Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
1998. gada 21. oktobra likums "Grozījumi likumā "Par valsts pensijām"". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 5.11.1998., Nr. 333 https://www.vestnesis.lv/ta/id/50575-grozijumi-likuma-par-valsts-pensijam-

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Grozījumi likumā "Par vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņu"

Vēl šajā numurā

05.11.1998., Nr. 333

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: likums

Pieņemts: 21.10.1998.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījumi likumā "Par valsts pensijām"

Izdarīt likumā "Par valsts pensijām" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1996, 1., 24.nr.; 1997, 3., 13.nr.; 1998, 1.nr.) šādus grozījumus:

1. Aizstāt 16.panta pirmajā daļā vārdus "šā likuma 4.pantā" ar vārdiem "likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu"".

2. 23.pantā:

papildināt pirmās daļas 3.punktu ar vārdiem "bet ne mazāk par 50 procentiem no valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra katram bērnam";

papildināt pantu ar piekto daļu šādā redakcijā:

"(5) Ja apgādnieka zaudējuma pensijas apmērs, kas aprēķināts, ievērojot apgādnieka apdrošināšanas iemaksas, nesasniedz šā panta pirmajā daļā noteikto apmēru, starpība tiek segta no valsts pamatbudžeta Ministru kabineta noteiktajā kārtībā."

3. Papildināt likumu ar 26.1 pantu šādā redakcijā:

"26.1 pants. Vidējā apdrošināšanas iemaksu alga

Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu nosaka Labklājības ministrija."

4. Pārejas noteikumos:

papildināt 13.punktu pēc vārdiem un skaitļa "algu summu ar 36" ar tekstu šādā redakcijā:

"Ja apdrošinātajām personām un par bezdarbniekiem atzītajām personām apdrošināšanas stāžs Latvijā, bet politiski represētajām personām līdz 1991.gada 1.janvārim saskaņā ar šo pārejas noteikumu 1.punktu uzkrātais stāžs nav mazāks par 30 gadiem un apdrošināto personu 36 mēnešu vidējā apdrošināšanas iemaksu alga ir mazāka par 1998.gada vidējo apdrošināšanas iemaksu algu valstī, ņemama vērā 1998.gadam noteiktā vidējā apdrošināšanas iemaksu alga.";

izteikt 15.punktu šādā redakcijā:

"15. Līdz 2000.gadam valsts pensijas, kuru apmērs nepārsniedz trīs minimālās darba algas, ik pēc pusgada tiek palielinātas Ministru kabineta noteiktajā kārtībā, ņemot vērā patēriņa cenu indeksu un pensijas saņēmēja vecumu. Pensiju indeksē pēc šādas formulas:

I = Ic + Iv

I — pensijas palielinājuma koeficients

Ic — patēriņa cenu indekss

Iv — 0,1 x Ic x gadu skaits virs 80 gadiem.";

16.punktā:

papildināt 1.apakšpunktu pēc vārdiem "aprēķinot apgādnieka zaudējuma pensiju" ar tekstu šādā redakcijā:

"kuras apmērs trim un vairāk bērniem nedrīkst būt mazāks par 50 procentiem no valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra katram bērnam. Ja apgādnieka zaudējuma pensijas apmērs trim un vairāk bērniem nesasniedz iepriekš noteikto pensijas apmēru, starpība tiek segta no valsts pamatbudžeta Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.";

aizstāt 11.apakšpunktā vārdus "valsts pensija (neatkarīgi no tās piešķiršanas laika)" ar skaitļiem un vārdiem "1997.gada 1.janvārī vai vēlāk piešķirtā valsts pensija";

izslēgt 11.apakšpunktā vārdus "bet ne ātrāk kā no 1996.gada 1.janvāra";

papildināt punktu ar 12.apakšpunktu šādā redakcijā:

"12) ja apdrošinātā persona, kurai valsts pensija piešķirta līdz 1997.gada 1.janvārim, pēc 1996.gada 1.janvāra nostrādājusi vismaz trīs gadus, pamatojoties uz apdrošinātās personas iesniegumu, pensiju piešķir no jauna.

Ja šis no jauna piešķirtās pensijas apmērs pārsniedz divas minimālās darba algas, valsts pensiju speciālajā budžetā atmaksājama no 1996.gada 1.janvāra līdz vecuma vai izdienas pensijas piešķiršanai no jauna izmaksātā vecuma vai izdienas pensija. Šīs pensijas atmaksāšanai no vecuma vai izdienas pensijas, kas piešķirta no jauna, izdarāmi ikmēneša ieturējumi, kas aprēķināt i pēc šādas formulas:

Ie = Ip:G:12

Ie — ikmēneša ieturējums

Ip — izmaksātās pensijas summa laikā no 1996.gada 1.janvāra līdz vecuma vai izdienas pensijas piešķiršanai no jauna

G — laika posms (gados), par kuru no pensijas piešķiršanas gada tiek plānota vecuma pensijas izmaksa. Izdienas pensijas piešķiršanas gadījumā izmantojams laika posms 60 gadu vecumā.

No jauna piešķirtās vecuma vai izdienas pensijas saņēmējam ir tiesības pieprasīt, lai viņam nosaka lielāku ikmēneša ieturējuma apmēru, kā arī izmaksāto pensijas summu valsts pensiju speciālajā budžetā atmaksāt vienā reizē."

Likums stājas spēkā 1999.gada 1.janvārī.

Likums Saeimā pieņemts 1998.gada 21.oktobrī.

Valsts prezidents G.Ulmanis

Rīgā 1998.gada 5.novembrī

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!