Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par pacietību un saudzību izglītības dārzā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 28.04.2000., Nr. 151/153 https://www.vestnesis.lv/ta/id/5299

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Un dzima parlamentārā Latvija

Vēl šajā numurā

28.04.2000., Nr. 151/153

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par pacietību un saudzību izglītības dārzā

Vakar Rīgas pilī Valsts prezidente pasniedza Ata Kronvalda prēmijas

Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

A1.JPG (54206 BYTES) Kopā ar Valsts prezidenti Vairu Vīķi–Freibergu Ata Kronvalda prēmijas laureāti Arvīds Verza, Janīna Grāvere, Imants Strazdiņš, Līga Ramāne un Mārtiņš Opmanis

Rīgas pilī, šajā valstij svarīgajā vietā, vakar, 27.aprīlī, bija svētki. Tajos goda viesi bija pieci izcili mūsu valsts pedagogi, kuriem Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga pasniedza tautskolotāja un sabiedriskā darbinieka Ata Kronvalda diplomus, medaļas un naudas prēmijas.

Šādas prēmijas tiek pasniegtas jau kopš 1989.gada. Tās tiek piešķirtas zinātniekiem, speciālistiem, pedagogiem un studentiem par ievērojamu ieguldījumu talantīgo skolēnu apzināšanā un izglītošanā, kā arī skolēnu zinātniskās pētniecības darba vadīšanā un organizēšanā. Pretendentus prēmijai izvirza zinātniskās un izglītības iestādes, skolu valdes vai citas ar izglītību saistītas organizācijas un privātpersonas. Ata Kronvalda fonda pārstāvis Andris Tomašūns sacīja: "Šodien tiek godināti tie, kas daudz nerunā, bet daudz dara."

Vakar šo atzinības balvu saņēma: Valmieras ģimnāzijas ķīmijas un mākslas skolotāja Janīna Grāvere — par mūža ieguldījumu talantīgo bērnu apzināšanā un izglītošanā; Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas bijušais matemātikas skolotājs Imants Strazdiņš — par ļoti nozīmīgu ieguldījumu un daudziem sasniegumiem matemātikā apdāvinātu skolēnu spēju attīstīšanā; Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta inženieris programmētājs Mārtiņš Opmanis — par ieguldījumu informātikas olimpiāžu organizēšanā skolēniem; Latvijas Universitātes lektore Līga Ramāne — par ieguldījumu matemātikā apdāvinātu skolēnu spēju apzināšanā un attīstīšanā; Rīgas Amatniecības vidusskolas Koka mākslinieciskās apstrādes nodaļas vadītājs Arvīds Verza, kas šim darbam veltījis divdesmit gadus. Viņš kopš 1993. gada rīko kokamatnieku konkursu "Krēsls", kas jau ir pārsniedzis valsts robežas un kļuvis par starptautisku jauno talantu skati.

Uzrunājot laureātus un daudzos viesus, Valsts prezidente teica:

— Šī ir skaista diena ne tikai tādēļ, ka ārā ir brīnišķīgs pavasaris, bet arī tāpēc, ka mēs šeit, pilī, esam pulcējušies jaukam un skaistam notikumam. Atis Kronvalds pagājušajā gadsimtā ar savu pārliecību, sirds degsmi un pūlēm palīdzēja latviešu tautai atrast ceļu uz izglītību, uz pašpārliecību un, beigu beigās, uz neatkarīgu valsti. Tagad, kad esam atguvuši neatkarību, mums vairāk nekā jebkad ir nepieciešami cilvēki, kas ir pārliecināti, izglītoti, kam savā dzīvē ir likti droši pamati izglītībā. Tādi pamati, kas atļauj viņiem savas spējas izkopt, cik tālu vien dotības to atļauj. Te nu pedagogu darbs ir viens no nozīmīgākajiem un viens no svētīgākajiem, jo pedagogs ir tas, kas palīdz uzplaukt un attīstīties mūsu nākamajām paaudzēm.

