• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Korupcijas novēršanas programma. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 12.04.2000., Nr. 129/130 https://www.vestnesis.lv/ta/id/4401

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par patēriņa cenām martā

Vēl šajā numurā

12.04.2000., Nr. 129/130

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Korupcijas novēršanas programma

Ievads

Apzinoties, ka korupcija apdraud gan valsts ekonomisko, sociālo un tiesisko attīstību, gan ikviena tās iedzīvotāja tiesību un brīvību realizāciju, tādējādi mazinot sabiedrības lojalitāti pret valsti un ietekmējot valsts politisko stabilitāti, Korupcijas novēršanas padome, kuru 1997.gada 23.septembrī kā koordinējošu institūciju izveidoja Ministru kabinets, ir izstrādājusi jaunu korupcijas novēršanas programmu.

Atsevišķi ir norādīti Korupcijas novēršanas padomē iesaistīto institūciju pastāvīgi realizējami jautājumi.

Dažādās valstīs, starptautiskajās institūcijās, kā arī sabiedriskajās organizācijās tiek dažādi uzsvērtas atsevišķas korupcijas jomas vai to izpausmes veidi. Visbiežāk ar korupciju saprot ļaunprātīgu varas izmantošanu personiskas iedzīvošanās nolūkā. Saskaņā ar Pasaules Bankas piedāvātajiem pētījumiem par korupciju valsts administrācijā tiek uzskatīta:

• kukuļošana - ar to saprotot valsts pasūtījuma tiesību, izdevīgu likumu un īpaša labvēlības režīma pirkšanu;

• zādzība - ar to saprotot budžeta līdzekļu un publisko aktīvu piesavināšanos;

• ietekmes uzspiešana - ar to saprotot partiju finansēšanu pirms vēlēšanām apmaiņā pret ekonomiskiem pakalpojumiem pēc iekļūšanas pārvaldes struktūrās.

Saskaņā ar Korupcijas novēršanas likuma 2.pantu korupcija ir valsts amatpersonas dienesta stāvokļa pretlikumīga izmantošana nolūkā gūt materiāla vai cita rakstura labumu. Šī definīcija aptver tikai publisko sektoru, tāpēc, lai aptvertu visas korupcijas jēdzienā ietvertās darbības un noteiktu pretkorupcijas aktivitāšu apjomu, Korupcijas novēršanas padome kā "darba definīciju" pieņem Eiropas padomes korupcijas jēdziena skaidrojumu:

"Korupcija ir kukuļošana un jebkura cita rīcība attiecībā uz personām, kam uzticēta atbildība valsts vai privātajā sektorā un kuras pārkāpj savus pienākumus, kas izriet no viņu valsts amatpersonas, privāti nodarbinātas personas, neatkarīga uzņēmēja statusa vai citām līdzīga veida attiecībām un kas ir vērsta uz nepelnītu priekšrocību iegūšanu sev vai citiem. Šajā definīcijā "jebkura cita rīcība" var izpausties kā krāpšana, nelikumīgi maksājumi, balsu vai amatu pirkšana un pārdošana, nelikumīgs politisks atbalsts, varas ļaunprātīga izmantošana, valsts līdzekļu nelikumīga izmantošana".

Definīcijā minēto darbību apkarošanai un novēršanai ir veidota šī programma.

Programma izstrādāta ar mērķi veidot ilglaicīgu un efektīvu valsts politiku korupcijas novēršanā, paredzot identificēt korupciju veicinošos apstākļus un paredzot šo apstākļu novēršanas tiesiskos un citus iespējamos līdzekļus, tai skaitā jaunu normatīvo aktu izstrādāšanu un ieviešanu.

Vairāku valsts iestāžu uzdevums ir ikdienā novērst un apkarot korupciju, tāpēc atsevišķi norādītas Korupcijas novēršanas un apkarošanas jautājumos iesaistīto institūciju pastāvīgi realizējamās funkcijas (1.pielikums).

Šāda politika un tās sekmīga realizēšana ir nepieciešama arī, lai Latvijas Republika spētu integrēties Eiropas Savienībā, nodrošinot savas pārvaldes darbību atbilstību demokrātiskas un tiesiskas valsts prasībām. Līdz ar to Korupcijas novēršana kļūst arvien aktuālāks jautājums Latvijas integrācijas procesā Eiropas Savienībā, ko apliecina 1999.gada 13.oktobrī publicētais Eiropas Komisijas progresa ziņojums, kurā ir norādīts, ka "Latvijā korupcija joprojām ir nopietna problēma." Eiropas Komisija atzīst, ka Latvija ir bijusi sekmīga nepieciešamās likumdošanas pieņemšanā un institūciju izveidē. Pozitīvi novērtēta arī Korupcijas novēršanas padomes izveide. Vienlaikus tiek uzsvērts, ka 1998.gadā akceptētā Korupcijas novēršanas programma izpildīta tikai daļēji.

Korupcijas novēršana ir iekļauta Latvijas Nacionālajā programmā integrācijai Eiropas Savienībā, kā arī Deklarācijā par Ministru kabineta iecerēto darbību.

Programma ir izstrādāta par pamatu ņemot Eiropas Padomes Ministru Komitejas 1997.gada 6.novembra rezolūcijā ietvertos 20 korupcijas apkarošanas vadošos Principus, Eiropas Savienības likumu kopojumā III pīlāra "acquis" noteikto, Rekomendācijas un norādījumus Latvijas valdībai "Octopus" un "Octopus II" projekta (Eiropas Komisijas un Eiropas Padomes kopējs projekts cīņā pret korupciju un organizēto noziedzību valstīs pārejas periodā) ietvaros, kā arī citos starptautiska rakstura pasākumos izteiktās atziņas. Programmā ietverti arī Korupcijas novēršanas padomes pārstāvēto institūciju (Iekšlietu, Finansu un Tieslietu ministrijas, Valsts ieņēmuma dienests, Valsts kontrole, Valsts pārvaldes reformas birojs, Valsts administrācijas skola, Ģenerālprokuratūra, Konkurences padome, Latvijas Banka), kā arī Pasaules Bankas ieteikumi.

 

Korupcijas novēršanas stratēģija

Korupcijas novēršanas programmas mērķis ir, atklājot un izanalizējot korupcijas cēloņus un sekas, maksimāli samazināt korupcijas iespējas, liekot uzsvaru uz tām sfērām, kurās korupcijas sekas ir vissmagākās. Korupcijas novēršanas stratēģija vienlaicīgi tiek vērsta trijos galvenajos veicamos virzienos: novēršana (kā preventīvs līdzeklis), apkarošana un izglītošana. Šos virzienus nepieciešams attīstīt, sabalansējot valsts sektora, privātā sektora un sabiedrības sadarbību korupcijas novēršanā, nodrošinot arī Latvijas starptautisko saistību izpildi. Korupcijas novēršanas stratēģijas galvenie uzdevumi ir normatīvo aktu sakārtošana un institucionālās sistēmas nostiprināšana, kā arī sabiedrības tiesiskās apziņas celšana un atbalsts korupcijas novēršanas nepieciešamībai.

Korupcijas novēršanas programmas efektīvai realizācijai nepieciešama visu valsts institūciju, nevalstisko organizāciju, kā arī ieinteresēto starptautisko organizāciju koordinēta sadarbība, maksimāli koordinējot intelektuālo, finansiālo un tehnisko resursu pēc iespējas efektīvāku izlietojumu.

Korupcijas novēršanā Latvijā ir izstrādāti vairāki starptautisko institūciju palīdzības projekti (2.pielikums), tāpēc svarīgi, lai šie palīdzības projekti tiktu koordinēti un izmantoti paredzētajiem mērķiem.

 

Korupcijas novēršanas programmas izpildes nodrošinājums

Programmā ietverti šobrīd aktuālākie un tuvākā laikā veicamie pasākumi, kā arī pasākumi ilglaicīgam periodam. Lai identificētu un iekļautu programmā citus korupcijas novēršanas tuvākos un aktuālākos pasākumus, reizi pusgadā nepieciešams to attiecīgi pārskatīt un papildināt. Korupcijas novēršanas stratēģijas pilnveidošanu, programmas izpildes kontroli un korupcijas novēršanas sistēmas analīzi kopumā nodrošina Korupcijas novēršanas padome un Korupcijas novēršanas padomes sekretariāts.

 

Korupciju veicinošie apstākļi:

• pārmērīga tiesiskā regulēšana,

• neprecīzi un nesaprotami formulēti normatīvie akti,

• nesakārtota valsts pārvaldes institucionālā sistēma,

• nepilnīga finansiālo atskaišu sistēma,

• sabiedrības neinformētība par korupcijas būtību un cēloņsakarībām,

• ētikas normu neievērošana,

• nesamērīgi zema darba alga,

• sabiedrības iecietīga attieksme pret korupcijas izpausmēm un potenciāla gatavība tajās piedalīties.

