sniegt propagandas iespējas gan teroristiem, gan cilvēkiem, kurus tur aizdomās par terora aktu izdarīšanu". Tādējādi Lesina kungs cenšas ierobežot Čečenijas prezidenta Aslana Mashadova izteikšanās iespējas masu medijos.

Vēl ļaunāka bija šokējošā Reuters ziņa par 11. maija iebrukumu lielākās mediju grupas ēkā Maskavākas; šī grupa asi kritizēja Kremli, īpaši par karu Čečenijā. Iebrucēji, no kuriem trīs bija melnās maskās, tika dēvēti par "nodokļu iekasētājiem". Maskavas laikraksta "Novaja gazeta" žurnālistam Igoram Domnikovam, kas rakstīja par korupciju valdībā, tika uzbrukts ar āmuru pie viņa parādes durvīm. Bet visu pārspēja krievu militāristi, kuri mēnesi turēja apcietinājumā radio "Brīvība" žurnālistu Andreju Babicki, kas rakstīja par karu Čečenijā.

Cita starpā Putins atļāva Borisam Berezovskim, bijušā Krievijas prezidenta Borisa Jeļcina sirdsdraugam un krievu oligarhu mafijas loceklim, iegādāties 60% Krievijas alumīnija industrijas, acīmredzami pārkāpjot valsts antitrestu likumu. Vēl zīmīgāk ir tas, ka pagājušā mēnesī Krievijas parlaments, pakļaujoties Kremļa spiedienam, atlaida Krievijas ģenerālprokuroru Juriju Skuratovu, kas izmeklēja korupciju Jeļcina tuvāko līdzgaitnieku vidū, ieskaitot dažus ģimenes locekļus.

Pozitīvi vērtējams, ka Putins par premjeru nominēja reformu atbalstītāju Mihailu Kasjanovu. Tas vismaz norāda, ka Putins vēlas saglabāt labas attiecības ar Starptautisko Valūtas fondu. Prezidents ir parādījis arī savu labo gribu jautājumā par Krievijas kodolieroču arsenāla samazināšanu.

Tomēr par spīti inaugurācijas greznībai, ekonomiskā mazspēja finansiāli Krieviju ir nospiedusi uz ceļiem. Putinam ir jānovēršas no savas varas zeltītajiem simboliem un sava uzmanība jākoncentrē ekonomiskajām reformām un cīņai ar mafiju.

Atgriešanās pie VDK stila represijām un preses brīvības ierobežošana noteikti nepalīdzēs Krievijai nostāties kājās.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!