Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

Piekrītu
  • Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Nopietnā gudro prātu sarunā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 23.02.2001., Nr. 31 https://www.vestnesis.lv/ta/id/3980

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Pamatu cilvēki, diplomāti Grosvaldi

Vēl šajā numurā

23.02.2001., Nr. 31

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Nopietnā Gudro prātu sarunā

Par Latvijas Zinātņu akadēmijas pilsapulci

Vakar, 22. februārī, gada pilnsapulcē sanāca Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA). Mūsu valsts intelekta nesēju kopsaietu ar ievadvārdiem atklāja LZA prezidents Jānis Stradiņš ( ar šīs runas sagatavoto variantu iepazīstinājām "LV" lasītājus jau iepriekš — vakardienas laikrakstā ).

A8.JPG (24139 BYTES)
Pilnsapulces prezidijā: Ministru prezidents Andris Bērziņš, LZA viceprezidents Tālis Millers, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Greiškalns, LZA Ķīmijas, bioloģijas un medicīnas zinātņu nodaļas priekšsēdētājs Raimonds Valters, kopš vakardienas — arī LZA ģenerālsekretārs

Pilnsapulcē piedalījās un uzrunu ( publicējam atsevišķi ) teica Ministru prezidents Andris Bērziņš.

Par zinātnes stāvokli Latvijā referēja LZA viceprezidents Juris Ekmanis, pievēršot klātesošo uzmanību daudzām un nebūt ne viegli risināmajām problēmām, kas kavē zinātnes attīstību Latvijā.

Pilnsapulci uzrunāja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Greiškalns.

Pēc tam plašu un programmatisku LZA prezidenta amata kandidāta runu teica akadēmiķis Jānis Stradiņš ( publicējam atsevišķi ).

Pārskatu par LZA darbību 2000. gadā sniedza LZA ģenerālsekretārs Andrejs Siliņš. LZA Uzraudzības padomes ziņojumu nolasīja akadēmiķis Kalvis Torgāns.

Kā jau allaž pilnsapulcē, notika LZA balvu un diplomu pasniegšana, bet pirms tās ar LZA goda mecenāta diplomu tika godināts LZA ārzemju loceklis Dītrihs Andrejs Lēbers.

Raiņa balvu saņēma LZA goda loceklis Imants Ziedonis — par izcilu devumu latviešu literatūrā un iniciatīvām Latvijas kultūrā, kas sekmējušas nacionālās identitātes saglabāšanu.

Edgara Siliņa balva piešķirta Dr. phys. Agrim Gailītim (Fizikas institūts) par darbu kopu "MHD dinamo eksperiments Salaspilī".

Ar Edgara Siliņa balvas diplomu un medaļu apbalvots arī LZA īstenais loceklis Pēteris Prokofjevs (01.08.1925 — 01.12. 2000) — par mūža ieguldījumu zinātnē ar darbu kopumu "Kodolu struktūras pētījumi kodolreakcijās". Diemžēl pats zinātnieks šo sava darba triumfa brīdi vairs nepieredzēja.

Heinricha Skujas balvu saņēma Dr. biol. Austra Āboliņa (Latvijas valsts mežzinātnes institūts "Silava") — par vienotas tematikas zinātnisko darbu kopumu "Latvijas sūnas (flora, ekoloģija, aizsardzība)".

Jāņa Endzelīna balvu saņēma LZA īstenā locekle Valentīna Skujiņa (Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūts) — par veikto darbu latviešu valodas terminoloģijā un tās izstrādes principu pētniecībā.

