Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par atvieglojumu piemērošanu, aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 8.05.1997., Nr. 113 https://www.vestnesis.lv/ta/id/43355

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija

Par mērķdotāciju pieteikumu paraugiem

Vēl šajā numurā

08.05.1997., Nr. 113

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

nozaru dokumenti, ziņas

Valsts ieņēmumu dienests Nodokļu pārvalde

Vēstule Nr.15.1.2./4934 1997.gada 2.maijā

Par atvieglojumu piemērošanu, aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli

Sakarā ar to, ka 1997.gada 8.aprīlī Ministru kabinets ir pieņēmis noteikumus Nr.138 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojumiem invalīdiem, politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem” Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvalde izsūta izmantošanai šos noteikumus un paskaidro turpmāko.

Atbilstoši likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 12.panta trešajai daļai šajā pantā minēto neapliekamo minimumu nepiemēro personām kurām piemēro likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13.panta pirmās daļas 2., 3. un 4.punktā paredzēto neapliekamo minimumu.

Iepriekšminētie Ministru kabineta noteikumi ir izdoti saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13.panta pirmās daļas 4.punktu. Tātad, ja nodokļu maksātājam tiek piemēroti atvieglojumi saskaņā ar šiem Ministru kabineta noteikumiem, tad nav pamata piemērot likuma 12.pantā noteikto neapliekamo minimumu.

Piemēri:

Nosacījumi Atvieglojumi

1. Politiski represēta persona

Pensija piešķirta neapliekamais minimums (Ls 21) — nepiemēro

neapliekamais minimums pensijām — piemēro

papildu atvieglojumi — piemēro (Ls 25 mēnesī)

2. Politiski represēta persona

Pensija nav piešķirta neapliekamais minimums (Ls 21) — nepiemēro

papildu atvieglojumi — piemēro (Ls 46 mēnesī)

3. III grupas invalīds

Politiski represēta persona

Pensija ir piešķirta neapliekamais minimums (Ls 21) — nepiemēro

neapliekamais minimums pensijām — piemēro

papildu atvieglojumi — piemēro (Ls 25 mēnesī)

kā politiski represētajai personai

4. III grupas invalīds

Pensija ir piešķirta neapliekamais minimums (Ls 21) — nepiemēro

neapliekamais minimums pensijām — piemēro

papildu atvieglojumi — piemēro (Ls 20 mēnesī)

5. I vai II grupas invalīds

Pensija ir piešķirta neapliekamais minimums (Ls 21) — nepiemēro

neapliekamais minimums pensijām — piemēro

papildu atvieglojumi — piemēro (Ls 25 mēnesī)

Nodokļa papildu atvieglojumu lielumu par nepilnu mēnesi nosaka, ņemot vērā nodokļa papildu atvieglojumu apmēru kalendāra dienā un mēneša dienu skaitu, par kuru personai ir tiesības uz nodokļa papildu atvieglojumiem.

Nodokļa papildu atvieglojumu apmēru kalendāra dienā nosaka pēc formulas:

Pd = Pm : d, kur

Pd — nodokļa papildu atvieglojumu apmērs kalendāra dienā;

Pm — nodokļa papildu atvieglojumu summa mēnesī;

d — mēneša kalendāra dienu skaits.

Analoģiskā veidā nosaka neapliekamā minimuma un atvieglojumu par apgādībā esošajām personām lielumu gadījumos, kad darba attiecības nav pastāvējušas pilnu mēnesi. Neapliekamā minimuma un atvieglojumu par apgādībā esošajām personām apmēru kalendāra dienā nosaka pēc formulas:

Md = Mm : d, kur

Md — neapliekamā minimuma apmērs kalnedāra dienā;

Mm — neapliekamā minimuma summa mēnesī;

d — mēneša kalendāra dienu skaits.