 

Korupcijas novēršanas kavēkļi:

• pārliecība, ka apstākļi attaisno darbību,

• sabiedrības attieksme, ka nav nozīmes ziņot par korupciju, jo neiestājas nekādas sekas,

• pieņēmums, ka rīcība nebija korumpēta,

• bažas par atriebību,

• bažas par pierādījumu nepietiekamību.

 

No korupcijas vismazāk aizsargātās jomas:

• muita,

• ceļu policija,

• tiesu vara,

• pašvaldību lēmēj un izpildinstitūcijas,

• zemes un cita īpašuma pārdale (privatizācija),

• valsts pasūtījums,

• nodokļu iekasēšana,

• valsts uzraudzības institūcijas,

• amatpersonu iecelšana.

 

Programmā lietotie apzīmējumi:

ĀM - Ārlietu ministrija
AT - Augstākā tiesa
CSDD - Ceļu satiksmes drošības direkcija
DP - Drošības policija
EIB - Eiropas integrācijas birojs
EM - Ekonomikas ministrija
FM - Finansu ministrija
FPP - Finansu policijas pārvalde
ĢP - Ģenerālprokuratūra
IeM - Iekšlietu ministrija
IZM - Izglītības un zinātnes ministrija
KNP - Korupcijas novēršanas padome
KP - Konkurences padome
KPC - Kriminoloģisko pētījumu centrs
LAA - Latvijas attīstības aģentūra
LM - Labklājības ministrija
LPA - Latvijas Privatizācijas aģentūra
MK - Ministru kabinets
NILLND - Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana dienests
ONKAB - Organizētās noziedzības un korupcijas apkarošanas birojs
PB - Pasaules Banka
SM - Satiksmes ministrija
TAC - Tiesnešu apmācību centrs
TM - Tieslietu ministrija
TNA - Tiesu namu aģentūra
VARAM - Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
VAS - Valsts administrācijas skola
VCP - Valsts civildienesta pārvalde
VID GMP - Valsts ieņēmumu dienesta Galvenā muitas pārvalde
VID GNP - Valsts ieņēmumu dienesta Galvenā nodokļu pārvalde
VID IP - Valsts ieņēmumu dienesta Informātikas pārvalde
VID JP - Valsts ieņēmumu dienesta Juridiskā pārvalde
VID - Valsts ieņēmumu dienests
VK - Valsts kontrole
VP - Valsts policija
VR - Valsts robežsardze
ZM - Zemkopības ministrija

x - pasākumi iekļauti Deklarācijā par Ministru kabineta darbību.

( ) iekavās norādītais laiks ir izpildes atskaites termiņš, pēc kura pasākums turpinās

