• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Valsts prezidente: - tiekoties ar Ministru prezidentu, ar Tautas partijas, "Latvijas ceļa" un "TB/LNNK" Saeimas frakciju pārstāvjiem, ar valdību veidojošās koalīcijas partiju pārstāvjiem - preses īssaietā vakar, 12. aprīlī. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 13.04.2000., Nr. 131/132 https://www.vestnesis.lv/ta/id/4482

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Amatu konkursi

Vēl šajā numurā

13.04.2000., Nr. 131/132

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Valsts prezidente:

— tiekoties ar Ministru prezidentu, ar Tautas partijas, "Latvijas ceļa" un "TB/LNNK" Saeimas frakciju pārstāvjiem, ar valdību veidojošās koalīcijas partiju pārstāvjiem

V9.JPG (17409 BYTES) V3.JPG (17711 BYTES) V4.JPG (15310 BYTES)

Vakar, 12.aprīlī, Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga,  tiekoties ar Ministru prezidentu Andri Šķēli

Tautas partijas Saeimas frakcijas pārstāvji: Helēna Demakova, Gundars Bērziņš, Jānis Lagzdiņš; Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga un Tautas partijas frakcijas vadītājs Gundars Bērziņš

V5.JPG (20040 BYTES) V6.JPG (15923 BYTES) V1.JPG (19995 BYTES) V2.JPG (14376 BYTES)

"Latvijas ceļa" Saeimas frakcijas pārstāvji: Romualds Ražuks, Andrejs Panteļējevs, Kristiāna Lībane, Ivars Godmanis, Inese Birzniece;

Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga un "Latvijas ceļa" frakcijas vadītāja Kristiāna Lībane

"TB/LNNK" Saeimas frakcijas pārstāvji: Guntars Krasts, Vladimirs Makarovs, Andrejs Požarnovs, Māris Grīnblats, Roberts Zīle, Juris Dobelis;

Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga un "TB/LNNK" frakcijas vadītājs Andrejs Požarnovs

V7.JPG (21274 BYTES) V8.JPG (24657 BYTES)

Valdību veidojošo koalīcijas partiju pārstāvji: Andrejs Požarnovs, Roberts Zīle, Jānis Lagzdiņš, Gundars Bērziņš; Helēna Demakova, Andrejs Panteļējevs, Kristiāna Lībane, Ivars Godmanis, Māris Grīnblats, Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga              &n Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

— preses īssaietā vakar, 12. aprīlī

— Šodien es saņēmu Ministru prezidenta Andra Šķēles demisijas rakstu līdz ar viņa valdības atkāpšanos. Patlaban norit konsultācijas līdzšinējās koalīcijas trīs partneru starpā, kam vēl ir pievienojusies Jaunā partija kā ceturtā iespējamā jaunās koalīcijas partnere.

Es šodien esmu konsultējusies ar visām trim līdzšinējās koalīcijas partijām, kā arī ar Jaunās partijas pārstāvjiem. Visi pauda vienu un to pašu domu — ka nākamā Latvijas valdība varētu tikt veidota ar tiem pašiem partneriem kā līdz šim, tātad tām pašām trim partijām, eventuāli tām pievienojot Jauno partiju kā ceturto.

