Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
1998. gada 19. marta Militārpersonu izdienas pensiju likums. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 1.04.1998., Nr. 86 https://www.vestnesis.lv/ta/id/47517

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Valsts ieņēmumu dienesta rīkojums Nr.153

Par banku un to filiāļu (norēķinu grupu), kurās var neizmantot kases aparātus, saraksta papildināšanu un grozīšanu

Vēl šajā numurā

01.04.1998., Nr. 86

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Saeima

Veids: likums

Pieņemts: 19.03.1998.

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Saeima ir pieņēmusi

un Valsts prezidents izsludina šādu likumu:

Militārpersonu izdienas pensiju likums

 

1.pants. Likuma mērķis

Šā likuma mērķis ir nodrošināt Aizsardzības ministrijas pakļautībā un pārziņā esošo militāro struktūrvienību aktīvā militārā dienesta virsnieku un virsdienesta karavīru un ierindas dienesta zemessargu (turpmāk — militārpersonas) tiesības uz izdienas pensiju un noteikt tās piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksas kārtību.

 

2.pants. Tiesības uz izdienas pensiju

(1) Tiesības uz izdienas pensiju ir militārpersonai, kurai saskaņā ar šā likuma 3.pantu aprēķinātais izdienas stāžs ir:

1) ne mazāks par 20 gadiem;
2) mazāks par 20 gadiem, ja aktīvajā militārajā vai ierindas dienestā Aizsardzības ministrijas pakļautībā vai pārziņā esošajās struktūrvienībās nodienēti ne mazāk kā 10 gadi un tā atvaļināta no aktīvā militārā vai ierindas dienesta:
a) sakarā ar to, ka sasniegts normatīvajos aktos noteiktais maksimālais vecums aktīvajā militārajā dienestā,
b) slimības vai veselības stāvokļa dēļ,
c) amatu skaita samazināšanas dēļ,
d) sakarā ar to, ka ir izbeidzies uz noteiktu laiku noslēgtā dienesta līguma termiņš.

(2) Uz izdienas pensiju nav tiesību militārpersonai, kura saņem citas valsts pensiju.

 

3.pants. Militārpersonu izdienas stāža aprēķināšana

Izdienas stāžā, kas dod tiesības uz izdienas pensiju, ieskaita:

1) obligātā aktīvā militārā dienesta (Latvijas Republikas un citu valstu bruņotajos spēkos) laiku un laiku, kas aizvadīts alternatīvajā dienestā, ar kuru aizstāts obligātais aktīvais militārais dienests;
2) ierindas dienesta laiku Zemessardzē un aktīvā militārā dienesta laiku Aizsardzības ministrijas pakļautībā un pārziņā esošajās (bijušajās) militārajās struktūrvienībās un Valsts prezidenta un Saeimas drošības dienestā (Latvijas Republikas Augstākās padomes apsardzes dienestā, Latvijas Republikas Drošības dienestā);
3) dienesta laiku Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas sistēmā;
4) dienesta laiku citu valstu bruņotajos spēkos, robežapsardzības un iekšējā karaspēkā un iekšlietu iestādēs, izņemot PSRS Valsts drošības komiteju un tai pakļautās iestādes, militārpersonām, kuras dienestu Aizsardzības ministrijas pakļautībā vai pārziņā esošajās militārajās struktūrvienībās uzsākušas pirms šā likuma spēkā stāšanās un tajās nodienējušas vismaz trīs gadus, bet militārpersonām, kuras dienestu uzsākušas pēc šā likuma spēkā stāšanās dienas, — ja nodienēti 10 gadi;
5) dienesta laiku prokuratūras iestādēs prokuroru un izmeklētāju amatos militārpersonām, kurām pirms šā likuma spēkā stāšanās piešķirta jaunākā, trešās, otrās vai pirmās klases jurista, jaunākā tieslietu padomnieka, tieslietu padomnieka, vecākā tieslietu padomnieka vai valsts tieslietu padomnieka dienesta pakāpe un kuras Aizsardzības ministrijas pakļautībā vai pārziņā esošajās militārajās struktūrvienībās nodienējušas vismaz trīs gadus, bet militārpersonām, kuras dienestu uzsākušas pēc šā likuma spēkā stāšanās, — ja nodienēti 10 gadi;
6) apdrošināšanas stāžu saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām" pirms aktīvā militārā vai ierindas dienesta militārpersonām, kuras dienestu Aizsardzības ministrijas pakļautībā vai pārziņā esošajās militārajās struktūrvienībās uzsākušas pirms šā likuma spēkā stāšanās un tajās nodienējušas vismaz trīs gadus, bet militārpersonām, kuras dienestu uzsākušas pēc šā likuma spēkā stāšanās dienas, — ja nodienēti 10 gadi:
a) 80 procentu apjomā,
b) 100 procentu apjomā, ja pirms aktīvā militārā vai ierindas dienesta nodienēti ne mazāk kā pieci gadi ārrindas dienestā Zemessardzē.
 