Novēršana

Nr. Uzdevums Atbildīgā Atbildīgā amatpersona Izpildes laiks
p.k. institūcija (atskaites periods)
1. Korupcijas novēršana starptautiskajā līmenī
1. Pievienošanās EP Krimināltiesību Pretkorupcijas konvencijai (parakstīta TM Korupcijas novēršanas padomes 08.2000.x
1999.gada 27.janvārī): - pētījums par juridiskās personas atbildības sekretariāta vadītāja I.Svikša
ieviešanu par koruptīvām darbībām, - likumprojekta "Par pievienošanos
EP Krimināltiesību Pretkorupcijas konvencijai" sagatavošana ratifikācijai
un iesniegšana Ministru kabinetā, - sagatavot un iesniegt Ministru kabinetā
grozījumus Krimināllikumā, nosakot un ieviešot juridiskās personas,
starptautisko organizāciju amatpersonu, starptautisko parlamentāro
asambleju locekļu, starptautisko tiesu tiesnešu ārvalstu amatpersonu
kriminālatbildību, - sagatavot un iesniegt Ministru kabinetā grozījumus
Latvijas Kriminālprocesa kodeksā, nosakot liecinieku aizsardzību
par konvencijā minētiem noziedzīgiem nodarījumiem, kā arī nosakot
tiešās sazināšanās iespēju starptautiskajā sadarbībā krimināllietās
(palīdzības sniegšana krimināllietās, izdošana, informācijas sniegšana
pēc paša iniciatīvas u.c.).
2. Pievienošanās rezolūcijai "Par korupcijas novēršanas starpvalstu TM Korupcijas novēršanas padomes sekretariāta 05.2000
grupas (GRECO) izveidošanu". vadītāja I.Svikša
3. Pievienošanās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas TM Korupcijas novēršanas padomes sekretariāta 12.2000.
(OECD) 1997.gada 21.novembra Konvencijai par ārvalstu amatpersonu vadītāja I.Svikša
kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos uzņēmējdarbības darījumos.
4. Pievienošanās Eiropas Padomes Civiltiesību konvencijai par korupciju. TM Korupcijas novēršanas padomes sekretariāta 11.2000.
vadītāja I.Svikša
5. Iesaistīšanās starptautisko pretkorupcijas tīklu aktivitātēs:
1) Baltijas jūras valstu padomes darbībā un reģionālajos projektos. ĀM, IZM, IeM, ĀM Ārējās ekonomiskās politikas koordinācijas (12.2000.)x
EM, VARAM nodaļas padomniece Z.Zeibote
2) Baltijas jūras reģiona valstu Speciālās komisijas organizētās VP, DP, VR Iekšlietu ministrijas Valsts sekretāra vietnieks (12.2000.)x
noziedzības apkarošanā ("Task-Force") darba grupu sanāksmēs. R.Bluķis sadarbībā ar minētajām institūcijām
3) Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācijas (OECD) ĀM Ārējās ekonomiskās politikas koordinācijas 12.2000
Pretkorupcijas tīkla aktivitātēs nodaļas padomniece Z.Zeibote
4) ES Pirmsiestāšanās paktā pret organizēto noziedzību ar Centrālās ĀM, IZM, IeM, Nacionālais koordinators Pirmstiesāšanās 12.2000
un Austrumeiropas kandidātvalstīm un Kiprai EM, VARAM pakta īstenošanā, Valsts Kancelejas
KNP sekret, departamenta direktors E.Andersons
Noziedzības KNP sekretariāta vadītāja I.Svikša
novēršanas
padome
2. Tiesu un prokuratūras darba pilnveidošana
1. Jauna likuma "Par tiesu varu" izstrādāšana. TM Tieslietu ministrija Valsts sekretāra vietniece 12.2000.x
tiesu jautājumos M.Sauļūna
2. Tiesnešu un prokuroru atalgojuma un citu sociālo garantiju paaugstināšana. TM, ĢP Tieslietu ministrija Valsts sekretāra vietniece 2001.
tiesu jautājumos M.Sauļūna Ģenerālprokuratūras
departamenta virsprokurore R.Āboliņa
3. Tiesu materiāli tehniskās bāzes uzlabošana un valsts finansētas, pastāvīgas TM Tieslietu ministrija Valsts sekretāra vietniece 06.2000.x
tiesnešu izglītošanas un kvalifikācijas sistēmas ieviešana. tiesu jautājumos M.Sauļūna
4. Tiesnešu un prokuroru darba organizācijas uzlabošana (sadarbībā TM, Tieslietu ministrija Valsts sekretāra vietniece 11.1999.-
ar PHARE projektu), t.sk. tiesu ēku piemērošana korupcijas novēršanas ĢP TNA tiesu jautājumos M.Sauļūna 11.2001.
un liecinieku aizsardzības prasībām. Ģenerālprokuratūras departamenta virsprokurore (12.2000)
R.Āboliņa TNA prezidents J.Krūmiņš
5. Tiesas spriedumu izpildes uzlabošana: - Zvērinātu tiesu izpildītāju TM Tiesu izpildītāju departamenta galvenā 03.2000.x
likumprojekta un Civilprocesa likuma grozījumu projekta iesniegšana speciālistes A.Zikmane un V.Jonase
Ministru kabinetā.
6. Vienotas informācijas sistēmas par sodu izpildi pilnveidošana IeM, TM, IeM valsts sekretāra vietnieks R.Bluķis (12.2000)
(sodu reģistrs). AT TM Publisko tiesību departamenta direktore
A.Rozena sadarbībā ar Augstāko Tiesu
3. Korupcijas novēršanas pētījumu izstrāde
Atklāt korupcijas iespējamās situācijas un katrai situācijai noteikt KPC Kriminoloģisko pētījumu centra direktors 12.2000.
cēloņus un veicinošos apstākļus. A.Vilks
4. Korupcijas novēršanas sistēmas tiesiskā regulējuma
efektivitātes uzlabošana
1. Koncepcija par jauna korupcijas novēršanas likumprojekta un citu TM Korupcijas novēršanas padomes sekretariāta 03.2000
ar korupcijas novēršanu saistīto normatīvo aktu projektu izstrādi. vadītāja I.Svikša
2. Priekšlikumu sagatavošana likumdošanas sakārtošanai, lai izskaustu VID GNP, Ģenerāldirekt. pirmais vietnieks, Galv. muitas (12.2000.)x
korupciju veicinošas normas, kas rada šķēršļus uzņēmējdarbībai. VID GMP, pārvaldes direktors A.Krastiņš ; Ģenerāldirekt.
VID JP pirmā vietniece, Galv. nodokļu pārvaldes
direktore V.Gromule ; Juridiskās pārvaldes
direktore I.Kondakova
5. Administratīvo aktu pieņemšanas procedūras un
administratīvā soda uzlikšanas sistēmas uzlabošana
1. Piedalīšanās Administratīvā procesa likumprojekta izstrādāšana TM Valsts sekretāre likumdošanas jautājumos 04.2000
(pieņemts Saeimā 1.lasījumā). S.Harbaceviča
2. Priekšlikumu par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos visas 07.2000.
(saistībā ar administratīvā procesa likumprojektu) sagatavošana un ministrijas
iesniegšana Tieslietu ministrijā apkopošanai. (MK 19.10.
1999, protok.
Nr.56, 24.§)
3. Vienota administratīvā procesa ieviešanas sagatavošana valsts pārvaldē, TM Valsts sekretāre likumdošanas jautājumos (12.2000)
kas dos iespēju pārsūdzēt valsts un pašvaldību amatpersonu lēmumus. S.Harbaceviča
4. Valsts policijas, Valsts robežsardzes, pašvaldību policijas, Valsts IeM, VID VP priekšnieka vietnieks, Kārtības policijas (12.2000)
ieņēmumu dienesta iestāžu iesaistīšana vienotās administratīvo pārkāpumu pārvaldes priekšnieks I.Stūrainis un VR
uzskaites veidošanā un izmantošanā. priekšnieka vietnieks, Galvenās pārvaldes
priekšnieks N.Gabars VID Juridiskās
pārvaldes direktore I.Kondakova
6. Valsts iestāžu un civildienesta reforma
1.Racionālas institucionālās struktūras juridisko ietvaru izstrādāšana, Īpašo uzdevumu Sekretariāta Valsts reformas departamenta 07.2000.
sagatavojot normatīvo bāzi valsts iestāžu statusa un darbības regulēšanai: - ministra valsts direktore U.Mihailova Sekretariāta vadītāja
Valsts pārvaldes iekārtas likumprojektu, - likumprojektu par pārvaldes un vietniece S.Proskurovska
izpildaģentūrām. pašvaldību
reformu lietās
sekretariāts
2. Ministru kabineta noteikumu projekta par darba samaksas sistēmām FM FM valsts sekretāra vietniece I.Sudraba 10. 2000.
no valsts budžeta finansējamo iestāžu darbiniekiem izstrādāšana.
3. Koncepcijas par valsts pārvaldē nodarbināto statusu izstrādāšana. VCP VCP priekšnieka vietnieks M.Knoks 04.2000.
4. Nostiprināt iekšējā audita sistēmu un veicināt iekšējā audita FM Iekšējā audita departamenta direktore 05.2000.
attīstību ministrijās: D.Nulle
- iekšējā audita salīdzinošās pārbaudes sistēmas izstrāde, FM
- iekšējo auditoru apmācības un sertificēšanas programmas izstrāde. FM, VAS VAS direktore G.Veismane 06.2000.
5. Valsts nodokļu un nodevu administrēšanas sistēmas pilnveidošana, VID Ģenerāldirektora vietnieks, Informātikas 12.2002.
samazinot korupcijas iespējas un to stimulējošos apstākļus: - izveidot pārvaldes direktors A.Anspoks; Projekta
nodokļu apkalpošanas zāles visā valstī, tādējādi mazinot iespējas ieviešanas vienības pārvaldes direktore
piekļūt VID operatīvās darbības zonai, - izveidot vienotus VID izejošos M.Baško
dokumentus, - nodrošināt konfidencialitāti nodokļu maksātāju lietu glabāšanā.
7. Ierēdņu ētikas (uzvedības) kodeksa izstrādāšana un ieviešana
Ētikas kodeksa izstrāde atbilstoši Civildienesta likumprojekta nostādnēm VCP VCP priekšnieks A.Kalniņš Pēc Civildien.
lik. pieņemš.
8. Nodokļu atvieglojumu piemērošanas procesa uzlabošana
Korupcijas iespēju samazināšana nodokļu maksājumu termiņu VID VID Galvenās nodokļu pārvaldes direktores (12.2000.)
pagarināšanas procesā, nosakot: vietniece N.Jezdakova VID Juridiskās
1) vienotus kritērijus nodokļu maksājumu termiņu pagarinājuma piešķiršanai, pārvaldes direktore I.Kondakova
2) vienotu procedūru, kādā izskatāmi uzņēmēju iesniegumi un piešķirami
nodokļu maksājumu termiņu pagarinājumi.
9. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksāšanas kontroles
uzlabošana
1. Novērst izvairīšanos no iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksāšanas, FM Nodokļu politikas departamenta 10.2000.
izstrādājot nepieciešamos MK noteikumus saskaņā ar 1999.gada 25.novembrī direktore G.Kalniņa
pieņemto likumu Grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli""".
2. Iedzīvotāju īpašuma un ienākumu kontroles mehānismu uzlabošana, ĢP, VID Ģenerālprokuratūras departamenta (12.2000)
nodrošinot nelikumīgi iegūto līdzekļu identificēšanu un pierādīšanu. virsprokurore R.Āboliņa
10. Darbs pie korupcijas novēršanas institūcijas aspektu pētīšanas KNP sekret (12.2000)
11. Valsts un pašvaldību pasūtījums
1.Caurspīdīguma režīma pastiprināšana valsts pasūtījuma norisēs, publicējot FM Valsts un pašvaldību pasūtījuma (12.2000)
internetā paziņojumus par visām procedūrām, t.sk. slēgtiem konkursiem uzraudzības departamenta direktors E.Pārups
un viena pretendenta izvēlēšanos
2. Valsts pasūtījuma procedūras konkretizēšana būvdarbu pasūtījumiem FM, FM Valsts un pašvaldību pasūtījuma 07. 2000.
atbilstoši Starptautiskās inženieru-konsultantu organizācijas (FIDIC) VARAM uzraudzības departamenta direktors E.Pārups
ieteikumiem: - izstrādāt nacionālo standartu par būvdarbu līgumu sadarbībā ar VARAM
vispārīgiem noteikumiem valsts un pašvaldību būvniecībā
3. Valsts un pašvaldību pasūtījumu (pēc likuma "Par iepirkumiem KP, FM Konkurences padomes priekšsēdētājs (12.2000.)
sabiedrisko pakalpojumu uzņēmumu vajadzībām" pieņemšanas arī P.Vilks FM Valsts un pašvaldību pasūtījuma
sabiedrisko pakalpojumu uzņēmumu pasūtījumu) piemērošanas prakses, uzraudzības departamenta direktors E.Pārups
t.sk. izsoļu un konkursu nolikumu, procedūru un metodoloģijas analīze un
priekšlikumu izstrāde grozījumiem normatīvajos aktos ar mērķi ierobežot
neobjektīvu kritēriju piemērošanu pretendentu atlasē un nodrošināt
pasūtījumu piešķiršanu pamatā cenu konkurences rezultātā.
4. Izstrādāt likuma "Par valsts un pašvaldību pasūtījumu" jaunu redakciju, FM Valsts un pašvaldību pasūtījuma uzraudzības I cet. 2000.
ierobežojot neobjektīvu kritēriju piemērošanu pretendentu un to departamenta direktors E.Pārups
piedāvājumu atlasē.
12. Efektīvas un drošas personas datu aizsardzības
sistēmas ieviešana
1. Pievienošanās Eiropas Padomes 1981.gada 28.janvāra konvencijai TM, SM SM Informātikas departamenta direktors 03.2000.x
"Personas aizsardzība attiecībā uz personas datu automātisko apstrādi". A.Virtmanis
2. Tiesiskā regulējuma par personas datu aizsardzību pieņemšana SM, SM Informātikas departamenta direktors 03.2000
(institucionālās sistēmas, kas nodrošinātu personas datu aizsardzību, IeM, A.Virtmanis IeM Administratīvā departamenta
izveidošana, institūciju savstarpējās sadarbības pilnveidošana, modernas TM u.c. Informātikas nodaļas vadītājs A.Bricis
tehnoloģijas ieviešana).
3. Atbildības noteikšana par datu prettiesisku izpaušanu. TM, SM SM Informātikas departamenta direktors A.Virtmanis 03.2001
13. Realizēt Strukturālās pārkārtošanas aizdevumu (SAL) nogaidošā līgumā Īpašu uzdevumu ministrs sadarbībai projekts, sk.
ietverto attiecībā uz korupcijas novēršanas jautājumiem (1.variants akceptēts ar starptautiskajām finansu institūcijām R.Zīle pielikumu
MK 21.09.1999. sēdē (prot. Nr.50 33.§)) (par katru uzdevumu SAL ietvaros atbild
katra konkrētā ministrija atsevišķi)

 

 