Katrā ziņā varu paziņot, un tas ir svarīgi, ka Latvijai nedraud nekādas radikālas izmaiņas vispārējā ārpolitikas orientācijā, nav pamata sagaidīt kaut vismazāko maiņu mūsu ārpolitiskajā orientācijā. Mēs varam paredzēt, ka Latvija turpinās virzīties savā kandidatūrā kā Eiropas Savienības topoša locekle, un tāpat paliek spēkā Latvijas apņemšanās virzīties uz dalību NATO. Nesaskaņas, kas bija pamatā šīs valdības krišanai, es aicināju līdzšinējos koalīcijas partnerus rūpīgi izanalizēt. Protams, veidojot jaunu valdību ar tām pašām partijām, ir jābūt pilnīgai skaidrībai, ka mēs neatkārtojam tās pašas neveiksmes, kādas šodien piedzīvoja līdzšinējā valdība. Citiem vārdiem sakot, ja mēs varam paredzēt, ka pamatā tās pašas partijas veidos arī nākamo valdību, tad es kā prezidente esmu viņus lūgusi rūpīgi izanalizēt līdzšinējos nesaskaņu cēloņus un nākt ar diezgan konkrētiem risinājumiem nesaskaņu nogludināšanā un novēršanā. Jo citādi šīs valdības krišanai un jaunas veidošanai uz tiem pašiem principiem nebūtu jēgas. Es domāju, ir jānāk kaut kam būtiski jaunam, būtiski citādam. Cik es nopratu no manām konsultācijām ar frakciju pārstāvjiem, viņu vidū valda vienprātība, ka viņi varētu šīs pretrunas pārvarēt, ka viņiem būtu iespējams turpināt sadarboties, un katrā ziņā viņi visi izteica gatavību pie šī jautājuma aktīvi strādāt tuvāko dienu un nedēļu laikā.

 

Tad Valsts prezidente atbildēja uz žurnālistu jautājumiem:

— Prezidentes kundze, vai jūs varētu konkretizēt to personu loku, no kurām tiks izvēlēts nākamais premjers?

V.Vīķe–Freiberga: —

Gandrīz no visām konsultētām partijām izskanēja, ka nākamais Ministru prezidents vai prezidente tiks izvirzīts no "Latvijas ceļa". Taču neviens uz to nepastāvēja kā absolūts sine qua non , bez kura nekas nevirzītos uz priekšu. Visumā tika izteikta diezgan liela atvērtība visām izteiktajām kandidatūram.

— Kā jūs vērtējat Šķēles deviņu mēnešu darbu?

V.Vīķe–Freiberga: —

Es vēlētos pateikties Šķēles kungam par viņa ieguldījumu Latvijas labā, vēlētos viņam pateikties par to progresu, ko Latvija viņa valdības laikā ir parādījusi, sevi pierādot kā valsti, kas ir pārvarējusi Krievijas finansiālo krīzi, kā valsti, kas ir spējusi atgūt kaut arī niecīgu, tomēr nacionālā kopprodukta pieaugumu. Galvenokārt es vēlētos pateikties, ka viņa valdīšanas laikā Latvija sasniedza šo nozīmīgo ceļa posmu — ieaicināšanu Helsinku sanāksmē kā Eiropas Savienības kandidātvalsti. Par šiem, kā arī visiem citiem sasniegumiem es vēlos šeit publiski pateikt paldies Šķēles kungam, kā arī viņa vadītajai valdībai.

— Prezidentes kundze, kādam jābūt Ministru prezidentam, lai sašaurinātos jūsu minētā plaisa starp bagātajiem un nabagajiem Latvijā?

V.Vīķe–Freiberga: —

Es domāju, šim jaunajam Ministru prezidentam galvenokārt jāatrod tāds vadības stils, kas spētu pēc iespējas efektīvāk mobilizēt Ministru kabineta locekļus, kas atļautu katram ministram netraucēti strādāt savā jomā, tajā pašā laikā, protams, veicot to nepieciešamo koordinācijas darbu, kas katrai valdībai ir jāpadara. Ir izskanējusi doma no visiem koalīcijas locekļiem, ka nākotnē būtu vēlama laicīgāka un plašāka publikas iesaiste nopietnos lēmumos, lai notiktu publiskas debates par nopietniem jautājumiem, pirms tiek paziņoti jau gatavi risinājumi. Lai sabiedrība nebūtu nostādīta jau gatavu lēmumu un faktu priekšā, lai notiktu vairāk sagatavošanās. Jautājumu par sabiedrības iesaistīšanu kā ļoti būtisku līdzšinējās valdības grūtībās atzina visi koalīcijas locekļi, ieskaitot Šķēli. Tas, protams, paliks būtisks arī turpmākajām valdībām.

— Opozīcijas pārstāvis Jurkāna kungs izteicās, ka jebkura valdība, kurā būs iesaistīti "tēvzemieši", būs lemta bojāejai, tāpēc ir nepieciešama Saeimas atlaišana un ārkārtas vēlēšanu izsludināšana. Kā jūs to komentētu?