4.pants. Militārpersonām izdienas stāžā palielinātā apmērā ieskaitāmais dienesta laiks

(1) Izdienas stāžā, kas dod tiesības uz izdienas pensiju, palielinātā apmērā:

1) ieskaita dienesta laiku, kas aizvadīts starptautiskajās operācijās:
a) vienu dienesta dienu, kas aizvadīta starptautiskajās miera nodrošināšanas operācijās, kuru mērķis ir atjaunot un uzturēt mieru konflikta zonās un kurās iesaistītajam personālam ir tiesības piedalīties karadarbībā, ieskaita izdienas stāžā kā trīs dienas,
b) vienu dienesta dienu, kas aizvadīta starptautiskajās miera uzturēšanas operācijās, kuru mērķis ir atjaunot un uzturēt mieru konflikta zonā un kurās iesaistītajam personālam nav tiesību piedalīties karadarbībā, izņemot gadījumus, kad tas ir nepieciešams pašaizsardzības nolūkā, ieskaita izdienas stāžā kā divarpus dienas,
c) vienu dienesta dienu, kas aizvadīta starptautiskajās glābšanas operācijās, kuru mērķis ir likvidēt dabas katastrofu sekas, evakuēt civiliedzīvotājus no apdraudētām vietām un veikt līdzīga rakstura darbības, un starptautiskajās humānajās operācijās, kuru mērķis ir sniegt palīdzību civiliedzīvotājiem, kas cietuši karadarbības vai citu ekstremālu apstākļu rezultātā, ieskaita izdienas stāžā kā divas dienas;
2) militārpersonām, kuru dienesta pienākumos ietilpst lidojumu veikšana ar gaisa kuģiem, vienu nolidoto stundu ieskaita izdienas stāžā kā trīs dienas. Šādu ieskaitāmo nolidoto stundu skaits vienai militārpersonai viena gada laikā nedrīkst pārsniegt 122 stundas;
3) militārpersonām, kuras dienesta laikā veic sapiera pienākumus, vienu atmīnēšanas vai spridzināšanas darbos nostrādāto dienu ieskaita izdienas stāžā kā trīs dienas;
4) speciālo uzdevumu vienību militārpersonām vienu speciālo uzdevumu izpildes dienu ieskaita izdienas stāžā kā trīs dienas;
5) vienu dienesta dienu kara vai izņēmuma stāvokļa laikā ieskaita izdienas stāžā kā trīs dienas.

(2) Ja militārpersona vienlaikus iegūst tiesības uz izdienas stāža palielināšanu pēc vairākiem šā panta pirmās daļas nosacījumiem, izdienas stāžu palielina tikai pēc viena no tiem. Ja viens no nosacījumiem paredz lielāku izdienas stāža palielinājumu, izdienas stāžu aprēķina pēc šā nosacījuma.

 

5.pants. Dienesta atalgojums, no kura aprēķina izdienas pensiju

(1) Izdienas pensiju aprēķina no militārpersonas mēneša atalgojuma vidējās summas par pēdējiem pieciem gadiem pirms atvaļināšanas no dienesta.

(2) Dienesta atalgojumā, no kura aprēķina izdienas pensiju, ietilpst amatalga, piemaksa par dienesta pakāpi, piemaksa par izdienu, kā arī citas piemaksas, kuru veidus nosaka likumi un Ministru kabineta normatīvie akti.