Apkarošana

Nr. Uzdevums Atbildīgā Atbildīgā amatpersona Izpildes laiks
p.k. institūcija (atskaites periods)
1. Korupcijas noziegumu atklāšanas uzlabošana
1. VP Ekspertīžu centra Finansu analīzes, audita un kontroles nodaļas IeM VP Ekspertīžu centra priekšnieks A.Lapiņš (12.2000)
darba pilnveidošana.
2. Tiesisko un operatīvo līdzekļu pilnveidošana kontrabandas apkarošanā, KAC, DP DP biroja priekšnieks A.Indriksons (12.2000)x
padziļinot kontrabandas ceļu un veidu izpēti.
3. Pasākuma plāna realizācija korupcijas iespēju novēršanā VID. VID FPP Finansu policijas pārvaldes direktors G.Kūtris (12.2000)x
5 gadu plāns
4. Valsts policijas ONKAB darbības stratēģijas izstrādāšana attiecībā VP VP Organizētās noziedzības un korupcijas 02.2000.x
uz noziegumiem, kas saistīti ar amatpersonu korumpētības atklāšanu. apkarošanas biroja priekšnieks L.Bogdanovs
5. Korupcijas iespēju apkarošanas sistēmas ieviešana CSDD CSDD CSDD direktors A.Lukstiņš 07.2000.x
sniegto pakalpojumu jomā.
2. Valsts amatpersonu deklarāciju pārbaudes uzlabošana
1. Pārbaužu apjoma palielināšana līdz 3% likumā paredzēto 2,7% vietā. VID KNKD Korupcijas novēršanas kontroles daļas 04.2000.x
priekšniece D.Muižniece
2. Valsts amatpersonu ienākumu likumības, īpašumu, ierobežojumu VID KNKD Korupcijas novēršanas kontroles daļas (12.2000.)x
un aizliegumu ievērošanas pārbaudes metodikas izstrādāšana un ieviešana. priekšniece D.Muižniece
3. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta sasaistes NILLND Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas (12.2000)
nodrošināšana elektroniskā formā ar VID Korupcijas novēršanas kontroles novēršanas dienesta vadītājs V.Burkāns
daļu, lai veiktu valsts amatpersonu kontroli saistībā ar aizdomīgiem vai
neparastiem darījumiem, kas nav atainoti valsts amatpersonu deklarācijās.
3. Muitas darba uzlabošana
1.Riska noteikšanas sistēmu izstrāde un ieviešana (VID Modernizācijas VID IP, Ģenerāldirektora vietnieks, Informātikas 12.2000.x
projekta 1998.-2002. g. ietvaros). VID GMP pārvaldes direktors A. Anspoks, Ģenerāldirektora
pirmais vietnieks, Galvenās Muitas pārvaldes
direktors A.Krastiņš
2.Lēmumu pieņemšanas procedūras uzlabošana muitā VID GMP Ģenerāldirektora pirmais vietnieks, Galvenās 06.2000.
Muitas pārvaldes direktors A.Krastiņš
3. Muitas tehnikas modernizācija, nodrošinot efektīvāku muitas VID Ģenerāldirektora pirmais vietnieks, 31.12.2000.
kontroli uz robežas Galvenās Muitas pārvaldes direktors A.Krastiņš
4. Nenoslēgto tranzīta procedūru skaita un korupcijas iespēju samazināšana, VID GMP Tranzīta kontroles daļas priekšnieks 03.2000.
izveidojot Tranzīta kontroles daļu VID GMP G.Štemars
4. Mantas konfiskācijas normatīvās un institucionālās
bāzes sakārtošana
Sakārtot konfiscētās mantas un izņemtā īpašuma realizācijas kārtību. VID VID Galvenās nodokļu pārvaldes pārējo valsts (12.2000)
ieņēmumu metodikas daļas priekšniece T.Zvejniece
5. Sadarbības uzlabošana starptautiskajā līmenī
Sadarbības līgumu noslēgšana ar organizētās noziedzības un IeM IeM Starptautisko attiecību departamenta 07.2000.x
korupcijas apkarošanas dienestiem Polijā, Vācijā un Zviedrijā direktors K.Trautmanis
un citām valstīm.
6. Korupcijas apkarošana starptautiskā līmenī
Izdarīt grozījumus Kriminālprocesa kodeksā, nosakot tiešu sazināšanās TM, ĢP Korupcijas novēršanas padomes sekretariāta 04.2000.
iespējas Latvijas tiesību aizsardzības iestādēm ar attiecīgām ārvalstu vadītāja I.Svikša, Ģenerālprokuratūras
tiesību aizsardzības iestādēm (palīdzības sniegšana krimināllietās, izdošana, departamenta virsprokurore R.Āboliņa
informācijas sniegšana pēc paša iniciatīvas u.c.).

 

 

Izglītošana

Nr. Uzdevums Atbildīgā Atbildīgā amatpersona Izpildes laiks
p.k. institūcija (atskaites periods)
1. Normatīvo aktu kvalitātes uzlabošana
Valsts pārvaldes juridisko dienestu un citu normatīvo aktu izstrādāšanas TM, VAS TM Valsts sekretāra vietniece (12.2000.)
procesā iesaistīto darbinieku apmācīšana normatīvo aktu sagatavošanā, likumdošanas jautājumos S.Harbaceviča
uzmanību vēršot uz normu satura skaidrību un administratīvā procesa VAS direktore G.Veismane
principu ievērošanu
2. Ierēdņu izglītošana administratīvo aktu pieņemšanā
1. Rokasgrāmatas sagatavošana ierēdņiem par to, kas jāievēro, izdodot VAS VAS direktore G.Veismane 04.2000.
indivīdam saistošu administratīvo aktu - vienkāršs skaidrojums par
ierēdņu pienākumiem un indivīda tiesībām administratīvajā procesā.
2. Mācību kursa "Administratīvā procesa pamati" organizēšana ierēdņu VAS, TM VAS direktore G.Veismane (12.2000.)
mācību programmas ietvaros.
3. Administratīvā procesa izskaidrošana un popularizēšana
Administratīvā procesa likuma komentāru izdošana TM (vēl nav nozīmēts) (12.2000)
4. Atbilstošu ētikas standartu ieviešana un nostiprināšana
valsts iestādēs
Valsts iestādēs strādājošo apmācība ētikas jautājumos. VAS VAS direktore G.Veismane (12. 2000)
5. Valsts iestādēs strādājošo izglītošana korupcijas
novēršanas un apkarošanas jautājumos
1. Ierēdņu mācību programmu, kas sekmē korupcijas novēršanu, sagatavošana: VAS koordinē VAS direktore G.Veismane 12.2000.x
a) lektoru sagatavošana,
b) mācību materiālu un metodikas sagatavošana,
c) mācību programmas ieviešana VAS.
2. Starpresoru semināru organizēšana korupcijas apkarošanas VAS koordinē VAS direktore G.Veismane 12.2000.x
darbības koordinācijai un darbinieku profesionalitātes paaugstināšanai.
6. Tiesu spriedumu publicitātes nodrošināšana
1. Tiesu spriedumu publiskas pieejamības nodrošināšana elektroniskā formā, TM (TNA), TNA prezidents J.Krūmiņš un Informātikas (12.2000.x)
attīstot tiesu datorizācijas sistēmu. AT, ĢP departamenta vadītāja I.Prūse sadarbībā ar pēc Personas
ar Augstāko tiesu un Ģenerālprokuratūru datu aizsardz.
likuma pieņemšanas
2.Apgabaltiesu spriedumu pirmā izdevuma civillietās sagatavošana un regulāru TNA TNA prezidents J.Krūmiņš un Izdevniecības 03.2000.
spriedumu krājumu izdošana civillietās un krimināllietās. nodaļas vadītāja L.Peka
7. Atklātības nodrošināšana valsts pārvaldes iestāžu darbā
1. Nevalstisko organizāciju iesaistīšanas ES prakses izpēte un ieviešana. TM, Delna KNP sekretariāts 12.2000.x
2. Operatīvas un objektīvas informācijas sniegšana sabiedrībai (medijiem) IeM IeM Preses un sabiedrisko attiecību departamenta (12.2000.)x
par korupcijas faktiem gan IeM sistēmā, gan citās valsts institūcijās. direktors N.Beļskis
3. Iestāžu gada publisko pārskatu sagatavošana. Visas valsts (12.2000.)
institūcijas
8. Saikne ar iedzīvotāju
1. Iedzīvotāju bezmaksas informēšana par viņu tiesībām un citām Visas ministrijas
valstiski svarīgām lietām ar bukletu un citu informatīvo materiālu palīdzību un lielākās
vienkāršā un saprotamā valodā. institūcijas (12.2000.)
2. Izglītojošo rokasgrāmatu sagatavošana dažādām mērķa auditorijām VAS un citas VAS direktore G.Veismane (12.2000.)
(muitniekiem, policistiem, u.c.) ar mērķi samazināt un apkarot korupciju valsts pārval-
(starptautisks finansējums PHARE projekta ietvaros). des institūcijas
9. Iesaistīties Eiropas Komisijas un Eiropa padomes kopīgajā
programmā cīņā pret korupciju un organizēto noziedzību
pārejas ekonomikas valstīs - Octopus II organizētajos:
1) semināros un mācību vizītēs, kuru rezultātā par katru tēmu tiek IeM, TM, IeM Eiropas integrācijas nodaļas vadītāja 12.2000.
izstrādāta rekomendācija valstij; ĢP E.Šmukste TM Krimināltiesību nodaļas 05.2001.
2) rekomendāciju izvērtēšana un realizēšana Latvijā. galvenā speciāliste V.Zeppa Ģenerālprokuratūras
Departamenta prokurore T.Saleniece
10. Sabiedrības atbalsta veicināšana un tās iesaistīšana valdības iniciatīvās
1. Uzticības telefons. VID Finansu policijas pārvaldes direktors G.Kūtris (12.2000.)
2. Korupcijas novēršanas padomes mājas lapas izveidošana Internetā KNP sekret. Korupcijas novēršanas padomes sekretariāta 04.2000.
galvenā speciāliste sabiedrisko attiecību
jautājumos I.Puce
3. Neiecietīgas attieksmes pret visu veidu korupcijas izpausmēm KNP sekret., Korupcijas novēršanas padomes sekretariāta (12.2000.)
propaganda masu medijos u.c.institūc. galvenā speciāliste sabiedrisko attiecību
jautājumos I.Puce