Ad = Am : d, kur

Ad — nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošajām personām apmērs

kalendāra dienā;

Am — nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošajām personām summa mēnesī;

d — mēneša kalendāra dienu skaits.

Ja nodokļu maksātājam papildu atvieglojumi darba vietā nav piemēroti pilnā apmērā, tad viņam ir tiesības pēc taksācijas gada beigām iesniegt gada ienākumu deklarāciju un veikt nodokļa pārrēķinu rezumējošā kārtībā, piemērojot nodokļa atvieglojumus pilnā apmērā.

Ņemot vērā to, ka darba devēji, aprēķinot darba algas pēc 1997.gada 1.janvāra, nav piemērojuši Ministru kabineta noteikumos minētos papildu nodokļa atvieglojumus, tāpēc, ka to apmērs nav bijis noteikts, tad gadījumos, kad darba attiecības ar darba ņēmēju nav pārtrauktas, darba devēji var veikt iepriekš izmaksāto darba algu pārrēķinu un var piemērot nepiemērotos nodokļa papildu atvieglojumus.

Nodokļu pārvaldes direktore V.Gromule

Pie augstāk publicētā materiāla — atkārtota publikācija

(pirmpublikācija: “Latvijas Vēstnesis”, nr. 94, 11. aprīlī).

Latvijas Republikas Ministru kabinets

1997.gada 8.aprīlī Noteikumi nr. 138

Rīgā (prot. nr.20 1.¤)

Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojumiem invalīdiem, politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem

Izdoti saskaņā ar likuma

“Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”

13.panta pirmās daļas 4.punktu

1. Šie noteikumi nosaka iedzīvotāju ienākuma nodokļa (turpmāk — nodoklis) papildu atvieglojumu apmēru un to piemērošanas kārtību personām, kuras saskaņā ar likumiem ir atzītas par invalīdiem, politiski represētajām personām vai nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem.

2. Personai, kurai noteikta invaliditāte, ir tiesības uz nodokļa papildu atvieglojumu šādā apmērā:

2.1. 300 latu gadā — personai, kurai noteikta I vai II invaliditātes grupa;

2.2. 240 latu gadā — personai, kurai noteikta III invaliditātes grupa.

3. Personai, kurai saskaņā ar likumu “Par politiski represētās personas statusa noteikšanu komunistiskajā un nacistiskajā režīmā cietušajiem” noteikts politiski represētās personas statuss, un personai, kurai saskaņā ar likumu “Par nacionālās pretošanās kustības dalībnieku statusu” noteikts nacionālās pretošanās kustības dalībnieka statuss, ir tiesības uz nodokļa papildu atvieglojumu šādā apmērā:

3.1. 300 latu gadā — ja minētajai personai saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” ir piešķirta pensija;

3.2. 552 lati gadā — ja minētajai personai saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” nav piešķirta pensija.

4. Nodokļa maksātājam, kuram ir tiesības uz nodokļa papildu atvieglojumiem vienlaikus kā invalīdam un politiski represētajai personai vai nacionālās pretošanās kustības dalībniekam, piemēro lielāko nodokļa papildu atvieglojuma apmēru, uz kuru viņam ir tiesības.

5. Piemērojot nodokļa papildu atvieglojumus taksācijas gada mēnešos, nodokļa aprēķinā lieto mēneša vidējo nodokļa papildu atvieglojumu apmēru, kuru nosaka, dalot saskaņā ar šiem noteikumiem taksācijas gadam noteikto nodokļa papildu atvieglojumu lielumu ar gada mēnešu skaitu.

6. Personai noteikto invaliditātes grupu apliecina saskaņā ar likumu “Par invalīdu medicīnisko un sociālo aizsardzību” izsniegta invalīda apliecība.

7. Politiski represētās personas statusu apliecina saskaņā ar likumu “Par politiski represētās personas statusa noteikšanu komunistiskajā un nacistiskajā režīmā cietušajiem” izsniegta politiski represētās personas apliecība.