 

6.pants. Izdienas pensijas lieluma aprēķināšana un līdzekļi izdienas pensijas izmaksai

(1) Izdienas pensiju par 20 izdienas stāža gadiem piešķir 40 procentu apmērā no šā likuma 5.pantā norādītā dienesta atalgojuma. Militārpersonām, kuras ir sasniegušas normatīvajos aktos noteikto maksimālo vecumu aktīvajā militārajā vai ierindas dienestā, atvaļinātas slimības vai veselības stāvokļa dēļ vai sakarā ar amatu skaita samazināšanu, izdienas pensiju, ja tām izdienas stāžs ir 20 gadi, piešķir 55 procentu apmērā n o šā likuma 5.pantā norādītā dienesta atalgojuma.

(2) Par katru izdienas stāža gadu virs 20 gadiem izdienas pensiju palielina par diviem procentiem no šā likuma 5.pantā noteiktajā kārtībā aprēķinātā dienesta atalgojuma.

(3) Maksimālais izdienas pensijas lielums nedrīkst pārsniegt 80 procentus no šā likuma 5.pantā noteiktajā kārtībā aprēķinātā dienesta atalgojuma.

(4) Militārpersonai par katru gadu, kas pietrūkst līdz 20 gadu izdienas stāžam, samazina izdienas pensiju par diviem procentiem no šā likuma 6.panta pirmajā daļā noteiktā pensijas apmēra, ja nodienēti ne mazāk kā 10 gadi un ja militārpersona tiek atvaļināta:

1) sakarā ar to, ka sasniegts normatīvajos aktos noteiktais maksimālais vecums aktīvajā militārajā dienestā;
2) slimības vai veselības stāvokļa dēļ;
3) amatu skaita samazināšanas dēļ;
4) sakarā ar to, ka ir izbeidzies uz noteiktu laiku noslēgtā dienesta līguma termiņš.

(5) Izdienas pensijas minimālais lielums nedrīkst būt mazāks par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru.

(6) Izdienas pensiju militārpersonām izmaksā no valsts pamatbudžeta līdzekļiem, kuri Aizsardzības ministrijai tiek piešķirti saskaņā ar ikgadējā likuma "Par valsts budžetu" apropriāciju.

(7) Atvaļinātajām militārpersonām, kurām piešķirta izdienas pensija, pēc likumā "Par valsts pensijām" vecuma pensijas piešķiršanai noteiktā vecuma sasniegšanas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras izveidota institūcija pēc pensijas pieprasītāja dzīvesvietas piešķir valsts sociālās apdrošināšanas vecuma pensiju. Piešķirto vecuma pensiju izmaksā no valsts pensiju speciālā budžeta līdzekļiem.

(8) Pēc valsts sociālās apdrošināšanas vecuma pensijas piešķiršanas militārās izdienas pensijas apmēru samazina par piešķirtās vecuma pensijas apmēru.

 

7.pants. Izdienas pensijas apmēra palielināšana

(1) Izdienas pensijas apmērs pārskatāms katru gadu, ņemot vērā valstī noteiktā patēriņa cenu un apdrošināšanas iemaksu algas indeksa izmaiņas.

(2) Izdienas pensijas apmēru pārskata tādā pašā kārtībā, kādā nosaka indeksāciju valsts pensijām, kas piešķirtas saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām".

 

8.pants. Izdienas pensijas pieprasīšanas un izmaksas kārtība

(1) Izdienas pensijas pieprasījumu un tās piešķiršanai nepieciešamos dokumentus militārpersona iesniedz Aizsardzības ministrijai.

(2) Aizsardzības ministrija izdienas pensijas pieprasījumu un tās piešķiršanai nepieciešamos dokumentus izskata 10 dienu laikā pēc to saņemšanas un par pieņemto lēmumu paziņo izdienas pensijas pieprasītājam.

(3) Militārpersona izdienas pensiju saņem Aizsardzības ministrijā.

(4) Militārpersonu izdienas pensiju izmaksas kārtību nosaka Ministru kabinets.

(5) Izdienas pensijas saņēmējs var pilnvarot citu personu saņemt viņa izdienas pensiju. Pēc vienas pilnvaras izdienas pensija pilnvarniekam izmaksājama ne ilgāk par sešiem mēnešiem pēc kārtas.

(6) Sūdzības izdienas pensijas piešķiršanas jautājumos militārpersona var iesniegt Aizsardzības ministrijai.

(7) Strīdus par šajā likumā paredzēto tiesību nodrošināšanu izskata tiesa.

 

9.pants. Izdienas pensijas piešķiršanas termiņi

(1) Izdienas pensiju piešķir pēc militārpersonas atvaļināšanas no aktīvā militārā vai ierindas dienesta.