1.pielikums

Valsts iestāžu pastāvīgi veiktās funkcijas korupcijas novēršanā, apkarošanā un izglītošanā

2.pielikums

Starptautiskie palīdzības projekti korupcijas apkarošanā un novēršanā

Iestāde Regulāri veicamās funkcijas korupcijas novēršanā, apkarošanā un izglītošanā
Korupcijas Saskaņā ar Korupcijas novēršanas padomes nolikuma 2.punktu, Padomei ir šādas funkcijas:
novēršanas • koordinēt korupcijas novēršanas stratēģijas izstrādi un īstenošanu;
padome • koordinēt korupcijas novēršanā iesaistīto institūciju darbību un veicināt to darbības efektivitāti;
• organizēt korupcijas cēloņu izpēti un analizēt šo pētījumu rezultātus;
• sagatavot priekšlikumus normatīvo aktu projektu korupcijas novēršanas jautājumos izstrādāšanai;
• sniegt atzinumus par normatīvo aktu atbilstību korupcijas novēršanas valsts politikai un stratēģijai;
• izstrādāt priekšlikumus iespējamo korupcijas gadījumu novēršanai valsts pārvaldē un korupcijas mazināšanai vai pilnīgai novēršanai valsts
pārvaldes reformas gaitā;
• organizēt valsts amatpersonu, kā arī sabiedrības tiesisko un ētisko izglītošanu korupcijas novēršanas jomā;
• veicināt sabiedrības iesaistīšanos korupcijas novēršanā.
KNP pienākumos ietilpst arī:
• sabiedrības informēšana par valdības pasākumiem un iniciatīvām, to rezultātiem korupcijas novēršanā un apkarošanā;
• regulāra korupcijas novēršanas jautājumiem veltītu konferenču un semināru organizēšana sadarbībā ar masu saziņas līdzekļiem un
starptautiskajām organizācijām.
Tieslietu ministrija Saskaņā ar Ministru kabineta 28.07.1998. noteikumiem Nr.271 "Tieslietu ministrijas nolikums" 2.punktu Tieslietu ministrijai ir šādas funkcijas:
• savas kompetences ietvaros izstrādāt likumu un citu normatīvo aktu projektus, saskaņojot tos ar Eiropas Savienības normām, kā arī Latvijai
saistošiem starptautiskajiem līgumiem,
• sniegt atzinumus par citu ministriju izstrādātajiem normatīvo aktu projektiem,
• veikt normatīvo aktu savstarpēju salīdzināšanu un sagatavot priekšlikumus to pilnveidošanai saskaņā ar Eiropas Savienības normām un
Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem,
• likumā noteiktajos ietvaros realizēt apgabaltiesu un rajonu (pilsētu) tiesu un zemesgrāmatu nodaļu organizatorisko vadību.
Finansu ministrijas Saskaņā ar likuma "Par valsts un pašvaldību pasūtījumu" 3.3panta 3.daļu Finansu ministrijas valsts un pašvaldības pasūtījumu
valsts un pašvaldību uzraudzības departamentam ir pienākums:
pasūtījumu uzraudzības • nodrošināt valsts un pašvaldību pasūtījumu likumības kontroli.
departaments
Saeima Saeima saskaņā ar LR Satversmi pieņem likumu, apstiprina starptautiskos līgumus
Valsts ieņēmumu Saskaņā ar likuma "Par Valsts ieņēmumu dienestu" 2.3. pantu VID uzdevums ir likumā noteiktās kompetences ietvaros veikt kontroli pār
dienests (VID) Korupcijas novēršanas likuma izpildi, kā arī citos likumos valsts amatpersonām noteikto papildus ierobežojumu ievērošanu.
VID Korupcijas Saskaņā ar korupcijas novēršanas likuma 30.pantu, VID pārbauda:
novēršanas • vai visas valsts amatpersonas likumā noteiktajā termiņā ir iesniegušas deklarācijas
kontroles daļa • vai visas valsts amatpersonas ir pilnībā aizpildījušas deklarācijas;
• Korupcijas novēršanas likuma 31.panta noteiktajā kārtībā - vai visas valsts amatpersonas un to radinieku deklarācijās ietvertās ziņas ir
pilnīgas un atbilst patiesībai un vai valsts amatpersonas un to radinieki nav pārkāpuši šajā likumā noteiktos ierobežojumus un aizliegumus.
VID KNKD pienākumos ietilpst arī:
• Likumu ietvaros nodrošināt publisku pieejamību informācijai par amatpersonu ienākumiem.
VID Finansu Aktīvi sadarboties ar citām tiesību aizsardzības iestādēm korupcijas apkarošanai un novēršanai
policijas pārvalde
VID Galvenās Nodrošināt VP iestādes ar informāciju par tranzīta kravu pārvietošanos un muitas procedūrām
muitas pārvalde
Iekšlietu ministrija • Piedalīšanās starptautisko korupcijas novēršanas instrumentu izstrādāšanā
• Līdzdalība starptautiskajās konferencēs un semināros, kas veltīti korupcijas novēršanas tēmām
Valsts policija • Atklātu Valsts policijas teritoriālo iestāžu un pašvaldības policijas vadības un iedzīvotāju apspriežu un tikšanos regulāra organizēšana
Valsts policijas EP kompetencē ir sekojoši LR Krimināllikumā paredzētie noziedzīgie nodarījumi ekonomikas jomā kā kontrabanda, kukuļņemšana, kukuļa
kriminālpolicijas piesavināšanās, starpniecība kukuļņemšanā, kukuļdošana, valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšana. Saskaņā ar Valsts policijas
Ekonomikas kriminālpolicijas Ekonomikas policijas nolikuma 10.punktu, EP uzdevumi ir:
policija (EP) • analizēt, plānot, vadīt, koordinēt, kontrolēt un nodrošināt visu Ekonomikas policijas struktūrvienību darbu noziedzīgu nodarījumu novēršanā
un atklāšanā, kuri atrodas tās piekritībā;
• Saskaņā ar Operatīvās darbības likumu veikt operatīvās un meklēšanas pasākumus (operatīvo izziņu, operatīvo pārbaudi un operatīvo
izstrādi), lai nodrošinātu savlaicīgu Ekonomikas policijas struktūrvienību piekritības noziedzīgu nodarījumu profilaksi, to novēršanu un
atklāšanu, vainīgo personu noskaidrošanu un pierādījumu atrašanu, savākšanu, saglabāšanu un izmantošanu kriminālprocesā;
• vākt, analizēt, sistematizēt, uzskaitīt, uzglabāt un izmantot legālo un slepeno informāciju par faktiem, notikumiem, lietām un personām,
kura nepieciešama piekritībā esošo noziedzīgo nodarījumu izzināšanai, brīdināšanai, novēršanai un pārtraukšanai, kā arī izziņas procesā
krimināllietās;
• vadīt, plānot, koordinēt, kontrolēt un nodrošināt ekonomikas policijas struktūrvienību izziņas darbu savas kompetences krimināllietās,
lai novērstu un pārtrauktu vainīgo personu noziedzīgos nodarījumus ekonomikas jomā;
• veikt operatīvos, krimināltiesiskos, administratīvi tiesiskos pasākumus, lai brīdinātu, novērstu un pārtrauktu administratīvi sodāmus
pārkāpumus ekonomikas jomā, kuri atrodas tās kompetencē
Valsts policijas Galvenās Saskaņā ar nolikuma 1.2. punktu, ONKAB galvenais uzdevums ir cīņa ar organizēto noziedzību, tās dažādām formām, kā arī korupciju.
Kriminālpolicijas Birojam ir šādi uzdevumi:
pārvaldes Organizētās • plānot, koordinēt darbu, kas saistīts ar korupcijas apkarošanu, koordinēt citu Valsts policijas struktūrvienību darbu, kā arī tieši iesaistīties šajā darbā;
noziedzības un korupcijas • atklāt un novērst noziegumus, kas ir saistīti ar korupciju;
apkarošanas birojs • savas kompetences ietvaros veikt izziņas un operatīvo darbu visā valsts teritorijā
(ONKAB)
Drošības policija (DP) Saskaņā ar nolikuma 9.punktu, DP kompetencē ir valsts drošības jomā veikt izlūkošanas (pretizlūkošanas) un operatīvās darbības pasākumus,
lai apkarotu korupciju
Valsts robežsardze (VR) Nodrošināt VP iestādes ar informāciju par tranzīta kravu pārvietošanos un muitas procedūrām
Kontrabandas Saskaņā MK 1999.10.19. noteikumu Nr.361 "Kontrabandas apkarošanas centra nolikums" 8.punktu:
apkarošanas centrs • Koordinēt VID, VP, DP, VR operatīvo un pirmstiesas izmeklēšanas darbību kontrabandas apkarošanas jomā
