Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Sapratu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 13.04.2000., Nr. 131/132 https://www.vestnesis.lv/ta/id/4496

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām"

Vēl šajā numurā

13.04.2000., Nr. 131/132

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Likumprojekts

Grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli"

Saeimas dok. nr. 1829; likumprojekts nr. 539

Finansu ministrijas izstrādāts, Ministru kabineta

2000. gada 4. aprīļa sēdē akceptēts (prot. nr. 15, 28.§)

un 6. aprīlī iesniegts Saeimas izskatīšanai

 

Izdarīt likumā "Par akcīzes nodokli" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1999, 24.nr.) šādus grozījumus:

6.pantā:

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Vieglajiem automobiļiem nodokli aprēķina pēc šādām likmēm:

1) par automobiļa vecumu par katru gadu (skaitot no izgatavošanas gada) — 5 lati;

2) par automobiļa motora cilindru darba tilpuma katru kubikcentimetru:

a) automobiļiem ar motora cilindru darba tilpumu līdz 1600 kubikcentimetriem (ieskaitot) — 0,03 lati,

b) automobiļiem ar motora cilindru darba tilpumu virs 1600 kubikcentimetriem un līdz 2500 kubikcentimetriem (ieskaitot) — 0,05 lati,

c) automobiļiem ar motora cilindru darba tilpumu virs 2500 kubikcentimetriem un līdz 3000 kubikcentimetriem (ieskaitot) — 0,10 latu,

d) automobiļiem ar motora cilindru darba tilpumu virs 3000 kubikcentimetriem — 0,20 latu.";

izteikt piekto daļu šādā redakcijā:

"(5) Motocikliem nodokli aprēķina pēc šādām likmēm:

1) par motocikla vecumu par katru gadu (skaitot no izgatavošanas gada) — 5 lati;

2) par motocikla motora cilindru darba tilpuma katru kubikcentimetru — 0,03 lati.";

7.pantā:

papildināt pantu ar septīto daļu šādā redakcijā:

"(7) No nodokļa ir atbrīvoti motocikli, kuru vecums pārsniedz 25 gadus."

Par likumprojektu

1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?

Pašlaik likuma "Par akcīzes nodokli" 6.panta otrajā daļā noteiktās likmes ievērojami un neproporcionāli palielina Latvijā ievestu lietotu vieglo automobiļu cenas. Akcīzes nodoklis nesamērīgi liels ir vecām automašīnām ar lielu motora kubatūru. Piemēram, akcīzes nodokļa summa 16 gadu vecai automašīnai ar motora cilindru darba tilpumu 4200 m3 gandrīz divas reizes pārsniedz automašīnas muitas vērtību. Tikpat vecai automašīnai ar motora tilpumu 1400 m3 akcīzes nodokļa summa sasniedz 90% no muitas vērtības. Šādas akcīzes nodokļa likmes ir radījušas situāciju, ka samazinās Latvijā reģistrēto automašīnu skaits, un arvien pieaug ārvalstīs reģistrētu automašīnu izmantošana. 1999.gadā Latvijā ievesto automobiļu skaits, salīdzinot ar 1998.gadu, ir samazinājies par vairāk nekā 20%, bet 1999.gada pēdējos mēnešos, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu, tas samazinājies vairāk nekā divas reizes.

Nesamērīgi augstās akcīzes nodokļa likmes kavē vieglo automašīnu parka atjaunošanos un stimulē izvairīšanos no akcīzes nodokļa maksāšanas. Tā rezultātā arī akcīzes nodokļa ieņēmumi no vieglajām automašīnām pagājušajā gadā un šī gada sākumā nav sasnieguši plānoto. Likumprojekts paredz samazināt šobrīd spēkā esošās akcīzes nodokļa likmes, saglabājot iepriekšējo principu: pieaugošas nodokļa likmes par automašīnas vecumu un par automašīnas motora dzinēja darba tilpumu.

2. Kā likums var ietekmēt tautsaimniecības attīstību?

Samazinot akcīzes nodokļa likmes, vairs netiks stimulēta situācija, ka Latvijas iedzīvotāji lietotas vieglās automašīnas iegādājas pie kaimiņvalstu autotirgotājiem un reģistrē ārvalstīs, līdz ar to pieaugs Latvijas autotirgotāju konkurētspēja. Likumprojekta pieņemšana veicinās mazumtirdzniecības apjomu pieaugumu.

Likumprojekts eksporta attīstības jomu neskar.

Likumprojekta pieņemšana aktivizēs autotirgotāju darbību un radīs papildu darba vietas.

Likumprojekts investīciju pieplūdes jomu neskar.

Likumprojekts stimulēs vieglo automašīnu parka atjaunošanos, palielinot satiksmes drošību un samazinot novecojuša autotransporta negatīvo ietekmi uz vidi.

3. Kā likums var ietekmēt valsts budžetu?

Likumprojekta normu īstenošana neprasa neparedzētus izdevumus no valsts budžeta, jo tiks realizēta likuma "Par akcīzes nodokli" pašreizējās administrēšanas ietvaros. Likumprojektam stājoties spēkā jau šogad, palielināsies Latvijā ievesto automobiļu skaits un samazināsies izvairīšanās no akcīzes nodokļa nomaksas. Tas ļaus nodrošināt 2000.gada valsts budžetā plānotos ieņēmumus no akcīzes nodokļa par vieglajām automašīnām — 5,3 milj. latu. Likumprojekta normu īstenošana neprasīs papildu valsts budžeta izdevumus nākotnē.

4. Kā likums var ietekmēt spēkā esošo tiesību normu sistēmu?

Likumprojekts neietekmē spēkā esošo tiesību normu sistēmu un nerada nepieciešamību izdarīt grozījumus citos normatīvajos aktos.

5. Kāda ir likuma atbilstība Latvijas starptautiskajām saistībām?

Likumprojekta normas nav saistītas ar Latvijas saistībām ar Eiropas Savienības līguma prasībām un Latvijas iestāšanos Pasaules tirdzniecības organizācijā.

Eiropas Savienība paredz harmonizēt akcīzes nodokļus tikai alkoholiskajiem dzērieniem, naftas produktiem un tabakas izstrādājumiem.

6. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?

Likumprojektā paredzētās normas tiks īstenotas esošās akcīzes nodokļa administrēšanas ietvaros un neradīs vajadzību pēc jaunām struktūrvienībām vai institūcijām.

Nodokļa maksātāja tiesības reglamentē likums "Par nodokļiem un nodevām", kā arī likums "Par akcīzes nodokli".

Finansu ministrs E.Krastiņš

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!