(2) Ja izdienas pensijas pieprasījums un tās piešķiršanai nepieciešamie dokumenti iesniegti ne vēlāk kā trīs mēnešus pēc militārpersonas atvaļināšanas no aktīvā militārā vai ierindas dienesta, izdienas pensiju piešķir ar to dienu, kad militārpersona atvaļināta no dienesta.

(3) Ja izdienas pensijas pieprasījums un tās piešķiršanai nepieciešamie dokumenti iesniegti vēlāk par šā panta otrajā daļā norādīto termiņu, izdienas pensiju piešķir ar dienu, kad iesniegts izdienas pensijas pieprasījums un tās piešķiršanai nepieciešamie dokumenti.

 

10.pants. Izdienas pensijas izmaksas pārtraukšana vai tās apmēra grozīšana

(1) Izdienas pensijas izmaksu pārtrauc vai tās apmēru groza, ja izdienas pensijas saņēmējam tiek piešķirta vecuma pensija saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām".

(2) Izdienas pensijas izmaksu pārtrauc, ja izdienas pensijas saņēmējs no jauna iestājas dienestā, kas dod tiesības uz izdienas pensiju.

(3 ) Izdienas pensijas saņēmēja pienākums ir ziņot Aizsardzības ministrijai par šā panta pirmajā un otrajā daļā minēto apstākļu iestāšanos.

 

11.pants. Izdienas pensijas izmaksāšana par pagājušo laiku

(1) Aprēķinātās izdienas pensijas summas, ko izdienas pensijas saņēmējs laikā nav saņēmis, izmaksā par pagājušo laiku, bet ne ilgāku par trim gadiem.

(2) Ja aprēķinātās izdienas pensijas summas nav laikā saņemtas tās iestādes vainas dēļ, kura piešķir vai izmaksā izdienas pensiju, šīs summas izmaksā par pagājušo laiku bez termiņa ierobežojuma.

 

12.pants. Ieturējumi no izdienas pensijas

(1) Ieturējumus no izdienas pensijas var izdarīt:

1) pamatojoties uz tiesas nolēmumiem;
2) pamatojoties uz aizsardzības ministra vai viņa pilnvarotas Aizsardzības ministrijas amatpersonas rīkojumu, lai piedzītu tās pensijas summas, kas izdienas pensijas saņēmējam pārmaksātas viņa vainas dēļ. Šajā gadījumā ik mēnesi ieturami ne vairāk kā 10 procenti no izmaksājamās izdienas pensijas.

(2) Uzturlīdzekļi nepilngadīgo bērnu uzturēšanai piedzenami pirmām kārtām.

(3) Kopējā ieturējumu summa mēnesī nedrīkst pārsniegt 50 procentus no izdienas pensijas apmēra.

(4) Ja izdienas pensijas izmaksa tiek pārtraukta pirms parāda dzēšanas, atlikušo parāda daļu piedzen likumos noteiktajā kārtībā.

 

13.pants. Sakarā ar personas nāvi nesaņemtās izdienas pensijas un apbedīšanas pabalsta izmaksa

(1) Izdienas pensijas summas, kas pienākas izdienas pensijas saņēmējam un nav izmaksātas līdz viņa nāvei, ir tiesības saņemt izdienas pensijas saņēmēja laulātajam un pirmās un otrās pakāpes radiniekiem.

(2) Pensijas saņēmēja nāves gadījumā viņa ģimenei vai personai, kas uzņēmusies apbedīšanu, izmaksā apbedīšanas pabalstu divu mēnešu izdienas pensijas apmērā.

 

14.pants . Izdienas pensijas izmaksa personām, kuras izbrauc uz ārvalstīm

Tiesības uz izdienas pensiju, kas iegūtas saskaņā ar šo likumu, pensijas saņēmējiem normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā saglabājas arī pēc viņu izbraukšanas uz ārvalstīm.