(KAC) • Apkopot informāciju par kontrabandā iesaistītajām personām Organizēt pasākumus, lai laikus atklātu un pārtrauktu kontrabandu
• Sniegt priekšlikumus par kontrabandu veicinošu apstākļu novēršanu
• Nodrošināt VP iestādes ar informāciju par tranzīta kravu pārvietošanos un muitas procedūrām
Satversmes Saskaņā ar "Korupcijas novēršanas likuma" 22.4. pantu, Satversmes aizsardzības biroja direktora pienākums ir pieņemt un izskatīt valsts
aizsardzības birojs drošības iestādēs strādājošo valsts amatpersonu deklarācijas
Valsts kontrole Saskaņā ar likumu "Par Valsts kontroli" 2.pantu VK uzdevums ir uzraudzīt, lai valsts un pašvaldību pamatbudžeta un speciālā budžeta
iekasēšana un to izlietošana, kā arī rīcība ar valsts un pašvaldību mantu būtu likumīga, lietderīga un pareiza. Šī uzdevuma ietvaros VK arī:
• kontrolē Valsts un pašvaldību pasūtījuma likumību un piemēro atbildību par tās neievērošanu; · kontrolē privatizācijas procesu.
Ģenerālprokuratūra Saskaņā ar "Prokuratūras likuma" 2.un 16.pantiem Ģenerālprokuratūra korupcijas apkarošanā ir šādi pienākumi:
• Uzraudzīt izziņas iestāžu darbu un citu iestāžu operatīvo darbību
• Organizēt un vadīt pirmstiesas izmeklēšanu
• Uzsākt un veikt kriminālvajāšanu Uzturēt valsts apsūdzību
• Izdarīt pārbaudi, ja ir saņemta informācija par likuma pārkāpumu
Konkurences padome Saskaņā ar "Konkurences likuma" 7.pantu Konkurences padomei korupcijas novēršanā un apkarošanā ir pienākums:
• Nodrošināt tiesisku un prognozējamu vidi komercdarbībā, ierobežot negodīgu konkurenci;
• Iekļaut preču un pakalpojumu tirgus regulējošās normas un to piemērošanas procedūras normatīvajos aktos, izslēdzot neadekvātu
un subjektīvu normu iekļaušanu zemāka līmeņa tirgus regulācijās;
• Veicināt konkurences attīstību tajos sektoros, kuros darbojas dabīgais monopols, lai nodrošinātu konkurences radīto tirgu regulējošo sviru
piemērošanu šo uzņēmumu darījumos ar citiem tirgus dalībniekiem;
• Veikt pilnīgu izmeklēšanu valsts un pašvaldību pasūtījumu gadījumos, kuru pazīmes norāda uz aizdomām par aizliegtām vienošanām
starp uzņēmējiem izsoļu (konkursu) laikā
Latvijas privatizācijas Saskaņā ar likumu "Par valsts un pašvaldību objektu privatizāciju" 8.pantu LPA ir pienākums
aģentūra • Nodrošināt privatizācijas procesa atklātumu un godīgu konkurenci
Valsts civildienesta Saskaņā ar likumu "Par valsts civildienestu" 4.pantu VCP pienākums ir:
pārvalde • Nodrošināt sabiedrību ar informāciju par izmaiņām valsts pārvaldē
Īpašo uzdevumu ministra Saskaņā ar MK 1999.09.09. noteikumiem Nr.375 "Valsts pārvaldes reformu biroja nolikums" VPRB pienākums ir:
valsts pārvaldes un • organizēt valsts pārvaldes reformu, ievērojot korupcijas novēršanas iespējamības samazināšanos
pašvaldību reformu
lietās sekretariāts
Valsts administrācijas Saskaņā ar likumu "Par valsts civildienestu" 5.pantu VAS ir pienākums
skola • organizēt valsts ierēdņu apmācību pretkorupcijas jautājumos
Visas valsts pārvaldes un •  Nodrošināt valsts un pašvaldību pasūtījuma procedūras likumību, pamatojoties uz nosacījumu, ka pasūtījums tiek izdarīts pēc vispusīgas
pašvaldību institūcijas tirgus izpētes un konkursa kārtībā, izvēloties valsts interesēm atbilstošākos nosacījumus.
1. "Phare Twinning" projekts "Tiesu sistēmas reforma"
Galvenie mērķi:
• Tiesu sistēmas reformas pabeigšana, īpaši piegriežot vērību tiesnešiem un tiesu iekšējai administrācijai ;
• Tiesnešu un pārējā tiesas personāla izglītošana, īpaši pievēršoties Eiropas Savienības tiesībām;
• Tiesas spriedumu izpildes reforma; jaunas tiesu izpildītāju kā brīvas juridiskās profesijas pārstāvju institūcijas ieviešana;
• Starptautiskās tiesiskās sadarbības veicināšana, izveidojot Starptautiskās tiesiskās sadarbības nodaļu Tieslietu ministrijā.
Projekta darbības laiks no 1999. gada 1. novembra līdz 2001. gada oktobrim. Tā laikā Tieslietu ministrijā strādās ilgtermiņa konsultants (pirmsiestāšanās padomnieks)
Vācijas tiesnesis Dr. Rainers Devils.
Projekta finansējums 1,2 miljoni Eiro 600,000 Eiro - twinning projekta budžets, 600,000 Eiro - datortehnikas iegādei tiesām.
2. "Catch-up facility" projekts "Korupcijas novēršana tiesu sistēmā"
Projekta mērķis ir atbalstīt valdības pretkorupcijas programmu publiskās administrācijas, tieslietu u tiesu reformas ietvaros un atbalstīt Nacionālās integrācijas
Eiropas savienībā programmas izpildi korupcijas novēršanas jomā;
Projekta specifiskie mērķi ir šādi:
• veicināt tiesu sistēmas darbības caurspīdīgumu, izveidojot adekvātu sistēmu tiesu nolēmumu apkopošanai, analīzei un izplatīšanai;
• sistematizēt tiesu praksi;
• uzlabot tiesu sistēmas integritāti, uzlabojot tiesisko bāzi un tiesību normu piemērošanu;
• izglītot prokurorus un tiesnešus pretkorupcijas jautājumos, vienlaicīgi stiprinot žurnālistu, masu mēdiju un sabiedrības spēju cīnīties pret korupciju;
• uzlabot tehnisko infrastruktūru.
Projekta ietvaros tiks realizētas šādas aktivitātes:
• sistemātiska tiesu nolēmumu publicēšanas nodrošināšana;
• esošās situācijas analīze un rekomendāciju izstrādāšana tiesu darba uzlabošanai harmonizējot Latvijas tiesu standartus un praksi ar Eiropas Savienības
standartiem;
• sagatavot tiesu nolēmumu publicēšanas un vispārējās vadības tiesās uzlabošana, ieskaitot informācijas aprites vadības uzlabošanu;
• prokuroru un tiesnešu, Tieslietu ministrijas darbinieku apmācība;
• tiesu prakses analīzes uzlabošana;
• caurspīdīguma nodrošināšana tiesu darbā ar masu mediju palīdzību
3. Valsts administrācijas skolas vadībā realizējamais PHARE projekts LE9812.02 "Antikorupcijas likumdošana, izglītošana un informēšanas programma".
Projekta mērķis ir:
• veicināt korupcijas novēršanas aktivitāti, uzlabojot tiesisko bāzi un tās realizāciju dzīvē;
• atbalstīt valdības pretkorupcijas programmu apmācot tieslietu, muitas, policijas, audita darbiniekus pretkorupcijas jautājumos;
• palīdzēt nodrošināt to, ka sabiedrība kļūst ar vien vairāk informēta par savām tiesībām un aktīvāk iesaistās pretkorupcijas jautājumos;
• izveidot pamatu nākamajiem projektiem;
Projekta gaitā tiks veikti šādi pasākumi:
• identificēt korupcijas novēršanai nepieciešamos grozījumus normatīvajos aktos;
• palīdzēt Korupcijas novēršanas padomei realizēt šos grozījumos;
• veikt apmācību un izstrādāt apmācību programmas, kuras varēs lietot visas valsts pārvaldes iestādēs, lai apmācītu savus darbiniekus pretkorupcijas
jautājumos;
• iesaistīta sabiedrība dialogā par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem, kā arī celta sabiedrības apziņa sniedzot tai informāciju
(tiks organizēti semināri žurnālistiem, kā labāk atspoguļot pretkorupcijas jautājumus, dažādu bukletu izdošana utml.).
Projekta darbības laiks no 2000.gada janvāra līdz 2001.gada augustam.
Projekta finansējums 2,0 miljoni Euro.
4. Pasaules Bankas Programmātiskā Strukturālā aizdevuma (PSAL) projekta, kura ietvaros tiek realizēti pasākumi korupcijas novēršanas un apkarošanas jautājumos .
Šī projekta mērķis ir veikt strukturālos pārkārtojumus valsts pārvaldē.