AT1.JPG (47913 BYTES) AT2.JPG (43420 BYTES)
Atzinība par regulāru un profesionālu Latvijas zinātnes sasniegumu un problēmu atspoguļojumu periodikā — Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklim, "Latvijas Vēstneša" galvenajam redaktoram Oskaram Gertam — Latvijas Zinātņu akadēmijas Atzinības raksts Nr. 20. Līdz tam šāds cieņas apliecinājums bijis: akadēmijas locekļiem Jānim Graudonim, Andrim Caunem, Ritai Kukainei, Marģeram Līdakam, Gunāram Andrušaitim, Valdim Jākobsonam, Mārtiņam Beķeram, Bruno Puriņam, Jānim Kristapsonam, Saulvedim Cimermanim, Ainai Blinkenai, Jurijam Tarnopoļskim, Emīlijai Gudriniecei, Pēterim Guļānam, Vijai Klušai, Kodolpētniecības centra (Salas-pils atomreaktora) direktoram Antonam Lapenam un citiem.

 

Ar LZA vārdbalvām tika apbalvoti arī jaunie zinātnieki. Ludviga un Māra Jansonu balvu saņēma Olga Nikolajeva (LU Atomfizikas un spektroskopijas institūts), Mārtiņa Straumaņa — Alfrēda Ieviņa balvu — Vasilijs Mihailovs, LU Ķīmiskās fizikas institūta maģistrants, bet Zentas Mauriņas balvu — Ieva Zepa, LU Filoloģijas fakultātes maģistrante.

LZA balvas jaunajiem zinātniekiem saņēma Arnolds Ķikusts (LU), Sergejs Tarasovs (LU), Olga Ļapustina (LU), Evelīna Špakoviča (Latvijas Lauksaimniecības universitāte), Ināra Žukovska (Daugavpils Pedagoģiskā universitāte) un Guntis Smilgzdrivs (Nacionālā aizsardzības akadēmija). LZA balva piešķirta arī jaunajam zinātniekam Vladimiram Titajevam (LU), kas kopsapulces dienā atradās darba uzdevumā ārzemēs.

Gada balvu fizikā un tās inženierpielietojumos, ko piešķir LZA un akciju sabiedrība "RD Alfa", saņēma profesors Dr. habil phys. Jurijs Gelfgats par būtiskiem izgudrojumiem un izciliem sasniegumiem pielietojamā magnetotohidrodinamikā un materiālzinātnē.

LZA un a/s "RD Alfa" piešķīrusi arī trīs gada balvas studentiem fizikā un tās inženierpielietojumos. Tās saņēma Olga Docenko (LU), Juris Rauziņš (Rīgas Tehniskā universitāte) un Vjačeslavs Kaščejevs (LU).

LZA Senāts ar Atzinības rakstu apbalvoja LZA goda locekli, laikraksta "Latvijas Vēstnesis" galveno redaktoru Oskaru Gertu par regulāru un profesionālu Latvijas zinātnes sasniegumu un problēmu atspoguļojumu periodikā.

LZA goda doktora diplomu pasniedza literatūrzinātniekam Ojāram Jānim Zanderam.

Pēc ziņojumu apspriešanas notika LZA prezidenta, pārējo augstāko amatpersonu, Senāta un Uzraudzības padomes vēlēšanas.

Par Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidentu atkārtoti tika ievēlēts akadēmiķis Jānis Stradiņš. Par LZA viceprezidentiem — Juris Ekmanis un Andrejs Siliņš. Par LZA ģenerālsekretāru — Raimonds Valters.

"LV" informācija

 

A9.JPG (22929 BYTES)

LZA Goda mecenāta diplomu no Jāņa Stradiņa rokām saņem LZA ārzemju loceklis Dītrihs Andrejs Lēbers

A6.JPG (23387 BYTES)

Ministru prezidents Andris Bērziņš sveic Jāņa Endzelīna balvas laureāti LZA īsteno locekli Valentīnu Skujiņu

A4.JPG (22375 BYTES)

Heinricha Skujas balvu saņem Dr.biol. Austra Āboliņa

A7.JPG (23325 BYTES)

Latvijas Zinātņu akadēmijas Atzinības rakstu saņem LZA goda loceklis, laikraksta "Latvijas Vēstnesis" galvenais redaktors Oskars Gerts

Foto: Arnis Blumbergs, "LV"

 

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!