Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par jaunu nacionālo monētu programmu. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 15.03.2001., Nr. 42 https://www.vestnesis.lv/ta/id/5119

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Dienu ritumā

Vēl šajā numurā

15.03.2001., Nr. 42

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Par jaunu nacionālo monētu programmu

Latvijas Banka laidusi apgrozībā 1 lata sudraba piemiņas monētu "Zeme" jaunas nacionālās monētu programmas "Latvija. Laikmetu grieži un laikmetu vērtības" sērijas "Pamati" ietvaros. Monēta ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā.

Pirms diviem gadiem Latvijas Banka pabeidza darbu pie iepriekšējās nacionālās monētu programmas — astoņu monētu sērijas "Rīga – 800". Sudrabā tika iekalts katrs no Rīgas gadsimtiem, sērijas astoņas monētas iemūžina Rīgas vērtības — tās cilvēkus un viņu radīto. Jaunā, līdz šim plašākā nacionālā monētu programma būs veltīta Latvijai, attēlojot tās cilvēkus un vēsturi gan Eiropas, gan pasaules kontekstā, iemūžinot vēstures un kultūras, nacionālas un pārnacionālas vērtības.

Monētu programmas "Latvija. Laikmetu grieži un laikmetu vērtības" koncepciju izstrādāja Latvijas Bankas Monētu dizaina komisija — Ilmārs Blumbergs, Imants Lancmanis, Modris Ģelzis, Jānis Stradiņš, Ramona Umblija, Latvijas Bankas pārstāvji Maruta Brūkle, Uldis M. Klauss, Brunis R. Rubess. Komisiju vada Latvijas Bankas mākslinieciskais konsultants Laimonis Šēnbergs. Pirms apstiprināšanas Valsts prezidentes amatā šajā darbā piedalījās arī Vaira Vīķe–Freiberga.

Programmu veidos četras triju monētu sērijas. Pirmā sērija ir "Pamati", kas būs veltīta mūžīgajām vērtībām. Nākamās sērijas stāstīs par Latvijas vēsturi, likteni, valsts tapšanu. Veiksmīgas programmas realizācijas un būtisku ierosinājumu gadījumā sērijas būs iespējams paplašināt, respektīvi, pašreizējā skaitliskā koncepcija 4x3 ir atvērta, un tajā iespējamas korekcijas.

Visu programmas monētu aversos redzēsim tēmu simbolizējošus un programmas kompozicionālu viengabalainību veidojošus motīvus. Lai monētas būtu saturiski blīvākas, ar lielāku tematisko un emocionālo slodzi, tradicionāli monētu aversos attēlotais Latvijas Republikas lielais ģerbonis tiks izmantots tikai saturiski atbilstošā gadījumā.

Sērijas "Pamati" virzītājtēma ir tauta, kas nāk ar savām mantotām garīgām un mantiskām bagātībām (folklora, mitoloģija) un tradīcijām. Motīvi veido klasisko trijstūri: zeme – debess – dievības. Šie temati tiks atspoguļoti sērijas monētu reversos, un šādi arī būs monētu nosaukumi. Simboli un sižeti tiek izvēlēti tā, lai tie būtu maksimāli atpazīstami arī citur pasaulē. Visu triju šīs sērijas monētu aversos būs attēloti etnogrāfisko rakstu elementi. Nākamo sērijas monētu "Debess" paredzēts laist apgrozībā jau šogad, pirms Ziemassvētkiem.

Sērijas "Pamati" pirmās monētas "Zeme" aversā plastiskā kompozīcijā kārtoti ornamentu elementi, kuri viegli atpazīstami un kuru sākotne rodama Eiropas tautu un indoeiropiešu kopīgajā mantojumā. Mitoloģiskā cilme ļauj tiem simbolizēt pasaules ainu — zemi, debesis, dabas parādības, gadalaiku un diennakts stundu maiņu, bet struktūra atbalso cilvēka dzīves ritmu un zemnieka darba ciklisko dabu. Monētas reversā stilizēti attēlotās zemes bagātīgais reljefs rada asociācijas ar zemi kā spēka avotu, barotāju, sargātāju, bet rijas ēka — ar zemes dotajām bagātībām. Kompozīcijas kārtojums uzrunā mierīgi un pārliecinoši, gluži kā Latvijas ainava, kurā valda samērs un harmonija.

Monētas "Zeme" dizainu izstrādājis Juris Petraškevičs, tās ģipša modeli veidojusi Ligita Franckeviča. Iespējams, ka katras monētu sērijas mākslinieciskās koncepcijas un dizaina izstrādei tiks pieaicināti dažādi mākslinieki. Mākslinieciskās koncepcijas izstrādei Monētu dizaina komisija sagatavo pamattēmas un sižetus un iesaka tās māksliniekiem, rosinot autorus arī pašus iesniegt savus priekšlikumus, ja tādi šķiet nepieciešami koncepcijas un dizaina veiksmīgākam risinājumam.

Edžus Vējiņš, Latvijas Bankas preses sekretārs

Nacionālās piemiņas monētu programmas "Latvija. Laikmetu grieži un laikmetu vērtības"

Sērijas "Pamati"

Monēta "Zeme"

Nominālvērtība: 1 lats (saīsināti – Ls 1)

Svars – 31,47 g, diametrs — 38,61 mm

Metāls: 925° sudrabs, kvalitāte proof

Kalta 2000. g. Rahapaja Oy (Somija)

Mākslinieki: Juris Petraškevičs, Ligita Franckeviča

MONETA ZEME AVERSS.JPG (25362 BYTES) MONETA ZEME REVERSS.JPG (29219 BYTES) Monētas priekšpuse (averss)

Kompozīciju veido zīmes, kas simbolizē pasaules ainu — zemi, debesis, dabas parādības un laika ritumu. Tās lejasdaļā pa labi — skaitlis 2000, apkārt lokveidā izvietots uzraksts LATVIJAS REPUBLIKA.

Monētas aizmugure (reverss)

Stilizēta Latvijas ainava, tās centrā atrodas rijas ēka — zemes doto bagātību un pārticības simbols. Zem attēla — skaitlis 1, zem tā — uzraksts LATS.

Monētas josta: gluda.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!