Pedagogi ir tie, kas palīdz atrast, sazīmēt izcilos talantus mūsu jauniešu starpā un kas kā dārznieks, kas kopj kādu retu augu vai stādu, ar savu spēju viņus iedrošināt, atbalstīt, ieinteresēt, palīdzēt viņam veidoties, ar savu atbalstu un uzmundrinājumu palīdz mūsu talantīgākajiem jauniešiem izplaukt, uzaugt, izveidoties ne tikai par kompetentiem sava darba darītājiem, bet, mēs ceram, arī par izcilniekiem, par tādiem, kuri nesīs svētību, labumu ne tikai sev, saviem tuviniekiem, savai ģimenei, bet visai valstij un, būtībā, visai cilvēcei.

Pedagoga darbs pieder pie pašiem svarīgākajiem civilizētas sabiedrības uzbūvē, un tas ir neatsverams, lai mēs varētu raudzīties nākotnē ar pārliecību, ka starp mums izaugs tieši tādi cilvēki, kas tiktu galā ar visiem tiem izaicinājumiem, uzdevumiem, ko nākotne mums noteikti uzstādīs. Tamdēļ apsveicu no sirds mūsu izcilos pedagogus, pateicos viņiem mūsu tautas un valsts vārdā un novēlu turpināt iemīļoto darbu arī tiem, kas ir jau pensijas gados, atbalstot mūsu jauniešu attīstību. Paldies jums visiem!

Atis Kronvalds skolotāju salīdzināja ar dārznieku, kam uzticēts kopt visdārgākos un vārīgākos stādus, un uzskatīja, ka šajā darbā nav ciešami neprašas, neizglītoti un vienaldzīgi cilvēki.

Šim smalkajam dārznieka darbam matemātikas skolotājs Imants Strazdiņš veltījis piecdesmit gadus. Viņš atzīst, ka jaunatne ir mainījusies, turklāt uz labo pusi, ir kļuvusi zinātkāra, mērķtiecīga, ar reālu skatījumu uz dzīvi, piemēram, agrāk jaunieši vairāk pievērsās vēsturei, filozofijai, taču tagad lielākoties matemātikai un datorzinātnei. Jautāts, vai līdz ar to skolotājam kļuvis grūtāk strādāt, viņš mundri attrauc: "Nē, nē! Bet interesantāk gan!" Viņš atzīst, ka "skolotāja darbs nav viegls, bet, ja to mīl, tad grūtības nejūt".

Visjaunākā apbalvoto vidū bija Līga Ramāne. Viņa pasniedz matemātiku Latvijas Universitātes studentiem un pagūst atrast laiku arī savām mācībām doktorantūrā. Interesanto skaitļu pasauli ir iepazinusi, pateicoties profesora Agņa Andžāna rīkotajam "Cipariņu klubam", un vēlāk Rīgas 1.ģimnāzijā iesaistījusies arī viņa vadītajā matemātikas pulciņā. Matemātikas pasniedzēja ir jau četrus gadus un par studentiem saka: "Man ir labi studenti, viņi grib mācīties, un tad ir prieks arī strādāt." Līga Ramāne uzskata, ka, salīdzinot ar citām valstīm, mūsu jaunieši matemātikā stabili turas pirmajās rindās.

Atis Kronvalds vēlējās, lai "tauta ceļas, mostas, cīnās un karo pēc gaismas, taisnības un patiesības gara". Pacietīgs pedagoga darbs ir pamats šī mērķa īstenošanā.

Valsts prezidenta preses dienests,

Dace Bebre,

"LV" nozares redaktore

Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga pasniedz tautskolotāja un sabiedriskā darbinieka Ata Kronvalda diplomus, medaļas un naudas prēmijas mūsu izciliem izglītības darbiniekiem:

A3.JPG (24894 BYTES)
Imantam Strazdiņam;

A2.JPG (21963 BYTES)
Janīnai Grāverei;

A4.JPG (20827 BYTES)
Līgai Ramānei;

A5.JPG (19862 BYTES)
Mārtiņam Opmanim;

A6.JPG (16249 BYTES)
Arvīdam Verzam

Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!