Pārejas noteikumi

 

1. Militārpersonām līdz 1991.gada 1.janvārim uzkrātos darba un tam pielīdzinātos periodus ieskaita izdienas stāžā, kas dod tiesības uz izdienas pensiju, saskaņā ar likuma "Par valsts pensijām" pārejas noteikumu 1.punktu un tā 4.–11.apakšpunktu, bet no 1991.gada 1.janvāra līdz 1997.gada 7.janvārim — saskaņā ar 2.punktu un tā 4.–7.apakšpunktu —, attiecīgos periodus pielīdzinot militārajai izdienai 80 procentu apjomā: militārpersonām, kuras šā likuma spēkā stāšanās dienā dienē Aizsardzības ministrijas pakļautībā vai pārziņā esošajās militārajās struktūrvienībās, — ja tajās nodienēti vismaz trīs gadi, bet militārpersonām, kuras dienestu uzsākušas pēc šā likuma spēkā stāšanās dienas, — ja nodienēti 10 gadi.

 

2. Militārpersonām, kuras atvaļinātas no aktīvā militārā dienesta vai ierindas dienesta līdz 1997.gada 31.decembrim, izdienas pensiju piešķir saskaņā ar "Nolikumu par iekšlietu iestāžu ierindas un komandējošā sastāva darbinieku pensijām (darba devēja pensijām)" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1992, 13.nr.) un izmaksā no valsts pensiju speciālā budžeta, ja pensija pieprasīta līdz 1998.gada 31.martam.

 

3. Militārpersonām, kuras atvaļinātas no aktīvā militārā dienesta vai ierindas dienesta līdz 1997.gada 31.decembrim un izdienas pensiju pieprasījušas pēc 1998.gada 31.marta, izdienas pensiju piešķir no pieprasījuma iesniegšanas dienas saskaņā ar šo likumu.

 

4. Militārpersonām, kuras atvaļinātas no aktīvā militārā dienesta vai ierindas dienesta no 1998.gada 1.janvāra līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai, izdienas pensiju saskaņā ar šo likumu piešķir ar dienu, kad militārpersona atvaļināta no dienesta, ja pensija pieprasīta triju mēnešu laikā no šā likuma spēkā stāšanās dienas.

 

5. Šā likuma 2.panta pirmās daļas 2.punkts un 6.panta ceturtā daļa stājas spēkā 2000.gada 1.janvārī.

 

6. Šā likuma 5.panta pirmā daļa stājas spēkā 2003.gada 1.janvārī.

 

7. Pārejas periodā līdz 2003.gada 1.janvārim izdienas pensijas apmēru aprēķina:

1) 1998.gadā —

no militārpersonas amatalgas, piemaksas par dienesta pakāpi un piemaksas par izdienu kopējās vidējās mēneša summas par pēdējiem

sešiem mēnešiem pirms atvaļināšanas no dienesta un citu likumos un Ministru kabineta normatīvajos aktos noteikto amatalgas piemaksu un prēmiju vidējās mēneša summas par pēdējiem 12 mēnešiem pirms atvaļināšanas no dienesta;

2) 1999.gadā —

no šā likuma 5.panta otrajā daļā noteiktā dienesta atalgojuma vidējās mēneša summas par pēdējiem 12 mēnešiem pirms atvaļināšanas no dienesta;

3) 2000.gadā —

no šā likuma 5.panta otrajā daļā noteiktā dienesta atalgojuma vidējās mēneša summas par pēdējiem 24 mēnešiem pirms atvaļināšanas no dienesta;

4) 2001.gadā —

no šā likuma 5.panta otrajā daļā noteiktā dienesta atalgojuma vidējās mēneša summas par pēdējiem 36 mēnešiem pirms atvaļināšanas no dienesta;

 

5) 2002.gadā —

no šā likuma 5.panta otrajā daļā noteiktā dienesta atalgojuma vidējās mēneša summas par pēdējiem 48 mēnešiem pirms atvaļināšanas no dienesta.

 

8. Latvijas armijas virsniekiem, sanitārvirsniekiem, kara ierēdņiem, virsdienesta instruktoriem un vecākajiem ārrindu amatos, kuri dienējuši Latvijas armijā no 1918.gada 18.novembra līdz 1940.gada 21.jūlijam, ja viņu dienestu ir pārtraukusi Latvijas iekļaušana PSRS sastāvā 1940.gada 21.jūlijā, tiek noteikta speciāla piemaksa valsts pensi j ai Ministru kabineta noteiktajā kārtībā no 1998.gada 1.jūnija.

Likums Saeimā pieņemts 1998.gada 19.martā.

 

Valsts prezidents G.Ulmanis

Rīgā 1998.gada 1.aprīlī

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!