Strukturālo pārkārtojumu programma Latvijai. SAL politikas reformas programmas matrica

B.1. Valsts sektora uzticamības stiprināšana

B.1.a: mērķis : Samazināt korupcijas iespējamības un riska faktorus Valdībā un tiesu sistēmā

MĒRĶIS līdz 2000. gada martam līdz 2001. gada martam līdz 2002. gada martam REZULTĀTS
Jautājums: Sekretariāta vadītājs ir iecelts un tam KNP ik gadu publicē un atskaitās par KNP apseko vismaz Korupcijas Novēršanas
Latvijas valdība ir atvēlēti nepieciešamie līdzekļi un štata izmaiņām, kas skar valsts sektora četras valsts varas institū- programma ir realizēta
gatava veikt institu- vienības. Katru ceturksni KNP korupcijas jautājumu. Šāda atskaišu cijas attiecībā uz korupcijas Uzraudzības un ziņojumu
cionālās reformas, atskaitās par korupcijas novēršanas sistēma ir ieviesta. KNP koordinē riska iespējām; Augstākās procedūra ir ieviesta;
lai samazinātu programmas realizāciju; Atskaitīšanās vismaz divu valsts pārvaldes institūciju šo institūciju amatpersonas Sabiedrības apziņa par
korupciju. Reformu sistēma ir ieviesta; KNP izstrādā apsekojumu attiecībā uz korupcijas apstiprina darbības plānus, to kā ziņot korupcijas
koordinators būs mehānismu kā uzraudzīt un ziņot riska iespējām. Augstākās šo institūciju lai realizētu ieteikumus; gadījumos ir
Korupcijas Novēr- par izmaiņām, kas skar korupcijas amatpersonas apstiprina darbības Likumprojektu un noteikumu palielinājusies;
šanas Padome (KNP). jautājumu valsts sektorā. Tiek veikti plānus, lai realizētu ieteikumus. apsekošanas turpināšana no
KNP būs nepieciešami arī statistiskie pētījumi; Vienošanās par kārtību, kādā pārskatāmi korupcijas riska iespēju
papildu resursi, lai KNP rīko specializētas darba grupu likumprojekti attiecībā uz korupcijas viedokļa. KNP uzrauga, lai
realizētu šo programmu tikšanās par jautājumiem, kas skar: riska iespējām- KNP kā atbildīgā institūcija. sabiedrības ziņojums par
1) parlamentāriešus, Vismaz divu svarīgāko likumprojektu korupcijas gadījumu tiktu
2) ministrus, analīze attiecībā uz korupcijas riska ņemts vērā;
3) valsts sekretārus un valsts iespējām KNP izstrādā procedūru kā
sekretāra vietniekus, sabiedrība varētu ziņot par korupcijas
4) VID personālu, gadījumiem;
5) tiesnešus un
6) citas svarīgas grupas
JAUTĀJUMS Speciālie nosacījumi, kurus KNP jāizpilda, pirms PSAL apstiprināšanas PB REZULTĀTS
Direktoru valdē 2000.gada martā.
līdz 2000. gada martam līdz 2001. gada martam līdz 2002. gada martam
Jautājums: Valsts Daļa nosaka dokumentu un procedūru Daļas inspektori ir trenēti novērtēt Valsts administrācijas skola Korupcijas novēršanas
ieņēmumu dienesta struktūru ar kuru palīdzību efektīgi varētu ienākumu deklarācijas un līdzekļus apmāca visas valsts amat- likums ir sekmīgi realizēts
Korupcijas novēršanas noteikt interešu konflikta situāciju un Valsts Administrācijas skola apmāca personas un atlikušos 80% Valsts amatpersonu
kontroles daļa (Daļa) prettiesisku mantiskā stāvokļa uzlabošanu. visas jaunās valsts amatpersonas un no pārējām jau esošajām valsts sapratne par interešu
ir atbildīga par ienā- Lai realizētu minēto mērķi ir nepiecie- 20 procentus no jau esošajām amatpersonām par interešu konflikta situāciju
kumu deklarāciju šamas: 1) atbilstošas ienākumu deklarāciju amatpersonām par interešu konflikta konflikta situācijām; interešu aizliegumu un citiem
pārbaudi un valsts formas; 2) rokasgrāmatas un mācību situāciju Interešu konflikta situācijas konflikta nodarbības ir ētikas standartiem ir
amatpersonu ienāku- programmas (plāna ) izstrādāšana un un prettiesiska mantiskā stāvokļa obligātas visu jauno valsts palielinājusies
miem ar mērķi noteikt ieviešana, lai apmācītu VID darbiniekus uzlabošanas gadījumi tiek noteikti amatpersonu (ierēdņu)
sekojošus gadījumus: ienākumu deklarāciju apstrādē; un atrisināti objektīvi Kārtība, kad apmācībā Kārtība par valsts
1) interešu konfliktu; 3) rokasgrāmatas un mācību programmas valsts amatpersonām ir jāziņo par sektora institūciju auditu
2) prettiesisku mantiskā (plāna ) izstrādāšana, lai apmācītu iespējamo interešu konfliktu saistībā ar interešu konflikta
stāvokļa uzlabošanu; valsts sektorā nodarbinātos rīkoties ir attīstīta un ieviesta gadījumiem (noteikšana un
Uz doto brīdi darbības, interešu konflikta situācijās. atrisināšana) ir attīstīta un
ko veic Daļa nav Ikgadējās deklarācijas, kuras iesniedz ieviesta
pietiekamas, lai realizētu Valsts prezidents, Ministru prezidents,
augstākminēto uzdevumu Ministru prezidenta biedrs, ministri un
izpildi. Uz doto brīdi parlamentārie sekretāri ir jāpublicē;
papildsistēma, kad valsts Pārējo amatpersonu deklarāciju
amatpersonai ir pienā- pārskats tiek publicēts katru gadu.
kums ziņot augstākstā-
vošai amatpersonai
gadījumā, ja tā atrodas
interešu konflikta
situācijā nav ieviesta.
UZDEVUMS Speciālie nosacījumi, kuriem jābūt sasniegtiem pirms PSAL tiks prezentēts KNPadomei 2000. gada martā. REZULTĀTS
līdz 2000. gada martam līdz 2001. gada martam līdz 2002. gada martam
Jautājums: neskatoties Ir izstrādāta koncepcija par labojumiem Visām atjaunotajām un jaunajām tiesu tiesu sistēma, ik ceturksni tiesu sistēma darbojas
uz jau vairākkārt attiecīgajā likumdošanā un nepiecie- ēkām ir jāatbilst ex- parte prasībām publicē rīcības plāna par daudz efektīvāk un
veiktajām juridiskajām šamajām institucionālajām izmaiņām Attiecīgās likumdošanas labojumi tiek tiesu reformu realizācijas iedarbīgāk; korupcijas
reformām, sabiedriskā (piem., tiesu projektēšana- nodalot izskatīti Saeimā Lai nodrošinātu visu progresa ziņojumu; šāda gadījumu skaits ir niecīgs
doma atkārtoti tiesību publisko sektoru no tiesnešu sektora ), tiesu spriedumu un lēmumu publicēšanu publicitātes kārtība ir ieviesta Sabiedrības uzticība pret
institūcijas ir ierindojusi kas radītu lielāku caurspīdību tiesnešu atbilstoši indeksācijas sistēmai Tiesu Ik gadu tiesu institūcijas tiesu sistēmu ir
starp tām, kas ir visko- saskarē ar prāvniekiem gan krimināl- kompjuterizācijas projekts realizēs publicē statistikas atskaiti palielinājusies
rumpētākās un rīcīb- lietās, gan civillietās. Konkrēti jāmin: šo projektu neilga laika stratēģiskās par izmaiņām to pielietošanā
nespējīgākās valsts ex-parte kontakti- kas nozīmē to, rīcības plāns, kas paredz reformēt tiesu un par sabiedrības uzticību
pārvaldes institūcijas ja kāda no pusēm vēlas griezties pie sistēmu ir pieņemts, ietverot sevī tiesu sistēmai; šāda publi-
valstī. Ir nepieciešamas tiesneša ārpus tiesas sēdes, tad arī sekojošas darbības un pasākumus: citātes kārtība ir ieviesta
papildus reformas, lai otrai pusei ir jābūt pārstāvētai; ja 1) palielināt efektivitāti;2) stiprināt Visi tiesu spriedumi un
novērstu un samazinātu visas vai kāda no pusēm ex-parte stimulu; 3) garantēt neatkarību; lēmumi ir pieejami elektro-
korupciju un korupcijas sarunās nevar piedalīties, tad šādas 4) palielināt caurspīdīgumu un niski par smērā zemu