V.Vīķe–Freiberga:

— Es domāju, Saeimas atlaišana būtu pēdējais solis, kas jāsper prezidentam, kad būtu ļoti skaidri pierādījusies nespēja apstiprināt un veidot valdību ar patlaban pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem. Pie šādas situācijas mēs vēl ne tuvu neesam nonākuši. Taisni otrādi, visas partijas, ar kurām es šodien konsultējos, pauda pārliecību un apņēmību, ka tām nebūs grūtību iegūt nepieciešamo balsu skaitu un atbalstu Saeimā, ievēlot jaunizveidoto valdību.

— Kāds ir optimālais laika limits, kurā vajadzētu ievēlēt jauno valdību?

V.Vīķe–Freiberga:

— Mana doma būtu, ka šai pārejai vajadzētu notikt ātri, jo ātrāk, jo labāk. Tajā pašā laikā ir tomēr nepieciešams panākt zināmu vienošanos, es domāju — jaunu vienošanos, memorandu visu partneru starpā. Bet mana cerība būtu, ka šī vienošanās, pie tās piestrādājot ļoti aktīvi, varētu notikt ļoti drīz. Es ļoti ceru, ka šis process neievilksies. Ir ļoti svarīgi, lai tas notiktu pēc iespējas ātrāk un raitāk. It sevišķi tādēļ, ka, kā manāms, tās pašas partijas tiks iesaistītas atkal valdībā. Tām šoreiz būtu jāizlemj par savu spēju sadarboties, par to modus operandi , ar ko tās šoreiz būs gatavas strādāt, nākt ar kaut kādu nolīgumu. Vai arī tiešām tad atkāpties un sākt spēli uz pavisam cita laukuma.

— No piecām "Latvijas ceļa" izvirzītajām kandidatūrām vislielāko atbalstu ir guvusi Aijas Počas kandidatūra. Ko jūs par to varētu teikt?

V.Vīķe–Freiberga:

— Man patlaban nav nekādu komentāru ne par vienu kandidatūru. Ir priekšlaicīgi par to izteikties.

— Šķēles kungs šodien teica, ka viņš atgriezīsies, lai strādātu. Viņš teica, ka viņš varētu ieņemt kādu ministra amatu. Kā jūs to komentētu?

V.Vīķe–Freiberga:

— Viņš izklausās kā ģenerālis Makarturs, kas teica: "I shall return" — es atgriezīšos.

— Kāda bija jūsu saruna?

V.Vīķe–Freiberga:

— Mēs pārrunājām daudz ko. Šķēles kungs man parādīja ļoti skaistus grafikus ar makroekonomiskiem indikatoriem, kā tie veidojušies viņa premjerēšanas laikā. Mēs pārrunājām arī nākamos soļus, faktu, ka valdība, ja rīt Saeima nelems citādi, turpinās darboties līdz jaunās valdības stāšanai spēkā. Tā tas parasti ir demokrātiskās iekārtās.

— Vai tas jums bija pārsteigums, šorīt uzzinot par Šķēles demisiju?

V.Vīķe–Freiberga:

— Ne īpaši liels pārsteigums. Protams, risinājumi varēja būt dažādi. Es, šorīt celdamās, protams, nevarēju prognozēt, ka tieši tā notiks. Ir skaidrs, ka varbūtība par šādu risinājumu pastāvēja vairāku dienu garumā.

Rūta Kesnere, "LV" informācijas redaktore

P2.JPG (13378 BYTES)

 

 

P1.JPG (19221 BYTES)

 

 

V12.JPG (32752 BYTES)
Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga vakar, 12.aprīlī, pieņemot valdību veidojošās koalīcijas partiju pārstāvjus

Ministru prezidents Andris Šķēle pēc vizītes pie Valsts prezidentes Vairas Vīķes–Freibergas Rīgas pilī vakar, 12.aprīlī, — pēc savas valdības atkāpšanās raksta iesniegšanas Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

 

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!