8. Nacionālās pretošanās kustības dalībnieka statusu apliecina saskaņā ar likumu “Par nacionālās pretošanās kustības dalībnieku statusu” izsniegta nacionālās pretošanās kustības dalībnieka apliecība.

9. Personai, kurai ir noteikta invaliditāte, politiski represētās personas statuss vai nacionālās pretošanās kustības dalībnieka statuss, tiesības uz šajos noteikumos paredzētajiem nodokļa papildu atvieglojumiem rodas vai zūd ar dienu, kad pieņemts attiecīgs lēmums par personas statusu.

10. Nodokļa papildu atvieglojumu lielumu par nepilnu mēnesi nosaka, ņemot vērā nodokļa papildu atvieglojumu apmēru kalendāra dienā un mēneša dienu skaitu, par kuru personai ir tiesības uz nodokļa papildu atvieglojumiem.

11. Nodokļa papildu atvieglojumu apmēru kalendāra dienā nosaka pēc formulas:

Pd = Pm : d, kur

Pd — nodokļa papildu atvieglojumu apmērs kalendāra dienā;

Pm — nodokļa papildu atvieglojumu summa mēnesī;

d — mēneša kalendāra dienu skaits.

12. Taksācijas gada laikā nodokļa papildu atvieglojumus piemēro tajā ienākuma izmaksas vietā, kur ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa. Nodokļa papildu atvieglojumus piemēro, pamatojoties uz algas nodokļa grāmatiņā izdarītu ierakstu par nodokļa atvieglojumiem. Minētais ieraksts var tikt mainīts, pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes izsniegtu paziņojumu par grozījumiem nodokļa atvieglojumos.

13. Darba devējs taksācijas gada laikā, aprēķinot nodokli no personai izmaksājamā ienākuma, ņem vērā to nodokļa atvieglojumu par laiku no taksācijas gada sākuma (no darba attiecību sākuma, ja darba attiecības sākušās taksācijas gada laikā), kurš noteikts kā mēneša vidējā nodokļa papildu atvieglojumu apmēra reizinājums ar mēnešu skaitu no gada sākuma (no darba attiecību sākuma). Ja darba attiecību uzsākšanas datums nesakrīt ar mēneša pirmo datumu, nodokļa papildu atvieglojumu par attiecīgo mēnesi aprēķina saskaņā ar šo noteikumu 10. un 11.punktu.

14. Personai, kurai saskaņā ar šiem noteikumiem ir tiesības uz nodokļa papildu atvieglojumiem, tie tiek ņemti vērā, aprēķinot rezumējošā kārtībā no taksācijas gada laikā gūtā ienākuma maksājamo nodokli, neatkarīgi no tā, vai personas algas nodokļa grāmatiņā ir izdarīts ieraksts par nodokļa papildu atvieglojumiem.

15. Personas, kurām invaliditāte noteikta līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, invaliditātes grupas apliecināšanai līdz 1997.gada 31.decembrim var izmantot Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas izsniegtu izziņu.

16. Politiski represētās personas statusa apliecināšanai līdz 1997.gada 30.jūnijam ir derīgas saskaņā ar Ministru Padomes 1992.gada 28.augusta lēmumu nr.365 “Par politiski represētā apliecību” izsniegtās apliecības.

17. Darba alga un citas izmaksas par darbu vai cita veida darbību līdz 1996.gada 31.decembrim, kas izmaksātas pēc 1996.gada 31.decembra, apliekamas ar nodokli, piemērojot tāda apmēra neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojuma lielumu invalīdiem, politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, kāds saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” bija spēkā līdz 1996.gada 31.decembrim.

18. Noteikumi piemērojami, aprēķinot nodokli no ienākumiem, kas gūti sākot ar 1997.gada 1.janvāri.

Ministru prezidents A.Šķēle

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs,

Ministru prezidenta biedrs A.Gorbunovs

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!