uztveri tiesu institūcijās. sarunas ir jāieraksta; kārtība kādā tiek atklātību, kā arī vairot sabiedrības samaksu.
piemērota šī procedūra tiek plānota atdevi. Rīcības plāns ir pieejams
Labojumi attiecīgajā likumdošanā ir sabiedrībai tiesu sistēma rada
pieņemti, ir noteikts arī tiesnešu nozī- uzraudzības un ziņojumu kārtību par
mējuma nejaušības princips; izpildi un sabiedrības uzticību tiesu
Ir noteikta uzraudzības kārtība iestādēm; pamatstatistikas dati tiek
pār šo procesu atbilstoša indeksācijas savākti un publicēti Lietas par tiesu
sistēma ir attīstīta un ieviesta instanču korupciju tiek izskatītas
Ir sagatavota koncepcija par visu tiesu objektīvi
spriedumu un lēmumu publicēšanu
saskaņā ar indeksācijas sistēmu
Publikācijas tiks uzkrātas elektroniski
un būs pieejamas par samērā zemu maksu.
UZDEVUMS Speciālie nosacījumi, kuriem jābūt sasniegtiem pirms PSAL tiks prezentēts KNPadomei 2000. gada martā. REZULTĀTS
līdz 2000. gada martam līdz 2001. gada martam līdz 2002. gada martam
B.2.b: Mērķis: stiprināt caurspīdīgumu un ministriju (ieskaitot zemākstāvošās institūcijas, kas tām pakļautas ) atskaišu sistēmu
Jautājums : Nav Likums par valsts iestādēm ir akceptēts Ministru kabinets atbalsta rīcības plānu, Visas valsts varas institūcijas Institucionālie publiskās
skaidri definēta MK un tas nosaka valsts varas institūciju kas paredz visas valsts sektora organizācijas ir izveidotas saskaņā ar likumu administrācijas ietvari ir
valsts administrā- veidus Likums par valsts iestādēm ir izveidot saskaņā ar likumu par Valsts par Valsts iestādēm skaidri definēti ar skaidri
cijas institucionālā iesniegts Saeimā Valsts sektora iestādēm un likumu par Aģentūrām; noteiktu atskaites mehānismu
struktūra- ietvari, aģentūru likums ir akceptēts MK un nozīmīgs progress ir sasniegts piemērojot un finansiālo un politisko
kā arī normatīvā bāze nosaka: i)institūciju veidus; ii) dažādu un realizējot rīcības plānu ziņojumu prasībām
publisko aģentūru tipu institūciju veidošanas nosacījumus; dažādiem valsts
darbībai Iepriekš- iii) institūcijas apstiprināšanas institūciju veidiem, kas
minētais ir novedis procedūru; iv) procedūru, kas garantē radīs uzlabojumus to
pie ad-hoc iestāšu atklātību; v) atskaišu un finansu kontroles finansiālajā izpildē un
izveides bez atbilsto- mehānismus, ieskaitot pieprasījumus uzlabos programmas
šiem juridiskiem pa- pēc ziņojumiem; vi) atbilstošus izpildes rādītājus
matiem un atskaišu pārejas nosacījumus; vii) bankrota
mehānismiem. Ir uz- procedūras un noteikumus. Likums par
sākts darbs, lai saga- Aģentūrām ir iesniegts Saeimā
tavotu konceptuālus Ministru kabinets izsludina moratoriju
jautājumus valdībai līdz likums "Par aģentūrām"
par: i) publiskās admi- tiks pieņemts Saeimā.
nistrācijas struktūra;
ii) izpilddaģentūras.
Jautājums: Ministru kabineta noteikumi Apstiprināts darbības plāns, lai: (i) radītu Darbības plāns ir pilnībā Tiek nodrošināta viegla un
Informācijas atklātības Informācijas atklātības likuma piemē- iespējas publiskā sektora institūcijām izpildīts. vienkārša pieeja valdības
likums un attiecīgi rošanai ir pieņemti, nosakot: (i) institu- atbildēt uz visiem sabiedrības informā- dokumentiem ar efektīva
noteikumi ir pieņemti. cionālus pārkārtojumus, lai tiktu cijas pieprasījumiem; (ii) veiktu ziņo- Informācijas atklātības
Tomēr, likuma piemē- nodrošināta sabiedrības pieeja informā- jumus par atbilstību likumam; likuma palīdzību.
rošana ir apgrūtināta, jo: cijai, ieskaitot pieejas procedūru (iii) izglītotu sabiedrību attiecībā uz procesu
(i) ir vājas ministriju publicēšanu valsts institūciju par pieeju valdības dokumentiem.
iespējas atbildēt ikgadējās atskaitēs; (ii) mehānismu Darbības plāna ieviešanā visās ministrijās
uz sabiedrības atteikumu par informācijas ir sasniegts ievērojams progress.
pieprasījumiem; izsniegšanu pārsūdzēšanai; (iii) uz- Ikgadējos publiskā sektora institūciju
(ii) trūkst realizēšanas raudzības pār institūciju darbības ziņojumos tiek ietverta informācija
mehānisma. atbilstību likumam sistēmu. par: (i) sabiedrības tiesībām uz
Ir izveidota Informācijas atklātības informāciju; (ii) procedūrām attiecībā
likuma piemērošanas uzraudzības uz sabiedrība pieeju informācijai;
sistēma, kurā iekļauts: (iii) pasākumiem par informācijas
(i) mehānisms, kā novērtēt sabiedrības pieprasījumu izpildes novērtējumu;
pieprasījumu pēc informācijas izpildi; šīs informācijas iekļaušana
(ii) šo novērtējumu publicēšana ikgadējos ziņojumus ir ieviesta.
publiskā sektora institūciju ikgadējās
atskaitēs.
Jautājums: Ministru Ir pieņemti skaidri un vienkārši noteikumi Ar 2001. gada 1. janvāri noteikumi tiek tiek veiktas un atskaites Visas publiskā sektora
kabinets ir pieņemis attiecībā uz ikgadējo ziņojumu saturu piemēroti visās publiskajās institūcijās, publicētas par privāto sektoru institūcijas sniedz
instrukciju "par gada visām publiskajām institūcijām, ieskaitot regulatorus. Izveidota uzrau- un sabiedrības viedokli par atskaites par to darbību
publisko pārskatu ieskaitot regulatorus un inspektoratorus. dzības sistēma par atskaišu atbilstību dažādu institūciju darbību. sabiedrībai.
sniegšanas kārtību". Mi- prasībām.
nistrijas sagatavoja un
izplatīja pirmos gada
publiskos pārskatus
1999. gadā, 2000. gadā
visām publiskajām in-
stitūcijām, ieskaitot
regulatorus un inspek-
toratorus, jāgatavo ikga-
dējais pārskats. Pārska-
tiem jābūt skaidriem un
noderīgiem sabiedrībai
Jautājums: Pašreizē- Saeimā pieņemts Administratīvā Visas publiskā sektora Efektīva jaunā
jais Administratīvā procesa likums, kas paredz personas institūcijas darbojas saskaņā Administratīvā procesa
procesa kodekss neat- tiesības pārsūdzēt iestāžu lēmumus; ar Administratīvā procesa likuma piemērošana
bilst visām demokrā- šis likums nosaka: likumu. Izveidota sistēma, paredz taisnīgu pamatu
tiskas valsts prasībām. (i) administratīvo lēmumu pārsū- lai uzraudzītu darbību attiecībās starp
Jaunais Administratīvā dzēšanu lēmumu pieņēmējām atbilstību Administratīvā iedzīvotājiem un valsti.
procesa likumprojekts institūcijām; (ii) administratīvo procesa likumam; šajā sistēmā
ir Saeimā. Šī likum- lēmumu pārsūdzēšanu tiesā; ir iekļautas ikgadējās
projekta izskatīšana (iii) adekvāta apelācijas institūcijas publikācijas par statistikas
tika atlikta līdz likuma lēmumu izpildīšana. Pieņemts ziņojumiem attiecībā uz
par valsts pārvaldes darbības plāns, lai visas publiskā apelācijas sūdzību iesnie-
iestādēm akceptēšanai sektora institūcijas darbotos saskaņā dzēju un lietotāju apmieri-
Ministru kabinetā. ar likumu; izveidota sistēma, lai nātību ar procedūru.
uzraudzītu atbilstību likumam.
Tiek realizēti pasākumi trīs galvenajās
publiskā sektora institūcijās, lai
izveidotu administratīvo lēmumu
apelācijas sistēmu.

Sagatavošanas procesā ir "Phare Twinning" projekts par starpministriju sadarbības uzlabošanu korupcijas apkarošanas un novēršanas uzlabošanu.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!